PHI VIA KIKHMHJiN Het machtsmiddelde stok achter de deur isf het eenige mogelijke in het onderhavige geval. Weth. bespreekt nu nog den prijs van het vleesch. Er is een onderzoek ingesteld naar de prijzen van runderen en varkens. Gebleken is, dat de varkens in 't voorjaar 80 85 ct. p. pond kostten, terwijl de prijs op dit oogenlik 47 cent bedraagt. Dit prijsverschil is moeilijk met den huidigen winkelprijs overeen te brengen. De resultaten van het onderzoek, dat B. en W. hebben laten instellen aangaande de prijzen van verschillende levensmiddelen zijn nog niet ge heel bekend. Het resultaat van dit onderzoek zal echter worden gepubliceerd en onder publieke controle worden gebracht. Men kan dan nagaan of de prijsdaling voldoende gevorderd is of niet. Weth. kan op de cijfers niet vooruitloopen. Toch wil hij nog eenige cijfers mededeelen. In het voorjaar kostte vet spek 1.25, nu 45 50 ct. p. pond, doorregen spek eerst ƒ1.40, nu 60-70 ct., karbonade eerst 1.50, nu 7580 90 ct. Wat het rundvleesch betreft le. kwal. kostte in Nov. 1920 1.10, in Nov, 1921 ƒ0.85, een da ling van 20 2e. kwaliteit resp. ƒ1.en 0.75, een daling van 25 3e. kwaliteit resp. 0.90 en 0.55. Runderlappen kostten in Nov. 1921 1.20, nu ƒ1.10, roastbeef ƒ1.60 nu 1.25, biefstuk 1.80, nu 1.60. Publicatie kan meewerken om het publiek te beschermen tegen overvraging. Er bestaat echter nogal een sterke variatie in de prijzen, zoodat vergelijking niet altijd mogelijk is. Men zal echter goed doen nadere gegevens af te wachten, die B. en W. zullen publiceeren. De heer H ij m a n komt na het gesprokene door weth. de Bruin tot de conclusie, dat ook hij de vrije concurrentie als het meest afdoen de middel beschouwt, om de prijzen omlaag te doen gaan. Voor ingrijpen der overheid is geen reden. De D.E.S. heeft den prijs met 4 cent Verlaagd, maar juist in de laatste drie weken is de meel- prijs met ƒ5.verlaagd. Of in Middelburg d broodprijs lager kan zijn dan hier, kan mogelijk van plaatselijke toestanden afhangen. In Amster dam is de broodprijs 19 cent, maar de bloemprijs is daar lager dan waarvoor de gemeente ze of freert. Weth. Hout man wijst er op, dat tarwe nu al 11.noteert. De heer H ij m a n zegt nog, dat in Den Haag het melkbrood 30 ct. en het waterbrood 25 ct. kost. Schiedam is dus niet te hoog met de prijzen. Hij stelt alsnu de volgende motie voor „De Gemeenteraad, gehoord de debatten, in betrekking tot de vragen van den heer Dinke- laar, spreekt als zijn meening uit, dat inmen ging tot prijsregelend optreden van B. en W. voor de eerste levensbehoeften, niet noodig is en gaat over tot de orde van den dag." De voorzitter vraagt of de motie onder steund wordt. De heer C o 11 wil de motie wel ondersteu nen alleen omdat hij haar in behandeling wil laten komen. Hij is echter tegen de motie. De heeren Van den Tempel en Brounts ondersteunen mede de motie-Hij man. Weth. De Bruin zegt, dat als men alle feiten trotseert, het toch wel het meest slechte oogenblik is om met zulk 'n motie te komen. De heer Ilijman wil een uitspraak uitlokken, terwijl het onderzoek, door B. en W. in te stellen nog niet is afgeloopen. De heer H ij m a n zegt, dat de feiten voldoen de vaststaan. Weth. De Bruin ontkent dit. Hij meent, dat de heer Hij man de gunstige werking der open bare bespreking wil neutraliseeren. Die openbare bespreking is in het algemeenbelang en ook in dat vanden middenstand. Critiekencontrölevanhet publiek werken zuiverend. Met uw motie werkt u, zegt weth. tot den heer Hijman, tegen het be lang van alle gemeentenaren in. Weth. acht het daarom maar het beste, dat de heer I-Iijman z'n motie zoo spoedig mogelijk terugneemt. De heer H ij m a n blijft er bij, dat de midden stand geen toezicht noodig heeft. In afwachting van het resultaat van het onderzoek wil hij de motie voorloopig intrekken. Nadat de voorzitter geconstateerd heeft, dat de motie is ingetrokken, sluit hij over dit onderwerp het debat. Woningbouw. 7. Schrijven van B. en W. ter beantwoording van de vragen, gesteld door het Raadslid, den heer W. Collé, betreffende de stopzetting van den woningbouw met rijkssteun. De heer Collé wil thans het woord voeren over den toestand van den woningbouw en den woningnood in 't algemeen. Het antwoord van B. en W. op deze punten heeft spr. teleurgesteld. Door de groote heeren wordt als motief voor het weigeren van rijkssteun genoemd le. gemis aan arbeidskrachten hier en elders en 2e. finan- cieele bezwaren. In de pers zijn dergelijke mededeelingen ook al verschenen. Nu wil hij weten welke plannen B. en W. en de Comm. voor den woningdienst heb ben om, ondanks de stopzetting van den woning bouw met Rijkssteun hier ter stede in den wo ningnood te voorzien. Met de huisvesting van ve le arbeidersgezinnen is het hier nog treurig ge steld. Spr. vraagt of het onderhoud met den minis ter al heeft p aats gehad Hij gelooft, dat het de gemeente wel niet zal gelukken om het De partement van Arbeid van de noodzakelijkheid van woningbouw te Schiedam te overtuigen. De woningnood is hier schrikbarend. Aan den eenen kant is de arbeidersklasse ontzettend slecht gehuisvest, terwijl daarnaast in een villawijk een belangrijk aantal villa's uit speculatiezucht ge bouwd, onbewoond staat en niet noodig is ge bleken. Hij dringt er bij B. en W. op aan er op toe te zien, dat alle wettelijke bepalingen beter in acht genomen worden en de villa's na 3 maanden leeg te hebben gestaan verhuurd zullen worden door de Huurcommissie. Tot heden is nog niet getracht tot gemeente lijken woningbouw over te gaan. In andere plaat sen is al lang met betonwoningbouw begonnen, o.a. in Den Haag en Utrecht, waar woningen voor 2700 worden gebouwd. Laat men ook hier trachten een proef in deze richting te nemen zon der het woningtype te verslechteren. Ongeschool de werkkrachten zouden zeer goed bij den beton bouw te werk kunnen worden gesteld, waardoor tevens de werkloosheid bestreden kan worden. Voorts waarschuwt hij het gemeentebestuur om niet het noodige werk na te laten uit vrees voor den minister. (Er wordt geroepen Niet uit vrees voor den minister, maar wegens gebrek aan geld). Hij vraagt of B. en W. ook de meening zijn toe gedaan, dat Schiedam door het Dep. van Arbeid niet is behandeld zooals het behoort. Spr. dringt aan op een krachtiger houding te genover den minister en desnoods tot het indie nen van een protest over te gaan. Als dit niet helpt moeten de werkloozen, de burgers, de leden van den Raad en B. en W. maar eens een wande ling naar Den Haag gaan maken om den minister aan 't verstand te brengen hoe hopeloos de toe stand hier ter stede is. Den minister moet worden beduid, dat arbeiders hier in krotten wonen, dat de werkloozen de dupe worden van den toestand en de levens der Schiedamsche bevolking be dreigd worden. Hij verwacht dat bij een derge lijk demonstratief optreden tegen de regeering, de burgerwacht ook zal meegaan. Ten slotte hoopt hij dat de zaken var woning bouw in allen ernst door B. en W. en den Raad behandeld zullen worden. De heer K o r p e 1 vraagt wat B. en W. heb ben gedaan na ontvangst van de bekende circu laire van den minister en wat ze zullen doen als men in Den Haag steun weigert. Hij oefent cri- tiek uit op de houding van minister Aalberse, wijst op het groot tekort aan woningen, hetwelk trots den aanbouw weer gestegen is. Hij dringt aan opeen conferentie met den minister, teneinde nogmaals te tra chten het voor schot te verkrijgen. Indien dit niet baat, zou hij graag zien dat de gemeente zelf plannen ging uitvoeren. Het blijft voor hem hetzelfde of het Rijk steunt danwel de gemeente alleen bouwt, als er maar huizen komen. Ook betoogt spr. dat preimebouw nog wel ter hand kan worden genomen, doch men betrachte daarbij den nood'gen spoed. Die prenuebouw zal ook de huurwaarde der andere woningen ten goede komen. Ten slotte houdt hij een pleidooi voor het be schikbaar stellen van bouwgrond tegen goedkoo- pen prijs. Weth. m r. Van V e 1 z e n zegt, dat de heer Collé zich met behoeft te beklagen over het niet serieus genoeg behandelen van zijn opmer kingen. De vraag is wel eens gerezen of men zijn opmerkingen niet al te zeer au serieus neemt. De heer Collé heeft naar voren gebracht, dat men niet behoeft te debatteeren over de vraag of er woningnood is. Dit is een evident feit. Op de vraag of Schiedam gezien den woningnood, gedaan heeft datgene wat redelijk van Schiedam had mogen worden verwacht, antwoordt weth. bevestigend. Hij tart den heer Collé het bewijs te leveren, dat B. en W. eenigszins verzuimd heb ben datgene wat hun plicht gebood op het gebied der volkshuisvesting. Volkshuisvesting heeft nu 119 woningen ge reed, terwijl er over 1 maand nog 125 gereed zullen komen en een gelijk getal in Maart 1922. In Mei 1922 komen er nog 51 woningen gereed. De Bouwvereen. St. Jozef" bouwt 98 woningen, welke in Februari gereed zullen zijn. Eenig verwijt ten opzichte van den woning bouw, wijst weth. af. Verschillende bezwaren, die tegen het verlee- nenvanve.d re rijkssubsidies oor woning ouw zijn geu t, en de po itiek v n minis e A Perse dienen hier niet besproken te worden. Zij behoo- ren meer in 's lands vergaderzaal thuis. Alsnu gaat spr. na wat B. en W. hebben ge daan na ontvangst van de bekende circulaire. B. en W. hebben een uitvoerig rapport naar Den Haag gezonden, waaruit de woningnood hier ter stede blijkt. In het Weekblad voorVolkshuisvesting is er op gewezen, dat Schiedam aan den spits stond wat degelijkheid der argumenten voor de verzoe ken betrof. Het is intusschen aan Schiedam niet gelukt een andere beslissing te verkrijgen, maar ook aan andere gemeenten is zulks niet gelukt. Schiedam heeft haar uiterste best gedaan,maar is niet in haar pogingen geslaagd. Nu zegt de heer Collé, dat B. en W. niet actief genoeg zijn. Wanneer het Rijk niet bereid is Schiedam te helpen, dan wil de heer Collé andere middelen. Dit kan er alleen toe leiden, dat de gemeente het rijk den rug toekeert of men moet middelen uit een krachtiger arsenaal te baat ne men. Waar het Rijk over meer middelen beschikt dan de gemeente, mag men eerder op hulp van het Rijk rekenen dan een dwaze, dolzinnige, niet toerekenbare politiek te volgen, welke de gemeen te een taak op de schouders zou leggen, waarvoor het Rijk zelf niet bestand is. Overduidelijk moet het zijn, dat als het Rijk niet Verder kan gaan de gemeente het werk niet op eigen krachten kan ter hand nemen. Ongeveer 95 der bevolking is noodlijdend en aangewezen op de draagkrachtvan5% midden standsbevolking. Waar Baarn, Utrecht, Haarlem niet kunnen worden vergeleken met Schiedam, is er geen plaats voor een verwijt aan het adres van B. en W. Over de kwestie der activiteit van B. en W. deelt weth. nog mede, dat een audiëntie bij den minister is gevraagd doch deze is niet toegestaan. De minister heeft B. en W. naar den directeur- generaal verwezen. Wanneer B. en W. in het aanwenden van de middelen om hun doel te bereiken te zwak zijn geweest, moet de heer Collé dan maar aantoonen dat andere middelen beter zouden zijn geweest. Weth. is niet te oud om nog wat te leecen. De heer Collé wil protesteeren Dat is een kwes tie van papier. Met de arbeiders een wandeling en masse naar Den Haag maken, waarbij Collé de oppermacht vermoedelijk in handen zou heb ben, is een ander middel. Weth. voelt er absoluut niets voor om onder commando van den heer Collé naar Den Haag te wandelen. De heer Collé mag echter gerust met zijn mannen naar Den Haag gaan wandelen hem zal niets in den weg worden gelegd, maar weth. staat zeer sceptisch tegenover de vraag of daarmee een beter succes valt te bereiken. Bij elk Verschil van opinie in deze zal men moeten erkennen dat de middelen van den heer Collé falen en dat hij getoond heeft klein te zijn om met dergelijke middelen B. en W. te be strijden. Wat de kwestie der leegstaande villa's be treft, gelooft weth. niets dat ingevolge de Huur- aanzeggingswet daaraan iets te doen is. Het zijn moeilijke punten. Het is intusschen opmerkelijk dat het moeilijk is menschen te vinden, die deze huizen kunnen bewonen. De crisis, die we thans meemaken, geldt niet alleen de arbeiders, maar treft ook de middenklasse en de hoogste standen. Een ieder zij het bij doen van uitgaven aangemaand voorzichtigheid te betrachten. Betonbouw is niet uit te voeren tenzij in pre- miebouw. Dat er dit jaar nog premies voor wo ningbouw zullen worden verleend is uitgesloten. Bij schrijven dd. 2 Nov. 1921 heeft de regeering medegedeeld dat zij geen steun voor woningbouw meer kan geven. Als er voor het volgend jaar nog wat benoodigd is, kan dat voor een bescheiden bedrag worden aangevraagd, maar de regeering behoudt zich voor in verband met het aantal der aanvragen te overwegen wat er kan worden toegestaan. Dan betoogt weth. dat bij nadere beschouwing- van de politiek van min. Aalberse daar toch wel wat voor te zeggen is. Langen tijd zijn er te hooge eischen aan den woningbouw gesteld, de loonen, die verdiend werden, maakten den bouw ook duur, zoodat de arbeiders zelf moeilijk de te stellen huren van 6 7 gld. kunnen dragen. In de Tweede Kamer is er op gewezen, dat in geen land van Europa zooveel geld is besteed voor woningbouw als in Nederland. Weth. Houtman: Goed besteed Weth. mr. van Velzen: Tot degenen, die vóór de motie-Schaper stemden, behoorden niet de vrijzinnig-democraten. De bouwkosten der huizen zijn zoo hoog ge worden, dat de arbeiders de huren niet kunnen betalen. Als de loonen genivelleerd zijn, zal men wel weer met het bouwen kunnen beginnen. Het standpunt van ministerAalberse billijkend, wijst weth. er op, dat ieder zal begrijpen, dat de houding der regeering in zakewoningbouwzeer teleurstellend voor wethouders plannen is ge weest. Wat de kwestie van goedkoopen bouwgrond betreft, verwijst hij naar zijn collega Houtman, daar weth. zich liever niet op dit terrein begeeft. Resumeerend constateert spr., dat door het gemeentebestuur alles is gedaan om van den rijkssteun te kunnen profiteeren en het alles zal doen om den woningbouw te bevorderen. Het zal echter geen saltimortales maken, die toch geen doel kunnen treffen. Slol volgl). Ingezonden Mededeelingen. f 2,10 per H.L If. A. V. SC HOLTE, West vest 5. 7664 7 Tel. 419. Binnenland. Vleesclikeurin gswet. In voorbereiding is een Kon. besluit, waar bij zal worden bepaald, dat de Vleeschkeu- ringswet met 1 Juni 1922 in werking zal tre den. In verband met de vrees, dat de gemeenten gedwongen zouden Worden centrale slacht plaatsen te bouwen, heeft de minister van Ar beid verklaard, dat die vrees volkomen onge grond is, omdat de wet aan de regeering in deze geen enkele bevoegdheid geeft. De mi nister heeft er trouwens volgens zijn ver klaring, nooit aan gedacht, de gemeenten in die richting te dwingen. De minister is voorts bereid te onderzoe ken, of het wellicht mogelijk zal zijn, zooda nige voorschriften te ontwerpen, dat huis slachtingen met bestemming voor eigen ge bruik en uitsluiting van verkoop van keuring vrijblijven. Indien een uitvoerbare regeling kan worden getroffen, zal de minister die moge lijk maken. Graaf Berchtold in Nederland. Op de vragen van den heer Troelstra be treffende de reis van graaf Berchtold een ver trouweling van ex-keizer Karei naar Neder land, heeft de heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Buitenlandsche Zaken a.i. en van BinnelandschenZaken, en de heer Heems kerk, Minister van Justitie het volgende ge antwoord Inderdaad is graaf Berchtold naar Neder land gereisd. Het doel zijner reis is van zui ver particulieren aard de Regeering waakt er te allen overvloede voor, dat het bezoek aan geen andere doeleinden dienstbaar wordt gemaakt. Emmen. Dc correspondent van de „Tel" te Emmen meldt Bij den aanvang van de gister gehouden raadsvergadering van Emmen hield de burge meester een toespraak, waarin hij den finantiee- len toestand uiteenzette.Hetwegens scholenbouw uit te betalen bedrag kon den aannemers niet worden uitgekeerd, omdat de door het rijk in uitzicht gestelde subsidie niet werd verleend. De kosten van de gemeentelijke ontginningen de aanleg van enkele wegen en de gemeentelij ke bedragen in de steuriverleening aan werkloo zen hebben aan de gewone inkomsten ruim 191.000 onttrokken. In strijd met de onlangs gepubliceerde meening van den wethouder van Financiën blijkt een belangrijkdeel der inkomsten belasting over 1920 achter te blijven, zoodat met bovengenoemd bedrag het kasevenwicht onge veer ƒ472.000 achterblijft. Hieruit blijkt wel dat B. en W. de in gereedheid gebrachte bevel schriften van betalmgen en nog voorhanden zijnde ongemandateerde nota's, samen onge veer een bedrag van 214.000, met kunnen vol doen. Wat de gemeentelijke inkomstenbelas ting over 1921 betreft, de burgemeester schat deze in elk geval met. hooger dan ƒ333.000, ter wijl daarvoor op de begrootmg is geraamd ƒ417.000. Het ziet er dus nog wel donker uit met de financiën van Emmen. Indien heden niet aan den minister een toe zegging komt in zake de uitgaven voor school- bouw, zal het faillissement doorgaan, tenzij de rechtbank de aanvrage ontzegt. Ambtenaren-pensioenen. Op het wetsontwerp „Pensioenrege'ing voor dc ambtenaren en hun weduwen en weezen heeft de heer van Beresteyn een amendement voorgeste'd om a's „ambtenaren" aan wie en aan wier weduwen en weezen krachtens deze rege'ing pensioen za' worden ver'eend ook mede te beschouwen „personen die a's directeur, bi bliotheekambtenaar of beambte verbonden zijn aan door 't, Rijk gesubsideerdc openbare lees zalen en bibliotheken." De communistenlijst. De Communisten zullen voor de a.s. Kamer verkiezingen over het geheele land met slechts één lijst van 10 candidaten uitkomen. De volg orde op die lijst werd op het congres, dat thans te Groningen plaats heeft vastgesteld. Deze luidt1 Wijnkoop, 2. v. Ravesteyn, 3, Kruyt, 4 De Visser, 5 mej. R. Vos, 6 Steiringa, 7 Ceton, 8 Brommer!., 9 Vader, 10. Dr. Knup pel. II.K. Universiteit. Naar „Het Huisgezin" verneemt, heeft Z. D.H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-IIer- togenbosch, van een ongekende een gift van 20.000 Voor de R.K. Universiteit ont vangen en persoonlijk voor dit doel een gift van 10.000 geschonken. Actie tegen de wettelijke winkelsluiting. De heeren P.J. Arts, voorzitter, en Magnin, secretaris eener daartoe benoemde commissie uit den Ned. Bond van Winkeliers in Koek-, Ban ket-,Chocolade- en Suikerwerken hebben tot bedrijfsbelanghebbenden een oproep gericht om steun in den strijd tegen het voor-ontwerp van wet op de winkelsluiting. Reeds dadelijk is toezegging tot steun van enkele vooraanstaande grootbedrijven gekomen. De Bond heeft voorts aan den I toogen Raad vanArbeid een uitvoerig adres gericht, waarin het beginsel der wet bestreden wordt en toelich tingen gegeven 't vak en een technische wijziging der wet betreffende. Men zal zich ook tot de gemeenteraden van alle gemeenten wenden, ten einde daarin een besprekingvan hetvoor-ont- werp en tevens van de Zondagsrustregeling uit te lokken. Voor het chocolateriebedrijf acht de Bond een principieel verzet noodzakelijk, vooral in dezen tijd van malaise op alle zakengebied. Wegenwet. Eerlang kan de indiening van een ontwerp voor een wegenwet tegemoet worden gezien. Met het oog op den toestand van 's Rijks fi nanciën zal voorloopig van een wegenraad af gezien moeten worden. De a.s. Kamerverkiezingen. De R.K. Kiesvereeniging te Voorburg heeft in hare jongste vergadering op de groslijst voor de Tweede Kamerverkiezingen geplaatst Mi. P. J. M. Aalberse, H". Heimans en Mr. Dr. D. A. P N. Kooien. Naar men verneemt bestaat het plan om in den Rijkskieskring Dordrecht den heer mr. dr. J. v. Best candidaat te stellen voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing. Naar het Centr. verneemt, bestaat in den rijks- kieskring Utrecht, het plan, dr. J. F. J. ten Berge, wethouder van Utrecht, voor te stellen als candi daat voor de Tweede Kamer. Geen nieuwe tuchtschool. Van bevoegde zijde verneemt het „Vad." dat het bericht, als zou de Regeering vooi- nemens zijn tusschen Katwijk en Noordwijk een tuchtschool op te richten, uit de lucht is gegrepen. Opheffing gevraagd. De federatie van aardappelen-, groenten- en fruithandelaren te Amsterdam heeft den ge meenteraad verzocht, de gemeentelijke aardap pelenvoorziening te doen eindigen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Eerste Abonnemcnts-Concert georganiseerd door Impresario Felix Augustin. Het eerste Abonnements-Concert van Impre-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2