(ievonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags schoolschrift, pet, huissleutel, hond kinder- portemonnaie, reticule inh. rozenkrans, deurmat rozenkrans in étui, ceintuur. Bij vindersceintuur, Hamerslag, Nieuweha- ven 19, foxhondje, J. C. Slieker, Westfranke- landschestraat 1041) danxesceintuur, A. Douw, Emmastraat 21 kinderhandschoen, W. G. van Put, Spinhuispad 1 zilveren medaille, J. v.d. Water, Prinsessteeg 34kinderportemonnaie met inh, de Reuver, Prins Frederik Hendrikstraa 9b kapzak, J. Huihoven, Burg. Knappertlaan 20bherdershond, T. W. Hendriks, Hoofd straat 171/2; armband, A. van Pelt, L. Ons Genoegen 2; portefeuille met papieren, A. M. Nijs, Bakkerstraat 21/14vulpotlood, Domi nions, Nassaustraat 57notitieboek, Alberts, Hagastraat 22 lint en elastieken kousenbanden v. Waardenburg, Boterstraat 27 ijsmuts, W. J. Wuisman, Achter de Teerstoof 15; ring met sleutels, C. v.d. Mark, Touwbaan 54beugel- tasch met ing. L. Hagenstein, Dwarsstraat 60/2; reticule met inh, B. Dijkshoorn, Bommel schestraat 31 zilveren armband horloge, Bok- Jna, Gr. Markt 29. Ten nadeele van D. v. d. Waardingen is Vrijdag op het terrein Scheepsbouw Mij „Nieuwe Waterweg' een rijwiel ontvreemd. V. u i t van de alhier Gemengd IVieuws. Huldiging redders. Ie Vlissingen heeft de inspecteur van het Nederlandsche loods wezen den schipper B. W. Pietera, den machi nist P. Struyk en de matrozen Ch. Cruck, F. Gruck, A. Mommers en R. D. Streefkerk van de reddingsboot in het kantoor van het loodswezen toegesproken en hun een som gelds overhandigd zijnde een deel van het bedrag dat door de Ne derlandsche Vereeniging van Reeders is toe gezonden aan de Zuid-Hollandsche Redding maatschappij voor hen, die tijdens den jong sten November-storm schipbreukelingen den. Door de Vlissingers is op 3 November de bemanning van de Engelsche' visschersboot „Lowestofft 942" die bij Westkapelle in nood verkeerde, veilig te Vlissingen aan wal ge bracht. Het andere deel van het bedrag was be stemd voor de bemanning van de reddings boot te Hoek van Plolland. red Valsche bankb;ljetten van/6 0. Nadat de gemeentepol't'e te Kerkrade had weten aan te houden zekeren W., een Dmtscher d;e een valsch bankbüjet van 60 trachtte mt te geven, werd later te Aken een kameraad van dezen gevangenen genomen, d>e ook valsche bdjetten bij zich bleek te hebben. Er wordt naar de vervaardigers, die zich in DuiLschland ophou den, een onderzoek ingesteld ƒ1 5 0 0 zoek. Een metaalbewerker ontving op het kantoor v.d. Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond in de Mauritsstraat te Rotterdam 13.800 welk geld bestemd was om bij de wekelijksche steunverleemng aan ongeorganiseerde stakende metaalbewerkers te worden uitgekeerd in een lo kaal aan de Schipperstraat Hij nam het ge t mee naar huis en toen hij den volgenden dag aan het betalen ging, bleek er ongeveer loOO te kort te zijn. Aan den grond geloop en. Het Engelsche stoomschip „Blairmore van New castle met een lading steenkolen te IJmuiden aangekomen, is Zondagmorgen aan den binnen kant van den noordpier te IJmuiden aan den grond geloopen en is thans nog niet vlot. Storm. Op de Noordzee heeft Zaterdag een hevige storm gewoed. De havenplaats Huil heeft erg door het nood weer geleden. De stad is, wegens het buiten de oevers treden van den Humber, gedeeltelijk overstroomd. De schade is zeer belangrij Ook in Grimsby is veel schade aangericht. De mailboot „Olympia" met een paar duizend passa giers aan boord is wegens stormweer met 11 uur vertraging te Southampton aangekomen. Ue kapitein verklaarde nog nooit zulk n noo weei te hebben meegemaakt. Aan boord is een passa gier zoodanig verwond, dat hij een been za moeten missen. Een Italiaan sloeg over )ooi en verdronk. De bolsjewieksche pers Volgens berichten uit Reval heeft het Centrale eonn e van de Comm. partij van Rusland zich to a e gebieds- en gouvernements-comité s der par y gewend met een oproep, waarin de Russische bolsjewieksche pers op de scherpste wijze ge critiseerd wordt en waarin vastgesteld wor dat de plaatselijke comité's veel te weinig aan dacht wijden aan het gehalte van die peis. Een groot aantal bladen is ie traal comité „beneden alle kritiek c °P P geeft last de staven der bladen onverwij herzien en alleen die kameraden tot re'dac e 3an de stellen, die werkelijk de noodige po i hennis bezitten. In Januari 1922 zal een - Hussisch congres der bolsjewieksche journ Plaats hebben, waar de nieuwe organisatie va de partijpers grondig besproken zal wor e"- Het centrale comité herinnert er dan verder aan, dat de partij-comité's moeten z01£e de registers met de bijzonderheden 0 e et °lsjewieksche communistische journa oni? ^gehouden worden. In die regis a0°k d.e graad van ontwikkeling, kenms en be 8chavmg Van elk J0Urnalist opgenomen worden, benevens een volledige opgave van de bladen, waaraan hij te voren mede gewerkt heeft, ook vóór de revolutie ,en welke beroepen hij behalve dat van journalist nog uitoefent. De verantwoordelijkheid voor de juistheid van al die inlichtingen komt te rusten op de secretarissen van de partijcomité's. Kunst en Letteren. Camillc Saint Saens. Camille Saint Saëns, de beroemde musicus, die 4 December in Algiers was aangekomen om een voorstelling van „Lakme" bij te wonen is 's avonds in zijn kamer van het Hotel des Oases plotseling overleden. Juweelendiefstal. Te Londen heeft weer een juweelendiefstal plaats gehad. In een West End hotel is ten nadeele van Mr. Winifred Wilson voor een waarde van 2000 pond sterling aan edelgesteente ontvreemd. Vermoed wordt, dat een 30-jarig persoon, die een bezoek aan het hotel had gebracht en 's ochtends om 5 uur door den portier was gezien, de dader is. Reehtzaken. Aanvaring. Het stoomschip „Panama" met 107 personen aan boord, is, volgens een telegram uit New York, in aanvaring geweest met de Amerikaansche torpedojager „Graham off Seagirt". Zes opvarenden van de torpedo jager werden gewond. Een vijftal schepen was spoedig ter plaatse om hulp te verleenen. De Ilaagschc bomaanslag. Thans kan met zekerheid worden gemeld, dat de zaak tegen de personen, beschuldigd van den bom aanslag oj) het huis van majoor Verspijk, aan het Frankenslag te 's-Gravenhage, den 5en Januari aldaar voor de rechtbank zal worden behandeld. Naar het Corr. Bur. verneemt zal beklaagde v.d. Linden ter zijde worden gestaan door Mr. v.d. Hurk uit Breda, terwijl aan de drie andere beklaagden als raadslieden zijn toe gevoegd Mr. Donker Curtius, Guiber en Grooten- boer, alle drie uit 's-Gravenhage. Aardbeving in Argentinië. Be richten uit Nahuelhuopi (Zuid-Argentinië) mel den, dat zich sedert 12 December hevige aard schokken hebben doen gevoelen te Bariloche (pro vincie Rio Negro, in de Cordilleras de Los Andes). De aardbevingen zijn het gevolg eener vulcani- sche uitbarsting. Het k a s,t e e 1 Frauenbergbij Bud- weis het verblijf van prinses Schwarzenberg,dat in 1847 naar het model van Windsor Castle werd gebouwd is, naar uit Praag aan de „Times" wordt gemeld, Woensdagavond jl. gedeeltelijk door brand vernield. De bibliotheek en andere kostbaarheden werden gered. Kerknieuws. P. fr. L. M. Jansen, f Ecnigen tijd geleden maakten we reeds mel ding van het overlijden van onzen oud-stadge noot, den ZeerEerw. Pater Lud. M. Jansen, die lange jaren in de Curacaosche Missie is werkzaam geweest. De thans met de mail meegekomen „Amicoe di Curacao", van d.d. 19 Nov. '21, bevat over den beminden en gevierden priester een uitge breid en waardeerend artikel, waaraan wij het volgende ontleenen Geboren den lOden Juni 1845 te Schiedam en in 1872 priester gewijd, trok hij vier jaar later als missionaris naar Curacao, om de zorgen der Parochie Pietermaai aldaar op zich te nemen. Vol ijver volbracht hij den pioniers-arbeid in de hem toegewezen Missie en vooral legde hij zich toe op de bekeering en vorming der jeugd,die den harteJijken, gullen priester al spoedig bijzonder lief kreeg. Velen zijn er, die hun toekomst aan pater Jansen hebben te danken. Verder legde hij den grondslag van het Katho liek vereenigingsleven op Curacao, stichtte en redigeerde de „Union," de eerste Katholieke Volkskrant, was ijverig medewerker aan de „Amigoe" en „La Cruz". richtte op de St. Josefs- Gezellen-Vereeniging en de coöperatieve winkels en werkplaatsen, kocht gronden aan voor wonuig- bouw, hij lrelp :n één woord zijn jongens, waar hij maar kon. Ookschreef hij devotieboekjes, die nog in ge bruik zijn. Hij was een uitstekend redenaar, met een diepe geloofsovertuiging en echt vroom en eenvoudig van harte. Zijn vurigste wenschwas een Katholieke Jon gensschool, maar helaas mochten hierin zijn po gingen niet slagen. Plotseling werd hij ziek. 't Was Zondagmorgen 13 November in den namiddag. Bediening werd noodzakelijk geacht en reeds Maandag 14 Nov. stierf de pater een zachten dood. Zijn uitvaart en begrafenis hadden plaats onde- buitengewone belangstelling. P. Vic. M. Luyckx droegde uitvaartdienst op, terwijl Mgr. Vuyl- steke de absoute verrichtte. Heel de parochie Pietemaai en met hen Z. Exc, de Gouverneur en adjudant de Ega, de procu reur Mr. J. B. Gorsira en verschillende notabelen, waren er bij tegenwoordig, om den algemeen ge- achten priester de laatste eer te bewijzen. Mgr. Hopstaken f. Men seint aan de „Tijd." uit Hoeven dat de Hoogeerw. President van het Groot Seminarie aldaar, Mgr. J. J. Hopstaken, proost van het Kathedraal kapittel van Breda, Zondagmorgen om half vijf is overleden. Burgerlijke Stand. Geboren: Dec. 17. Jan z.v. J. Winters wijk en W. Ophorst, Bakkerstraat. Jacobus Cornelis z.v. J. G. v. Batenburg en A. Kooy- man, Broersveld. Sophia Rebecca d.v. J. Met sen en C. Weema, Ged. Broersvest. SPORT. Excelsior I—Leonidas I 0-1. Doordat Leonidas I plotseling vrijaf had ge kregen, waren de blauwwitgeblokte Rotterdam mers gisteren met een sterk team te gast bij Excelsior, dat desondanks niet alleen niet in de minderheid was, maar integendeel zich een verdiende overwinning door een dosis pech zag ontgaan. De Damlaan is dit jaar geen fortuin lijk plekje, naar het schijnt Excelsior verschijnt met één invaller. Voor de rust gaat het spel gelijk op,enkele ongevaar lijke aanvallen van weerszijden worden door de verdedigingen gemakkelijk gekeerd. Door een misverstand in de zwartwitte verdediging neemt Leonidas gelukkig de leiding. Na de thee is Excelsior steeds aanvallend, maar in de voorhoede is het schot zoek, de Groot schiet eens van enkele meters afstand in keepen handen, een niet te missen kans wordt overge wipt terwijl even later den voorzetvandenrechts- buiten Dries door de geheele Voorhoede gemist wordt, ofschoon ze vlak langs de doellijn rolde. Heel Excelsior is aanvallend, terwijl Leonidas zich tot verdedigen bepaalt. Onder groote span ning komt met onveranderden stand het einde. Bij Excelsior waren de backs en halflinie goed.de keeper onzeker. De voorhoede is niet doortas tend genoeg en moet meer en beter schieten, Leonidas speelde een vlug en forsch spel. Scheidsrechter v.d. Pavoordt leidde uitste kend. Dat het desondanks geen slechte Zondag voor Excelsior was, blijkt wel uit onderstaande uit slagen. Ofschoon geen enkel elftal vrijaf had, werden alle wedstrijden gewonnen, een verheu gende prestatie. Olympia 2—Excelsior 2 2—4 Excelsior 3— Geler 3 50 Celer 4Exselsior 4 12 Duiven 5—Excelsior 5 1—2; Duiven 8—Excelsior 7 0—2; Er zijn dan nog ca 20 minuten te spelen en hoe hard de combinatieookzwoegt voor den ver dienden gelijkmaker, het mag niet baten. Tal van corners worden zonder resultaat op het S.V.V.-doel genomen, even talrijke schoten gaan naast, over of worden schitterend door Maltha gekeerd. Een schot van Engering rolt over de bovenlat, even later suist zijn kogel juist over, Haazer Sr. schiet keihard in, doch Maltha is op z'n post. Haazer Jr probeert het dan op zijn eentje, maar ook zijn schot millime tert de paal aan de verkeerde zijde. Aan den anderen kant krijgt v.d. Heyden tot tweemaal een prachtkans om S.V.V.s voorsprong te vergrooten, maar mist beide malen, terwijl overigens aanvallen door buitenspel dood liepen. Het einde kwam dus met een overwinning der roodgroenen. Hoe zeer we hun ook het kampioenschap toewenschen, meenen we dat zij voor de zooveelste maal weer eens gelukkig wonnen. De combinatie verloor weer onverdiend een kostbaar puntje. Scheidsrechter Foerster had absoluut geen kijk op buitenspel, z'n beslissingen daaromtrent waren er te dikwijls vlak-af-naast. Na afloop werd nog een strafschop genomen door de combinatie wegens hands van Bosman in het beruchte gebied. Engering zag echter geen kans Maltha te passeeren. Bij S.V.V. waren behalve de reedsgenoemden geen bijzondere uitblinkers, het gemis van Binda werd in de voorhoede geducht gevoeld. Bij Hermes waren Engering en Jurgens de besten, Jansen voldoet als halfback beter. Het leek ons niet tactisch van hem om bij dezen scheidsrechter z'n buitenspel zetten vol te blijven houden. Overige -uitslagen: Hermes-D.V.S. 9Nep- tunus 11 12; Hermes-D.V.S. 5Feyenoord 2-4 Hermes-D.V.S. 6't Noorden 5 04. Naar we vernemen speelt S.V.V. op kerstmis een wedstrijd tegen N.A.C., den kampioenvan Nederland, in Breda. Ir. II. Verwey. Huub Verwey speelde, wegens zijn aanstaand vertrek naar Indië gisteren zijn laatsten wed strijd voor Hermes-D.V.S. Wat een gevoelig verlies dit beteekent voor de combinatie, die zulke moeilijke dagen doormaakt, is ook zonder meer duidelijk. Van zijn medespelers had hij als bewijs van sympathie een zilveren vulpenhouder in ontvangst te nemen. Waar op uitdrukkelijk verlangen van Huub Verwey zelf, elke openlijke huldiging voor het geen hij voor de combinatie gedaan heeft, ach terwege moest blijven, past het ons niet hier te loftrompet over dezen sympathieken speler de gaan steken. Het is ook niet noodig, want goe de wijn behoeft geen krans. Doch wat we niet na willen laten, is hem vanaf deze plaats uit naam van de Schiedamsche sportbeweging, een hartelijk vaarwel toe te roepen en een schitterende loopbaan in onze koloniën toe te wenschen. Retraite fonds „St. Clemens." Woensdagavond 8 uur Recollectie. Laatste Berichten. UIT PARUS. De „Figaro" meldt uit Londen dat Dr. Ra- thenau'gisterennacht in Londen is aangekomen. Hij kwam in gezelschap van zijn secretaris Dr. Simon die hem ook op zijn vorige reis vergezelde. Dr. Rathenau stapte af in hetzelfde hotel waar zich ook Briand en Loucheur bevinden. 428ste Staatsloterij. Trekking van Maandag 19 Dec. Prijs van 5000 21305 ■2000 -1000 - 400 200 - 100 5750 4868 16615 6372 11429 16721 17793 469 1509 7496 7685 15059 S.V.V.-Hermes-D.V.S. 21. Zooals te verwachten was bestond er voor deze plaatselijke ontmoeting groote belang stelling, zoodat toen om ruim twee uur de elf tallen het veld betraden een talrijk publiek, waaronder we den Burgemeester, opmerkten, rond het terrein had plaats genomen. De roodgroenen winnen den toss en kiezen eerst wind en zon mee. Bij S.V.V. ontbrak de combinatie Nooteboom sr., beiden wegens Binda, bij Zondag j.l. opgeloopen blessuren. Den Hoed trapt voor Hermes af, doch S.V.V. neemt den aanval over, maar strandt op de verdediging der blauwwitten, die, ofschoon eveneens ver van goed spelend, het eerste kwar tier vrijwel domineerden. De S.V.V.-verdediging speciaal Osterholt en Maltha zijn echter voors hands niet te passeeren. Als bij een uitval dei- roodgroenen Jansen geheel onvrijwillig hands maakt, kent Foerster S.V.V. een penalty toe. Rijkuiter plaatst zich achter het leer, maar Offerman weet tot tweemaal toe zijn schot te kee- ren daarmee alle onaangename gevolgen van de te zware straf bezwerend. Als S.V.V. er langzamerhand wat meer in komt verdeelt het spel zich wat. meer. Er wordt van weerszijden om het hardst geknoeid, alle verband en samenspel is ver te zoeken. Als er ongeveer een half uur gespeeld is, neemt de combinatie vrij gelukkig de leiding, als Enge ring een weggewerkte corner via enkele S.V.V.- beenen langs den verbluften Maltha inzet. Er komt dan wat meer vuur in het spel. Er wordt fanatieker aangepakt en het is S.V.V dat daarvan profiteert door nog voor de rust gelijk te maken met een fraai schot van Künemann. Jammer genoeg ontging Foerster, dat Wölfling in opvallende buitenspel-positie vlak voor doel stond. Zonder verdere vermeld'enswaardigheden komt de rust. Ook de tweede helft kenmerkte zich niet door fraai spel. Hermes, dat nu het geringe wind- voordeel had, was meestentijds aanvallend, maar moest steeds in de roodgroene verdediging zijn meester erkennen. Ondertusschen valt S.V.V. telkens weer ge vaarlijk uit, wat verschillende hachelijke mo menten voor Offerman's doel schept, doch voor- loopig wordt ook hier niet gescoord. Als eens echter bij een aanval van Hermes- D.V.S. een verre trap opluchting brengt, pas seeren Künemann en Rijkuiter de blauwwitte verdediging en geeft laatsgenoemde met een laag, hard schot Offerman het nakijken. B-K. V.V. Krallngen—R.K. V.V. S.F.C. 0-3. De eerste wedstrijd van S.F.C. in den D.H.V.B. is voor ons een succes geweest. Door Kralingen wordt de toss gewonnen en het verkiest wind mee. Door S.F.C. wordt steeds de overhand behouden en het weet voor de rust twee doelpun ten bij Kralingen te zetten. Na de rust wordt er van Kralingen meer opge drongen maar ze weten niet door te zetten; bij een aanval wordt er door hun middenvoor nog een doelpunt gezet zoodat wij het einde winnen met 30. Posterijen en Telegrafie. Van 1 Januari af zullen internationale ant woordcoupons worden uitgegeven van een no minale waarde van 50 centimes. De verkoop prijs is hier te lande bepaald op 30 cent. Zij kun nen in alle landen, behoorende tot de Wercld- postvereeniging, worden ingewisseld tegen een waarde aan zegelen, gelijk aan het internationale port van een brief van enkelvoudig gewicht in het land van inwisseling. Zij zijn inwissel baar gedurende de maand van uitgifte en de twee volgende maanden in het verkeer met overzeesehe landen is de geldigheidsduur 4 maanden langer. De verkoop en de inwisseling ten behoeve van denzelfden persoon zijn be perkt tot 10 coupons per dag. Scheepvaart. HovgwRtw Ie H*ek vu Htllul 19 Dec. v.m. 4.54 n.m. 5.13. 20 Dec. v.m. 5.44, n.m. 6. SCHIEDAM, 17 Dec. Vertrokker Noorsch s.s. „Horda", kapt. A. Logdal, ledig naar New castle on Tyne. s.s. „Johanna", kapt. M. Glas houwer, ledig naar New Castle on Tyne. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 19 Dec. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 35. Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 19 Dec. Men noteert voor moutwijn 46 f 12. Stemming kalm. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging'1 Heden f 2.80 per ketei.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 3