DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. feuilleton. De schoonste Parel. 44ste Jaargang. Dinsdag 13 December 1921. No. 13209. Bur,»»: KOEMARKT 4. Tel,Io.n Intmonro.una.1 85. - Postte39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.-, pee week 15 eent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers o cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!» Nieuws, DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Volgens berichten uit Washington is er nu ook overeenstemming bereikt tusschen Japan en Amerika in zake het eiland Jap. Amerika knjg het recht daar kabels te leggen en er een station voor draadlooze telegrafie op te richten. Viviani heeft aan de Fransche regeering ge- telegrafeert!, dat de conferentie voldoende m e richting van het hoofddoel gevorderd is, zoodat hij zich houdt aan zijn oorspronkelijk voorne men, om heden naar Frankrijk terug te keeren. De Engelsche delegatie zal 31 Dec. naai Enge land terugkeeren. Over de kwestie der beperking van de bewape ning ter zee is nog geen definitieve beslissing genomen. Van Engelsche zijde is medegedeeld, dat de kwestie van de duikbooten en de vergiftige gas sen waarschijnlijk op deze conferentie met be handeld zal worden. Blijkbaar wordt op :ie oogenblik niet met een snelle afwikkeling van c e ontwapeningskwestie gerekend ofschoon de Ja panners instructies ontvangen hebben. Het verdrag der vier mogendheden overde vraagstukken van den Stillen Oceaan zal heden op het departement van Staat te Washing on worden geteekerd. frankrijk. De Kamer hoeft met 335 tegen 199 stem men het amendement Gruchard, tot schrap ping van den begrootingspost voor het ge zantschap bij het Vaticaan, verworpen. Marcel Sembat (Soc.) heeft Briand aangeval Ion naar aanleiding van zijn optreden te as i ington. Sembat zou liever gezien hebben, dat de Volkenbond het initiatief tot ontwapening geno^ rnen had. Briand antwoordde met een lange rede. Zijn hart is vol vreugde over het ieit, dat hij 'den toestand van Frankrijk te Wash ington heeft kunnen doen begrijpen. Zeer verheugd is hij ook over het tot stand komen an de viervoudige overeenkomst. Franknj tet zeer groote belangen te verdedigen in de btille Zuidzee. Ten slotte kwam hij met, de bekende argumenten tegen de ontwapening te land voor den dag. Duitschland is nog veel te oorlogszuch tig, opdat Frankrijk het wagen zou een deel van zijn leger op te offeren. DUITSCHLAND. Rathenau heeft gisterochtend aan den nj s kanselier verslag gedaan over zijn besprekingen te Londen. Het rijkskabinet heeft zich reeds bezig gehouden met de kwestie van het herstel en de Londensche besprekingen. De Duitsche rijkskanselier heeft zich in tin onderhoud met een vertegenwoordiger van een Fransch blad tegen verschillende beweringen van den Franschen oud-minister van Ooilog n ie Lelévre in de Fransche Kamer over de bewape ning van Duitschland uitgesproken. Ook vei klaarde dr. Wirth, dat de verklaringen van mi nister Barthou over de bewapening van den Selbstschutz in Opper-Silezië onjuist waren. Ten slotte herinnerde hij aan hetgeen Briand in October gezegd had, dat van de zijde van Duitschland geen enkel gevaar voor den vrede in Europa dreigt, wanneer men bet toestaat, zich aan 'n vreedzamen arbeid en de ontwikke ling zijner democratische instellingen W wij den. OOSTENRIJK. De kanselier heeft, naar uit Weenen ge meld wordt, bij de behandeling der legroo ting in den nationale* raad een overzicht gege- ven van den economischen toestand, welken hi niet wanhopend noemde. In een zeer nabije toe komst zal een aanmerkelijke verbetering intre den door de ten uitvoerlegging van de regeerings plannen voor het herstel van het economisch evenwicht. -De kanselier verklaarde verder, dat Oostenrijk niettegenstaande de betrcurcnswaar dige feiten van 1 December, zich toch een element blijft noemen van orde en veiligheid in Midden- Europa. Ten slotte deed spr. nogmaals een be roep op de financieele interventie van de Enten te. ROEMENIE. Uit Boekarest meldt men De minister van buitenlandsche zaken Take- Jonescu en de minister van justitie zullen hun ontslag indienen. Een kabinetscrisis dreigt. De koning zal dan waarschijnlijk Take-Jonescu met de vorming van een nieuw kabinet belasten. Binnenhnd. 51 Hij was echter aan het diner heel vroolijk, met My ra aan zijn rechterhand Myra, die er op haar gllervoordeeligst uitzag m haar nieuwe japon uit Parijs en haar haar, hals en handen schitterend van juweelen. Zij was ze- elke man trotscn er een bruid, waarop mocht ziji Dolly Martin en haar man waren ook van de partij '.Dolly was ernstig ongesteld geweest, sedert haar bekentenis omtrent de poarl en iedereen had zich zoo angstig over haar ge maakt, dat haar zonden vergeven en vergeten werden toen ze weer genezen was. Nadat de dames vertrokken waren, kwam Gyril Musgrave, die weer in de gunst van Tom Marshall was hersteld, naast Rod1^ zitten. Hij stak zijn hand in den zak en haalde een pakje brieven te voorschijn. ..Zeg'mens, Rodney," zei hij, „ik ben gisteren even op je kamers geweest, waar een kennis van mij is komen wonen. Hij gaf mij een paar bne- ven, die hij gevonden had in een couranten- vm«er' door jou daai achtergelaten. De werk vertrek Ze da«<' ™ol*ng ingestopt na je rek e« ze vermoedelijk later vergeten. Is I Van het Hof. Naar men verneemt, zal Dinsdag 3 Januari 1922, des avonds te 9 uur, ten Koninklijke Pa leize, Noordeinde, te 's-Gravenhage, een gala- soirée plaats hebben. Een enquête-wet. Naar de Haagsche Msb. redacteur verneemt is aan het departement van Binnenlandsche Zaken in gevorderden staat van voorberei- dinsr een wetsontwerp* strekkende om aan de kortheidshalve genoemde socialisatie-coni- missie onder voorzitterschap van mgr. dr.Nolens het wettelijk enquete-recht te verleenen. Dit enquête-recht blijkt de commissie noodig te hebben om een onderzoek te kunnen instellen naar de trustvorming in de bouwbedrijven, dat mede tot haar taak behoort. Prof. G. J. van Svvaay. Naar liet Haagsche correspondentiebureau van betrouwbare zijde verneemt zal de heer Ir. G. J. van Swaay tegen 1 Mei a.s. zijne be trekking van directeur der Provinciale Noord- brabantsche Electriciteits-Maatschappij ne- derleggen, teneinde .zijn professoraat aan Technische Hooge School te Delft, hetwelk met het Directeurschap van genoemde maatschappij niet vereenigbaar is, weer te aanvaarden. Roode Kruis. Bij Kon. besl. is de gep. schout bij nacht J. J. Rambonnet, te 's-Gravenhage lid van het, dagelijksch bestuur van den Koninklijken Na tionalen Bond voor Reddingswezen en Eer ste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis," voor den tijd van vijf jaren benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur der verecniging Het Nederlandsch Roode Kruis." Corps diplomatique. H.M. de Koningin heeft gistermiddag te 12 uur, ten Koninklijke Paleize, Noordeinde, ontvangen den heer Guillezano do Blanck, nieuwbenoemd buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van de Cnbaansche re publiek bij Hr. Ms. Hof, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven en van den terugroepings- brief van zijn ambtsvoorganger. Hij werd met het gebruikelijke ceremo nieel door den kamerheer-ceremoniemees ter. Baron van Flardenbroek van Lookhorst naar het Paleis geleid, en aan H.M. voorge steld door den Minister Ruys de Beerenbrouck tijdelijk belast met de leiding van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Dc nieuwe gezant van Cuba komt uit Zwitser land, voor welk land hij tevens Cuba vertegen woordigt. Hij zal echter in Den Haag blijven wonen. Gedurende de laatste jaren heeft hij de volgende functies vervuld zaakgelastigde en gezant in China, secretaris-generaal van de Cnbaansche delegatie ter vredesconferentie en gedelegeerde op de tweede vergadering van den Volkenbond. Krupp in Nederland. In aanslmt'ng op de berichten betreffende een vest'gmg van Krupp in Rotterdam, meldt de „Köln. Ztg." thans, dat onder de firma Fried. Krupp Reederei und Transportbetrieb te Rotterdam een nieuwe Maatschappij is op gericht met een kapitaal van 200 millioen waar van voorloopig 40.000.000 wordt uitgegeven. De leiding van de onderneming berust uitsluitend bij de fa. Fried Krupp A. G. De Maatschappij heeft uitsluitend ten doel, do rcederij en trans- portbclangen der Essensche firma in Rotterdam te behartigen Viee-admiraal van Rleiswijk Ris. Naar het „Corr. Bur." verneemt, is met ingang van 1 Febr. de viee-admiraal H. W. G. van Bleiswijk Ris, eervol ontheven van de betrekking van commandant der marine te Middelburg tevens commandant der stelling van de monden van de Maas en de Schelde. Voorts is deze vlag-officier wegens langdurigen dienst eervol ontslagen uit den zeedienst met pensioen en onder dankbetuiging voor dc door hem aan den lande bewezen langdurige en gewichtige diensten. Mr. A. B. M. Ilanlo f Op 78-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage over leden de lieer mr. A. B. M. Hanlo, oud-vice- president van den Hoogen Razd. De plechtige uitvaartdienst had heden plaats in de R.K. Kerk aan de Elandstraat. Daarna werd liet stoffelijk overschot ter aarde besteld op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Woningbouw in Nederland. Volgens de gegevens welke het Centraal Bu reau voor de Statistiek maandelijks met betrek king tot het bouwbedrijf inNederland verzamelt en in zijn Maandschrift publiceert, waren eind Augustus 40321 woningen in uitvoering op nieuw terrein. In totaal was voor den nieuwbouw van 7782 woningen, bouwvergunningen verleend welke werken nog niet in uitvoering waren. De nette vermeerdering van het aantal woningen bedroeg gedurende Augustus 3678, zijnde het verschil van 3872 voltooide woningen en 194 vervallen woningen (wegens onbewoonbaarver klaring, slooping of onttrekking aan haar be stemming). Sedert 1 Januari 1921 waren deze cijfers netto vermeerdering 23.174 als verschil van 24.492 voltooid- en 1318 vervallen woningen. het niet ergerlijk? Je bent immers al een paar maanden geleden verhuisd Rodney nam de brieven aan en stemde toe dat het heel nalatig was. Hij sloeg er een haas tigen blik op en meende dat ze van geen be lang waren. Een echter, met het postmerk Northumberland, maakte zijn nieuwsgierigheid een weinig gaande, maar daar hij op het oogen blik geen gelegenheid had hem te lezen, stak hij dien met de anderen in zijn zak. De heeren stonden juist op het punt van tale op te staan en zich bij de dames in het salon te voegen, toen de bediende binnenkwam met een kaartje op een zilveren blad, dat hij Mr. Mars hall presenteerde. Deze nam het kaartje aan, bekeek liet eeni- ge oogenblikken en fronste de wenkbrauwen. Deze beer wenscht u alleen teN spreken, mijn heer. Hij zegt dat het voor een zaak van gewicht Tom Marshall keek nog zuurder en hij wendde zich tot zijn zoon. Rodney." zei hij, „wil je met onze gaste naar boven gaan Ik kom dadelijk terug- Hij wachtte tot het gezelschap verdvvene was toen ging hij langzaam naar zijia eig koiner, waar Giffard Devereux en Inspecteur Sheldon op hem wachtten. Myra was bezig pi.no ie zpele», met Roel naast haar, toen bc,den dt fcwdttMp in de kamer van Mr. Mais ney ontvingen even Diplomatie. De nieuwbenoemde Engelsche gezant f,e 's-Gra venhage, Sir Charles Marling, is thans te 's-Gra venhage aangekomen en heeft Zaterdagvoormid dag zijn opwachting gemaakt bij den tijdelijken Minister van BuiLenlandsche zaken, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck. De Nederlandsche gezant te Brussel, Jhr. dr. C. W. G. F. van Vredenburch ;s te 's-Gravenhage aangekomen met een verlof, dat tot een'ge da gen na Kerstmis zal duren. Sociale Week. Te Utrecht is Zondagavond onder de belang stelling van een honderdtal voormannen der sociale beweging, de reeds zoo gunstig bekend geworden, maar door den oorlog onderbroken Katholieke Sociale Week, opgezet door de K.S.A. weer begonnen. De voorzitter der K.S.A. de Zeer Eerw. heer Prof. L. v. Aaken sprak de openingsrede, ter wijl o.m. Minister Aalberse ook een toespraak hield. Als bespreking-punt is gekozen ,,'t Bedrijfgra- denstelsel" wat zeker een prachtig idee der K.S. A. mag genoemd worden, want over deze kwestie is men 't zooals onlangs duidelijk is gebleken, bij lange na nog niet, eens. Mogen dan deze besprekingen meer licht geven en ons dichter hij 't beoogde doel brengen. De nieuwe Engelsche gezant. Gisteravond te half 7 heeft H.M. de Koningin ten Koninklijke Paleize in het Noordeinde ont vangen Sir Charles Marling ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van den koning van Engeland bij Hr. Mr. Hof. Op de gebruikelijke plechtstatige wijze werd de nieuw-benoemde gezant, vergezeld van dc leden van het gezantschap, naar liet Paleis gerede'n, onder geleide van Baron van Ilarden- broek vanLockhorst, kamerheer-ceremoniemees ter der Koningin, en weder naar het gezantschap gebouw teruggeleid na de audiëntie.. Sir Charles Marling werd bij H.M. geintro- duceerd door den tijdelijken Minister van Bui tenlandsche Zaken, Jhr. mr. Ruys de Beeren brouck. Steun aan groote gezinnen. In de laatst verschenen (elfde) aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is een artikel betref fende bovengenoemd onderwerp opgenomen. Hierin wordt een overzicht gegeven van de verschillende stelsels van ondersteuning en van het standpunt der voor- en tegenstanders der kindertoeslagen. Verder behandelt het ar tikel de toepassing in Nederland en wel af zonderlijk voor personen in overheidsdienst voor het spoorwegpersoneel, de mijnwerkers en de personen in particulieren dienst werk zaam. Ook wordt iets medegedeeld over de toepassing in een aantal vreemde landen als Duitschland, Frankrijk,, Oostenrijk, Engeland, de drie Scandinavische landen en Nieuw-Zuid- Wales. hall te komen. Verbaasd voldeden ze aan dit verzoek. lom Marshall stond met zijn rug naar het vuur en zag er gejaagd en verdiietig uit. Gif fard en de inspecteur waren gezeten, maar stonden op, toen Rodney en Myra binnenkwa men. Mr. Marshall stelde zijn bezoekers voor met een stem waaruit alle gemis aan zelfver trouwen bleek. Myra schrok en verbleekte toen ze den naam Devereux hoorde. Giffard boog voor Myra, maar stak Rodney de hand toe. „Ik heb van u gehoord, Mr. Marshall," zei- hij. „Mijn nichtje Daphne logeert op het oogen blik bij mij. Het is voor haar en voor mijn broer kolonel Devereux, dat ik vanavond hier ben. Ik heb uw vader de zaken uitgelegd en hij heeft het noodig geacht u en Miss Cowper te verzoeken hier te komen." „Er is toch niets met met Daphne riep Rodney verschrikt uit. „Ze is toch niet ziek Voor hek oogenblik had hij Myra totaal vergeten „Neen Daphne is volkomen wel," antwoord de Giffard met een flauwen glimlach.,,Mijn be zoek betreft een andere quaestie. Miss Cowper beweert, dat op een diner ten haren huize ter gelegenheid van uw engagement, Mr.Marshall, met mijn nichtje Daphne, haar een poarl is ontstolen." De begrooting van Financien. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Vilde Hoofdstuk B (Financiën) der Staats- begrooting. De Minister kan zich geheel vereenigen met de meening, dat het Departement van Financiën bij het betrachten van de noodige zuinigheid dient voor te gaan. Hij verwacht, dat ook hier goede resultaten zullen zijn te bereiken, en hij zal niet nalaten om, zoodra dienaangaande ze kerheid zal zijn verkregen, de vereischte voor zieningen te treffen en, voorzoover noodig, voor stellen bij de Staten-Generaal aanhangig te ma ken. De minister deelt reeds nu mede, dat, mede ten gevolge van de verlenging van den werktijd op de kosten van het departementspersoneel door inkrimping eenige bezuiniging is te verkrij gen. Buiten aanmerking latende het overbren gen van de bezoldiging van de tijdelijke be- zuinigingsinspecteurs van art. 4 naar art. 5, Giffard keek Myra met een eigenaai'digen, strakken blik aan terwijl hij sprak. Ze richtte zich op met van toorn fonkelende oogen. „Weer die ellendige paarlriep ze uit, zich driftig tot Mr. Marshall wendend. „Oom Tom, waarom moet ik toch altijd lastig worden gevallen met vragen daaromtrent? Ik heb u toch gezegd dat ik er niets verder over wilde hooren." Ze beefde letterlijk van woede, toen ze deze woorden sprak. Giffard Devereux viel haar rustig in de rede „Pardon, Miss Cowper, u vergeet dat, om dat u niet verder over de paarl hooren wilde, er een smet is geworpen op zekere personen, die dientengevolge hun onschuld niet konden be wijzen. Ik bedoel natuurlijk mijn broer en zijn dochter.Uheeft ongetwijfeld naar uw beste weten gehandeld," hij keek Miss Cowper scherp aan, „maar u zult moeten toegeven dat uw inzicht in deze verkeerd was." „Het was Miss Devereux'eigcn schuld dat ze verdacht werd," riep Myra met trillende lippen uit, „als zij zich had willen laten fouil- leeren „Daphne ging heen na haar onschuld bewezen te hebben," hernam Giffard ernstig, „en hetdoel van mijn komst hier, is Mr. Marshall te bewijzen dat zij en haar vader volkomen onschuldig zÜn-" (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT J is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1