Stoom ver verij DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEÜIILLETON. De schoonste Parel. N.V. DE PHOENIX 44ste Jaargang. Zaterdag 19 November 1921. No. 13190. Bureau KO E MARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten wórden berekend. Iluiienisodscli Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Ilughes heeft de ontwapeningsconferentie tegen Maandagmorgen a.s. tot. de derde voltal lige zitting bijeengeroepen. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat Enge land ter conferentie alles in het werk zal stellen, om China in de gelegenheid te stellen, door een „open deur-politiek" een eigen plaats in te nemen in de handelswereld. Naar gemeld wórdt, is de uitvoering van de contracten voor den bouw van drie van de groot ste Britsche oorlogsschepen opgeschort. Reuter seint uit Washington De staatssecretaris van Marine heeft gisteren na afloop van een kabinetsraad verklaard, dat het werk aan de in aanbouw zijnde Amerikaan se he oorlogsschepen zal worden voortgezet, tot dat de conferentie een definitieve regeling inzake de beperking der bewapening zal hebben ge troffen. FRANKRIJK. In antwoord op een interpellatie in de Kamer heeft de Minister van Financiën Doumer o.m. gezegd, dat Frankrijk's geconsolideerde schuld 142 milliard bedraagt, en zijn vlottende 70 milliard. De schuld aan Amerika en Engeland, bedraagt 351/a milliard, is echter meer dan ver dubbeld door den wisselkoers, maar voor deze schuld is geen rente verschuldigd. De regee ring streeft naar vermindering der schulden en waakt tegen iedere vermeerdering. Het drijven der inflationisten zou den staat tijdelijk verrijken maar op den duur ruineeren. Als Duitschland wil, lean het betalen. De Duitschers die kapitaal in het buitenland be zitten, haasten zich niet, hun vaderland te hel pen. Duitschlands crediet moet zooveel moge lijk geïnternationaliseerd worden. ZWITSERLAND. Uit Geneve meldt men dat., daar de algemeene staking is geproclameerd uit solidariteit met. do reeds in staking zijnde metaalbewerkers. De spoorwegen en de verschillende takken van openbare dienst worden nog bediend behalve de trams, het personeel van de stoombooten op het meer, ;s aan het werk gebleven. Inciden ten hebben n>et plaats gehad. De onderhandelin gen tusschen de werkgevers en de arbeiders >n het metaalbedrijf worden voortgezet. EGYPTE. De „Tunes" zegt thans aangaande de on derhandelingen met, Egypte, dat er reden 's om aan te nemen, dat wanneer men van bei de zijden met met veel verstand en voor zichtigheid te werk gaat, de mogelijkheid van een afbreking der besprekingen geenszins bui tengesloten is. Het blad hoopt, dat het onder houd tusschen Gurzon en Adlypasja niet totover- haaste en onherroepelijke beslissingen van den eenen of anderen kant zal leiden. BRITSCH-1NDIE. Het officieele communiqué der Indische regee ring meldt, dat de toestand te Bombay thans rustig is, ofschoon de meeste katoenfabrieken nog niet werken. In het geheel zijn vier politiebeambten ge dood en dertig zwaar gewond. De verliezen dei- oproerlingen zijn naar men weet onge veer even groot. jU Te Calcutta is, in verband met de steeds er ger wordende molestaties intimidaties van de zijde van het Bengaalsche non-cooperationists, 35 Hij brak af en mompelde binnensmonds dat hij graag eens een hartig woordje zou spreken met de dame door wie Cyril Musgrave zich op offerde, als er tenminste zoo iemand bestond. Dolly had Cyril zelf later op den morgen ge sproken. Hij was bij haar gekomen om haar te zeggen, dat hij den vorigen avond een verschrik kelijke scene met zijn vader had gehad en dat hij er genoeg van begon te krijgen. En toen had hij dingen gezegd, die Dolly schrik op het lijf gejaagd hadden. Ze had ze echter op heL oogenblik niet naar volle waarde geschat en zich verplicht geacht haar afspraak om in het Hotel Regina te gaan lunchen, te houden. En zoo had ze Daphne ont moet en naar ze meende een beroep gedaan op haar beter gevoel. Dat was niet op heel diplomatische of verstandi ge wijze geschied. Dat zag Dolly nu zelf in toen ze per auto naar Palaze Court reed, waar ze wist dat ze Rodney zou aantreffen. Ook haar laatste scherpe gezegde omtrent Rodney's en gagement met Myra was haar door woede in gegeven. Ze had beter gedaan het ongezegd te laten, vooral daar het niet volkomen waar was. vrijwilligerscorps besloten, dat deze corp sen onwettige vereenigingen zijn. CHINA. De „Times" verneemt uit Peking: Er heerscht hier groote onrust. Ministers tre den af, terwijl politie en gendarmerie betaling van soldij eischen. Men verwacht wanordelijkheden. De Europeesche houders van Chineesche obli gaties kunnen gerust zijn, daar de buitenland- sche leeningen worden gedekt door de opbrengst van de douanetarieven, spoorwegen en zoutmij nen, die alle onder buitenlandsche controle staan en niet betrokken zijn in de moeilijkheden van de Chineesche regeering. De regeering te Peking is bankroet, maar dit geldt niet voor China. De buitenlandsche han del overtreft dit jaar alle records en er is over vloedig bewijs van economische ontwikkeling op groote schaal, wanneer de politieke kwestie is op gelost. Er moge thans in China geen regeering zijn, het Chineesche volk is echter vlijtig, spaar zaam en rijk. ALLERLEI. De Engelsche kruiser „Cardiff", aan boord, waarvan zich keizer Karei en keizerin Zita be vinden, is op den IG November te Gibraltar aan gekomen en daarna naar Madera vertrokken. De Parijsche correspondent van de „Times" meldt, dat het jaargeld voor ex-koning Karl en diens gezin vermoedelijk zal worden vastgesteld op 25 duizend pond, te betalen door de landen, die gedeelten van de oude Oostenrijksch-IIongaar sche monarchie hebben verkregen, nl. Italië, Joegoslavië, Tsjechoslowakije, Roemenië en Po- oen. De Raad van ambassadeurs zal het aandeel van elk der landen nader vaststellen. Op 23 November a.s. zal te Munchen de Internationale Donau-commissie, onder voor zitterschap van den Italiaanschen gedelegeerde bijeenkomen. Alle oeverstaten van den Donau zullen vertegenwoordigd zijn. Re „Frf. Ztg." verneemt uit Boekarest, dat de Roemeensche regeering besloten heeft, zich met de buitenlandsche mogendheden in ver binding te stellen, tot het verkrijgen van een moratorium, met het oog op de snelle daling der lei. Aan de Warschausche bladen, wordt uit Genève bericht, dat de kosten voor de uitvoering van de beslissing over Opper-Silezië door het, secretariaat van den Volkenbond op 65.000.000 Duitsche marken geraamd worden. Deze kosten moeten door Duitschland en Polen samen worden verdeeld. Te Leipzig is het Stassfui-ter communis ten-proces begonnen. 40 Personen uit Stassfurt cn omgeving staan terecht, beschuldigd van ge welddadige omverwerping van de Rijksregee- ring, 17 bevinden zich in voorloopige hechtenis. Het proes zal 2 a 3 weken duren. Verschillende New-Yorksche bankinstel lingen hebben den handel in Duitsche, Poolsche en Finsche marken en in Oostenrijksche kronen gestaakt met het oog op het weinig winstgevende karakter van een handel in zulke uiterst gedepre- cieerde valuta's. Men meldt uit Genua Uit solïdairiteit met de Metaalbewerkers die sinds eenige dagen in staking zijn wegens een loon verschil is een alg. staking geproclameerd. De spoorwegen en de openb. diensten met uitzonde ring van het tramwezen vallen buiten de staking. Zestigduizend metaalbewerkers te Dussel- dorp en omstreken zijn in staking gegaan in ver- Er bestond geen engagement tusschen Rodney en Myra ten minste er was nog niets be paald, hoewel het sous-entendu was dat zulk een engagement zou volgen. Dit had Myra zelf 'een paar dagen geleden in vertrouwen aan Dolly verteld. „Maar," had Myra er aan toegevoegd, „spreek er als 't je blieft voorloopig nog niet over, want dat zou Rodney niet prettig vinden, zoo spoedig na zijn pijnlijke ondervinding." Aan velen deed Myra ditzelfde verhaal, liet werd dus als een feit beschouwd door de fa milie Marshall ofschoon er in tegenwoordigheid van Rodney nooit over gesproken werd. Misschien wist hij dat er zulk een nieuwtje de ronde deed misschien ook niet. Zoo hij het wist deed hij althans geen moeite het praatje tegen te spreken .Hij vond Myra vriendelijk en sympatiek en was graag in haar gezelschap Hij wist weinig van de listen eener vrouw en be greep niet dat haar sympathie het lokaas was, waartoe hij zich voelde aangetrokken. Ook had Myra met listige hand, langzaam het gif van den twijfel in zijn ziel gegoten. Ze had zijn vertrouwen weten te winnen en dit tot, haar eigen doeleinden aangewend. Daphne had beloofd hem te zullen schrijven nietwaar Waarom had zij het dan niet gedaan Ze had gezworen hem haar adres op te geven maarze had tot nog toe niets van zich laten hoo- ren, en haar p otseling vertrek was zeker ver dacht. band met looneischen. De patroons hebben ge antwoord met een algemeene uitsluiting. Telcf. No. 15. 1248 7 B i b b e b 1 a n d. De financiën van den Staat. Het jongste nummer van „Ec. Stat. Ber." be vat een beschouwing van prof. mr. Ant. van Gijn, waaraan het volgende ontleend wrordt, In particuliere bedrijven heeft men steeds op twee zaken ernstig te letten le. dat de ba ten de lasten in behoorlijke mate overtreffen, zoodat er winsten worden gemaakt en ^e. dat de kas van voldoende middelen is voorzien of wel dat die zoo noodig gemakkelijk verkre gen kunnen worden door gebruik te maken van het crediet van het bedrijf opdat alle geldelijke verplichtingen op den vervaltermijn kunnen worden nageleefd. Een bedrijf kan winstgevend zijn, maar niettemin op sommige oogenblikkcn zijn leiders slapelooze nachten bezorgen, omdat dit door omstandigheden in of buiten het bedrijf niet over voldoende geld middelen beschikt, om aangegane verbintenis sen tot betaling na te komen. Voor den Staat der Nederlanden bestonden deze moeilijkheden voor den oorlog feitelijk niet. In den oorlog is zulks veranderd. Iedereen herinnert zich hoe het reeds vier maanden na den aanvang van den oorlog wenschelijk bleek tot zeer bijzondere maatregelen, met name een semi-gedwongen leening, over te gaan, om de kaseischen ten gevolge van de ongewone crisis-uitgaven meester te blijven. En dat is zoo gebleven en gaf het aanschijn aan 5 semi- gedwongen. 'en één feitelijk gedwongen, leenin gen. Is het intusschen wenschelijk, dat er niet meer half of heel gedwongen (zoowel bij geheel vrijwillige als bij de gedwongen leeningen extra gunstige beleeningsbepalingen worden gemaakt door de circulatiebank(en) met het uitspreken van die wenschelijkheid alleen komt. men er nieter moet ook gezorgd worden, dat de schatkist niet in de positie gerake om daar toe toch te moeten overgaan. Vervolgens gaat schr. over tot een bespre king van de begrootingen, hij merkt dan ten slotte op, dat er meerdere posten onder de buitengewone uitgaven zijn, die nog eens goed bekeken moeten worden uit het oogpunt, of de aangevraagde bedragen beslist noodzakelijk zijn. Beperking op buitengewone uitgaven die niet terstond zeer productief zijn, is even noo dig als op de gewone uitgaven. De credieten aan Frankrijk. Verschenen is een nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer op het wetsont werp Voorzieningen ten aanzien van de ver lenging van den aflossingstermijn van de inge volge de wetten van 11 April 1919 en 4 Novem ber 1919, door Nederland aan Frankrijk verleen de voorschotten Daaraan wordt ontleend, dat het den minis ters aangenaam was te vernemen, dat met de strekking van het wetsontwerp, den aflossings termijn der aan Frankrijk verleende voor- Rodney moest toestemmen. Hij geloofde nog steeds dat de kolonel de schuldige was en dat Daplme geheel onder haar vaders in vloed was. Hij had zich verzet tegen het plan van zijn vader, om een advertentie in de krant te plaatsen dat het voorgenomen huwelijk tus schen hem en miss Devereux niet zou plaats hebben. Hij had echter alle pogingen in het werk gesteld om Daphne op te sporen maar dit was hem niet gelukt. Het kasteel Devereux was de laatste plaats ter wereld, waar hij aan gedacht zou hebben haar te zoeken. En zoo had Rodney het hopelooze ingezien van deze trekvogels ooit op te sporen. Langzamerhand had hij zich in zijn lot geschikt. Toch hield hij nog evenveel van Daphne maar hij begon te gevoelen dat zij elkaar nooit weer zouden ontmoeten, dat zij voor hem ge vlucht was. Intusschen was Myra bereid haar armen voor hem te openen en hem te troos ten. Hij aarzelde nu nooit meer haar als zijn nichtje te kussen. Met Cyril had Rodney zeer te doen, toch kon hij niets verrichten om dien ongelukki- gen jongen man te helpen in het di'emma, waar voor hij gesteld was, hoewel hij geen oogenblik aan zijn schuld geloofde. Toen Dolly Martin bij Myra binnentrad, vond zij haar met Rodney alleen in het over laden salon met een kopje thee. Dolly viel op een stoel neer, zonder zich de moeite te geven schotten, in verband met den economischen toestand van dat land met een vijftal jaren te verlengen, algemeene instemming werd be tuigd. De vraag, of er voor de regeering geen aan leiding bestaat, bij deze gelegenheid met de Fransehe regeering in overleg te treden over de vraag, of Frankrijk den tijd nog niet geko men acht om de Nederlanders, die in, endoor den oorlog in Frankrijk groote schade in hun bezittingen hebben geleden, te dier zake scha deloos te stellen, moet ontkennend worden be antwoord, aangezien de regeering, hoezeer zij ook haar aandacht op deze gelegenheid geves tigd houdt, het ongewenscht acht, haar aan de credietverleenmg vast te koppelen. Dat wijziging is gebracht in de oorspronke lijke bestemming van het crediet van 25 mil- lioen, zoodat dit niet meer uitsluitend dienst baar zal zijn aan den wederopbouw, vindt zijn grond in het feit, dat het naar de opvatting der regeering wenschelijk is, dat de Fransehe re geering het crediet bestede, zooals zij dit. het doelmatigst acht. Dat de in de nieuwe overeenkomst getroffen regeling, volgens welke voor het vervolg ten minste één vierde van het nog te verleenen crediet zal worden besteed voor den aankoop van niet koloniale producten in Nederland, al gemeene instemming vond, werd door de minis ters met voldoening geconstateerd. De Koninklijke. Er bestond eenige onzekerheid ter beurze over het voorstel tot statutenwijziging van de Koninklijke Petroleum-Mij Naar thans de directie verklaart, is het doel der voorgestelde wijziging slechts de uitbetaling van een dividend of interim dividend in onderaandeelen in plaats van in geld mogelijk te maken. Bij de vaststel ling van het dividend of interim-dividend, op deze wijze verrekend, zal geen rekening gehou den worden met de beursnoteering der aan deden. De onderaandeelen zullen dus tegen den parikoers worden verstrekt. Wordt bijv. een interim-dividend van 10 pCt. vastgesteld, dan zal men een onderaandeel van 100 voor elk aandeel van 1000 ontvangen. De „Times" verneemt,, dat indien de Neder- landsche regeering haar plan tot heffing van een speciale belasting van de petroleumindustrie niet ten uitvoering brengt de Koninklijke van de door haar gevraagde machtiging (om het aan aandeelhouders uit te keeren dividend of in terim dividend hun voor het geheel of voor een deel in aandeelen der vennootschap uit te kee ren) geen gebruik zal maken en de dividenden in contanten zullen worden betaald. De coll.arbeidsovereenkomst in de sigarenindustrie Het verbond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten in Nederland heeft, mede namens de overige leden, bedoeld in de Collectieve Arbeids overeenkomst van 15 Maart 1920, deze overeen komst opgezegd tegen 16 Maart 1922 en zich bereid verklaard over een nieuwe Collectieve Arbeidsovereenkomst overleg te plegen met de werkliedenorganisaties in de sigarenindustrie. Kamerverkiezing en. De R.K. kiesvereeniging te Delft, heeft, de volgende voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer gesteld J. Barendse, mr. dr. Jan van Best, H. J. Borghols, mevr. Brouns Besouw, mr. J. F. J. Kolkman en C. J. Kuiper. Mr. P. C. 't Hooft. Mr. P. C. 't Hóóft, lid van de Eerste Kamer zich van haar kostbaar bont te ontdoen. Ze zag er zoo ellendig uit, dat Myra en Rodney verschrikt op haar toekwamen. Dolly had een zwaren strijd met zichzelf ge streden gedurenden den rit naar Palaze Court. en had de overwinning behaald. „Rodney," begon ze met zwakke stem.„Myra ik kom hier om jullie een bekentenis te doen." Vermoeid leunde ze achterover in haar stoel, de oogen half gesloten. Myra en Rodney keken elkaar verbaasd aan. Om een bekentenis te doen Dolly richtte het hoofd met moeite op. Ze sprak ijl korte, onsamenhangende zinnen. „Ja, een bekentenis over Cyril Het is alles mijn schuld mijn schuld dat hij zoo verschrik kelijk in ongelegenheid kwam, en het was lafhartig lafhartig van mij dat ik mij al dien tijd heb stil gehouden." „Jouw schuld. Dolly Wat bedoel je toch Rodney hurkte bij zijn zuster neer, nam haar hand en wreef die zacht, Ze was koud hij kon dit voelen zelfs door haar handschoen heen. „Ja, mijn schuld. Al wat Cyril deed, deed hij voor mij. Ik ben de vrouw om wier eer hij wei gerde te spreken." Ze lachte zenuwachtig. „En ik heb hem al deze weken laten lijden, omdat ik niet den moed had het te bekennen. Cyrl heeft voor mij een paarl trachten te verkoopen (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5