DAGBLADVOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Vrijdag 25 November 1921. No. 13195. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advcrtentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!» Nieuws DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Gister is er wegens „Thanksgiving-Day" geen vergadering van de conferentie gehouden. Briand is gistermorgen met Berthelot, gene raal Buat en Cheijsson, de financieele deskundige uit Washington naar Frankrijk teruggekeerd. De Fransche marinedeskundigen met admi raal Debon aan het hoofd blijven nog te Washing ton, ter bespreking van de ontwapeningskwestie. Briand had Donderdag afscheid genomen van de commissie voor de ontwapening. Hij verklaar de, dat hij het als een van de grootste eerbewij zen uit zijn leven beschouwde, te hebben mogen deelnemen aan de werkzaamheden der conferen tie, welke gunstige resultaten gij releveerde. De vriendschappelijke verklaringen met be trekking tot Frankrijk voor de geheele wereld afgelegd, zullen Europa een grooten stap verder op den weg van den vrede brengen en scheppen de moreele sfeer, zonder welke het moeilijk zou zijn beslissend werk te leveren. Thans zal niemand kunnen beweren, dat zich achter Frankrijk's bewapening strijdlus tige bedoelingen verbergen. Briand bevestigde, dat de militaire dienst tijd waarschijnlijk tot de helft zal worden terug gebracht. Hughes bracht in zijn antwoord hulde aan Briand én constateerde, dat zijn vertrek een groot verlies voor de conferentie beteekende Wat de conferentie voortaan ook moge doen, niets zal in beteekenis de zitting overtreffen, waarin Briand de gedelegeerden volkomen in lichtte omtrent de ware positie van Frankrijk, dat er alleen en terecht op bedacht is, zijn veiligheid te waarborgen. Hughes besloot met de verklaring, dat Frankrijk geen inore'éT iso lement behoeft te duchten, want het bezit vrienden, die met vergeten, dat het terw'llc van de vrijheid gestreden en geleden heeft en dat de banden, welke Frankrijk en de Ver- eenigde Staten bijeen houden, hechter zijn dan ooit. Hoewel sommige berichten over den gang van zaken ter conferentie nogal optimistisch luiden, wordt er door personen, die meer in de intieme kwesties zijn ingewijd, verklaard dat er nog wei nig uitzicht op een positief resulLaat bestaat. Vooral de houding van Japan ten Opzichte van de vlootsterkte, het Ghineesche vraagstuk en het Anglo-Japansche verdrag zijn punten van zulk een buitengewoon groot belang, dat zij vrijwel de geheele situatie behcerschen. De lord-kanselier, te Londen het woord voe rende, heeft met betrekking tot de conferentie te Washington zich als volgt uitgelaten „Indien de conferentie mocht falen, en ik zeg dit na rijp beraad, zie ik bijna geen uitweg om te ontkomen aan een internationaal bankroet. Indien de .conferentie slaagt, zou het zelfs nu nog mogelijk zijn om de finantieele positie van Europa en van de wereld te redden." Men ziet dus welk een buitengewoon groot gewicht door de leidende politici aan deze con ferentie wordt gehecht. ALLERLEI. Minister Loucheur heeft aan de commissie tot herstel van de verwoeste streken in Frankrijk medegedeeld, dat 5000 Italiaansche arbeiders, in afwachting van de komst der Duitsche arbei ders, binnenkort met het herstellingswerk in de landelijke gemeenten zullen beginnen. In de aanstaande lente zal het aantal Italiaan sche arbeiders tot 15,000 uitgebreid worden. Gedurende de laatste dagen zijn te Berlijn verscheidene personen, die tot een geheimen bond behoorden, in hechtenis genomen. Het be treft leden van de uit de zaak Erzberger bekend geworden geheime organisatie. 40 „Je hebt mij geslagen," siste hij tusschen de tanden, „en ik zweer je, daar zul je voor betalen tot den laatsten cent." Toen met een ironische buiging „Goeden avond, kolonel. Tot ziens. Binnenkort zul je van mij hooren jij of je broer. Laat kolonel Devercux uit, Lukas." Deze woorden waren gericht tot den por tier, die prompt gehoorzaamde. Het was nu halfacht en het diner in het res taurant ,dat hij met zooveel zorg besteld had voor Daphne en hem, was om acht uur. Maar dit had de kolonel geheel vergeten. Hij zwierf doelloos door de straten rond. Hij wist dat er iets verschrikkelijks gebeurd was, maar wat dit wat, herinnerde hij zich niet recht meer. Eindelijk werd hij door een schitterend verlicht café aangelokt. Hij ging er in, bestelde een glas brandewijn en bleef in een hoekje zitten suffen met een knagend gevoel in zijn hersenen, tot het twaalf uur sloeg. Tot de gearresteerden behoort ook de pen ningmeester van den Nationalen Bond van Duitsche officieren. - Sedert de invoering van een uitvoer-verbod in Duitschland is het aantal reizigers van Zweden naar Duitschland met ongeveer 40 verminderd Naar de „Kölnische Ztg." uit Christiania verneemt, bevinden zich verschillende Noor- sche Banken in groote financieele moeilijkheden. De kreditbank te Ivristiansund, heeft gist<yen reeds hare betalingen gestaakt. Het aandeelen kapitaal bedraagt kr. 3^2 millioen. De Spaar bank te Hammersfast heeft aan het ministerie van financiën om een groot voorschot van staats wege verzocht, dat echter geweigerd is. Voorts verkeert de Verzekering mij.NoorweegscheLloyd tegenwoordig in moeilijkheden. Men tracht door onderhandelingen tot een oplossing te komen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zilting van Donderdag 24 November. Opening te 1.10 uur. Voorzitter Mr. D. A. P. N. Kooien. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor de interpel latie van den Tempel inzake de werkloosheid aan de orde te stellen op Woensdag 30 Nov. te 11 uur v.m. Voorts stelt de voorzitter voor Dinsdagavond de behandeling over de Watcr- staatsbegrooting voort te zetten na de mili taire pensioenwetten. Dienovereenkomstig wordt besloten. Grondwetsherziening. Aan de orde is voortzetting van de behande ling van het voorstel tot Grondwetsherziening. De Minister van Binnenland- sche zaken, de heer Ruys de B e e r e n- brouck, zet zijn rede voort en verdedigt om historische en moreele motieven het blijven be staan der Eerste Kamer. Verder verklaart de min. zich tegen het referendum. De V oorzitter stelt voor alleen te repli- ceeren over het amendement en de subamen dementen over het referendum, den spreektijd te bepalen op een kwartier. Aldus wordt besloten. De heer Troelstra (S. D.) geeft cijfers over referenda in vakvereenigingen. Gebleken is dat daarvan weinig gebruik wordt gemaakt en dat het aantal deelnemers altijd gering is. De heer Oud (V. D.) neemt de sub-amen dementen 1 en 4 van den heer Van der Waer- den over. De heer Van der Waerden (S. D.) trekt 2 en 3 van zijn sub-amendementen in. Het amendement-Marchant tot afschaffing van de Tweede Kamer komt in stemming. Het voorstel-Drion, om eerst het stelsel der evenredige vertegenwoordiging voor de Eerste Kamer in stemming te brengen wordt verworpen met 46 tegen 36 stemmen. Het amendement Marchant tot afschaffing der Eerste Kamer, wordt verworpen met 46 te gen 38 st. Vóór sociaal-democraten, communisten, vrij zinnig-democraten en de heeren Otto, Wester man, De Muralt, Van Groenedael, Dressel- huys, Ter Hall, De Groot, Albarda, Bijlevelt, Visser van IJzendoorn, Lely, v. d. Laar. Het beginsel der evenredige vertegenwoordi ging wordt aangenomen met 68 tegen 17 st. Het amendement-Marchant in zake het refe rendum wordt verworpen met 71 tegen 14 stem men. Art. 80. De heer Kleerekoper (S. D.) verdedigt hef amendement om den leeftijdsgrens voor het kiesrecht te verlagen van 23 tot 21 jaar. De heer Van Ravestcijn (C. Fr.) HOOFDSTUK XVI. Na den storm. Daphne en haar vader keerden den volgenden morgen niet naar het kasteel Devereux terug, zooals ze van plan waren geweest. Om tien uur schreef ze met bovenden hand een brief aan haar oom, waarin ze hem meedeelde dat haar vader ziek was en niet tot reizen in staat zij dus hun terugkeer moesten uitstellen. Kolonel Devereux was des 's morgens vroeg eerst in het hotel teruggekomen en had zich geheel gekleed te bed begeven. Zoo had Daplme hem gevonden, toen ze na haar angstig kloppen, waarop geen antwoord was gevolgd naar bin nen was gegaan. Het electrische licht brandde nog en de gor dijnen waren dicht. De kolonel lag plat op zijn rug, met verglaasde oogen en bleeke wangen. Daphe uitte een kreet van ontzetting, want ze meende dat haar vader dood was. Toen ze hem aanraakte, bewoog hij zich even wel en zijn lippen wilden spreken. Ze boog zich over hem heen en hoorde hem zacht haar naam noemen. Aan reizen kon natuurlijk niet gedacht wor- wenscht die grens te verlagen tot 18 jaar. De heer Van do L a a r (Chr. Dem.j steunt het amendement-Kleerekoper. De heer Rutgers (A. R.) bestrijdt beide amendementen De Minister acht de amendementen beide onvoldragen. En ontraadt beide amendementen. De vergadering wordt verdaagd tot 8 uur. Staatsbegrooting voor 192 2. Hoofdstuk W a t e r s t a a t. Voortgegaan wordt met de behandeling van Hoofdstuk IX (Waterstaat) der Staatsbegroo ting voor 1922. Bij art. 19 verzoekt de heer Oud (V. D.) den Minister dezen post te verlagen, aange zien geen verhoogingen van salaris moeten worden toegekend. Minister König zegt, dat deze verhooging niet geldt de aanstelling van een nieuwen amb tenaar maar een bevordering. Art. 19 wordt goedgekeurd. Bij art. 20 stelt de heer Oud (V. D.) voor dezen post te verminderen en de voorgestelde aanstelling van ambtenaren te schrappen. De heer Dresselhuys (V. B.) betreurt, dat hier en daar het aantal ambtenaren wordt uitgebreid. Het korps moet goed betaald wor den, maar hef moet dan ook goed werken. De goeden niet te na gesproken, moet spr. op merken, dat velen niet voldoende werken, ook al omdat er geen werk is. Dan pleit spr. voor zoo groot mogelijke bezui niging en vraagt de regeering geen vacatures te vervullen door aanstelling van personen buiten den dienst vóór dat de voorstellen van de Bezui nigingscommissie zijn onderzocht. Doet de re- gecring dit niet, dan is spr. nog voornemens, een motie in dien geest in te dienen. De M i n i s t e r verklaart zich bereid volgens de strekking der motie te handelen. De heer Dresselhuys en ook de heeren Oud en S c h a p e r zijn door deze woorden tevreden gesteld. De heer Dresselhuys vraagt echter nog of de verklaring van den Minister voor de geheele begrooting van dat departement dient, wat de Minister beaamt. De heer O u d (V. D.) neemt zijn amende ment op artikel 20 terug. Art. 20, 21, 23, 25, 26, 27 worden goedgekeurd. Thans artikel 98. Hierbij vragen verschillende leden inlichtingen over locale aangelegenheden. Art. 132 (Zuiderzeefonds). De heer Duymaer van Twist (A. R.) bespreekt de vermindering van het bedrag van 2 tot 1 millioen als bijdrage aan het Zuiderzee fonds, Wordt vervolgd Binnenland. De a.s. verkiezingen. In de R.K. Kicsvereeniging te 's-Hertogen bosch zijn op de voor gisteren gehouden vergade ring ingediend de volgende candidaten voor de voorloopige groslijst voor de kamerverkie-, zing van leden voor de Tweede Kamer derStaten- Generaal jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, mr. I. A. Swane mr. Fr. Teulings mevrouw W. Breuns van Besouw A. Fles- kens dr. L. Deckers J. Wintermans mej. F. Jansen C. Foppele jhr. mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck mr. dr. J. van Best Ir. Feber M. Krijgsman A. J. Vergroessen. De volgende moties werden aangenomen „De R.K. Kamerfractie bevordere het ne men van tijdelijke maatregelen ter bescher ming der Nederlandsche industrie in verband met de buitengewone omstandigheden." „De- R.K. Kiesvereeniging te 's-Hertogen- bosch acht het wenschelijk, dat de R.K. Staats- den en Daphne begon met een beklemd hart voor haar vader te zorgen. Hij was koortsig en nauwelijks bij kennis bovend'en had hij uren lang in zijn doorweekte kleeren doorgebracht, want het had gestortregend d;en nacht. Er werd een dokter gehaald, maar naarmate de dag verstreek,vertoonde de kolonel geen spoor van vooru'tgang. Hij lag maar steeds onver schillig terneer, niemand herkennend als zijn dochter, die hij voortdurend met zijn oogen volgde, als ze heen en weer liep. Tegen den avond had hij hooge koorts. De naam Lorrimer was dikwijls op zijn lippen. Hieruit was het voor Daphnc niet moeielijk af te leiden, wie deoorzaak van haar vaders ziekte was. Giffard Devereux beantwoordde Daphne's brief persoonlijk. Hij kwam van Northumber land over om haar in haar verdriet te troosten en zooveel mogelijk van dienst te zijn. Valen- tijn vergezelde hem niet, maar had beloofd binnen enkele dagen te zullen volgen. Hij had hiervoor geen bepaalde reden opgegeven enGif fard begreep niet waarom zijn zoon thuis wensch- te te blijven als Daphne in Londen was terwijl toch zijn tegenwoordigheid op* het landgoed niet dringend werd vere'scht. Valentijn had zich nooit veel bemoeid met het goed, dat hem eens zou toebehooren, ofschoon hij in den laatsten partij zich in het algemeen verklare tegen het gelijktijdig waarnemen door hare leden van het Kamerlidmaatschap en een ander gewichtig ambt bijzonder dat van burgemeester of wethou der." „De R.K. Kiesvereeniging te 's-IIertogen- bosch acht 't wenschelijk, dat de R.K. Staats partij bij een eventueele verhooging der ver goeding voor het Kamerlidmaatschap ter be zuiniging van de Staatsuitgaven bevordere de herziening van de wettelijke regeling betref fende wachtgeld dat door Kamerleden uit hoofde van een andere ambtelijke betrekking genoten wordt." Voorts werd besloten de volgende wijzigingen van 't R.K. Staatsprogram in te dienen Bezuiniging in alle takken van dienst. De R.K. Staatspartij streeft naar de ver werkelijking eener volksgemeenschap in soli- daristischen zin. De Staat bevordere de mogelijkheid voor de daartoe geschikte kinderen om zich verstande lijk te ontwikkelen. De Staat bescherme op bijzondere wijze het gezin volgens Christelijke opvatting. De algemeen erkende noodige bezuiniging in het Staatshuishouden geschiede niet ten nadeele van volksopvoeding en onderwijs, noch ten koste der sociale wetgeving, special de vo lksverzekering Krassin. De Berlijnsche correspondent van het Hbld. heeft van een der rijksministers, wien Krassin het heeft verteld, vernomen, dat deze vertegen woordiger der Sovjet-regeering onlangs eenvisum naar Nederland heeft gevraagd, om een onder houd te hebben met den heer Kröllcr, maar dat hem het visum geweigerd is. Het blad heeft nu van Buitenlandsche Zaken vernomen, dat in derdaad ongeveer vier maanden geleden een verzoek van Krassin om een pasvisum geweigerd is. Op de vraag of een nieuwe aanvrage een zelfde antwoord zou uitlokken, is ontwijkend geantwoord, dat de heer Krassin zijn verzoek sindsdien nog niet herhaald heeft. Werkioozensteun en werkverschaffing. Te Alkmaar heeft een bijeenkomst plaats ge had van burgemeesters en wethouders uit om liggende gemeenten tot bespreking van werk ioozensteun en werkverschaffing, meldt het „Vad." De heer Detiger, voorzitter van de districts arbeidsbeurs te Amsterdam, zette in zijn in leiding uiteen, dat het vraagstuk der werkver schaffing en werkioozensteun voor Alkmaar en omgeving zoo urgent was geworden, dat een bespreking over een oplossing ervan noodig werd. Het Rijk geeft geen vergoeding van de helft der kosten meer, terwijl in tijden van crisis de werkloosheidsverzekering niet. bij machte is om alle werkloozen te steunen en werkverschaf fing mag ook geen werkverschuiving zijn. Hierna werden verschillende meeningen geuit, hoe de werkloosheid het beste te ondervangen ook betoogde men, dat niet alleen de arbeiders, doch ook de kleine middenstanders dienen ge holpen worden. Gevreesd werd, dat van een voorziening in de werkloosheid niet veel terecht zal komen, als de gemeenten, die moehen betalen, omdat de belastingen reeds haar hoogtepunt hebben be reikt. Enkelen der aanwezigen oordeelden, dat de werkloosheidsverzekering oorzaak is van meer werkloosheid, omdat zij de zorgeloosheid in de hand zou werken. De heer Detiger bracht ten slotte het loon ter sprake. Dat dient bij productief werk op het normale peil te staan, maar mag bij werkver- tijd, sedert het vertrek van den kolonel en zijn dochter, tot groote verbazing en vreugde van zijn vader, er bepaald belangstelling in begon te vertoonen. Giffard's eerste zorg was dat de zieke van het hotel naar een kleine villa werd vervoerd, in een rustig gedeelte van South-Kensingston, waar hij een pleegzuster liet komen om den patiënt zoo goed mogelijk te verplegen. De ko lonel had een ernstige bronchitis en een longaan doening, die voorloopig de grootste zorg ver- eischte. Daphne was geroerd door de vriendelijkheid die haar oom zijn broer betoonde. En gedurende die dagen werden zij steeds meer aan elkaar ge hecht. Giffard was onder de eigenaardige beko ring gekomen, die het meisje op een ieder, waar mee ze in aanraking kwam, uitoefende Flij had echter Valentijn nog niet gepolst omtrent zijn huwelijksplannen. De jonge man had zoo enthou- siastisch gesproken over Daphne, gedurende haar afwezigheidzoo vol liefde, dat hij zich zelf had diets gemaakt dat alles wel goed van stapel liep en dat't beste zou zijn om er zich niet in te moeien. Maar toch was het vreemd en on verklaarbaar, dat Valentijn de gelegenheid om naar Londen te gaan, niet met beide handen had aangegrepen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1