DAGBLAD VOOR SOHIEDAM OW OMSTREKEN. Geboeid. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Woensdag 4 Januari§1922. No. 13227. Bureau KOE M A li KT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal- Afzonderlijke nummers 3 cent. Bonomi en della Torretta vertrekkenWoens- dagavond uit Italië naar Cannes. Ook Walter Ratheneau is naar Cannes ver trokken. Hij zal daar echter niet als officieel vertegenwoordiger van de Duitsche regeering optreden. RUSLAND. Volgens een telegram uit Moskou is Lenin herkozen tot voorzitter van den Raad van Volks commissarissen van Sovjet-Rusland. De Poolsche gezant te Charkof, de hoofdstad van dé Oekraiensche Sowjet-Republick, heeft aan den volkscommissarisvoor buitenlandsche za ken een nota overhandigd, waarbij Pelen aan de Oekrainsche sow jet-regeering het voorste] doet met Polen in bespreking te treden over de slui ting van,een handelsovereenkomst. Dit voorstel schijnt het gevolg te zijn van de wenschen, door de handels- en industrie-kringe'r te Warschau aan de Poolsche regeering kenbaar gemaakt in zake bevordering van den buiten- landschen handel van Polen, bijzonderlijk ook naar het Oosten. De nota van den Poolschen gezant te Charkof is de eerste officieele stap ter effening van het terrein voor geregelde economische betrekkin gen tusschen Polen en Sowjet-Rusland. Advertent iën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Wij af krachtens wetten of verordeningen fiesebceven en andere officieele af- en asu kondigingeu van het Gemeentebestuur.. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van: lo. de CONTINENTAL PETROLEUM COM PANY te Rotterdam om vei gunning tot oprich ting Vc.n een inrichting tot bewaring van petro leum in het pand Westvest 2, kadaster Sectie C. no. 1079 en 2o. J. M. BONGERS om vergunning tot uit breiding van de smederij in het pand Singel 226, kadaster Sectie I. no. 340, met een electromotor van 1 P.K., drijvende diverse werktuigen en een electromotor Van 1/3P.K.,drijvende een aanjager der smidse. Deze verzoeken zijn met de bijlagen ter visie op de Secretarie gelegd. Op Woensdag 18 Januari a.s., desvoormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie derGemeen- te van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep <>p een beslissing ingevolge de Hinderwet gerech tigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 4 Januari 1922. Buiienlandscla Nieuw». DE CONFERENTIE TE CANNES. Dc „Daily Mail" bevat een interview met Briand vóór zijn vertrek naar Cannes. Hij verklaarde dat dc veiligheid van Frankrijk de sleutel is van den he'clen Europeeschen toe stand. Frankrijk moet voor zijn eigen veiligheid zorgen tegenover zulke onzekere factoren in den Europeeschen toestand als het Russische leger van twee millioen manschappen en de neuwe kruisers, die het tractaat van Versailles Duitsch- land machtigt te bouwen, maar aangaande welke niets bekend is geworden. Briand acht het bondgenootschap met Enge land, dat aan Frankrijk is aangeboden, maar dat bet niet gekregen heeft, het beste bewijs dat het Fransche vlootprogram nooit tegen de Engel sehen gericht kon zijn. Het verbond tusschen Frankrijk en Engeland zou het platform zijn waar op de wederopbouw van Europa met vrucht en duurzaam zou kunnen geschieden. Uit Londen seint men Lord Curzon is gistermorgen naar Cannes ver trokken. Behalve Lloyd George en Worthington Evans zijn van de Britsche kabinetsleden reeds Churchill en Home te Cannes aanwezig. Volgens een telegram uit Parijs is Briand gister middag om 5 uur 35 uit Parijs naar Cannes ver trokken. Toen de trein zich in beweging zette, kwam Lord Curzon, die zoo juist aan de Gare de Lyon nit Calais was aangekomen, op den coupé Van Briand toesnellen. De premier gaf onmiddellijk last, te stoppen en onderhield zich eenige oogenblikken met den Engelschen minister, die op den treeplank stond. Briand scheen zeer verheugd door de on verwachte aankomst van Curzon. Om kwart voor zes vertrok Briand's trein. Daarna bestelde hij een paard, dat hij vaker van een naburige bar placht te huren en een rit van 10 mijl bracht, hem in de naburige stad, het doel van zijn uitstapje. Na een eenvoudig ontbijt „In den rooden Leeuw" trachtte hij eerst zoo goed en zoo kwaad als 't ging, den tijd om te krijgen eerst ging hij de oude kathedraal binnen, om den koorzang te hooien en daarna doorkruiste hij de enge straten der stad, om allereerst een klein bootje voor Cecil Elton te koopen en zicb enkele van zijn meest geliefkoosde moderne liederen aan te schaffen. Ik wil ze haar nu precies niet aanbieden, dacht hij maar ze zal stellig niet weigeren, ze me voor te zingen, als we elkander beter kennen. Zou echter de laatste veronderstelling niet uitkomen, dan zal ik ze haar voor mijn vertrek sturen, en ze moet ze houden, daar zij mijn adres in de stad niet kent. Den volgenden morgen was het kleine klokje nog vroolijk aan het kleppen, toen Geoffrey reeds zijn gewone plaats op Mrs. Williams bidstoel opzocht maar Mrs. Elton bevond zicb reeds op haar stoel, die voor hem stond en Cecil's kroeshoofdje knikte den nieuwen vriend vrien- ENGELAND. Er bestaat veel kans dat de regeering er toe zal besluiten, in de volgende maand een algemecne verkiezing uit te schrijven. De tegenwoordige regeering is einde 1918 "aan het bewind geweest. IERLAND. Men verwacht dat het debat in de Dail tot einde van deze week zal duren. De bladen mel den dat er 50 sprekers zijn ingeschreven. Bij de Dail zijn totdusver honderd moties van openbare lichamen ingekomen, die alle op twee na voor bekrachtiging zijn. DLITSCHLAND. Het spoorwegverkeer is in Duitschland zoo danig verbeterd, dat volgens een officieele ken nisgeving sinds 3 Jan., de treinenloop weer gere geld is. HONGARIJE. Karolyi, dc gewezen president van de Hongaar sche republiek heeft uit Ragusa, waar hij tégen woordig vertoeft, een nieuwjaarsboodschap Lof het Hongaarsche volk gericht. In deze boodschap zegt hij, dat het tegenwoordige Hongaarsche regeeringsstelsel het land aan den rand van den afgrond heeft gebracht. Voor de toekomst is de eenige mogelijkheid de Hongaarsche volksrepubliek. Dc taak van allo Hongaarsche emigranten, tot. welke partij ook zij belmoren, moet het zijn te strijden voor het her stel der republiek, zooals die in October 1918 tot stand kwam. Te Boedapest neemt de oppositie tegen het be wind was Horthy toe Georg Nagy, de leider der republikeinsche partij, heeft na de ontbinding zijner partij een nieuwe politieke organisatie gest'cht onder den naam van Hongaaische vrij heidspartij. Deze partij staat op den grondslag der zoogenaamde revoluLe van Karolyi. De par tij noemt z;ch daarom d<e der Octobristen. MESOPOTAMIE. Naar de „Star" meldt, laat het departement van luchtvaart een vloot van 150 vliegfui gen voor troepentransport bouwen, elk be rekend op het vervoer van tien volledig uit- d el ij i< toe, niettegenstaande de terug'houdende hand van zijn moeder, wier oogen zich niet eens naar hem toewendden. Geoffrey had tijdens den diensi. zeer veel last van Verstrooidheid, want hij kon zijn blikken nauwelijks afwenden van de bekoorlijke gedaante der jonge weduwe. In haar witte japon, een zachte blos op haar wangen, zag zij er bekoorlijker uit dan ooit en Geoffioy dacht maar steeds: Was ik toch maar een kunstenaarWat een volmaakt model voor een madonna zou ze voorstellen. En er lag een uitdrukking van triomf in zijn blik, als hij de oogen van Eva Dayrell ontmoette. Moest zij niet zulk een onvergetelijke schoon heid bewonderen? Het arme hart van Eva was zwaar en melankoliek tijdens deze lange mor gen-godsdienstoefening, Het was haar niet ontgaan, hoe Geoffrey meermalen een blik sloeg op het mooie gelaat van de vreemde, een blik, dien zij nooit te voren daarin gezien had. Zij wist niet, dat hij pas drie keer in zijn leven Mrs Elton gesproken had, maar had zij' het ge weten, het zou geen tioost voor haar geweest zijn. Geen man is in staat, zijn verlangen naar een andere te verbergen voor een vrouw, die hem bemint en dat deze geheimzinnige vreemde Geof-' frey totaal betooverd had, meende Eva al te zien. Na afloop van de godsdienstoefening hield luj zich met opzet een weinig op den achtergrond en liet hij het gezelschap uit Newland-Abbey tus schen hem en Mrs. Elton komen. Toen hij echter geruste soldaten en twee machinegeweren.' Ze zijn in hoofdzaak bestemd voor Mesopo tamia, waar dc militaire controle van Februari al' uitsluitend in handen zal zijn van den lucht-, dienst. Met een vloot van zulke transportvlieg tuigen zal het volgens deskundigen op lucht vaartgebied mogelijk zijn een bataljon over een afstand van 300 K.M. te vervoeren om een opstand te onderdrukken, zooals b.v. onlangs in Koerdistan heeft plaats gehad. De troepen zou den op dezelfde wijze naar het hoofdkwartier Le- rugkeeren. Ontberingen en geforceerde marschen in heete en dorre streken zouden aldus worden vermeden, terwijl men troepenbewegingen zou kunnen tegengaan, voordat deze eenigen omvang zouden hebben aangenomen. Het ministerie van oorlog' maakt bekend, dat een afdeeling ter sterkte van duizend ba jonetten er in is geslaagd de opstandelingen in Koerdistan in hel nauw t.c drijver en tot onder werping te brengen. ALLERLEI. Uit het overzicht, door liet, ministerie van fi nanciën gegeven over den toestand van de Engel- sche schatkist na afloop der eerste negen maan den van het boekjaar blijkt, dat de ontvangsten 63.159.286 p. st. minder hebben bedragen, dan de uitgaven. In hoofdzaak is dit te wijten aan de geringe opbrengst, van de extra-belasting oplioo- ge winsten die op 130 millioen was geraamd, doch niet meer dan circa 30 millioen beeft opgebracht. Er bestaat weinig hoop, dat de laat ste drie maanden van dit financieele jaar bet te kort zullen dekken. Voorts zijn de uitgaven na tuurlijk belangrijk hooger geweest, clan venvacht werd, door de kosten in verband met de crisis op de arbeidsmarkt en de kolenstaking. Volgens een bericht uit Boedapest is graaf Ladislaus Sechenyi tot Hongaarsch gezant te Washington benoemd. BifineisUnd. De nieuwe spoorwegtarieven. Uit Maastricht meldt men ons In heel Zuid-Limburg hebben de Vak- vereenigingen reeds tal van vergaderingen ge houden, waarin besloten is zich telegrafisch per request of door middel van een deputatie tol de Regeering en de Spoorwegmaatschappijen te wenden, om intrekking der bepaling te ver krijgen, waarbij de spoorweg-directies de werk- liedenkaarten zoo good als afgeschaft hebben. Nu echter Regeering en Maatschappij doof blijven voor die dringende betoogen zal men trachten zich op andere wijze te redden.Bij enkele ondernemingen zijn reeds plannen in voor bereiding, om hunne werklieden van elders per autobus te vervoeren. Bij andere worden besprekingen gevoerd over hef instellen van autobusdiensten tusschen verschillende plaat seri, tegen scherp concurreerende prijzen. De autobus-onderneming van den heer N. Fisette heeft de prijzen van den rit MaastrichtAken (retour) vice-versa reeds tot op de helft vermin derd. Nu België weer rond reisbiljet ten en gezel- schapkaai'ten gaat invoeren, worden ook plannen beraamd om de vacantiereizen in het buiten land te houden. Het gevolg van de verhoog de tarieven hier te land zal zijn, dat Zuid-Lim burg nog meer wordt aangewezen op Luik, Brus sel, Antwerpen, Aken en Keulen, met natuur lijk gevolg: schade van alle zijden, verbittering en vervreemding onder eigen landgenooten. Een spoorweg-ambtenaar zei, dat bet nieuwe stelsel, dat in de millioenen loopt, de dienstregelingen van het personeel, waar- het portaal bereikt had, hoorde hij Cecil met lui de stemme roepen: Mama hier komt Mr.Geoffrey O wacht toch op hem Ook Eva hoorde deze woorden en de moed ontzonk haar bij de ontdekking, dat het kind reeds Mr. Chetwynd's doopnaam kende. Laat u door ons niet van uwe vrienden terughouden, zei ze op bitteren toon, toen Geof frey thans groetend op haar toekwam. Uwe ver trouwelijkheid tot ben moét wel een hoogen graad bereikt hebben, dat u tot den doopnaam gekomen bent. Hij keek haar met érnstige verrassing aan en weder schoot het vermoeden door zijn binneste dat Tom Lee gelijk had, want haar wangen gloeiden en haar oogen bliksemden hem haast toornig tegen. Cecil en ik zijn goede vrienden, zei hij kalm en toen wendde hij zich tot lady Temple die reeds in het rijtuig zat terwijl Eva, kwaad op hem, op haar zelf en het meest op Mrs. Elton haar kwade luim den armen Tom liet ontgelden tot zij hem in de diepste diepten der wanhoop had gestort. Toen het tijtuig wegreed, zocht Geoffrey naar de Elton's maar zij waren ver dwenen en langzaam sloeg hij thans den wég naar zijn kleine woning' in. Met zijn eenvoudig ontbijt klaar zijnde want zelfs in Sandbeach kon de jonge Londenaar niet tot een diner besluiten nam hij zijn stroo- hoed en pijpje en wandelde langzaam door het door tijd en geld verknoeid wordt, de dure, geheel overbodige uniformen van stationschefs enz., de oorzaken zijn van de tekorten bij de spoorwegen. Voor Rusland. Uit Rotterdam vertrok heden het stoomschip „Agnetapark" van de Halcyon-lijn, kapitein De Boer, dat voor de algemeenc commissie voor iHiifenlandsche nooden naar Varna ongeveer 400.000 K.G. goederen, bestaande uit meel, rijst, margarine, gezouten groenten, haring, kleeren, schoenen enz. zal vervoeren. Een lid van de commissie gaat ook naai1 Varna voor doorzending van de goederen naar Zuid- Rusland. Over eenigen tijd vertrekt een tweede stoom schip „de Rozenburg", kapitein Spork, eveneens met goederen naar Varna. W. Wester man. Naar D.B. verneemt zal de heer W. Wester man, president der Rotterdamsche Bank, mor gen voor zaken naar de Vereenigde Staten ver trekken. Is het blad ingelicht dan rekent de heer Westerman er op geruimen lijd in New- York I e verblijven. De luchthaven Amsterdam. Van 14 April tot 13 October 1921 zijn meer dan 1000 vliegtuigen op het burger-vliegveld Schiphol aangekomen of vertrokken. liet aan tal passagiers bedroeg 1511. Nederlandsch-Indische Jaarbeurs De Derde Nederlandsch-Indischc Jaarbeurs zal dit jaar van 18 September tot en met 8 October te Bandoeng worden gehouden. Beroepskosten. Bij Koninklijk besluit is bepaald Het bedrag, dat bij de regeling van den aanslag in de inkomstenbelasting van de onder artikel 2 der wet. op de inkomstenbelasting 1914 vallende Ncderlandsche ambtenaren al beroepskosten kan worden aangemerkt, wordt bepaald op het bedrag, dat zij onder den naam van verblijfsvergoeding, toelage of onder wel ken anderen naam ook tot. bestrijding van hunne beroepskosten boven hunne bezoldiging genieten. Voor ambtenaren, die hunne beroepskosten uit de hun toegekende bezoldiging moeten bestrijden, wordt de helft dier bezoldiging als beroepskosten aangemerkt. Door deze regeling wordt aan veel willekeur op dit punt een einde gemaakt. 100-jarig jubileum Mauritslmis. Het schilderkundig genootschap Pulchri Studio heeft gisterochtend in het Mauritslmis een bloem tak doen hechten aanhefc borstbeeld van Koning Willem I den stichter van het Koninklijk Kabinet van schilderijen, den verwerver van Rcmbrandts Anatomische Les en van Vermeer's Gezicht op Delft. Zooals me i weet was 't gister juist honderd jaar geleden, dat het Mauiitshuis werd gehuis vest. Wering besmettelijke ziekten. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvul ling van art. 2 der wet van 28 Maart 1877 ter bezwering van het gevaar voor insleeping van besmettelijke ziekten. In genoemd artikel wor den echter alleen genoemd cholera, pest en gele koorts. In verband met het permanente gevaar voor insleeping van pokken en vleklyphus komt dorp, voorbij de kleine villa, door welker hooge vensters hij Cecil en zijn moeder nog aan tafel zag zitten. Heden zal ik eens de schade van gisteren inhalen en ik zal trachten zoo lang mogelijk te rusten, mompelde hij hij zich zelf, zoo kan ik ook aanstonds hier ingaan, om te zien wat zij na tafel gaan doen. En met deze woorden betrad luj de weide naast de villa en vlij.dde zich, de hand onder het hoofd lang uitgestrekt in het gras neer om ge duldig te wachten, welke beschikking het nood lot voor hem had weggelegd. Hij had zijn pijp laten uigaan,t opdat de rookwolkjes hem niet zouden verraden en hij begon juist zoo n beetje in te dommelen, toen hij Cecil's stem hoorde. Mama, laat ons naar het dcnnenbosch gaan met onze boeken en lees me wat voor. Daar is hel toch koeler dan hier en zoo heerlijk en het is ook heelemaal niet ver af. Hij kon Mrs. Elton's antwoord niet ver staan, maar het luide jubelen van den knaap zei hem genoeg en tien minuten later kwam-het verwachte paar door de tuindeur naar buiten en richtte zijn schreden naar het dennenbosch, dat in de richting van Newland-Abbey lag. Geoffrey liet hen een paar honderd passen vooruitgaan en volgde hen toen ongemerkt. Wordl vervolgd E SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1