DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Dinsdag 8 November 1821. No. 13180. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke^regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Biiitenlandsclg Nieuws. DUITSCHLAND. Gessier, de minister van weerbaarheid heeft te Dresden gesproken over den herbouw van het rijk. Hij uitte zich zeer pessimistisch. Het Duit- sche volk zal zich later het meest verwonderen over het feit dat na het sluiten van den vrede in Duitschland nog menschen zijn geweest die geloofden dat men beter kon leven en minder werken dan te voren. Het dalen van de mark staat gelijk met een economische blokkade. De 132 milliardcn goudmark die Duitschland aan de entente heeft te betalen zijn thans gestegen tot 7000 milliard papier mark. De jaarlijksche betalingen van 31/2 milliard goud mark, die op het oogenblik dat de overeenkomst daaromtrent werd gesloten 61 milliard papier mark waard waren, zijn thans 127 milliard waard. Het is onmogelijk dit te betalen. Het verwondert den minister hoeveel naicve menschen er in Duitsch land zijn die geld vragen voor alle mogelijke plannen. De musschen roepen van de daken dat wij in afzienbaren tijd niet meer zullen kunnen betalen. Onze Oostenrijksche broeders zijn ons in alles een jaar vooruit. Niemand in de wereld heeft hen geholpen, en evenmin zal iemand ons helpen. Ook Scheidemann heeft zich in zijn gebruikelij ke Zondagsrede met de daling van de mark be ziggehouden. Scheidemann zeide Ik ben zeer bezorgd over de toekomst van Duitschland, maar ik zie die toekomst niet hopeloos in. Ik reken met de levenskracht van ons volk en met zijn vasten wil om zich uitermate in te spannen. Het is onmo gelijk het verdrag van Versailles geheel te ver vullen Wij moeten alles doen wat wij kunnen in de afwachting dat in een niet te verre toekomst ook de entente zal begrijpen dat het verdrag onzinnig is. Wie andere voorstellen kan doen, moet dat niet nalaten. Ex-president Poincaré betoogt in de Matin" dat Duitschland klaarblijkelijk naar een bank roet streeft, teneinde een accoord te verkrijgen Poincaré keurt deze manoeuvre scherp af en verklaart, dat indien Duitschland op de ver valdagen in gebreke blijft, tegen onderpand res pijt zal worden verleend, zonder dat daarbij echter wordt afgezien van eenig deel van het schuldentotaal. De oud-president besluit met de woorden „Wij hebben weten stand te houden tegen den vijand, thans houden w'ij stand tegen de moeilijkheden." NOORWEGEN. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken heeft in een persgesprek van „Tidens Tegn" verklaard, dat de Noorsche regeering het noodig heeft geacht haar antwoord op het verzoek van Denemarken tot erkenning van de Deensche souvereinitiet over geheel Groenland openbaar te maken, aangezien het officieele orgaan van het Deensche ministerie van bui tenlandsche zaken in October ten onrechte heeft meegedeeld dat alle mogendheden de uitbrei ding van de Deensche souvereinitiet over geheel Groenland hadden goedgekeurd. Reeds in Juli heefL de Noorsche regeering de Deensche verwittigt dat zij deze uitbreiding der Deensche souvereiniteit niet kon goedkeu ren. IERLAND. Reuter seint uit Londen Het schijnt, dat tusschen het kabinet en de Sinn Fein-Gedelegeerde de voorloopige momoran da nopens Ulster zijn uitgewisseld vandaar de noodzakelijkheid van een onderhoud tusschen Lloyd George en Sir James Craig (den premier van Noord-Ierland). Ulsters toestemming op de desbetreffende voorstellen is nog niet ver kregen, zoodat de toestand nog ernstig is. FRANKRIJK EN RUSLAND. Van het schip „La Fayette" dat Zondag te New York is aangekomen heeft Briand antwoord naar Parijs gezonden op de nota van Tsjitsjerin nopens de erkenning der sowjet-regeering door de geallieerden. Havas meent te weten, dat de Fransche regeering onder het betuigen van haar erkentelijkheid voor de erkenning van de vroe gere Russische schulden, als voorwaarde voor een mogelijke hervatting der normale betrek kingen ernstige juridische en economische waar borgen zal eischen van de Russische machtheb bers voor 't in acht nemen van de internationale gebruiken tusschen beschaafde rijken. BELG IE. De liberale ministers hebben hun ontslagaan vraag gehandhaafd, doch zich Verbonden hun portefeuilles ad-interim te blijven beheeren tot 20 November, den dag der verkiezingen,' waarop het geheele kabinet moet aftreden. OOSTENRIJK. De „Politische Correspondent" bericht dat heden Dinsdag in de zitting van den Natio- nalen Raad de begrooting over 1922 zal wor den ingediend, welk een tekort van ongeveer 150 milliard kronen aanwijst. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat Oosten rijk slechts zes millioen inwoners heeft en geen betalingen doet op rekening van de schade loosstelling. SERV1E. Zondag heeft koning Alexander van Servië te Belgrado in het parlement den eed op de grond wet afgelegd. CHINA. Naar Reuter uit Peking bericht, is het in gebreke blijven van de Chineesche regeering om de voorwaarde van de Amerikaansche groep voor de leening aan te nemen, het gevolg van de ongeneigdheid om de betaling in te willigen van 1.800.000 dollars der leening als rente op de Duitsche HoeKoeang obligatiën, die in Ameri ka worden gehouden. Het standpunt van de Chineesche regeering is, dat de betaling der rente moet worden opgeschrot zoolang een volledige regeling van China's eischen ten opzichte van Duitschland, met betrekking tot den oorlog niet is tot stand gekomen. ALLERLEI. Naar men uit Chicago meldt is maarschalk Foch aldaar door 100.000 „ridders van Columbus" ge huldigd. De universiteit van Chicago verleende aan Foch een eere-doctoraat in de rechten. De bladdn te Boedapest hebben gisteren extra-edities-uitgegeven ter afkondiging van de wet in zake de vervallen-verklaring ver Habs- burgers. De wet is 6 November in werking getreden. Uit Praag meldt men De Ministerraad heeft het aanbod van de Amerikaansche Standard Oil Cy, voor het mo nopolie naar het opsporenvan petroleumbronnen aangenomen. liiuneniand. Jaarbeurs. De Koningin heeft het Beschermvrouwe- schap aanvaard der Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland gevestigd te Utrecht. Pakketten naar Duitschland. De door den Reichskommissar für Ein- und Ausfuhrbewilligungen te Berlijn af te geven invoervergunningen worden niet meer naar het buitenland gezonden. In plaats daarvan moet bij aankomst van een pakket in Duitschland de geadresseerde aan de belastingambtenaren ter plaatse van bestemming het bewijs leveren, dat de inhoud van de zending ten invoer is toege laten. Postpakketten voor Duitschland behoeven aldus voortaan in géén geval meer vergezeld te zijn van invoervergunningen Waar echter de verbodsbepalingen omtrent den invoer telkens wijziging ondergaan en de Duitsche postadmini stratie in verband met de nieuwe regeling geen opgave Van nieuwe verbodsbepalingen verstrekt aan vreemde postadministratien, is het raad zaam, dat de afzender van een postpakket zich vóór de verzending in verbinding stelt met den geadresseerde ter verkrijging van zekerheid, dat er tegen den invoer van de te verzenden goederen geen bezwaar bestaat. Posterijen en telegrafie. Door denDirecteur-Generaal is ter kennis van het personeel gebracht, dat het niet kan worden goedgekeurd, dat het personeel uni form draagt, tijdens het Verrichten van bezig heden, welke met den dienst in geen enkel Ver band staan, zooals het verspreiden van oproe pingen tot het houden van betoogingen en der gelijke, iets waaraan anderen dan de geestver wanten der betrokkenen, zeer begrijpelijk aan stoot nemen. Cons ulatcn. Bij Kon. besluit is de heer C. H. Backer, erkend en toegelaten als consul van Duitschland te Nijmegen. The Hague Rules 1921. Door de1 Nederlandsche Afdeeling van het Maritime Law Committee is aan verschillende vooraanstaande lichamen hier te lande, welke belang hebben bij den overzeeschen handel een circulaire gezonden, waarin zij worden uitgenoodigd mede te deelen of zij in het al gemeen adhaesie kunnen betuigen aan de „The Hague Rules 1921". Deze „Rules", die de verplichtingen van de vervoerders ter zee omschrijven zijn door het Maritime Law Com mittee ter conferentie van de International Law Association in het Vredespaleis te 's-Gra- venhage geredigeerd en aangenomen. De con ferentie zelve heeft deze „regelen" daarna eveneens met algemeene stemmen aanvaard. De Uitvoerende Raad van het Maritime Com mittee werd voorts door de Association uit genoodigd zijn actie in deze voort te zettenopdat na 31 Januari 1922 de algemeene gelding in practijk zou worden bereikt. Opgemerkt wordt nog dat deze „regelen" bestemd zijn voor internationaal gebruik en als zoodanig moeten worden beoordeeld en dat zij in hoofdzaak belichamen het geldende recht der Vereenigde Staten, Canada, Australië en Nieuw Zeeland en in hoofdzaak overeenstem men met hetgeen is voorgesteld in de ont werpen van nieuw Zeerecht in Nederland, Scandinavië en Frankrijk. Liefdadigheid en religieuze propaganda De „Haagsche Post" heeft het jongste jaar verslag van het Leger des Heils, dat volgens het blad slecht en onoverzichtelijk gegroe peerde cijfers geeft, in handen gesteld van een accountant. Daarbij is gebleken, dat het leger een in komen had van 494.000, opgebouwd uit de volgende posten Voogdijgelden 21.300 Collecten en contributies - 156.000 Giften en legaten -111.000 Huren en interest 77.700 Winst op Tehuizen - 127.000 Totaal inkomen 494.000 .j^Uit het accountants-onderzoek blijkt verder, dat van die 494.000, voor de armen bijeen gebracht, slechts 25.500 rechtstreeks voor ondersteuning wordt uitgegeven, d.w.z. ter nauwernood één stuiver op eiken gulden, dien het Leger int. Het geheele restant van die f 494.000 gaat weg aan salarissen, reiskosten, pensioenen voor officieren en andere beambten van het leger. Wie hét'Leger dus steunt, zoo zegt het blad, steunt niét zoozeer de armen, als wel een reli- geuse propaganda. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 4 November. (Slot.) Werkloozen. De voorzitter stelt alsno aan de orde 12. Prae-advies van B. en W. naar aanlei ding van het verzoek van de plaatselijke Vak centrales tot reorganisatie van de Raadscom missie voor Werkioozenzorg. De heer C o 11 zegt, dat hij deze zaak nauw keurig heeft gadegeslagen. Het prae-advies van B. en W. heeft hem bevreemd en hij vindt het zeer eigenaardig. Wat B. en W. willen is niet de bedoeling der vakcentrale. De vertegenwoor digers der organisaties wenschten juist reorga nisatie dér andere commissie. Weth. De Bruin zegt, dat alle vertegen woordigers van meening waren, dat die andere commissie zoo moest blijven. De heer C o 11 verklaart, dat dit uit het adres en de memorie van toelichting niet blijkt. Weth. mr. Van Vel zen merkt op, dat in het request d.d. 5 Oct. niet gevraagd is om reorganisatie van de andere commissie. De heer G o 11 Uit de memorie van toe lichting blijkt dit wél. Hij leest de betreffende passage uit de m. v. t. voor. De voorzitter zegt, dat de commissie is bijeengeroepen en dat daar het tegenover gestelde bleek van hetgeen de heer Collé beweert. Weth. De Bruin zegt, dat er geen commis sie ter bespreking van de steunregeling bestaat. Alleen de minister stelt de regeling vast. Het is een vergissing van den heer Collé, dat het ge meentebestuur iets te zeggen heeft over de uit te keeren bedragen. Er mag door de commissie alleen toezicht uitgeoefend worden op de uit voering der regeling. Daar hier ter stede de 1 as blazers in de termen vielen om in die com missie zitting te hebben, zijn hun organisaties daarin vertegenwoordigd. Nog nooit is er een klacht ingekomen over de werking der regeling. De commissie van toezicht bestaat, maar heeft niets te doen. In deze commissie is unaniem de meening geuit, dat zij zoo behoort te blijven. Bij B. en W. bestaat er evenwel geen bezwaar de com missie uit den Raad grootere bevoegdheid te geven. De vakcentrale heeft volledige inwilli ging verkregen van haar wemchen. De heer Collé zegt, dat als Collé het woord voert, zulks tot gevolg heeft, dat eerst weth. Houtman en dan weth. De Bruin zich opwindt Weth. De Bruin: Dan zullen we niet meer antwoorden. De heer Collé: We spreken hier over het adres der vakcentrale. Ik weet wel, dat de mi nister de regeling vaststelt. Ik moet, naar het geen u gezegd hebt, tot de conclusie komen, dat u er geen snars van weet. Hij geeft weth. De Bruin in overweging het adres der vak - centrale goed te lezen. Weth. De B r u i n De gemeente doet alles wat zij behoort te doen. De heer Collé meent het recht te hebben op onjuistheden te wijzen. De voorzitter van den Schied. Bestuurdersbond was ook van oor deel, dat het prae-advies van B. en W. onjm'st •;s. Weth, De Bru;n verded;gt nader zijn standpunt aan de hand van het adres en de memore van toehchUng en betoogt, dat alleen de comm:ss'e u;t den Raad bevoegdhe'd tot handelen heeft. y. De voorz'tter zegt, dat, als het adres onduidelijk 's, het maar teruggestuurd moet worden. De heer Collé: Ik zou dan maar het prae- adv'es van B. en W. terug wdlen sturen. De voorz-tter: Daar zal wel geen be zwaar tegen zijn. De heer mr. Kavelaars vraagt wat voor een comm'ss'e de gereorganiseerde zal zijn. De voorz'tter: Een Raadscommissie en commissie van voorbereiding. De heer mr. Kavelaars betwijfelt of d'e wel zoo samengesteld kan worden als B. en'W. wenschen. De voorzitter: De bedoeling is, dat het vorig Raadsbesluit tot instelling dier commissie tevens ingetrokken wordt. De heer mr. Kavelaars: Het zal toch noodig zijn de taak der commissie te omschrij ven. Weth. mr. Van Velzen zegt, dat het een commissie van advies zal zijn. Weth. De Bruin verklaart, dat vandaag de Raad alleen een principieele uitspraak zal doen. De commissie zal zelf een ontwerp-verorde- ning moeten maken. De heer mr. Kavelaars zegt, dat de commissie dus niet dezelfde, maar een andere taak zal hebbeiff De heer Collé: De commissie zal worden opgeheven en opnieuw worden benoemd. Het is gewenscht er vertegenwoordigers der vakcen trales in op te nemen. Weth. De Bruin: Het program van werk zaamheden zal door de commissie zelf worden gemaakt. De heer Collé: Ik heb er niets op tegen, als men maar geen onjuistheden begaat. De heer mr. Kavelaars zegt, dat hij alleen vóór zal stemmen als beoogd wordt, een com- missievanvoorbereiding of bijstand in te stellen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. goedgekeurd. Pensioen en. 6. Voorstel van B. en W. a. tot wijziging van het Pensioenbesluit (Gemeenteblad no. 45 van 1913) in verband met de herziening der stortingen in het Reserve-Pensioenfonds b. tot herziening van het besluit van. 12 Maart 1920, waarbij werd opgeheven het Fonds tot delging van Crisislast.en. De voorgestelde wijzigingen worden goed-, gekeurd. i Onderwijs. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een a. Verordening tot regeling van het gewoon Vervolgonderwijs voor jongens b. Verordening tot regeling van het gewoon Vervolgonderwijs voor meisjes. De Lager Onderwijswet schrijft voor, dat deze verordeningen opnieuw moeten worden vast gesteld. In hoofdzaak zijn deze verordeningen gelijk aan de reeds bestaande, alleen het verschil be treffende den duur van den cursus is gewijzigd, terwijl voor meisjes het kookonderwijs is ver vallen. Overeenkomstig de voorstellen worden deze verordeningen opnieuw vastgesteld. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een a. Verordening op de heffing en een op de invordering van schoolgeld voor de Lagere Scholen voor Buitengewoon Onderwijs b. idem voor de Nijverheidsavondschool c. idem voor de cursussen voor Vervolg onderwijs en d. idem voor den Gemeentelijken Handels avondcursus. Goedgekeurd. Keuringsdienst. 9. Voorstel van de Commissie voor de Straf verordeningen tot wijziging van de Keurings verordening voor de gemeente Schiedam. Bij de inwerkingtreding der nieuwe Keurings verordening is het noodzakelijk, dat, behalve de verordening op eet- en drinkwaren en op gebruiksartikelen in deze gemeente, ook vervalt de verordening op de keuring van visch, .daar de Warenwet ook de vischkeuring regelt. Om hierin te voorzien, dienen de voorgestelde wijzi gingen. Goedgekeurd. Levensmiddelen. 10. Beantwoording van de vragen, gesteld door het raadslid, den heer J. Hinkelaar, inzake het regelend optreden door het gemeentebestuur bij de vaststelling der prijzen van de eerste levensbehoeften. Het antwoord van B. en W. is reeds in ons blad van Vrijdag 1.1. vermeld. De heer Brounts doet het voorstel, deze interpellatie in de volgende Raadszitting te behandelen. Hem was tevoren gezegd, dat deze zaak wegens afwezigheid van den heer Dinke- laar niet behandeld zou worden. Hij heeft het antwoord van B. en W. ook nog niet gelezen. NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1