DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. Dinsdag 29 November 1921. No. 13198. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertentiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!* Nieuws DE CONFERENTIE TE W ASHINGTON. Omtrent het verloop van de conferentie van Washington meldt de goed ingelichte correspon dent van de „Sunday Times" Er bestaat een op timistisch gevoel, dat alle gerezen kwesties spoe dig zullen worden oijgelost. Inderdaad marcheert de conferentie langs practiscbe banen met verba zende snelheid. Het Amerikaansche talent voor doeltreffendheid blijkt uit de manier waarop zekere punten van de agenda, in het bijzonder de kwestie van het Verre Oosten, ter hand worden genomen. Reuter meldt nog het volgende Het. blijkt dat presient Harding met som mige buitenlandsche gedelegeerden heeft ge sproken over de mogelijkheid van hervatting van internationale conferenties. Informeel werd het denkbeeld geopperd, om eenmaal per jaar conferenties tusschen de naties te houden ter bespreking van de onderwerpen, welke in verband staan met haar onderlinge goede ver standhouding. De resultaten der conferentie versterkten den president in zijn hoop, dat zijn plan met betrekking tot internationale beraadslagingen door de wereld met instem ming zou worden ontvangen. Ook uitte presi dent Harding de hoop, dat alle kleine naties zich ten slotte met cle groote mogendheden zullen vereenigen- ter bespreking van de be langen die zoowel haar zelf als de wereld in het algemeen aangaan. Bovendien wordt verklaard, dat Harding be reid is, de resultaten van de huidige confe rentie en het plan der toekomstige conferen ties liever te laten berusten op een gentleman's overeenkomst tusschen de mogendheden dan op een formeel verdrag. Deze kwestie is nog niet uitgemaakt, maar gezaghebbende kringe verkla ren, dat voor zoover de president betreft, hij wél zoo lief het woord als het pand der naties aan vaardt. Deze verklaringen van Harding komen op een oogenblik, dat het verloop van de confe rentie wijst op de noodzakelijke voortzetting er van, ter vervulling van haar taak. Men denkt, dat een commissie van onder zoek voor oorlogsmiddelen in de lucht wen- schelijk is, en nadat een grens is gesteld aan de duikbootenmacht van de naties, een nieuw permanent lichaam zal kunnen worden inge steld om de afschaffing der geheele oorlogvoering onder-water te onderzoeken. DE HANDEL ÜP RUSLAND. Er is een zeer belangrijke verhooging van den Duitschen invoer in Rusland te constateeren. Tot heden bezette Engeland de eerste plaats on der de exporteerende landen naar Rusland, doch thans blijft het ver achter bij Duitschland, dat voortdurend meer goederen en machines naar Rusland zendt. Tweehonderd en vijftig locomotieven zijn besteld, en zullen in de maand December geleverd worden. Naar tusschen Rusland en Letland overeen gekomen is, zullen de locomotieven te Windau uitgeladen worden. De Letlandsche regeering is druk bezig de noodige herstellingen aan deze haven en de spoorwegen te laten, ver richten. De Russische Sftvjet-regeering be taalt aan Letland 50 dollar voor het vervoer van elke locomotief. De handel met Engeland en Amerika bestaat voornamelijk ;n den ui voer van steenkool. De haven van Petrograd heeft >n den laatsten tijd nog 120.000 ton ge kregen. 42 „Niet dat ik dit alles als een on overkomen lij ke hinderpaal beschouw," voegde hij er glimlachend aan toe, „als de man je werkelijk waardig was, Daphne, maar ik weet er niet veel die aan die vereischten voldoen en zeker niet Mr. Rodney Marshall, die je zoo gemakkelijk opgegeven en zijn liefde op een ander meisje overgebracht heeft .Laat hem met zijn eigen nichtje trouwen en bezwaar je hoofdje niet verder over hem. Het zal niet lang meer duren of je vindt een beter passenden man." Hij keek haar veelbeteekenend aan en Daphne wist wat hij bedoelde. Maar ze zei niets. On geveer één uur vóór het diner dien avond ver scheen Valentijn onverwacht. Hij begroette zijn vader en Daphne opgewekt en verklaarde verheugd te zijn te vernemen dat de kolonel mooi vooruitging. Daphne kon niet nalaten op te merken, dat hij er vermoeid en bekommerd uitzag en dat zijn mooie oogen somber en betrokken stonden. Maar dit kwam misschien door het lange spo ren. Hij greep de gelegenheid aan een woordje met Daphne te spreken, zoodra zijn vader naar boven was gegaan om zich te kleeden. ENGELAND EN FRANKRIJK. Volgens den diplomatieken medewerker van de i,Observer" onthoudt de Engelsche nota aan Frankrijk in zake het FranschKemalistische verdrag zich van discussie in zake de détailpun-' ten in de Fransche mededeeling aangeroerd en is zij beperkt tot de fundamenteele feiten, welke in Efigeland als duidelijk en van^het hoogste belang worden beschouwd. De lijn, die in de Britsche nota wordt ge volgd, bestaat er in, Frankrijk aan zijn woord te houden, toen het verklaarde, dat het ver drag van Angora niet in strijd is met het be ginsel der solidariteit van de geallieerden, dat zijn betekenis slechts van plaatselijken aard is en'dat het een stap is naar een algemee- nen vrede met de geallieerden in het nabije Oos ten, en Parijs te vragen, precies uiteen te zetten hoe men tot deze vertolking is gekomen. In Britsche regeeringskringen, zegt de cor respondent, is men tot dusver vast van oordeel, dat de overeenkomst een hinderpaal is voor het verkrijgen van een algemeenen vrede met, de ge allieerden in het nabije'Oosten, maar is men ver langend ervan te worden overtuigddat men zich vergist. Het ligt aan Frankrijk om dit, te bewijzen Er bestaan voor Frankrijk twee directe wegen o- pen om zijn argumenten te staven, vervolgt de correspondent ten eerste doordien d<£ Fransche regeering onmiddellijk de Kemalistische regee ring door een duidelijk en openhartige verklaring te kennen geeft, dat het verdrag van Angora niet is en was bedoeld, om in eenig opzicht vooruit te loepen op een regeling tusschen de geallieerden en Turkije, in de tweede plaats doordien de Fransche regeering toestemt in een spoedige samenkomst met de Engelsche en Italiaansche regeering met het doel, om zulk een regeling met de geallieerden te for muieeren. BELGIE. Ofschoon de officieele uitslagen der Zondag ge houden algemecne verkiezingen voor de Provin ciale Staten nog niet bekend zijn, schijnt het thans reeds vast te staan, dat de Katholieken de meerderheid behouden in de Provinciale Staten van Oost-en West-VlaanderenLimburg en Na men, terwijl de meerderheid in Henegouwen en Luik, die tot nu toe werd gevormd door een coa litie van socialisten en liberalen, waarschijnlijk in socialistische meerderheid zal worden omgezet. In Brabant en wellicht ook in de provincie Antwerpen zal geen der drie partijen over een volstrekte meerderheid beschikken. GRIEKEN EN TURKEN. De „Tunes" correspondent te Rome meldt dat aldaar verhrdt, dat de Engelsche regee- rmg heeft voorgesteld, m Januari a.s. een confe rentie te houden, ten einde het Grieksch-Turksch conflict tot een oplossing te brengen. Dit voor stel is te Aome met, veel sympathie ontvangen. Er wordt evenwel op aangedrongen, dat op die conferentie ook vertegenwoordigers van de Rus sische sovjet-regeering aanwezig zullen zijn, zoo dat dan de Turksche nationalisten niet onder bedreiging met aansluiting bij Rusland, met bui tensporige eischen ter conferentie zullen komen. ALLERLEI. De „Times" verneemt uit Tokio Tegelijk met het decreet, waarbij het regentschap werd opge dragen aan den kroonprins, publiceert de hof houding een bulletin, waarin de nadruk wordt gelegd op des keizers verzwakte geestvermogens, hetgeen meer zorg baart dan zijn physieke toe stand. Hij trok haar naar het vuur en keek haar een oogenblik ernstig en onderzoekend aan. Einde lijk deed hij een vraag waar Daphne niets van begreep. „Hij is dus niet gekomen Daphne opende wijd de oogen. „Wien bedoel je, Valentijn Hij nam haar handen en hield ze stevig vast. „Rodney Marshall antwoordde hij. „O, schrik niet, Daphne, want dat zou niets bijzon ders zijn geweest. Ik wüde dat hij gekomen was." „Valentijn, wat bedoel je toch herhaalde Daphne verlegen. „Ik begrijp je niet. Waar om zou Rodney mij opgezocht hebben „Omdat ik hem geschreven heb," antwoord de Valentijn langzaam. „Ja, Daphne, ik heb hem geschreven dat je in Londen waart,. Als hij echt van je gehouden had, zou hij naar je toegesneld zijn. Maar hij heeft dit niet ge daan." Valentijn's toon, toen hij deze woorden sprak, was voor Daphne ondoorgrondelijk. Zij beefde over al ha&r leden als een verschrikte vogel. „Je hebt hem geschreven O, Valentijn, hoe kon je dat doen „Terwille van jou, liefste," vervolgde hij, zijn stem tot een gefluister latende dalen, „om dat ik die warme lippen van je weer wilde zien glimlachen van geluk en omdat ik weet dat jij ééne bent, van diegenen, welke slechts een maal liefhebben. Je had mij zijn naam gezegd -Tc Napels trachtten een twintigtal arditti het Fransche consulaaLsgebouw binnen te drin gen. Zij werden door de koninklijke gardes uit eengedreven. De president van Mexico heeft officieel medegedeeld, dat er een revolutie is uitgebroken in beneden-Californië. Wegens de typografenstaking kan geen en kel Italiaansh blad verschijnen. Uit Keulen wordt gemeld, dat nieuwe po gingen in het werk worden gesteld, om een Fransch—Rijnlandsch bondgenootschap tot stan te brengen. Naar verluidt, is besloten op 4 De- ember een Rijnlandsche republiek uit te roepen. Binnenland. Staalsbegrooting voor 1922. Hoofdstuk XA (Arbeid). Aan de memorie van antwoord is het volgende ontleend. A 1 g e m e e n e lvc schouwingen. De ernstige economische toestand heeft de volle aan dacht van den minister. Ook bij hem heeft het inzicht, dat omzichtigheid geboden is bij de be moeiing, die de overheid met het bedrijfsleven heeft. Vermeden dienen maatregelen, die de ondernemers onnoodig zouden beperken in de vervulling van hun taak. Nochtans is hij van meening, dat. de sociale voorzieningen voortgang moeten hebben en dat terugkeer of stilstand op den door dit kabinet ingeslagen weg, ook onder de tegenwoordige omstandigheden niet in het belang van ons volk zou zijn. De thans heerschende crisis vordert een onge stoorde samenwerking van alle factoren, die bij de productie zijn betrokken en deze samenwer king kan slechts worden gebaat, indien ook bij de arbeiders de zekerheid bestaat, dat met hun rechtvaardige verlangens op sociaal gebied reke ning wordt gehouden. In denzelfden geest, waardoor hij zich tot dus ver bij zijn beleid heeft laten leiden, hoopt de minister gelijkelijk aandacht schenkende aan de belangen van werkgevers en werknemers, gelei delijk voort te gaan met den verderen uitbouw der sociale wetgeving. De minister kan zich niet vereenigen met de meening van hen, die op grond van de economi sche crisis een belangrijk deel van hetgeen de Arbeidswet 1919 voor de arbeiders heeft ge bracht, zouden willen zien prijsgeven. Wel acht hij een uitvoering van die wet, die rekening houdt met de zeer bijzondere omstandigheden, waarin onze nijverheid verkeert, noodzakelijk. AI is de minister bereid op economische gron den tijdelijk afwijkingen van de wettelijke voor schriften betreffende den arbeidsduur in fabrie ken of werkplaatsen toe t,e staan, voor de tot standkoming van een regeling, waarbij die voor schriften zelf zouden worden gedifferentieerd uitsluitend naar mate van de inspanning,, die de arbeid vordert of hef gevaar, dat hij oplevert, kan Hij zijn medewerking niet verleenen, over tuigd als hij is, dat daarbij het"beginsel van den achturendag ernstig in het gedrang zou komen. De minister overweegt het denkbeeld om het mogelijk te maken, dat binnen zekere grenzen en onder controle der overheid, overeenkomstig door werkgevers en werknemers in gemeen over leg getroffen regelingen, kan worden afgeweken van de 45-urige werkweek. Dergelijke regelingen zouden dan kunnen vaststellen, in hoeverre door overwerk de voor de betrokken ondernemingen geldende normale arbeidsduur kan worden over schreden. Ook is de vraag in onderzoek of niet het thans van kracht zijnde stelsel, volgens hetwelk overwerkvergunningen worden verleend, in dier voege zal zijn te herzien, dat wanneer voor een zei je, en daar hij advocaat is, was het gemakke lijk voor mij zijn adres op te zoeken. Ik schreef naar zijn kamers en hij moet mijn br;ef dus ge kregen hebben, Daphne, dat kan iret anders. Het spijt mij, befste, maar nu beg'n :k bang te worden dat hij „O, Valentijn," vel zij hem ;n de rede, „waarom heb je geschreven Het was goed bedoeld, dat weet ik en 'k ben je uit den grond van mijn hart dankbaar er voor. Maar het was niet verstandig niet verstandig, en het eenige resultaat is dat ik vernederd ben in zijn oo gen, want het is waar, Valentijn, hij geeft niet meer om mij en dat is de reden natuurlijk, waar om hij nooit mijn brief of dien van jou beant woord heeft. Hij gaat trouwen met zijn nichtje, My ra." HOOFDSTUK XVII. Valentijn's geheim. Daphne wendde haar hoofd af om de tranen te verbergen, die haar in de oogen drongen. Valentijn boog zich over haar heen, vol me delijden. Ilij voelde dat hij haar verdriet had gedaan „Arm kind," fluisterde hij. „Het spijt mij zoo, ach het spijt mij zoo." Hij zuchtte diep. „Het is vreemd, Daphne, nietwaar, hoe dikwijls \ye in de liefde gedwarsboomd worden. Het is hard dat liefde het mooiste dat er bestaat ons zoo kan doen lijden, want ook ik heb mijn bepaalde groep van ondernemingen seizoen druk te of andere bijzondere omstandigheden afwij king van de wettelijke voorschriften noodig maken, de gelegenheid daartoe wordt geboden bij een algemeene ministerieele beschikking, gel dende voor alle tot die groep behoorende onder nemingen. Met de voorbereiding van de verschillende uit voeringsmaatregelen der Arbeidswet wordt voort, gegaan. De door sommige leden tegen het tot stand komen van een Landbouwarbeidswet, met het oog op den toestand van 's lands financiën geop perde bezwaren, zullen naar de meening van den minister het best onder de oogen kunnen worden gezien bij de behandeling van een daartoe strek kend wetsvoorstel, dat thans nog slechts in voor bereiding is. Betreffende den stgnd, waarin de behandeling van het vraagstuk der privaatrechtelijke en pu bliekrechtelijke regeling van de collectieve ar beidsovereenkomst wordt medegedeeld, dat sinds dn mededeelingen bij de Memorie van Antwoord omtrent de begrootingen voor 1921 van justitie en arbeid het advies van den Hoogen Raad van Arbeid gevraagd werd betreffende de oplossing te geven aan het vraagstuk der bedrijfsorgani satie, dat van de publiekrechtelijke regeling der collectieve arbeidsovereenkomsten en de daarmede samenhangende vraagstukken. Aan gezien de commissie voor de bedrijfsorganisatie uit den Lloogen Raad van Arbeid, die dit vraag stuk in studie nam, mede betrokken werd bij de voorbereiding van het ontwerp tot herziening der Arbeidswet 1919 en voorts over andere on derwerpen advies uitbracht, heeft zij nog slechts ten aanzien van een deel der haar voorgelegde vraagpunten haar standpunt kunnen bepalen. Verwacht mag worden, dat binnen niet al te lan gen tijd de commissie en daarna de Hooge Raad van Arbeid het gevraagde advies zal uitbrengen. Daarna zullen door de departementen van Ar beid en Justitie de noodige wetsvoorstellen in gereedheid kunnen worden gebracht. De arbeid van zeelieden valt onder de Arbeids wet 1919. Wordt definitief afgezien van de indie ning van een scheepwet, dan zullen bij het in werking treden van de artikelen 1421 van de Arbeidswet de bij of krachtens deze artikelen gestelde bepalingen betreffende de arbeids- er rusttijden van toepassing zijn op den arbeid van bedoelde personen. Het personeel op bagger- vaartuigen e. d. geniet reeds thans de bescher ming der Arbeidswet. Maatregelen tegen de buiten], concurrentie. Zaterdagmiddag werd onder voorzitterschap van den Minister van Landbouw aan zijn de partement van Landbouw een vergadering ge houden van de commissie voor de economische politiek, welke werd bijgewoond door deMinis- ters van Arbeid en Waterstaat, terwijl mede vertegenwoordigers van de Ministers van Fi nanciën Koloniën, en Buitenlandsche Zaken aan wezig waren.In dezevergadering werd behandeld de vraag, welke de oorzaken zijn van de moeilij ke omstandigheden, waarin handel en industrie verkeeren. Achtereenvolgens werden besproken de groote concurrentie die de Nederlandsche in dustrie van dd buitenlandsche industrie on dervindt tengevolge der dalende buitenland sche valuta, de belemmering van onzen export door de lage valuta in andere landen en in verband met de beschermende rechten, welke daar worden geheven, de meerdere werkloos heid, zooals van den scheepsbouw in het noor den van ons land tengevolge van mindere vraag alsmede het fe't, dat werkbeden m nor male tijden binten de grenzen van ons land verdriet, Daphne." Hij drukte de handen tegen het hart, alsof de woorden hem pijn de den toen glimlachte hij flauw. „We moeten elkaar troosten," fluisterde hij. Hij had meer willen zeggen, maar op het oogen blik werd hij gestoord door een bediende, die naar het vuur kwam kijken. Valentijn keek haastig naar de klok. „We motten later op het onderwerp terug komen," zei hij zacht.„Ik zal te laat zijn voor het diner, als ik mij niet dadelijk ga kleeden en vader heeft daar zoo het land aan, zooals ie weet." Maar het lot besloot, dat dit gesprek nooit weer onder dezelfde omstandigheder hervat zou worden. Dadelijk na het diner moest Daphne bij haarvader komen,die wat met haar wenschte te praten, voor hij ging slapen. Hij was de laatste dagen beslist vooruitgaande en mocht nu weer zijn bloedverwanten zien en spreken. Hij was niet iemand, die zijn ziekte geduldig droeg vooral nu hij aan de beterhand was, was hij eer lastig patiënt, die zoo per dag heel wat placht af te brommen, zelfs tegen Daphne, die beter dan iemand anders wist hoe hem aan te pakken. Dien avond verbeeldde hij zich, dat Hij haar telkens met onrust'gen bbk aankeek en dat er een verschrikte uitdrukking m zijn oogen lag als van een opgejaagd dier. Ze had diezelf de u;tdrukk;ng meermalen gezien, gedurendezijn ziekte, maar nu zijn herstelbng naderde, maakte ze er z:ch ongerust over. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1