W itwasscherij i N.V.DE PHOENIX 1 BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 verder gaan eenvoudig onmogelijk is Wij zouden dat niet kunnen doen zonder ons aan de grootste gevaren bioot te stellen. De wereld moet weten, dat Frankrijk niet al leen staat, dat het steeds geschraagd wordt door den goeden wil en het gansche hart van alle be schaafde volken, van allen, die met Frankrijk zij aan zij gestreden hebben. De werkelijke voorwaarde voor de zedelijke ont wapening van Duitschiand is, dat het wete, dat Frankrijk niet alléén staat, dat zij, die gisteren met ons waren, nog met ons zijn. Wanneer men dat in Duitschiand weet, zullen de arbeiders, de verstandige menschen de overhand hebben. De revanche-geest zal dan onmogelijk worden de democratie zal er den vrede vestigen en dan slechts kan men ernstig op vrede hopen. Alles wat Frankrijk zal kunnen doen om dat oogen- blik te verhaasten, zal het doen. Het trachtte het reeds te doen door economische overeenkom sten, aldus bevorderende, dat de beide landen tot een normale verhouding terugkeeren. Het uur zal komen, het heeft echter nog niet geslagen, Wanneer men in andere landen mocht hopen, dat Frankrijk met een indirecten blaam van de con ferentie zou heengaan, zoo men veronderstellen kon, dat alleen Frankrijk de ontwapening af zou wijzen, dan zou dat voor Frankrijk een verschrik kelijke slag zijn. Maar ik weet zeker, dat, nu gij Frankrijks redenen gehoord en de moeilijkheden begrepen hebt, die er voor Frankrijk bestaan, gij eenparig van meening zult zijn, dat Frankrijk onder de thans bestaande omstandigheden geen andere houding kan aannemen. De redevoering van Briand werd herhaaldelijk door langdurige toejuichingen onderbroken en maakte grooten indruk. DUITSCHLAM). In de gister gehouden zitting van de belasting commissie uit den Duitschen rijksdag heeft de rijkskanselier, dr. Wirth, zijn reeds te voren aan gekondigde verklaring afgelegd. Zijn mededee- lingen waren streng vertrouwelijk. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de kwestie der scha devergoeding en besprak daarna de crediet-actie van den bond van Duitsche industrieelen. Dr. Wirth verklaarde zich tegen het sluiten van een leening op korten termijn, die volgens hem ruineerend op de Duitsche valuta zou inwer ken. Hij hoopte op het sluiten van een leening op langen termijn, waarvoor de vooruitzichten niet ongunstig zijn. In verband met de steeds toenemende duurte in Duitschiand hebben er in verschillende steden relletjes plaats gehad. In Berlijn en Aken heeft het volk eenige win kels geheel leeggeplunderd. BELG IE. Het staat nu vast, dat de katholieken over winnaars zijn in den verkiezingsstrijd. Zij hebben een zetel gewonnen in Dendermonde, Virson, Dinant, Rousselaere, Thielt-, Hasselt en een of twee in Gent. N ergens hebben zij ver loren. Bij de liberalen schijnen de winsten en verlie zen ongeveer tegen elkaar op te wegen. Zij won nen in Mechelen, Thuin Huy, Namen, Brugge en misschien twee zetels in Brussel. Daartegenover verliezen zij den zetel in Hasselt, Dinant, Turn hout, Virson, Yperen, Luik en Gent. De socialisten verliezen zetels in Thuin, Na men, Huy, Brussel, Dendermonde, Rousselaere- 1 hielt en Mechelen. Zij winnen een zetel in Luik, Turnhout en Gent. Hun totale verliezen bedra gen vier of vijf zetels. ITALIË. Uit Rome meldt men, dat in Italië met de mogelijkheid eener spoorwegstaking rekening wordt gehouden. De arbeiders eischen opheffing van de wet, waarbij stakende arbeiders terstond kunnen worden ontslagen, en het verstrekken van een duurtetoeslag. De Italiaansche regeering schijnt besloten te zijn, niet toe te geven. Op het Venetiaansch-Julische net is intusschen de algemeene staking reeds afgekondigd. ROEMENIE. De Roemeensche regeering is voornemens de vermogensbelasting op te heffen, om het naar het buitenland gebrachte kapitaal te doen terug keeren. Ook hoopt de regeering hierdoor den koers van de lei te Verbeteren. IN DE OEKRAÏNE. Uit Helsingfors wordt gemeldt, dat de Don- Kozakken zich met de opstandige Oekrainers Vereenigd hebben. De Dnjestr-linie werd door het roode leger ontruimd. ALLERLEI. Over de reis van Hugo Stinnes naar Londen verluidt te Berlijn, dat de rijkskanselier en ook de vakvercenigingen van de reis van S tinnes on derricht zijn. De „Dresdener Anzeiger" meldt, dat zich gisternacht de student Heinrich Tillessen, een der beide moordenaars van Erzberger, bij de Dres dener justitie vrijwillig heeft aangemeld. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld. Hij beken de minister Erzberger doodgeschoten te hebben, daar hij in hem een vijand van het rijk zag. Het signalement komt precies overeen met dat, aangegeven in het bevel tot aanhouding, zoo dat er geen twijfel bestaat, of hij is werkelijk Tillessen. De Engelsche firma Vickers heeft met de Russische sowjet-regeering een contract afgeslo ten voor het herstel van 1500 locomotieven en 10 stoombooten, wat zal geschieden bij de Engelsch- Baltïsche machinefabriek te Rewal. De sowjet-re- geering heeft voor Vickers een belangrijk crediet geopend. Op 't oogenblik zijn er 473.216 werkloozen in Italië, van wie 93.914 vrouwen. In Lombarije is de werkloosheid het grootst. Volgens een bericht van communistische zijde zal de Russische Sovjet-regeering binnen kort een beroep doen op alle arbeiders van de we reld, voor het aangaan van een leening van hon derd milliocn dollars, door de uitgifte van aan deden van vijf shilling. Te Danzig zijn gistermiddag wegens loon- eischen, tengevolge van de toenemende duurte al le geëmployeerden van den Senaat, de stedelijke overheid, de post, justitie en politie, in staking gegaan. Officieel wordt de verloving gemeld van prinses Mary, de 24 jarige eenige dochter van den koning van Engeland, met den 39-jarigen lord Lascelle, zoon en opvolger van graaf Hare- wood, een bekend edelman uit Yorkshire. Telel. No. 15. 1248 7 Binnenland. Tweede Nederlandsehe Katholiekendag. Zooals bereids werd bekend gemaakt, zal de tweede Nederlandsehe Katholiekendag worden gehouden op Pinkster-Maandag 5, Dinsdag 6 Woensdag 7 en Donderdag 8 Juni van 't volgend jaar, en wel te Nijmegen. Wat het programma betreft, kan thans het volgende worden meegedeeld. Het plan bestaat om op Pinkster-Maandag 5 Juni den Katholiekendag te doen beginnen met een grootschen optocht langs de straten van Nij megen, waaraan alle katholieken vereenigingen in Nederland, zoowel zuiver-gods-dienstige als sociale, zullen worden verzocht deel te nemen met haar vaandels en banieren. Deze optocht belooft dus een schitterende manifestatie te zullen wor den van geheel georganiseerd katholiek Neder land. Zij zal plaats hebben in den namiddag. Daar na zal een begroetingsavond worden gehouden in het gebouw van de Vereeniging. Op de algemeene vergaderingen, die zullen plaats hebben op Dinsdag 6, Woensdag 7 en Donderdag 8 Juni zal het onderwerp worden behandeld Roomsche solidariteit. Dit onderwerp is gesplitst in zes deelen 1. Roomsche solidariteit in het huisgezin 2. Roomsche solidariteit in het economische leven 3. Roomsche solidariteit in het sociale leven 4. Roomsche solidariteit in het politieke leven 5. De wortel der Roomsche solidariteit, de liefde 6. De stuwkracht der Roomsche solidariteit, het inwendige leven. Op Woensdagochtend 7 Juni zullen vijf sectie vergaderingen worden gehouden, die gewijd zul len zijn aan de behandeling der volgende onder werpen 1De vrouw in het openbare leven 2. De organisatie van de jeugd 3. Reclassee- ringswerk en Dr. Ariënsvereeniging 4. Het zedelijkheidsvraagstuk 5. Apologie. In den middag van Woensdag 7 Juni zal onder leiding van de R.K.Journalistenvereeniging wor den gehouden een R.K. Pers-Congres. Om de hoo ge belangrijkheid van dit Congres zullen in den loop van dien middag geen sectievergaderingen plaats hebben, zoodat alle bezoekers van den Katholiekendag in de gelegenheid zullen zijn het Congres bij te wonen. De verwachting is, dat dit congres veel er toe zal bijdragen, om de belangstelling voor den bloei van onze Roomsche pers in alle rangen onzer katholieke bevolking te verhoogen. Evenals de vorige maal zal er ook op den tweeden Katholiekendag gelegenheid zijn voor het houden van nevenvergaderingen, zooals dat op den eersten Katholiekendag geschied is door de Roomsch-Katholieke Studenten-Unie. Wan neer dus ook thans bij nationale Bonden het verlangen bestaat om gedurende den Katholie kendag een Bondsvergadering te houden, zal daarvoor de gelegenheid worden gegeven. De agenda en het verslag worden dan opgenomen in het Officieele Programma- en Verslagboek, Noodig is alleen, dat men vóór 1 Maart 1922 den wensch om een Bondsvergadering te organiseeren bekend make aan den secretaris der Nederland sehe Katholiekendagen, prof. J. D. J. Eengenent te Warmond. Aan het einde van den Katholiekendag, op Donderdagmiddag 8 Juni zal een tocht worden georganiseerd naar de LI. Land-stichting, waar met een plechtig Lof in de open lucht de nationa le bijeenkomst der Katholieken van Nederland zal worden gesloten. Na terugkomst in Nijmegen zal er een ge meenschappelijke maaltijd worden gehouden in het gebouw der Vereeniging. Het conflict in de Metaalindustrie. „De Tijd" bevatte gister onderstaand be richt Naar wij van bevoegde zijde vernemen, na deren cle onderhandelingen in den gemeng- den bedrijfsraad voor de metaalindustrie tus- schen de R.K. Werkgevers en de R. K. en Chr. Metaalbewerkers haar einde. Heden, Dinsdag, zou de laatste zitting plaats vinden, waarin dan de bedrijfsraad zijn con clusies zal vastleggen. Donderdag a.s. zullen de R. K. werkgevers dan bijeenkomen om hun houding nader te be palen. Omtrent de gevoerde onderhandelingen kun nen wij mededeelen, dat een commissie, ge vormd uit den gemengden bedrijfsraad, bij den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad op audiëntie is geweest, om te onderhandelen over de mogelijkheid van beschermende maat regelen voor de Nederlandsehe industrie. In verband hiermede heeft de Minister van L.,H. en N. tegen Zaterdag 26 November een vergadering uitgeschreven van de Commissie voor Economische Politiek. Verder heeft een door den voorzitter van den Bedrijfsraad aangewezen account een steek proef gedaan bij een viertal ondernemingen, om te onderzoeken, of de kostprijs voor de Nederlandsehe industrie dusdanig is, dat tegen de buitenlandsche concurrentie niet valt te vechten. Dit uitgebracht rapport zou vandaag in den bedrijfsraad een onderwerp van bespreking uitmaken. Steun aan gedemobiliscerden. Naar het Persbureau V.D. mededeelt, zal dezer dagen vanwege het Departement van Oorlog een commissie van drie personen in het leven worden geroepen, tot advies aan den mi nister in zake de reclames ten aanzien van de uitvoering der motie-Staalman, betreffende de ondersteuning aan gedemobiliseerden. Aangezocht zijn o.a. de heeren dr. Scheurer en J. FI. Schaper, leden der Tweede Kamer, terwijl het derde lid een officier van gezond heid zal zijn. Stegerwald naar Amsterdam. De Pruisische minister-president Stegerwald is Zaterdag uit Berlijn naar Amsterdam gereisd, alwaar hij is uitgenoodigd te spreken over den economischen toestand van Duitschiand. Het doel hiervan is te ageeren tegen de Fransche propaganda, die den laatsten tijd in Holland bijzonder merkbaar wordt en voor kort in een rede van Maarschalk Foch tot uiting kwam. Jhr. Loudon te Itomc. De correspondent van „De Tijd" te Rome seint, dat Z.H. de Paus jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van Nederland te Parijs ,in particuliere audiëntie heeft ontvangen. R. K. Studentendag. De Roomsche Studentendag zal te R'dam wor den gehouden op II en 12Febr. Er zullen buiten landsche studenten van verschillende naties worden uitgenoodigd en ingekwartierd. LiTiiUGiVJENEV Bit. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag, 22 November. Opening n.m. 1. uur. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat de Minister van Binnelandsche Zaken niet ge reed is gekomen met de voorbereiding van zijn antwoord op de interpellatie van den Tem pel in zake de werkloosheid. Spr. zal Donder dag voorstellen deze interpellatie te houden Woensdag, 30 November, mits die behandeling op één dag, te beginnen om elf uur, afloopt. Grondwetsherziening. Voortgegaan wordt met de behandeling der voorstellen tot wijziging der Grondwet. De heer Oud (V. D.) geeft een kort over zicht over de geschiedenis der EerstcKamer ter inleiding van de verdediging van het amende- ment-Ma^chant, dat de strekking heeft om de Eerste Kamer af te schaffen. Spr. hi met het voorstél der regeering absoluut met content. Verder verdedigt hij de instelling van een volksstemming. De heer Troelstra (S.-D.) licht toe vier sub-amendementen op het amendem nt-Mar- chant. Pensoenen voor ambtenaren. Aan de orde is thans de voortzetting van de Pensioenwet voor ambtenaren. Aan de orde is de stemming over het amendc- ment-v. Stapele op artikel 18 (verplichtende keuze der Regeering uit de voordrachten dooi de ambtenaren voor commissarissen van het Fonds ingediend). Dit amendement wordt verworpen met 51 tegen 35 stemmen. Vervolgens is aan de orde art. 137 met het amendement-Gerhard ter handhaving van de pensioenrechten voor hen, die eenigen tijd niet in overheidsdienst zijn geweest. De heer Reymer (R.K.) steunt het amende ment. Minister de Geer betoogt dat de doorstorting niet is een vrijwillige verzeke ring maar een handhaving van de bestaande voordeelen. Spr. kan dus het amendement niet aanvaarden, doch brengt een redactie wijziging aan. ITet amendement wordt verworpen met 61 tegen 24 stemmen. De Minister neemt het amendement- Deckers (gelegenheid voor oud-ambtenaren om premieverhooging te koopen) over. De eindstemming over dit ontwerp zal later plaats hebben. Grondwetsherziening. De heer Troelstra (S. D.) vervolgt zijn rede en bespreekt het voorstel-Marchont in zake het referendum. Spr. meent, dat 'r refe rendum geen opgang bij ons volk zal maken. Men blijft er tamelijk koud voor. De heer Visser van IJ zendoorn (V.B.) verklaart zich tegen handhaving van het twee-kamerstelsel, en verdedigt het facultatief referendum. De heer v. S a s s e van IJ s s e 11 (R. K.) wenscht de Eerste Kamer als Kamer van re visie te behouden. De Vergadering wordt verdaagd tot s'-avonds 8 uur. Avondverga dering. Staats begrooting 192 2. Hoofdstuk Waterstaat. Aan de orde is Hoofdstuk Waterstaat van de Staatsbegrooting 1922. Er worden geen algemeene beschouwingen gehouden. Ie afdeeling. De heer Oud (V. D.) heeft er bezwaar tegen dat gelden worden aangevraagd voor de aanstelling van nieuwe ambtenaren en beamb ten als in strijd met het streven naar bezuini ging- Minister K n i g zegt toe, zoo mogelijk, dezen post onaangeroerd te laten. De heer Oud (V. D.) zegt, door deze toezeg ging bevredigd te zijn en stelt voor art. 2 te Verminderen met 14.100, het bedrag voor de nieuwe ambtenaren. Op advies van den heer L e 1 y neemt de mi nister den post terug. Bij een volgend artikel wil de heer Oud weer bezuiniging. Verschillende leden kunnen zicjh met deze wijze van optreden niet vereenigen. Dan had de heer Oud 't in voorloopig verslag moeten doen. De heer Oud (V. D.) begrijpt niet, waarom hij het recht niet heeft inlichtingen te vragen over de cijfers. Het stelt voor artikel 4 te ver minderen met 10.000. De heer Schaper (S. D.) voelt alles voor bezuiniging, maar het is onmogelijk alle posten te behandelen .Hij had bij het afdeelings-onder- zoek moeten geschieden en dan kan de Minister antwoorden. De heer Oud (V. D.)De Minister heeft geen inlichtingen gegeven Andere leden verdedigen den Minister. Over 't amendement zal heden worden ge stemd. Afdeeling II (Waterstaat) De heer Van Sassevan Y s s e 11 (R. K\) bespreekt de wijziging der Motor- en Rijwiel- wet, die hij dringend noodig acht ter beteuge ling van het woeste rijden van motoren en auto's De Minister kan hiermede niet langer wachten. De heer Weitkamp (C. H.) behandelt het vraagstuk Van het productief maken der wet ten tot bestrijding der werkloosheid. Bij den Minister dringt hij aan op het verbeteren der kanalen en het aanleggen van nieuwe in het Oosten des lands. Voorts steunt hij het verzoek van den vorigen spreker. Met name ten plattelande wordt met veel te groote snelheid gereden. De heer Van Rappard (V. B-.) bespreekt de afwatering van de Betuwe die zeer onvol doende is. Spr. vraagt daarom den minister het stelsel der waterschappen te reorganiseeren zoodat de leiding gecentraliseerd wordt. De heer Hiemstra (S. D.) pleit ook voor betere bestrijding der werkloosheid en vraagt o.m. steun voor het plan van een kanaal Gronin genLemmer. De heer Bongaerts (R. K.) juicht het beleid van den minister toe, maar acht de ge vraagde subsidies te laag. Spr. meent verder, dat de beslissingen over aanvragen om steun wel wat al te lang uitblijven. De heer J. ter Laan (S. D.) dringt aan op steun voor den aanleg van wegen op de Zuid- Holl. eilanden en vraagt spoed te betrachten bij den aanleg van den nieuwen weg Den Haag Rotterdam. De heer V. d. Waarden (S. D.) is niet tevreden over de medewerking der regeering in zake de leveringscontracten van het electrisch bedrijf en N. Holland. De heer Duymaer van Twist (A. R.) dringt aan op bevordermg van den aanleg van wegen o.a. ;n Twente en Friesland. De heer D u y s bespreekt ook de genoemde leveringscontracten De Mm'ster neemt dan 't woord. Wordt vervolgd). Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteitfin. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Solisten-Conecrt. Een heerlijke muziekavond op St.Caecilia-dag Hoe kan het beter treffen. Toonkunst had hiervoor gezorgd, door giste ren in ds Volksbond zaal op te laten treden de jonge artistcn mej. Jeanne Ruygrok en mej. Nelly Wagenaar, van wie de eerste zong en de andere speelde, tot groote voldoening van het helaas maar sober aantal belangstellenden. Mej. Ruygrok, reeds elders zoo gunstig be oordeeld, heeft ook hier weer haar naam ge handhaafd. Haar stem doet zeer aangenaam aan en blijft bij de sterkste forto's nog beschaafd en rond, wordt geen enkele maal schel Haar zang- program was rijkelijk voorzien en gezocht uit de meest beroemde meesters van vele landen. Ook Holland was gelukkig niet vergeten. In onze taal zong ze 't bekende liedje van haar vader „Herdersdeuntje" en „Lied", een diep gevoelde compositie van Dr.Joh.Wagenaar, den vader van genoemde pianiste. Verder nog 't lus tige liedeke van Guido Gezelle 't Meezeken, op muziek van Lodewijk Mortelmans. Bijzonder in den smaak viel ook Gustav Mahler's „Hans und Grethe". Hierbij bleek vooral dat de zange res bij haar muzikaal gevoel, ook de technische Vaardigheid niet mist. De rest der liederen, w.o,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2