W itwasscherij. DENKT 01 HET BIL ren m een vader. I j N.V.DE PiiOEEiX V er wacht I A. BOSCH, Boterstraa! 63, Te!. 580 ZWEDEN. Naar uit Stockholm gemeld wordt, heeft de Zweedsche regeering belangrijke besluiten ge nomen inzake' de bestrijding der werkloosheid. Zij zal geen subsidies verleenen aan particuliere industrieele ondernemingen, maar zij zal steun verleenen door middel van bestellingen door den staat, zelfs in gevallen, wanneer dit voor de regeering minder voordeelig is, van een zaken- standpunt bezien. Verder zullen de financieel zwak staande gemeenten geldelijk gesteund wor den. HONGARIJE. De Portugeesche regeering heeft aan de Ententeregeeringen medegedeeld, dat zij de mtemeering van koning Karei en zijn gemalin op Madeira goedkeurt. ALBANIË. De „Epoca" bevat een telegram uit'Durazzo volgens hetwelk de Serviërs na een hevig ge vecht LourjaenOsesk hebben bezet en nog slechts veertig kilometer van Tirana zijn verwijderd. Mirditie zou geheel in hun bezit zijn. Alessia en Medua zouden gevallen zijn. Uit Londen seint men De ernstige toestand, geschapen door de actie der Serviërs in Noord-Albanië, heeft weder aan leiding gegeven tot het stellen van vragen in het Lagerhuis. Harmsworth, onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken, verklaarde, dat volgens de laatste berichten van den Britschen vertegen woordiger in Albanië de Slavische troepen Loerja en Osesk bezet hadden en bleven voortrukken. Hij voegde er aan toe dat de gezantenraad de Albaneeschc grens vastgesteld had en dat deze vaststelling opnieuw aan de belanghebbende partijen meegedeeld zou worden. De Zuid-Sla vische regeering zal dan gesommeerd worden haar troepen terug te trekken uit Albaneesch gebied. De Britsche regeering heeft intusschen reeds stappen gedaan ter erkenning van de regeering van Tirana als de regeering „de jure" van geheel Albanië. Harmsworth vervolgde De Albaneeschc re geering heeft een nieuwe oproep gericht tot den Volkenbond. Het is te hopen, dat de Zuid- Slavische regeering thans, ingevolge het besluit van den gezantenraad, aan haar troepen last zal geven zich terug te trekken. De toestand is niettemin zoo ernstig, dat de Britsche regee ring zich gericht heeft tot het algemeen secre tariaat van den Volkenbond met het verzoek tot onmiddellijke bijeenroeping van den Volken- bondsraad, opdat deze artikel 16 van het Volken bondsverdrag zal overwegen en zal besluiten tot het nemen van maatregelen ingeval de Zuid- Slavische regeering zou voortgaan niet te vol doen aan de uit het verdrag voortspruitende verplichtingen. wet op te nemen. Bij het daarbij gemaakt voor behoud voor bij de wet te «bepalen uitzonderin gen is gedacht aan zeer spoedeischende en andere bij de wet nader te omschrijven gevallen waarin raadpleging geen zin zou hebben, bijv. aan voorstellen van. wet tot vernietiging van eene koloniale verordening. De Minister voegt hieraan nog toe, dat de Regeering voornemens is ten aanzien van alge- meene maatregelen van bestuur een voorschrift van gelijke strekking op te nemen in de wetten op de Staatsinrichting van de deelen van het Koninkrijk der Nederlanden buiten Europa. Twee amendementen zijn ingediend door den heer van Schaik. Ter toelichting van het eerste wordt gezegd Het dwingend voorschrift van art. 21 laat geen ruimte voor de mogelijkheid, dat de Sta- ten-Generaal in een Koningskeuze niet slagen. Met het oog daarop verdient de voorkeur een redactie, waarin slechts wordt uitgedrukt, dat het doel der vergadering een*Koningskeuze is, hetgeen impliceert de mogelijkheid, dat dit doel niet wordt bereikt. Het tweede beoogt te voorkomen, dat een wetsvoorstel, strekkende tot verandering van den regeeringsvorm en ingediend ingeval de bij art. 21 bedoelde Koningskeuze niet mocht slagen, door een minderheid in het volk kan worden tegengehouden, niettegenstaande de beide takken der Staten-Generaal het hebben aangenomen, de Raad van State het heeft goed gekeurd en de meerderheid in het volk het bij volksstemming heeft aanvaard. Ontvangst der Nederlandsehe delegatie in Amerika. Het Departement van Buitenlandsche Zaken meldt De Nederlandsche delegatie kwam op 4 No vember te New York aan en begaf zich op 6 November naar Washington, waar zij bij haar aankomst aan het station door den secretaris van Staat Hughes, die officieel de Regeering der Vereenigde Staten vertegenwoordigde, be groet werd. Een Militair muziekkorps speelde Nederlandsche en Amerikaansche volksliederen cavalerie bood de militaire honneurs. Daarna begaf zich de delegatie vergezeld van Ameri kaansche autoriteiten, in open motorrijtui gen, aangeboden door het Departement van Buitenlandsche Zaken, naar het Powhatten Hotel, waar de delegatie verblijft voor den duur van de conferentie. De menigte juichte de delegatie hartelijk toe. Minister van Karnebeek Verzekerde Hughes van zijn waardeering voor de vriendelijke ont vangst. Deze rouwdienst, alsmede de daarop vol gende begrafenis, werd namens de Koningin bijgewoond door haar vertegenwoordiger baron Van Hardenbroeck van Lockhorst, kamerheer- ceremoniemeester, en door jhr, mr. dr. Ren- dorp, directeur van het Protocol aan het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, die den door ambtsbezigheden verhinderden waarne- menden Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, vertegenwoor digde. Op do begraafplaats zelf werd buitengewone belangstelling aan den dag gelegd uit de hoo- gere kringen der Residentie en daarbuiten. Tot de aanwezigen behoorden de Belgische gezant bij het Nederlandsche Hof, Prins De Ligne, de gezant van Turkije Nousret Sadoullah Bey, de burgemeester van 's-Gravenhage mr. Patijn, de griffier der Eerste Kamer mr. Zillessen, le den van de hofhoudingen der Koningin en der Koningin-Moeder, en voorts een zeer groot aantal heeren uit den adellijken stand vrienden en tijdgenooten van den ontslapene. Ook aan dc groeve sprak dr. Gheel Gildemees- ter nog een stichtelijk woord, waarna de plechtig heid eindigde met een woord van bijzonderen dank van den zoon van wijlen Jhr.VanWeede tot de Koningin, in den persoon van haar vertegen woordiger en tot de talrijke aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Indische mail. De Directeur-Generaal, der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 10 November a.s. de verzending der mail in aansluiting op de van Marseille vertrekkende Britsche schepen niet meer zal geschieden met den trein welke des Donderdagsavonds te 6.13 a. van Amsterdam naar Antwerpen ver trekt, doch met dien welke des Donderdags morgens te 8.58 van Rotterdam naar Antwerpen vertrekt. JAPAN. De „Daily Mail" verneemt uit Japansche diplomatieke kringen te Londen, dat volgens een telegram uit Tokio, hetwelk de Japansche ambassade heeft ontvangen, in de hoofdstad een paniek heerscht en er groote moeilijkheden verbonden blijken aan de vorming van een nieuw kabinet. Uit Londen is te Berlijn bericht ontvangen, dat volgens een telegram aan den Japanschen gezant aldaar, te Tokio onlusten zijn uitgebroken. ALLERLEI. De „N. Fr. Pr." meldt Naar verluidt, is de leening van 250 millioen mark voor Oostenrijk tot stand gekomen. De bekende automobielfabriek Benz te Mannheim heeft haar zaken gesloten en alle arbeiders, ten getale van 3600 man, ontslagen. Als oorzaak wordt opgegeven, dat de arbeiders bij hun betoogingen telkens tot handtastelijk heden overgingen. Binoeuiand. Grondwets herziening. Bij de Tweede Kamer is ingediend een na dere Nota van wijzigingen op het Wetsont werp jot het in overweging nemen van een voorstel van verandering van het Ilde, Ille en VIIIe Hoofdstuk der Grondwet. Blijkens de toelichting zal in verband met de wijziging, door den Minister van Binnenland- scbe Zaken in het voorgestelde artikel 1 a an- gebracht, in de artikelen 61, 62, 75, 122, 183 en 184 voor het woord koloniën eene andere aan schrijving in de plaats moeten worden gesteld Het best schijnt hem toe te spreken van „deefen van het Koninkrijk der Nederlanden buiten Europa." Deze uitdrukking moge eenigszins wijdloopig zijn, eene kortere is bezwaarlijk te vinden. De woorden „gebieden en „gebiedsdeelen" zijn taalkundig niet juist. Vooiüs heeft de Minister deze gelegenheid te baat genomen om aan artikel 62 een nieuw lid toe te voegen waarbij wordt voorgeschreven dat, behoudens bij de wet te bepalen uitzon deringen, voorstellen van wet, Nederlandsch- Indië, Suriname en Curacao betreffende, niet in behandeling komen bij de Staten-Generaal, vóóidat aan aldaar, gevestigde vertegenwoor digende lichamen gelegenheid is gegeven terzake van raad te dienen. Na de indiening van het amendement van den heer Marchant c.s. van deze strekking, waarop sedert door den heer Dresselhuys <Ls. een sub amendement is voorgesteld, heeft de Regeering deze aangelegenheid nogmaals rijpelijk over wogen. Deze overweging heeft er toe geleid, dat zij bereid is zoover terug te komen op het in de Memorie van Antwoord ingenomen stand punt dat zij er geen bezwaar tegen heeft een voorschrift als hiervoren bedoeld, in de Grond- Onze arbeiders vertegenwoordigers op de Conferentie te Genève. Een Reutertelegram uit Genève meldt Men verneemt, dat het meeningsverschii tusschen de Nederlandsche regeering en de arbeidersorganisaties in zake de aanwijziging van een vertegenwoordiger dezer laatsten, wel dra uit den weg zal zijn geruimd. De conferentie zou de goede trouw der Ne derlandsche Regeering aanvaarden, en de door haar aangewezen arbeidersafgevaardigden zou den te Geneve blijven vertoeven. Maar voor de toekomst zou de Nederlandsche regeering even als de andere volgens het vredesverdrag ver plicht zijn de vertegenwoordigers aanwij zen van de meest representatie-organisatie des lands. Daarmede wordt tegemoet gekomen aan de grief van den heer Oudegeest, die door een coalitie van andere arbeidersorganisaties van de conferentie werd uitgesloten. De drukwerkbes telling in Duits chland. Naar aanleiding van de tot hem gerichte verzoeken heeft de Minister van Landbouw toegestemd om morgen de afgevaardigden der verschillende Typografenbonden op jzijn Depar tement te ontvangen ter bespreking der kwestie Van het opdragen van drukwerk voor zijn De partement aan Duitsche firma's. R.K. Kantoor- en Winkelbedienden. Het bestuur van den Ned. R.K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" besloot, in verband 'met de ernstige crisis-aangelegenheden, op Maandag 12 December e.k. in Utrecht eene buitengewone Bondsvergadering te houden. Mr. J. Limburg. Naar het Gorrepondentiebureau verneemt heef mr. J. Limburg op verschillende tot hem ge richte vragen geantwoord, dat hij zich voor een candidatuur voor de Tweede Kamer niet beschikbaar stelt. Jhr. Mr. II. van Weede. f Men meldt uit Den Haag Gisternamiddag is op de begraafplaats Oud üik en Duinen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van jhr. mr. H. van Weede, voor malig gezant van Nederland te Brussel, kamer heer i.b.d. der Koningin. Den vorigen avond was het uit Brussel te s-Gravenhage aangekomen en rechtstreeks naar de begraafplaats vervoerd, waar het, bedolven onder .vele kransen en bloemstukken, geplaatst werd in de tot rouwkapel ingerichte wachtkamer. Aldaar vereenigden zich de naaste familiebe trekkingen, verdere verwanten en enkele spe ciale vrienden van den ontslapene ter bijwo ning van een rouwdienst, welke geleid werd door. ds. Van Gheel Gildemecster, die een te rugblik wierp op het godsdienstige leven van jhr. Van Weede en herinnerde aan het eervolle ambt door hem bekleed en de waardige wijze waarop hij in het buitenland den naam van ons land hoog wist te houden. De Nederlandsche gezant te Brussel. De „Msb.-"redacteur te Brussel meldt De Nederlandsche gezant te Brussel, Jhr. Dr. van Vredenburch, is met groot verlof naar het buitenland vertrokken. Hij zal de eerste hejft van zijn vacantie in Italië en de rest in Nederland doorbrengen. Staten van Zuid-Holland. De najaarszitting der Staten van Zuid-Hol land zal worden geopend op Dinsdag den 6en December 1921, des voormiddags 11 ure. Een Boschwet. Een wetsontwerp is ingediend, houdende bepalingen betreffende den boschbouw. Telef. No. 15. 1248 7 Slateu-Generaal. TWEEDE KAMER. EERSTE KAMER. Zilling Dirisdag 8 November. Opening te 8.40 uur. VoorzitterJ. JG. baron van Voorst tot Voorst. Afdeelings-onderzoek. De voorzitter stelt voor, een aantal wetsontwerpen in de aideelingen te onderzoeken op Woensdag 9 November des voormiddags te 11 uur. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter wordt besloten. Voorts stelt de voorzitter voor, thans in be handeling te nemen het voorstel van den heer Van Embden -c.s. tot wijziging van het Regle ment van Orde en op Donderdag a.s. des voor middags te 11 uur, het wetsontwerp tot wijziging van de Rijksuitkeering aan de gemeenten en voorts een aantal andere wetsontwerpen, welke dan in staat van wijzen zullen zijn. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Huldiging. De voorzitter merkt op, dat hij in de 7V2 jaar, dat hij de eer had voorzitter te zijn van deze Kamer, reeds vele malen mocht spre ken over een lid, dat overleden was of tegen een lid, dat de Kamer verliet. Heden is het hem evenwel een bijzonder ge noegen, aan -een hier aanwezig lid hulde te brengen In September j.l. was het namelijk 25 jaar geleden, dat de heer Reekers als afgevaardigde van de Staten van Gelderland, als lid van deze Kamer hier zijn intrede deed. De heer Reekers heeft al dien tijd onafgebro ken het vertrouwen van de Staten van Gelder land genoten. Te meer is dit jubileum een merk waardigheid, omdat de heer Reekers reeds bij zijn binnentreden in de Eerste Kamer zijn spo ren had verdiend in een 16-jarigen werktijd als lid van de Tweede Kamer en eenigen tijd als wethouder van Amsterdam. Spr. wenschte den heer Reekers dan ook van harte geluk met dit zeldzaam jubilé. De heer Reekers(R. K.) had liever gehad, dat het door den voorzitter gememoreerde feit stilzwijgend ware voorbij gegaan. Maar nu er eenmaal over gesproken is, wil hij den voorzitter zijnen hartelijken dank betuigen, voor de tot hem gesproken woorden en den leden voor de bewijzen van instemming. Wijziging Reglement van Orde, Hierna is aan de orde het voorstel van den heer Van Embden c.s. tot wijziging van het Reglement van Orde, waarvan over eenige ali nea's discussies worden gevoerd. I ingezonden Mededeel ing en. der R. K. Dansvereeniging, Dans- onderw. A. J. HERTOG, a.s. Don derdag 10 Nov. in Geb. ,,de Vriend schap" N. Haven, te half acht uur. 7554 10 RIJN- en MOEZELWIJNEN. B. Rosenstein, Wiesbadon. De stemming hierover wordt bepaald op a.s. Donderdag. Vervolgzns sluit de voorzitter de ver gadering. Stads- en Gewestciijk Nieuws. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrij" dag 11 November 1921, des n.m. te 2 uur, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Benoeming van een regentes van het St. Jacobs-Gasthuis in verband met de perio dieke aftreding als zoodanig van mevr. J. C. E. Klamer-Lubbert. Aanbevolen worden1. Mevr. J. C. E. Klamer- Lubbert 2. Mevr. Wed. N. Hoek-Witlich Meij- neke. 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 550.voor het aanbren gen van herstellingen aan de noodverblijven, de z.g. Vischtent en het tuinhuisje aan dei Broers- vest. 3. Wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1921. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing en op de invorde ring van een plaatselijke directe belating naar liet inkomen in de gemeente Schiedam (Gem. blad no. 42 van 1921). 5. Voorstel van B. .en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing en een op de invordering van rechten voor vanwege de Brandweer verleende diesten. 6. Schrijven van B. en W. ter beantwoording van de vragen, gesteld do»r het raadslid, den heer J. Dinkelaar, inzake het regelend optreden door het Gemeentebestuur bij de vaststelling der prijzen van de eerste levensbehoeften. 7. Schrijven van B. en W. ter beantwoording van de vragen, gesteld door het raadslid, den heer W. Gollé, betreffende de stopzetting van den woningbouw met Rijkssteun. 8. Voorstel van B. en W. tot regeling van de positie van de ambtenaren aan de Afdeeling Belastingen en ten kantore van den Gemeente- Ontvanger die, in verband met de overneming van de aanslagregeling en de inning van de Inkomstenbelasting door het Rijk, overgaan naar de Rijksbelastingadministratie. Ned. II. K. Metaalbewerkers bond, afd. Schiedam. Donderdagavond half negen zal in het gebouw van den R. K. Volksbond L. Haven, een buiten gewone vergadering worden gehouden, toe gankelijk voor alle R. K. metaalbewerkers. 't Nieuwe Hanzcbaukgebouw. Volgens een ons toegezonden meededeeling zal 't nieuwe bankgebouw der Hanze, Groote Markt 10 alhier, morgenochtend 11 uur inge zegend en officieel geopend worden. Tevens vindt bij deze gelegenheid de plechtige Intronisatic van het Allerheiligst Hart plaats. Pandora. Dezen middag gaf de directie van Pandora aan de bewoners van het St. Jacobs Gasthuis en dc weezen van het Weeshuis a.d. Langen Achterweg een vrijj; voorstelling. De Lunchroom „de Bijenkorf" had gratis gezorgd voor thee en limonade. Voorzeker is dit van die heeren een prijzens waardige daad, die de genoodigden zeer waar deerden. CITROEN - J ENE V ER. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemengd Nieuws. DE STORM. Men meldt ons Naar eerst heden bekend is geworden, is de stoomboot „Stad Deventer", een vrachtboot van de firma J. en A. v.d. Schuyt te Rotterdam, die een dienst onderhoudt tusschen Rotterdam en Deventer, met man en muis op de Zuiderzee vergaan De boot was van Rotterdam naar Deventer vertrokken en er waren zes opvarenden aan boord Deze zes menschen verloren allen het leven. Tijdens het stormweer zijn bij Catscheveer twee schepen gezonken. Op de Westerschelde bij fort de Frederik S£SEÏÏSJ£ifaö

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2