DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 44ste Jaargang. Maandag 14 November 1921. No. 13185. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon [Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlaudseb Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De conferentie te Washington, door den presi dent der Vereenigde Staten bijeengeroepen, om over de kwestie der ontwapening, of beter ge zegd, beperking der bewapening te beraadslagen, is Zaterdag geopend. In ons blad is reeds meermalen gewezen op het groote gewicht van het eind-resultaat,omdat bij mislukking der conferentie ernstige verwikke lingen niet zullen uitblijven. Overeenkomstig het programma werd de eerste zitting met een gebed geopend, uitgespro ken door rev. dr. Abernathy, uit Washington. Daarna hield president Harding de openingsrede. Harding schetste den aard der bijeenkomst als het resultaat van het ontwaakte geweten der twintigste eeuwsche beschaving. De confe rentie is geen bijeenkomst van overwinnaars, geen volkenra'ad, welke tracht den menschelij- ken aard te vervormen, doch eerder een bespre king van vertegenwoordigers uit alle deelen der wereld om de betere eigenschappen der mensch- heid toe te passen, teneinde de fouten in de internationale betrekkingen tot een minimum terug te brengen. De conferentie is te beschouwen als het uitgesproken verlangen van de oorlogs moede wereld, worstelend voor haar herstel, om betere betrekkingen onderling te scheppen. Hai-- ding schetste dan de vernietigende gevolgen van den oorlog, door de menschheid niet te rechtvaardigen, door God niet te vergeven. Allen verlangen naar vrijheid en recht, de een kan niet bestaan zonder den ander, beiden moe ten het onbestreden bezit der naties zijn. Bij het overdenken van de matelooze oorlogskosten en den voortdurenden last der bewapening, ver langen alle verstandige volken naar een wezen lijke beperking van bewapening, naar recht in plaats van oorlog. De honderden millioenen, die in vredestijd betalen, en in oorlogstijd sterven, willen de uitgaven voor Verwoesting veranderd zien in middelen voor opbouw. Amerika verwelkomt de gedelegeerden der andere landen met onzelfzuchtige handen, Ameri ka koestert geen vrees, Verdenkt geen vijand, overweegt geen verovering. Tevreden met wat het heeft, zoekt het niets van anderen, Amerika wenscht alleen dat fijnere, edelere te doen, wat geen enkele natie alleen af kan. Aan het einde zijner rede zeide Harding Ik verwelkom u niet alleen vol goeden wil en met een hoog doel, maar ook met groot vertrou wen ik hoop op een overeenstemming, welke den vrede zal waarborgen en den nadruk zal leggen op afspraken voor mindere lasten en betere orde, welke de wereld zullen kalmeeren Staatssecretaris Hughes kwam hierna aan liet, woord en zette het zakelijk deel van het doel der conferentie breedvoerig uiteen. Hughes voorstellen luiden als volgt Waar de grootste zeemogendheden hier bijeen zijn, hangt de beperking van de bewapening af van den goeden wil. Gezien den toestand, waarin de oorlog de Fransche en Italiaansche vloten heeft gebracht is het nu niet het oogenblik om te spreken over de tonnenmaat,welke die beide landen kanworden toegestaan. De beperking moet uitsluitend be trekking hebben op de Engelsche, Japansche en Amerikaansche vloot. Te dien aanzien doet Hughes de volgende concrete voorstellen Amerika heeft op het oogenblik ontworpen 10 pantserschepen en 5 groote kruisers en op stapel staan 15 andere groote schepen, d.w.z. 30 een heden bij elkaar, tezamen 845.740 ton groot Zij stelt voor onmiddellijk deze plannen te schrap pen en den bouw dezer schepen te staken. Enge land zal moeten afzien van het in dienst stellen van 18 oorlogsschepen van samen 580.000 ton en Japan zou 17 schepen van samen 450.000 ton moeten schrappen. De drie landen zouden dan samen van 85 schepen met een inhoud van 1.878. 043 ton afzien. Deze cijfers wekten aanvanke lijk natuurlijk beroering maar weldra barstte de heele zaal in luid handgeklap los en onder een druk stemgegons kon men ternauwernood nog verstaan, dat Hughes bovendien voorstelde in de eerstvolgende 10 jaar geen enkel nieuw schip te bouwen, geen enkel oud schip te ver vangen dan na twintig jaar dienst en het aantal hulpkrnisers te beperken. Een donderend bravo bartsste los toen Hughes zijn plaats weer innam. Hughes werd tot voorzitter der conferentie gekozen. Zonder bespreking besloot men daarop Gar rett tot secretaris-generaal te benoemen en vervolgens met algemeene stemmen om twee commissies in te stellen, een van de vijf groote mogendheden ter bestudeering van de beperking van bewapening en een van alle negen mogend heden ter bestudeering van de vraagstukken van den Stillen Oceaan. Hierop zou de vergadering uiteengaan, doch men riep „Briand" en de Fransche minister president was gedwongen het woord te voeren. Briand zeide ,,Ik heb dadelijk, op den oproep van uw presi dent „present" geroepen, niet alleen wegens de onvergankelijke dankbaarheid, welke wij u ver schuldigd zijn, maar ook wegens onzen drang tot den vrede en onzen wensch om dien te verster ken. Toen Frankrijk in een oorlog, welken het niet had uitgelokt, zwichtte onder de slagen van den vijand, heeft uw groote republiek niet geaarzeld miljoenen mannen naar het slagveld te zenden om het leven van mijn land te redden. Wij hebben zij aan zij den oorlog gewonnen en konden dus niet doof blijven voor uw uitnoodi- ging om den vrede te helpen verzekeren. Frank rijk neemt hier, naar gij weet, een heel bij zondere plaats in. Met zijn ganschen wil en van ganscher harte zal het trachten de bewapening te bezerken'Wij zullen u meedcelen wat wij ver richt hebben en er u tevens aan herinneren dat ons volk nooit in zijn bestaan een imperialistisch en veroveringszuchtig volk is geweest. Wij zullen tot uw spreken oog in oog en hart tot hart. Dan zult ge zien, dat van alle landen Frankrijk het meest bereid is te roepen De wapens neder I" Verschillende andere leiders der delegaties, o.w. de Nederl. minister van Karnebeek voerden nog het woord. Admiraal Kato, de Japansche vertegenwoor diger, noemde het program van Hughes in zake de beperking der vlootprogramma's zeer ver strekkend, maar achtte het voorstel geschikt voor n adcre overweging De conferentie is uiteengegaan tot a.s. Dinsdag IERLAND De Britsche regeering heeft Zaterdag een informeele bijeenkomst gehouden ter bespreking van het antwoord van Ulster op het voorstel der Engelsche regecring. Besloten werd Maandag in een officieele kabinetszitting het antwoord der Engelsche regeering op te stellen. De Ulster-ministers zijn allen uit Londen ver trokken, doch op één na blijven zij in Engeland, om bij eerste waarschuwing naar Londen te komen ter voortzetting der conferentie. De „Evening Standard" verneemt uit goede bron, dat de antwoord-voorstellen van Ulster door de Britsche regeering als onaannemlijk worden beschouwd. De ministers van het Ulster-kabinet hebben naar de „Tel" verneemt verklaard, dat zij niets liever wenschen dan hun voorstellen te publi- eeeren," maar dit niet kunnen doen, aangezien de Engelsche voorstellen geheim moeten worden gehouden. POLEN. Het hoofd van den Poolschen staat, Pildsoeds- ki, heeft zijn ontslag ingediend, doch het is niet aanvaard. JAPAN. Baron Takahasji die in het Kabinet-Hara de portefeuille van Financiën had, is tot minster president benoemd. Het „Journal des Débats" verneemt uit Washington, dat de Unie aan Japan zal vragen, China en Siberië te ontruimen. Als het daar niet van wil en Engeland in gebreke blijft, is een oorlog onvermijdelijk. Het weder aan het roer komen van de militaristische partij in Japan en Engeland's weifelende houding verduisteren den toestand. ALLERLEI. Uit Annapolis seint men, dat de „Carnegie" het schip, dat door het Carnegie-instituut uit gezonden was voor een onderzoek naar het aard magnetisme aldaar is teruggekeerd na een kruis tocht van twee jaar, in weinig bekende gedeelten van de wereldzeeën. Met het oog op het feit, dat tegenwoordig, als gevolg van den lagen markenkoers in Duitsch- land,grootehoeveelhedenvisch voorexportworden opgekocht, waardoor de prijzen van dit gebruiks artikel buitenmatig worden opgedreven, terwijl de visch in groote hoeveelheden aan de binnen- landsche markt wordt onttrokken, is de visch- uitvoer, tot nadei order verboden. In Rome wordt in tal van bedrijven ge staakt. Er zijn verchillende relletjes voorgevallen waarbij een paar dooden en eenige gewonden zijn te betreuren. Het is Vrij rumoerig in de stad. In Duitschland zal met December het port op brieven en andere poststukken aanmerkelijk worden verhoogd. Het Tsjechische leger is thans gedemobili seerd. Maarschalk Joffre is met een klein ge volg naar Japan vertrokken, om daar het be zoek van kroonprins Hiro Hito aan Frankrijk te beantwoorden. Vooi'ts zal Joffre nog naar China en Amerika gaan. Het Duitsche rijk heeft tot dusver in 1921 meer dan 8 milliard mark uitgekeerd aan de oorlogsverminkten en de nagelaten betrekkingen van de strijders uit den grooten oorlog. De wekelijksche opgave over de werkloos heid in Engeland toont een nieuwe toeneming met 111.000 menschen. De door het Intern-Arbeidsbureau te Genéve benoemde commissie voor het loodwit- vraagstuk heeft zich met 13 tegen 9 stemmen uitgesproken tegen het algeheel verbod Van lood wit in de aangesloten landen en met 12 tegen 11 stemmen tegen het beperkte loodwitverhod (t.w. het verbod van loodwit in het schildersbedrijf). Het Int. Arbeidsbureau heeft besloten dat de volgende conferentie in Oct. 1922 zal worden gehouden. Reuter seint uit Tokio, dat prins Yamagata, een der voornaamste der oudste staatslieden in Japan, ernstig ziek is. BiDnenland. Rijksambtenaren. De regeering zal over haar voornemen om da werkzaamheden van de classificatie-commissie (nieuwe indeeling der gemeenten in klassen vol gens de bijlage van het Bezoldigingsbesluit) te laten rusten, volgens ,De Ambtenaar,' het advies inwinnen van de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenaarszaken. Dr. J. W. IJzerman. In de Zaterdag gehouden, zeer talrijke be zochte, vergadering van het algemeen bestuur van het Aardrijkskundig genootschap is de gouden Plancius medaille van het genootschap uitgereikt aan dr. J. W. IJzerman, den afgetre-. den voorzitter. Dit is de eerste maal, dat deze medaille is toegekend. Opheffing van het Bulgaarsche gezantcshap. Uit hoofde van bezuiniging zal het Bulgaarsche gezantschap in Den Haag worden opgeheven. Een nieuwe partij. Naar het ,,U. D." meldt, wordt te Utrecht een nieuwe politieke partij van christelijke mid dengroepen opgericht, in welk verband men o.a. den naam noemt van een bekenden Utrechtschen hoogleeraar. Mgr. Dr. Nolens. Mgr. dr. W. H. Nolens voorzitter Van de katho lieke fractie in de Tweede Kamer, herdacht gister den dag, waarop hij 25 jaren geleden voor het eerst zijn intrede in de Kamer deed. Van het Hof. In verband met de aanstaande terugkomst in de Residentie van de Koninklijke Familie maken de grootmeester en de chef van het militaire huis van de Koningin bekend, dat, evenals ten vorige jare,de collegiën, de militaire en civiele autoritei ten, corporaties, Vereenigingen en particulieren uit alle deelen des lands, die wenschen hun op wachting te maken bij, of voorgesteld te worden aan de Koningin,wordenuitgenoodigd zich daar toe tusschen 15 November en 31 Decemaer e.k. schriftelijk te melden, wat de civielen.betreft bij den dienstdoenden grootmeester, wat de militairen aangaat bij den adjudant van dienst van de Koningin/beiden ten paleize Noordeinde te 's-Gravenhage. Ook den dames uit alle deelen des land, die haar opwachting wenschen tema ken, of voorgesteld wenschen te worden aan de Koningin, wordt beleefd verzocht zich daartoe tusschen 15 November en 31 December dezes jaurs schriftelijk te wenden tot de grootmeeste- resse van de Koningin, Lange Voorhout 19 te 's-Gravenhage, terwijl de dames in Amsterdam woonachtig uitgenoodigd worden zich aan te melden bij Hr. Ms. dame du palais te Amster dam, mevrouw van Loon, Keizersgracht 672, al daar. Het is Hr. Ms. bedoeling, allen die zich voor deze audiëntie aanmelden, bij verschillen de gelegenheden te ontvangen, hetzij in de hoofdstad des rijks, hetzij te 's-Gravenhage. Graaf Berchtold in Nederland. De vroegere minister-president van Oosten- rijk-LIongarije, graaf Leopold Berchtold heeft Donderdag met zijn dochter en 3 heeren en 1 dame uit de familie waar de ex-premier thans logeert, een bezoek gebracht aan de St. Servaas- kerk. Onder leiding van den heer Metz, koster der kerk, heeft het gezelschap waarbij zich gevoegd had de archivaris dr. Goossens, gedurende eenige uren de schatten en bezienswaardigheden der kerk in oogenschouw genomen. Tegen vijf uur vertrok het gezelschap. (Limb. Koerier). De mijnwerkersloonen. Naar men uit goede bron verneemt, bestaat het voornemen der directies van de Staats- en Domaniale mijnen in Limburg om de inkomsten der mijnwerkers met. 1 Januari wederom met minstens 10 te verminderen, zulks in verband met de slechte resultaten, die het Limburgsche mijnbedrijf in de laatste maanden heeft opge leverd. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 11 November. Werkloozen en Werkverschaffing. Van het lid van den Raad, den heer W. Collé, voorstel om de salarieering der bij wijze van werkverschaffing te werk gestelde en te stellen werkloozen, gelijk te doen zijn aan dié der ge meentewerklieden van denzelfden tak van dienst. B. en W. stellen voor dit Voorstel in hun han den te stellen om prae-advis. De heer Collé vraagt, de behandeling van zijn voorstel aan het einde der zitting van heden te doen plaats hebben. De voorzitter zegt, dat B. en W. toch eerst de beslissing van den minister moeten afwachten. Voorz. vindt het beter, dat B. en W. eerst advies uitbrengen. De heer Collé meent, dat de Raad zich toch eerst kan uitspreken. Als eenmaal de mi- nisterieele beslissing genomen is, kan niets meer bereikt worden. Weth. Houtman merkt op, dat, behalve de beslissing van den minister, ook de adviezen van Grondbedrijf en Gemeentewerken dienen te worden afgewacht. Wij kunnen den minister geen bepaalde ziens wijze opleggen en ook geen onaangename dingen voorleggen. Door een andere gedragslijn te volgen zouden de werkloozen niet gediend zijn. Weth. zou het niet tactisch vinden als aan den wensch van den heer Collé wordt voldaan. De heer Collé zegt, dat Grondbedrijf toch geen advies uitbrengt over loonregelingen. Er is wel een andere commissie uit den Raad, die hierover adviseert. Z.i. kan de Raad zich thans wel degelijk uitspreken over de wenschelijkheid van zijn voorstel. B. en W. willen zich klaar blijkelijk verschuilen achter de ministers Aal- berse en Ruys de Beerenbrouck. Als er zich moeilijkheden zouden voordoen, kan men altijd nog zien wat te doen. Weth. Houtman deelt de meening van den heer Collé geenszins. Grondbedrijf en de minister zullen moeten betalen. Men moet eerst een degelijke calculatie hebben. Dit kan niet anders dan ook een vlugge wijze van werken bevorderen. Nu te beslissen, zou niet in 't belang der werk loozen zijn. De financieele zijde der zaak heeft men zeer zeker in 't oog te houden. De heer Collé handhaaft zijn voorstel. De voorzitter acht het beter, dat B. en W. eerst advies uitbrengen. De heer Dinkelaar zegt, dat deze zaak zeer ingewikkeld is. De minister zal eer minder dan meer geven. Men heeft te bedenken, dat het loon voor ongeschoolde arbeiders betaald zal moeten worden. De Gemeente betaalt 27. voor zulke ongeschoolde arbeidskrachten. Er zijn werkloozen, die thans 29.per week in komen hebben. Die werkloozen zouden dan ƒ2.— minder ontvangen als zij gingen werken. Spr. meent, dat men dus voorzichtig moet zijn. De heer Collé zegt, dat het'loon voor grond werkers 10.meer bedraagt. Weth. Houtman antwoordt, dat de ge meente nooit 40.voor 'n grondwerker heeft betaald. Wel worden er in het particulier be drijf hoogere loonen gegeven. Weth. voegt daar aan toe, dat er meerdere grondwerkers bij hem zijn geweest, die graag bij de gemeente in dienst willen komen voor loonen, die B. en W. thans voor dit werk willen betalen. Zij willen dus graag de plaatsen innemen van de vrienden, waarvoor de heei Collé vecht. De heer Collé: Weth. Houtman moet aan- toonen, dat een loon van 40.voor een par ticulieren grondwerker onjuist is. Dit- deed hij niet. Weth. Houtman: Daar gaat het niet om. De heer Collé: Daar gaat het wel om. De grondwerkers verdienden 10.per week meer en hebben geen trek om voor 10.per week minder te werken bij de gemeente. De Raad kan in elk geval de wenschelijkheid uitspreken van gelijkstelling van loon. De heer Dinkelaar: Welk loon De heer Collé: Van grondwerkers in ge meentedienst. De voorzitter vraagt of het voorstel- Collé, (om zijn voorstel thans te behandelen), ondersteund wordt. Daar het voorstel-Collé, (tot behandeling op heden van zijn voorstel,) niet voldoende onder steund wordt, kan het niet verder behandeld worden. De heer Dinkelaar meent, dat het ge- wenscht is, over de kwestie van gelijkstelling van loon het advies in te winnen van de werk- loozencommissie en de vakvereenigingen. Dc voorzitter zegt, dat een en ander zal overwogen worden. Het voorstel-Collé wordt dus in handen van B.'en W. gesteld om prae-advies. Vrachtautoverkeer. De heer H ij man merkt op, dat het adres van de bewoners der Tuinlaan inzake hinder van vrachtauto's, wel ter visie heeft gelegen, maar dat de Raad toch niet besloten heeft het adres in handen te stellen van de Comm. v. d. Strafverordening. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit hebben gedaan, omdat d§ar deze materie toch onder de oogen moest worden gezien. De heer H ij m a n- zegt, dat hij de motieven, welke tot het zenden van het adres hebben ge- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1