Nieuwjaarswenschen. candidaten voor do verkiezing in de katholieke Kiesvcreenigingen Vóór 15 December bij den Bondssecretaris ingeleverd zijn. Evenzoo moes ten vóór dien datum de wenschen der locale kiesvereenigingen, en de adviezen der daartoe uitgenoodigde organisaties, omtrent ev. wijzi ging en aanvulling van het R.K. Staatsprogram zijn ingediend. De wijziging en aanvulling van het Staatsprogram worden thans verder voor bereid door het dagelijksch bestuur in overleg met den voorzitter der R.K. Kamerfractie, Mgr. dr. Nolens. Een concept-programwijziging van dit be stuur zal zoo spoedig mogelijk na het binnen komen van alle adviezen worden ingediend bij het Bondsbestuur, dat daarna in den loop van Februari een definitief concept vaststelt. Dit definitieve concept zal op de agenda der Bonds vergadering worden geplaatst. Te voren bullen de R.K. Rijkskieskringor- gnnisaties ev. amendementen op dit voorstel van het Bondsbestuur schriftelijk kunnen in dienen terwijl het aan deze organisaties over gelaten wordt te zorgen dat de locale kiesver eenigingen liet voorstel in hare vergnderngen behandelen,waarvoor een termijn van minstens zes weken zal worden beschikbaar gesteld. Dit wat betreft de aanvulling en wijziging van het program. Over de ingediende groslijsten van candidaten zal in een vergadering, te houden op Zaterdag 21 Januari, een Politiek Advies worden uitge bracht. Deze vergadering, welke op dezelfde basis wordt samengesteld als eene Bondsver gadering, is echter geen gewone Bondsvergade ring. Zij is geheel afzonderlijk geregeld in artikel 9 van het Bondsreglement, en behandelt dus uitsluitend het uit te brengen Politiek Advies. De afgevaardigden, op die vergadering aan wezig, beraadslagen over de groslijsten, onder de leiding van het Bondsbestuur. Zij komen op deze vergadering eenerzijds met voldoende ge gevens omtrent de vraag, wat in het algemeen in de betrokken kieskring wordt gewenscht ten aanzien der candidatenlijsten,anderzijds zonder bindend mandaat, wijl deze vergadering van afgevaardigden is een vergadering van overleg. Het moet mogelijk zijn in een of meer bepaalde gevallen wegens zwaarwichtige redenen in 't belang der katholieke zaak wijzigingen te bren gen in de adviezen door de kieskringorgani- saties voorloopig, als in eerste instantie, uitge bracht. Het is echter duidelijk, dat deze z.g. Politiek-Adviesvergadering alleen door overleg en unanimiteit tot resultaten kan komen, daar .het onjuist zoude zijn door een besluit,bij meer derheid van stemmen te nemen, een advies te geven tegen den zin der afvaardiging van een bepaalde kieskringorganisatie, welke zulk af wijkend advies zou aangaan. Ongetwijfeld is deze vergadering van groot gewicht. Een wel slagen daarvan zal het bewijs leveren, dat in de organisatie der R.K. Staatspartij rustig over leg en ernstig verantwoordelijkheidsgevoel een objectieve eensgezindheid Van zoovele afge vaardigden uit alle oorden des lands mogelijk maken. Vermoedelijk zal deze vergadering be staan uit ruim 100 afgevaardigden. Dezen wacht dus een verantwoordelijke en ernstige taak, daar het goede verloop der verkiezingen in onze partij grootendeels in hunne handen rust Nadat het Politiek Advies is uitgebracht, zullen in de kieskringorganisaties de stemmingen gehouden worden over de groslijsten, zullen dus Worden nangewezbn welke der Voorgestelde candidaten op de officieele candidatenlijsten zullen worden gebracht, en in welke volgorde Deze stemmingen zullen gehouden worden in den loop van de maand Februari Op de Politiek- Adviesvergadering zal een uiterste termijn voor het houden dezer stemmingen worden afge sproken. Het dagelijksch bestuur was van oordeel dat, na de vaststelling der candidatenlijstenzoo spoedig mogelijk de aigemeene verkiezings-pro paganda moest wordeu begonnen en ingeluid met een grootsche betooging der gansche katholieke partij-organisatieden Nederlandschen Poli tieken Landdag. Reeds werd dit plan met den directeur van het Centraal Propagandabureau, den heer De Wolf, besproken en is besloten half Maart dezen grooten propagandadag te houden. Ten aanzien van den Polit'eken Landdag, waarvan de voorbereiding reeds is ter hand ge nomen, zullen binnenkort nadere mededeelingen worden gedaan. Inmiddels zijn door den directeur, van het Propagandabureau een serie Vliegende Blaad jes gereed gemaakt, en zullen verder als propa gandamiddelen worden beschikbaarg esteld een verkiezingskrant ,,de Regeeringsvlag" en een affiche naar het ontwerp van Joan Colette, ter wijl genoemde directeur andere propagnnda- uitgaven in voorbereiding heeft. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de politieke actie der katholieken reeds in vollen gang is, en men niet zal te klagen hebben over het stilzitten onzer partij Mogen velen aan het politieke werk der komen de maafiden hunne beste krachten wijden, en door aller samenwerking een bevredigend re sultaat worden bereikt. Bestrijding werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling be richt, dat het vooruitzicht op een spoedige aan- vatting van het werk der verbetering van de Linde in Friesland (zu;den der provincie) zeer ■s verbeterd. Dit werk zal van groot belang zijn voor de bestrijding der werkloosheid in die weck de kosten zullen ongeveer 1.500.000 bedragen waarin het waterschap, de provincie en de de partementen van waterstaat en arbeid zullen bijdragen. De provinciale Staten van Friesland moeten in hun aanstaande zitting nog een beslissing nemen. De totstandkoming van het wegenplan Borger- Wesfdorp en Schoonloo-Grolloo-Annen in Drente (kosten te zamen ongeveer 250.000) is thans zoover verzekerd, dat vermoedelijk in den loop van Januari a.s. de aanbesteding kan geschieden. Ook dit werk is voor de bestrijding der werk loosheid van veel belang. Ontslag van spoorwegpersoneel. Op Woensdag 28 dezer werd door den minister van Waterstaat aan het B.B. van den B.A.N.S. een onderhoud verleend ter bespreking van het ontslag en eventueel steunverleening aan spoor- wegpeisoneel. Na aanvoering van de bezwaren door dat bestuur zeide de minister, ofschoon hij geen ontslag van groote beteekenis voorzag, een onderzoek toe. Van de zijde van de B.A N.S. zullen nog nader de bezwaren schrifte lijk ter kennis van den minister worden ge bracht. (Tel.) De nieuwe internuntius. Naar wij als waarschijnlijk vernemen zal Z.Exc. Mgr. Rob. Vicentini als Pauselijk Inter nuntius te 's-Gravenhage worden opgevolgd door Z.Exc. Mgr. Giovanm Battista Ogno Serra, thans Apostolisch Delegaat in Silezië. Mgr. Ogno Serra werd onder het getal der Pauselijke huisprelaten opgenomen op 13 Janu ari 1920. (Tijd.) Nederland en Duitschland. Te Aken zal 14 Jan. de stichtingsvergadering worden gehouden van een Duitsch-Nederlandsch genootschap, dat zich de bevordering der goede cultureele betrekkingen tusschen de twee landen door de studie van taal, geschiedenis, zeden en gebruiken ten doel stelt. Salarieering G emecntepersoneel. Naar het „Dgbl. van N.-Brabant" verneemt, heeft de Staatscommissie inzake salarieering van gemeentepersoneel haar laatste vergadering ge houden, en kan haar verslag binnenkort tegemoet worden gezien. Politiepersoneel. B. en W. van Den Haag stellen den Raad voor om de motle-Sp'esz tot invoering van de 45- urige werkweek bij te politie te verwerpen. Volgens het oordeel van den hoofdcommissaris zijn dc diensten der politie-agenten niet te zwaar of te inspannend. Hun dienstverband, bedraagt 8V2 uur per etmaal, waarvan zij in dagdienst slechts 6 uur en in nachtdienst plm. 5 uurstraat dienst verrichten. In de overige uren wordt zgn bureau- of postlmisdienst gedaan, welke dienst veelal van uiterst lichten aard is. Voor diensten, welke bijzondere inspanning eisclien, worden de werktijden afzonderlijk geregeld. De zaak Mr. Dr. J. v. Best. De Commissie voor onderzoek in de zaak- Mr. v. Best heeft thans haar rapport uitgebracht en komt na bpeede behandeling der verschillende punten tot de conclusie, dat naast de feiten door de R.K. Kamerclub als grondslag van hare uit spraak aangenomen, en van welke feiten dejuist- heid niet wordt betwist, al wenscht de Commissie bij gebrek aan gelegenheid tot afdoend onder zoek zich niet te begeven in een beslissing, wat onder de uitdrukking „incorrect handelen" is te verstaan, is komen vast te staan. Ie. dat Mr. van Best op 12 of 15 Juni 1915 een overeenkomst heeft gesloten met X en IJ ten name van anderen, doch inderdaad mede ten behoeve van zich zeiven, waarvan de be woordingen althans in geenerlei opzicht ver eenigbaar waren met het door hem als Regee ringsconnnissaris aangegaan arrangement met de N.O.T. op 3 Juni 1915 2e. dat Mr. van Best naar het oordeel der Commissie ook feitelijk dit arrangement heeft geschonken door deelneming in speculaticven handel in België voor eigen rekening na de sluiting van dit arrangement en voorts, dat, al mocht mr van Best ineenen op grond van de woorden \an dit arrangement daaraan een andere uitlegging te kunnen geven dan de vertegenwoordiger der N.O.T. bedoelde, een juist inzicht van zijne positie reeds hem daar van had moeten weerhouden. Congres S. P. De Socialistische Partij (S. P.) heeft te Am sterdam vergaderd. Na vaststelling van het verkiezingsprogramma, is de candidatenlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen sa mengesteld. Een verbinding van de lijst met die der Communistische Partij werd afgewezen zoodat de heer Kolthek thans definitief uit de revolutionnaire club in de Tweede Kamer ge treden is. De candidatenlijst bevat de volgende na men :1. H. Kolkhek (aftredend) 2. W.Havers 3. Mevr. Kolthek-Timmer4. F. Kamstra, lid van den Gemeenteraad van Blaricum 5. B. Lansink Jr., voorzitter van het Nat. Arbs.-Secr. 6. G. Th. J. B. dc Soet, van Am sterdam 7 W. Gollé, lidvan den Gemeenteraad van Schiedam 9. J. H. E. Roebers, lid van den gemeenteraad van Deventer 9. O. A. Reits ma, lid van den Gemeenteraad van Enschede 10. J. Sclmitzler, van Arnhem. Deze volgorde werd door het congres met één stem tegen vastgesteld. (N.v.d.D.) Gemeenten en Belastingen. Te Eersel had een vergadering plaats van verschillende burgemeesters en secretarissen uit Kempenland inzake de nieuwe belastingen volgens de gewijzigde Gemeentewet. Liet bleek daarbij, dat in alle gemeenten de belastingen zullen moeten worden verhoogd ter dekking der verhoogde uitgaven der gemeenten. Men gaf de voorkeur aan de heffing van een gemeente lijke inkomstenbelasting zonder classificatie en zonder progressie naast het heffen van een matig getal opcenten op de Rijks directe belastingen. In dien zin werden voorstellen opgemaakt dooi den gemeente-secretaris van Veldhoven. Hulp aan Rusland. Het Dagelijksch Bestuur van het Ned. Roode Kruis meldt Het eerste schip levensmiddelen voor de hongerlijdenden in Rusland, het Nederl. s.s. „Carna," beladen deels met levensmiddelen door de regeering afgestaan, deels met arti kelen gekocht uit de gelden van particulie ren ontvangen, zal 29 December de haven van Rotterdam verlaten met bestemming voor Riga. Het door den Bond uitgeruste schip ver voert3750 vaten gezouten boonen, 40.000 k.g. gedroogde groenten, ruim 500.000 k.g. soep en justabletten en bouillonblokjes, 21 kisten, we gende 4000 k.g-., garens, alles door de regee ring aangeboden 7000 k.g. gedroogde aard appelen en 20.000 k.g. margarine van 't Ned. Roode Kruis 150.000 k.g. tarwemeel van het Nansen-comité 1600 k.g. suiker van het Ned. Comité voor Hulpverleenmg aan Russische mannen en vrouwen van wetenschap 625 k.g. margarine van de Centrale Groep tot leniging van den hongersnood in Rusland en voorts eenige kisten met kleeding en levensmiddelen door particulieren aan het Ned. Roode Kruis aangeboden. Met dc „Carna" zal medereizen de heer A. de Graan, een volkomen van de Russische toe standen op de hoogte zijnd Nederlander. De heer de Graan zal toezien op het ver voer in Rusland der gezonden goederen en op de verdeeling daarvan en zal aan het Da gelijksch Bestuur van den Bond geregeld rap port uitbrenger Thans ziet de Bond het uit rusten van een tweede sclv'p onder dé oogen De regeerngsvoorraden welke met alle met d't eerste scldp vervoerd konden worden, zul len er de kern van vormen on u:t de gaven van het befdad'g Nederl nd z 1 het overge moeten aangekocht worden. Droogmaking VVestplas. Dmsdagavond werd te Aalsmeer een groote protestvergadermg gehouden tegen de droog- makrng van den Westpias. Door verschalende sprekers wérd gewezen op de schadelijke ge volgen d;e een eventueele droogleggmg van den plas voor den Aalsmeerschen sermgon-cul- tuur, d;e wereldberoemd ;s, zou veroorzaken. Met aigemeene stemmen werd ten slotte een moke aangenomen, waar'11 tegen de voorge nomen drooglegging ernstig geprotesteerd werd en waarin de gemeenteraad en de regeermg u;tge- nood'gd worden alle maatregelen te treffen 0111 de drooglegging met te doen plaats hebben. De ver gadering ging u;t van de Nederlandsche Mij. voor Tmnbouw- en Plantkunde, en werd onge veer door 500 personen bezocht. Werkloozenkassen. Door den heer van den Tempel zijn aan den Minister van Arbeid de volgende vragen ge richt 1. Wordt hel, deel van de in verband met de crisiswerkloosheid aan de werkloozenkassen ver strekte buitengewone geldelijke hulp, dat bij wijze van voorschot is of wordt verleend, ge steld als een vordering ten name van de ver- •eeniging, waartoe de werkloozenkas behoort, of van de werkloozenkas 2. Is de Minister bereid buiten twijfel te stellen, dat de vereeniging, waartoe de werk loozenkas behoort, niet met haar middelen aan sprakelijk is voor de terugbetaling der voren bedoelde voorschotten, doch dat eventueel voor de terugbetaling uitsluitend de middelen der werkloozenkas in aanmerking komen Bezuiniging. In verband met het feit, dat het Rijk alle belastingen zal innen, waardoor verschillende gemeentebeambtenaren in Rijksdienst zullen overgaan, is gisteren plotseling aan een hon derdtal tijdelijke inspecteurs en adjunct-in specteurs van de Rijksbelastingen ontslag aan gezegd in Mei en volgende maanden van 1922. Of hierdoor de achterstand, die er is op be lastinggebied, blijkende uit het feit, dat de belastingen nu reeds ongeveer een jaar te Iaat geind worden, nog meer in het gedrang zal komen moet worden afgewacht. De Kamerverkiezingen. in de afdeeling Sittard van den R.K. Kie- zersbond zijn de volgende personen gecandi- deerd voor de Tweede Kamer-verkiezing J. C. Aarts, Sittard, J. J. C. Ament, Roermond, mr. N. Beckers, Sittard, W. A. Blokker, S;t- tard, M. Bongaerts, Den Haag, mevr. Brons veld, V;tr:nga Hoorn; P. L. IJ. Cremers, Nut.h, L. Haan, N;euwstadt, H. Hermans, Den Haag mr. P. Kallen, Maastricht, A. H. A. W. Körng, Den Haag, mgr. mr. dr. W. II. Nolens, Den Haag, L. B. LI. Peters, Roermond, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Den Haag, J. Thnmer- mans, Roermond, Pater Vrijmoed O.F.M. Delft. Het conflict in de Metaalnijverheid. In de aigemeene ledenvergadcr-ng van den Metaalbond ;s, naar aankvdmg van de verwer- pmg van het voorstel van het Dagelijksch Be stuur door de vakorganisaties, het volgende be sluit genomen De aanvankelijke loonsverlaging van 10 pet. voor de meerderjarige en 15 pCt. voor de minderjarige werklieden, zooals zij reeds in eenige afdeelingen van den Metaalbond inge voerd is, zal thans ook bij andere leden eveneens ingevoerd worden en wel gedeeltelijk op 15 Jan. en voor de overige leden op 1 Febr. eerst komende. De Indische leening. Dc Regeering heeft gistermiddag zeer aan nemelijke aanbiedingen ontvangen voor de in de Vereenigde Staten te paatsen Indische dollarleening. Uiterlijk Zaterdag a.s. zal de beslissing vallen, welk bod aanvaard wordt. Bond van Ned. Onderwijzers. In de te Utrecht gehouden vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers werd een voor stel, om de hoofden tot den bond toe te laten, verworpen met 145 tegen 114 stemmen. Staten- Generaal. EERSTE KAMER. Ziliing van Donderdag, 29 December 1921. Aangenomen wordt de suppletoire bouwfonds- begrooting van 1920 betreffende de departemen ten van binnenlandschc zaken en onderwijs.Bij de overeenkomst met de Handel Maatschappij komt de heer van K o 1 (S. D. A. P.) op o.a. tegen handhaving van het verouderde consignatie- stelsel. Hij vreest eveneens, dat de Handel Maat schappij, een verborgen subsidie geniet. Minister de Graaff merkt op, dat aanne ming van dit ontwerp niet prejudicieert op het geen in de toekomst geschieden zat. Thans kan geen beslissing over de handhavig van liet consignatie stelsel worden genomen. Van een verborgen subsidie is geen sprake. Na re en dupliek werd het ontwerp z.h.s. aan genomen. Bij de suppletoire Indische begrooting 1921 keurt de heer van Kol het belastingbeleid van den minister af. Hij protesteert tegen schrapping van de verhoogde uitvoerrechten voor de Neder'andschc Aardo'ie Maatschappij. De heer Idenhurg (A. R.) vraagt de winst uit de aardo'ie ge1 ijk te behande'en a's de andere winsten. Munster d e G r a a f werpt elke beschuld'gmg over benadeelmg van de Ind'sche schatk;st, te rug. Den heer Idenburg antwoordt spr. ontkent nend. Het ontwerp wordt goedgekeurd. 1 n'd s c h e Leenuig. Aan de orde ;s het ontwerp tot het aan gaan van een geldleemng ten laste van Ned.- lnd'ë ;n Amer'ka. Munster de Graaff zegt, dat de bedoeluig van d't wetsontwerp ;s, Nederland met ;n fman- cieele moeilijkheden te brengen. Tevens wordt door deze lecning in Amerika meer belangstelling voor Indië gewekt, wat aan onze handelsbetrek kingen ten goede zal komen. De heer C r e m e r (V. B.) acht deze leening nu de toestanden zoo geworden zijn als ze zijn, inderdaad een goeden uitweg. Maar hij is er niet gerust op dat ze goed is voorbereid. Dc heer Vliegen (S. D.) zegt voor het ont werp te stemmen, daar hij Indië niet in ongele genheid wil brengen. De heer Idenburg (A. R.) meent dat de Amerikaansche geldschieters wel tevreden zul len zijn over het doel, waarvoor deze gelden be stemd zijn. Na beantwoording der ministers de Graaff en d e Ge e r wordt hef wetsontwerp aangeno men. Verder worden nog een aantal wetsontwer pen goedgekeurd en de zitting wordt dan ver daagd tot 10 Januari. In liet nummer onzer Courant van Zaterdag 31 December zullen NIEUWJAARS WENSCHEN worden opgenomen tegen den prijs van f 1. per annonce. Tijdige toezending dezer adverlentiën wordl ten zeerste aanbevolen. Stads- cu Gewestelijk Nieuws, Gev. en vérk. onroer. goederen. NotarisH. B. E. Blaisse. Afslag 30 Dec. I. Een hecht en sterk Pakhuis, met zolder en bovenwoning, te Schiedam, Schie, No. 6, groot 1 Are 39 c.A., in veiling voor ƒ8100. II. Een hecht en sterk pakhuis, (vroeger mou terij) met 2 zolders, te Schiedam, Noordvest No. 5, groot 1 A., 94 c.A., in veiling voor 4100. III. Een paardenstal met Hooizolder en wagenschuur, t,e Schiedam, Doelestraat No. 8, groot 32 c.A., in veiling voor 1250. Alle drie perceelen niet verkocht Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur stuk zink, wollen heerenhandschoen, schroeven draaier, sleutel. Bij vinders hondje, H. Bosch, Mariastraat 104 portemonnaie met inh. S. Ronje, Buitenhaven weg 176/7 kieltje, M. Bakker, Voorneschestraat 15 portemonnaie met inh, M. Zwamborn, Singel 483 heerenhoed, G. Smit, Kortland straat 5/6 damestaschje met inh, J. Vermeulen, Maria straat 75b boek, H. Kreuger, Kortlandstraat 15/2 ceintuur van mantel, Nauman, Voorne schestraat 36b spatlap van motorrijwiel, J. van Waardenburg, Doelcplein sleutel, J. Ekris, v. Leeuwenhoeckstraat 61; roe'boot met riemen, N. J. Verheijen, Nieuwsticht M.. 18 brief, T. v.d. Water, Singel 174/17, polsmof, Brugwachter, Oo'evaarsbrug. Faillissementen. Uitgesproken J. A. Haeger, directeur van dc te Schiedam gevestigde N.V. Holland- sche Hout- en Metaalindustrie, wonende te Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 154, ten huize der familie Lowey, cur. mr. A. F. Zwaardemaker Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 2