PRIMA EIERKOLEN leid, toch wel had willen mededeelen. Wat de Tuinlaan betreft, geldt ook voor de Hoogstraat. Hij wil dan nog onder de aandacht van de C. V. d. Strafverorden. brengen, dat een max. snelheid dient te worden vastgesteld en een ver bod, om na 6 uur 's avonds met vrachtautos over de Hoogstraat te rijden, in het leven dient te worden geroepen. De voorzitter verklaart, dat er meerdere gevallen moeten worden onderzocht en uit een algemeen oogpunt de zaak dient bekeken ,te worden. De heer H ij m a n zegt, dat, als de zaak eerst in den Raad aan de orde was gesteld, de commissie met de besprekingen in den Raad haar voordeel had kunnen doen. De Voorzitter: De adressen zouden toch naar B. en W. om advies zijn gezonden. De voorzitter sluit de discussie over dit onderwerp. Agenda. Benoeming. 1. Benoeming van een regentes van het St. Jacobs-Gasthuis, in verband met de periodieke aftreding van Mevr. J. C. E. Klamer-Lubbert als zoodanig. Aanbevolen worden1. Mevr. J. C. E. Klamer-Lubbert2. Mevr. Wed. N. Hoek Witlich Meijneke. Mevr. Klamer wordt als zoodanig herbenoemd. NoodVerblijven. 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 550.voor het aanbren gen van herstellingen aan de noodverblijven, de z.g. vischtent en het tuinhuisje aan de Broers vest. Goedgekeurd. Wij ziging Begrooti n*g. 3. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1921, met een bedrag van 10.000. Deze wijziging houdt verband met het ge nomen Raadsbesluit inzake werkverschaffing. Goedgekeurd. Belasting. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing en op de invorde ring van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen in de gemeente Schiedam (Gem. blad no. 42 van 1921). De voorgestelde wijziging wordt gedaan in gevolge art. 245d der gemeentewet, zooals deze is gewijzigd bij de wet van 30 Dec. 1920, Stbl. no. 923. De heer mr. Kavelaars bepleit verschil lende redactiewijzigingen. Weth. B o d d e s kan hiermee slechts ten deele accoord gaan. De heer Van den Hoek wijst er op, dat het zeer gewenscht is, dat B. en W. zich tot den minister wenden om een wijziging te ver krijgen in de belastingwetgeving met betrekking tot den forensenaanslag. Dit klemt te meer, waar deze belasting zoo buitengewoon moeilijk is toe te passen in gemeenten, die zoo nauw aan elkander grenzen als Schiedam en Rotterdam. Vooral voor werklieden e.a., die een inkomen hebben beneden 4000, is het onbillijk de fo rensenbelasting toe te passen. Indien de wet zóó gewijzigd kon worden, dat inkomens be neden 4000 k f 5000 vrijgesteld konden wor den, zou men werkelijk goed handelen. De ad ministratieve rompslomp is ontzettend. Men kan zich geen idéé vormen, hoe moeilijk het is om vast te stellen of iemand al dan niet als forens kan worden beschouwd. De voorzitter belooft, dat hij dit voor stel in het college van B. en W. zal ter sprake brengen. De heer mr. Kavelaars vraagt, waarom dit voorstel niet eerst in de c. v. d. strafverorde ningen is gebracht. Hij had daar dan de redactie wijzigingen ter sprake kunnen brengen. Weth. B o d d e s Dat is niet mijn werk De voorzitter: Wellicht zou het beter zijn geweest, het voorstel eerst in de C. v. d. Str. te brengen, maar het betreft hier alleen een verschil van gevoelen. De heer mr. Kavela ars: Ja, maar alle verordeningen, waarin straf is bedreigd, moeten, volgens de Gemeentewet, in de C. v. d. Str. worden gebracht. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt alsnu besloten. Brandweer. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing en een op de invordering van rechten voor vanwege de brand weer verleende diensten. Deze verordening geldt voornamelijk tot rege ling van het loon voor de brandwachts bij open bare vermakelijkheden. De heer Van den Toorn vindt het niet gewenscht, dat de brandwacht zelf zijn loon incasseert. Laat de gemeente het loon en over werk bij het weekgeld uitbetalen en de gemeente zelf de kosten innen. Een vast tarief voor de exploitanten en een bepaald loon voor de werk lieden zou zeer gewenscht zijn. De voorzitter: Wij kunnen dit onder werp nog wel eens bespreken. De heer Van den Toorn acht het beter dit voorstel dan maar aan te houden tot de volgende zitting. De Raad besluit .alsnu tot aanhouding. De heer mr. Kavelaars geeft aan B. en W. tevens in overweging, eenige redactiewijzi gingen in het laatste lid van art. 1 aan te brengen. Pr ij zen levensbehoeften. 6. Schrijven van B. en W. ter beantwoording van de vragen, gesteld door het raadslid, den heer JDinkelaar, inzake het regelend optreden door het Gemeentebestuur bij de vaststelling der prijzen van de eerste levensbehoeften. (Dit schrijven is" reeds vroeger door ons ge publiceerd). De heer Dinkelaar heeft slechts weinig te zeggen. De vragen toelichten acht hij niet noodig. Het is gebleken, dat spreker's vragen goed begrepen zijn. De broodprijs is inmiddels met 4 ct. verlaagd. Voor vele huisgezinnen is dit een uitkomst gebleken. Ook is de invloed van zijn interpellatie merkbaar uit de ingezon den stukken, welke over dit onderwerp in de pers zijn verschenen. Toch dienen B. en W. nog wat verder te gaan. Er zijn tal vair artikelen, die nog veel te hoog in prijs zijn, b.v. vleesch. Sedert 11/2 jaar is de prijs van het vee aanmerke lijk gedaald. Als men de biljetten voor de ra men der slagers ziet„Groote afslag" enz., dan denkt men er heel wart van, doch als men zoo eens de prijzen in de étalages bekijkt, loopen de tranen over je gezicht. Hij hoopt, dat B. en W. ook hun invloed zullen laten gelden, teneinde de vleeschprijzen naar beneden te werken. Het is jammer, dat B. en W. niet zeggen, wat ze van plan zijn te doen. De reclame, die sommige winkeliers maken, is misleidend. Men moet zich door de reclame niet van de wijs laten brengen. Daar heb je het artikel steenkool. Ook hier is voorzichtigheid geboden. Men adverteert Groote afslag van eierkolen, naar men zegt, de proletariersbrandstof. De eierkolen kosten bij de een ƒ2.10 per H.L. (van 75 K.G.), maar 'n ander rekent 2.20 per H.L. (van 80 K.G.) Zoo ziet men, dat men verschillend gewicht krijgt voor verschillenden prijs. Men moet dus voorzichtig zijn. In het schrijven van B. en W. wordt iets niet genoemd, hetwelk toch van belang is, n.l. de groente. Spr. weet niet of er op dit gebied woekerwinst wordt gemaakt, maar het is eau feit, dat de groente buitensporig duur is. Hij wenscht, dat B. en W. ook in deze een onderzoek zullen instellen. Spr. gelooft, dat zij dan den dank zullen oogsten van vele ingezete nen. Hoewel hij zeer ingenomen is met het antwoord van B. en W., acht hij het toch niet meer dan een losse liefdesverklaring zonder bepaalde voorwaarden. De heer B r o u n t s begint met te protestee ren tegen de wijze van behandeling van midden standszaken in den Raad. Te meer moet hij dit doen, omdat ieder weet, dat bij staking en werk loosheid de middenstander daar de gevolgen van ondervindt en bij den middenstander zelf vaak wordt aangeklopt om een steunpenning voor de stakers en werkloozen. De werklieden hebben zelf ook belang bij een bloeienden middenstand. Wat de broodprijsverlaging betreft, verwekt het bevreemding, dat die in den Raad is aan gekondigd door den heer Dinkelaar, ex-voor zitter van de coöperatie D. E. S. Als de coöpera tie het in haar macht heeft gehad, om den prijs van het brood eerder te verlagen, heeft zij al sinds maanden haar plicht niet gedaan. Wat de vleemhprijs aangaat, gelooft spr., dat de prijzen niet buitensporig hoog zijn. Als we letten op de prijzen in Deventer, Arnhem enz., zijn deze gelijk met hier. Als directeur van de voormalige gemeentelijke varkensmesterij weet de heer De Bruin wel voor hoeveel duizen den guldens risico er geloopen wordt. Aardappelen zijn hier ook niet te hoog in prijs. Weth. mr. Van Velzen: We hebben 't niet over aardappelen. De heer Brounts wijst op het verschil in prijs van de aardappelen hier en in Amsterdam. Eigenheimers kosten daar bij de grossiers 10 k 11 ct., bij den middenstand, 12 ct. terwijl de gemeênte-aardappelen daar ll1/2 ct. kosten met de verplichting een bepaalde hoeveelheid te betrekken. De gemeentelijke bemoeiing heeft daar geen voordeel gebracht. Men heeft het over dure boter, dure sigaren, maar de prijzen van gas en cokes worden door de gemeente hier ook niet op hetzelfde lage peil gebracht als in andere gemeenten. Met verdachtmaking van den middenstand is de werkman niet geholpen. De middenstand moet zelf in het belang van den werkmansstand werkzaam zijn. Zonder een krachtige midden stand, kan er ook geen krachtige werkmansstand bestaan. De heer H ij m a n zegt, dat dit onderwerp ook zijn bijzondere aandacht heeft getrokken. Hij acht het voor het gemeentebestuur onmoge lijk om prijsregelend op te treden. Ook thans niet. Bijna iederen dag doen zich andere facto ren voor. De vrije concmrentie moet men haar gang laten gaan en deze komt op menig punt reeds tot uiting. De winkeliers hier hebben ook rekening te houden met de prijzen te Rotterdam. De vrije concurrentie bepaalt vanzelf de prijzen. De winkelier moet met de nederdalende lijn meegaan. Hij lijdt groote verliezen en maakt 'n moeilijken tijd mee. Inmenging van bovenaf acht spr. uit den booze. Het antwoord van B. en W. met betrekking tot de prijzen van brood, vleesch, melk, kolen enz., acht hij een stok achter de deur. Door deze bedreiging acht hij den middenstand zeer ge griefd. Er zullen altijd uitwassen zijn te constatee- ren. Parasieten, die misbruik maken van den toestand, vindt men in alle tijden. De blaam, op den Schiedamschen midden stand geworpen, acht spr. geheel onverdiend. Llier iji Schiedam wordt niet de hoogste prijs gevraagd. De bakkers kunnen ternauwernood met den prijs uitkomen, ook de coop. D. E. S. niet. Spr. heeft een onderzoek ingesteld naar de hier berekende prijzen. Het brood. Inzake den broodprijs gaf hem het bestuur der Schied. Bakkerspatroons- vereeniging inlichtingen. Op 5 Nov. kostte de bloem per 100 K.G. 18, terwijl uit den broodverkoop per 100 K.G. een winst werd gemaakt van 1.69. Deze gegevens zijn door een vakman gecon troleerd en juist bevonden. Te Amsterdam heeft de gemeentelijke meel- voorziening aan de bakkers in korten tijd aan de gemeente een verlies opgeleverd van 50.000 en is sindsdien opgheven. Door inmenging Van de gemeente zou het brood eerder hooger in prijs worden. Z.i. is er dus voor inmenging van de overheid in dat be drijf geen plaats. Vleesch. Aan spr. is medegedeeld, dat zij, die de hooge prijzen niet betalen kunnen, maar naar andere slagers moeten gaan. De vrije concurrentie zorgt hier voor voldoende variatie in de prijzen. Wie eerste klas vleesch wil hebben en le klas bediend wil worden, moet dan maar le klas betalen. Melk. De Kon. Confederatie deelde aan spr. mede, dat de prijs van de melk hier ter stede 20 ct. per liter bedraagt en in Rotterdam 21 ct. De lagere prijs alhier is mogelijk, omdat de boe ren dicht bij Schiedam wonen en dus de trans portkosten geringer zijn. De melk kost 15 15x/2 ct. inkoopsprijs. Een melkbezorger verdient een weekloon van 32, terwijl hij hoogstens 1000 L. per week verkoopt. De melkprijs kan onmogelijk lager dan 20 ct. gesteld worden, daar anders het winstmarge de melk kost na aftrek van bezorgloon enz, ÏS1^ a 19 ct veel te ge ring zou zijn. Ook hier is dus voor overheidsbemoeiing geen plaats. Kolen. Holl. eierkolen kosten 2.02 inkoop en worden voor ƒ2.10 verkocht, Duitsche steen kool ƒ2.15 inkoop en 2.20 verkoop Belgische anthraciet f 3.73 inkoop, f 410 verkoop, Holl. anthraciet f 3.20 ink. f 3.50 verkoop. Te Schiedam is de winstmarge klein en be staat een vrij sterke concurrentie. Evenals bij andere artikelen, bestaan er hier geen te hooge prijzen inmenging der overheid is overbodig. De Schiedamsche middenstanders zijn even als anderen, burgers dezer stad en hebben als distribuanten van onderscheidene artikelen even goed voor hun bestaan te waken. Zij scharen zich eveneens aan den kant van hen, die verlaging van den levensstandaard bepleitten en meenen evenveel recht te hebben op erkenning hunner belangen als stakers en slachtoffers der werkloos heid. Spr. vraagt ten slotte waarom de gemeente Schiedam met den gasprijs 3 cent boven dien te Rotterdam is en wijst er op, dat zij ook de cokèsprijzen dient te verlagen. Zuinigheid be hoort in de gemeenteadministratie gepaard te gaan met belastingverlaging. Wordt vervolgd). Ingezonden Mededeelingen. f2,10 per H.L. II. A. V. SCHOLTE, Westvest 5, Tel. <519. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Collecte voor hulpverleening aan hongerend Rusland. Teneinde eenheid te brengen in den arbeid der verschillende vereenigingen en comité's, welke op het gebied van hulpverleening aan Rusland werk zaam zijn, heeft zich gevormd een „Bond van Comité's voor hulpverleening aan de noodlijden den in Rusland." Het dagelijksch bestuur van dezen Bond wordt uitgeoefend door „Het Nederlandsche Roode Kruis," dat blijkens mededeeli'ng van het Hoofd bestuur zoo spoedig mogelijk 'n aanvang wens cht te maken met de algemeene geldinzameling in Nederland voor bovenstaand doel. Daartoe door genoemd bestuur uitgenoodigd, heeft de Burgemeester onzer gemeente de Af- deeling van het Roode Kruis alhier verzocht haar medewerking te willen verleenen tot het houden eener collecte ten bate der Russische hongerlijdenden. Over den nood in Rusland uit te weiden is overbodig. Vijf en dertig millioen menschen worden niet slechts bedreigd door den hongerdood maar velen zijn reeds als slachtoffer gevallen. De voorraden zijn uitgeput. Geen koren. Geen vee. Zelfs het gras en de kruiden, waarvan de men schen in de laatste maanden leefden, zijn gaan ontbreken. Uitgeteerde kinderen, krachteloos en wasblek, wachten op den dood. Onmogelijk is het in dezen nood te voorzien. Wij zijn evenwel in staat eenige hulp te ver leenen. Het is derhalve de plicht van het Nederland sche Volk het lijdende Rusland niet aan zijn lot over te laten. Men is reeds begonnen zoogenaamde „Kinder keukens" op te richten, uitsluitend ten dienste der hongerende kinderen. Zij staan onder goede en betrouwbare leiding. Het Nedei'landsche Roode Kruis heeft de zekerheid verkregen, dat de voor de kinderkeukens bestemde gelden goed worden besteed, en alleen aan de hongeren de kinderen ten goede komen. Daarom kan het dit werk met warmte aanbevelen, en stelt het zich in de eerste plaats ten doel deze „kinderkeu kens" te steunen. Vertrouwd mag worden dat ook onze gemeente in deze niet zal achterblijven. Het bestuur der Afdeeling van het Roode Kruis alhier Dr. de Bruyn, Mej. M. M. van der Schalk, Mevr. Poortman en de heer J. H. Evers, heeft zich nog verzekerd van de medewerking van de dames Mevr. Boddeüs en Mevr. Evers, die bij het werk behulpzaam zullen zijn. Deze week zal de collecte aan de huizen der ingezetenen worden gehouden, op nader door den Burgemeester, in overleg met het plaatselijk comité, te bepalen dagen. Jubileum. Gisteren herdacht de heer M.J. Groenhorst onder groote belangstelling zijn 25-jarig jubileum als lid van het Havenkoor. Na de Hoogmis werd de jubilaris door den Iloogeerw. deken en Verdere eerw. heeren gees telijken in de pastorie ontvangen waar tevensook 't kerltbesuur en de overige zangers bij tegen woordig waren. In een hartelijke toespraak co- plimenteerde de hoogeerw. deken ,den heer Groenhorst met zijn zilveren feest, -verder spra ken ook de heer Linnenbrink, president van het Havenkoor, de heer v. Dorp, lid van het koor en de heer J. de Boer, voorzitter van het zangkoor der Gorzenkerk nog eenige waardeerende woor den. Namens 't Kerkbestuur werd den jubilaris een theeservies aangeboden, van zijn mede-zangers mocht hij een prachtig stel glaswerk ontvangen. s' Middags werd nog ten huize van den ju bileerenden zanger Gr. Markt 35, een receptie ge houden, welke druk werd bezocht. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags hangslot, hoed, geld, ring met sleutels, portefeuille met inh. balk, kinder handschoen, handwagen Bij vinders dameshorloge met armband, L. J. Vis, van Smaleveltstraat 37; zilvere collier met aanhanger, M. Bats, St. Pietersteeg 4 vul penhouder, Hoofd der School, Edisonplein damesportemonnaie met inh J. Ouwendijk, Anth Muysstraat 49 collier, J. Verboom, Vorensche- straat 18 hoed, Collignon, Buitensluis dames hoed, A. J. van Krugten, Warande 42 dames taschje C. Riedijk, Eendrachtstraat; handschoen H. Veldman, Makkerstraat 10portemonnaie met, inh. F. J. Dekkers, Coolschestraat 42, Rotterdam hond, W. Kerssemeijer, Mariastraat 25 oorbelletje, J. J. v.cl. Graaf, Hoofdstraat 31/5 haarkam, J. Zoetmulder, Nieuwstraat 6 kinderportemonnaie met inh. P. Brinkman, Vischmarkt 7 2 palen, W. de Ruiter, Nieuwe haven 69 handschoen, N. J. de Bruin, Broers- vest 81 damesportemonnaie met inh. A. van Zanten, Goereeschestraat 11. Kon. Zangv. Schiedams Mannenkoor Orpheus. Als gevolg van de besluiten op de Jaarverga dering van Orpheus" genomen, is het bestuur van het Mannenkoor thans opgedragen aan W. LI. van den Toorn, voorzitter H. G. Les- terhuis, le secretaris P. J. van der Sman, pen ningmeester W. Sterk, 2e secr. en plaatsverv. voorzitterJ. de Vogel, bibliothecaris. Zij, die nog willen meewerken aan het lst.e winterconcert, dat waarschijnlijk begin Januari a.s. zal worden gegeven, moeten zich ten spoe digste aanmelden bij liet bestuur. Zooals be kend is, hoopt „Orpheus" ook mee te werken aan het Tweede Westelijk Zangtournooi, dat te Rotterdam zal worden gehouden. Met: de voor bereidende studie wordt begonnen. L. van Beethoven. Het Dil. Symphonieorkest „L. van Beethoven" zal Maandag 28 November a.s. zijn eerste Win- teruitvoering geven in de gehoorzaal van den R.K Volksbond alhier. Liet programma bevat ditmaal weer eens een paar van de mooiste werken van den genialen componist, waarnaar het Orkest genoemd is en wel de tweede Symphonie in D groote terts en het 3de Pianoconcert inC kleine terts. De solopartij in laatsgenoemd werk zal ver vuld worden door den heer B. J. W. Sanders, voormalig hoofdleeraar in het pianospel van het Conservatorium te Dortmund, thans te Rotterdam gevestigd. Na de pauze bevat het programma nog kleinere werken van Grieg, Liszt en Wagner. Daar geen kosten noch moeite gespaard wor den om op muzikaal gebied iets goeds te leveren, hoopt het bestuur op toetreding van een groot aantal nieuwe donateurs (trices.) Utile Dulci. In Maison van der Heijden gaf „U. D." Zater dag nog een afternoon-tea-concert, waarbij tevens belangstellenden de gelegenheid werd geboden, het Bestuur met het 10-jarig jubileum te complimenteeren. Vele vereenigingen en par ticulieren maakten van deze gelegenheid ge bruik en nog menig bloemstuk werd 't gezelschap aangeboden, o.m. door de R. K. Tooneelclub. Namens 't Eere-comité sprak de heer burge meester eenige hartelijke woorden van geluk- wensch en opwekking en beloofde, dat ieder lid van „U. D." een kleinen gedenk-penning zou ontvangen. Het „U. D."-strijkje zorgde weer voor zeer goede muziek. Zaterdagavond, bij gelegenheid van de vie ring van het. 10-jarig bestaan der Schiedamsche Burgerwacht, werd 't stuk Timm Boots nog eens met groot succes herhaald. Uitkeeringeu. Men schrijft ons De meening schijnt zich hier en daar te hebben gevestigd, dat de uitkeeringen aan de ongeorga niseerde stakers, betrokken bij het conflict in de metaalindustrie, zouden worden bekostigd door den Alg. Ned. Metaalwerkersbond. Wij stellen er prijs op, hen, die bovenstaande meening zijn toegedaan, er op te wijzen, dat dit geheel onjuist is. Het totaal bedrag, dat wekelijks aan de ongeorganiseerde stakers wordt uitbetaald, komt procentsgewijze voor rekening van de 5 Metaalbewerkersbonden. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond heeft hiervan 48 voor zijn rekening, de Ned. R. K. Metaalbewerkersbond 28 de Chr. Met. Bond 15 de Landelijke Federatie voor Metaal bewerkers 7 en de Neutr. Metaalbewerkers-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2