Tabakswet. De Memorie van Antwoord in zake de wijzi ging der nieuwe Tabakswet heeft het licht ge zien. De minister handhaaft hierbij de wet en hare hoofdbeginselen doch brengt nog enkele praktische verbeteringen aan. Rijkskantoren. Het is een algemeen bekend verschijnsel dat, als gevolg van onvoldoende samenwer king tusschen de verschillende departemen ten, er voor huisvesting van de verschillende ambtenaren veel meer ruimte beschikbaar is en dus veel meer onkosten noodig zijn, dan het geval zou wezen, wanneer alles wat in een bepaalde plaats in Rijksdienst is zooveel mo gelijk in één gebouw werd samengebracht. Zoo komt het niet zelden voor, dat door Waterstaat b.v. ergens een gebouw wordt gehuurd met zóó veel lokalen dat deze niet alle in gebruik behoe ven te worden genomen en dus leeg blijven staan. Heeft kort daarna een ander departement, als Arbeid of Landbouw, in dezelfde plaats echter lokalen noodig, dan wordt er niet be schikt over hetgeen overcompleet is in 't bo vengenoemde gebouw van Waterstaat, maar er wordt een nieuw perceel gehuurd, wat na tuurlijk geweldig veel onkosten meebrengt, niet alleen wegens huur, maar ook wegens schoon houden, verwarming, enz. Naar wij vernemen, is men thans bezig te trachten een einde aan dezen even dwa zen als kostbaren toestand te makeneen referendaris, ressorteerende onder het Depar tement van Financiën, is sinds eenigen tijd voor het geheele land werkzaam, om na te gaan op welke wijze de ambtenaren, ressorteerende onder de verschillende departementen, overal zijn ge huisvest, terwijl door hem gepoogd wordt aan de ruimte, welke hier en daar onnut ge bruikt wordt of overcompleet is, een zoo nuttig mogelijke bestemming te geven. Door tijdig in te grijpen, waar bleek dat op minder practische wijze gehandeld weid, zijn thans reeds duizenden bespaard en naar wij uit goede bron hooren, zul en er op den duur millioenen aan huur onderhoud en werkloon bespaard kunne worden' als alle voor de Rijksambtenaren als geheel beschikbare ruimte, zoo nuttig mogelijk wordt aangewend. (Hbld.) Vervolgingskosten in zake van directe belastingen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer omtrent het ontwerp van wet betreffende kosten van vervolging in zake van directe be lastingen, merkt de minister op, dat ten aanzien van de aanslagen in verschillende belastingen inderdaad in den loop der oorlogsjaren een tamelijk groote achterstand is gegroeid. Voor een klein deel vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat er inspecteurs zijn, die zich al te veel met kleinig heden bezig houden en op die wijze de inhaling van dien achterstand belemmeren. Tegen een dergelijke opvatting is door den minister reeds opgetreden. Echter is het overgroote deel van den achterstand gevolg van den abnormalen omvang, dien de werkzaamheden der ambte naren door de heffing der oorlogswinstbelasting en de bestrijding der grensfraude verkregen heb ben. Men is trouwens thans op den goeden weg om weder bij te komen. De onderwerpelijke wetswijziging is in de eerste plaats opgezet als een moderniseering van de tarieven der vervolgingskosten. Als zoodanig acht de minister de voorgestelde bedragen aan nemelijk. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Werkloozen. De Minister van Arbeid heeft een circulaire ter kennis gebracht aan de besturen der ge- centen toegetreden tot de regeling vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917, waarin de mi nister meedeelt bereid te zijn de steunverlee- ?ooo aan nood,Üdende werkloozenkass'en in vermeld in zijn circulaire van 5 Decem ber na 1 Januari 1922 eveneens van toepassing te doen zijn voor de werkloozenkassen in het transportbedrijf, evenwel met inachtneming van de volgende wijzigingen. De in evengenoemde circulaire sub 2. opge nomen maximum uitkeeringsbedragen per werkdag zullen voor de werkloozenkassen der transportarbeidersvereenigingen worden vast gesteld als volgt: Gemeente le klasse: voor gehuwden en kostwinners 2.50, voor ongehuw- den met bij ouders inwonend 1.90 en voor on- gehuwden bij hun ouders inwonend 1voor gemeente IIe klasse: zijn deze bedragen'resp. f1-70 en 0.90voor gemeente Ille klasse resp. 2.—, 1.50 en ƒ0.80. De toonvormen voor arbeiders zonder vast dienstverband (losse haven- en transportar beiders losse arbeiders) worden in verband hiermede aldus gewijzigd, dat in de drie ge meenteklassen de maximum uitkeeringsbedra gen voor gehuwden en kostwinners als maxi mum uitkeeringsbedragen per dag worden be schouwd, behoudens wat betreft die gemeenten, waar op grond van de bestaande loonnorm reeds thans lagere maximum-bedragen dan bovengenoemde worden uitgekeerd. Het bedrag der mtkeenng aan Zuiderzeevisschers en de met deze gelijkstelden 1.65 per werkdag, blijft ongewijzigd wat betreft de gehuwden en kostwinners terwijl aan de ongehuwden niet en wel bij hunne ouders inwonend, niet meer 7oworden uitgekeerd dan resp. 1.30 en ƒ0.70 per werkdag gedurende hoogstens 36 dagen in de periode 15 November 15 Maart b. Uitkeermgsduur en uitkeeringsperiode. Van 1 Januari 1922 af, wordt de uitkeermgs duur bepaald op ten hoogste 60 dagen per ka lenderjaar De bepalingen betreffende de uitkee ringsperiode voor -Noordzeevisschers (haring beug- en treilervisschers) blijven gehand haafd, ook die betreffende de uitkeeringsperiode en den uitkeermgsduur voor Zuiderzeevisschers en de met dezen gelijkgestelden. De werkloo zenkassen der transportarbeidersvereenigin- gen vérstrekken geen uitkeering bij inkrim ping van den normalen wekelijkschen werk tijd. Voor die vereenigingen blijven de regle mentaire bepalingen te dezen aanzien gelden. Overigens zijn de verdere bepalingen voorko mende in evengenoemde circulaire mede van toepassing op de steunregeling voor de werk loozenkassen in het transportbedrijf Deze regeling zal gelden, voorzoover zij zich bereid verklaren daarvan gebruik te maken voor de volgende vereenigingen26. Centrale Kond van Transpoitarbeiders 27. Ned. R.K Bond van Transportarbeiders St Bonif - deTs'yfchr61Z TransPortarbei- cters 29. Lhi\ Zeehedenbond in Nederland 30 Chr. Dem. Bond van Zeelieden, Haven- en Transportarbeiders; 31. Ned. Bond van Chr Fabneks- en Transportarbeiders (voorzoover betreft haven- en transportarbeiders, zeelieden groepen°)PVaardlJ' Zeevisschers en soortgelijke Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdag 9 December 1.1. vergaderde deze Kamer onder voorzitterschap van den heer B.A J Wittkampf. De notulen der twee vorige vergaderingen werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De Kamer besloot adhaesie te betuigen aan twee adressen der Kamers van koophandel en fabrieken te Breda, Dongen, Eindhoven, Hel mond, Loon-op-Zand, Oosterhout, Roosendaal lilburg en Waalwijk aan Zijne Excellentie den Minister van Arbeid d.d. 24 October 1921 be treffende wijziging van de Arbeidswet 1919. In antwoord op haar schrijven van 19 October 1921 betreffende spoorwegtoestanden in en nabij Rotterdam had de Kamer van Z.E. den Minister van Waterstaat een missive ontvangen, d.d. 1 November 1921, waarin werd medegedeeld dat, nu door de Staatscommissie, ingesteld bij Koninklijk besluit van 19 Maart 1914 no. 21 reeds een voorloopig verslag is uitgebracht, uit breiding dier commissie niet wenschelijk voor komt. Naar aanleiding van deze missive werd besloten, den Minister te wijzen op het voorloo pig karakter van het verslag en hem tevens te verzoeken om alsnog te willen bevorderen, dat aan den wensch der Kamer, dat aan de zooeven bedoelde Staatscommissie een tweetal inge zetenen der gemeente Schiedam zullen worden toegevoegd, worde tegemoet gekomen. Een van het Maritime Law Committee Nether lands Branch ontvangen missive, houdende het verzoek om binnen de sfeer van den invloed der Kamer te willen aanmoedigen tot de toepassing van de „Hague Rule's 1921", met eenige bijlagen daarvan werd gesteld in handen der heeren Jac. S. 1 ngering en H. JJansen tot het uitbrengen van prae-advies. Naar aanleiding van het schrijven der Kamer d.d. 19 September 1921 aan de Kamer van voophandel en fabrieken te Rotterdam betreffen de de prijzen voor het gebruik Van gemeentelijke electriciteit, was van laatstgenoemde Kamer een missive ingekomen d.d. 7 November 1921, waarin op de daarin aangevoerde gronden werd medege deeld, dat zij een verzoek om prijsverlaging niet zou kunnen ondersteunen. De Kamer besloot deze missive te stellen in handen der heeren TI. J. ansen en A. TL M. Melchers met de opdracht om te onderzoeken, of het niet mogelijk zou zijn om zonder medewerking der Rotterdnmsche Kamer te bewerken, dat de in bovenbedoeld schrijven van 19 September 1921 vermelde resul taten worden bereikt n.l. dat le meer rekening worde gehouden met de kleinindustrie, zoodat ook contracten tot gereduceerden prijs kunnen worden afgesloten voor afname beneden 20.000 k.-w.u. 2e bij eventueelen stilstand van de fabriek e minimum van de af te nemen hoeveelheid electriciteit in verhouding tot de periode van stilstand worde verminderd 3e. in het algemeen de prijs van de electriciteit worde verlaagd. Van B. en W. van Schiedam was een missive ontvangen d.d. 6 December 1921, waarin naar aanleiding van een bij het afdeelingsonderzoek der Gemeente-begrooting voor 1922 gemaakte opmerking werd gevraagd, of er bezwaren zouden bestaan, aan het algemeen belang ontleend, tegen opheffing der stedelijke controle op de echtheid van Schiedamsche jenever. De Kamer besloot, op dit schrijven te antwoor den overeenkomstig een door den voorzitter opgemaakte, doch ter vergadering nog eenigs- zmsaangevulde ontwerp-missive, waarin de ge stelde vraag in bevestigenden zin wordt beant woord en het vertrouwen wordt uitgesproken, dat het antwoord van B. en W. op het afdeelings onderzoek de strekking zal hebben om de ge meentelijke controle te handhaven. Ingevolge een door de firma Jansen en Wouter- lood, alhier tot de Kamer vanKoophandel en fabriek te Vlagrdingen gericht, doch door de Commissie ex. art. 26 Wet op de K.v.IC. van de Beneden—Maas in handen der Schiedamsche Kamer gesteld schrijven, waarin er op gewezen werd dat in het postkantoor te Schiedam het voor den handel zeer groote ongerief bestaat, dat men, hetzij' tot het afhalen van een aangeteeken- den brief, hetzij tot het aanbieden van zulk een rief, soms 15 20 minuten, misschien ook wel langer moet wachten, werd besloten, tot den heer Directeur van het postkantoor alhier het ver zoek te richten om maatregelen te willen nemen, de klacht wordt tegemoet gekomen 'J bij de rondvraag geen der aanwezigen bet woord verlangde, werd de Vergadering door den voorzitter gesloten. Rijkskieskring DördrcelU. Zaterdagmiddag vergaderde de Bond van R. K. Kiesvereenigingen in den Kieskring Dordrecht, in het gebouw der St. Josephs- Gezellen te Rotterdam. Na opening door den voorzitter, den heer P. J. Lagerweij, werd verslag uitgebracht van de vergadering van 26 November te 's-Graven- hage, betreffende de samenwerking van de R. K. Rijkskieskringen Rotterdam, Den Haag, Leiden en Dordrecht. Daar werd besloten de lijsten niet te combineeren. Men ging dan over tot stemming over de rangorde der candidaten op de voorloopige officieele groslijst. Prof. Aengenent en Mr. Kolkman hadden resp. bedankt en zich teruggel,rokken. Over de candidatuur van Pater Vrijmoed O.F.M. was van zijn orde overheid nog geen beslissing ge komen, doch Z. D. TL de Bisschop van Haar lem had geen bezwaren tegen zijn candidatuur. De uitslag der stemming was als votot 1. C. J. Kuiper, 2. Pater G. Vrijmoed O.F.M., 3. J. Barendse, 4. H. J. Borghels, 5. Mr. Dr. J. van Best, 6. Mevr. BronsveldVitringa, 7. Dr. A. C. Hofman, 8. Ir. L. Feber, 9. Mevr.Brouns v. Be souw, 10. Prof. Mr. J. A. Veraart. Verschillende afgevaardigden brachten de wenschen hunner Kiesvereenigingen naar voren omtrent aanvulling van het R. K. Staatspro- grain. Het bestuur zal deze alle nader onder de oogen zien. Het initiatief-voorstel Vlaardingen tot op richting van een Bond van R. K. Gemeente raadsleden in den Rijkskieskring Dordrecht, leidde tot het besluit een commissie te be noemen om deze zaak practisch voor te be reiden. Tot afgevaardigden naar de Bondsvergade ring te Utrecht weiden gekozen de voorzitter P. J. Lagerweij en de secretaris G. J. Tollenaar en tot plaatsvervangers de vice-voorzitter Mr. Cremers en de penningmeester G. Wubbe. Lijn 8. Door de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond is een adres gezonden, houdende het verzoek om te willen bevorderen, dat de tram tarieven van lijn 8 der electrische tram (Rotter damSchiedam) worden verlaagd. Bert Astron. De bekende Weensche arts en psycholoog Bert Astron, die in ons land om zijn sterke telepathi sche en verdere experimenten, reeds een be roemden naam heeft verworven, is gisteravond in onze stad geweest en had ook hier bij het tal rijk publiek in de groote zaal van den R.K. Volks bond met zijn praestatie's groot succes. Hij' begon den avond met een inleidend woord, waarin hij verklaarde, dat al zijn experimenten met t bovenzinnelijke niets hadden te maken, dat zij dus op natuurlijke wijze konden verklaard worden. De eerste proefnemingen, welke Astron ver toonde, waren ygn telepathischen aard en troffen vooral hierom, dat zij werden uitgevoerd zonder corporeel contact. Met veel oefening is volgens hem dit langzamer hand te leeren, maar om het toch zoo accuraat en snel te doen als hij, is ongetwijfeld een bijzondere aanleg en groote kracht noodig. 't Was voor hem met 't minste bezwaar om eenige van 't publiek in alles naar zijn wil te doen handelen. Voor de pauze vertoonde Astron verder nog z.g. Indische Yogha-experimenten, waarbij hij deskundige heeren liet controleeren en consta- teeren, dat hij zijn geheele organisme in bedwang lad. Zoo kon hij b.v. zelf zijn polsslag regelen. Na de pauze was de rest van den avond gewijd aan suggestie-experimenten en de praesta tie s der droomdanseres Blanche de Creneville. Met suggestie weet Astron ongelooflijk veel te bereiken en Vergeet ook niet om zijn publiek hartelijk te laten lachen. De massa-suggestie gelukte bij verschillende personen, die allen gedwongen waren op 't tooneel te verschijnen om door Astron zelf uit hun benarde postie (de handen boven 't hoofd gevouwen) te worden verlost. Met een achttal van hen, o.w. enkele zeer geschikte subjecten bleken, verrichtte hij verder nog tal van proefnemingen, die bijna alle gelukten. Bijzonder interessnatwaren de gevallen van zinsbegoocheling, 't Slotnummer was 't optreden van de droomdanseres. Binnen een oogenhlikwas deze dame onder dezwaarstehypno se in een toestand, in menig opzicht een doode gelijk. Toch verhinderde dit niet, dat zij op zeer varieerende en willekeurig gekozen muziek, ge speeld door een heer van 't publiek, de mooiste en meest plastische dansen uitvoerde Januari komt Astron hier nogmaals terug, met een geheel nieuw program, dat wij nu reeds voor een druk bezoek bijzonder aanbevelen. UIT MAASSLUIS. Het stoomschip „Ridderkerk", van Rotter dam naar Hamburg, is, ten anker liggende op de rivier tijdens mist aangevaren door het I- tahaansche stoomschip ,Alatrium" Beide sche pen zijn, daarna aan den grond geraakt. Van de „Ridderkerk zijn twee platen ingedrukt aan bakboord boven de waterlijn. Gemengd Nieuws. De dieistal aan boord d e r ,,L i in fo urgia". Zaterdagmiddag is het s.s.',,Lim- Lurgia waar aan boord tijdens een der vorige reizen een bankdirecteur voor 75.000 bestolen werd, te IJnmiden binnen geloopen. De politie van het bureau Kattenburg te Am sterdam, die haar nasporingen nog steeds niet opgeeft had eenige rechercheurs naar lJmuiden gezonden. Zij begaven zich aan boord en geduren de den tocht naar Amsterdam stelden zij een onderzoek in. Toen de boot daar voor den wal lag werd een d.e stewards gearresteerd. Deze, eveneens een Duitscher is vermoedelijk de medeplich tige van den dader- Ewers, die uit het politie bureau Kattenburg wist te ontvluchten, maar zich thans nog in het huis van bewaring vindt. De fraude te Gendringen. De gemeenteraad vali Gendringen heeft, in verband met de frauduleuze handelingen van den burge meester, vergaderd onder voorzitterschap van het raadslid Brugman. De secretaris gaf een uiteenzetting van de feiten. Na uitvoerige besprekingen van het ge beurde, adviseerde de heer Van der Laar op de stukken beslag te laten leggen en bij den officier van justitie een aanklacht in te dienen wegens verduistering. De Raad besloot ten slotte de zaak onverwijld in handen te geven van een kundig advocaat S p oo rwegongelu k. Zaterdagochtend is nabij Kesteren een goederentrein, komende Uit de richting Nijmegen, gederailleerd. Vier wagons werden uit de rails geslingerd. Eenper soon werd gewond doch niet ernstig. Verdwenen. Eenige maanden geleden verdween een Duitsche huisknecht van Café Centraal te Almelo met medeneming van ruim 7000. De Duitsche politie heeft thans te München op den dader de hand gelegd. Deze had van het geld goede sier gemaakt. Bij zijn aanhouding bleek hij nog in het bezit te zijn van ruim 500 Duitsche marken. Ongelukken. De 31 jarige gehuwde fa brieksarbeider Brands is gisteren te Loner door een trein overreden en gedood. De malversatiën t.e Gendrin gen. Ged. Staten van Gelderland hebben den bui ge mees ter van Gendringen met ingang van heden in zijn betrekking geschorts. Met de waar neming van dit ambt is het raadslid G. M. Brug man belast. Gistermorgen omstreeks 10 -/„ uur viel de 34-jarige E, F. H., hulpschaver, wo nende Watergeusstraat 101 te Rotterdam, die werkzaam was in de fabriek der Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" alhier aan een schaafbank en greep zich met de linkerhand daarbij vast aan die schaafbank, waarbij hij met den pols tusschen die machine bekneld raakte en ernstig werd verwond. Naar het ziekenhuis overgebracht bleek de verwonding zoo ernstig dat de linkerhand boven den pols moest worden geamputeerd. Noodlottig schot Te Vlissingen is op de reede gekomen het stoomschip van der Wijck, van Rotterdam naar Java. Aan boord was bij het schoonmaken van een revolver door een passagier een 55-jarige dame getroffen en gedood. Het lijk is te Vlissingen aan wal gebracht, in beslag genomen en ter be schikking van de justitie gesteld. Ofschoon aan opzet niet wordt gedacht, is de onvoorzich tige passagier voorloopig in hechtenis genomen. Ilet. schip heeft de reis naar Java voortgezet. Omtrent dit ongeval verneemt de „Haagsche Ct. uit een particuliere brief nog het volgende „Er waren twee heeren in een der eerste-klasse hutten aanwezig. Een hunner zeide, toen hij zijn revolver zag liggen ik zal dat ding maar gauw opbergen! althans iets dergelijks). Met het opne men ging evenwel het schot af, de lading door boorde een ijzeren wand en trof in een andere hut een 55-jarige dame, die daar juist te bed lag, in het hoofd, zoodat zij onmiddellijk bewusteloos was. Haar man, de administrateur der boot, die zich niet in de hut bevond, kwam toeloopen en vond zijn vrouw in dien toestand. Den geheelen middag zijn de dokter en een verpleegster met hulpverleening aan de getroffene bezig geweest, terwijl ook vele anderen in rep en roer waren om te helpen, doch het heeft niet mogen baten. De getroffene is des avonds omstreeks half negen overleden. De administrateur was zoodanig van streek geraakt, dat hij zijn functie niet meer kon verrichten, zoodat de reisplannen veranderd moesten worden, daar nu zoo gauw mogelijk Vlissingen moest worden aangedaan (anders was des nachts het schip in volle zee gaan proefstoo- men), alwaar het lijk aan wal moest worden ge bracht.De onvoorzichtigepassagier heeft medehet schip moeten verlaten. Een justitieel onderzoek is ingesteld." De agent van politie J. van der Heiden, die zich heeft onderscheiden bij de arres tatie van den moordenaar P. van Wieringen is heden hersteld in dienst getreden. Namens den burgemeester werd hem door den Commissaris van Politie hedenmorgen in bijzijn der inspecteur teurs, onder het toespreken van eenige waardee- rende woorden, een beloonig van 25.gegeven voor zijn betoonden moed en flink optreden. Loonsverlaging. De Domanialemiju- direct.ie te Heerlen heeft zich voorbehouden om ingaande 1 Januari a.s. een lager loon aan de mijnwerkers uit te keeren dan de andere mijn- directies. De besturen van de moderne en de Christe lijke organisaties hebben een gemeenschap pelijke vergadering gehouden om te bespre ken wat gedaan moet worden in deze uitzon deringspositie, waarin de Dominiale mijn thans verkeert. Besloten is, om een onderhoud met den minister van Financiën aan te vragen met het oog op de onderhandelingen, die tusschen de Domaniale mijn en de regeering loopende zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2