DAMESTASSCHEN, PORTEMONNAIE'S ETC. Het ijs. De Koningin en Prinses Juliana hebben gister- raiddag schaatsen gereden van Nieuwerkerk naar Moercapelle. Tabakswet. De Tweede Kamer, heeft het wetsontwerp tot wijziging der Tabakswet in de afdeelingen onderzocht. Tegen het wetsontwerp zelf hadden ver scheidene leden ernstig bezwaar. Het komt neer op een voorstel tot niet-uitvoering der Tabakswet op essentineele punten. Onder die omstandigheden ware het juister, de geheelc wet in te trekken. Enkele bepleitten in ver band daarmede, opnieuw een heffing bij de bron, d.i. bij den invoer. Eenige andere leden achtten intrekking der wet niet noodig,doch gaven in overweging hare invoering op te schorten totdat men zich aan de eischender wet zou hebben kunnen aanpassen. Vele andere leden konden zich met de strek king van het wetsontwerp vereenigen. In de mijnen. Uit Heerlen meldt men In de gisteren gehouden vergadering der Contactcommissie hebben de mijndirecties me degedeeld, dat de loonen en duurtetoeslagen der mijnarbeiders gedurende de maand Januari gehandhaafd zullen blijven. De gezinsduurte- toeslagen van de mijnwerkers op de Limburgsche mijnen werkzaam en in Duitschland woonachtig worden ingaande 1 Januari ingetrokken. Voorts is nog aan de organisaties verzocht in overweging te nemen de zesurige werkdag op Zaterdag weder tot acht uur te verlengen. Vermindering duikboolen. De heer Troelstra heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen ge steld Is het persbericht juist, volgens hetwelk de Nederlandsche delegatie te Washington zich zou ui tgesproken hebben tegen de voorgestel de vermindering van duikbooten, met het oog op de verdediging van Nederlandsch-In- dië Is de Minister bereid, omtrent dit punt nadere mededeelingen te doen De gemeente-finaneien van Emmen. De „Asser Gt." weet mede te deelen, dat de Minister van Onderwijs, aan het gemeentebe stuur van Emmen medegedeeld heeft, dat hij, ter bestrijding van de kosten van den school - bouw, begin Jan. 1922 de som van 145.000 zal uitkeeren, zoodat de daaruit thans voortge vloeide moeilijkheden weldra uit den weg ge ruimd staan te worden. De Departementale werkweek. Naar wij vernemen is door den Raad van Minis ters een circulaire gezonden aan de Departemen ten van Algemeen bestuur en de hooge colleges van Staat (de beide Kamers, Algemeene Reken kamer, Raad van State, Kabinet der Koningin), waarin wordt ingesteld een werkweek van 39 uur. Bij de huidige regeling bestaat voor de ambtenaren een 33-urige werkweek. (Tel.) De zaak-van Best. Naar de „Msb." verneemt zal de door mr. dr. J. van Best destijds ingestelde eereraad omtrent diens gedragingen als Regeerings-commissaris in België vóór 10 December zijn rapport doen verschijnen, opdat in het politiek advies door den Bond van Rijkskieskring-organisaties te Utrecht uit te brengen, met deszelfs inhoud zal kunnen rekeninggehouden worden. Het rapport zalgeen formeele conclusies bevatten. Zooals men weet, bestaat de eereraad uit de heeren Van der Voort van Zijp, van Veen en Dresselhuys. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag, 1 December 1921. Opening 1.10 uur. Stemmingen. Aan de orde zijn de stemmingen over de ver schillende ingediende motie's en amendementen. De motie's van den Tempel (betreffen de een bepaalden steun aan werkloozen) wordt verworpen de motie S a n n e s (betreffende meer steun aan veenarbeiders en aanlegvanwegen in de veenstreken) wordt verworpen met 62 tegen 23 stde motie-W ij n 1 o o p (normaal, vol loon voor werkloozen bij productief werk), wordt verworpen met 82 tegen 3 st., het amendement Van Ravesteyn op art. 80 der Grondwet (leeftijd voor kiezers van leden der Tweede Ka mer te bepalen op 18 jaar) wordt ook verworpen met 83 tegen 3 st. het amendement T roel- s t r a op art. 80 der Grondwet (dienleeftijd be palen op 21 jaar) wordt verworpen met 53 tegen 29 st. 2. van het wetsontwerp wordt vervolgens aangenomen met 68 tegen 16 stemmen Grondwetsherziening. Aan de orde is voortzetting van de behande ling van het voorstel tot wijziging van het Ille Hoofdstuk der Grondwet. Bij art. 80 laatste lid verdedigt de heer Beu- mer (A. R.) een amendement, om dit lid in houde- de facultatieve opname van den stemplicht in de Grondwet, te laten vervallen. Nog meerdere leden verklaren zich tegen die opname. De heer Nolens (R. K.) is vóór het voorstel van de Regeering, waardoor de definitieve be slissing naar de additioneele artikelen wordt verschoven. Minister Ruys de Beerenbrouck zegt, dat de ervaring met den stemplicht aan vankelijk niet slecht was. Later is dat anders geworden, nl. op 22 Maart, toen er in Amster dam verkiezing is geweest. Spr. kan het amen- dement-Rutgers niet overnemen, omdat hij niet wil vastzitten aan de daarbij gegeven toelichting, waarin is gezegd, dat het de af schaffing van den stemplicht wenscht. Het amendement-Beumer wordt aangenomen met 50 tegen 30 stemmen. Bij art. 82 verdedigt de heer T roelstra (S. D.) het amendement om het aantal Ka merleden op 200 -te brengen. Spr. acht een versterking, van het Parlement noodig tegenover de critiek die daarop geoefend wordt. Er komen economische en sociale mach ten op die hoe langer hoe meer een aanslag wagen op het Parlement. Uitvoerig betoogt spr., dat een uitbreiding van het aantal leden er toe zal leiden, dat de ontwerpen beter worden bestudeerd en dus weinig tijd bij openbare behandeling zullen in beslag nemen. De heer Drion (V. B.) kan zich met veel uit de rede van den heer Troelstra vereenigen. Het geldt voor zijn amendement om het aantal leden op 150 te brengen, natuurlijk ook. Spr. Voelt veel voor 200, maar 150 heeft voor, dat dit getal in deze vergaderzaal kan zitten. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds 8 uur. A v o n d z i 11 i n g. Sta ets begrooting 1922. A r b e i d. Aan de orde is Hoofdstuk X A (Arbeid) dei Staatsbegrooting voor 1922. Op voorstel van den Voorzitter worden geen algemeene beschouwingen gehouden dan alleen bij de hoofdafdeelmg. De spreektijd is ten hoogste een half uur. Mevr. Groeneweg (S. D.) sprekend over het voor-ontwerp-werktijden besluit voor win kels,wenscht hier als fessinistegelijkebehandeling van mannelijk en vrouwelijk personeel. De heer Hiemstra (S. D.) komt op voor een spoedige behandeling der Landbouwarheids wet. De heer Schaper spoort aan tot verdeie doorvoering van de 45 urige week.Hij wijst met name op de slechte arbeidstoestanden voor kellners en lunchroom-meisjes. Hij is verder tegen 't invoeren van een 48-urige week in de Metaalindustrie. De heer Ankerman (C. H.) vraagt den minister de ontwikkeling der industrie niet te belemmeren. De heer Drion (V.B.) vraagt den Mi nister de uitvoeringsmaatregelen uit te stellen tot de komende wijziging der Arbeidswet. De heer S m e e n k (A. R.) acht uitbreiding van de arbeidsbescherming tot den landbouw noodig. Behoorlijke regeling zal de trek van de landarbeiders naar de stad tegengaan. Hij betreurt, dat de Arbeidswet nog niet ver der is uitgebreid, m.n. tot het hotel- en tot het winkelbedrijf. Minister A a 1 b e r s e deelt mede over diet voorontwerp inzake het winkelbedrijf een Uit voerig advies in overweging te hebben. Wat de bescherming der vrouwen betreft, mag men het physieke en psychische onderscheid tusschen man en vrouw niet uit het oog verliezen. Over de landbouwarbeidswet moet volgens spr. hier thans nog niet gesproken worden. De wijziging der Arbeidswet zal zoo niet dit jaar dan toch begin 1922 worden ingediend. Bij art. 9 bespreekt de heer Oud (V. D.) de wenschelijkheid om geen nieuwe ambtena ren aan te stellen en vraagt ook van den Mi nister een verklaring. Spr. dient hiervoor, me de namens den heer Dresselhuys een motie in om tot versobering van den staatsdienst over te gaan en daartoe geen nieuwe ambtenaren vast of tijdelijk aan te stellen en in vacatures niet buiten het bestaande ambtenaren korps te voorzien alvorens de Kamer zich zal hebben uit gesproken over de Voorstellen der bezuinigings commissie. Eenige duscussie wordt vervolgens over deze motie gevoerd. Heden zal er over gestemd wor den, of de behandeling der motie geschorst wordt tot het debat over de begrooting 1922 of direct aan de orde komt. Ie elf uur 10 min. wordt de vergadering geslo ten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Handelsregister. Men schrijft ons In het Octobernummer van „Zelfbeheer", or gaan van het Nederlandsche Verbond van Zieken kassen en Fondsen lezen we Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Verbond van Ziekenkassen heeft de eer hierbij aan de aangesloten kassen het volgende mede te deelen. Opname van de ziekenkassen in het Handels register is wanneer de Commissie voor't Handels register dit noodig acht, niet te vermijden. De opname gaat gepaard met een aanslag vol gens een schaal en die bestaat in een bedrag in eens, benevens een jaarlijksche som. In de laag ste klassen zijn de bedragen vijf gulden ineens en twee gulden vijftig jaarlijks. Daar deze schaal in de Wet zelve voorkomt moet het betalen van deze bedragen onvermijdelijk worden geacht. In het Novembernummer van „Zelfbeheer" wordt hieraan toegevoegd Door de bemoeingen van het Hoofdbestuur en den adviseur van het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen is verkregen dat door den Mi nister aan alle Commissies voor het Handelsre gister de wenk zal worden gegeven, de zieken kassen naar het aantal leden te rangschikkenin een van de drie laagste klassen van aanslag en wel Kassen met minder dan 5000 leden in de eerste klasse kassen met 5000 doch minder dan 10000 leden in de tweede klasse klasse met meer dan 10.000 leden in de derde klasse. Daarmee heeft de Minister getoond, onze be schouwing tot de zijne te maken; dat van zieken kassen slechts de geringst mogelijke bijdrage moet worden gevorderd want zij zijn niet op een lijn te stellen met ondernemingen in handel en nijverheid waarvoor het Handelsregister in het leven is geroepen. Wij slaagden er niet in, onze zienswijze, dat de ziekenkassen in het geheel niet er bij hooren, door de autoriteiten te doen aanvaarden ;maar met den verkregen uitslag meenen wij dat de N.V.Z. tevreden mag zijn. Ontegenzeggelijk heeft de opneming der zieken kassen ook voordeelen. Een dier voordeelen is, dat de Provinciale Bonden Van de Commissies eerlang de meest volledige opgave kunnen ver krijgen van alle bestaande kassen, zoodat wij onze rijen dan allicht nog kunnen versterken. Bovendien schept de opname in het Handels register een begin van een betere regeling van den rechtstoestand. Wie dus voor de kosten aangeslagen wordt in een hoogere klasse, kome in beroep bij den mi nister, binnen veertien dagen, bij eenvoudig schrijven, waarin het aantal leden vermeld moet worden. Het is ons bekend dat de Commissie voor het Handelsregister der Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas, te Vlaardingen, de inschrijving van Ziekenfondsen en kassen vordert. Een incident in den Gemeenteraad. In de Raadszitting van hedenmiddag heeft een werklooze zekere B., toen de voorzitter bezig was mededeeling te doen van de ingekomen stukken, de vergadering ernstig verstoord door van de publieke tribune af den burgemeester toe te roepen hem recht te doen en hulp te Verleenen. De man, die zich niet vrijwillig op aanmaning van dén bode wilde verwijderen, werd door de politie uit de Raadszaal gezet. Het incident veroorzaakte nogal sensatie. De Raad moest met zijn werk ophouden totdat de man verwijderd was. „Fidelio." Naar wij vernemen, zal de gemengde Zangver- Fidelio", directeur de heer A. M. den Draak, op Zondag 18 December, opvoeren: „de Be drogen Sultan", operette Voor Soli en Koor tekst van F. van 't Hoen; muziek naar verschillende Opéra- en Opérettemedodieën. Deze operette, waaraan bij vroegere opvoeringe metMannenkoor een buitengewoon succés ten deel viel, ookzelfs buiten onze stad, zal nu voor de eerste maal wor den opgevoerd met gemengd koor. De staatse rt. no. 2 34 bevat de statuten van de „Naaml. Venn. Mij tot exploi tatie van roerènde en onroerende goederen Bui- tenlandsch Bezit" alhier. Lijst van onbestelbare brieven e n b riefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Nov. 1921. Brieven Binnenland: Adm. Gedl. Stu'verslblad, UtrechtG. E'" ser, Rotterdam II. Hdtenhagen, Rotterdam Mej. H. Kerstens, Haarlem; Postbureau 41, Hoek v. Holland; Rotterd. Nieuwsblad, Vlaardmgen D. Veld kamp, Assen H. Wdlemse, Groningen. Briefkaarten binnenland. C. v.d. Bee, Amsterdam Rambonnet de Lecher, Den Haag C. M. Feelders, Amsterdam Mej. De Radder, Rotterdam Joh. Smit, Rotterdam. Brieven Buitenl nd: Miss. S. Hack, Londen. 1 briefkaart zonder adres. Gemeenteraad. Vergadering van den Baad der Gemeente Schie dam op Vrijdag 2 December 1921, des namiddags 2 uur. Voorzitter, de burgemeester, de heer A. J. Gijsen. Tegenwoordig zijn 22 leden. Afwezig de heer Slavenburg. Door de Voorzitter wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende Raadsbesluiten. Ingekomen zijn Van B. en W. voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan de dames G. .J. Lolkus, J. Stahlie en M. Sclulperoord als onderwijzeres al hier. Idem voorstel om, nu door de inwerkingtre ding van de nieuwe L. O. wet het Herhalingson- derwijs is vervallen en hiervoor het vervolgonder wijs in-de plaat s is getreden, het vast aangestelde personeel bij het herli. n.l. de heer J. A. v. d. Poel als hoofd en de dames J. F. van Wamelen, P. Rovers en M. van Rossen, gerekend te zijn inge gaan 1 September j.l. als zoodanig eervol ont slag te verleenen en tevens, met ingang van den zelfden datum hen weer in de zelfde positie te benoemen bij het Vervolgonderwijs. Goedgekeurd. Aangeboden wordt het verslag over 1920 met betrekking tot de verrichtingen van Volkshuis vesting. Kennisgeving. Van B. en W. schrijven met betrekking tot de klacht van Gebr. Beau sar over het plaatsen van het aanplakbord voor het pand aan de Appel markt 1. De Commissie voor Gem.-werken wier advies in deze is gevraagd, meent dat de klacht over dreven is. De Commissie kon zich indenken dat tegen de plaatsing hiervan eenig bezwaar kanzijn, doch een betere plaats is in de onmiddellijke om geving niet te vinden. De hinder, dien adressant aanvoert, bestaat niet, zoodat B. en W. voorstellen afwijzend op het verzoek te beschikken. Na eenige discussie besluit de Raad, naar Ingezondeu Mededeelingen. Wij hebben IETS BIJZONDERS in „AU BON MARCHÉ" HOOGSTRAAT 64 - SCHIEDAM aanleiding van het voorstel der soc. dem, f 5000 beschikbaar te stellen voor voeding en kleeding van schoolkinderen. Van den heer D. Ris, verzoek hem ontslag te willen verleenen als lid van de commissie voor het Stads Ziekenhuis. Onder dankbetuiging wordt dit ontslag eervol verleend. Van het Bestuur der Schiedamsche Vereeni- ging tot bescherming van zuigelingen adres, ver zoekend om aan genoemde Vereeniging in ge bruik te willen afstaan het voormalige Stads ziekenhuis en daaraan die veranderingen te doen aanbrengen, waardoor dit gebouw geschikt zou worden voor het onderbrengen van haar Consu- latiebureau en voor het inrichten van een Zui gelingenkliniek, alsmede om aan genoemde Vereemgmg een jaarlijksche subs;d;e te verlee nen naar rato van ƒ5.— per dag en per zu:ge- l;ng op nader overeen te komen voorwaarden. In handen van B. en W. om adv-es. Van de Centrale Comrmss'e voor Arbedsont- w'kkelmg, den Ned. R. K. Volksbond, den Prot- Chr. Besturenbond en den Schiedamsche Be- stuurclersbond adres d.d. 30" November 1921 waarbij zij ter kenms brengen te hebben besloten tot opr'chtmg van een avondschool voor volwas senen, ten einde aan hun voornemen gevolg te kunnen geven, verzoeken 1. de beschikking te mogen hebben over een verwarmd en verlicht schoollokaal, waarin het onderwijs kan worden gegeven 2. een subsidie van de Gemeente te mogen ontvangen Voor het geheele jaar 1922 van ten hoogste 700. 3. zooveel mogelijk gebruik te mogen maken van boeken en leermiddelen in de school aanwe zig. Van P G'lbssen en anderen adres, waarbij verzocht wordt de Zaterdagavondmarkt op te heffen of haar op een anderen dag van de week te doen houden. In handen van B. en W. om adv:es. Van den heer H. J. P. Textor, stadsklokke- n:st, dankbetmgmg voor de gunst'ge besclvk- king op zijn verzoek om nog in functie te mogen blijven. Kennisgeving. Van het bestuur der Huishoud- en Industrie school adres met verzoek om de vergoeding voor het geven van kookonderwijs aan de Her halingsschool over het eerste halfjaar 1921 te - verhoogen van 108 tot 300. Van de Vereeniging tot bestrijding der tuber culose verzoek om haar voor het jaar 1922 wederom een subsidie te verleenen. Van de Schied. Vereeniging tot. bescherming van zuigelingen verzoek -om haar over 1920 een extra subsidie te willen verleenen van 1319.45. Deze verzoeken gaan om advies in handen van B. en W. (De zitting duurt voort). Gemengd Nieuws. Vleesch vergiftiging. Een paar we ken geleden zijn in eenige gezinnen te Woerden enkele personen plotseling ongesteld geworden. De dokter constateerde vergiftigingsverschijnse len en het bleek, dat deze zich hadden voorgedaan na het gebruik van rookworst. Ook bij enkele personen buiten Woerden, die van bedoelde worst hadden gegeten, werden soortgelijke ver schijnselen waargenomen. De politie heeft bij de exportslagers 1,. en de Z. alwaar de worst is gekocht, een ge deelde er van in beslag genomen. En uit een door het Centraal laboratorium voor de Volksge zondheid te Utrecht ingesteld onderzoek is ge bleken dat de deugdelijkheid der worst inderdaad veel te wenschen overliet. Uit twee der drie onderzochte stukken nl., zijn paratyphus bacillen gekweekt, waarvan het bekend is, dat zij bij den mensch de oorzaak kunnen zijn van vlesch- vergiftiging. Het vergiftiging s geval te Arn hem. In zhke het geval van vergiftiging van het gezin aan den Rozendaalschen weg te Arnhem, kunnen wij nog melden, dat de keuringsdienst een onderzoek heeft ingesteld naar de hoedanig heid van het rund, waarvan vleesch door het ge zin is gebruikt. Dit bleek evenwel kiemvrij te zijn.Eveneens is een partijtje vermecellie en foe lie, waarvan bij de bereiding van de soep ge bruik is gemaakt, onderzocht, doch daarin zijn evenmin bestanddeelen aangetroffen, welke tot vergiftiging zouden hebben kunnen leiden. Tot nog toe tast men naar de oorzaak in het duister. De verkeerde'. Volgens nadere berichten uit Ruhrort, is de Ierseksche varensgezel, P. C. Koster, niet bij een gevecht gedood, maar vermoord. Hij stond met een anderen Ierseke- naar te praten zekeren v.P., en werd toen door drie Duitschers onverhoeds aangevallen en met negen dolksteken doorboord. Koster werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij na on geveer 24 uur overleed. De aanvallers, waarvan er twee gevat zijn, hebben zich waarschijnlijk in de persoon vergist, daar zij het op v.p. ge munt hadden. De loodsboot terecht. Uit Gronin gen wordt gemeld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2