name van heidensche gebruiken, ook zelf on christelijk zijn geworden. Ten slotte ging spr. die Liturgie-ontwikkeling, welke begon met de viering der H. Mis, die ook thans nog 't hoogtepunt der Liturgie vormt, in bijzonderheden na, breeder nog besprekend den j.l. Zondag weer begonnen Adventstijd en sloot met den wensch, dat allen 't geheele Kerkelijk jaar mogen meeleven, zooals ze dat op Kerstmis, Goeden Vrijdag en Paschen doen. 't Volgen van een Liturgisch en cursus zal hier veel toe bijdragen. Een hartelijk applaus en woorden van dank bewezen wel, dat de lezing in den smaak was gevallen. Ter aangename afwisseling declameerde mej. A. Engering eenige mooie gedichten en gaf de heer W. Melchers met groot succes eenige piano nummers. Politie. De heer J. IL van Veen, inspecteur van polit ie alhier, is, met ingang van 1 Januari 1922, be noemd tot hoofdinspecteur van politie. R. K. Metaalbewerkersbond St. Eloy. afdeelimj Schiedam. In verband met het conflict, hetwelk reeds vier weken in de metaalindustrie bestaat, en waarover, in verband met de algemeene maat schappelijke gebeurtenissen, zeer veel valt te zeggen, heeft het bestuur besloten, een buiten gewone vergadering te beleggen voor alle R. K. metaalbewerkers. Als spreker zal optreden de heer C. J. Kuiper, lid der Tweede Kamer, die de algemeene situatie zal uiteen zetten. Bedoelde vergadering heeft plaats a.s. Dinsdag 29 November om 8 uur, in de groote zaal van het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Rijks H.R.S. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari benoemd tot leerares aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Schiedam mej. M. M. J. Hofman, leerares aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelharnis, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. tigd door een tweetal andere chauffeurs, die hem van Spa naar Brussel hebben gebracht en aan wie hij zou hebben voorgesteld, in een juwelierszaak in te breken." Ook in andere kringen, waar de beschuldigde vaak verkeerde, was men echter uiterst ver wonderd over zijn arrestatie en kan men de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen niet aannemen. (Crt.) Gasverstikking. De 63-jarige H. in de onnenstraat te Nijmegen is door gasverstikking om het leven gekomen. Ongelukken. De schipper varende voor de veilingsvereeniging op Den Haag is Donder dagnacht, vermoedelijk onder Werkendam, over boord geslagen en verdronken. Zijn maat, die ter kooi lag, werd door een schok wakker de boot, geheel onbestuurd, was in het oeverriet vastgeloopen Bloedvergiftiging. De 27-jarige land bouwer B. ter Haseborg te Weenermoor bij N. Schans, had een klein wondje aan zijn rechter voet, hij kreeg bloedvergiftiging en overleed spoe dig daarna. Werkloosheid in de venen. In de gemeente Emmen breidt de werkloosheid onder de veenarbeiders zich met den dag uit. In de laat ste weken vermeerderde het aantal werkloozen elke week met 2 5 300. Op 21 November was het aantal werklooze veenarbeiders, ingeschreven bij de gemeente lijke v arbeidsbemiddeling, 3920 tegen 3331 op 31 October, 2019 op 3 October en 2232 op 1 Aug ttus. Varkenspest. Te Monster heerscht in zeer ernstige mate de varkenspest. Enkele fok kers hebben al hun dieren verloren. Ketel gesprongen. In de Coöp. Aard appelmeelfabriek ,,De Woudbloem" te Slochte- ren sprong Zaterdag een ketel,waarbij eendrietal personen niet ernstig gewond werden. avondcursus a. den heer J. Sabelis te benoemen tot leeraar in de Fransche taal voor 6 lesuren b. den heer C. K. Minderhoud nog 2 lesuren in Handelsrekenen op te dragen en c. mej. W. J. Visser nog 2 lesuren in de Fransche taal op te dragen. 3. Voorstel van B. en W. tot splitsing van de scholen A. (Oude Kerkhof) en F. (Singel) om van school C. (Lange Nieuwstraat) zonder splitsing te maken een enkelvoudige school tot stichting van een school voor G.L.O. in de Gorzen en tot voorloopige reserveering van het overblij vende terrein van het Oude Ziekenhuis voor een schopl voor G.L.O. 4. Voordracht van B. en W. ter benoeming van Hoofden der O. L. Scholen A2, B2, D, E2, F2, H2 en J2. (De namen der voorgedragenen zullen nader worden bekend gemaakt). 5. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1921. 6. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1920/1921. 7. Vaststelling van kohieren van schoolgeld voor de scholen A. en G. cursus 1920/21. 8. Vaststelling van het kohier no. 15 der plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1920/21. 9. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring van de woning in het Spieringshoek en tot onderhand sche en openbare verhuring van perceelen wei land en tuingrond in het Spieringshoek, in den Nieuwlandschen Polder en aan het Edisonplein. 10. Voorstel van B. en W. tot regeling van de positie van de ambtenaren aan de Afdeeling Belastingen en ten kantore van den Gemeente- Ontvanger die, in verband met de overneming van de aanslagregeling op de inning van de In komstenbelasting door het Rijk, overgaan naar de Rijksbelastingadministratie. 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening op de heffing en een op de in vordering van rechten voor vanwege de Brand weer verleende diensten. 12. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot uitgifte in erfpacht aan J. Broek- zitter te Rotterdam van een perceel grond in het Sterrebosch, nabij den ingang van de Scheeps bouwmaatschappij „Nieuwe Waterweg", voor den bouw van een schaftlokaal en logement. 13. Voorstel van B. en W. om den straatnaam van „Polderstraat" te veranderen in dien van „Anthony van Leeuwenhoeckstraat." MOORD. Gisteravond omstreeks 11 3/4 uur hoorden be woners van de Hoofdstraat en voorbijgangers een vrouw luid gillen„Moord Moord Hij ver moordt zijn kinderen ookOp het angstge schreeuw der vrouw kwamen verschillende menschen toegesneld. Zij troffen op straat badende in het bloed aan de 25-jarige Wilhel- mina Willemstein. Men nam haar op en droeg haar binnen in het café van C. Valk, in de nabij heid gelegen. Onmiddellijk werd om geneeskundige hulp en de politie getelefoneerd Dr. Ris, die weldra ter plaatse kwam, gelastte overbrenging van de verwonde naar het zieken huis. De vrouw werd door de politie per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, en is daar, kort na aankomst, overleden. -j Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat de vrouw, gehuwd zijnde met den 28-jarigen P. van Wieringen, bij een hevigen twist in de echte lijke woning in een gang aan de Hoofdstraat door haar man met een mes in de borst zou zijn ge stoken. De vrouw was na het misdrijf al gillende de straat opgeloopen, terwijl de man gevlucht was. Terwijl men in de Hoofdstraat druk bezig was met het slachtoffer hulp te verleenen, had de aan denMaaskantsurveilleerendepolitie-agent J. v.d. Heiden, die van het gebeurde nog geen kennis droeg, op verdachte wijze een man zien vluchten. De agent, die den verdachte weer snel had zien verdwijnen, zocht de omgeving af, doch vond hem niet. Eindelijk zag hij iets bewegen achter het ververschingstentje op de Maaskade. De agent er op af. Toen de agent bij het huisje ge naderd was, werd hij door een man beetgegrepen en tegen den grond geworpen. Een hevige wor steling ontstond Waarbij de agent voortdurend onder lag. De agent, die van zijn wapens geen gebruik kon maken, kon zich hoogst moeilijk verweren en werd dan ook deerlijk toegetakeld. De aanvaller had hem in een zijner vingers ge beten, aan zijn hals en op andere plaatsen ver wond. Tenslotte slaagde de agent er in hem te overmeesteren en, onder .bedreiging hem te zul len neerschieten, naar het commissariaat van politie over te brengen. Hier bleek, dat deze woesteling de dader was van den moord in de Hoofdstraat. Het mes, waar mee hij de misdaad had gepleegd, had hij in de Maas geworpen.Vermoedelijk had hij ook een revolver bij zich, hetwelk eveneens in de Maas zou zijn terecht gekomen. De man scheen onder den invloed van sterken drank te hebben verkeerd. Hedenochtend is hij door den commissaris van politie in verhoor genomen, na met hét slachtoffer in het ziekenhuis te zijn geconfron teerd. De dader legde een volledige bekentenis af. De politie-agent v.d. Heiden, die gisteravond ook in het ziekenhuis is verbonden, heeft zich ziek gemeld en kon vandaag geen dienst doen. Het echtpaar van Wieringen had 3 kinderen van 3 6 jarigen leeftijd. Deze kinderen, die op zulk een tragische wijze hun moeder verloren, zijn voorloopig bij de groot-ouders onderge bracht. De justitie te Rotterdam, is met het gebeurde in kennis gesteld. Prijzen van levensbenoodijjdlieden. Het gemeentebestuur maakt bekend, dat op grond van ingekomen berichten mag worden aangenomen dat voor de hierna genoemde arti kelen de normale prijzen zijn als volgt Brood: Melkbrood 28 ets Waterbrood 22 ets. pei 800 gram. Op deze prijzen wordt een dividend uitgekeerd van 10 afgehaald of thuis bezorgd levert geen verschil. Melk: Zoete 20 ets, tapte 11 en 12 ets, gekarnde 11 en 12 ets per liter. Varkensvleesch: Vet spek per pond 45—50 ets, doorregen spek per pond 60>70 ets. karbonade per pond 7580 90cts. Rundvleescli: Runderlappen ƒ1.10, roastbeef 1.25, bief stuk 1.60 per pond. Brandstoffen: Holl. Anthraciet/ 3.50 Belg. Anthraciet .410 Eierkolen 2.20, alles per 75 K.G. steenkolen 2.25 Steenkolen grof 2.75, per 80 K.G. In het algemeen belang is het gewenscht, dat het publiek de prijzen controleert, en niet meer betaalt, dan hierboven is aangegeven. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags sleutel, kettinkje met medaille, medaille der II. Familie met blauw lint, portemonnaies, hand schoentje, Fransch leerboek, kindermof, broche enveloppe met bons. Bij vinders hondje, J. Raaij, Burg. Knappert- laan 22b; baret, J. Plas, Groenelaan 55; bril in étui, Vischer, Nassaustraat 33 rijwielpomp, W. van Beek, Maasdijk 116a ring met sleutels, Huiskes, Stadhouderslaan46hoedenspeld, G. Vrauwdeunt, Pr. Fr. Hendrikstraat 12 kinder bontje, Bakker, Hagastraat 14 portemonnaie met inh. P. v.d. Valk, Strijcnschestraat 56b ceintuur,J. de Heij, Zuiderstraat 1; papieren geld H. Rost, Villastraat 102 portemonnaie met inh. H. J. Kraan, Lange Nieuwstraat 1511> rozen krans, J. W. Gulik, Klaaswaalschestraat 6 ceintuur, J. Hoege, Singel 138/6 beursje met inh Klooster, Tuinlaan ceintuur van mantel, J. v. Noort, Oude Sluis 8 handschoen, W. Mak, Spoorstraat 2 schort, Gebr. Langemeyer, Hoog- stra t 157 hangslot met sleutels, K. Burger, Broersveld 140gonjezakken, W. Kool, KI. Groenendaal 5 tasch met kasboek, C. Hesbach, Rotterdamschendijk 126 hondje, H. van Pelt, Puttershoekschestraat 45ring met sleutels, A. van Woerkom, Oostsingel 8 ring, W. J. Kemper, Kortlandstraat 12 portemonnaie met inh. J. v.d. Tempel, Nieuwstraat 37 spaarzegels A. Bakkes, Hoogstraat 37 zwart konijn, J. van Schijndel, Visscherstraat 19 medaille, J. Kuil, Mariastraat 107 papieren geld, W. Blok, Oude Kerkhof 7 sjaal, W. Roeling, Laan 6 portefeuille met papieren, J. Brand, Kleine Baan 3. R. K. Vrouwenbond. In plaats van den weleerw. heer Rientjes, kapelaan te Utrecht, die door den R. K. Vrou wenbond voor Vrijdagavond was uitgenoodigd, om een lezing met lichtbeelden te houden, maar die door ziekte hierin verhinderd werd, voerde de eerw. heer kapelaan Paulussen 't woord en had als onderwerp gekozen„Het kerkelijk jaar". 't Kerkelijk jaar, aldus spr., waarin de Room- sche Liturgie haar hoogtij viert, is helaas aan velen zoo weinig en onvoldoende bekend en daarom zal het zijn groot nut hebben, in enkele grepen de beteekenis van dat jaar, van die Liturgie, waardoor ons geloof zoo wordt ver sterkt en menigeen reeds tot de Kerk werd ge trokken, na te gaan. Ook de Protestanten, wier godsdienst zoo vervalt, zien het nut van liturgische plechtig heden duidelijk in en trachten door invoering ervan, hun godsdienst meer aantrekkelijker te maken. Geleidelijk, vervolgt spr., heeft zich 't Kerke lijk jaar tot zijn huidigen omvang en inhoud ontwikkeld, 't Middelpunt was, is en blijft Christus, om Wien de andere feesten van Hei ligen, in 't bijzonder van Maria, werden gegroe peerd. Bij alle volken zijn steeds heilige plaat sen, gebruiken en tijden in eere gehouden, waar om het dan ook niet behoeft te verwonderen, dat ook de Kerk aan dezen algemeen-mensche- lijken wensch heeft voldaan. Ze heeft onder scheid gemaakt in feesten des Heeren en feesten der Heiligen. Tusschen de feesten des Heeren Kerstmis, Paschen, Pinksteren e.a„ is een zuiver logisch verband gelegd, wat grootendeels in de volgorde der Heiligen-feesten ontbreekt. 't Kerkelijk jaar begint met een tijd van voor bereiding op de komst van Christus, den Advent, stelt ons van Kerstmis tot Hemelvaartdag Chris tus aardsche leven weer voor oogen, en wijstons verder, versterkt door den H. Geest, op de midde len, om ons naar Christus' leven te gedragen. Spr. vestigde er de aandacht op, dat wij da gen als Kerstmis, Goeden Vrijdag en Paschen zoo in de ware stemming vieren, terwijl met name 't Driekoningenfeest, wat toch feitelijk voor ons 'n hooger feest is dan Kerstmis, op dien dag werden immers de heidenen tot de Kerk geroe pen, ons tamelijk koud laat- Spr. wijt dit aan 't gebrek aan kennis van de beteekenis van het Driekoningenfeest. Nog weerlegde spr. verder de opwerpingen, die men dikwijls maakt, als zou de Kerk met den geleidelijken ontwikkelingsgang der Litur gie, ook van leer zijn veranderd en met de over- B ij de politie is aangifte ge daan, dat ten nadeele vanden heer R.S., kantoor bediende, uit een gang naast een woning in de L. Kerkstraat een rijwiel is ontvreemd. S. had dit rijwiel Zaterdagmiddag in die gang geplaatst en bemerkte eerst hedenochtend, dat het ver dwenen was. In Duits chland gearresteerd. Op het hoofdstation te Dortmund is een Neder lander door beambten van het douanedistrict Münster, onder verdenking van smokkelarij, gearresteerd. Hij had kleederen en linnengoed ter waarde van 40.000 mark bij zich. Deze ar tikelen werden in beslag genomen. In de vergadering van de Zie ken en Ondersteuningsver. „St. Eloy" op Za terdag 26 Nov. gehouden, werd besloten f 100 af te staan aan de slakende metaalbewerkers. UIT DELFT. De recherche heeft te Boskoop en te 's-Graven- hage gearresteerd een tweetal schippers, ver bonden aan den Amsterdamschen Pakschuit- dienst. De aangehoudenen worden verdacht van talrijke diefstallen, voornamelijk van spiritua liën, gepleegd tijdens het transport per vaartuig van Delft naar Amsterdam. Een groot aantal flessschen wijn en jenever zijn in beslag geno men. De twee schippers hadden onder de hoe pels der dronkvaten gaatjes geboord, de fles- schen volgetapt, de gaatjes dicht gemaakt en de hoepels weer op hun plaats geschoven. UIT ROTTERDAM. Verlaging t r a m tarief. Naar de „Msb." verneemt, is door B. en W. tot de directie der R.E.T.M. het verzoek ge richt, hare tarieven te verlagen tot 10 cent per rit. KETHEL EN SPALAND, De werkzaamheden van den bouw van het gemeentelijk electriciteitsnet met bijbehoorende installaties zijn de voltooiing nabij, zoodat het voornemen bestaat de officiecle opening van het bedrijf, in tegenwoordigheid van autoriteiten en genoodigden, op Donderdag 1 Dec., a.s. desn.m. te 5 uren te doen plaats hebben. De stroom wordt beLrokken van de Electrische Centrale te Delft, het net strekt zich over een lengte van 8 K.M. uit, waardoor alle hoofdverbindingswegen van straatverlichting worden voorzien. Gemengd Nieuws. De inbraak te Bruusel. De on langs te Amsterdam gearresteerde Louis de Béjarry wordt naar men weet door de Belgische politie er van beschuldigd, de dader te zijn van de op 20 October j.l. aan de Avenue Louise te Brussel gepleegden diefstal in een juwelierswinkel Thans wijst een Brusselsch blad op de mo gelijkheid, dat deze Béjarry het slachtoffer zou kunnen zijn van een gerechtelijke vergissing. Eén verslaggever van dat blad heeft nl. een onderhoud met een van de vrienden van Béjarry gehad. „Ik kom zoo juist van den vader van den beschuldigde," zeide deze. „Het heeft den armen man zeer aangregrepen. Wij zullen samen naar Amsterdam gaan, waar wij Bé jarry in de gevangenis hopen te ontmoeten. Wellicht kan hij ons opheldering geven. In zijn laatsten brief, dien hij 16 November in de gevangenis te Amsterdam heeft geschreven, vertelde hij, hoe een twaalftal door hem aan gewezen getuigen in zijn bijzijn hadden ver klaard, dat hij op 20 October, den dag waarop te Brussel de aanslag werd gepleegd, te Am sterdam was. Niettemin," vervolgde deze zegs man, „wordt hij door de Nederlandsche justitie nog steeds in arrest gehouden, want de Brus- selsche chauffeur van Lierde heeft verklaard, hem te herkennen als de man, die de misdaad heeft begaan. Bovendien wordt dat ook beves- Ernstig auto-ongeluk. Op den Schelmschenweg, nabij Arnhem, is de auto van den ingenieur E. J. E. Bijleveld, waarin hijzelf en zijn vrouw waren gezeten, door de gladheid van den weggeslipt, omgeslagen en verbrijzeld. De heer Bijleveld werd opslag gedood, ter wijl zijn vrouw verwond werd en in hoogst ernstigen toestand in het Diaconessenhuis te Arnhem ter verpleging is opgenomen. Spoorwegongeluk. Hedenochtend is een trein, komende uit de richting Schevenin- gen met een uit de richting Rotterdam rijdenden trein nabij het station. Den Haag H.IJ.S.M. in botsing geweest. De materieele schade is groot, daar de locomotieven omgeslagen en erg geha vend zijn. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Wegens gladheid van de rails was de trein uit Rotterdam door onveilig signaal gereden. Een complot. Eenige dagen geleden deed de sehocnwinkelier C. H. van den Soetendaal- schenweg te Rotterdam aangifte, dat bij hem was ingebroken en hij een partij schoenen ter waarde van 2000, alsmede een aantal gouden en zil veren voorwerpen vermiste. Hij zou dien avond van zijn ouders, die te Gouda wonen een tele gram hebben gekregen om over te komen. De politie vond echter in 's mans verkla ringen aanleiding, de zaak nauwkeurig te on derzoeken. Aan het licht kwam toen, dat de geheele geschiedenis vooraf beraamd was. H. die hier door een firma te Loon op Zand geïn stalleerd werd, welke firma hem ook de par tij schoenen leverde, zoodat H. in totaal 6000 schuldig was, wist niet hoe aan dit geld te ko men. Hij kwam in aanraking met den schoen maker C. K. uit de Spiegelstraat, met wien hij de inbraak op touw zette. Hij gaf den schoen maker de partij schoenen en de gouden en zilve ren voorwerpen in bewaring. K. ging toen naar Gouda en zorid daar het telegram af. Het twee tal heeft volledig bekend en is in verzekerde bewaring gesteld. Gestikt. Donderdagochtend zijn in de hut van een bietenaak op de rivier de Donge J. F. en zijn zoon, uit Geertruidenberg, dood op hun bed gevonden. Zij zijn waarschijnlijk door de kolendamp bevangen en gestikt de kachel had gebrand en het hutje was geheel van de buiten lucht afgesloten. Ongelukken. Te Eygelshoven, is op het terrein van de mijn „Laura" een arbeider van een in aanbouw zijnd en fabrieksschoorsteen ge vallen. Hij was onmiddellijk dood. Vorst. In Friesland heeft het ruim 12 gra den gevroren. In wijken en kanalen ondervindt de scheepvaart veel last door het ijs. Hier en daar wordt reeds schaatsen gereden. De stoomboot „Heerenveen", dieVrijdag naar Sneek vertrok, moest door het ijs terugkeeren. Tegen het rookendoorkinderen Een verzoek aan den Minister van Justitie om de invoering van een wet tegen het rooken a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2