lemborg slachtproductenbedrijven en vetsmel- terijen te Amsterdam lijstenmakerijen te Am sterdam scheepsbouw en de N.V. Chemisch fabrieken te Capelle a/d IJselfabriek Gebrs v. Tiel te Helmond Koninklijke Mij. Electro Tinfabriek te Vlissingen mandenmakerijen te Tielalsmede zeelieden (zeevarenden ter koop vaardij) en het personeel van Rijn- en Schelde- sleepbooten te Dordrecht. De werkloozen zijn te onderscheiden in a- „Uit get rokkenen" Dit zijn de uitgetrokkenen van eene vanwege het De partement van Arbeid gesubsidieerde werk loozenkas, die nog niet gedurende het door mij bepaalde aantal weken steun hebben genoten b. „dubbel-uitgetrokkenen," t.w. die ge- trokkenen voor eene hiervoor bedoelde werk loozenkas, die ook reeds gedurende het bepaalde aantal weken steun hebben genoten volgens de door mij getroffen regeling c. ;,r e g I e m e n t a i r" nog niet rechthebben den op de uitkeering uit de werkloozenkas d. „ongeorganiseerden". Hiertoe wórden ge rekend te behooren diegenen, die geen lid zijn van een werkloozenkas als hiervoor bedoeld. De kosten van ondersteuning van de groep- „a" komen in den regel voor de helft, die van de groepen b, c en d in den regel geheel ten laste der gemeenten. De steunregeling voor de uit getrokkenen treedt in werking den len Januari 1922. De steun bedraagt ten hoogstein gemeen ten I klasse a voor gehuwden en ongehuw de kostwinners 13.50 p.w„ benevens 1.50 per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 10 personen b.voor kostgan gers 10 p.w. Voor gemeenten lie klasse zijn deze bedragen resp. 12, 1.35 en 9 p.w., en voor gemeenten Ille klasse resp. /II, ƒ1.20 en /8 p.w. De indeeling der gemeenten is over eenkomstig de indeeling, geregeld bij het Be zoldigingsbesluit voor Burgerlijke Rijksambte naren 1920. Van de inkomsten, zoo van den uitgetrok- kene zelf als van de leden van diens gezin wordt 2/3 in mindering gebracht op zijn steun, vastgesteld volgens de in art. 6 vermelde vor men. Deze in minderingbrenging van 2/3 heeft echter niet plaats voor de bedragen van werk- geverszijde uitgekeerd tot verhooging van den steun, echter slechts tot een maximum van 15 van het steunbedrag. De steun van aan gehuwden en ongehuwde kostwinners mag nimmer meer bedragen dan 65 en aan kostgangers niet meer dan 60% van het loon, dat gelijksoortige arbeiders ge durende de laatste zes volle weken van 45-urigen arbeid gemiddeld per week verdienden. Voor de reglementair nog niet rechthebben den, de dubbel uitgetrokkenen en de ongeor ganiseerden geldt het volgende Ten opzichte van deze groepen wordt, in dien in de kosten van ondersteuning van die personen door den minister een bijdrage is toegezegd, met ingang van 1 Januari 1922 toegepast het tarief van ondersteuning gel dend voor de „uitgetrokkenen" woonachtig in één klas lagere gemeenten. In gemeenten 3e klas wordt het navolgende tarief toegepast. De steun bedraagt ten hoogsteavoor gehuwden en ongehuwde kostwinners 10 per week, vermeerderd met 1.05 per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 1) personen b.; voor kostgangers 7 pergweek. De steun aan gehuwden en ongehuwde kost winners mag nimmer meer bedragen dan 60 en aan kostgangers niet meer dan 55% van het loon, dat gelijksoortige arbeiders gedu rende de laatste zes volle weken van 45-urigen arbeid gemiddeld per week verdienden. De overige bepalingen der steunregeling voor uitgetrokkenen zijn voor zoover mogelijk ook op deze personen van toepassing. Ter voorko ming van alle misverstand worde er hier op gewezen, dat het voor de veenarbeiders in het bijzonder vastgestelde tarief blijft ge handhaafd. 8 Het lijkt.mogelijk in de Rechterzijde een over eenkomst te treffen omtrent de moeilijkste vraagstukken, waarover groot verschil van mee ning heerscht. Het blijkt voorts dat alle Kamerleden zich zonder voorbehoud en onvoorwaardelijk aan zulk een overeenkomst houden. Daarmee is voor de Rechterzijde een verre toekomst geopend. Ware de overeenkomst niet tot stand gekomen of gebroken, de toekomst der rechterzijde zou vernietigd zijn, 'j gaan met een verlicht hart den verkie zingsstrijd tegemoet. Hulde aan al onze Kamerleden. Gemeenteraad. Standbeeld Koning Willem II. Te 's-Gravenhage vergaderde ten stadhuize onder voorzitterschap van den burgemeester het comité tot oprichting van een nieuw stand beeld van Koning Willem II. Onder de oogen weid gezien de vraag, of onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden een circulaire kan worden verzonden,met het doel gelden voor het nieuwe standbeeld bijeen te krijgen. Na ecnige gedach- tenwisseling was men algemeen van oordeel, dat de plannen voortgang moeten hebben. Het kwam mtussehen gewenscht voor aansluiting te zoeken bij andere genacenteïi, opdat het nieuwe monu* ment een nationaal huldeblijk zou kunnen zijn Het denkbeeld om sub-comité's te vormen, werd verworpen. Men meende dat het aan de plaatse lijke autoriteiten moest worden overgelaten, hoe propaganda zou worden gemaakt. Hierop werd de redactie voor een rond te zenden circulaire vastgesteld en werd besloten een rondschrijven te richten tot verschillende gemeenten in ons land. Eenheid. De Gelderlander" (R.K.) schrijft naar aan leiding van de stemming over het ontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplicht Met groote voldoening vernemen wij den uit slag der stemming over het dienstplichtontwerp. Vijftig tegen acht en veertig. Heel de Rechterzijde stond aaneengesloten als een muur van cement. Nu ja, de heer Van Groenendaal heeft tegenge stemd, maar die telt niet meerjmee. Alle anderen stemden voor, allek atholieken, alle anti-revolu- tionnairen, alle christelijke-historischen. Hier mede staat riet enkel het tweede Ministerie Ruys vast in zijn schoenen, maar is ook de toe komst verzeker^ van de Rechterzijde. J er aanvulling van het Raadsverslag van Vrijdag, opgenomen in ons blad van Zaterdag avond, laten wij'hieronder nog de discussie hij een paar reeds vermelde punten volgen De gasprijs. 10b. oorstel van B. en W. tot verlaging van den gasprijs (voor muntgas te brengen op 16 cent en voor gewoon gas 15 cent per M3.) Mevr. K o e t e n-0 o m s meent, dat de prijs van het gas met 2 cent kan worden verlaagd. Op den kolenprijs wordt thans 84.000 bespaard^ terwijl de verlaging van den gasprijs met 1 cent ongeveer 40.000 gld kost. Zij doet derhalve het voorstel den prijs met 2 cent te verlagen. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren C o 11 en v. d. H o e k. De heer H ij m a n zegt, dat hij zoo in eens niet kan nagaan of de Gasfabriek een verlaging van 2 cent thans kan lijden. Hij zegt echter B. en W. dank voor het voorstel tot verlaging, waarin hij meent te zien een tegemoetkoming aan de door hem en den heer Brounts in een vori ge zitting gemaakte opmerkingen aar het adres van B. en W. (Er wordt geroepen wel neen). Hij wenscht in plaats van met 1 Jan. den lageren prijs te doen ingaan met de eerstvolgende opneming van den meter. Den Vorigen keer is de verlaging ook al met 1 Dec. ingegaan. Weth. mr. van Velzen zegt, dat hij gaar ne luistert naar de verzoeken tot verlaging van den gasprijs, maar dat hij, gesteund door de°com- missie van bijstand, zelfstandig wenscht te be- oordeelen of de verlaging mogelijk is. In de prak tijk heeft men gezien, dat B. en W. zoodra zulks mogelijk is met een verlaging van den gasprijs komen. Er is dus geen reden om ontevreden te zijn. Den heer Hijman moet spr. de illusie ontnemen, dat het huidige voorstel een uit vloeisel zou zijn van het door hem en den heer Brounts in een vorige vergadering gemaakte op merkingen. Het streven van B. en W. is er op gericht om, door verlaging van den gasprijs tot verlaging van den levensstan daard mede te werken. De gasprijsverlaging is ernstig in de commissie voor de gasfabriek besp sproken, maar men kon niet verder gaan als wat nu toelaatbaar is. Het is gebruikelijk om als mén den vinger geeft, de geheele hand te nemen. B. en W. kunnen moeilijk de verantwoordelijkheid op zich nemen voor een richtige exploitatie van de gasfabriek als men nog verder met de ver laging zou gaan. De kolenprijs alleen bepaalt niet de prijsverla ging van het gas.Ook de prijsvan amoniak en teer is van invloed en deze producten zijn thans moei lijker van de hand te doen. De toestand van de gasfabriek is thans zoo, dat verdere verlaging niet verantwoord is. Het is beter geleidelijk den prijs te verlagen dan genoodzaakt te zijn later weer met een voor stel te komen om den prijs te verhoogen. Schie dam maakt op de aan de commissie overgelegde gasprijzen in verschillende gemeenten van ons land een goed figuur. Weth. geeft mevr. Koeten Ooms in overwe ging het voorstel terug te nemen, in vertrouwen op het beleid van B. en W. In antwoord op de vraag van den heer Hijman antwoordt weth., dat B. en W. een goed systeem hebben gevolgd door de prijsverlaging niet met de e. v. meteropname, doch met Jan. te doen in gaan. Weth. wenscht niet graag in deze van sys teem te veranderen. De heer H ij m a n vroeger ging de prijsverla ging in bij de e.v. meteropname. Weth. m r. v. Velzen: Sedert den vorigen keer met meer. De directeur acht het gewenscht daaraan vast te houden. De heer Hinkelaar raadt mevr. Koeten- Ooms aan, haar voorstel te handhaven. In de commissie heerschte ten opzichte van het voorstel tot verlaging van 1 cent een afwij kende opinie. Een winst van 48.000 gld. voor de gemeente blijft bij verdere verlaging toch gega randeerd. Bij de bestaande bedrijfszekerheid is 2 cent z.i. wel gemotiveerd. De heer Van Pelt (A. R.) wijst er op dat in de oorlogsjaren weinig aan de gasfabriek is gedaan, zoodat zuinigheid is geboden. Nog meer vei laging van den gasprijs is met het oog op groo- tere uitgaven aan gebouwen en machines niet verantwoord. De heer Dinkelaar meent, in tegenspraak met hetgeen de heer van Pelt beweerde, dat er ontzaglijk veel is gedaan aan de gasfabriek een nieuwe gashouder is er gebouwd, een cokesbreelc- inrichting aangeschaft, enz. Daardoor zijn de exploitatiekosten natuurlijk belangrijk gestegen. De prijs van het gas acht spr. in vergelijking met andere plaatsen nog hoog. De heer Sc h reu der zegt, dat zij, die den toestand van de gebouwen en machines in oogen- schouw hebben genomen na de vorige vergade ring der gascommissie wel tot de conclusie zullen zijn gekomen, dat er ontzaglijk veel moet gedaan worden Weth. mr. vanVelzen verklaart, dat aan de verkrijging van een winst van 48.000gld. dooi de gasfabriek nog veel risico zit De gasfabriek verkoopt toch eigenlijk al het gas tegen kost prijs. Weth. heeft ten aanzien van de kwestie van het maken van geenerlei winst door de gasfabriek een andere opinie dan de heer Dinkelaar. Wat de toestand der gasfabriek aangaat, acht weth. het beter dezen in d.e commissie te bespreken. De gasprijs van Schiedam is z.i. niet hoog, daar b.v. te Delft de gasprijs hooger is. De voorzitter brengt thans het voorstel- KoetenOoms (verlaging met 2 cent) in stem ming, Het wordt verworpen, met 13 tegen 7 stemmen. Vóór stemmen de heeren v. Pelt, Dinkelaar, Korpel, Collé, Hijman, v. d. Hoek en mevr. Koe tenOoms. Weth. de Bruin was tijdens de stemming afwe zig. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aan genomen. Mevr. K o e t e nO o m s dringt er nog op aan, dat er een strenge controle zal worden ge houden op de aflevering der cokes. Er worden hier cokes afgehaald, om in Rotterdam te ver- koopen. Weth. rïi r. v. Velzen zegt, dat terstond na het bekend worden van dezen .verkoop de aandacht hierop is gevestigd. In het tijdvak van 1 Oct. tot 10 December zijn 32.000 H.L. cokes afgeleverd, hiervan werden door de gasfabriek slechts 1780 H.L. naar buiten de stad verkocht, dus slechts 4,2 De praktij ken der opkoopers zijn te laat bemerkt, maar er zijn maatregelen getroffen om deze den kop in te drukken. 10c. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een crediet van 115.000 voor verplaatsing van grond in West-Frankeland en Kortland in verband met tewerkstelling van werkloozen. Weth. Houtman vraagt om een debat over principieele zaken, verband houdend met tewerkstelling van werkloozen, uit te stellen tot bij de bcgrooting. De heer Collé zegt, dat er bij het voorstel een circulaire is gevoegd van het Dep. van Ar beid. Die circulaire heeft betrekking op het loon en de arbeiders die bij het werk gebruikt moeten worden. Hij vraagt of deze circulaire ook in de comm. voor de werkloozenzorg zal worden be sproken. Moet die commissie nog een nader advies uitbrengen of zal zij nog worden gehoord De voorzitter antwoordt, dat het in de bedoeling ligt de volgende weck de commissie voor de werkloozenzorg bijeen te roepen. Het crediet wordt vervolgens z.h.st. verleend. lOd Voorstel van B. en W. om voor 1921 een verlicht en verwarmd schoollokaal ter beschik king te stellen ten behoeve van onderwijs aan volwassenen, alsmede over dat jaar een subsidie van ƒ700 toe te kennen. De heer Collé zegt, dat het vorig jaar toezegging is gedaan onderwijs aan volwassenen te geven. Nu is er met 3 van de 5 vakcentrales een regeling getroffen. Geldt die regeling alleen voor die 3 met de bedoeling de overige uit te sluiten Weth. De Bruin verklaart, dat de voorge stelde een algemeene regeling is. Dit is mijn op vatting. Ongeorganiseerden zoowel als georgani- seerden kunnen er aan deelnemen. De heer C o 11 e Wat is dan de reden dat die drie alleen een mededeeling hebben ontvangen en de andere niet Weth. De Bruin zegt, dat vermoedelijk de andere vakcentrales zich niet hebben aangemeld of er zich niet voor hebben geïnteresseerd. Er wordt een comité van toezicht opgericht en het ligt niet in de bedoeling bepaalde groepen uit te sluiten. De heer C o 1 1 e dankt den weth. voor zijn mededeelingen en verklaart hiermede genoegen te nemen. Het voorstel wordt z.h.st. goedgekeurd. op uitstel der behandeling aan. Plij zegt dat de Raadsleden in tegenstelling met B. en W. geen ambtenaren tot hun beschikking hebben om hen te helpen. Weth. Houtman zegt, dat toen hij Raadslid was, hij ook geen extra hulp tot zijn beschikking had. Weth. De Bruin dringt aan om de be grooting nu te behandelen, teneinde vóór Kerst mis gereed te kunnen zijn. Dit zou ook in 't be lang der gemeente zijn. Er ontstaat nu een woordenwisseling tusschen den heer C o 1 1 e en weth. De Bruin over het feit dat de heer Colle weer het woord vraagt en de debatten noodeloos rekt. De heer Dinkelaar meent dat men de kwestie niet op de spits moet drijven en alleen moet letten op het feit, dat de stukken te laat in handen zijn gekomen van den Raad. De voorzitter zegt, dat B. en W. aan den Raad overlaten, om te beslissen of er heden met de behandeling der begrooting al dan niet zal worden begonnen. liet voorstel om de bcgrooting heden in behan deling te nemen wordt verworpen met 11 tegen 10 stemmen. Tegen de heeren Dinkelaar, Korpel, Colle, Hijman, v. d. Hoek, Schreuder, Swartjes, Schef- lers, Brounts, v. d. Most en mevr. KoetenOoms De begrooting zal dus Maandag behandeld worden. Zitting van heden. Voortgezette vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Maandag 19 December des n.m. 2 uur. Voorzitterde burgemeester de heer A. J. Gijsen. Tegenwoordig zijn 17 leden. Afwezig de heeren v.d. Toorn, v.d. Tempel, Kavelaars, Brounts, van Pelt en Evers. Grondverkoop. Bij de ingekomen stukken, die Vrijdag ter kennis van den Raad werden gebracht behoorde ook een voorstel van B. en W. tot verkoop aan N. Krabbendam qq. van een perceel bouwterrein groot 1250 Ma„ aan de Charlotte de Bourbon straat voor den bouw van zeven middenstands woningen. Op verzoek van eenige Raadsleden werd dit voorstel aangehouden tot heden. De voorzitter stelt thans dit voorstel aan de orde. Het voorstel wordt goedgekeurd. De voorstanders van erfpacht verzoeken aan- teekening dat zij er tegen zijn Daarna wordt met de behandeling der Be grooting 1922 begonnen. (De zitting duurt voort) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeentebegrooting 192 2. De voorzitter stelt voor, thans de Ge meentebegrooting 1922 te behandelen. De heer Dinkelaar zegt bemerkt te hebben dat de heer Houtman slagvaardig schijnt te zijn, om de begrooting heden te behandelen. Spr. stelt echter voor Maandag daarmee te begin nen. Gisteravond hebben de Raadsleden nog een heel stuk thu's gekregen en het is met mogelijk geweest daarvan tijd'g kenms te nemen. Weth. Houtman ,erop wijzend, dat de Commissaris der Koningin reeds op spoedige indiening der begrooting heeft aangedrongen, meent dat men best de algemeene gemeentepoli tiek kan bespreken. Er kunnen thans nog 2 uren benut worden voor het houden van alge meene beschouwingen. De heer Schreuder zegt dat de Raads leden onvoldoenden tijd hebben gehad, om de op de begrooting betrekking hebbende stukken te bekijken. Dinsdag zou z.i. nog te vroeg zijn om de begrooting te behandelen. Den heer Colle lijkt 't, dat B. en W. de Raadsleden in de maling willen nemen. De Mem. van antwoord is pas 2 dagen in 't bezit van den Raad en hij ziet geen kans in 2 dagen tijd de stukken behoorlijk te bestudeeren. Hij hoopt, dat de Raad nu niet met de behandeling zal begin nen maar als men wat frisscher is Weth. mr. van Velzen wijst op de taak van B. en W. om de begrooting tijdig af te wer ken. Elk voorstel zal weth. derhalve steunen om ons door de begrooting heen te werken. De be schouwingen over de algemeene politiek zouden nu gevoegelijk gehouden kunnen worden. De cij fers der begrooting worden in den regel toch in 'n achtermiddag afgedaan. Het argument dat de Raadsleden niet gepraepareerd en niet frisch zouden zijn, acht weth. niet houdbaar. De heer Colle repliceerend dringt nogmaals Nederlandsche Vereeniging van Distillateurs en Likeurstokers. Men meldt ons Ie Utrecht hebben Vrijdag j.l. verscheiden der grootste distillateurs- en likeurstokersfirma voornamelijk uit Amsterdam Rotterdam en Schiedam, vergaderd onder leiding van den heer W. J. Hasekamp der firma W. Hasekamp Co te Schiedam. Resultaat dezer vergadering is geweest de oprichting van de Nederlandsche Vereeniging an Distillateurs Likeurstokers, welke wordt gevestigd te Schiedam, en beoogt de beharti ging der economische en commercieele be langen van distillateurs en likeurstokers, zoowel wat betreft den inheemschen als den buiten- landschen handel. Do namen van het bestuur zullen nader worden bekend gemaakt. Als vertrouwensman der Vereeniging zal op treden Mr. M. M. van Velzen, advocaat te Schie dam. Op de Statuten wordt de Koninklijke Bewilli ging aangevraagd. Fidelio. De OpereTte „de Bedrogen Sultan", tekst van 1van t Hoen, alhier en eveneens door hem gearrangeerd naar verschillende Opera- en Ope rette-melodieën, welke een tijd geleden door een mannenkoor werd uitgevoerd, is gisteravond in den R.K. Volksbond weer met groot succes gezongen door 't gemengd koor „Fidelio" di recteur de heer J. den Draak. Tot in alle hoeken was de groote zaal met be- langstellenden bezet, die telkens door daverend applaus van hun groote voldaanheid over spel en zang blijk gaven. Ook de ensceneering der verschillende ta- fereelen was met zorg mgercht. De hoofdrollen werden gezongen door de heeren T. van 't Hoen (Tenor), als Sultan Omar, Th. Beumer (bar-ton) als grootviz-er Achmet, J. Verbeeke (bas) als stuurman Edward, Mej. M. Rissema, (sopraan) als Willy, Edward's verloofde, en de heer W. v.d. Werken (bariton) ais de bediende Al'. De praestat'e s van al deze hoofdpersonen mogen ongetwijfeld met lof worden genoemd, ;n 't bijzonder de zang en 't spel van den heer van 't Hoen en Mej. R;ssema. Jammer was t, dat de heer Verbeeke wegens verkoudhe-d zijn stem met zoo kon gebruiken, als hij wel wilde. Ook de koorpartijen zijn goed gezongen, ze waren met zorg ingestudeerd. De piano-begelei ding was in handen van den heer J. den Draak, den directeur zelf, die voor zich met groote te vredenheid de herinnering aan den zoo best ge slaagden avond kon bewaren. Een afdeeling van 't Harmoniecorps „O.B.K." alhier verhoogde nog de vreugde-stemming met eenige lustige nummers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2