DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kinderkleertjes 44ste Jaargang. Woensdag 14 December 1921. No. 13210. BureauKOEMARKT 4. - Teleloou InBreommuuaal 85. - P«tb«39. Abonnementen per 3 maanden per meet 15 eent, franco per poet 2.50 per kwartaal. Afr.onderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij »f kraetens wetten of veroideninpen voorn Beschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van: De HANDELSDRUKKERIJ „COS! ER om vergunning tot uitbreiding van de handelsdruk. kerij in het pand Overschieschcstraat 70, kmnnj ter Sectie I. no. 195., door bijplaatsing van 2 E.M van resp 2 en P/a P-K-door verwijdering van 2 E.M. van elk 1 P.K. en door verplaatsing van 1 E.M. van 3 P.K. en van eenige persen. Dit verzoekds met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 28 December a.s., des voormid dags 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die monde ling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip nu bovengenoemd, kan op de Secretarie der Gemeen te van de schrifturen, die ter zake zijn ingeko men, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwe ge rechtigd "zij, die niet overeenkomstig ait- flpl wet voor het Gemeentebestuur of een o meer zijner leden zijn verschenen, teneinde run >e zwaren mondeling toe te lichten. S c h i e-d a m, 14 December 1921 Buitenlandse^ Nieuws. I)E CONFERENTIE TE WASHINGTON. De overeenkomst over den Stillen ceaan is gisterochtend formeel door de vei egtnwooi digers der vier mogendheden geteekenc De commissie voor de kwesties nopens den Stillen Oceaan en het Verre Oosten heeft ee resolutie aangenomen, dat de vier daar >ij >e 'l ken mogendheden toestemmen in re °P.ie van de buitenlandsche postkantoren m P een datum, niet later dan 1 voorwaarde dat er een behoorlijk Ghineesche dienst der posterijen zal worden gehandhaald De „Times" verneemt uit Washing on- trent de overeenkomst in zake Y ap 'an nog Volgende worden medegedeeld: Zoolang Japan op voldoende wijze zijn tuuio Station op het eiland Yap onderhoudt, schorl Amerika zijn recht voor het bouwen van eigen radiostation op. Japan stemt er in toe ton behoeve a rika zijn onteigeuingsrecht te zullen ui ten einde Amerika te helpen, teneinen c werven voor zijn kabelstation, a smec c o dere doeleinden, indien Amerika deze terreme niet op andere wijze kan verkrijgen. Voorts stemt Japan er in toe, ïecue v]Jzl ging van het mandaat ter goedkeuring aan het oordeel van Amerika te zullen onderwerpen en aan Amerika een afschrift te zullen zenden van de rapporten, die Japan aan den olken- bond zal doen toekomen omtrent het bestuui van deze eilanden. Een Van de voornaamste Engelsche gedele geerden heeft verklaard, dat Engeland zal voor stellen de duikbooten te verbieden. Omdat dit een principieel zoo belangrijke zaak is, zal het voorstel waarschijnlijk in openbare zitting wo den behandeld. Vrees voor de Fransche duikboot- vloot, heeft die houding van Engeland teweeg gebracht. Het is evenwel niet aan te nemen, dat Engeland op dit punt de ontwapening ter zee zal laten afstuiten. Het is voor Engeland de hoofdzaak, dat de zaak wordt m het debat ge bracht. Inmiddels neemt het verzet in de Ver. btaten tegen het prijsgeven van Goeam als marine-basis steeds toe. Daarbij vergeleken zal a.s week waar schijnlijk al het overige in belangrijkheid achter komen te staan. DE DUITSCHE SCHADEVERGOEDING. Wanneer de binnenlandsche toestand het toe laat, zal Briand a.s. Maandag naar Londen gaan, ten einde met Lloyd George besprekingen te houden aangaande de Duitsche schadevergoe- C' xfe „Daily Chronicle" bericht dat de Engel sche prenrer tijdens het bezoek van Loucheur aan Londen er don nadruk op heeft gelegd, dat de kwest'e der Dmtsche schadeloosstelling slechts een onderdeel was van een grooter en belang- rijker programma, het herstel van de stab1 hte1 der Europeesche fmancmn en economische ver houdingen. Het blad voegt er aan toe, dat Lloyd George voornemens ;s d't laatste probleem te behandelen in samenwerking met de Europee sche mogendheden. Stresemann, de leider der Duitsch volkspartij, heeft in een vergadering Verklaard dat E uitsch- land de schadevergoedingstermijnen van Jan. en Febr. moet betalen. Briand zeicle hij kan in het parlement geen verzachtingen Van Duitsch land s verplichtingen aanbevelen, op het. oogen- blik dat Frankrijk eindelijk iets begint te ont vangen. Verder moet Duitschland zich ten allen prijze een crediet van langen termijn verschaf fen. RUSLAND. Volgens berichten nit Samara aldus meldt Reuter, zijn er in de provincie Samara 633.Q00 verhongerde volwassenen en 537.000 kinderen. In de provincie Saratof bedraagt het aantal hon gerende kinderen een millioen. DENEMARKEN. In de afgeloopen week is het aantal werkloozen in Denemarken met 2978 gestegen tot 70261. De werkloosheid is vooral grooter geworden in de bouwvakken en aanverwante bedrijven. FRANKRIJK EN SPANJE. De Spaansohc minister van buitenlandsche zaken heeft in den Senaat gezegd te hopen, dat de commercieele besprekingen lusschen Spanje en Frankrijk spoedig hervat zouden wor den. Spanje heeft aan Frankrijk laten weten, zeide de minister, dat wij bereid zijn om te onderhan delen ten einde tot een oplossing te komen. ALBANIË. Men meldt uit Tirana aan de Temps;" dat de regeering te Tirana is omvergeworpen door aanhangers van Essad Pasja, en gevangen geno men. Men vroest voor een conflict tusschen natio nalisten en Italiaanschgezinde elementen. EGYPTE. De handhaving der Britsche troepen in het binnenland van Egypte, als voorwaarde voor de toekenning van onafhankelijkheid aan Egypte wordt gerechtvaardigd door het rapport van het militaire hof van instructie, dat een onder zoek heeft ingesteld naar de woelingen, welke in Mei j.l. te Alexandrië hebben plaats gegrepen. Uit dit rapport blijkt duidelijk, dat de be scherming der Europeanen tegen het fana tisme dringend noodzakelijk is. De ongeregeld heden vloeiden voort uit de agitatie van Zagh- loel Pasja tegen het ministerie-Adly. Op 25 April kwam het te Taritah tot een botsing en de politie was genoodzaakt op de menigte te schieten. Zaghloel verweet toen onmiddellijk aan de regeering dat zij last had gegeven tot moord op de bevolking. De regeering heeft aan de politie order ge geven, dat voorvallen als te Tantah zich niet mochten herhalen, doch Zaghloel en zijn par tijgangers besloten toen klaarblijkelijk, om een herhalmg u t te lokken. Zij organ;seerden te Alexandre een betooging. Eerst toen het pol;t;e-im,reau :n brand stond en lalrijke be ambten gewond waren, gmg de pol:t;o tot sch'eten over, waardoor cèmge menschen ge dood werden. Het hof 's tot de conclusie gekomen, dat de menigte allerarmst vredelievend en zeer goed georganiseerd was. Ook wordt gewezen op het feit, dat vooral onder lagere klassen van het Egyptische volk steeds een fanatieke haat te gen de Europeanen heeft bestaan. De relletjes te Alexandrië waren het gevolg er van, dat men de menigte had wijs gemaakt, dat het toezicht der overheid was verslapt en dat de politie niet durfde optreden. Onder den uitroep „Er is geen regeering", gaf men uiting aan zijn haat tegen de Europeanen. Ten slotte vermeldt het rapport dat du Italiaanschc, Fransche en Grieksche consu laten hebben medegedeeld, dat zij nimmer zullen toestemmen in een uitsluitend uit Egyp- tenaron bestaand beschermingscorps. De „Times" verneemt uit Toronto Op de receptie te Ouebec, ter eere van maarschalk Foch gehouden, werd tot Foch door een vertegenwoor diger van de Armeenscho katholieke geestelijk heid het verzoek gericht, zijn invloed to willen aanwenden om de Armeniërs te redden. Maarschalk Focli gaf hierop ten antwoord „Wij kunnen de Armeniërs niet redden, zoo lang zij zelf niets doen voor hun eigen verde diging. Een eerste vereischte daartoe is, de wapenen op te nemen en den strijd aan te bin den. Binneiiiand. Federatie van pluimvee-organisaties. Te Utrecht kwamen onder voorzitterschap van den heer J. Kooiman bijeen de afgevaar digden van de groote organisaties op het ge bied der bedrijfspluimveeteell ter stichting van een Federatie van het gezamenlijk beharti gen hunner belangen. Eenstemmig kwamen de afgevaardigden tot de conclusie, dat de stichting eener Federatie gewenscht is, omdat hierdoor vrijwel alle ge organiseerde houders, van bedrijfspluimvee- in Nederland in één lichaam vertegenwoordigd zullen zijn. De regeering gaf blijk van hare belang stelling door de aanwezigheid van den heer I. G. J. Kakcbecke, inspecteur van den land bouw, den Rijkspluimvee-consulent en eenige assistent-consulenten. Staande de vergadering werden de statuten in beginsel vastgesteld en een commissie be noemd voor de nadere uitwerking der organi satie, bestaande uit de heeren J. Kooiman, te Amersfoort, voorzitter, P. H. Burgers, te Oosterbeek secretaris en P. J. van Haaren te Tilburg. Bij monde van haar voorzitter gaf de fe deratie blijk van haar economische waarde voor Nederland en de heer Kakebeeke betuigde namens de regeering zijn ingenomenheid met deze stichting. kerijen vergunning te verleenen het aanvangs- uur met een uur te vervroegen, een motie aan genomen, waarin de meening wordt uitgespro ken, dat de voor de Ned. Ver. van Werkgevers genoemde moeilijkheden door het verleenen van een dergelijke vergunning niet noemenswaard zullen worden opgeheven, doch zulks alleen tot gevolg zal hebben een onnoodige vervroeging van het aanvangsuur van den arbeid voor een zeer groot aantal gezellen. De Bond verzoekt daarom den minister van Arbeid het ingediende verzoek der werkgevers niet in te willigen. De Rijksmiddenstandsadviseurs. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, naar volgens het „Hbl." verluidt eervol ontslag verleend aan de drie (tijdelijke rijksadviseurs voor den middenstand voor het Westen, het Zuiden en Oosten des lands, de heeren M. Kropveld, D. C. Nouwens en M. van Berg. In verband hiermede wijst men het blad erop, dat de Iweede Kamer nog geen gelegen heid heeft gehad to oordeelen over 's Ministers voornemen tot afschaffing van het instituut der Rijksmiddenstandsadviseurs, waartegen ver schillende leden (blijkens het voorloopig ver slag yan het afdeelingsonderzoek over do landhouwbegrooting) juist bezwaren hebben geopperd. l'as en pasvisum in Duitschland. De Duitsche consul-generaal te Amster dam verzoekt mede te deelen, dat in verband niet het feit, dat liet aantal buitenlanders, dat zich, in strijd met de bestaande bepalingen, zon der behoorlijk paspoort naar het bezette en onbezette gebied begeeft, gestadig toeneemt, de Duitsche regeering de pascontrole ook aan de Westelijke grens van het bezette Rijnland ver scherpt heeft. De politie zal bovendien bij elke voorkomende gelegenheid nagaan, of vreem delingen in het Bezit, zijn van een volgens de voorschriften geviseerden pas. Als een ongeoor loofde overschrijding der grenzen vastgesteld wordt, moet het viervoudige worden betaald van het in het land van herkomst voor een vi sum gevorderde bedrag. Bovendien kunnen in zoo'n geval de betrokkenen uit het land gezet vvorden of wel zal een vervolging tegen hen wor den ingesteld. AMERIKA. Aan de Londensche „Tunes" meldt men u't New-York De Amer'kaansche immster van Fmanc'ëfl, Mellon, zal bmnenkort aftreden en worden ver vangen door den tegenwoordigen minister van Oorlog, Weeks. Het departement van Oorlog zal bij dat van Marine worden gevoegd en de tegen woordige minister van Marme zal dan aan het hoofd komen te staan van het nieuwe ministère van Nationale Verdediging. Als bezuinigings maatregel wordt een en ander gewijzigd. ALLERLEI. Men meldt uit Moskou dat Litwinof en Kras- sin zich naar Washington zullen begeven 'om te trachten dc Vereenigdc Staten te interesseeren m de kwestie van de Russische schulden voor den oorlog. De Amerikaansche minister van Handel, Hoover, zeide in een rede over de internationale handelstoestanden, op grond van een nauwkeuri ge studie tot de slotsom te zijn gekomen, dat het economisch herstel van Europa, hoewel het na tuurlijk langzaam en moeilijk in zijn werk gaat, onmiskenbare vorderingen maakt. De „Frankfurter"Zeitung" verneemt uit Breslau De commissie tot vaststelling dei t p per-Silezische grenzen heeft van de zijde dei ge allieerde regeeringen instructie ontvangen, ina' arbeid vóór 20 Januari a.s. te voltooien. De arbeidstijd in broodbakkerijen. In een onlangs gehouden vergadering van den Ned. R.K. Bond van Brood-, Koek-, Banket bakkers en Cacao-, Chocolade- en Suikerbewer kers, werd, naar aanleiding van een verzóek van de vergadering „Amsterdam" der Ned. Ver. van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, gericht aan den minister van Arbeid, om voor 21 bak- Afsehaffiny van den Portvrijdom. In zijn antwoord op de vraag van den heer Van Embden in zake afschaffing van den portvrijdom zegt de heer König, minister van Waterstaat, dat er in het oogdient te worden gehouden, dat er tal van autoriteiten en instellingen zijn, aan wie een algemeene vrijstelling van port is verleend, hetgeen wil zeggen, dat vrijge steld zijn van port niet alleen alle stukken, die van bedoelde autoriteiten en instellimgen uitgaan en zijn gericht aan ambtenaren, in stellingen en bijzondere personen, doch ook omgekeerd dat zijn vrijgesteld van port alle stukken, die door deze ambtenaren, instellin gen en bijzondere personen tot eerstgenoemde autoriteiten en instellingen worden gericht. Wordt de portvrijdom afgeschaft, dan zal ieder particulier en alle particuliere en an dere (geen Rijks-) instellingen, zooals o.a. wa terschappen en provinciale besturen, alle cor respondentie moeten frankeeren, hetgeen door de veelheid dezer jiersonen en instellingen een beduidend besrug zal opleveren. Vermits hieruit blijkt, dat. het uitstellen van de afschaffing van den portvrijdom een vrij beduidend verlies beteekent voor de schatkist en daartegen in dezen tijd meer dan ooit moet worden gewaakt, achtte de minister zich bij 'nader inzien niet verantwoord daarmede te wachten tot het tijdstip, waarop suppletoire begrootingen voor de betreffende departemen ten door den wetgever zullen zijn goedgekeurd. De buitenlandsche concurrentie. De Vcreeniging van Fabrikanten op Electro- technisch gebied in Nederland heeft zich tot den minister van landbouw gewend met een adres, waarin wordt gezegd, dat de abnormale omstan digheden het noodzakelijk maken de wettelijk vastgestelde zeer geringe bescherming, die het algemeen 5 invoerrecht geeft., met alle macht Vast te houden en niet illusoir te doen worden in verhand met de rampspoedige va luta-daling. Hiertoe is noodig aldus het adres dat -V zullen zacht, vlekkeloos en sneeuwwit blijven als U LUX gebruikt. U kunt een overvloedig zacht zeepsop verkrijgen door een weinig LUX in warm water op te lossen, hetgeen de teerste stoffen wascht zonder wringen. Probeer LUX eens! De kleertjes zullen volstrekt niet krimpen en het zal een genot zijn voor Uw kindje. DOET WOL NIET KRIMPEN. 8 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARDINCEM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1