SUNLIGHT ZEH> DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De schoonste Parel. nogjuis^eld gmoeg voor n stufs dat gaat vóór al (es FEUILLETON. 44ste Jaargang. Woensdag 9 November 1921. \t0 13131 Bureau KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal «5. - Postbus 39. Advertentién: 1-5 regels, 1.75elke /egel daarboven 35 cent, 3 maal Sonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per piaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag Bij of kracteus wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van JOHANNES VAN LENT alhier, om Verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van .yerkoop in het beneden-voorlokaal van het pand Broers- veld 78 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 8 November 1921. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de SCHIEDAMSCHE ALCOHOLFA- BRIEK om vergunning tot uitbreiding van haar fabriek in het pand Westvest no. 50, kadastraal bekend in sectie C. onder no. 1047, met een electromotor van l/2 P.K., drijvende een centri- fugaatpomp 2o. de N. V. STOOMVERVERIJ EN CHE MISCHE WASSCHERIJ „CENTRAAL" om vergunning tot uitbreiding van de wasscherij, ververij en uitstoomingsinrichting in het pand Lange Nieuwstraat no. 41, kadastraal bekend in sectie L. onder no. 1601 en 1845, met een chemi sche wasscherij en door bijplaatsing van een electromotor van 3 PK. en een stoomketel van 7 vierk. M. verwarmingsoppervlak ter ver vanging van de bestaande van 4 vierk. M. ver warmingsoppervlak en 3o. de WED. A. VAN DER KROGT om vergunning tot uitbreiding van de broodbakkerij in het pand Broersveld no. 149, kadastraal be kend in sectie B. onder no. 798, met een electro motor van V<j P.K., drijvende een aanjager voor het ovenvuur. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie g§Iegd.. Op Woensdag, 23 November a.s., des voor middags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die monde ling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 9 November 1921. iJuitenJaindsek Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Volgens een veel verspreide opvatting zal Frankrijk te Washington de weegschaal in even wicht houden. De „Éclair" kent die rol echter toe aan Enge land. Dit land kan het krachtigst er toe mee helpen om de Vereenigde Staten en Japan samen te brengen. Lukt dit niet, dan zal het diengene gewapender hand steunen van wien het het meeste voordeel verwacht. Dit is de Unie. Zoo lang mogelijk zal het den vrede trachten te bewaren. Een over' winnaar, wie dan ook, zou immers de Engelsche belangen in het Verre Oosten schaden. Een Engelsch-Amerikaansch-Japansch-Chineesch ver bond zou ze het beste dienen. China zou dan beschermd en Engeland tegelijk tegen concur rentie gevrijwaard zijn. Daartoe zal het voor Japan minimum-concessies trachten los te krij gen. Als er oorlog komt zou Japans triomf voor Engeland het nadeeligst zijn niet alleen, omdat de Japansche concurrentie voor de Britsche positie in het Verre Oosten den meesten last gaf, maar ook omdat de Britsche positie in Australië, China en Indië zelf daardoor zou ver zwakken. Deze mogelijkheid is een der sterkste waarborgen voor het behoud van den vrede. Japan toch zal niet licht den strijd tegen de vereenigde Amerikaansch-Britsche vlootaan binden. Engeland's positie tusschen beide in, is erg netelig. In die omstandigheden is het be grijpelijk, dat Lloyd George talmt, naar Was hington te gaan. Hij speelt op zien komén, dat wil zeggen: de machiavellistische premier wil eerst weten, hoe men ter conferentie de vage leuzen van ontwapening en wereldvrede met de zeer practische overwegingen wil overeenbrengen De „Echo de Paris" verneemt uit Washington, dat de Unie ter conferentie de intrekking van alle geheime verdragen zal vragen, die in China een politiek of economisch monopolie scheppen, alsmede van het Engelsch-Japansche verdrag. Dit land wordt waarschijnlijk in zijn rechten op Zuid-Mansjoerije bevestigd. China krijgt Sjan- toeng vermoedelijk onvoorwaardelijk terug. De mogendheden zullen zich onzijdig verklaren in den strijd tusschen Noord- en Zuid-China. Zij zullen echter de eenheid, van het rijk voorstaan. Engeland, de Vereenigde Staten en Japan zullen een conventie teekenen, die de verhouding hun ner vlooten bepaalt. De Amerikaansche mag even Sterk zijn als de Engelsche. Gedurende een bepaalden tijd nag er niet worden bijge bouwd, behalve als een schip zijn gevechtswaarde heeft verloren. De zes Amerikaansche kruisers in aanbouw zullen worden afgebouwd, omdat dit land zulke schepen, in tegenstelling met Ja pan en Engeland, niet bezit. Tusschen de Ja pansche en elk der laatstgenoemde vloten wordt de verhouding vijf tot dertien. Japan en Amerika zullen het gebied van de Stille Zuidzee niet ver sterken. De Fransche bladen vernemen nog, dat, ten aanzien van de ontwapening te land, Amerika er van overtuigd is, dat deze afhankelijk moet blijven van Frankrijk's recht op ernstige waar borgen voor zijn veiligheid. Het zou daarom aan de conferentie voorstellen een gemeenschappe lijke verklaring af te leggen om Duitschland te waarschuwen, dat het in geval van een aanval op Frankrijk, alle beschaafde landen tegenover zich zou vinden. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Poolsche regeering weigert echter, hiervoor kwijting te geven zoolang dit goud nog niet te Warschau is aangekomen. DUITSCHLAND. In den Rijksdag heeft baron Braun, van de Duitsche nationale partij, de regceripg uitge- noodigd een duidelijk program voor te stellen, op welke wijze een uitweg uit den tegenwoordi- gen economischcn toestand kan worden ge vonden. Braun is overtuigd, dat de daling in den markkoers niet gestuit kan worden, zoolang Duitschland op economisch en financieel gebied geen orde heeft geschapen. H. Müller (meerderheids-socialst uit Franken) zeide, dat de Franschen, de Belgen en deEngcl- schen wel geen vrede zullen nemen met de ver klaring van de Duitsche regeering, dat ze niet langer aan haar verplichtingen voldoen kan. Daarenboven zal het voor de Duitsche industrie vrijwel onmogelijk zijn nieuwe grondstoffen te koopen, wanneer de voorraden, waarover men thans beschikt, zullen verbruikt zijn. De arbei ders hebben er groot belang bij, de dreigende ineenstorting af te weren zij zijn daartoe be reid zware offers te brengen, maar dit slechts, nadat zal gebleken zijn, dat de bezittende stand ook bereid is zulks te doen. Herold, van het centrum, legde er den nadruk op, dat het voor alle betrokken partijen zeer goed zou zijn, dat men tot een herziening van de bepalingen van Versailles overgaat, Dietrich (democraat) kwam op tegen de be wering der Entente, dat Duitschland zelf den val van den mark zou bevorderen. Een stabili seering van den koers is zeker te wenschen, maar de democraten zijn er tegen, dat het laatste goud bezit der Rijksbank aan dit experiment zou gewaagd worden. Schmidt, de minister voor economische aan gelegenheden, deelde mede, dat de regeering binnenkort een wetsontwerp zou indienen ter beperking van den vrijen handel in wissels op het buitenland. Men overweegt daarenboven de vraag of men toch geen beroep zal doen op de regeeringen in het buitenland, teneinde hun hulp te -verkrijgen voor het in beslag nemen van de door de Duitschers in het buitenland gedeponeerde wissels en vreemde valuta. Helfferich (Duitsch-naL) eischt, dat er maat regelen zullen genomen worden tegen den uit verkoop aan vreemdelingen. Het plan van Rathe- nau, om in goederen te betalen in plaats van in goud of goudwaardig geld, was goed, maar is te Wiesbaden in iets slechts veranderd. Wij zul len op z'n minst vier milliard gouden marken per jaar moeten opbrengen dit is zeven dSizend marken per kop. Het moet thans wel aan ieder een duidelijk geworden zijn, dat het Verdrag van Versailles een waanzinnig werk is. De ver- vullingspolitiek van Wirth is volkomen mislukt. De politieke eerlijkheid gebiedt, dat wij zonder omwegen aan de Entente laten weten, dat wij niet in staat zijn het verdrag na te leven. Gessier, de minister van verdediging heeft te Dresden een rede gehouden, waarin hij wees op de noodlottige gevolgen der daling van den Duitschen markkoers, waardoor Duitschland teneinde de betaling van honderd twee en tach tig millioen goudmark te kunnen bewerkstelligen, gedwongen wordt jaarlijks de rente van een hedrag van honderd zeven en twintig milliard papiermark op te brengen. HET OPPER-SILEZISCHE VRAAGSTUK. Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft de Duib- sche gezant te Parijs aan den Raad van gezanten een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen zekere maatregelen van de Polen. Deze hebben n.l. aan 1000 Duitschers, die ge vestigd zijn in de door Duitschland aan Polen afgestane gebieden, officieel medegedeeld, dat de Poolsche staat zich ingevolge de wet van 14 Juli 1920 als eigenaar beschouwt van de be zittingen dezer Duitschers, welke zij op 1 Dec. ontruimd moeten hebben. 27 Eén kamer vooral met vreemde schaduwdonke re hoeken, kleine raampjes hoog in den muur en alkoven achter gordijnen verborgen, was grieze- lig-geheimzinnig. Daarin bracht Daphne menig uur met haar neef door luisterend naar zijn ver halen uit vroegere tijden, o.a. van de mooie jonkvrouw, die zich in 1587 van het leven had beroofd in de veronderstelling dat haar minnaar haar ontrouw was geworden. Toen de jonge man naar het kasteel was teruggekeerd was het te laat. Daphne voelde zich zonderling tot Valentijn aangetrokken, deels door zijn knap uiterlijk, deels door de vreemde, melancholische uit drukking van zijn gezicht maar er waren tijden dat ze een beetje bang voor hem was zonder zich hiervan een verklaring te kunnen geven, want hij was de goedheid en vriendelijkheid zelve jegens haar. Ze hield ook veel van de groote, sombere schilderijen-galerij met de portretten der Deve- reux van velerlei geslachten, dames in stijve, krakende zijde en ridders in korte broek en kanten kragen. En dan was er de tuin een wonderschoone tuin. Daphne hield er van omdat hij zoo wild was. Hij kon niet bogen op gladge- POLEN EN RUSLAND. De jongste nota der Poolsche regeering aan Sowjet-Rusland is in zeer scherpe bewoordingen gesteld. De regeering constateert, dat tot nu toe door de Sovjetregeering nog geen enkel arti kel van het Poolsch-Russisch vredesverdrag is nageleefd, integendeel wordt het verdrag op stelselmatige wijze gesaboteerd. Zij verlangt thans een onmiddellijke tenuitvoerlegging van het verdrag en zal met uitvluchten geen genoe gen meer nemen. Naar aanleiding van deze nota merkt de Duit sche pers op, dat de Sovjetregeering den termijn van 10 millioen goudroebels reeds aan den Pool- schen gezant te Moskou heeft uitbetaald. De Johahna Cosreft,. schoren grasvelden en sierlijke bloembedden en terrassen, maar inplaats daarvan waren er eeu wenoude boomen eiken, olmen, kastanjes en lange, donkere lanen. Daphne bevond dat Valentijn dikwijls haar gezelschap zocht. Na tuurlijk op dagen dat er gasten waren en er groote jachtpartijenwerden gehouden ging Valen tijn mee, naar, zooals hij tegen Daphne verklaar de, hij stelde niet echt belang in zoo iets en deed het alleen om zijn vader genoegen te doen. Er woonden niet veel kennissen in de buurt, de meesten kwamen van de stad en bleven nu en dan een week logeeren. Giffard had er zich altijd op beroemd, dat hoe eenzaam het huis ook gelegen was, het er nooit vervelend was. De kolonel vond 't er alles behalve vervelend. Hij knoopte de vriendschap met oudebekenden weer aan, of bracht dagen achtereen door met visschen en paardrijden enkwam des avonds met de verwonderlijkste verhalen over zijn avonturen terug. Daphne was gelukkig, omdat haar vader het was en begon te gelooven dat het kasteel Deve- reus zijn behoud zou zijn. Hij voerde echter een uitgebreide correspon dentie een correspondentie, die Daphne met eenige achterdocht vervulde. Bovendien kreeg hij op het kasteel Devereux nog allerlei sport bladen, die hij ijverig bestudeerde. Wat haarzelve betrof, zij was niet gelukkig. De dagen gingen voorbij zonder dat ze een brief van Rodney ontving. Het was aandoenlijk te zien hoe gretig ze op de post wachtte, die slechts twee maal per dag per fiets de lange laan kwam oprijden. Kolonel Devereux, wiens geweten hem een weinig plaagde zag haar nu en dan wel een half uur voor posttijd uit het raam turen, waarna ze naar beneden sloop om de brieven, die volgens gewoonte op de tafel in de vestibule werden uit gespreid, langzaam en zorgvuldig een voor een te onderzoeken met beyende vingers. Maar er was niets voor haar nooit iets. Behalve dat ze hierdoor toonde dat de wond nog niet geheeld was, hield ze zich wonderlijk goed. Giffard beschouwde haar al spoedig als een dochter en zij maakte zich algemeen bemind. Mrs. Pointer nam haar onder haar speciale be scherming Deze Schrandere vrouw die de wereld door en door meende te kennen, en de twee jachthonden waren Daphne's trouwe met gezellen, trouwer nog dan Valentijn, die wel eens dagen achtereen van huis was. Mervyn Devereux troostte zich met de ge dachte dat Daphne niet altijd kon blijven treu ren, eindelijk zou ze de hoop opgeven en zich in het onvermijdelijke schikken. Bovendien scheen alles prachtig van stapel te loopen tus schen haar en Valentijn er was geen twijfel of deze..was onder den indruk van haar schoon heid, en mooi op weg zijn liefde voor Muriel Godwin te vergeten, die gelukkig niet daar was om met Daphne te wedijveren. Valentijn noemde Muriel nooit en zijn vader en de kolonel hoopten dat hij zijn zinnen reeds een weinig van haar afgezet had. Maar Daphne leed en leed te meer, omdat ze met niemand over haar verdriet kon spreken. Zou Rodney werkelijk zoo wispelturig kunnen zijn Na al wat hij gezegd en gezworen had Ze haalde zijn ring te voorschijn, dien ze altijd bij zich droeg, ofschoon niet meer aan haar vinger, en stortte heete tranen. Hij had er op gestaan dat ze dien zou bewaren als een onder pand van trouw en toch had hij zijn woord gebroken en nog wel zoo spoedig. Op zekeren dag toen ze met haar vader alleen was, kon ze het niet meer uithouden. Hij had de een of andere opmerking gemaakt over den tijd toen ze in Londen wafen gedurende haar verloving en dit had haar de tranen in de oogen gebracht. Hij vroeg haar wat haar scheelde. „Dat weet u heel goed vader," zuchtte ze. „U weet dat Rodney nooit mijn brief beantwoord heeft." „Maar je had hem toch gezegd dit niet te doen, nietwaar vroeg Devereux. „Ik had hem gezegd mij niet te antwoorden als hij zijn vrijheid wenschte te aanvaarden," zei Daphne met moeite de tranen bedwingend, die ze weer voelde opkomen, „maar ik had geen oogenblik gedacht, dat hij dit zou doen. Ik kan het me niet begrijpen, want hij heeft me gezworen, ,dat al zouden we elkaar ook nooit toebehooren, hij nooit iemand anders zou lief hebben." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1