DMOBLMO VOOR SCHIEDMM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Dinsdag 15 November 1921. No. 13186. Telefoon Intercommunaal Bureau: KOEMARKT 4. Abonnementen per 3 maanden 2.- post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. 85. Postbus 39. per week 15 cent, franco per Buitenlandse^ Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Nu de conferentie haar eerste zitting heeft gehouden, verschijnen in de pers allerlei in terviews van staatslieden, die nu reeds een suc ces van de conferentie voorspellen. Het is toch wel wat voorbarig om nu reeds den gang van zaken zóó optimistisch te beoordeelen. De Engeische bladen leggen er reeds den na druk op, dat de positie vair Engeland in deze zaak niet zoo eenvoudig is als die van enkele andere landen en dat men de meening van hen, die belast zijn met de zorg voor Engeland's vei ligheid ter zee ten volle recht moet laten weder varen. De „Pail Mall Gazette" wijst er op dat „de ver spreide ligging van het rijk niet alleen een over- heerschende rol speelt bij de bepalingen van de geheele strijdkracht ter zee, maar ook bij het vaststellen van de soort van schepen, welke En geland noodzakelijkerwijsjmoetdiehouden. Hughes heeft de bijzonderheden van zijn plan alleen ontvouwd ten aanzien van de slagschepen. Het belangrijkste deel voor Engeland zijn de verhoudingen ten aanzien van klassen van sche pen als lichte kruisers, torpcdobootjagers en duikbooten. Reuter verneemt uit Washington, dit Balfour zal voorstellen in plaats van tot een geheele stopzetting van den aanbouw te besluiten, een jaarlijksche limiet vast te stellen voor vervanging met beperking van de installaties van nieuw bouw daar er anders groote sommen noodig zul len zijn om die installaties ongebruikt gedurende 10 jaar te onderhouden. Ook acht Engeland de tonnage, vastgesteld voor onderzeeërs te hoog. De Amerikaansche minister van Marine heeft gisteren medegedeeld, dat het Amerikaansche programma tot vlootaanbouw niet zal worden stopgezet, tenzij het Congres dit beveelt, of men komt tot een internationaal programma. Ondertusschen wordt het werk aan de schepen die in aanbouw zijn onvermoeid voortgezet. De superdreadnought „West Vriginia" zal, zooals vooraf bepaald was, Zaterdag te Newport News worden te water gelaten. Zooals men ziet, gaat men in Amerika kalm voort met den vlootbouw en dit zal wel in de landen der andere .groote mogendheden ook plaats hebben. De „Times" bevat telegrammen uit Peking en Tokio, warin gemeld wordt, dat de voornaam ste punten, welke op de conferentie ter sprake zullen komen en de geheele politiek tusschen Ja pan en Amerika beheerschen, betreffen de Shantoeng-kwestie en de opheffing van het En- gelsch-Japansch verbond. Japan w>l bij de expansie-politiek, welke dit land voert, zijn suprematie in Mantsjoerije en Siberië handhaven. Een verborgen, maar een van de voornaamste figuren op de conferentie te Washington is de gouverneur-generaal van Mantsjoerije, Chang Tso-lin. Deze man beheerscht, zoowel de houding van de Ghineesche gedelegeerden te Washington als de politiek van het gouvernement te Peking. Chang Tso-lin is 42 jaar oud, een zelf-made man, vroeger een struikroover en thans beschik kend over een leger van 300.000 man, van mo dern krijgstuig o.a. machinegeweren, vliegtuigen enz., voorzien. Hij houdt er te Moekden een heelc hofhouding op na en heeft een inkomen van ongeveer een half millioen pond sterling. 31 „Ja," antwoordde hij, „ik heb aan je voeten gezeten en geleerd, Daphne. Ik heb mijn oogen met voorbedachten rade gesloten gehouden, tot ik jou ontmoette. Ik wilde niet zien. Maar nu kijk ik door jouw oogen naar je ziel, en het is je ziel, die mij mijn fouten heeft getoond." Hij zweeg eenigc oogenblikken en zij waagde het niet zijn gedachtenstroom te verbre ken. „Nu ga ik een normaler mensch worden," vervolgde hij. „Dat is de moraal van de geschie denis. Mijn vader zou je dankbaar zijn, Daphne, want jij hebt mij tot een waar mensch gemaakt. Dat is het rechte woord en het drukt precies uit, wat ik bedoel. Je vond mij vol droomen en verbeeldingen, een soort van redeloos wezen en nu nu hij stond op en hief zijn ge laat omhoog „heb jij eèn mensch van mij ge maakt." Daphne stamelde een weinig verlegen, met een warmen blos op haar wangen, dat haar dit veel genoegen deed. Maar overdreef Valentijn niet Ze was er van overtuigd, dat ze niet op hem had willen influenceeren. Het was buiten donkerder geworden. Het vuur vlamde hoog op en de rest van de kamer was in zwarte schaduwen gehuld. Valentijns wangen gloeiden hij was een ander man. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Japan heeft veel invloed op dezen merkwaar- digen man. Uit Washington'aan de „Times" Lord Beatty de opperbevelhebber van de Engeische vloot die aanvankelijk van plan was half November naar Engeland terug te koe ren, heeft verklaard, dat de tegenwoordige om standigheden zijn aanwezigheid nog tot einde No vember noodzakelijk maken. IERLAND. Reuter seint uit Londen De drie Sinn Fein-gedelegeerden ter Iersche vredesconferentie Collings,Duggan en Barton en de andere leden van de Dail Eireann, waaronder De Valera hadden Zondag te Dublin een confe rentie. Naar verluidt werden er zeer belangrijke aangelegenheden behandeld. DUITSCHLAND. Van welingelichte zijde verneemt de „Berliner Ztg. a. M."„ dat gisteravond tusschen de Engeische en Fransche leden van de com missie van herstel en het garantie-comité na langdurige beraadslagingen volkomen over eenstemming is bereikt. Het Engeische voorstel tot het opstellen van een moratorium voor den in Januari vervallende termijn van de schade loosstelling, heeft men geheel laten vallen cle commissie is veeleer eenstemmig tot het besluit gekomen, geenerlei onderhandelingen met Te Duitschers over uitstel van betaling te begin nen, en nog veel minder zich met een bespreking van de Duitsche betaalkracht in te laten, maar aan de stipte nakoming, zonder discussie, van alle verplichtingen tot betaling vast te houden. Men zegt zelfs,dat de commissie van herstel haar vroegere, concessie wil intrekken, dat de op heden 15 November, verschuldigde betaling van 280 millioen gouden marken, door leveringen in natura als gedelgd zou worden beschouwd. Naar het blad verder verneemt, heeft de Duitsche regeering het benoodigde bedrag voor de eerstvolgende betaling reeds gereed liggen, op een som van ongeveer 40 millioen na, voor welkerbetaling naar het heet industrieele kringen borg zullen staan. JAPAN. Do „Asahi" meldt dat spoedig het eerste deel voltooid zal zijn van het werk ter verbetering van de haven van Kobe. Dit werk is in 1906 ter hand genomen. De kosten bedragen 13.000.000 yen. Een groot ter rein is geschikt gemaakt voor uitbreiding van de werven, zoowel in grootte als aantal, den bouw van achttien nieuwe pakhuizen en spoorweg emplacementen en ook de vergrooting van de havendiepte tot 36 voet is mogelijk gemaakt. Na voltooiing van dit werk zal het tweede deel van het plan worden aangevangen, dat be oogt de laaLste hand te leggen aan de verbetering- werken, die 30.000.000 yen zullen kosten. Het werk moet gereed komen in twaalf jaar. Dan zal Kobe de beste handelshaven van Japan zijn. HONGARIJE. De Oostenrijksche intocht in het Burgenland is zonder wrijving afgeloopen. Er heerscht. een paniek in Oedenburg, aangezien de bevolking vreesde voor een coup de main van de Oosten rijksche militairen. ALLERLEI. De staking te Rome is geëindigd. „Zul je niet meer weggaan en je op Dower House begraven?" vroeg Daphne. „En je ta lenten gebruiken voor anderen, zoowel als voor je zelf O, daar ben ik blij om." „Het geheim van Dower House zal opgelost worden," zei Valentijn glimlachend. „Mijn beste Daphne, ik weet dat je mijn kluis als een soort Blauwbaardskamer hebt beschouwd. Maar zoo is het niet. Het gaat er mee als met mijn hart, waarvan de geheimen voor mij zóó kostbaar zijn, dat ik ze geheel alleen voor mij zelf wil houden, maar dit zal riet lang meer duren Nog een korten tijd en ik zal de deuren openen, zoodat ieder ze zien kan." .Hij sprak op half schertsenden, half ernstigen toon. Maar Daphne, naar zijn gezicht ziende, waarop de schijn van de vlammen speelde voelde dat er achter zijn woorden een diepe beteekenis verborgen lag. Opeens wendde hij zich tot haar met een vraag die haar deed opschrikken. „Heb je ook liefgehad, Daphne Zou het nu kernen zijn liefdesverkla ring Daphne haalde diep adem en antwoord de „Ik ook," fluisterde hij, in de vlammen sta rend. „Dat is een deel van mijn geheim, Daph ne." Zij zuchtte en zij voelde dat zijn oogen op haar rustten. „Ik zou wel eens willen weten," voegde hij er heel langzaam aan toe „of ik mij ook daarin vergist hebt Of ook mijn liefde Te Dusscldorf is een strijd uitgebroken in de metaalnijverheid. De staking omvat 50.000 ar beiders. Lit Dresden meldt men, dat bij de gemeente- raads-verkiezmgen aldaar de burgerlijke partijen 134.000 en de soc'ahst'sche en commumst'schen 124.000 stemmen verkregen. Door dezen m'tslag 's deRaad om.De burgerlijke partijen beschikken over een meerderheid van 4 zetels, d;e voorheen de sociab'sten bezaten. Het tot nu toe ingezamelde bedrag voor de overblijvende betrekkingen van de bij de ramp van Oppau omgekomenen, bedraagt 400 millioen mark. De Brusselsche „Soir" meldt, dat de Duit sche gezant te Brussel, dr. Landsberg, zal worden vervangen door graaf Oberndorff, een diplomaat van het oud-regime. Te Boedepest heeft de politie een commu nistisch complot ontdekt, dat ten doel had een aantal politici, militairen en politieautoriteiten uit den weg te ruimen. Van vandaag af zijn de buitenlandsche tarieven voor postpakketten in Duitschland aan zienlijk verhoogd voor de vaststelling ervan is de verhouding van 1 frank-48 mark aangenomen Hierdoor zijn de tarieven 60 maal hooger ge worden dan vóór den oorlog. De oorzaak daarvan ligt h'erm, dat aan de vreemde landen hun aan deden :n de porten m goudfranken toegekend moeten worden. Gemeenteraad. Zilling van Vrijdag 11 November. P r ij z e n levensbehoeften. [Vervolg). Wetli. De Bruin wenscht voorop te stel len, dat de interpellatie-Dinkelaar B. en VV. niet Verlokt heeft tot de studie van dingen, die met de zaak, waar 't hier om gaat, niet in verband staan. Men had den toestand te bezien zooals de ze was en niet de vraag te beantwoorden of de middenstanders al dan niet handelen als goede inwoners van Schiedam. Spr. is er diep van overtuigd, dat het noodza kelijk is, dat alles wat gedaan kan worden om de prijsbeweging naar beneden te steunen, be hoort te gebeuren. Er is een groot maatschappe lijk belang bij betrokken, maar daarnaast voor Schiedam een dringend direct belang, omdat een groot deel van de ingezetenen zoo niet geheel dan toch voor een zeer belangrijk deel van inkomsten is verstoken. Er zijn 1350 werkloozen, voegt daar bij evenveel circa 1400 bij het conflict in de metaalindustrie betrokkenzn. Men begrijpt dus dat er voor die massa gezinnen snel en krachtig ingegrepen dient te worden. Wat de heer Brounts heeft gezegd, kan spr. niet hekoren, terwijl de heer Hijman een zakelijk betoog hield, wat heel wat meer sympathiek klonk. Door den heer Dinkelaar is een interpellatie gericht over de duurte. Tot dat oogenblik was er nog niets gedaan wat gedaan had kunnen wor den, de prijsverlagingen, die thans zijn ingetre den, hadden geleidelijk, maar vroeger behooren te komen. Spr. denkt er niet aan om de bedrijfs- politiek der D.E.S. te beoordeelen of in bescher ming te nemen, maar dit kan geen pleidooi zijn om de houding van den middenstand in bescher ming te nemen. Er is alle reden om te constateeren, dat de in- terpellatie-Dinkelaar niet geheel mis is geweest. De exploitatierekeningen van verschillende be drijven te onderzoeken is onbegonnen werk. Toen spr. in den distributietijd met slagerszaken zelfzucht is geweest Maar het is nu te laat daar over te klagen of mij terug te trekken, Daphne te laat." Hij sprak nog steeds in raadselen. Maar voor Daphne was één ding duidelijk. Valentijn had lief. Zonder twijfel was hij nog op Muriel God- win verliefd misschien had hij haar zijn woord verpand, vóór haar vertrek naar het buitenland. Maar wat bedoelde hij met „het is te laat om mij terug te trekken Valentijn bukte zich om een blok op het vuur te werpen, toen kwam hij naast Daphne staan en met een stem, waaruit al het romantische plotseling verdwenen was, sprak hij nu „Dus jij hebt ook een hefdesgeschiedenis ge had Weet je wel, Daphne, dat ik daar altijd zeker van ben geweest Ik heb niet voor niets je gezicht al deze weken bestudeerd en ik ben bang, mijn lieve kind" hij lachte luid „dat jij en ik onze respectievelijke vaders een groote teleur stelling zullen baren. De oude heeren hebben plannen gesmeed, en hebben zich verbeeld dat geen van ons beiden mts merkte, en jij bent doodsbang geweest, dat -k je mijn befde zou Ver klaren. Is het niet zoo Daphne vouwde haar handen. Zijn woorden waren haar een groote verlichting. Nu was ze veilig, geheel veilig. Nu vreesde ze niet langer het kasteel te moeten verlaten, omdat ze Valen- tijn's hand niet kon aannemen. Het was dus zooals ze wel gedacht had, Mrs. Pointer had erg overdreven. Valent.ij i had haar niet anders lief, dan als neef. „Ja, het is waar, Valentijn," stemde ze toe, te doen had, heeft men hem weieens gezegd, dat de winst voor den slager eigenlijk zit in het geen de afval opbrengt. Het is voor een buiten staander ondoenlijk om een behoorlijk inzicht te krijgen over een exploitatierekening. De algemeene stelling mag zeker deze zijn dat bij de daling van den prijs van rogge, mais en tarwe ook het product had moeten dalen in prijs. Dat de prijsverschillen nogal belangrijk zijn, blijkt uit de volgende cijfers Mais kostte in Oct. 1913 168.p. last, in Oct. 1921 161 p. last. Rogge deed in Oct. 1920 2224 per 100 K.G., in Oct. 1921 11—/ 12 per 100 K.G. Dit is een daling van 100 Die daling is niet merk baar geweest in den prijs van het brood. Een onderzoek naar den prijs van het brood is doenlijk, maar de piijzen van vleesch en groente loopen zoozeer uiteen, dat men daarover niet zoo gemakkelijk kan oordeelen. Een prijs vast stellen van gemeentewege is haast niet te doen. Men moet z'n heil zoeken inde vrije concurrentie. Het publiek dient op de hoogte te worden ge steld van de thans in den lande geldende prijzen. De broodprijzen waren op 1 Oct. hier ter stede melkbrood 34 ct., waterbrood 28 cent, op 27 Oct. resp. 32 cent en 26 cent. Elders is dit even zoo, terwijl de prijzen soms hooger zijn. In Middelburg is de prijs van het waterbrood echter 18 cent, d.i. derhalve nog 4 cent beneden de hier geldende prijzen. In Amsterdam was op 7 Nov. 1921 algemeen de prijs voor waterbrood 19 cent, terwijl daar ook dividendbakkers zijn. De heer Brounts: Daar legt de gemeente geld bij Weth. De Bruin: De gemeente had een partijtje meel ingekocht om de concurrentie er in te helpen brengen. Zij heeft alleen verlies geleden op de meelvoorziening, maar geen toeslag gege ven op den broodprijs. De heer Brounts is begonnen met een protest. Hierover heeft weth. verbluft gestaan. Was er inderdaad onrecht gedaan jegens den midden stand, dan had dat aangetoond moeten worden. Dit is echter niet geschied. Sinds den oorlog hebben tal van Verkeerde han delingen het noodzakelijk gemaakt dat de over heid tegenmaatregelen moest neihén. De heer Brounts heeft niet te klagen, dat de middenstandsbelangen niet behartigd zijn, in tegendeel hem valt eerder een verwijt te maken, dat hij de égards niet in acht heeft genomen. De hier gehouden besprekingen hebben niets met den prijs van aardappelen te maken. Dit is volstrekt niet aan de orde. In den lande is het aan den Amsterd. wethou der de Miranda als een groote verdienste aange rekend, dat door zijn houding de baan is ge broken voor een belangrijke prijsverlaging der kolen. De particuliere- en de groothandel moes ten met de prijsverlaging meegaan. Overal in den lande heeft men de gunstige werking hiervan on dervonden. Principieel staat vast dat de gemeente wel het recht heeft tot tusschenkomst. De heer Hijman noemde inmenging van boven af uit den booze. Er kunnen echter oogenblikken zijn, dat die inmenging wel noodzakelijk is, zoo is het ook hier geweest. Voor een gemoedelijk waarschuwend woord, dat de heer Hijman den middenstanders wil zien toegevoegd, acht weth. weinig effect te verwach ten. Bij groote dingen zijn groote menschen niet bang voor 'n dreigenden vinger. blozend haar hoofd latende hangen, „ze hebben mij doen denken dat je dit van plan waart. Maar dat is zoo niet je hebt mij niet lief op die wijze, hé O, nu voel ik mij zooveel gelukkiger het is mij een pak van het hart Hij boog zich over haar heen, en leunde met beide handen zwaar op de houten leuning van haar stoel. „Daphne" zei hij schor, ik heb je wel lief, ik zeg het je nu, maar je behoeft niet bang te zijn dat ik er ooit weer over spreken zal. Jij hebt mij geleerd wat ware liefde is." Zijn stem trilde. Hij beefde over zijn geheele lichaam. „Maar ik zal je niet vragen mijn vrouw te worden, Daphne, hernam hij. „Wees daaromtrent gerust. We zul len nooit iets anders voor elkaar zijn dan neef en nicht, die evenveel van elkaar houden als een broer en een zuster. Wil je het zoo heb ben „Ja, Valentijn," fluisterde ze, „als broer en zuster." Toch was het met als broeder dat hij vijf muiu- ten geleden tot haar had gesproken. Zijn gedrag verwonderde Daphne wel eemgszms. Als hij haar werkelijk lief had, waarom dan iets voor haar terug te houden Was het omdat hij gegist had dat zij iemand anders haar hart had geschonken (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Ja."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1