DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 44ste Jaargang. Zaterdag 19 November 1921. \t0 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mcdedeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gemengd Nieuws. Vorderingen in de radio-tele- grafie. Maandagavond heeft generaal Terzie- chef van den radio-telegrafischen dienst in Frankrijk voor de leden van het Genootschap Nederland-Frankrijk in Den Haag gespro ken over: de laatste Fransche vorderingen op radio telegrafisch gebied. Generaal Terzie wees erop dat gedurende den oorlog vele verbeteringen op radio-tele grafisch gebied zijn tot stand gekomen, zoowel wat betreft de toepassing voor de wetenschap als die van de toepassing voor handel en industrie. Een station kan zijn stem nu over de geheele we reld doen hooren, alle landen kunnen vrij spreken met welk ander land ter wereld ook, zonder dat anderen dat kunnen verhinderen. Dezen vooruit gang heeft men bereikt, door de hoog-frequentie- machines en de booglampzenders, welke laatste echter veel storingen in hun omgeving veroor zaken. Het station van Lyon, dat met hoog-i're- quentie werkt, correspondeert b.v. met de Fran sche koloniën en met China. Een derde middel is de communicatie met lampenzenders. De ontvang-toestellen zijn kleiner en kleiner ge worden, nu kan men ze zelfs al in een valies mee dragen entenne en aardverbinding zijn niet meer noodig. Het is thans mogelijk met groote snelheid te seinen, omdat het systeem van Hughes en Wheatstone tegenwoordig ook bij de draad- looze toepassing vinden. Men kan zoo wat een 200 woorden per minuut overbrengen.Een telegram, te Parijs aangeboden, kan naar Londen worden geseind, daar aangebo den, het antwoord terug getelegrafeerd en te Parijs aangeboden in den tijd van 40 minuten. De telefonie zonder draad is nog aan be scheiden afstand gebonden en zij wordt spoedig door objecten in de nabijheid van 't station van ontvangst gestoord. Voor het overbrengen van nieuwsberichten is zij evenwel goed bruikbaar. De beteekenis van de draadlooze voor de navigatie is van groote beteekenishet op vangen van tijdseinen maakt voortdurende controle van den chronometer mogelijk, en door de richting zoeker kan de bestuurder zich altijd orienteeren., Gedurende den oorlog heeft men in Frank rijk de F. P. S. uitgevonden (telegrafie per rol) waardoor de entenne overbodig werd. Deze uitvinding bleek van buitengewone waarde. Wat de wetenschappelijke vorderingen be treft, de radio-telegrafie maakt het mogelijk geografisch afstanden te bepalen. Over een drietal punten wordt een m.erediaan getrok ken en van daar uit kan men tot op 10 M. nauwkeurig de hoofdpunten van de aarde vaststellen. Indien afkoeling van de opper- heid der aarde, barsten en verschrompeling tengevolge heeft, zal men dit door middel van de draadlooze kunnen constateeren. Na de pauze heeft een vertegenwoordiger van de Societé Radio-telegrafique verteld dat de draadlooze telefonische verbinding met St. Assise niet tot stand kon komen omdat het gebouw waarin men zich levond van gewapend beton is Een ontvanger op het dak bleek door de telefooncentrale te worden gestoord. Nu werd muziek, elders in Den Haag ge geven, radio-telefonisch overgebracht. De lichtbeelden waren ook zeer interessant eerst de Eiffeltoren als radio-station, toen het station bij Lyon, toen het Lpfayette-station bij Bordeaux met zijn acht Eiffeltorens, thans het sterkste ter wereld, dat echter overtroefd wordt door St. Assise, het station in aanbouw, dat zestien hooge torens krijgt en tweemaal zoo sterk als Lafayette zal zijn. De Duitsche goederenmarkt en de uitverkoop. Men schrijft aan de „N. R. Crt." uit Duitschland dd. 16 November: De steeds maar verder dalende Mark en de daardoor steeds versterkte exportdrang der Duitsche industrie heeft in Verbinding met de aanhoudende koopwoede van het publiek ten ge volge, dat men langzamerhand van een werkelij- ken uitverkoop in de winkels kan gaan spreken. Vooral op textielgebied is de toestand van dien aard, dat men nu al reeds vele artikelen niet meer kan krijgen. De daling van de Mark gedurende de laatste twee weken, heeft bovendien nog tenge volge gehad, dat de industrie geen buitenland- sche grondstoffen meer kocht. Aan wol en garens hebben de fabrieken geen groote voorra den, zoodat het gevaar bestaat, dat binnenkort ook de industrie uitverkocht zal zijn en dus de aanvoer in de winkels wordt onderbroken. Voor de winkeliers en voor den handel is de te genwoordige toestand zeer onzeker. Hun voor raden, die ze voor den winter hadden opgeslagen, hebben ze nu reeds verkocht. Terwijl ze van de fabrieken op 't oogenblik niets kunnen krijgen. Willen dus winkeliers en groothandel voor 't voorjaar 1922 goederen bestellen, dan moeten ze dat nu doen. De prijzen die ze dan echter moe ten betalen weten ze nu nog niet. Die krijgen ze eerst bij levering medegedeeld. Het eenige waar se op rekenen kunnen is, dat ze zeer veel hoogere prijzen dan de tegenwoordigen zullen moeten betalen.Het risico, dat in een dergelijken toestan den schuilt is duidelijk, want wie weet, hoe lang de tegenwoordige koopwoede nog aanhoudt Een groothandelaar in tapijten klaagde mij dezer da gen zijn nood. Hij had zijn voorraad Duitsche tapijten, die in normale tijden groot genoeg geweest zou zijn tot April Mei van 't volgend jaar, nu al geheel uitverkocht. Hij had 20 pet. op zijn inkoopsprijs genomen en moest nu voor nieuwe zendingen, die hij echter eerst in Apri! zou kunnen ontvangen, ten minste 100 pet. meer betalen. Een koopersstaking krijgen we hier echter binnenkort ook weer. Het is dan heel goed denkbaar, dat de tegenwoordige prijzen weer dalen, zoodat het mogelijk is, dat op een nu gesloten contract voor levering in April groote verliezen zullen worden geleden. De koopersstaking wordt algemeen verwacht. Vele winkeliers zijn zelfs van meening, dat deze zich reeds binnen een paar weken zal doen gel den, zoodat ze verwachten, dat de gewone groote- aandrang tot koopen tegen Kerstmis dit jaar achterwege zal blijven. De uitverkoop zelf zet hier veel kwaad bloed. De menschen met geld koopen en kochten overal het beste weg tegen naar verhouding zeer goed- koope prijzen. De onbemiddelden kunnen toe zien, maar weten, dat wanneer ze iets absoluut noodig hebben, ze dan niet alleen tegen waar schijnlijk zeer veel hoogere prijzen moeten koo pen, maar dat het beste dan ook al lang wegge kocht is. Dat deze opvatting vrijwel algemeen is, heb ik in Verschillende gesprekken kunnen vast stellen. De ontevredenheid neemt op 't oogen blik in Duitschland weer sterk toe, ook al als ge volg van de sterk stijgende prijzen, wat weer met de stijgende waarde van buitenlandsche be taalmiddelen in verband, staat Het is velangwek- kend, maar tegelijkertijd diep treurig om te zien, met welke snelheid de prijzen opdegoederenmarkt zich aan de beweging van de wisselkoersen aan passen. Prijsstijgingen met 100 pet. in den loop der laatste weken zijn niet zeldzaam. Ja ht is zelfs zoo ver gekomen, dat voor den binnen- landschen handel bestemde goederenprijzen in dollars, guldens, francs enz. worden verlangd Ook in de winkels, begint zich dit systeem in te burgeren. Begrijpelijk is dit, maar de gevol gen zullen bij uitbreiding van een dergelijke bere kening in buitenlandsche betaalmiddelen, voor- loopig voor de Mark niet gunstig zijn, omdat juist de vergroote vraag naar deze buitenlandsche betaalmiddelen, in hoofdzaak de dollar, natuur lijk op den Markkoers drukkend zal werken. Krijgen we hier een koopersstaking, en die treedt op als den menschen zich om zoo te zeggen volgekocht hebben, dan kan dat op den gang der buitenlandsche productie van invloed zijn. Het is n.l. zeer goed mogelijk dat den iets betere gang zaken in het buitenland voor een deel hier aan is toe te schrijven, dat Duitschland voor een langen tijd dermate van bestellingen is voorzien, dat het onmogelijk in staat is, nieuwe bestellin gen voor prompte levering aan te nemen. Voor spoedbestellingen komt dus de niet-Duitsche in dustrie weer in aanmerking. Een koopersstaking in Duitschland zou als dan voor Duitschland weer een versterkte uitvoermogelijkheid kunnen beteckenen. Of het daartoe zal komen hangt weer geheel af van den stand der wisselkoersen. In de laatste dagen heeft men hier bij de sterk schommelende koersen precies kunnen nagaan, dat bij betere koersen voor de Mark de kooplust dadelijk minder werd. Een duurzame verbetering van den Mark echter hoe noodig en hoe goed ook voor Duitschland in zijn laatste uitwerking zou niet alleen een koopersstaking in het Duitsche binnenland tengevolge hebben, maar eveneens de Duitsche exportmogelijkheid zeer sterk doen afnemen. Een stabilisatie van de Mark die mogelijk is zou na een misschien iets longeren periode, dezelfde gevolgen hebben. Ten slotte echter moet Duitschland toch eens door deze periode heen om weer tot gezonder toestanden te komen. V a 1 s c h e Nederlandsche bank- biljetten. Uit Berlijn meldt men aan de „Tel.": Wij waren heden in de gelegenheid met den Berlijnschen commissaris van politie, Lieber- mann von Sonnenberg, een onderhoud te' hebben over de maar al te vaak voorkomende verval- schingen van Nederlandsch bankpapier in ge heel Duitschland. De Duitsche regeering heeft Liebermann opgedragen, den strijd tegen de vervaardiging van valsch geld te centra liseeren en dezen strijd niet alleen te voeren tegen de vervaardigers van het valsche geld, doch ook tegen de verspreiders van valsch buitenlandsch bankpapier. j De heer Liebermann gaf ons eerst een alge meen overzicht over de vervaardiging van valsch Nederlandsch bankpapier in Duitsch land. Hij verklaarde, dat in Duitschland de vervalsching van dit bankpapier in de tweede plaats komt. Het veelvuldigs! wordt Duitsch bankpapier nagemaakt, dan Nederlandsch, en in kleinere hoeveelheden Poolsche, Roemeen- sche, Russische en andere bankbiljetten. De Nederlandsche bankbiljetten zijn bij de valsche munters zoo geliefd omdat zij voor het groote voordeel opleveren, dat er slechts één zijde bedrukt behoeft te worden. Dit bespaart den valschen munter, in vergelijking m3t het papieren geld van andere naties, reeds vijftig procent moeite. Ook wat kleur betreft zijn de Nederlandsche bankbiljetten gemakkelij ker na te maken dan andere. In hoe meer kleu ren een bankbiljet gedrukt is, des te ingewik kelder wordt het drukken en dus ook het nama ken, omdat iedere kleur afzonderlijk gedrukt moet worden. Wanneer nu ook de keerzijde van het biljeten in eenige kleuren bedruktis verdub belt dit de moeite, die het vervalschen oplevert. De commissaris geeft daarom aan de Neder landsche regeering den raad, meer gecompli ceerde bankbiljetten in te voeren en zoodoende zelf mede te werken bij de bestrijding van de valsche munters. Vervolgens gaf de heer Liebermann een over- zich over de werkplaatsen der vervalschers van Nederlandsch bankbiljetten, die in den loop van den tijd zijn ontdekt. Hij verklaarde dat hij reeds anderhalf jaar geleden met de Nederlandsche regeering over de bestrijding der vervaardigers van Nederlandsch valsch geld in Duitschland in onderhandelingen is ge- greden, en dat Ridder van Rappard op het Ne derlandsch gezantschap te Berlijn hem daar bij ten zeerste tegemoet is gekomen. De heer Liebermann heeft al het materiaal, dat hem in handen is gekomen, onverwijld aan den heer van Rappard doen toekomen. Omgekeerd heeft ook de heer van Rappard alles, wat men in Ne derland op het gebied der vervalsching. van bankbiljetten te weten kwam, aan den heer Liebermann medegedeeld, zoodat op dit gebied reeds geruimen tijd een uitstekende samenwer king bestond. De eerste valsche Nederlandsche bankbil jetten doken ongeveer anderhalf jaar geleden op. Het waren bankbiljetten van 25, die in Duitsch land vier werkplaatsen van valsche munters te ontdekken, waar valsche biljetten van 25 wer den vervaardigd, of waar men het voornemen had, deze biljetten te vervaardigen. Bovendien werd te 's-Gravenhage een bende Duitsche val sche munters gearresteerd op verzoek van de politie te Dusseldorp. Daarna verminderde de vervalsching van deze biljetten. In Juli van dit jaar werden ech ter valsche biljetten van ƒ60 gezien, waarvan Liebermann de vervaardigers thans op het spoor is. Wat de valsche biljetten van f 100 betreft, een zekere Fischer uit Hamburg trachtte eeni- gen tijd geleden, deze biljetten bij een bankier te Wijk-aug For in te wisselen. De bankier be merkte, dat de biljetten valsch waren en stelde de politie met een en ander in kennis. Deze vond in de woning van Fischer dertienhonderd valsche biljetten van 100 Fischer verklaarde niet te weten, dat de biljetten valsch waren, en ze van een onbekende te Hamburg te hebben ontvangen, teneinde er brillanten voor te koo pen. De heer Liebermann ging bij het onver zoek van de overweging uit, dat Fischer zelf een der vervaardigers, of anders toch mede plichtig moest zijn aan het verspreiden der valsche biljetten, daar het hier, in Duitsch geld omgerekend,een som van verscheidene mil- lioenen betrof, dus een som, die men niet aan een onbekende zou toevertrouwen, zelfs niet wanneer de bankbiljetten valsch waren. Daar om vermoedde de heer Liebermann, dat Fischer zelf de valsche munter was, of dat die anders in den kring van Fischers naaste kennissen moest worden gezocht. Inmiddels werd naar aanleiding van een Hamburgsch krantenbericht eenige dagen ge leden te Hamburg de fabriek van valsche bil jetten van 100 ontdekt, zoodat het vervaar digen dezer biljetten thans vermoedelijk is op gehouden. Behalve de bovengenoemde valsche biljetten van 60 zijn in Duitschland op het oogenblik ook valsche biljetten van 200 en 300 in om koop, die echter tot dusver te Berlijn nog niet zijn gezien. De heer Liebermann deelde mede, dat de vervalschingen uit een technisch oog punt buitengewoon goed geslaagd en moeilijk te herkennen zijn. Omtrent de werkzaamheid van den Am- sterdamschen inspecteur van politie Broekhoff, zeide de heer Liebermann Terwijl het onder zoek naar den oorsprong van de valsche biljet ten van 60 nog in gang was, begaf de heer Broekhoff zich naar Berlijn. De Nederlandsche Bank stelde zich groot belang in de nasporing van de vervalschers van Nederlandsche bankbiljet ten in Duitschland en had den heer Broekhoff verzocht, passende voorstel en te doen ter be strijding van de vervalsching. Daar de verval schingen in Nederland.zelf slechts zelden op duiken, in de meeste gevallen buiten Nederland verspreid en in Duitschland vervaardigd wor den, heeft de heer Broekhoff zich in verbm- dmg gesteld met de betreffende Duitsche auto riteiten en met de Duitsche Rijksbanken ten ein- he overleg te plegen over de beste bestrijdings middelen. Hier werd hem gewezen op de bij de Duitsche Rijksbank bestaande valsch geld-cen- trale, die wel fs waar slechts bevoegdheden voor Pruisen bezit, doch welke het geheele ma teriaal, dat der Rijksbank, met betrekking tot het in omloop zijnde valsche geld in handen komt, ontvangt." De heer Liebermann, die deze afdeeling der Rijksbank leidt, is met den heer Broekhoff overeengekomen, dat de centrale der Duitsche Rijksbank zich ook voor gevallen, die buiten de Duitsche grenzen bereiken, voornamelijk voor Nederlandsch valsch geld zal interes'seeren. Bij de Nederlandsche Bank zou een dergelijke afdeeling worden opgericht, als bij de Rijks bank bestaat. Bovendien werd Voórgesteld dat de Nederlandsche Bank, evenals de Rijksbank doet, belooningen voor het ontdekken van val sche munters en hun werkplaatsen zou uitloo- ven, ten einde zoodoende de medewerking van particulieren te verkrijgen, die slechts, aldus de ervaring van de Rijksbank, verkregen wordt wanneer er een geldelijke belooning op het aangegeven van dergelijke misdaden staat. De heer Broekhoff is thans naar Berlijn te ruggekeerd en heeft de noodige volmachten der Nederlandsche Bank medegebracht, voor het uitloven van dergelijke belooningen. Daardoor hoopt men de belangstelling in Duitschland voor het ontdekken van valsche bankbiljetten alsmede voor het opsporen der vervaardigers en verspreiders, gaande gemaakt te hebben. Over de ontdekking van de valsche munters bende te Berlijn en Barmen, waaromtrent Maandag melding is gemaakt, de bende dus, die de biljetten van 60 vervaardigde en verspreid de, deelde de heer Liebermann de tot dusver nog niet bekende bijzonderheden mede Omtrent het opduiken der valsche biljetten van 60 ontving de politie ongeveer twee maanden geleden de eerste mededeelingen. Men was te weten gekomen, dat in het z.g. Juden- vierlel te Berlijn de omgeving van het Schle- sische Bahnhof en vooral in de beruchte Gre- nadiersstrasse, waar sedert het uitbreken van de revolutie vooral door buitenlandsche Joden een straathandel werd gedreven met de meest uiteenloopend artikelen en voorwerpen van waarde, dat in dit hoogst verdachte millieu door allerlei gespuis, dat het daglicht niet kon zien, deze bankbiljetten voor 400 a 500 mark werden verkocht. Men kwam ook iemand op het spoor, die zich voornamelijk met den handel van deze biljetten bezig hield. Men heeft dezen man vier weken lang nauwkeurig gade geslagen, gedurende welken tijd de rechercheur pogingen deed om op te sporen, waar zich de werkplaats bevond, waar de biljetten werden vervaardigd. Zooals de ondervinding heeft ge leerd, schiet de politie met het arresteeren van dergelijke verspreiders van valsch geld slechts weinig op, daar het in de eerste plaats haar taak moet zijn, den oorsprong van de misdaad op te sporen, ten einde in het bezit van de clichés en de toestellen te komen, want zelfs, wanneer de politie er in staat, een ge heele bende valsche munters te arresteeren en achter slot en grendel te brengen, en het ge lukt haar niet, de hand te leggen op de toestel len en de cliché's, dan zal er steeds binnen korten tijd een nieuwe bende gevormd woi- den om hetzelfde handwerk uit te oefenen. Ten slotte ging de politie er toch toe over, de aan de verspreiding der valsche biljetten medeplichtige personen te arresteeren. Daar onder bevond zich ook een Roemeensche baron von Burdick, die als hoofdschuldige werd be schouwd. In zijn woning vond men twee tele grammen. Een daarvan was afgezonden door een zekeren Lili uit Barmen, en luidde als volgt „Alles gereed, zend onmiddellijk geld." Dat was verdacht, Daaruit kon men afleiden, dat de „fabriek" zich tc Barmen bevond en dat men- elkaar door middel van onschuldig ziende tele grammen op de hoogte wilde houden .Het tele gram bleek verzonden te zijn door een zekere Elisabeth 'Clausen, uit Marsenfelde die daarop in hechtenis werd genomen. De heer Liebermann herinnerde zich in ver band met deze arrestatie, dat ongeveer ander- ha f jaar ge'eden te Barmen een werkp'aats van va'schè munters was ontdekt, waar va'sche Russische bankbi'jetten werden vervaardigd De 'eden der bende werden indertijd gearres teerd en veroordee'd. Voorts b'eek, dat een zekere Fe'd, die zich thans wegens het ver- va'schen van Doema-roebe'biljetten nog in de gevangenis bevindt, met deze Lilly ver loofd was. Lilly bekende dan ook, dat de werk plaats der valsche, munters zich te Barmen bevond. De vervaardiger bleek een chef-s teendruk- ker te zijn, een zekere Hesse. Twee beambten van de Berlijnsche recherche begaven zich naar Barmen om deze zaak verder te onderzoe ken. en terwijl de heer Liebermann te Berlijn nog twee personen arresteerd, die met deze zaak in verband stond, gelukte het de recher- cneur te Barmen, Hesse te arresteeren en in zijn woning een steendrukmachine in beslag te nemen, alsmede de clichés voor de valsche biljetten van 60. Hierbij bleek, dat de bende NIEUWE SCHIËDAMSCHE COURANT t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1