Witwasscherij. N.V.DE PHOENIX Uitsluitend Importwijnen. A. BOSCH, Boterstraat 63, TeL 580 ven naar eigen woning dient te worden bevorderd 9. Het treffen van tijdelijke maatregelen, in overleg met de centrale organisaties van werkge vers, middenstanders, landbouwers en werkne mers ter bescherming van de nationale welvaart, wanneer deze wordt bedreigd door verlies van internationaal economisch evenwicht. 10. Maatregelen ter voorkoming en bestrijding van werkloosheid. 11. Wettelijke regeling der werkloosheidsver zekering op den grondslag van bijdragen door Overheid, werkgevers en werknemers. 12. Wettelijke regeling der arbeidsbemiddeling met gelijkstelling van openbare en bijzondere arbeidsbeurzen, met inbegrip van overheidssteun aan instellingen ter bevordering der wetenschap pelijke beroepskeuze. 13. Wettelijke bescherming der volwassen land arbeiders en verbod van arbeid voor kinderen beneden veertien jaren in het landbouwbedrijf. 14. Ruimer toekenning van Rijks-studiebeursen 15. Herziening van de wet op de personeele belasting zoodat deze meer in overeenstemming komt met de gewijzigde tijdsomstandigheden en geen belemmeringen bevat tegen de sociale ver heffing van de gezinnen met lagere inkomsten. Gedistilleerd. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is aangenomen 't wetsontwerp nadere bepalingen betreffende den uitvoer ter zee van binnenlandsch gedistilleerd, onder genot van afschrijving van den accijns, en den doorvoer van buitenlandsch gedistilleerd. Het Nederl. paspoortenbureau te Brussel. Het paspoortenbureau van het Nederland- sche consulaat te Brussei zal op 1 December van de Rue René Dubrecq naar den Boulevard du Regent no. 20 het gezantschapsgebouw wor den overgebracht. (Msb.) R. K. Universiteit. Naar het „Huisgez." verneemt, heeft een milde gever te Helmond de aanzienlijke som van tien duizend gulden geschonken voor de R.K. Universiteit. Mr. B. J. A. Sterek. Naar wij vernemen heeft mr. B. J. A. Sterek president van het gerechtshof te 's-Gravenhage als zoodanig 1 Januari a.s. eervol ontslag aange vraagd. (Vad.) Het dienstplichtontvverp. De Memorie van Antwoord der Regeering is verschenen nopens het wetsontwerp betref fende de nieuwe regeling van den dienstplicht. Aan deze beantwoording van de beschouwin gen en opmerkingen waartoe het nieuwe af- deelingsonderzoek van het ontwerp aanleiding heeft gegeven, wordt het volgende ontleend Het streven der regeering was steeds ge richt het wordt nogmaals herhaald op de vermindering van militaire lasten met be houd eener voldoende weerkracht. Dit beginsel lag ten grondslag aan het wetsvoorstel in zijn oorspronkelijken vorm dat beginsel is ook de basis voor het voorstel in zijn tegenwoordigen vorm. De regeering betoogt voorts dat 's lands be lang vordert dat spoedig een oplossing worde bereikt en dat de lichting van het komende jaar worde opgeleid naar nieuwe vaste lijnen. Ten einde alle misverstand af te snijden merkt de Regeering op, dat uit het indienen van de voorstellen mag worden afgeleid, dat 't geheele Kabinet zich met de strekking daar van heeft vereenigd. De indiening van het ontwerp getuigt reeds dat ook de Regeering doordrongen is van de noodzakelijkheid van bezuiniging op militaire uitgaven. Voorts zet de Regeering uiteen dat zij zich niet verantwoord kan achten, indien zij gelet op de internationale verhoudingen than3 met de vermindering verder ging dan wordt voorgesteld. Naar het inzicht der Regeering behoeft het aanhangen aan de ontwapeningsidee niet als onvermijdelijk gevolg mede te brengen het afwijzen van elk militair begrootings of ander ontwerp. Dat sommige leden reeds alleen op dien grond hun stem niet aan het ontwerp meenden te kunnen geven, werd daarom met leedwezen vernomen. De grootste aanbeveling voor het thans voor gedragen stelsel ligt hierin, dat alle voorgeoe fenden als onderdeel van de eerste oefening een vervolgoefening in de kampementen zullen medemaken van 11/2 maand. Het gaat niet aan de burgercorveeërs geheel weg te cijferen bij het contingent van 23000 man van Minister Pop en ze op te tellen bij het contingent van 19500 thans voorgesteld. Ht getal verblijfmaanden van de voorge dragen wijzigingen zal een daling in plaats van een verhooging ondergaan De kosten van het verblijf onder de wapenen zullen derhalve in gelijke verhouding naar beneden gaan. Voorts bestaat er geen grond om aan te ne men, dat het stelsel-Pop belangrijk veel min der beroepskader zou vorderen dan het nieuwe- stelsel. Met de verdedigers van het ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm, is de Regeering op goede gronden van oordeel dat dit stelsel ten volle beantwoordt aan deze' beide eischen lo. het leger zal goed en paraat moeten zijn 2o. er moet kennelijk in de rchting van bezuini ging worden gegaan. Bij het nieuwe voorstel is in zake vereen voudiging en bezuiniging gegaan tot de uiter ste grens, die de Regeering voor het tegen woordige bereikbaar en toelaatbaar acht. Uitvoerig weerspreekt de Regeering de voor stelling alsof de aangebrachte wijzigingen een contingenten-verhooging zouden omhelzen van 13000 tot 19500 man. Verder betoogt de regeering, dat na door werking van de aangekondigde plannen, het getal voor het veldleger beschikbare vuur monden en mitrailleurs in behoorlijke verhou ding staat tot de sterkte aan infanterie. Voorts betoogt de Regeering, dat, afgezien nog van de voor het betrekken van de grens- en kustwacht benoodigde manschappen, ver laging van het contingent het rechtstreeksch gevolg zou hebben aanzienlijke vermindering van de oorlogssterkte en dus van de oorlogs- waarde van de krijgsmacht, waartoe de Re geering uit den aard der zaak met kan meewer ken. Het voorgestelde contingent berust op nauw bezette berekening en laat geen vermindering toe. Een contingent van 17000 man zou der halve niet kunnen worden aanvaard. Het overleggen van volledige begrooting van de kosten is niet mogelijk, zoolang niet in de tails over do organisatie, de vredesdislocatie, de voorwaarden van dienstverlating is beslist. Bij vergelijking van het neuwe stelsel met dat van de bestaande wet bedraagt de vermin dering van het getal veranderingen ruim ilj.2 millioen, wat neerkomt op een geldelijke be zuiniging van ruim 10 millioen gulden. Tegen over de bezuiniging staan voornamelijk de kosten voor aanschaffing van artilleriemate- rieel (het bewapeningsfonds) het inrichten van kampementen en de vooroefening. Een overzicht van het benoodigde aan artil lerie- en eenig ander materieel is in bewer king eveneens een wetsontwerp tot vaststel ling van het bcwapenmgsfonds. De kosten van de vooroefeningen worden voor 1922 geraamd op ru'm 1.000.000 gulden. Bij het ontwerpen van de meuwe vredesd's- locat-e is zorg gedragen, dat g§en meuwe ka zernes zullen behoeven te worden gebouwd, terwijl ook voor verbetermg van kazernege bouwen geen belangrijke bedragen zullen be hoeven te worden besteed. Voor het gerucht, dat het ;n de bedoelmg zou l'ggen, alleen d;e gemeenten voor het hou den van vooroefeningen ;n aanmerking te bren gen, welke gemakkelijk zijn te bereiken en waarvan het vaststaat, dat aan de instructie geen bijzondere kosten zijn verbonden, bestaat geen grond. (Wordt vervolgd). Staten-Generaal. amendement, dat de leeftijdsgrens voor pensioen oor vliegers wil vei lagen, wat de heer T v Hall (V. B.) nog wat wil uitbreiden. 't Wordt echter verworpen met 38 tegen 24 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot 8 uur. AvondvérgE dering. Opening half 9. Pensioenwet voor de zeemacht. Aan de orde is de Pensioenwet voor de zee macht. Algemeene beraadslagingen worden niet ge houden. Bij art. 3 licht de heer Ter Hall (V. B.) een amendement toe, strekkende om voor den directeur der marinekapel geen 40 dienstjaren te eischen voor pensioen. De heer B ij 1 e v e 11 V. B.) licht een amende ment toe, strekkende om het mogelijk te maken, dat officieren, die bij 40 dienstjaren niet ont slagen worden, kunnen blijven doordienen lot hun 50e jaar. Minister Van D ij k zal de positie regeling van den directeur bij de stafmuziek onder de oogen zien. Hij maakt bezwaar tegen het amendement-Bijlevelt. De heer Ter Hall trekt zijn amendement in. De stemming over het amendement-Bijlevelt zal geschieden heden na de pauze. De eindstemming over het wetsontwerp zal plaats hebben op nader te bepalen dag. Staats begrooting. (Hoofdstuk Waterstaat) Bij de afdeeling Spoorwegen klaagt de heer Van Braambeek (S. D) over het nog steeds toepassen van het verleenen van eervol ontslag aan het personeel bij wijze van straf, waardoor beroep op een scheidsgerecht niet mogelijk wordt. Voorts dient het pensioen van het personeel opnieuw geregeld. Ten derde dienen in den Loonraad de verschil lende organisaties stem te behouden in verband met haar ledental en niet op voet van pariteit te stemmen, zooals thans wordt voorgesteld. Verder keurt spr. niet goed, dat men het personeel de dupe van de tekorten wil maken. Die tekorten moeten elders verhaald worden. Wordt vervolgd). Telef. No. 15. 1248 7 aan te kondigen als een voorbeeld van verant woording van gemeentevermogen het ware te wenschen dat anderen vooral de groote ge meenten in ons land het voorbeeld van Schie dam zouden volgen. En nu ik toch aan het schrijven ben, wil ik nog even reageeren op een artikel van collega Nijst in no. 204 (Maart 1921), waarin (ik zou bij na zeggen natuurlijk) gepoogd wordt wat aan te merken op hetgeen ik in no. 202 schreef. Ik rea geer in den regel niet meer op critiek, omdat ik bij ervaring weet, dat dit weinig doel treft. Maar nu is het toch eigenlijk wel wat te bar geworden. Alsof ik, die mij vele jaren met gemeente-admi nistraties heb bezig gehouden, over het onder werp zou hebben geschreven, zonder althans de meest voor de hand liggende publicaties te ken-, nen. De heer Nijst verwarde de intra-compta- bele balans, ons hier van Schiedam voor gelegd, met de pogingen van enkele belangstellenden om uit de te hunner beschikking staande gegevens een overzicht samen te stellen van den vermogens toestand der gemeente Amsterdam. Dergelijke op stellingen zijn herhaaldelijk met meer of minder nauwkeurigheid gemaakt, maar zij hebben niets uitstaande met hetgeen thans in Schie dam is geschied, en, voor zoover mij bekend is er ook thans nog geen gemeente, die de boekhou ding v. haar vermogenstoestand zoo systematisch behandelt als thans Schiedam. E. van Dien. Noot van den Gemeente-Accountant. In de balans van het Electriciteitsbedrijf wordt niet als schuld aan de gemeente wegens „tijdelijke geldleening o.g." het bedrag genoemd van 190.000, maar slechts als tijdelijk opgeno men gelden zonder meer. Van dit bedrag werd 140.000 opgenomen bij de gemeente en f 50.000 bij de Gasfabriek. Laatstgenoemd bedrag komt dus in de balans van de Gasfabriek als een vorde ring op het Electriciteitsbedrijf voor. Gaarne wordt echter toegegeven dat een specificatie van bedoelden post op de balans van het Elec triciteitsbedrijf beter ware geweest. R. K. Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde in het Patronaats gebouw, L. Haven, de R. K. Kiesvereeniging ,,R„ P. en O." De opkomst der leden was zeer matig. Na opening en voorlezing der notulen, welke werden goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat de minister op het schrijven inzake „grens regeling Rotterdam-Schiedam" had geantwoord, dat 't rapport reeds was uitgebracht. Benoeming van verdere leden is dusoverbodig. Tochspooit de voorz. allen aan, hun aandacht aan deze kwestie te blijven schenken. Verder werd nog medegedeeld, dat mej. Kra mers als bestuurslid had bedankt, welke vaca ture tot Januari a.s. onvervuld zal blijven. Hierna kwam aan de orde de bespreking over de groslijst voor de a.s. Kamerverkiezing. Door den Rijkskieskring Dordt zijn de volgende na men hierop geplaatstProf. Aengenent, War mond (de voorzitter verklaarde deze candida- tuur niet te begrijpen, daar Prof. Aengenent publiek beeft verklaard, geen candidatuur te aanvaarden), J. Barendse, PoeldijkMr. Dr. J. van Best, Eindhoven II. J. Borghols, Den Haag, mevr. Bronsveld-Vitringa, Hoorn mevr. Brouns van Besouw, den BoschIr. Feber, Den Haag Dr. Hofman, Gouda C. J. Kuyper, Utrecht; Mr. J. F. J. Kolkman, Den Ilaag; Pater Vrijrnoed O. F. M„ Prof. Veraart, Den Haag. Na breede bespreking werd besloten, van Schiedamsche zijde de candidaten in deze volg orde aan te bevelen C. J. Kuyper, Pater Vrijrnoed, Borghols mevr. Bronsveld, Mr. Dr. J. van Best, Ir. Feber, Prof. Veraart, mevr. Brouns, Mr. Kolk man, Dr. Hofman. Als volgend punt kwam aan de orde de even- tueele aanvulling of verandering van't R. K. Staatsprogram. Bij acclamatie werden goedgekeurd de twee op de laatste vergadering van den Rijkskies kring Dordt voorgestelde aanvullingen, n.l. „Opheffing van het verbod tot inzegening- van een huwelijk door een bedienaar van den godsdienst voor dit voor den ambtenaar van den burgerlijken stand is voltrokken". „Opheffing van het verbod tot het aangaan van een huwelijk door personen, ten wiens aan zien echtscheiding is uitgesproken". (De huidige wetgeving n.l. maakt hereeniging der gescheiden personen onmogelijk). Verder werd ojy voorstel van den heer Albers nog besloten de volgende aanvullingen onder de aandacht van het Hoofdbestuur te brengen a. Versterking van de maatregelen, strek kend tot steun voor groote gezinnen. b. Verdere uitbouw van de verzekerings wetten. c. Centralisatie van het verzekeringswezen. Op Voorstel van den heer Jansen zal Schie dam op de e.k. Rijkskieskringvergadering ook spreken over een bond van R. K. Gemeente raadsleden en de stichting van een verkiezings fonds, op welk laatste punt de weleerw. Heer kapelaan Hoogeveen de aandacht vestigde. Nog werd hierop wat .gediscussieerd, waarna sluiting. De Mannenzangvereeniging Zang en Vriendschap", directeur de heer B. Jur- gens, zal een concert geven op Dinsdag 13 Dec. a.s. 's avonds 8 uur, in het gebouw van den R.K. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 29 November. Opening 1.10 uur. Voorzitter: Mr. D. A. P. N. Kooien. Regeling van werkzaamheden. De voorzitter deelt mede, dat de Mi nister van Waterstaat hem verzocht heeft het wetsontwerp tot onteigening in de gemeente Groot-Ammers, c.s. voorloopig van de agenda af te voeren, aangezien het zich laat aanzien, dat tot de voorgestelde onteigening niet zal behoeven te worden overgegaan. Dienovereenkomstig wordt besloten. Waterstaats begrooting 192 2. Aan de orde is de stemming over art. 141 der waterstaatsbegrooting 1922, bij welk artikel 75.000 is uitgetrokken voor aankoop van het perceel Laan Copes van Cattenburgh no. 127 te 's-Gravenhage ter vestiging van de bureelen van den inspecteur-generaal Van den Rijkswater staat. Het artikel wordt verworpen met 72 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hermans en Engels. Hierna wordt gestemd over artikel 143, lui dende: „inrichting en onderhoud, verlichting en bebakeningskosten Van de radio- en telefoon dienst van contröle en inspectie en verdere uit gaven, bijdragen in de kosten van opleiding van luchtvaartpersoneel 394.000". Dit artikel wordt aangenomen met 58 tegen 18 stemmen. Daarna komt in stemming het van 370.000 op 200.000 verminderde artikel 144 betref fende subsidie aan de Kon. Luchtvaart-Mij. voor Nederland en Koloniën. Dit artikel wordt aangenomen met 56 tegen 20 stemmen. Vereeniging gemeenten. Aan de orde is het wetsontwerp tot vereeni ging van de gemeenten Engelen en Bokhoven, wat met eenige kleine amendementen z. h. s. wordt aangenomen. Inwerkingtreding Kieswet, Provinciale wet en Gemeentewet Aan de orde is het wetsontwerp tot voorzie ning omtrent het tijdstip van inwerkingtreding van gewijzigde bepalingen van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet. Bij het laatste ontwerp is door den heer Snoeck HenkemansjC. H.) een amende ment ingediend, strekkende, om, wanneer deze wijziging in werking zal zijn getreden, te voor zien in de bestaande vacature in sommige ge meenteraden volgens de vroegere lijsten. Het amendement wordt aangenomen met 44 tegen 34 stemmen. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Vervolgens worden diverse kleinere wetsont werpen en conclusiën goedgekeurd Militaire Pensioenwetten. Aan de orde zijn de Militaire Pensioenwetten. Bij art. 2 -erdedigt de heer W ij k (Dem. Weerm.) een amendement om pensioen nog mogelijk te maken wanneer invaliditeit, optreedt binnen een tijdvak Ven 5 jaar na den datum an ontslag. De beslissing hiero er wordt wegens staking der stemmen tot heden uitgesteld. De heei B ij 1 e v e 1 d (V. B.) verdedigt een Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van dQn Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 2 December 1921. lObis. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van /4.000.op perceel XXI van het Grondbedrijf voor de verbreeding van den Singel nabij het Station. lOter. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening regelende het afzonderlijk gelde lijk beheer van de Gasfabriek, de Drinkwaterlei ding en het Electriciteitsbedrijf der gemeente Schiedam naar aanleiding van art. 114bis der Gemeentewet. De Polderstraat. B. en W. hebben den Gemeenteraad voorge steld den naam Polderstraat te veranderen in Anthony van Leeuwenhoeckstraat (naar Anthony van Leeuwenhoeck bekend om zijn ontdekkingen met betrekking tot de infusie-diertjes en ver betering van de microscoop). De balans van de gemeente Schiedam per 1 Januari 1921. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende Nummer 221 van het maandblad Accoun tancy, bevat het volgende schrijven De lezer en de hoofdredacteur van dit maand blad mogen gerust zijn. Het is niet mijn bedoe ling in dit maandblad een vaste rubriekte openen onder het hoofd, de balans van de gemeen te Schiedam enz., maar er bestaan eischen van hoffelijkheid en de accountant der gemeente Schiedam heeft er (na mijn opstel in no. 202 van dit blad) recht op dat de ontvangst der balans van 31 December 1920 eenigszins wijdloopig te dezer plaatse worde bevestigd. En zoo ligt dan weer voor mij een goed ver zorgd boekje, bevattende de balans van Schiedam per 1 Januari 1921. Goed verzorgd niet alleen naar vorm, maar ook naar inhoud. De balans be vat nu, zooals de heer Van der Vlies ons in no. 204 van dit blad had toegezegd, een zeer volledig overzicht van den vermogenstoestand der ge meente, met als daarbij behoorende bijlagen de balansen van de als bedrijven geadmini streerde takken van dienst. Maar evenmin als alle menschelijke arbeid, is ook dit werk volmaakt. Een cijferopmeiking in de balans van het Electriciteitsbedrijf (bijlage 4), wordt als schuld aan de gemeente wegens „tij delijke geldleening o.g." een bedrag genoemd van 190.000 terwijl in de balans der gemeente de tijdelijke geldleening aan het Electriciteitsbe drijf wordt vermeld met 140.000. Andere verschillen zullen waarschijnlijk kun nen worden opgelost, voor wie van de winst en verliesrekening kennis kan nemen misschien kan in een volgende uitgave die rekening worden opgenomen, waardoor niet alleen een overzicht van den vermogens toestand der gemeente op een bepaald oogenblik, maar ook een overzicht van haar inkomsten en uitgaven gedurende een rekeningsperiode wordt gegeven. Zelfs het gemis aan uniformiteit in de stukken weerhoudt mij niet. deze publicatie hier met lof

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2