DAGBLAD VOOR SCHIEDAM If OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Dinsdag 3 Januari 1922. No. 13226. Bureau KOEMARK T?4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!» Nieuws DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Reuter seint uit Washington De delegatie van de republiek Ghita, welke aan de conferentie gevraagd had haar tehooren in verband met de Siberische kwestie, heeft een lijst van mededeelingen gepubliceerd welke ge dateerd zijn van 14 Jan. tot 9 Sept. 1921, en ge wisseld zouden zijn tusschen de Fransche en {ie regeeringen. Er zou voorgesteld zijn ansch protectoraat te vestigen in Sibe rië,waarbij Frankrijk en Japan zouden samen werken tegen de bolsjewisten en ten slotte zou den Frankrijk en Japan elkanders gezichtspun ten verdedigen op de conferentie Van Washington De Fransche en Japansche afgevaardigden hebben deze documenten als kwaadwillige ver- valschingen gequalificeerd. AR DE CONFERENTIES TE PARIJS. Er is een spoedig succes bereikt door de confe rentie van Britsche Fransche Italiaansche en Belgische industrieelen en financiers die Vrijdag en Zaterdag te Parijs gehouden werd. Het Brit sche memorandum hetwelk Vrijdag werd inge diend werdgisteren na geringe wij zi{ ing eenstem mig aanvaard met uitzondering van één financi eel voorstel. Het memorandum, hetwelk niet langer Brtsch Js, maar mtergealbeerd wordt, zal worden voorgelegd aan den Oppersten Raad te Cannes. Totdat deze het overwogen heeft, zul len de bijzonderheden van het m het memoran dum voorgestelde ontwerp gehe;m worden gehou den, maar de hoofdomtrekken worden er vap ge geven ;n telegrammen U't Parijs. Zooals bekend is, is de conferentie het eens geworden, om den Oppersten Raad de vor ming van een internationaal industrieel syndi caat voor te stellen. In dit syndicaat zullen Bri- tannië, Frankrijk, Duitschland en Amerika, wanneer het dit verlangt gelijke aandeelen hebben, terwijl andere geallieerde natiën en enke le neutralen er aan zullen deel nemen tot bedra gen, waartoe de Fransch-Britsche organiseerende commissie zal besluiten. Genoemde commissie zal waarschijnlijk bestaan uit twee vertegenwoor digers van elk dezer landen, waarvan Loucheur en Sir Rovert Kindersley, naar verwacht wordt de voornaamste zullen zijn. Men is overeengekomen, dat het oorspronke lijk kapitaal 20 millioen pond sterling zal bedra gen. Dit is echter blijkbaar slechts het nominale kapitaal,daar het onmogelijk zijn zou, met deze som ver te komen bij het herstellen van de ver- de transport gelegenheden van Europa. Een hulp syndicaat, in staat over een grooter kapi taal te beschikken, zal noodzakelijk opgericht moeten worden, wanneer het ontwerp tot in practische bijzonderheden wordt uitgevoerd. Het voornaamste onderwerp der bespreking van gisteren, zegt de speciale correspondent van de „Sunday Times" te Parijs, was, in welk geld of gelden voor het kapitaal van het syndicaat moest worden ingeschreven. In de meening, dat minstens 3/4 der vermoedelijke deelnemers er de voorkeur aan zouden geven, in te schrijven in ponden, stelden de Britten ponden voor. Hier tegen werd bezwaar gemaakt, op grond, dat het hard zou zijn voor de natiën van die landen, die spoedige verbetering verwachtten van hun hui- digen gedaalden koers Om aan dit bezwaar te gemoet te komen, stelden de Britten voor dat de inschrijvers ponden of francs zouden mogen nemen. DE CONFERENTIE TE CANNES. De Engelsche gedelegeerden Bonar Law en de minister van Oorlog Worthington Evans, zijn gisteren te Cannes aangekomen. Dinsdag worden nog achttien gedelegeerden en dé minister van Buitenlandsche Zaken Curzon verwacht. RUSLAND. De militaire leden van het negende Sovjet congres onder leiding van Trotsky namen een motie aan, volgens welke in velband met de onzekerheid van den politieke toestand een verdere verzwakking van het Roode Leger, dat reeds van 5 millioen tot 1.800.000 man is ver minderd, niet toelaatbaar wordt geacht. DUITSCHLAND. De stakende spoorwegarbeiders te Mainz en Keulen hebben den arbeid hedenmorgen hervat. Uit Moskou wordt gemeld, dat de raad, van volkscommissarissen in een voltallige bijeen komst het vraagstuk heeft besproken eener over eenkomst met buitenlandsche financiers in verband met het sluiten van een leening. FRANKRIJK EN RUSLAND. De Temps" schrijft, in een artikel over „het consortium voor Rusland en de handelsbetrek kingen met Rusland" „Zooals door meer dan één ooggetuige zalworden bewezen, staat er achter het Bolsjewistische Rus land een ander Rusland, dat zich gedurende deze jaren van lijden heeft gevormd en dat vroeg of laat zijn plaats in de wereld zal opeischen. Het sowjetbewind wat ook zijn misdaden mo gen zijn is echter de eenige macht, die op het oogenblik een Russische nationale politiek kan voeren. Naar de mate het die politiek ten uitvoer legt, naar de mate waarin het de onafhankelijk heid der natie handhaaft tegenover buitenland sche vijandschap of afgunst, spreekt het uit naam van het Russische volk en zijn eischen kunnen niet worden geminacht of miskend door die volken, welke de vrienden van het toekomstige Rusland willen wezen. Wij hopen, dat men op dat terrein niet tegen Rusland ten strijde zal trekken. Wij gelooven niet, dat de Franschen zich zouden kunnen vereenigen met pogingen van financieelen of anderen aard, die tot doel zouden hebben,hetRussische volk onder voogdij te plaat sen of zijn toekomst te schaden." IERLAND. De „Dail Eireann" komt heden bijeen. De bladen verwachten, dat de Engelsch-Ier- schc overeenkomst zal worden goedgekeurd. Men gelooft niet, dat de oppositie een beroep op het land zal kunnen forceeren. ENGELSCH-INDIE. Reuter seint uit Londen Uit Lahore wordt officieel gemeld, dat op 30 December ernstige onlusten zijn voorgekomen te Ferozepur en Jhirka (Punjab) ten gevolge van een poging van non-cooperators om lieden te ontzetten,die in hechtenis waren genomen wegens aanranding van leden van een loyalistisch ver bond. De verliezen bedragen 44 man, o.w. vier dooden. Troepen uit Delhi en Alwar hebben de orde helpen herstellen. Het muzelmansche congres te Ahmedabad beeft aan aantal moties aangenomen, waaronder een tot veroordeeling van de regeering voor haar gestrengheid bij de onderdrukking van den opstand der Moplah's. Echter worden ook de Moplah s zeiven veroordeeld voor hun mishan deling van de Hindoes. ALLERLEI. Het tijdschrift „Literary Digest" heeft onder de Amerikaansche dagbladen een enquête gehou den naar de vraag, wat de Ver. Staten zouden doen in het geval, dat Frankrijk opnieuw heï slachtoffer zou worden van agressie. Van 273 ant woorden waren 228 er onomwonden voor, dat in een zoodanig geval de Ver. Staten aan Frankrijk financieele en militaire hulp zouden verleenen. Reuter seint uit Krakau d.d. 30 Dec. Onder voorzitterschap van den Poolschen minister van financiën heeft er hier ter stede een conferentie plaats gehad van vertegenwoordigers van banken en kamers van koophandel om tot een stabilisatie van den koers van de Poolsehe mark te geraken. De opbrengst der Rijksinkomstenbelasting in Duitschland, zal in 1921 naar schatting van den Rijksminister'van Financiën, omstreeks 20 milliard mark bedragen, die der omzetbelasting 9 milliard en die der belasting op maatschappijen 2 milliard. Binnenland. Van het Hof. De Koningin heeft gistermiddag tusschen 1 uur en halftwee in tegenwoordigheid van den Prins ten koninklijke paleize audiëntie verleend tot het schenken van gelegenheid aan autoriteiten en hofdignitarissen om hun gclukwenschen met de jaarswisseling aan te bieden. 1 ot dezen behoorden de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de ministers, hoofden der departementen van algemeen be stuur, de vice-president van den Raad van State; de commissaris der Koningin van Zuid-Holland de gouverneur der residentie, de directeur van het kabinet der Koningin, de burgemeester der residentie en de dienstdoende dignitarissen van de hoven van Koningin en Koningin-Moeder. De bezoekers van deze nieuwjaarsreceptie droegen de burgerkleeding. Bij de Nieuwjaarsontvangst ten Hove be vond zich ook Prinses Juliana aan de zijde van haar ouders. Op Nieuwjaarsdag hebben Prinses Alice, de Graaf van Athlone en hun kinderen het noen maal gebruikt bij de Koningin-Moeder, bij wie des avonds, met de genoemde Engelsche gasten ook de Koningin, de Prins en Prinses Juliana het middagmaal gebruikten. Visitatie in den trein. Onlangs is meegedeeld, dat de rfizigers van de internationale treinen Amsterdam-Parijs en vice versa aan het grensstation Essehen, alwaar de verificatie van de handbagage en paspoorten plaats vindt, in den trein kunnen blijven zitten. Daar deze maatregel slechts bij wijze van proef is toegepast, heeft de te Brussel gevestigde Nederlandsche Kamer van Koophandel in Bel gië aan de ministeries verzocht, dezen maatregel definitief toe te passen en uit te breiden over de gewone treinen AmsterdamBrussel. Reeds eenigen tijd geleden heeft de Kamer aan de Nederlandsche autoriteiten verzocht, het ver plichte uitstappen te Roosendaal af te schaffen. Gezanten. De Nederlandsche gezant te Washington, mr. J. C. A. Everwijn, wordt in de eerste helft van deze maand te 's-Gravenliage verwacht, in ver band met particuliere aangelegenheden. Met de leiding van het gezantschap is, tot aan den terugkeer van den gezant, belast jhr. mr. W. H. de Beaufort, benoemd gezant te Athene. Mr. Everwijn, zal, tegelijk met minister van Karnebeek, met hetzelfde stoomschip van de HollandAmerikalijn, op 4 dezer uit New-York vertrekken. De Oude Rijnmond bij Lohith. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets-» ontwerp tot goedkeuring van het additioneel protocol tot het verdrag van 29 Augustus 1913, gesloten tusschen Nederland en Duitschland, betreffende de ophooging van den Ouden Rijn mond bij Lobith. De Indische leening en de dollarkoers. Naar het Haagsche' correspondentieburcau verneemt, zijn bij de regeering maatregelen in overweging, ten einde te voorkomen dat door overmaking van hot provenu der Indische dol- larlcening invloed zou worden uitgeoefend op den dollarkoers. Binnenvaart. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot vaststelling van bepalingen met be trekking tot de binnenvaart. De uitkccringcn. Bij een onderhoud na een werkloozendemon- stratie te Amsterdam heeft de waarnemend bur gemeester van Amsterdam, wethouderWibaut, o.in. medegedeeld, dat er redenen zijn om te verwachten, dat de werkloozen-uitkeeringen niet zullen worden verminderd. De staking in de Metaalindustrie. De Metaalbewerker „SI. Eloy", weekblad van den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond schrijft in zijn jongste nummer van Zaterdag 31 Dec., over den stand van het conflict o.m. het volgende „De conferenties, onder leiding van Burge meester Zimmerman gehouden, deden bij ons de overtuiging postvatten, dat er meer dan de door de werkgevers gedane toezeggingen niet te bereiken viel. Deze overtuiging stond bij Burgemeester Zimmerman aan 't einde van de eerste conferentie al vast. Die overtuiging deed hem ook besluiten hoe gaarne de or ganisatie-besturen dit ook gehad zouden heb ben. geen officieel bemiddelingsvoorstel te doen. Genoemde heer zou dit wel gedaan heb ben, zooals hij zeide, wanneer hij slechts een vleugje kans zou hebben gehad, dat het dag. bestuur van den Metaalbond dat in zijn hoofd bestuur verdedigen wilde. Al zijn pogingen om, voor wat het. materieele van het geschil be trof, een tusschenweg te vinden, b.v. uitstel van de verlaging, of halveering daarvan, stuit ten steeds op een positief „Noen 1" Waar de zaken zoo stonden en verder door staken onzes inziens weleer verslechtering van den toestand zou beteekenen den verbetering, behoeft het bijna niet gezegd, dat we na am pele bespreking in eigen hoofdbestuur met het advies in de commissie van tien kwamen, om de voorstellen van den Metaalbond te aan vaarden. De Algemeene Bond was echter van mee ning, dat er met een tegenvoorstel nog wel iets te bereiken zou zijn. Achtereenvolgens sloten de andere organisaties zich bij het voor stel van den Algemeénen Bond aan. Hoewel we zelf, zooals boven blijkt, een andere meening waren toegedaan, hebben we tenslotte, nadat gebleken was, dat onze Bond nog slechts alleen bleef staan in zijn overtui ging, ons bij de meening van de anderen aan gesloten en mede het tegenvoorstel ondertee kend." Bij vrijwel alle werkgevers, aangesloten bij den Metaalbond, is de invoering der loonsver laging gevolgd door staking. Bij de Katholieke patroons daarentegen hebben, naar wij vernemen de werklieden slechts bij 15 van de 75 betrokken werkgevers den arbeid neergelegd. Het bestuur van de R.K. Werkgeversvereeniging in de metaalnijverheid heeft nu aan de werknemers bericht dat de staking vóór Woensdag 4 Januari a.s. moet worden opgeheven, aangezien niet kan worden geduld, dat enkele patroons de dupe worden van de genomen besluiten Indien het werk niet wordt hervat, zal het bestuur overwe gen, welke maatregelen dienen te worden ge nomen, om de betrokken leden te verdedigen. Naar Flet Volk meldt, zijn, verdeeld naar de bonden de cijfers van het referendum onder de verschillende werknemersorganisaties als volgt Alg. Ned. Metaalbewerkersbond I. (voorstel Metaalbond) 42 stemmen, II. (voorstel commissie v. 10) 1553 stemmen, III (door-stakend) 3109 stemmen. R.-.K. Metaalbewerkersbond I. 238 stemmen, II. 548 stemmen, III. 513 stemmen. Chr. Metaalbewerkersbond 1. 87 stemmen, II 1408 stemmen, III. 261 stemmen. Neutr. Metaalbewerkersbond: I. 9 stemmen, II 92 stemmen, III. 92 stemmen. Ongeorganiseerden I. 233 stemmen, II. 1315 stemmen, III. 2121 stemmen. De Kamerverkiezingen. Naar men verneemt, wenscht mr. R. van Veen, het Christelijk-Historisch Kamerlid, voor de volgende Legislatieve periode geen candida- tuur te aanvaarden. Geen subsidie voor de burgerwacht. In de gehouden begrootingszitting van den gemeenteraad van Arnhem is de post 1400 als subsidie voor de Burgerwacht verworpen met 15 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de sociaab democraten, mevrouw Felix de Boer (V.B.) de heeren Liethof (Kath) Ribbius (V.D.) en Wolff (V.B.) Tramweg Den Haag—Leiden. Bij Kon. besluit is bepaald, dat ten behoeve van den tramweg van 's-Gravenhage over Wassenaar naar Leiden, ten algemeenen nutte, ten name van de Haagsche Tramweg Maat schappij ter uitvoering van de wet van 19 Maart 1921 (Staatsblad no.628)zullen worden onteigend de eigendommen in de gemeenten Wassenaar Voorschoten, Oegstgeest en Leiden, aangeduid in het plan en de kaarten welke ingevolge artikel 12 der Onteigeningswet, ter inzage van een ieder hebben gelegen, en vermeld zijn op den staat, bij dit besluit in Staatscrt. no. 1 gevoegd. Passagiers booten naar Oost-Azic. De Ellerman en Bucknall Steamship Co., die tot heden in samenwerking met de Ocean S.S. Co. Alfred Holt Co. te Liverpool een geregel- den dienst van Rotterdam naar Oost-Azië on derhield, besloot in dezen dienst voortaan ook passagiersbooten te doen varen. Op 4 Januari wordt deze passagiersdienst geopend met het s.s. „City of Simla", dat dien dag van Rotterdam vertrekt. Spoorwegpersoneel. Naar de „Tel." meldt,|heeft de directie van de Ned. Spoorwegen bepaald -dat personen, die den dienst zouden moeten verlaten met pensioen wegens leeftijd indien zij valide blijken, ook na hun 65e jaar in dienst mogen blijven.De65-jarige spoormannen hebben recht op 2/3 van bun loon als pensioen (volgens de komende bepalingen zelfs 70 pet.) voor de rest dus 1/3 van het loon verrichten zij dan dus hun gewonen ar beid. Nieuwe bankbiljetten van 10. De Directie van De Ned.-Bank maakt in de St. Crf. bekend, dat zij een bankbiljet van 10 in omloop zal brengen, hetwelk op de volgende punten afwijkt van het thans in circulatie zijnde biljet. Aan de voorzijde is de tekst, in het mid den van het biljet, fijner van letter, terwijl de druk donkerder van kleur is. Het woord „Serie" met de serieletters en de nummers, be nevens het woord „Amsterdam" met dagteeke- ning, zijn uit dezen tekst vervallen en thans aan de achterzijde van het biljet aangebracht. De lijnen, welke den grijsbruinen ondergrond vormen, zijn verder uiteengebracht, waardoor de voorstelling in het middenvak, vertoonende twee dolfijnen, rustende tegen een schelp, en de staarten kronkelende om een drietand, meer tot uitdrukking komt. Aan de achterzijde zijn alle vier cirkelvormige openingen in de hoeken van den bruinen rand, welke de woorden „tien gulden" omlijst, voor zien van de Waarde-aanduiding „10." Serieletters en nummers zijn aan de achterzijde driemaal afgedrukt, en wel in het bovenvak van den rand en in een kleinere lettersoort in de beide staande kanten, terwijl in den onderrand nogmaals de serieletters zijn vermeld, thans voorafgegaan door het woord „Serie", waaronder het woord „Amsterdam" met de dagteekening van het biljet. De biljetten zijn gedateerd van 3 Mei 1921 af. De ondergrond, vertoonende op regelmatige afstanden den leeuw uit het Rijkswapen en bezaaid met blokken, is lichter van tint gemaakt, waardoor zoowel de voorstelling van dezen on dergrond als de bovendruk duidelijker naarvoren komt. De biljetten worden gedrukt op, aan alle zijden recht afgesneden, papier van ongeveer 16.8 bij 9.9. centimeter. De qualiteit van dit papier, hceftevenals het watermerk, een geringe wijziging ondergaan. Gemeenteraad. Gemeentebegrooting 1 9 2 2- Alsnu komt aan de orde volgn. 319, kosten van salarisherziening van ambtenaren en werklieden, memorie. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ct..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1