X DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FSlli ItETOW De schoonste Parel. 44ste Jaargang. Vrijdag 11 November 1921. 13189. Bureau K 0 E|M ARKT 4. Telefoon ^Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt j2 maal ^berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpcciale conditiën voor,(herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE BLAD. Buitenlandse!» Nieuws. DE INTERN. ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE WASHINGTON. De internationale politieke toestand is wel licht nog nimmer zoo gespannen geweest als thans. Frankrijk en Engeland hebben twist met elkaar in verband met het feit, dat Frankrijk met de Kemalisten een verdrag heeft afgeslo ten, waarbij Turkije aan Frankrijk zeer belang rijke concessies heeft gedaan eno.a. de haven van Mersina aan dit rijk heeft afgestaan. Japan en Amerika liggen eveneens nog steeds in conflict over de opperheerschappij in den Stillen Oceaan. Amerika en Engeland zijn in den laatsten tijd ook al geen goede vrienden meer, waar schijnlijk speelt de petroleumkwestie daarbij een groote rol. De internationale conferentie te Washington bijeengeroepen, zal een besluit hebben te nemen van zeer verre strekking. Als alle tegenstrijdige belangen der groote Mogendheden, welke daar behandeld zullen worden, tot oplossing kunnen Worden gebracht, zal tevens over beperking der bewapening een besluit kunnen worden genomen. Mislukt de Washingtonsche conferentie, dan staat de wereld voor ernstige dingen en heeft men met de mogelijkheid van het ontbranden van een nieuwen volkerenkrijg rekening te hou- van i )e berichten uit Washington zijn niet erg optimistisch, maar uitten een zekere bezorgd heid voor de toekomst. In goedingelichte- kringen schept men zich geen illusies over de kans, dat de ontwapening zou kunnen slagen. Men zegt openlijk, dat deze conferentie een laatste buitengewoon krachtige poging is om een oorlog te voorkomen. Men vergelijkt den toestand met dien ter vredes conferentie van 1912, welke aan Duitschland de laatste kans bood om, door een ontspanning mogelijk te maken, een oorlog te voorkomen. Duitschland had die gelegenheid niet aangegre pen. Men beseft aan Amerikaanschen kant, dat Japan slechts onder de uiterste pressie, de resul taten van een politiek van bijna 30 jaar zal prijsgeven. Ook gelooft men, dat pressie van de Ver. Staten alleen niet voldoende zal zijn, omdat de eerste jaren Japan tegenover de Ver. Staten in maritiem opzicht nog een sterke positie inneemt. Daarom gelooft men, dat de houding van de andere Westersche mogend heden en natuurlijk speciaal die van Enge land den doorslag zal geven. Daar men over die houding nog niets weet, is de stemming zoo zenuwachtig. Zaterdag zal de conferentie door den presi- kant van president Harding geopend worden. Harding zal daarna een rede houden. Met betrekking tot het buitengewoon groote gewicht dezer conferentie verwijzen wij Voorts naar de rede, door Lloyd George te Londen gehouden DUITSCHLAND. De opperburgemeester van Berlijn heeft aan vertegenwoordigers van de pers den neteligen financieelen toestand der Duitsche steden uit eengezet. Hij verwachtte, dat als gevolg van de diepe ellende, waarin het grootste deel der burgerij verkeerde, spoedig ernstige troebelen zouden ontstaan. Daar de leden der Entente commissies bijna uitsluitend verkeeren in de 29 Een oogenblik later had Mrs. Pointer Daphne alleen gelaten. Het meisje was geheel van streek. Ze wierp zich op de knieën naast het bed en bedekte het gezicht met de handen. „O, wat moet ik doen snikte ze. „Wat moet ik doen Hoe kan ik hier nog langer blij ven als Valentiju mij liefheeft HOOFDSTUK XII. Wederzijdsclie bekentenis. Nadat Daphne dien nacht vrij goed had ge slapen, zag zij den volgenden dag de zaken wat zwaar minder in. Mrs Pointer's verklaring kon wel eens niet de juiste zijn, vond ze, want nadat ze alles nog eens ernstig overwogen had, kwam ze tot de slotsom, dat Valentijn haar nog geen reden had gegeven voor een dergelijk vermoeden. De huishoudster was een goede, oude ziel, maar ze had veel aanleg de dingen al te romantisch te beschouwen. Ook begon Daphne te be grijpen, dat zij en haar neef heel opzettelijk waren samengebracht sedert haar aankomst op het kasteel. Ja, zeker nu ze er meer over meer welvarende gedeelten van Berlijn, zijn zij volkomen onbekend met den werkelijken toe stand. Het grootste gedeelte van het volk, vooral vrouwen en kinderen, zijn aan de grootste ellende blootgesteld. De bespreking van de delegatie van het Rijks- Verbond der Duitsche industrie met den rijks kanselier heeft plaats gehad. Het verrassende resultaat van deze besprekingen is, dat het Rijksverbond zich weliswaar bereid verklaart de regeering de deviezen te verschaffen, die zij noodig heeft om de betalingen voor het herstel te doen, maar deze toezegging afhankelijk maakt van de vervulling van den eisch, dat de rijks spoorwegen in particulier bezit zullen overgaan. Om dit tot stand te brengen, moeten onderhande lingen worden gevoerd in verband met artikel 248 van het vredesverdrag. ZWEDEN EN RUSLAND. Litvinof en prof. Lomonsof zijn te Stockholm aangekomen, in verband met de onderhande lingen over een nieuw handelsverdrag tusschen Zweden en Rusland BELANGRIJKE REDE VAN LLOYD GEORGE. Lloyd George heeft op het feestmaal in de Guildhall te Londen ter gelegenheid van de inhuldiging van den nieuwen lord-mayor ge zegd, dat hoewel de lucht nog grijs is, het ergste der economische crisis, naar hij geloofde, thans voorbij is. Er is een verbetering op komst, en de slapte, welke zich na den oorlog in alle landen deed gelden, verdwijnt. De grondslagen van Engeland's crediet zijn krachtig en ongeschokt gebleven. Wij hebben ons nimmer, aldus spr., in een dwaze politiek van inflatie begeven, doch zelfs zij, die het deden, zullen er doorheen komen, want de voorspoed van een industrieel volk zal altoos in leven blijven. Het Engelsche uitvoercijfer in October is sedert Maart'het beste geweest. De conferentie te Washington gingLloyd George voort door president Harding bij eengeroepen, kan vergeleken worden bij een regenboog aan een bewolkten hemel. Zonder de zekerheid van vrede is een herstel van het handelsleven onmogelijk. De conferentie te Washington heeft een gevolg gehad, dat iedereen daarvan ver wachtte, nl. dat aan de uitbreiding der be wapening daardoor paal en perk gesteld is. De mensch is onder alle schepselen degene, die het minst leert. Straft een dier, dan zal dit spoedig de les begrepen hebben. Met den mensch is het echter anders. Neemt men den laatsten oorlog, den verschrikkelijksten, den meest ver nielenden en de geschiedenis van de wereld tot voorbeeld, dan blijkt, dat de wedstrijd in de bewapening voor een groot gedeelte schuld was aan de vernieling, door dezen oorlog veroorzaakt. Deze les werd bloedig in het vleesch van de wereld gestriemd, doch zoodra was de oor log nog niet voorbij, of de naties begonnen weer middelen te beramen om nieuwe oorlogs werktuigen uit te vinden en op te hoopen. Nieuwe combinaties ter voorbereiding van nieuwe oorlogen werden op touw gezet en van alle kanten werden nieuwe argumenten bijgebracht om den oorlog te rechtvaardi gen. Men zou denken, dat het eemge doel en de eemge glor-e van de nat'onale orgarn- sat;e de menschenslachterij >'s. De bewape- m'ng heden ten dage kost driemaal meer aan mannen en materiaal, dan vóór den grooten oorlog. Gaat dit zoo voort, dan zullen de oor logen weldra honderd maal verschrikkelijker en vernietigender zijn. De last, van de bewapening is in vredestijd verpletterend en in den oorlog zullen de gevolgen zoo verschrikkelijk zijn dat men er liever niet aan denkt. Ontwapening is de eenige weg voor de veiligheid van het men- schelijk geslacht. Achterdocht, misverstanden en twisten zijn tusschen na'ties even onvermij delijk als onder particuliere personen. Wan neer wapens bij de hand zijn, zullen de naties op een goeden dag toeslaan. De Amerikaansche conferentie zal beslissend zijn voor de toekomst der beschaving. Daarom moeten wij ernstig voor het welslagen van de conferentie bidden. Vijf en twintig jaar geleden gaf Lord Salisbury op de ze zelfde plaats uitdrukking aan de voldoening, welke het volk van Engeland gevoelde bij de vredelievende oplossing, die juist bereikt was, van ons laatste ernstige verschil met de Ver- eenigde Staten. Iedere man en vrouw van Britsche nationaliteit is opgevoed met de ge dachte, dat een ernstige twist met Amerika iets ondenkbaars is .Deze mentaliteit is op zichzelf reeds een waarborg voor den vrede tusschen de twee landen. De conferentie echter, welke nu on der de auspiciën van Amerika zal worden gó- houden, moet ons een stap verder brengen. Een zelfde houding moeten wij tegen alle andere volken aannemen. Wanneer dit doel wordt bereikt, zal de conferentie, welke te Washington gehóuden zal worden, de grootste gebeurtenis zijn, welke in de laatste 1000 jaar heeft plaats gehad. Over Ierland sprekende, zeide Lloyd George Verleden jaar aan deze tafel, noodigde ik het volk van Ierland uit om toe te treden tot een vrij deelgenootschap in het Engelsche Rijk, als gelijken. Ik kan niet de geheimen dei- conferentie ontsluieren, doch er is een beter vooruitzicht dan sedert jaren, dat er thans op de uitnoodiging acht zal worden geslagen. Wij naderen thans het critieke stadium. De fouten zijn niet allen aan één zijde elk der drie partijen ter conferentie heeft voor- oordeelen. Elk der partijen moet bereid zijn een concessie te doen. Indien elk ter confe rentie komt met het besluit niet te wijken, zal zij door haar aanhangers worden toege juicht, doch dit zal niet tot den vrede leiden, Wanneer de conferentie den vrede niet belangrijke taak. De oorlog heeft niet het «-brengt, zullen wij een zwaren last te dragen nadacht, had ze haar vader en oom dikwijls een veelbeteékenenden blik zien wisselen, telkens als Valentijn haar een bijzondere attentie had bewezen Valentijn had, dat wist ze, een meisje lief- dat geen geschikte vrouw voor hem werd ge, vonden.Hadden ze een complot gesmeed om aan deze genegenheid een einde te maken door een huwelijk tusschen haar neef en haar tot stand te brengen Ze geloofde niet dat Valentijn verliefd op haar was. Ze wist dat hij zich tot haar aangetrokken gevoelde enze zocht zich do reden daarvan niet te verhelen. Hij hield van haar, omdat hij haar mooi vond en bovendien kon hij overal met haar over spreken Ze begreep hem altijd volkomen. En ze luisterde graag naar hem, want hij was veelzijdig ontwikkeld, ofschoon hij er vreemde theorieën en ideën op nahield, die haar soms ver baasden, soms vrees inboezemden. En liefde sluit alle vrees buiten. Hij was zeer excentriek, maar toch hinderde haar deze excentriciteit niet. Zoowel door zijn persoonlijk voorkomen als door zijn eigenaardige idealen, scheen hij meer in een roman thuis te behooren dan in het gewone leven. Hij had het land aar alle conventie en het deed hem pijn iets grofs en leelijks te zien. Hij deed zijn plicht als zoon van een vader, als erfgenaam der Devereux, maar de positie ergerde en drukte hem. Soms bleef hij dagen achtereen van het kasteel weg. Dan logeerde hij op „Dower Hous#", een landgoed dat een hebben, daar ten eerste onze strijdkrachten verdubbeld zouden moeten worden. Dit is het gewichtigste oogenblik in de geschiedenis van ons schoone land. IERLAND. Naar verluidt, zal voor de bijeenkomst van heden, met volledige machtiging van het heele kabinet, een volledig relaas van de voorstellen der Iersche conferentie aan de vertegenwoor digers van Ulster worden toegezonden. ENGELAND. Nu alle wetten inzake de werkloosheidsvoor ziening aangenomen zijn, is het Parlement ge sloten. De sluitingsrede van den koning zegt, dat de Duitsche regeeiing bevredigende vorderingen heeft gemaakt inzake het nakomen van haar verplichtingen tot betaling en ontwapening vol gens het verdrag van Versailles. De conferentie van de eerste ministers des rijks heeft eenstem mig besloten, dat de vlootsterkte des rijks gelijk zal zijn aan die van eenige andere mogendheid. Er is reden, te verwachten, dat de aanbeveling van den Volkenbond inzake Opper-Silezië eerlijk zal worden uitgevoerd door de twee in hoofdzaak daarbij betrokken partijen. „De toestand in zestal mijlen van het kasteel lag verwijderd en zijn persoonlijke bezitting was. Hier had hij zijn kunstschatten en zijn atelier, waar hij schilderde en boetseerde, wanneer hij daartoe lust gevoelde. Wanneer hij Dower House niet bewoonde, werd het huis toevertrouwd aan de zorgen van een tuinman en diens vrouw, maar nooit werd er iemand anders dan de eigenaar toegelaten. Dower House was, evenals de kamer van Blauwbaard, een groot raadsel voor Daphne en haar vrouwelijke nieuwsgierigheid haakte er naar het eens van binnen te bezichtigen. Ze had Valentijn zelfs gevraagd of ze zijn werk niet eens mocht zien en de kunstschatten, waar van ze zooveel gehoord had. Maar hij had het hoofd geschud en het haar geweigerd, beleefd maar zeer beslist. „Nog niet, Daphne", had hij gezegd, „eéns misschien spoedig misschien later zal ik de deuren van Dower House voor een ieder ope nen. zal ik mijn schatten aan de wereld too- nen. Maar nu zijn ze nog evenals mijn hartsge heimen uitsluitend van mij Ik duld geen vreemden blik. Toch besloot Daphne bij de eerste de beste gelegenheid Valentijn te kennen te geven, dat zij haar liefde reeds aan iemand anders had ge schonken. Ze kon echter de gedachte met ver dragen hef kasteel, dat ze als tehu-s was gaan beschouwen en dat,als hetware,een ander mensch had gemaakt van haar vader, imsscthen weer te moeten verlaten, en zoo stelde ze haar ge sprek van dag tot dag mt, ofschoon ze met kon Ierland boezemt Mij nog steeds groote ongerust heid in. Het is mijn vast vertrouwen, dat met zelfbeheersching en goeden wil ten slotte een blijvenden vrede zal worden verkregen". Ten aanzien van de werkloosheid zei de koning „Ik vertrouw op het gebleken gezond verstand van patroons en werklieden tot het herstel van den bloei van handel en nijverheid". BELGIE. De afgevaardigde De Beuckelaere, behoorende tot de frontpartij, is gearresteerd op beschuldi ging van hoogverraad. MONTENEGRO. Volgens te Berlijn ontvangen berichten zou in Montenegro een revolutie zijn uitgebroken. Uit Rome wordt gemeld, dat de opstandelin gen de Sovjetrepubliek Montenegro hebben uit geroepen. Servische troepen zijn naar Montene gro vertrokken. PALESTINA. De „Times"-correspondent te Kairo meldt, dat volgens telegrammen uit Jeruzalem de offici- eele Joodschevertegenwoordigers de verwijdering hebben geëischt van Ronald Storrs, den gouver neur van Jeruzalem, op grond, dat hij verant woordelijk is voor het niet voorkomen of bedwin gen van de onlusten, die daar op 2 November, den jaardag van de verklaring van Balfour, zijn voorgevallen. PER ZIE. De correspondent van de „Pioneer" maakt melding van de vermoording van vijfhonderd gendarmes door Koorden te Soejboelak. Het blijkt, dat de commandant der gendarmerie enkele Koerdenhoofden aan een diner had uit genoodigd en ze daarna liet arresteeren waarop de Koerden de stad bezetten en de geheele be zetting Vermoordden. ALLERLEI. Volgens een bericht van de „Information" uit Riga, zullen in Rusland de apotheken worden gedenationaliseerd, en zal de medische lmlp niet meer kosteloos zijn. II1 n n f a dL Regecrings drukwerk in Duitschland. De conferentie, door vertegenwoordigers van patroons en gezellenorganisaties in de typografie met den Minister van Landbouw veboerd over het uitvoeren van Regeeringsdrukwerk in Duitsch land heeft tot geen bevredigend resultaat ge leid Het bewuste drukwerk bleek reeds besteld, terwijl de Minister met het oog op het prijsver schil geen hoopgevende toezeggingen voor de toekomst kon doen. De gezellenbonden zullen intusschen de actie tegen het geven van Regecringsopdrachten in het buitenland blijven voortzetten Onjuist bleek het bericht als zou het drukwerk in kwestie niet hier te lande gemaakt kunnen worden. Woningbouw. Het is verklaarbaar dat de houding van de regeering tegenover den volkswoningbouw, men weet dat vrij regelmatig de voorschotten op verschillende gronden geweigerd worden, o.a. tot gevolg heeft bij de best geëquipeerde ge meentelijke woningdiensten een teveel aan per soneel ontstaat Uit dien hoofde heeft, naar wij vernemen, de directeur van den Amsterdamschen Wo- nalaten op te merken, dat Valentijn hoe langer hoe meer van haar g:ng houden. Maar van hefde sprak hij geen woord. November Pep ten ernde. De kolonel toonde niets de mmste ne'gmg naar zijn vroeger le ven terug te verlangen. Hij scheen gelukk;g en tevreden. Hij maakte er geen gehe;m van dat hij aanz-enlijke sommen op de wedrennen had gewonnen, maar toen zijn voorspoed oph:eld, Ircld hij ook met wedden op. En tot Daphne's groote vreugde bleven ook zijn sport bladen U't. De be-'de broeders slegen den loop van de l'efdes'dylle, zooals zij het noemden, inct on- verflauwden bhk gade. Ze hadden z;ch er met mee durven bemoe;en, aangezien alles goed gmg en zoolang Muriel Godwin buitenslands bleef, viel er niets te vreezen. Toen de Novemberdagen korter begonnen te worden, vonden Giffard en Mervvn het hoog tijd de zaken een weinig te verhaasten. „De jongen heeft zoo'n eigenaardig karakter" zei Giffard, „en leeft in een heel andere wereld dan wij.Hij is op het oogenblik volkomen geluk kig. omdat hij Daphne zooveel hij wil, kan zien. Ik geloof dat het niet kwaad zoü zijn, Mervvn, als je eens een paar dagen met haar weggingt, dan zou hij kunnen zien, wat het leven is, zon der haar. Dan zuilen we er achter komen, wie hij het liefste heeft, Daphne of Muriel. Giffard wreef zich de handen gkmlachend, zonder een oogenblik te twijfelen. (Wordt vervolgd) ^SBHa«ESsa< SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1