bond 2 Dit alles volgens de ledentelling der landelijke organisaties. Hieruit blijkt, dat in de totaalkosten der uit- keering pondspondsgewijze door de bij de sta king betrokken Metaalbewerkersbonden wordt bijgedragen en dat bij het bekostigen van den steun aan ongeorganiseerden door één der be trokken bonden geen sprake is. Door den R. K. GrafischenBo nd afd. Rotterdam werd in een zeer druk bezochte en belangrijke ledenvergadering, na een rede van den heer J. v. Abbevéc, besloten, terstond 25 uit de kas te geven voor den steun der stakende Kath. Metaalbewerkers, terwijl een collecte bovendien nog lö.Oö1^ opbracht, vormende totaal 40.0b1/2. Door de politie alhier is g i s- teren aangehouden de 14-jarige M.v.d.B. uit Rotterdam, die zich te Rotterdam had schuldig gemaakt aan heling van postzegels. De politie heeft aangehouden J. den H., oud 59 jaar, die was gesignaleerd in het „Algemeen Politieblad" voor ƒ3.- boete of 3 dagen hechtenis, wegens openbare dronkenschap. Hij is gesteld ter beschikking van de justitie. In den nacht van Zaterdag op Zondag j .1. is van het café van J. Roeling aan de Broersvest een ruit vernield. Gemengd Nieuws. De bomaanslag in Den Haag. Zooals reeds werd gemeld, zijn in verband met den Maandagavond j.l. tegen de woning van het lid van den Krijgsraad majoor Verspeyck aan het Frankenslag gepleegden bomaanslag, behalve de 24-jarige Amsterdamsche anarchist J. de Haas ook nog door de justitie en de politie aangehouden de 28-jarige student in de let teren L. v. d. Linde, reserve-officier, wonende aan het Frankenslag, de bij dezen tijdelijk inwo nende 30-jarige monteur P. A. Kooiman en de 20-jarige electricien C. A. Eekhorst aldaar. Zooals men weet heeft de Haas voor den hoofdcommissaris van politie, den heer van 't Sand bekend, den aanslag te hebben ge pleegd en voor zijn daad de volle verantwoor delijkheid te willen dragen. De drie andere aangehoudenen evenwel ontkenden bij het ver hoor na hun arrestatie, iets met de zaak te heb ben uit te staan. Politie en justitie daarentegen meenden, dat zij wel degelijk bij den aanslag betrokken wa ren en na herhaaldelijke ondervraging heb ben de drie genoemde personen dan ook een bekentenis afgelegd. Omtrent de toedracht der zaak kan thans het volgende medegedeeld worden Op Vrijdag 4 November j.l., den dag waarop Herman Groenendaal voor den krijgsraad terecht stond is ten huize van v. d. Linde door de vier aangehoudenen het plan van den aanslag tegen het huis van den heer Verspeyck beraamd. De Haas zou voor dit doel uit. Am sterdam naar Den Haag overkomen. Op de afgesproken plaats is het viertal Maandag avond j.l. daarop bij elkaar gekomen met den bom, welke ten huize van v. d. Linde was gemaakt. In de nabijheid van het Frankenslag heeft het viertal zich gesplitst. Twee hunner hebben zich naar het huis van Verspeijck begeven en hebben een roostertje onder een raam stuk gestooten. Nadat dit was geschied, hebben de twee andere complotgenooten den bom in de gemaakte opening geduwd. Aan het feit, dat zij den bom niet ver naar binnen hebben kunnen dringen, wordt toegeschreven, dat de explosie niet een nog geweldiger uitwerking dan nu heeft gehad. Nadat de bom eenmaal was geplaatst is de lont aangestoken en verspreide zich het vier tal. De Haas keerde aanstonds naar Amster dam terug met het bekende gevolg, dat hij bij aankomst aldaar direct werd gearresteerd. De aangehoudene v. d. Linde begaf zich naar zijn dicht in de nabijheid aan het Frankenslag ge legen woning. Nauwelijks was hij op zijn kamer of de slag van de ontploffing dreunde. V. d. Linde keek uit het raam en moet toen gezegd hebben „Ik ga eens kijken, er is zeker een ongeluk gebeurd." Inderdaad is hij daarop tot twee maal toe de straat op gegaan en heeft daarbij op de plaats van den aanslag gestaan tus- schen den hoofdcommissaris den heer van 't Sand en den ondercommandant der brand weer, den heer Spoelstra. (Corr. Bur.) Een kostbare broche verdwe nen. Een Haagsche dame, die van Keulen naar Nijmegen was gereisd, miste bij aankomst in een hotel|aldaar een platina broche,gbezet met di amanten ter waarde van 1800. Zij vermoedde het sieraad te zijn kwijtgeraakt bij devisit.atiete Cranenburg, waarbij zij zich gedeeltelijk had moe ten ontkleed en. Brand te Zwolle. Zaterdagochtend is brand ontdekt in de uitgebreide kleedingmagazij- nen en werkplaats van de firma Gebrs. Bervoets te Zwolle. Vrijdagavond kwart vóór 8 had de controleur, belast met het inspecteeren van het gebouw, wanneer dat door het personeel ver laten is, niets bemerkt. De brand is in het achter gedeelte ontstaan en verplaatste zich, gevoed door de licht brandbare stoffen, snel naar voren, waar de ruiten in de talrijke ramen van het vier verdiepingen hooge gebouw sprongen. Ruim 6 uur stortte de 25 Meter lange en 7 meter breede lichtkoker, die de magazijnen verlichtte naar beneden. Kwart vóór 7 viel de voorgevel, waar door het gevaar voor uitbreiding geweken was. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de zeer aanzienlijke schade. Ilet. groote gebouw was 3 Maart j.l. in gebruik genomen. Diefstal van 20.0 0 0. Men meldt uit 's-Gravenhage Ongeveer twee weken ge leden heeft in perceel Pompstationsweg 3, be woond door dc familie Handl, een buitengewoon belangrijke diefstal plaats gevonden. In het ge heel werd vermist een bedrag groot 20.000, waar van ƒ3000 aan contanten, een paarlen collier ter waarde van 10.000 en een groot bedrag aan bijouteriën en sieraden. In den afgeloopen nacht heeft de politie ge arresteerd een 24-jarige dienstbode M.C.J. v.d.H., wonende in genoemd perceel aan den Pompstationsweg en haar verloofde den 29- jarigen P. J. v.N., portier aan het gemeente ziekenhuis aan het Sluyteinde. Tevens mocht het de politie gelukken de meeste der vermiste voorwerpen terug te vinden. Het grootste deel van het gestolene werd gevonden bij v.N. aan de Vaillantlaan. Het laatste vermiste bankbiljet werd ten slotte gevonden in perceel Jan van Goyen- straat waar het achter het behangselpapier was weggemoffeld. Het geheele bedrag van ƒ20.000 is teiuggevonden. Leidsche studenten. De Rector Mag nificus der Leidsche Universiteit, prof. Snouck Hurgonje, maakt bekend, dat hij zich verplicht, heeft gezien in een op 10 Nov. gehouden ver gadering van rector en assessoren, een zeven tiental studenten door hem bij name genoemd, wegens wangedrag ernstig te berispen. Ge noemde studenten hebben gedurende de maand October, sommige eens andere meermalen des nachts op verschillende wijzen den toe gang weten te forceeren tot woningen, waarin eerste jaars studenten gehuisvest zijn en daar door aan de overige inwonenden ontsteltenis en ongerief veroorzaakt. Dit wangedrag, dat onder den naam van Molestatie" bij enkele groepen van studenten reeds als een vaste gewoonte dreigt te worden beschouwd, heeft in den senaat diepe ergernis en verontwaardiging gewekt. De goede naam onzer Universiteit eischt, dat dit onduldbaar kwaad met wortel en tak worde uitgeroeid. De Senaat heeft besloten bij de eerste her haling van bedrijven van de hierboven aange duide soort den bedrijvers voor een jaar den toegang lot de Universiteit te ontzeggen. De post en de drukkerij. Rapier', bijblad van „Graficus" schrijft Een frappant staaltje van Duitsche concur rentie kwam ons ter oore. Een firma te Amsterdam had 10.000 circulai res noodig. en dacht er eigenlijk niet over, dat drukwerk naar buiten te sturen. Zij kreeg ech ter bezoek van een reiziger eener Duitsche drukkerij. En toen deze vernam dat de firma 10.000 circulaires noodig had, deelde hij haar, op de vraag wat die dan wel zouden kosten, mede, dat ze niets kosten Wel, de firma had hem slechts het bedrag aan porto te be talen, dat zij anders voor de verzending dier 10.000 circulaires in Nederland aan postzegels zou moeten uitgeven, dat is dus 2 maal 10.000 centen of ƒ200. En voor dit bedrag zou de Duitsche drukkerij de 10.000 circulaires druk ken (met bijlevering van papier natuurlijk), verzenden en frankeeren. Het eigenaardige in dit geval is, dat de Ne- derlandsche drukkers, wanneer het porto hier geen rol speelde, met plezier het werk zouden leveren, dat nu over de grens zal zijn gegaan. Want deze Duitsche slimmerik houdt van die 200.na aftrek van 50.die hij in Duitch- land slechts te betalen krijgt om de circulai res per post naar de Ilollandsehe adressen te verzenden nog 150.over. Verduistering van een halfmik lioan? Door mr. F. A. Kokosky was bij de justitie een klacht ingediend, dat door den president-commissaris van de N.V. Het Pa leis voor Volksvlijt, mr. F. A. van Hall, 500.000 zou zijn verduisterd. Een voorloopig onderzoek door de politie in gesteld bracht wel eenig licht in deze zaak, maar zij meende dat verder onderzoek bij de justitie thuis behoorde. Door den substituut- officier van Justitie, mr. J. A. van Thiel, is als gevolg daarvan Zaterdagmorgen een huiszoeking gedaan bij mr. F. A. van Hall in het Paleis voor Volksvlijt. De justitie werd daarin bijgestaan door een inspecteur van politie met eenige rechercheurs. Een aantal boeken werd in be slag genomen. Na afloop van deze huiszoeking is mr. F. A. van Hall naar het Huis van bewaring overge bracht. Een brutale inbraak. Terwijl Mrs. Cleaver en huisgenooten in den nacht, van Don derdag op Vrijdag het Victory-bal te London bijwoonden, is er in door hen bewoonde flat te Weymouth Court in West End ingebroken. Begunstigd door een dikken mist zijn de in brekers het huis binnengedrongen. Er wordt voor een waarde van 5000 6000 pond sterling aan diamanten broches, ringen, halskettingen enz. vermist. De inbrekers hebben voorts ingebroken in een carage, stalen daar een auto, waarmee ze een goed heenkomen zochten. De Duitsche industrie. In de Duit sche automobielindustrie is het thans zoo druk, dat alle fabrieken voor 6 maanden orders hebben. De vraag naar Duitsche auto's is op het oogen- blik buitengewoon groot. Spoorwegramp in Portuga l.De „Times" verneemt, dat ten Zu;den van Algarve (Portugal) een trein gederailleerd is, waarbij elf meHschen werden gedood en twintig gewond. SPOKT. Frankrijk—Nederland 0—5. De internationale voetbalwedstrijd, gisteren te Parijs gespeeld, is voor ons land een groote zege geworden. Met de „eerbiedwaardige" cijfers van 50 werden de Franschen, we durven te zeggen „ingemaakt." Ons elftal was uit de volgende leden samenge steld v. Tilburg (d), Stevens en Pelser (b), Legger, Denis en Hordijk (m), de Natris,Delsen, v. Gendt, Rodermond en Tetzner (v). Voor Frankrijk speelden de volgende heeren Cottete (d), Vanco en Ganblim (b), Mistral,Jour- da en Bonnardse (m). Dewagne, Dargues, Mac- quart, Bard en Dubley (v). Als scheidsrechter fungeerde de heer Barette. Voor de rust zijn de Franschen nogal eens ge vaarlijk, maar verknoeien meerdere malen door slecht schieten een mooie kans. Holland weet in de eerste helft dan ook maar een doelpunt te maken van Gendt zorgde hiervoor. In de tweede helft van den match zijn onze mannen bijna steeds de sterkeren, de Franschen werden ten laatste bijna moedeloos. v. Gendt en Rodermond scoren in dezen speel tijd ieder twee keer. Verder verdient nog vooral 't spel van de Natris Delsen, Hordijk, Legger en Pelsen met lof te wor den geroemd. De beste van de Fransche ploeg was de links back Gamblin. Onder de duizende belangstellenden waren vele Nederlanders, die ver ukt over de groote overwinning op hunschouders hun spelers 't veld uitdroegen. S.V.V. 't Gooi 2-1. Deze voor de bezetting der eerste plaatsen zoo belangrijke ontmoeting had veel publiek naar het Volkspark getrokken en toen scheidsrechter Casteleyn dan ook liet beginnen, was een dichte menschenhaag rond het terrein geschaard. S.V.V. begint weifelend Alleen de verdediging is direct op dreef en weet de eerste aanvallen dan ook succesvol af te slaan. Doch spoedig komt ook de rest van het S.V.V. elftal er beter in, waarvan enkele gevaarlijke aan vallen op het Gooi-doel het gevolg zijn. Daar geeft Gorel echter ook voorloopig niet thuis. Na ongeveer een kwartier spelen krijgt v.d. Heyden een corner te nemen. Künemann kopt fraai in en een der Gooi-spelers weet niet beter te doen dan de bal uit het doel te stompen, daar mee een zeker doelpun voorkomend. Doch het bleek slechts uitstel wan ofschoon Rijkuiter de toegekende strafschop tegen den keep: r schopte, verdween de bal toch in de touwen. Er wordt van we rszijden hard gewerkt, doch ofschoon de voorhoeden dikwijls goede staaltjes van samenspel vertoonden bleven de verdedigin gen tot aan de rust in de meerderheid, zoodat met den stand 1—0 gerust wordt. Na de thee wordt het spel steeds forscher en het was zee goed gezien van Casteleyn om di rect flink daartegen op te treden Vooral de Hongaarsche wing van de Schiedammers had het nogal eens aan den stok met den Gooi- half-back Fransen, die een waarschuwing op liep. S.V.V. is steeds in de meerderheid. We no- teeren enkele goede schuivers van B nda. Even later maakt Künemann de bal vrij uit een kluwen spelers en Rijkuiter schiet onhoudbaar van korte afstand in. Bij 't Gooi wordt Gorel centervoor geplaatst wat echter weinig effect heeft op den loop van 't spel S.V.V. raakt dan eenigszins in de minderheid door het verbazingwekkende zwoegen dea- Hilver summers, dat eindelijk bij een snelle uitval bekroond wordt, als na een missen der Schiedam- sche achterhoede de rechtsbuiten slechts voor het intrappen heeft. Er ontstaat dan een felle strijd waarbij S.V.V. enkele gevaarlijke aanvallen overleeft, Doch ook aan de overzijde wordt het Gooidoel telkens op nieuw bestookt en gaan eenig goede kansen door buitenspel en naasttrappen verlqren. Bijna maakte het Gooi nog gelijk toen de linksbuiten een fraai schot inzond, dat Maltha, die weer keurig werkte, nog juist overtipte. Nau welijks was de corner genomen, of Casteleyn blies af. De overwinning komt S.V.V. ten volle toe. Het samenspel wordt bij de roodgroene voor hoede steeds beter, vooral Brida viel op. Doch ook de verdediging was keurig op dreef Bij 't Gooi viel Moret het meest op. Casteleyn gaf geen oogenblik de teugels uit handen, waarvoor hem een pluim toekomt. R.V.B. Hermes-D.V.S. 8—Sparta 8 0—2 Hermes-D.V.S. 6Leonidas 5 23 S.V.V. 5 V.F.C. 4 4—0. D.H.V.B.Excelsior 6Celer 6 11 Ex celsior 2Celer 2 01 Excelsior 3Spartaan 2 4d G.W.G. 2 Excelsior 5 11 Duiven 7 Excelsior 7, 0-1. V.U.C. -Hermes-D.V.S. 02. Onze blauwwitte stadgenooten toonen de laatste weken voorshands nog weinig lust tot degradeeren te hebben. Na de overwinning op Quick, volgde er gisteren een niet minder ver diende op V.U.C. in Rijswijk, waar het altijd zeer moeilijk is de beide puntjes te veroveren Daar Nooteboom Sr. plotseling verhinderd was, trok Engering de voetbalschoenen weer eens aan overigens was het elftal hetzelfde dat Quick sloeg. Direct na den aftrap is Hermes-D.V.S. in den aanval, maar moet zich voorloopig zonder scoren tevreden stellen. Alsdan de partijen meer tegen elkaar gaan opwegen, krijgt de rechtsbin nen van V.U.C. een goede kans, doch hij schiet keihard tegen den paal. Aan de overzijde passeeren Engering en Ver- wey, goed combineerend, de zwartwitte verdedi ging maar Engering mikt langs de verkeerde zijde van de paal. Het spel bepaalt zich nu meest tot snelle aan vallen der beide voorhoeden, doch tot aan de rust slaagt geen der partijen erin het net te vin den. Kort na de thee begaat v.d. Put een overtre ding in het strafschopgebied, waarvoor V.U.C. een strafschop wordt toegekend, die Offerman echter weet te keeren. Dan is de combinatie ver in de meerderheid. Verschillende schitterende voorzetten van En gering worden onbenut gelaten, doch eindelijk scoort Verwey,door na uit een lastige positie den bal vrijgemaakt te hebben, onder den vallenden V.U.C.-keeper door in te schieten. V.U.C. gaat nu uit een ander vaatje tappen. Er wordt geduwd en gesmeten, dat het een aard heeft, met het gevolg, dat Jan den Hoed het veld eenigen tijd moet verlaten. Daar Verwey dan half back gaat spelen, wordt meestentijds op Schiedamsch terrein gestreden, doch als den Hoed terugkeert, is de combinatie weer sterk domineerend. Vischer passeert handig naar Haazer jr., die voorzet en Jurgens in de gelegenheid stelt, tus- schen tal van beenen doorschietend, den Schie- damschen voorsprong te vergrooten. Er zijn nog 10 minuten te spelen en Vischer is zoo verstandig Verwey terug te halen in de halflinie, zoodat er voor de wanhopig-zwoegende Hagenaars geen doorkomen aan is. Als eindelijk scheidsrechter van Dijk, die goed leidde, affluit, heeft de combinatie een verdiende overwinning behaald en zich daarmeevoorloopig uit de gevaarlijke zone gewerkt, om er, naar we hopen, niet meer terug te keeren. V.O.C. 2—H.-D.V.S. 2 4—0. Scheidsrechter Zeegers laat V.O.C. 2 aftrappen. De eerste aanvallen zijn voor H.-.D.V.S Goed combineerend gaat de voorhoede van de Schie dammers op het V.O.C. doel af, maar steeds man keert er een goed schot. Ook V.O.C. doet eenige aanvallen, en verschillende malen moet de Schiedamsche achterhoede door corner redden, deze leveren echter niets op. Rust 00. Na rust is V.O.C. 2 veel sterker dan voor de rust en steeds moet de Schiedamsche achterhoe de handeland optreden. De eerste goal komt, van den voet van Dulfer, als hij hard inschiet en Speikmanden balwegslaat die echterjuist den lijn. was gepasseerd 10. Voor heteinde weet V.O.C. nog 3 maal te doelpunten door Dulfer en G. de Bruyn. Eenig aanvallen van H.-.D.V.S. leveren niets op, en als de scheidsrechter einde blaast is de stand nog hetzelfde. De verhouding is wel een beetje geflatteerd. Correspondentie L. van J. alhier. Is u aangeslagen voor 1250 Rijksink. belas ting en ƒ450 Gem. Ink. belasting, hetwelk op hetzelfde biljet voorkomt, dan kunnen wij uw vraag beantwoorden. Posterijen en Telegrafie. Op de briefpostzendingen uit het buitenland afkomstig, zal een scherp toezicht worden uitge voerd, in verband met het misbruik, dat ge maakt wordt van monsters zonder waarde of gemengde zendingen door de insluiting van voor werpen, welke handelswaarde bezitten of van een beduidend aantal afgewerkte voorwerpen van eenzelfde soort, zoodat de voor beoordeeling noodige hoeveelheid verre wordt overschreden. Burgerlijke Stand. Geboren: Nov. 12. Willem Marinus z. v. J. Swart en G. O verheul, Bakkersstraat.Antho ny z.v. P. Molenaar en J. J. Schippers, Maasdam- schestraat. Overleden: Nov. 6. Barbara Sophia Ode- maere, oud 59j en 1 mnd, echtgenoote van Jo hannes Jacobus Hassing, Konijnenbuurt. Visscherij. SCHIEDAM, 14 Nov. Binnen van de haring- visscherij de loggers S C H 454 Hanel, schipper F. Verbaan, met 6 last haring van de vierde reis en verlies van netten, SCH 210 Ali, schipper W. Rog, met 20 last haring van de vijfde reis, SCH 379 Pollux, schipper Jan Bal, met 10 last, SCH 250 L. R. Koolemans Beijnen, schipper L. v. d. Zwan, met 1 last haring en beide verlies van netten. SCHIEDAM, 14 Nov. Binnen van de haring- visscherij S CH 130 The Warrior, schipper W. Taal, met 1 last haring van de vierde reis en verlies van de vleet. SCHIEDAM, 11 Nov. Binnen van de haring- visscherij de logger SCH 454 „Handel", F. Ver baan, 6 last, 5e reis, met verlies van.netten. SCHIEDAM, 11 Nov. Vertrokken de stoom- drifter SCH 491 „Maria", T Taal, 4e reis. Scheepvaart. Hoogwater te Heek vu Helluti, 14 Nov. v.m. 1.10, n.m. 1.33. 15 Nov. v.m. 1.48, n.m. 2.10. SCHIEDAM, 11 Nov. Vertrokken 5 mast motorschoener Adjudant Dormé, kapt. B. C. Weltevreden, ledig naar Hendrik Ido Ambacht om aldaar te worden gesloopt. SCHIEDAM, 11 Nov. Aangekomen Japansch s.s. „Kibi Maru", ledig van Rotterdam, om alhier te dokken in de Wilhelminahaven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3