hSXriaJw rVUUi"8 "ij d" zouden kunnen hebben, evenals de Amerikanen thans spijt hebben over hun onderwijsconcessies op de Phüippijnen. Tubantia-eommissic. Naar wij vernemen zal de internationale enquête-commissie in zake het zinken van het Nederlandsche stoomschip Tubantia op 18 Januari in het Vredespaleis haar werk zaamheden aanvar gen. De zittingen zullen niet openbaar zijn. De commissie is als volgt samengesteld A. Hoffmann, oudlid van den Zwitserschen Bondsraad, voorzitterH. Q. Ravir, offi cier bij de Deensche marine, directeur van den hydrografische-n dienst van de Deensche marine de heer Unger, officier bij deZweedsche marine de heer Gayer, officier bij de Duitsche marine H. G. Surie, gep-schout-bij-nacht van de Nederlandsche marine, ledenKarl von Müller, officier bij de Duitsche marine, agent voor Duitschland C. J. Canters, kapitein ter zee van de Nederlandsche marine, chef van het torpedo- atelier, raadsman voor Nederland prof. mr. A. A. H. Struycken, lid van het Permanent Hof van Arbitrage en van den Raad van State, agent voor Nederland. Dr. Lely en Mr. Rink. Het Correspondentiebureau bericht Volgens geruchten uit politieke kringen zou den twee tot de oude garde der Tweede Kamer behoorende leden, dr. Lely en mr. Rink, zich wegens hoogen leeftijd bij de Kamerverkiezingen in 1922 niet meer voor een zetel beschikbaar stellen. Zomertijd. Het bestuur van den Nederl. Bond van Ver- eenigingen van den handeldrijvenden en den industrieelen middenstand genaamd. De Midden standsbond, heeft zich met een adres tot den minister van binnelandsche zaken gericht, waar in het zegt, dat het kennis heeft genomen van de verzoeken, die tot den minister zijn gericht om den zomertijd in het vervolg niet meer wet telijk in ons land te doen invoeren dat het de inwilliging van die verzoeken ten zeerste zou betreuren, omdat het van oordeel is, dat het behoud van den zomertijd voor de gehele bevolking van groote beteekenis is dat niet-we- derinvoering van den zomertijd in het bijzonder voor de handeldrijvende en industrieele midden standers zal medebrengen een aanmerkelijke verhooging van hun bedrijfsonkosten, doordat zij dan zooveel meer gebruik zullen moeten maken van gas- of electrisch lichtdat het behoud van den zomertijd ook daarom voor deze categorie van de bevolking zoo uiterst gewenscht is, omdat zij dan ook alleen in de gelegenheid is, na slui ting van de winkels en werkplaatsen het aange name van de zomeravonden nog grootendcels bij daglicht te kunnen genieten. Drukwerk. Op de Vragen van den heer Ankerman be treffende het doen van belangrijke bestellingen drukwerk voor den Octrooiiaad in Duitschland, antwoordt de heer Van IJsselsteijn, Minister van Landbouw, dat inderdaad een belangrijke opdracht tot levering van drukwerk voor den Octrooiraad is gegeven aan een firma in Duitsch land.. De beweegredenen, die den Minister er toe geleid hebben deze opdracht aan een buiten landsche firma goed te keuren, zijn gelegen in het feit, dat de buitenlandsche firma een zeer aanzienlijk lagere aanbieding kon doen dan eenige binnenlandsche drukkerij. Het verschil is van dien aard, dat de prijsnoteering der Ne derlandsche drukkerijen gemiddeld 100 pet hooger is dan die der Duitche firma. Hoewel nu de minister er in het algemeen zeer veel voor voelt om aan de Nederlandsche industrie de voorkeur te geven boven de buitenlandsche. indien haar prijzen niet belangrijk afwijken van die der buitenlandsche en voor zooveel zijn Departement betreft dan ook reeds sedert ge- ruimen tijd aan de Nederlandsche industrie bij aanbestedingen een voorkeurrecht wordt toe gekend van 15 pet., zoo is het toch duidelijk dat bij een prijsverschil als hierboven aangeduid er geen sprake van kon zijn, de opdracht aan de Nederlandsche industrie te gunnen. Bij de in alle takken van Staatshuishouding zoo drin gend noodige bezuiniging zou dit niet verant woord zijn geweest. Aangeteekend zij hierbij dat, zooals uit een in te dienen Nota van Wij ziging op de begroo ting voor 1922 zal blijken, het betrokken be- grootingsartikel voorloopig met 27.500 kan worden verminderd, terwijl het geenszins uit gesloten is, dat de werkelijke besparing, met dit drukwerk verkregen, ten slotte nog een groote re som zal blijken te bedragen.- Pogingen om van Nederlandsche drukkerijen een prijsaanbieding te verkrijgen, die, ware, het slechts bij benadering met bovenstaande bezui niging overeenkomt, zijn niet geslaagd. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. De Amsterdamsehe bank. Gister bestond de Amsterdamsehe Bank 50 jaar. Velen hebben van hun belangstelling blijk ge geven. Aan de directie is o.a. een buste van den oprich ter en voorzitter van den Raad van Toezicht der bank, mr. F S. van Nierop aangeboden. Talvan mooie bloemgeschenken sierden de directie kamer. Het Britsche visum. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft zich tot de Londensche Kamer v Koophandel gewend, teneinde hare hulp in te roepen om het Britsche visum voor houders van Nederlandsche paspoorten afgeschaft te krijgen. Zij meent, dat de tijd daarvoor gekomen is. Kwijtschelding van een vordering. In zijn Memorie van Antwoord op het wets ontwerp tot kwijtschelding aan de N. V. Cele bes Handel-Maatschappij te Batavia van een den lande toekomenden vordering zegt minister de Graaff dat het onderzoek door den gouverne mentsaccountantsdienst heeft uitgewezen dat ^L°^er 1914-1917 geleden verlies ad 'pl.m. 27o.000 grootendeels valt toe te schrijven aan den wereldoorlog, omdat als gevolg daarvan de geheele vloot der vennootschap anderhalf seizoen werkeloos lag en twee-derde gedeele der vloot gedurende het derde seizoen. De voor gestelde gedeeltelijke kwijtschelding der over die j'aren verschuldigde pachtpenningen ad plm. 50.000 is daarom alleszins gemotiveerd. Van het Hof. r^Z'- de Prins keeft gisterenmiddag ten Koninklijke Paleize te 's-Gravenhage uit han den van den Minister van Oorlog, Minister van Marine ad interim, den heer Van Dijk, die ver gezeld was van zijne adjudantenkapitein van den Generalen Staf Carstens en luitenant ter zee le kl. Diephuis 't eereteeken voorlangdurigen Nederlandschen dienst als officier met het cijfer XX ontvangen. Namens de Koningin heeft de Hofmaar schalk Jhr. v. Boreel de vorige week, de eere- medaille m goud, verbonden aan de Huisorde van Oranje, uitgereikt aan den heer G D Koerselman, zilvermeester ten Koninklijken Paleize, Noordeinde te 's-Gravenhage, die zijn De a.s. Kamerverkiezingen. Door de R.K. Kiesvereeniging te Almelo zijn candiaat gesteld voor de groslijst der Tweede Kamer m de Provincie Overijsel de heeren A. H J. Engels (aftred.) Minister P. J. Aalberse, kapelaan J. H. Hooyman te Al melo en Chris. M. Jansen te Amsterdam. Afdeelingsverslag-Gemecnte-begrooting Slot.) Volgnummer 239. Subsidiën. Afd. 1. Door een lid wordt aangedrongen op overlegging van Balans en Inventaris van de Ambachtsschool. Volgnummer 241. Kosten voor hei Giim- nasium. Afd. 2. Een lid stelde de volgende vraag Achten Burgemeester en Wethouders het gewet tigd dezen post uit te geven in verband met het geiing aantal Schiedamsche leerlingen Volgnummer 253. Kosten van onderwijs aan volwassenen. Afd. 1. Een lid vraagt waarom nog geen onderwijs wordt gegeven, waar reeds lang toe zegging gedaan is. Afd. 2. Meerdere leden wenschen dezen post nader te zien uiteengezet. Volgnummer 256. Uitgaven voor volksfeesten Afd. 1. Een lid dringt erop aan, ter bespa ring van kosten,de' muziekvereeniging „Oefening baart kunst" gelegenheid te geven hare con certen in de muziektent in de Plantage te kun nen houden. Afd. 2. Meerdere leden vragen of alle mu ziek- en zangvereenigingen gebruik mogen en kunnen maken van de muziektent in de Plan tage. Deze leden dringen erop aan, meer gelegen heid te scheppen voop het geven van uitvoe ringen in het Volkspark. Andere leden achten het minder gewenscht uitvoeringen daar te doen plaats hebben. Zij zouden deze liever in de bin nenstad willen zien gehouden. Volgnummer 258. Belooning van doctoren heelmeester, vroedvrouwen enz. Afd. 1. Een lid vraagt: „Is het goed van het Burgerlijk Armbestuur, bij het verleenen van kostelooze hulp, betrokkenen een soort schuldbekentenis te laten teekenen?" Volgnummer 259. Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen. Afd. 2. Meerdere leden wezen op de stij ging van dezen post. De kosten zijn nu 800 per patiënt, teiwijl het Rijk sinds jaren /40 per patiënt betaalt. Deze leden meenden, dat het Rijk de geheele kosten moest dragen, waar tegenover een ander lid dit als een taak voor de Gemeente beschouwde. Volgnummer 272. Kosten wegens het uit oefenen van controle op de echtheid van Schie- damsche jenever. Afd. 1. Meerdere leden vragen schrapping van dezen post. Naar de meening dezer leden is controle op jenever uit dén tijd. Volgnummer 292. Pensioenen. Afd. 2. Gevraagd werd of er niet verzuimd is een der gemeentetimmerlieden op de lijst te plaatsen. J Volgnummer 294. Pensionneering van Wet houders. Afd. 1. Achten Burgemeester en Wethou ders, vraagt een lid, den tijd niet gekomen, dat de pensioenregeling gewijzigd wordt, en slechts diegenen voor pensioen in aanmerking komen, die niet in staat zijn in hun onderhoud te voorzien Meerdere leden betreuren het, dat deze vraag gesteld is. Volgnummer 334. Kosten van het maken van een nieuwe brug over de Lange Haven nabij de Koemarkt en van de daarmede in verband staande werken V Een lid Vraagt of burgemeester en Wethouders iets kunnen mededeelen omtrent het tijdstip, dat er aangevangen zal worden met de werkzaamheden aan bedoelde brug. Afzonderlijke Begrootingen. Grondbedrijf. Afd. I. Een der leden vraagt wanneer het peil van den Nieuwlandschen pol der wordt vastgesteld. Gasfabriek. Afd. 3. Een der leden merkt op, dat de geraamde prijs der gaskolen sterk afwijkt van de thans geldende prijzen. ElectriciteitsbedrijfAfd. 1. Een lid dringt erop aan, dijt, wanneer nieuwe contracten worden afgesloten met de(n) afnemer(s), re kening gehouden zal worden met de belangen der arbeiders, omdat het voorkomt, dat werk gevers hunne zaken sluiten op de uren, dat een verhoogd tarief betaald moet worden. Handels-Entrepot. Afd. 3. Bij deze begroo ting wordt door een der leden gevraagd of de afschrijvingen op gebouwen, die door de hooge taxaties zeer zijn gestegen, wel een juist beeld geven van de werkelijkheid. Gemeente-Reiniging. Afd. 2. Aangedrongen wordt op behoorlijke afschrijving van het ma teriaal onder 156, 15c en 15d. Gemeentewerken. Afd. 1. Enkelen dringen op betere bestrating van de Grofbaan aan, zoo noodig met overname van het particuliere bezit der straten. Afd. 2. Aangedrongen wordt op de noodige zuinigheid. In dit verband noemde men het op nieuw bestraten der Plantage. Was dit wel strikt noodig Van andere zijde meende men, dat, hoewel erkennende de noodzakelijkheid van goede be strating der hoofdverkeerswegen, straten als Breedstraat en Verbrande Erven met omgeving toch wel zeer stiefmoederlijk bedeeld worden. Algemeen drong men op voorziening aan in de meer dan slechten toestand van de Nieuwe Haven—Hoofdbrug en Hagastraat. Vooral de meer dan vuile toestand, waarin deze verkeers weg verkeert, wenscht men onder de aandacht van Burgemeester en Wethouders te brengen. Afd. 1Een lid vraagt of het mogelijk is het hek bij de Beurs aan de zijde van de Korte Haven te verlengen. Brandweer. Afd. 2. Ook hierbij werd de vraag gesteld of er wel voldoende afschrijvingen plaats hebben op het materiaal. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Afd. 2. Aangedrongen werd op aanschaffen van cata logussen voor het lezend publiek. Gevraagd werd of er geen afschrijvingen op boeken plaats hebben. Gemeente-Ziekenhuis. Afd. 1. Een lid vraagt of Burgemeester en Wethouders het niet nood zakelijk achten de dakpannen van het Zieken huis te doen 'overdekken. Hij meende, dat bij den jongsten storm de noodzakelijkheid wel is gebleken. Burgerlijk Armbestuur. Afd. 1. Worden de uitkeeringsbedragen aan behoeftigen over het algemeen niet te la&g gesteld, v raagt een lid. Meerdere leden dringen op productieve werk verschaffing aan. Een lid vraagt, waarom nog geen benoeming heeft plaats gehad bij het Bur gerlijk Armbestuur. Openbare Zwemplaats. Afd. 2. Aangedrongen wordt op verlaging der tarieven en op aan schaffen van meer oefenmateriaal. Algemeene Begraafplaats. Afd. 1. Gevraagd wordt of er al uitgezien is naar een terrein voor een nieuwe begraafplaats. Afd. 2. Aangedrongen werd tijdens een be grafenisplechtigheid het maken van muziek te verbieden. Algemeen was men van oordeel, dat aan schaffing van modern gereedschap urgent was. Door een der leden werd gewezen op den onder volgno.4 voorkomenden hoogen binnen- hjnschen post voor gas. Financiën. Afd. 1. Een lid vraagt: „Is het mogelijk werkloozen hun belasting kwijt te schelden Inkomsten. In geen van de drie Secties vindt men aan leiding tot opmerkingen. P- S. Medezeggenschap in Gemeentebedrij ven. J Nadat de vergadering gesloten was, verzocht een der leden van de le Sectie alsnog in het ver slag op te nemen de vraag »0f en 'n hoever aan de werklieden in de Ge meentebedrijven medezeggenschap kan worden verleend". De Rapporteurs, Jou. BROUNTS. J. DINKELAAR. SLAVENBURG. f?..jaar schoenmaker te Zarren, die het laatst verblijf hield te Retranchement, maar thans in liet huis van bewaring te Middelburg is gedeti neerd. Hij wordt verdacht van pogingen tot moord en deswege heeft de onderzoeksrechter te eurre een bevel tot gevangeneming tegen hem uitgevaardigd. D o o d gevonden. Te Ter Apel is zekere Alb. Hey ting, die Donderdagavond van een reis naar Duitschland was teruggekeerd, den volgenden morgen dood in het achterhuis van zijn woning gevonden. Noch zijn vrouw, noch een bij hem inwonende uitscher konden voldoende inlichtingen geven over den plotselingen dood van den nog jongen man. De politie vond aanleiding, den Duitscher te arresteeren. Groote b ran d. Gisteravond is een groote brand uitgebroken in de koolteerfabriek der N.V. Maatschappij tot uitbreiding van Kool- teerproducten te Krimpen aan den IJssel. Hulp van de brandweer te Rotterdam, Utrecht en Gouda is ingeroepen, doch kon wegens den ijs gang niet verleend worden. Een nader bericht meldt De brand is uitgebroken in de omgeving van de teerdistillatie, en was te ruim elf uur gebluscht met het brandbluschmaterieel van de fabriek de spuiten van Krimpen en Lekkerkerk ende stoomspuit van de sleepboot „Duitschland" van de firma I Smit Jr., welke sleepboot, van een ïjsploeg voorzien, na gevraagde hulp, van Rot terdam naar Krimpen was vertrokken. Een ge- cieelfce v^n de fabriek is uitgebrand. Verzekering dekt de schade. D e m e 1 k p r ij s Naar de „Tel." verneemt is in een gistermiddag te Den Haag gehouden vergadering van directies van melkfabrieken en groote melkinrichtingen inNoord-enZuid-Holland besloten den melkprijs voor beide provincies met een cent per L. te verlagen. Voor consumptie melk zal deze verlaging ingaan 25 December en voor mdustriemelk 15 Dec. Kianige redder. Verleden week maak ten we melding van het zinken van de sleepboot ivatbe, toebehoorende aan de firma v.d. Velden Co., Zuidbroek, die door het beklemd raken van het dekhout tusschen de gorzingen van den steiger aan het Maasstation te R'dam vol water liep en zonk. De bemanning had zich tijdig kun nen redden. Naar 'n ooggetuige ons heeft medegedeeld heeft de nachtwaker J. van Beekum, wo nende Sophiastraat, in deze redding een groot aandeel gehad. De benarde positie van de boot bemer kende en vermoedend, dat er menschen in waren waagde hij in het duister een sprong op de diepliggende boot. Geruimen tijd heeft hij toen getracht door stampen en het trek ken aan de stoomfluit de luiken waren ge sloten om de bemanning te wekken, ter- wijk inmiddels de boot steeds meer overhelde. Eindelijk hoorde hem de machinist, die in het achteronder sliep. Gedeeltelijk ontkleed is deze toen langs de omhoog liggende zijde naar de het vooronder gekropen, waar de stoker en de dekknecht sliepen. Door het water, dat reeds op het dek stond moesten deze zich eveneens bijna zonder kleeren, naar achter begeven. Daar konden ze op den steiger klimmen. De nachtwaker verliet het laatst de boot, juist toen de boot, die al reeds gelicht is, in de diepte zonk. 1 De geredden hebben zich toen naar een aan de Oude Plantage liggende zuiger van de firma v.d. Velden begeven, waar ze den nacht hebben doorgebracht. De kranige redder verdient wel ieders hulde. (Msb.) De I 8-jar. J. S. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat men op zijn werk in de fa briek der Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg alhier, zijn grijze winterjas heeft ont vreemd. n° o«d 6 polit'e s aangehouden j.aar' die was gesignaleerd in het Al gemeen I olitiebla d tot het ondergaan van 2 maan den gevangenisstraf hem opgelegd door de Recht bank te Alkmaar, wegens diefstal. In de week van 2 7 N o v.4 Dec. 21 werden genomen 454 baden. ''^e K'asse kuipbaden 35, regenbaden 64. 2de Klasse kuipbaden 45, regenbaden 310. Gedurende de maand November 1921 werden genomen 2149 baden, lste Klasse kuipbaden 163, regenbaden 323. -de Klasse kuipbaden 185, regenbaden 1443 kinderbaden 35. Zaterdag 1.1. promoveerde aan de Sorbonne te Parijs de heer J. Bauwens, leeraar aan het Gymnasium en de H.B.S. alhier, op het proefschrift „Corneille en Hollande". Hij behaalde daarbij de hoogste onderscheiding Gemengd Nieuws. Uitlevering verzocht. De Belgische regeering heeft de uitlevering verzocht van A va^. I vuUfLe U en- Ben 8-jarige jongentje is te Warfhuizen door het ijs gezakt en verdronken. Tc Halfweg-Marsum is de 60-jarige Jacoba Ivan de tram gevallen en gedood. In de fabriek der firma Prijm te Stolberg geraakten de kleeren van een 17-jarige fabrieks arbeidster, die te dichtbij een kachel kwam in brand. Geheel in vlammen gehuld liep de ongelukkige naar de binnenplaats; het meisje is overleden. i r", 're1Lu"tercn trok een 17a .Mg kindje een ketel kokend water van de kachel en kreeg dit over het lichaam. De kleine bezweek spoedig daarna. Nabij de halte halfweg Leeuwarden Marssen, is de 60-jarige J.T., die van Leeuwarden huiswaarts keerde, van het balkon gevallen en overreden. Zij was onmiddellijk dood. - De slager L.J.v.D., te Utrecht is dood op zijn slaapkamer gevonden, overleden door gas- verstikking. wr~j Het 8"jarige dochtertje van de K., te Waddinxveen, wordt sedert Zaterdag-middag vermist. Vermoedelijk is het meisje verdronken. 0p de Amsterdamsehe IJsclub is de heer R.H., die op kunstschaatsen reed, met een schaats in een scheur terecht gekomen. Hij viel en brak het rechterscheenbeen. Aan r ij d i n g. Omstreeks vier uur gister-mid dag is een auto waarin zich vijf personen bevon den op den Dordtschen straatwegbijR'damtegen de stoomtram opgereden. De wagen werd over den kop en de inzittenden tegen de straat geslin gerd. Verplegers van den Geneeskundigen Dienst die spoedig ter plaatse waren hebben de eerste hulp verleend. De 39-jarige zaadhandelaar M. V. had zware inwendige kneuzingen en verwon dingen aan het hoofd bekomen evenzoo zijn broer de 38-jarige vlasfabrikant G. V. De be stuurder van de auto de 39-jarige graanhande laar A. G. S. bekwam verwondingen aan het hoofd en de beenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2