DAGBLAD WQDR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De schoonste Parel. FEUILLETON 44ste Jaaryam}. Zaterdag 17'December 1921. No. 13213. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 3a. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandstó Nieuws, LLOYD GEORGE AAN HET WOORD. Bij de reeds gemelde ontvangst van een arbei dersdeputatie zeide Lloyd George, dat er geen sprake van was, dat de schadeloosstelling zou. worden kwijtgescholden. De moeilijkheid bestond er in, om de beste methode te vinden, om de scha deloosstelling binnen te krijgen. Het was duide lijk, dat de betaling van de schadeloosstelling Duitschland zal benadeelcn. Aan den anderen kant zon het niet betalen van de schadever goeding ongetwijfeld nadeel berokkenen aan Frankrijk. De Fransche autoriteiten, de Duitsche auto riteiten, in het kort de autoriteiten over de geheele wereld hadden er naar gestreefd den besten weg te vinden tot verkrijging van het herstel, dat zij behoefden. Sprekende over de oorlógsschulden, merkte de premier op, dat de Britsche schulden dui zend millioen pond sterling bedroegen, de interest inbegrepen. De schulden der gealli eerden aan Groot-Brittannië bedroegen twee duizend millioen pond sterling, de interest zelfs nog niet inbegrepen. Hij was bereid met elkeen over deze kwestie in besprekingen te treden, doch kon niet inzien, dat de annu leering der schulden door één mogendheid veel verlichting zou brengen. Hij was het daarom met de motie van de arbeiderspartij eens, dat het gewenscht was tusschen alle naties een regeling te treffen om deze kwestie te behandelen. Wat Rus- land betreft, Engeland was het eerste land ge weest, dat handelsrelaties met Moskou had aan geknoopt en ook het eerst met het voorstel tot het houden eener conferentie betreffende den toe stand in Rusland gekomen was. Lloyd George had de instemming gekregen met zulk een conferentie toen hij naar Bou logne ging, maar daarop weigerde Rusland weer. Op het oogenblik vroeg Moskou opnieuw om een conferentie en Engeland was volkomen bereid dit verzoek in te willigen. Doch het zal langen tijd kunnen duren, voor dat iedereen zich bereid heeft verklaard, aan zulk een confe rentie deel te nemen. Rusland was geen gemakkelijk probleem. Indien er iemand een plan had om betaling van Rusland te krijgen, zou hij dat gaarne overwegen. Het was Groot-Brittanmë 560 mil lioen schuldig. Het zou werkelijk een mislei ding zijn te zeggen, dat Rusland een veld was, waarin een snelle ontwikkeling onmiddellij mogelijk zou zijn. Van belang was het, het vertrouwen van hen te herstellen, die vroeger met Rusland handel gedreven hadden. Dit was niet gemakkelijk zoolang Rusland zijn twijfelachtige houding in zake zijn schulden handhaafde, en geen waarborgen had aan te bieden voor een crediet- verleening. Zoolang' Rusland het vertrouwen van het buitenland op de mogelijkheid der terugbeta ling zijner schulden niet herstelde, zou zol gens spreker, elke handel met dat land kwy nende blijven. echter al deze kwesties met Bnand DE COMMISSIE VAN HERSTEL Uit Parijs wordt aan de „Times" gemeld, dat de commissie van Herstel in haar laatste zitting de volgende besluiten heeft genomen le. Nadat de comnrssie de waarde der sche pen, die door Duitschland krachtens het vre desverdrag vóór 1 Mei 1921 heeft bepaald op 745 millioen goudmark, is zij thans tot de volgende beslissing gekomen. Passagierssche pen 1.894 ton, wachtschepen 100.146 ton, zeil schepen 95.153 ton, visschersbooten 66 ton of in totaal 197.259 ton. Het bedrag, waarvoor Duitschland voor deze schepen zal worden ge crediteerd, zal 10.244.468 goudmark bedragen, verminderd met de kosten voor uitlevering, herstellingen en verkoop. 2o. De commissie zal een delegatie naar Ber lijn zenden, om de maatregelen te bestudee- ren, die genomen kunnen worden, om de pro cedure betreffende de leveringen in natura te vereenvoudigen. 3o. De commissie heeft besloten om aan Tsjecho-Slowakije het recht op restitutie toe te staan krachtens de verdragen van Versailles, Saint Germain en Trianon, van af 28 October 1918, op welken datum Tsjecho-Slowakije werd erkend als een geallieerde en geassoceerde mogendheid. IN DE OEKRAÏNE Het Oekr. Persbureau meldt De val van Kief en Odessa wordt binnenkort verwach. De toestand der bolsjewiki is volkomen onhoudbaar. In Odessa zijn straatgevechten begonnen tusschen bolsjewiki en de bevolking. Een deel van het roode leger van Kief heeft zich aan de Oekrainers overgegeven. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. alle levensmiddelen >n Hongarije een ongekende hoogte hebben bere'kt,. DE H. STOEI. EN GRIEKENLAND. Volgens de bladen te Athene heeft Z.H. de Paus in antwoord op den brief tot accrediteering van den bij zonderen Griekschen gezant bij het Va ticaan, aan den Koning een eigenhandigen brief gezonden, waarin hij de hoop uitspreekt van samenwerking tusschen den H. Stoel en Grieken land. POLEN. Volgens bericht uit Warschau heeft de eerste betaling, waartoe Sovjet-Rusland zich bij het vredesverdrag van 31Maart verbond, Woensdag plaats gehad. Rusland zond goud en baren en diamanten, die een geschatte waarde van vijftig milliard Poolsche marken vertegenwoordigen. IERLAND. In antwoord op een desbetreffende vraag ver klaarde Chamberlain, dat de regeering het niet raadzaam achtte, liet Engelsche parlement uit een te doen gaan, alvorens de beslissing van Du blin bekend is. Wanneer het noodig is, zal de zittingsperiode verlengd worden tot en met de volgende week. De regeering was echter van oordeel, dat de beslissing van het Britsche par lement niet moet worden uitgesteld tot de be slissing te Dublin is gevallen, doch dat deze beslissing onafhankelijk moet worden genomen in verband hiermede zal morgen over het adres van antwoord worden gestemd. ALLERLEI. De Duitsche regeering heeft baron Neurath, haar gezant te Kopenhagen, benoemd tot am bassadeur in Rome. \on Rosenberg de gezant te Weenen, gaat naar Kopenhagen, terwijl de post in Weenen door Pfeiffer zal worden bezet. De meerderheid van den Landdag van Brunswijk heeft het voorstel der regeering goed gekeurd, dat de kroondomeinen in Brunswijk voortaan niet meer aan de groothertogelijke lamilie, doch aan den staat zullen behooren. BlnnenliBfj, Het loodswezen als staatsbedrijf. Ingediend is door de ministers van Marine a.i. en van Financiën een wetsontwerp tot aanwijzing* van het Loodswezen, de betonning, bebake- ring en verlichting als Staatsbedrijf. De ministers zijn van meening, dat voor be drijven, waarvan de uitgaven niet door de in komsten worden gedekt, de bedrijfsboekhou- dmg het aangewezen middel is, om dezen verkeerden toestand aan het licht te brengen eerst dan kan worden overzien, welke wijzi' gingen in de tarieven i.e. die betreffende de loodsgelden, noodig zijn, om het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven tot stand te brengen. meenten werd gevraagd, terwijl de bijdrage van het Rijk in den steun van uitgetrokken en dub- bel-uitgetrokken crisiswerkloozen niet te zelf- der tijd werd geregeld. Algemeen kwam men er tegen op dat eerstgenoemde bijdrage, welke voor verschillende Gemeenten hooge uitgaven zou vorderen, onverwacht en zonder vooraf gaand deugdelijk overleg met de Gemeentebe sturen werd gevraagd. Een Commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren Vonk de Both, als vertegenwoordiger van het bestuur der Vereeniging van Ned. Gemeen ten de Bordes, als, vertegenwoordiger van het bestuur der vereeniging van Geecntelijke Wcrkloosheidsfondsen, Van der Berg, wet houder van Groningen Vos, wethouder van Amsterdam en de Waal Malcfijt, wethouder van Utrecht, die de geuite bezwaren en wen- schen nader onder de oogen zal zien en een onderhoud daarover met de Hegeeringverzoe- ken. Het werd wenschelijk geacht, dat de Gemeen tebesturen, in afwachting van de resultaten van bedoeld onderhoud, aan den Minister van Ar beid zouden berichten, dat zij eerst na 20 De cember in staat zouden zijn een definitief ant woord op de circulaire te geven. De zaak-Wesselinr). Naar men verneemt, is de ingevolge besluit der R. Kath. kiesvereeniging Rijkskring 's Graven hage ingestelde commissie Wesseling tot de conclusie gekomen, dat de publieke gedragingen van den heer Wesseling niet steeds zijn geweest zooals die van een katholiek openbaar persoon mogen worden verwacht, doch dat aan de com missie geen feiten zijn gebleken, die den heer Wesseling niet langer zouden kunnen doen be schouwen als vertegenwoordiger der katholieken m gemeenteraad en Provinciale Staten. Economische politiek. Naar het „Hbl." verneemt, heeft prof. mr. P. A. Diepenhorst bedankt voor hel lidmaat schap van de sub-commissie uit de Staatscom missie voor de Economische Politiek. eventueel plannen en Hij zou bespreken en gaarne Voorstellen der Labour party gaarne m ont vangst nemen. 54 Rodney had haar lief had haar altijd lief gehad. Zijn bekentenissen omtrent Myra want hij verborg haar niets schenen Daphne van even weinig belang als die van haai' omtrent Valentin. Het jonge paartje opende hun haiten voor elkaar kwcim tot ket bcslmtdBtliuntrouw onwankelbaar Was geweest. En zij wisten dit natuurlijk zelf het best. „Als ik den brief ,dien Valentin mij schreef, slechts op tijd had ontvangen," riep Rodney eensklaps uit, mmar we hebben nu niets meer om over te klagen, hé liefste Dien dag, met Valentin's telegram in de hand, was Daphne bepaald opgewonden. „Hij vraagt mij het pakje te openen, dat ik al dien tijd vocn hem heb bewaard," roep ze uit, „en het als zijn huwelijksgeschenk aan te nemen.Men eerste ge schenk Is het niet vreemd De hoop, die hij uitsprak, vóór zijn vertrek naar het buitenland, n.l. dat hij het mij eens als huwelijksgeschenk zou geven, is dus uitgekomen „Kom, Daphne, kind, laat ons het geheimzin nige cadeau eens zien," zei Giffard DeVereux.,,We zijn er even nieuwsgierig naar als jij zelf." „Valentin zegt dat er een brief \olgt, die mij HONGARIJE. Naar uit Boedapest wordt bericht, zal de Ilongaarsche regeering binnenkort den uitvoer van levensm'ddelen verb'eden. De reeds voor meel verstrekte uitvoervergunningen blijven lot ult'mo Januari geldig. Na den oogst besloot de regeering, op grond van de statistische gegeven. 17.000 wagons meel te laten vervoeren,waarvan tot heden ongeveer 12.000 wagons ook werkelijk werden geëxporteerd. Een deel daarvan, dat naar Oostenrijk en Tsjeclnë gmg 's daar wegens den hoogen prijs onverkoopbaar, vandaar, dat de rest van 5000 wagons z;ch nog m het land bev'ndt. De regeermg z;et zich thans genoodzaakt den ivtvocr te verbieden, daar de prijzen van nadere bijzonderheden omtrent het geschenk zal geven," zei Daphne, haastig heengaand om het pakje te halen. „Het zal mij genoegen doen de kennismaking met Valentin te hernieuwen,Mr.Devereux, "merk te Rodney op. „Het was verbazend edelmoedig van hem mij te schrijven en zoo te trachten Daphne en mij weer tot elkaar te brengen. Hij moet mij een ploert gevonden hebben, toen ik van zijn schrijven geen notitie nam." „Wij verwachten hem spoedig hier," zei Giffard. „Hij zal zijn huwelijk nog eens formeel overdoen." Rodney kende Valentijn's geschiedenis, men hoefde er dus niet verder over uit te weiden. „Het is een vreemde toestand, nietwaar," zei Giffard, terwijl zijn gezicht een weinig betrok. .Valentin logeert op het oogenblik in hetzelfde hotel als zijn vrouw en niemand weet datjze ge trouwd zijn. Ze schreef zich in als Miss Godwin. Het schijnt dat ze Verzot is op wintersport, daarom blijven ze daar nog een weinig." Hier kwam Daphne terug met het pakje. Het zegel was verbroken en het papier er afgescheurd. Het bevatte eeu'houlen doosje en in dit doosje zat een kartonnen doos. Beiden waren verzegeld geweest. Daplule deed behoedzaam het laatste omhulsel van dén inhoud af. Het was een groote, prachtige pasjpl, zóó gezet dat ze als hanger aan een halskettinkje dienst kon doen. Daphne Ijgj, het doosje.vallen van schrik. Rod ney die over haar heengebogen stond greep de >risv Werkloozen. Ten stadhuize van Amsterdam heeft op uit- noodiging van het bestuur dier gemeente onder voorzitterschap van den Wethouder Wierdels een bijeenkomst plaats gehadvan afgevaardigden van eenige Gemeentebesturen ter bespreking van de circulaire van den Minister van Arbeid betreffende den in 1922 van Overheidswege te verleenen steun aan werkloozenkassen, die we gens crisis uitgeput zijn. Tegen het in die circulaire vervatte voorstel werden verschillende ernstige bedenkingen te berde gebracht, in verband ook met het feit, dat in die circulaire alleen sprake was van een extra steunregeling ten behoeve van trekkende werkloozen, waarvoor een bijdrage van de Ge- paarl uit haar handen en keek er naar in de hoog ste verbazing. >>Myia spaarlriep hij uit. „Ik zou haar over al terstond herkend hebben." Dajihne erkende haar nu ook. Als haar eerste mwelijksgeschenk had ze de kostbare paarl ontvangen, die haar in zoo groote moeilijkheden lad gewikkeld. En zonder dit te weten had ze die paarl wekenlang in haar bezit gehad. Het geheim hiervan werd pas later verklaard toen Valentin's aangekondigde brief kwam. Hierin gaf hij haar een beschrijving van de paarl met vérmelding van de historische waarde, ^e was, zoo schreef hij, onder zijn aandacht ge bracht door een antiquair in Wardour Street, van wien hij reeds dikwijls kostbare kunstschat ten en antiquiteiten had gekocht voor Dower House Hij had de paarl als een gescheenk voor Muriel bestemd maar nadat deze naar Zwitser land was gegaan, had hij er de voorkeur aan gegeven die aan Daphne te schenken zijn ideaalvrouw. Eenige weken later werd bewezen dat de antiquair in Wardour Street wel geweten had dat het een gestolen paarl was. En hij zou het niet gewaagd hebben die te verkoopen als hij, de excentriciteit van den kooper kennend, niet' gedacht had dat ze veilig geborgen zou zijn in diens museum. Onder aan zijn brief herhaalde Valentin nog eens dat hij innig hoopte, dat Daphne gelukkig mocht worden, even gelukkig als hij gewenscht Ilollandsehe soldaten. Onder dit opschrift schrijft „De Tijd" Een paar cijfers, die wel wat meer naar voren mogen komen. Tijdens den grooten Europceschen oorlog heeft een corps vrijwilligers, uitsluitend bestaande uit Nederlanders, aan de zijde van Frankrijk gestre den. Veilig mag worden aangenomen, dat niet al die vrijwilligers zuiver uit liefde voor Frank rijk de wapens opnamen, maar dat ook hun afkeer van Duitschland, die hier te lande door de schennis van het Belgische grondgebied zeer groot was, in het spel is geweest. Beide motieven waren in elk geval aan alle baatzucht vreemd. En hoe ver de persoonlijke offervaardigheid is ge gaan, wordt bewezen door het feit, dat er van de 1300 Nederlanders 900 zijn gesneuveld, dat er 396 zijn gewond en slechts 4 de campagne j ongedeerd hebben doorstaan. I Zulks Loont aan, dat het vrije corps niet is gespaard en dat de Nederlanders niet voor spek en boonen meevochten. Mogen wij deze cijfers niet was bijlichten Toch wel. En waarom Omdat ze wijzen op een natio naal eigen. Ons volk is volstrekt geen militair volk, maar dal wil toch niet zeggen, dat onder ons geen geestdrift is te wekken, die zich openbaart in da den, waarbij ook het leven op het spel wordt go- zet. Ongeacht wat tijdens den oorlog onze zeelie den hebben uitgevoerd, van wie er meer dan 1000 het leven hebben gelaten om ons volk te die nen, en ongeacht wat onze kustbewoners nog dagelijks verrichten, als ze menschen kunnen redden, is het vechten voor vrij beid, vooreeren voor recht den Nederlander niet vreemd. Het hangt er slechts van af, of hij voelt dat het moet en of hij wil. Men heeft na de „Belgische ruzie" van '30 al te vaak en te onverantwoordelijk smalend afgege ven op ons eigen volk en het denkbeeld gepropa geerd, dat we hier te lande slechts hazen en konij nen telen. Maar in de dagen van Pius IX zag men wel, hoeveel duizenden Nederlandsche jongens zich vrijwillig voor de zaak der Kerk offerden en hoe ze alles deden waf van hen gevraagd werd dat ze niet alleen diensten presteerden als solda ten, maar ook als verzorgers van zieken en graf- 1 eggers voor pestlijken,hoe ze den dood niet vrees- had haar te hebben kunnen maken. Wat hem zelf betrof, hoewel hij nooit zoo gelukkig zou worden met Muriel, als met haar, had hij toch zooveel geleerd door Daphne, dat hij zou trach ten een goed echtgenoot voor Muriel te zijn. Het spreekt van zelf, dat de paarl aan de oorspi onkehjke eigenares werd toegezonden nadat Daphne een brief aan Valentin had ge' schieven, waarin ze hem de geschiedenis van zijn geschenk vertelde. Maar op den avond van haar trouwdag ontving Daphne een verzegeld pakje, dat bij opening de koninklijke paarl bleek te bevatten met een briefje van Myra „Neem als 't je blieft dit geschenk van mij aan, Daphne, als een teeken van mijn betere gezind heid omtrent jou. Door dit te doen, zul je mij het bewijs geven dat je mij eens misschien over langen tijd al het kwaad, dat ik je heb gedaan, zult vergeven. Ik hoop dat je gelukkig zult worden „Arme Myra," zuchtte Daphne. „Ze heeft een moeilijken tijd doorgemaakt, Rodney." „Ja, ze is er hard voor gestraft,"antwoorddehij. „En heeft er datgene mee verspeeld, dat ze het vurigst wenschtc te bezitten, Rodney," zei Daphne „jouw liefde. Laat ons haar vergeven. Ik zal de paarl behouden." Ilij hing haar het hangertje om den hals en fluisterde: „Jij bent mijn paarl, voor mij van oneindig grooter waarde dan alle andere te zamen." EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 1