580 580 weken geleden, toen de mark een cent gold, en 500 mark slechts 5 gulden waard waren, was de verhouding 39 5 dus 6, wat wel een bewijs is voor de stelling, dat met eenige zekerheid onmo gelijk een vast getal kan worden aangegeven. Maar merkwaardig is het toch, dat men op gelijke wijzeals boven te werk gaande metloonen en prijzen van ongeveer een jaar geleden het zelfde getaM vindt. Waar echter de stand van de mark .voor een groot gedeelte bepaald wordt door de meening ten opzichte van Duitschland's politieke positie op een bepaald oogenblik, de mark derhalve een zeer speculatiefe karakter heeft gekregen, haar waarde dus niet rechtstreeks wordt bepaald door den werkelijken oeconorni- schen grondslag, daar zijn natuurlijk groote veranderingen zeer goed mogelijk Aangezien in Duitschland de prijzen voorloopig nog wel verder zullen moeten stijgen zal alleen daardoor reeds het verhoudingsgetal kleiner moeten wor den. Stijgt dan de valutawaarde van de mark eveneens verder, dan zou dit beteekenen, dat het Duitsche binnenlandsche prijsniveau steeds meer tot de prijzen van de wereldmarkt zou na deren. Hoever we daar evenwel tegenwoordig nog van verwijderd zijn, leert bovenstaande oppervlakkige beschouwing. Nieuwe bankbiljetten van 1000 Naar De Grondwet mededeelt, zal een nieuw model bankbiljet van 1000 in omloop worden gebracht. Op de voorzijde van dit biljet zijn tusschen de woorden ,,De secretaris" en ,,De President" lijnversieringen aangebracht, evenals de tekst donkerblauw gedrukt. Serieletters en nummers welke donkerbruin zijn gedrukt, komen in dezen tekst tweemaal voor. Op den voorgrond van het biljet bevindt zich ter linkerzijde van den tekst een zittende vrou wenfiguur, die de rechterhand onder de kin houdt, terwijl haar hoofd naar den toeschou wer is gekeerd. De linkerhand rust op het linkerdijbeen dat over t rechterbeen is geslagen. De figuur is ge plaatst op een donkeren achtergrond, waarin de Nederlandsche leeuw als motief voorkomt. Het overige gedeelte vertoont een uit lijnen samengestelde oranje-appelversiering, boven den tekst overgaande in een afbeelding van een rij zende zon. In den linker benedenhoek van het biljet zijn twee door een cirkel omsloten hoor nen van overvloed afgebeeld, waartusschen een gevleugelde Mercuriusstaf met slangen, terwijl in den rechterbovenhoek het waardecijfer 1000 is afgebeeld in een cirkelvlak, waarvan de vulling bestaat uit dooreengevlochten lijnen. De smalle rand welke het biljet omlijst, be staat uit het telkens herhaald wordend symbool van het gezag, de oud-Romeinschen bijl met foede. Met uitzondering van tekst en aanduidingen van serieletters en nummers is het biljet ge drukt in een grijze kleur opmen uit gele lijnen samengestelden ondergrond. De keerzijde van het biljet vertoont over haar geheel een cirkelversiering van dooreen gevlochten slingerlijnen in grijs, geel en blauw. Het artikel 232 van het wetboek van straf recht is in een dier cirkels afgedrukt. In een cirkelvormige ruimte, welks middel punt beneden dat van bovengenoemde cirkel- versiering is gelegen, staat als motief het Ne derlandsche wapen omgeven door een krans, dit gedrukt in geelbruine tint. Boven deze afdeelding is om het watermerk beter te doen uitkomen een lintvormige ruim te vrijgelaten, waarin een blauwgrijze kleur de cirkelversiering van slingerlijnen van het bil jet doorloopt. In de vier hoeken zijn ovalen aangebracht, waarvan de vulling bestaat uit lijnen in grijs, göcl en blauw. Het waardecijfer 1000 is in beide hoven-ovalen afgedrukt in cijfers uit evenwijdige horizontale lijnen bestaande, ter wijl m de twee beneden-ovalen de serieletters en nummers van het biljet voorkomen. De biljetten worden gedrukt op, aan alle zijden recht afgesneden papier van ongeveer 2I.o bij 12,2 centimeter, waarin als watermerk voorkomen de woorden Ned. Bank, ter plaatse van de lintvormige ruimte op de achterzijde. Zij worden ter voorzijde voorzien van een stem pel der handteekening van den president en den secretaris. De biljetten zullen gedateerd zijn van 23 Juni 1919. DISTILLEER!) bwuliieiieu soorten Ingezonden medcdeeling. in Indië ligt over 280 millioen beschikken. Sa men dus ca. 600 millioen."Een vergelijking met de andere landen gaat zooals trouwens alle vergelijkingen in zooverre mank, dat men ecner- zijds de Indische instellingen niet uit hetNeder- landsche bedrijf kan uitschakelen, anderzijds de zuiver Nederlandsche instellingen indirect door de met Indië verband houdende bronnen van inkomsten, zooals de exportindustrieën, de groote scheepvaart etc. wel degelijk met ons groot koloniaal bezit verband houden. Een bloo- te vergelijking van onze bevolking van 7 millioen tegenover de 60 millioen Duitschers gaat dan ook niet op. Wel toonen deze cijfers welk een sterke positie het Nederlandsche bankwezen in de Europeesche samenleving inneemt. „Zooals bekend is het Engelsche bankkapitaal zeer klein ten opzichte van de vreemde middelen "zoodat een vergelijking met Engeland niet op gaat, te meer niet, waar de Engelsche overzee- handel zoo'n groote factor in het bedrijfsleven van het land uitmaakt.Wij noemen dan ook de eigen middelen der voornaamste Engelsche ban ken, welke 107 millioen pond Sterling bedragen, alleen volledigheidshalve" Valsche bankbiljetten. Men meldt uit Huizen aan de ,,Msb." Zondag verscheen in deze gemeente een po litic-auto waarin een inspecteur en recher cheur uit Utrecht beide ambtenaren namen inlichtingen bij een tweetal adressen (chefs van een rookerij-groep) inzake door dezen geleverde bokking aan twee te Utrecht aan gehouden Huizer-venters, B. en Sch. Beide aangehoudenen beruchte Huizer-typen beweerden, dat het vele geld, op hen gevon den, o.a. verklaard kon worden uit deze om standigheid dat zij 30 manden bokking te Huizen hadden ontvangen, niet betaald en wel verkocht hadden. AI spoedig bleek, dat de invidu's B. en Sch. bekende klanten der Justitie wat meer op hun boekje had den dan een onbetaalde bokkingrekening en gearresteerd zijn wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten van /60.Zij behooren tot de groep van Huizer-handelaars (visch- en kaasboeren) bekend als „de Duitsche krui sers," voor en na eenigen tijd in Duitschland vertoevende om hunne producten aan den man te brengen en waarom verschillenden hunner nu juist niet erg kieskeurig zijn op het punt van handelsrelaties. In het afzet gebied over de Oost-grens kwamen zij in aan raking met de bende Duitsche valsche mun ters en trachtten nu bankbiljetten van ƒ60 aan den man te brengen. Ten deele is dithun gelukt te Utrecht, waar tenslotte de recherche erin slaagde de uitgifte op te sporen en beiden in verzekerde bewaring nam. In Huizen wist met te verrellen dat zoowel B. els Sch een bun deltje der genoemde biljetten in hun bezit had den 3600). Blijkbaar hebben de heeren eenige ervaring op dit gebied de laatste was o.a. betrokken bij de zaak van de 400 valsche zilverbons van 1 die ongeveer 2 jaar geleden ook in Utrecht is afgespeeld. Schooltuinen in Polen. In de dichtst bevolkte districten van Warschau zijn acht ter reinen voor schooltuinen ingericht, waarmee heel veel succes is bereikt, De Centrale Vereeniging, voor Schoolwerktui- nen in Nederland heeft van dit Poolsche school- tuinwerk een filin laten samenstellen, die 10 Dec. jl. in de Haagsche schoolbioscoop voor pl.m. 150 genoodigden werd proefgedraaid. Nederlandsche en DuUsche b ank en. Een aardige vergelijking tusschen de pos-t-e van Nederlandsche en Duitsche banken, uit een oogpunt beschouwd van het kapitaal en do reserves naar den tegenwoordigenstand der valuta, treffen wij aan in het jongste markt bericht van de Incassobank. „Wanneer Duitsch land", aldus lezen wij daar, „zijn buitenlandsche financieele betrekkingen weder eenmaal zal herstellen valt het op hoe gering het eigen kapi taal der Berlijnsche grootbanken bij een valu tastand van 1 g a 2 cent voor de Mark geworden is, en welke een krachtige positie de Nederland sche banken tegenover het buitenland innemen Kapitaal en reservesvande7Duitschegrootbanken bedragen thans 4457 millioen mark of, de mark a 1 ƒ2 cent berekend, ca. 67 millliocn gulden bij een bevolking van 60 millioen. De twaalf groot ste banken in b rankrijk hebben aan eigen kapitaal en reserves Frs. 2180 millioen hetwelk h 20 cent 436 millioen gulden uitmaakt, bij een bevolking van over de 40 millioen. De zeven voornaamste Zwitsersche banken beschikken aan eigen mid delen over een bedrag van Zw. Frs. 555millioen of a oO cent gerekend 277 millioen gulden bij een bevolking van nog geen 4 millioen. „In Nederland bezitten de zes voornaamste banken welke haar werkkring voornamelijk in Nederland hebben /323 millioen eigen mid delen, terwijl de drie banken wier hoofdbedrijf Godslasteraar gestraft. Zekere John William Gott een „uitgever" van het slechtste allooi, is door een Eondensch gerechts hof tot-9 maanden dwangarbeid veroordeeld. Ter terechtzitting werd Gott een atheist van de slechtste soort genoemd. In 1911 werd hij reeds tot 4 maanden dwangarbeid veroor deeld voor soortgelijke feiten als hem nu ten laste werden gelegd. In 1916 liep hij 14 dagen dwangarbeid op. In 1916 6 weken. In 1918 werd hij tot een boetevan 28pond of twee maan den gevangenisstraf veroordeeld voor het loo pen met een aanplakbord, met voor geloovigen kwetsende afbeeldingen en bijschriften. Op 28 Februari van dit jaar kreeg hij 6 maanden gevangenisstraf voor het verzenden van godslasterlijke boeken met de post en het publiceeren van een godslasterlijk geschrift. Een vrouw, die na de afgekondiging van het nu gevelde vonnis Van 9 maanden dwang arbeid van de publieke tribune af een spotten de opmerking maakte aan het adres van de rechtbank, werd direct voor den rechter ge leid en tot 5 pond sterling boete veroordeeld. Vliegtochten. De grootste tot dusverre ondernomen tocht van een handelsvliegtuig is Zaterdag j.l. door een De Haveland-vliegtuig begonnen. Het vliegtuig vertrok uit Lympnenaar Parijs. Daar zal het passagiers opnemen en dan de reis voortzetten naar Spanje en Marokko. Van Mogador gaat de reis naar Algiers, Tunis en dan over de Middellandsche Zee naar Sicilië pn Italië. Te Catania en Brindisi wordt de tocht onderbroken. Over de Adriatische Zee zal daar na het vliegtuig naar Athene gaan en vervol gens naar Constantinopel. De terugreis gaat door Midden-Europa. Op de terugreis worden Boekarest, Belgrado, Boedapest, Weenen, Mün- h en, Frankfort en Parijs aangedaan. Ontaarde vader. Te Hornby Forks in den staat New-York is, naar dc „New York Times", meldt, een boer de vader van ecn21/2 jarig knaapje zoo woedend geworden, omdat dit ventje zich nog niet zoo gemakkelijk in woorden kon uitdrukken, dat hij eerst het arme kind af ranselde en het daarna uit de keuken schopte. Het arme lichaampje viel als een hoopje, zonder eenigen weerstand, op den kouden grond.Daarna droeg de ontaarde vader het kind in de koude nachtlucht. De verschrikte moeder vond het wicht later bijna bevroren en bracht het snel naar bed. Eenige dagen daarna was het kind overleden. Toen de vrouw het treurig nieuws aan haar echtgenoot mededeelde, stak deze zijn pijp aan, nam zijn geweer en zeide op jacht te gaan. Na dat hij het huis had verlaten, stelde de vrouw de buren van het gebeurde op de hoogte en de sherif werd in het geval betrokken. Deze stelde daarop met eenige boeren in den omtrek een onderzoek in, doch de jager werd niet gevonden. De man had zijn geweer evenwel aan een anderen boer verkocht om een kaartje voor de spoorreis naar Pennsylvania te nemen. Hij werd echter door een boer herkend. Deze noodigde hem u;t wat bij hem te komen gebruiken en in dienshuis werd hij dan ook door de per telefoon gewaar schuwde politie gearresteerd. Hij zal zich thans wegens moord te verantwoorden hebben. AFSLAG GEDISTILLEERD Een tocht van 4 0.000 K. M. Een merkwaardige reis wordt gemaakt door een Amerikaan en zijn vrouw, uit Philadelphia, met een motor met zijspan. Dit echtpaar motorliefhebbers „to the back bone" ging den 6den Juni van dit jaar een grooten vacantie- tocht ondernemen. Hun aanzienlijke bagage bestond uit een tent, dekens, keukengereed schappen, geweren, vischgerei en vele andere op een langdurigen tocht onmisbare voorwer pen. Van Chicago zetten zij koers naar het Noorden en gingen naar de Rocky Mountains, waar zij vele dagen doorbrachten in het ge bergte met jagen en visschen Zij kwamen langs weinig bezochte wegen in het Yellow stone Hark en reisden vele mijlen in die land streek zonder een menschelijk wezen te ont moeten Na een reis van vijf maanden waarin zij 21000 mijl aflegden, arriveerden de reizigers te Portland en Oregon. De toeristen zijn van plan verder te reizen naar Mexico en van daar langs de kust van den Atlantischen Oceaan zoo langzamerhand weer huiswaarts te keeren Het motor-voertuig heeft tot nog toe zijn eigenaar trouw gediend. Behalve eenige weinig beteekenende reparaties, welke gemakkelijk on derweg konden worden gedaan, heeft de mo tor zonder haperen zijn plicht vervuld Het eenige wat speciaal voor deze reis ver vaardigd is, is een battcrijenkist, welke on der den zijspan is aangebracht en die 's avonds en s nachts bij het kampeeren de tent van elec- trisch licht voorzien heeft Heeft de passagicre het koud, dan heeft ze slechts een knopje om te draaien en een klein electrisch kacheltje be gint de zijspan tot een behaaglijke temperatuur te verwarmen van de wol wordt op 500.000 pond gesehat. De totale schade bedraagt ongeveer 1 millioen pond. Het Admirality House, de woning van den gou verneur-generaal, werd door 200 marinema trozen tegen het vuur beschermd. Overstroom ing in Amerika. Een telegram uit Seattle meldtDc aanhoudende re gens hebben in meer dan twaalf steden "in het westelijk deel van den staat Washington over strooming veroorzaakt, waarbij reeds dertien personen het leven hebben verloren. Insecten-invasi e.Ecn vreemdsoortige insectenplaag woedt te Cardiff in het huis van een daar woonachtig.aanzienlijk handelsman.De man was met zijn familie een tijdlang buiten de stad geweest, toen hij, in zijn „home" terugkeeren de, zijn vriendelijk verblijf belegerd zag door millioenen vreemde insecten. Zij hadden zich op de muren en op de meu bels benesteld, op de bedden, de gordijnen,de kleeden en daar een ongelooflijke vernieling aangericht. Verschillende insectenwerende middelen wer den beproefd om de invasie te keeren maar tever geefs. De insecten schijnen uit een pas gekocht meubelstuk gekomen te zijn, waarvan het „opvulsel" uit Indisch materiaal bestond. Daar in moeten de insecten, die ongevaarlijk voor den mensch zijn, maar in een ongelooflijk korten tajd alle stoffeering stukvreten oorspronkelijk hun verblijf hebben gehouden. De insecten plan ten zich met een snelheid van drie generaties in de 24 uur voort, zoodat het geen gemakkelijk werk is, het ongedierte uit te roeien. Groote brand te Sydney. Uit Mel bourne wordt aan de „Times" gemeld, dat Dinsdag j.l. een groote brand in het gebouw van de Pastoral Finance Association te Sydney 30.000 balen wol heeft vernietigd. De waarde M ij n o n g e 1 u k in België. Bij een mijn ramp te Montignies-sur-Sambre, ontstaan door een mijngas-ontploffing, werden twee personen gedood en zestien ernstig gewond, waarvan vijf levensgevaarlijk. Leegkoopers en Duitsche grens beambten. Naar aanleiding van de vragen door den heer ter Hall aan de ministers van Fi nanciën en van Buitenlandsche Zaken gesteld omtrent het optreden van Duitsche grensbeamb ten wordt het volgende medegedeeld aan de ,,Msb." Zoo de Duitsche grensbeambten sinds eenigen tijd op vaak zeer strenge wijze optreden te gen Nederlanders, dan is dit daaraan toe te schrijven dat het gedrag dier landgenooten zelf daartoe gegronde aanleiding heeft gege ven. De smokkelarij heeft zich op zoodanige wijze ontwikkeld, dat in Duitschlands belang met alleen een buitengewoon scherpe controle noodzakelijk is geworden, doch dat het onge twijfeld wenschelijk is om de strenge, doch in normalen tijd zelde toegepaste maatrelen tegen overtreders weder in praktijk te brengen. De Nederlandsche grensbeambten deden trouwens, vooral gedurende den oorlog, hetzelfde, en zij hadden daarvoor even goede redenen als thans hun Duitsche collega's Ofschoon een enkele maal een reiziger, die te goeder trouw is, van dit strengere optre den de onaangename gevolgen kan ondervin den, gaat het niet aan zich te beklagen over een toestand, welke in het leven is geroepen door de groote massa der naar Duitschland trekkende Nederlanders, die de magazijnen leegkoopen, en meestal zeer goed weten wat zij wel en niet over de grens mogen voeren. Die „leegkoopers" verdienen allerminst sym pathie zij behooren tot een steeds talrijker slag vreemdelingen, dat men hier in Duitsch land terecht zeer ongaarne ziet, en dat door zijn optreden den goeden naam van ons land groote schade aandoet. Zoo de Duitsche re geering op aandrang van de onze er inderdaad toe mocht overgaan den grensbeambten ge ringere strengheid in de uitoefening van hun ambt voor te schrijven, dan zou waarschijnlijk het gevolg hiervan zijn dat de Duitsche con sulaten last kregen minder kwistig te zijn met het verleenen van pasvisa. Van een groot deel dier pasvisa wordt thans immers uitslui tend gebruik gemaakt om alle mogelijke ar tikelen voor zeer weinig geld in Duitschland op te koopen, en deze op geoorloofde en on geoorloofde wijze over de grens te brengen. Aan den anderen kant dienen Nederlanders, die te goeder trouw zijn, zicjj v. onaangenaam heden willen vrijwaren, niet zonder meer af te gaan op de inlichtingen, welke zij van Duitsche zijde ontvangen omtrent geoorloofden uitvoer. Het komt helaas zeer vaak voor, dat, vooral door hnndelsvereenigingen, doch ook door ambtenaren, onjuiste inlchtingen worden verstrekt. Vooral eerstgenoemde lichamen schij nen er op uit te zijn vreemdelingen te adviseeren tot het koopen van goederen, waarvan ze zeer goed weten dat zij hun aan de grens zullen worden afhandig gemaakt. Kerknieuws. Bisschop Neumann Venerabilis. In tegenwoordigheid van den Paus, talrijke prelaten, theologen, vertegenwoordigers van religieuze instellingen en orden, benevens Ita- liaansche en buitenlandsche kerkelijke hoogwaar- digheidsbekleeders, had Maandag op het Vati- caan de voorlezing plaats Van het decreet be treffende de heldhaftige beoefening der deugden door den eerbiedwaardigenNeumann,Redempto rist, bisschop van Philadelphia. Na voorlezing van het decreet las de Hoogeern- Pater Murray, de generaal der Redemptoristen, een adres van hulde en dank voor waarin hij de vreugde uitdrukte van het vaderland van Neu mann, de orde der Redemptoristen en van alle Katholieken van Noord-Amerika. De IT. Vader wees er in Zijn antwoord op, dat het decreet door alle Katholieken met vreugde moest worden vernomen, omdat allen de gele genheid moesten gebruiken om de deugden Van den eerbiedwaardigen Neumann na te volgen. („Msb.>')

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 6