DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON. 44ste Jaargang. üonderdagfl 5 December 1921 No. 13211. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bq el kracteus wetten o! verordeningen voor geschreven en andere offlcleele af- en sua kondigingan vaa het Gemeenteliestuur Ter algemeene kennis wordt gebracht dat bij besluit, van Gedeputeerde Staten dezer provincie d.d. 5 December 1921, no 42, de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, wordt gesloten op Zaterdag 31 December a.s. met zonsondergang, terwijl het schieten van hout snippen en het in art. 15, sub litt. g der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) bedoeld jacht bedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflomven, blijft toegelaten tot en met 31 Januari 1922. Buitenlandse!» Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Naar uit Washington gemeld wordt heeft de eerste Japansche gedelegeerde aan Ilughes en Balfour mededeeling gedaan van de door hem uit Tokio ontvangen instructies aangaande de vloot- beperking. Volgens een ander bericht ontving de Japan sche afvaardiging uit Tokio bericht, dat in vei band met de voorgenomen beperking der vloot tien vice-admiraals waren ontslagen, terwijl er nog een aantal andere officieren op nonactivi- teit zal worden gesteld. Van een marine werf die voor de vloot werkt, zijn drieduizend arbei ders ontslagen, aangezien er geen werk meer in uitzicht kan worden gesteld. Nu de Amerikaanschesenator Reed zich prin cipieel tegen het nieuwe verdrag heeft verklaard en ook zijn college Borah met bezwaren aan kwam aldus een bericht uit Washington krijgt het den schijn alsof de ratificatie dooi den Amerikaanschen Senaat toch nog grootere moeilijkheden zal opleveren, dan men oorspion- kelijk verwachtte. Nu er leiders voor een verzet zijn gevonden,ontbreken ook de volgelingen met. Senator Lafollettc, bekend uit den strijd om het verdrag van Versailles, heeft thans ook medege Jee ld, dat hij zich met alle kracht tegen de ratifi- tie zal verzettten. IERLAND. In de zitting van het Engelsche department van gisteren is Lloyd George bij den aanvang van zijn rede met luide toejuichingen begroet. De bijzonderheden van de gesloten over eenkomst, zeide hij, zijn reeds in breeder kring bekend geworden dan ooit met een verdrag, behalve dan dat van Versailles, het geval is geweest. In Engeland, in de Dominions, bij onze bondgenooten en over de geheele beschaafdewe- reld is dit verdrag met voldoening, met, dankbaai heid en hoop ontvangen. Het zou niet tot stand zijn gekomen, wanneer er niet de meest volkomen samenwerking had bestaan tusschen alle leden der Engelsche delegatie. Ierland krijgt vervolgens dit nieuwe p.an het bestuur over zijn eigen bmnelandsche aangelegenheden, zonder eenige bemoeiing van een ander deel van het rijk. Ierland zal alle rechten, welke de andere deelen des Rijks ge nieten, hebben, maar ook de verantwoordelijk heid deelen. Het overgroote gedeelte van het Engelsche volk voelt zich gelukkig in hei, be wustzijn, dat het Iersche vraagstuk is opgelost. Laten wij hopen, dat, de oplossing gevonden is en duurzaam zal blijken te zijn. Nooit zal ik te veel vertrouwen hebben, maar ik twijfel toeti niet aan de toekomst. Het eenige, dat wij kunnen doen, is hopen, dat de nieuwe verhouding 52 Myra werd vuurrood en riep uitdagend „Dat kunt u niet. dat kunt u niet zeg' ik u Hier kwam Tom Marshall kranig tusschen beide „Ga zitten, Myra, en luister naar wat Mr. De vereux te zeggen heeft. De paarl werd in mijn huis verduisterd en het is volkomen waar, dat al deze onaangenaamheden voorkomen hadden kunnen worden, als we de zaak nauwkeutig onderzocht hadden. Die arme Cyril, o.a. is er het slachtoffer van geworden. Laat ons einde lijk de waarheid vernemen als het mogelijk is "„Als het mogelijk is!" herhaalde Myra, maar ik zeg u oom lom, dat ik dit, kruis verhoor als een beleediging beschouw." Ze viel op een stoel neer en greep de leuning vast met zenuwachtige vingers. Rodney keek haar verbaasd aan. Waarom was ze zoo vreemd-opgewonden, zoo angstig dat Daphne's onschuld bewezen werd. Was het ja- louzie, omdat het meisje, met wie hij verloofd was geweest, in zijn oogen gerechtvaardigd zou worden Zoo ja, hoe laag, hoe versehrikke- tusschen Engeland en Ierland vruchten zal dra gen. Ierland heeft trouw aan de kroon beloofd, en zal alle plichten op zich nemen welke het als lid van het, rijk zijn opgelegd. Het was echter voor de belangen van het Rijk en van Ierland zelf noodig, dat er eenige beperkingen werden aangenomen ten opzichte van de gewapende macht, maar de regeering kon niet de verant woordelijkheid op zich nemen om te weigeren voor de handhaving van de orde een bepaald getal gewapende mannen aan Ierland te laten. Wat de zeemacht betreft, de Engelsche re geering voelde, dat zij aan Ierland in dit opzicht niet de rechten kon toestaan, die andere Dominions bezaten. Zij was van mee ning, dat de verdediging van Ierland aan de Engelsche zeemacht blijvend moest zijn opgedra gen. Dit zou én voor Ierland én voor Engeland zelf het beste zijn. Een bindende belofte was even eens gegeven dat de regeering onder geen voor waarde haar toestemming zou hechten aan voor stellen, waarbij Ulster zou worden gedwongen. Dit belette echter de regeering niet pogingen in het werk te stellen om Ulster te overreden van het Al-Iersche parlement deel uit te maken. De regeermg stelde voor, dat Ulster het recht, zou hebben deel u:t te maken van het Al-Iersche parlement of >n den poht-eken toestand te blijven, waar:n het nu verkeerde. Wenschelijk was ook, dat wanneer Ulster besloot 'n afzon derlijke eenheid te blijven vormen, er eennieuwe afbakening der grenzen zou plaats hebben. De definitieve organisatie van den nieu wen Ierschen staat moet nog door de Iersche vertegenwoordigers zelf worden gemaakt. Wat het voorloopige bestuur betreft is voorgesteld een provisioneele regeering te vormen welke op de meerderheid der Iersche vertegenwoordigers zal steunen. Zoo gauw deze regeling, zal worden gemaakt, zal de verantwoordelijkheid voor het bestuur van Ierland aan deze regeering worden overgedragen en zullen de troepen der kroon worden, teruggetrokken. De premier besloot zijn rede met te zeggen, dat over eenigen tijd het wetsontwerp tot rati ficatie van het verdrag zal worden ingediend. In de vergadering van Dail Eireann te Du blin, welke gister werd geopend, zeide Griffith, dat er geen kwestie van geweest was dat de gevolmachtigden macht hadden gehad door hun besluiten hun natie te binden. De Engelsch regeering moet de overeenkomst aan het Engel sche parlement onderwerpen en wij aan het onze. De verklaringen van Collins en Griffith schenen de Valera te bevredigen. Naar aanleiding van een motie, welke door een der leden der vergadering werd ingediend en welke door de Valera werd ondersteund, ging Dail Eireann in geheime zitting. In den loop van de besprekingen werd het duidelijk, dat Dail Eireann Verlangt de ratificatie of de verwerping van het verdrag in het openbaar te bespreken. Op voorstel van de Valera werd vervolgens be sloten heden wederom in openbare zitting te vergaderen. Bij de aankomst en het Vertrek der afgevaardigden werden Collins en Griffith op zeer geestdriftige wijze door de menigte toege juicht. De Valera werd een veel minder warme ontvangst bereid. De bijzondere correspondent in Dublin van de „Daily News", die in nauwe betrekking staat met de Iersche politieke kringen, schrijft dat er volgens zijn opvatting geen werkelijke kans bestaat, dat het verdrag niet zal worden geratificeerd en dat Ierland tot, den chaotischen toestond zou terugkeeren. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE GEALLIEERDE SCHULDEN. Eenige buitenlandsche diplomaten ter confe rentic te Washington mcenen te weten dat Lloyd George voorbereidselen treft, om het initiatief te nemen tot de annuleering der oor logsschulden van Italië, Frankrijk, België, Rus land en de Balkan Staten aan Engeland. Naar medegedeeld wordt zou één der voorwaarden voor zulk een kwijtschelding zijn, dat Frankrijk eveneens de schulden van de geallieerde landen annuleert. Een andere voorwaarde zou zijn, dat de door Duitschland aan Frankrijk te betalen schadeloosstelling met 13V2 milliard goud francs wordt verminderd. AMERIKA. Naar de „Chicago Tribune" uit Washington verneemt, beraadslaagt het Congres thans over een wetsontwerp tot vernindering van het per soneel der marine met vijftig procent. De hui dige sterkte van het personeel is 175.000 man, waarbij de officieren zijn inbegrepen. Het -s de bedoehng het personeel met pen sioen u't den dienst te ontslaan. Zij, die een graad hebben behaald aan de marineschool, doch niet in dienst worden gehouden, blijven bij de marine reserve ingedeeld. ALLERLEI. Hugo Stinnes onderhandelt sinds eenigen tijd met de Svenska Lloyd over den aankoop van een aantal stoombooten. De onderhandelingen zijn, volgens het Kopenhaagsche blad „Afteribladet", zoover gevorderd, dat de afsluiting van den koop de eerstvolgende dagen kan worden verwacht. De Amerikaansche handelscijfers over de maand November wijzen op een belangrijken achteruitgang. De invoer heeft in die maand be dragen 295.500.000 dollar tegen 676.528.000 in het vorig jaar en de uitvoer 211.300.000 dollar tegen 321.200.000. Volgens een bericht uit Sydney, heeft een brand een groot wolpakhuis vol nieuwe wol ver woest. De schade beloopt millioenen ponden sterling. Binnenland. De Ncderlandsche Bank en de Dnitsehe Rijksbank. Lit, Berlijn wordt aan liet, Hbld." gemeld Het geheimzinnige waas, dat de Londen- sche reis van den Rijksbank-president Ha- venstein omgaf, is eenigszins opgetrokken. Wij konden eenige dagen geleden berichten dat de Rijksbank bij de Bank van Engeland 'n rekening had geopend, waarover in de toekomst niet al leen wisseltransacties zouden worden geleid, maar waarover ook cle meeste andere Engelsche transacties der Rijksbank zouden loopen. Thans wordt bericht, dat Ilavenstein op zijn terugreis ook met den president der Nc derlandsche Bank, mr. G. Vissering, heeft onderhandeld en dat tengevolge van deze be sprekingen vermoedelijk in de naaste toekomst een rekening bij de Nederlandsche Bank zal worden ingericht. Deze maatregelen vormen de kroon op nauwe economische betrekkingen, die de beide instellingen reeds sedert jaren verbinden en die vooral aan de wisselpolitiek der Rijksbank zeer dienstbaar zijn geweest. De officieelc on derhandelingen over dit onderwerp zijn, naar wij vernemen, nog niet afgeloopen. De waar schijnlijkheid van een gunstig resultaat is echter zeer groot. met de artiesten over het nieuwe' postzegel goed. De jury voor de postzegelprijsvraag is thans in het bezit gekomen van een aardig Ko ninginnezegel door een der deelnemers aan de prijsvraag op verzoek der jury ontworpen. Binnen niet te langen tijd kan het advies der jury aan den Minister van Waterstaat te gemoet gezien worden. De reis van de „Zeeland." Bij het Departement van Marine is telegrafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. „Zeeland" 12 Dec. van Algiers is vertrokken. 21 Dec. wordt het schip te Den Helder terug verwacht. De eeonomisclie crisis. •liet bureau voor de R.K. Vakorganisatie te Utrecht heeft aan de Minister van Binnenland- sche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Minis terraad, een uitvoerig adres gezonden, waarin wordt gevraagd, maatregelen te treffen, waar door een groot deel der Nederlandsche nijver heid door dezen moeilijken tijd wordt heenge- holpen. Nederlandseh vee. Lit Buenos Ayres wordt gemeld, dat bij decreet het verbod van invoer van vee uit Nederland, anders dan met certificaat van de Regeering, is opgeheven. Het centraalverrekenkantoor voor brandstoffen. In de te Bergen-op-Zoom gehouden raadsver gadering werd besloten in samenwerking met andere gemeenten een proces te gaan voerente- gen de N.V. Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen. In de eergisteren gehouden gemeenteraads vergadering te Zutfen werden B. en W. gemach tigd om de proeedeeren tegen het N.V. Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen. Hetbetreft de restitutie van kolengeld. De verdwenen gedelegeerde. Mej. L. te Rotterdam, heeft aan de politie aldaar medegedeeld dat zij den heer Versteeven den verdwenen afgevaardigde ten congresse te Genéve, van wien werd bericht, dat hij 23 Nov. van Genéve naar Weenen zou zijn vertrokken, 24 Nov. dus den volgenden dag, te Rotterdam op straat heeft ontmoet. Zij heeft zich in den persoon niet vergist te meer daar hij blijkens zijn groet haar herkend heeft. In Duitschland gesloten contraeten. De buitengewone belangstelling voor de spreek uren van den secretaris der Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Frankfort den heer dr. Ih. Metz., ter behandeling van moeilijkheden gerezen bij uitvoering van in Duitschland ge sloten contracten, heeft de Kamer, naar zij mede deelt, doen besluiten deze spreekuren voortaan regelmatig te doen plaats vinden. Het bleek, dat tal van Nederlandsche firma's ernstige moei lijkheden ondervinden bij de afwikkeling van contracten in Duitschland. lijk laag van haar De waarheid begon langzamerhand, bij hem door te dringen. Hij was blij dat hij nog geen enkel woord te gen Myra gezegd had, dat naar een aanzoek zweemde. Maar toch, wat was hij er na aan toe geweest Toen hij daar bij de piano stond, terwijl zij een droomerige walsmelodie speelde, waren de woorden hem bijna over de lippen gekomen. Ze waren echter gestoord geworden door de bood schap om bij Mr. Marshall te komen. Maar als nu de onschuld van Daphne eens bewezen kon worden Voor zichzelf had hij er geen oogenblik aan getwijfeld. Het was niet uit gebrek aan wantrouwen van zijn kant geweest dat Daphne het engagement ver broken had. Maar zou ze het ooit hem vergeven, dat hij zijn vrijheid had aangenomen, als het lot wilde dat ze elkaar weer zouden ontmoe ten Hij keek Myra aan cn het hart zonk hem m de schoenen. „Ga voort als 't u blieft, Mr. Devereux," zei Tom Marshall. „Laat ons deze zaak zoo gauw mogelijk afdoen." „Zeker, Mr. Marshall." Giffard leunde met den elleboog op de tafel, waaraan hij zat en sprak kalm-beslist „De heele quaestie komt neer op een vraag, die ik Miss Owner moet doen. Maar er Mm ze- De postzegelprijsvraag. Naar wij vernemen vorderen de besprekingen kere punten, die ik eerst nader moet verkla ren, als u zoo goed wilt zijn naar mij te luis teren." Myra trommelde met de vingers op de stoel leuning. Rodney zat naast haar. Mr. Marshall stond nog steeds met den rug naar het vuur. „Laat mij u eerst zeggen dat men, hoewel Miss Cowper's paarl nog niet bepaald gevonden is, men toch op het spoor is. Ik zal u dit in bijzonderheden beschrijven." Giffard Devereux begon zijn verhaal en ein digde met te verklaren dat de paarl, die men op het spoor was, eens aan Marie Antoinette had toebehoord. „Hoe weet de politie ditvroeg Tom Marshall verbaasd. Hier mengde de detectieve zich voor het eerst in het gesprek. „De paarl was gesloten in een foudraal met een opschrift. We hebben dat fou- draal in handen." „Maar dat begrijp ik niet," riep Mr. Marshall verbaasder dan te voren, „de paarl werd niet met het foudraal verloren. „Sta mij toe voort te gaan," viel Giffard De vereux in, „en ik geloof dat dit punt dan met de andere opgelost zal worden. Miss Cowper's paarl werd in het foudraal gestolen door een zekeren Morgan, een bekende dief en inbreker, die zich nu in verzekerde bewaring bevindt." De Kamerverkiezingen. Naar „Ons Noorden" verneemt, had te Gro ningen de vergadering plaats van de drie kies- kringbesturen van Friesland, Drenthe en Gro ningen. De besprekingen leidden er toe, dat men overeenkwam een en hetzelfde advies bij de candidatenlijsten naar het TLB. van de Ned. R.K. Bond van Rijkskieskringorganisaties op te zenden. Dit advies luidt als volgt: 1. A. C. A. van stond iets te zeggen, maar met een hijgenden zucht viel ze weer op haar stoel neer.Haar lippen waren lijkkleurig. Giffard Devereux ging onbewogen voort „De paarl werd door Morgan, tegelijk met andere juweelen en sieradiën, gegeven aan een zeker individu, Fellowes genaamd, alias Nor ton Lorrimer. Deze bevindt zich ook in arrest. Morgan, die niet werd gearresteerd in ver band met de paarl, maar om een inbraak in Schotland, schijnt een grief gehad te hebben tegen Lorrimer, omdat deze hem tot verschei dene diefstallen had aangezet en zich grooter aandeel van den buit toeeigende dan hem toe kwam. Daarom bekende hij de politie zijn mis daden en gaf tegelijkertd een gedetailleerde lijst op van de kostbaarheden, die hij aan Lorrimer had gegeven om te verkoopen. Nu is het dus duidelijk hoe we te weten zijn gekomen, dat de paarl ééns Marie Antoinette heeft behoord. We hebben getracht die terug te krijgen, maar tot. nog toe zonder gevolg. Lorrimer heeft be kend haar aan een antiquair in Londen verkocht te hebben, maar dit individu zijn we nog niet op het spoor." Giffard zweeg en keek om zich heen. Myra's gezicht was een oogenblik voor hem verborgen, want ze bukte om iets van den grond op te rapen. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT rvfl <"irfr>ryr»mn nlr.r.f rr.o 1-^4- 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1