DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Geboeid. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 10 Januari 1922. Mo. 13231. Bureau KOE M A It K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buhenlandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE CANNES. Havas meldt nit Cannes, d.d. 8 dezer In de laatste vier-en-twintig uur hebben tussehen Lloyd George en Briand inleidende gedachtenwisselingen plaats gehad betref fende overeenkomsten voor de waarborging der veiligheid van Frankrijk en de handha- - ving van den Europeeschen status quo. De correspondent van Havas bericht, dat de FranschEngelsche overeenkomst, die men voorbereidde, een wederkeerigen waarborg der twee landen tegen een Duitschen aanval beoogt en voortvloeit uit het waarborgsaccoord van Versailles, dat de wederzijdsche verbintenis be vat tot hulp van leger, vloot en luchtstrijdkrach ten, waarvan het minimum zou worden vastge steld. Het is waarschijnlijk, dat België zich bij de overeenkomst zal aansluiten, die een gedeelte der redenen welke Frankrijk noodzaakten zware militaire lasten te dragen opheft en een beperking van het effectief zou toelaten. De verzekering van de medewerking der Engelsche vloot zou het voor Frankrijk eveneens mogelijk maken, on der de nieuwe omstandigheden de uitvoering van het program te overwegen. Verder wordt de mogelijke aansluiting van Italië bij het Fiansch-Engelsch accoord in over weging genomen, dat hierdoor een breeden grond slag zou kunnen vormen voor een Entente, bestemd om den territotialen status quo van Eu ropa te verzekeren, gelijk de viervoudige over eenkomst betreffende de Stille Zuidzee. Het ac coord zou door een formeel verdrag het beginsel bekrachtigen, op verzoek van Briand opgenomen in de te Cannes aanvaarde resolutie, waarin be paald wordt, dat alle landen de gemeenschap pelijke taak op zich moeten nemen, om af te zien van eiken aanval op hun naburen. Het verdrag ?ou geteekend worden door alle mogendheden Van Europa. Men voorziet de mogelijkheid van een be paald uitstel, om te kunnen komen tot de verwezenlijking van dit groote plan. Het is moge lijk, dat de besprekingen nog zullen worden voortgezet na afloop van de huidige zitting van den Oppersten Raad. Van te voren moeten Frank rijk en Engeland verschillende vraagstukken regelen, met name de kwestie van Angora, welke na de conferentie van Cannes zal worden bespro ken. Uit Cannes meldt men nog: De conferentie der ministers van Financiën heeft gistermiddag de overeenkomst van Wies- baden goedgekeurd en aan Frankrijk een bedrag van 1250 millioen goudmark aan leveringen in natura toegewezen. Tussehen de overige gealli eerden zal nog een bedrag van 500 millioen goud mark aan leveringen in natura moeten worden verdeeld. De ministers van Financiën hebben het volgende schema opgesteldBelgië 125 mil lioen, Engeland 100 millioen, Italië 240 millioen en de overige geallieerden landen 35 millioen. Naar verluidt,is ook besloten, dat de garantie commissie haar hoofdkwartier definitief- te Berlijn zal opslaan en dat haar bevoegdheden aanmerkelijk zullen worden uitgebreid, ten einde het haar mogelijk te maken, een streng toezicht uit te oefenen op de stipte naleving der bepalingen in zake de waarborgen. Ook verluidt, dat de aan Duitschland ge stelde voorwaarden o.a. behelzen, de inning der douane-rechten door Duitschland op de goud-basis, de verhooging der Duitsche spoor weg- en post-tarieven,benevens van den steen koolprijs, beperking der uitgifte van papier- 13 Sibyl stond op en legde zacht hare hand op zijn arm en zei op angstigen toonO, Mr. Chet- wynd, kijk niet zoo bedroefd. Zeg mij, dat u mij vergeeft. Ik kon immers nooit zoo iets droomen o, hoe kon ik zoo blind zijn U vergeven Ja, ik vergeef u De hemel zij dank, dat ik alleen lijd. Een gloeiende blos kwam over Sybil's trek ken en zij wendde haastig het hoofd ter zijde Geoffrey leunde tegen den pijler van de verande en sloeg haar gade, totdat hij het niet langer kon uithouden. O, ween toch niet, wacht tot ik weg ben, riep hij en verschrikt keek ze naar hem op. Moet u weggaan O, mijn arme, kleine Cecil, wat zal van hem worden Ik zal blijven als u zulks wenscht, antwoordde hij haastig. Mijn heengaan zou toch niets kunnen veranderen ik beloof u, dat ik u nooit door woord of blik aan dit onderhoud zal herinneren. Ja, ik zal blijven Ik kan vanavond niet meer kalm denken, antwoordde Sibyl moeizaam mijn gedachten zijn in de war. U moet Cecil morgen een bezoek brengen. Ik zal alles goed wikken en wegen, maar Adv ertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor^ herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. geld, het sluitend maken der Duitsche begroo ting, stopzetting van den kapitaal uitvoer en vervorming van het geldwezen. Naar verluidt, is Lloyd George voornemens Donderdag a.s. van Cannes naar Londen terug te keeren. a> Gisteren meldde men uit Cannes I'oen kolonel Harvey, de Amerikaansche ge delegeerde te Cannes, en Wickham Stead, de hoofdredacteur van de „Times" onderweg waren naar de golfclub, kwam hun automobiel in bot sing met een anderen. De schok was hevig beide inzittenden liepen kneuzingen op. Ze werden onmiddellijk naar hun hotel gebracht, alwaar inmiddels ontboden doktoren constateerden dat ze geen ernstig letsel hadden bekomen. Hun werd slechts eenige dagen rust voorgeschreven. Van andere zijde verzekert men dat kolo nel Harvey ten gevolge van het auto-ongeluk gedurende vijf of zes dagen de zittingen van den Oppersten Raad niet zal kunnen bijwonen. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Aan de „Times seint men uit Washington dd. gisteren Het is thans meer dan waarschijnlijk, dat de Engelsche gedelegeerden ter Washington- sche conferentie, Amerika morgen over een week zullen verlaten, zoodat men tegen dien datum vermoedelijk ook het einde der confe rentie kan verwachten. Het definitieve ontwerp der vloot-overeen- komst tussehen de vijf mogendheden wordt thans in de groote vlooti-commissie besproken. Het zal waarschijnlijk hedenavond nog wor den aangenomen. In dat geval zal het in de voltallige zitting der conferentie, welke mor gen of Woensdag bijeenkomt, wereldkundig worden gemaakt. Daarna zal de overeenkomst tussehen de negen mogendheden in zake den Pacific volgen. DE A.S. CONFERENTIE TE GENUA. De „Times" verneemt uit Cannes Van goed ingelichte zijde wordt vernomen, dat berichten uit Rusland geen twijfel meer overlaten of Lenin zal de voorwaarden van de resolutie van den Oppersten Raad nopens Rusland's deel neming aan de internationale conferentie te Genua wel aanvaarden. Aangezien in de resolutie de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, dat de premiers der verschillende landen persoonlijk op deze con ferentie tegenwoordig zullen zijn, is het te ver wachten, dat Lenin zelf deze conferentie zal bijwonen. IERLAND. In de zitting van den Dail Eireann is het voor stel tot herkiezing van De Valera verworpen, Collins en Grifith verklaarden dat de uitslag niet gericht was tegen den persoon van De alera. Zij deden voorts een beroep op zijn medewerking. Te midden van toejuichingen der geheele vergadering, zeide De Valera: „wij zullen u niet metterdaad tegenwerken, tenzij wij van oordeel zijn, dat gij iets doet, dat het Iersche volk zou schaden. Indien wij te kiezen heb ben tussehen twee kwaden, zullen wij ter wille van Ierland het minste kiezen. Inmiddels zullen wij als het ware de hulp troepen blijven, wier doel is, volledig onaf hankelijkheid voor Ierland te verkrijgen en die beschikbaar zullen zijn, steeds wanneer gij ons noodig hebt." u moet beslissen. U weet beter dan ik wat goed en billijk is. Maar gaat u thans heen, ik moet tijd hebben om den loop mijner gedachten weer in orde te brengen, alvorens Cecil ontwaakt. Goed, ik zal gaan. Goeden nachtDe he mel neme u in zijne bescherming. Hij waagde het zelfs niet, haar zijn hand te reiken, maar ging heen, met vasten, vluggen tred, en zonder nog eens naar haar om te zien, maar niet naar huis, niet naar de kamers, die onweerstaanbaar zijn gedachten naar haar voerden. Hij had het gevoel alsof hij binnen deze enge ruimte zou moeten stikken alsof het plafond naar beneden kwam en precies op zijn hei'senen drukte. Zoo lang hij leefde zou hij niet zonder huivering aan dien nacht kunnen terug denken. Uren wandelde hij daar aan het strand rond, in den helderen maneschijn, totdat de vloed hem wegdreef, naar boven op het smalle voetpad, dat de kustwacht zich had aange legd. Sibyl een echtgenoote en geen weduwe zijn liefde voor haar totaal hopeloos, ja, zondig Zijn eerste gedachte was, met het krieken van den dag weg te gaan waarheen, dat wist hij zelf niet enkel weg van Sandbeach, zoo ver mogelijk naar een plaats, waar hem niets aan haar zou herinneren, waar nooit door toeval haar naam in zijn bijzijn zou genoemd Worden. Maar zelfs in zijn diepe droefheid werden zijn gedachten weer naar anderen getrokken hij dacht aan zijn ouden vader, zijn eenige zuster, Een telegram uit Londen meldt Gisteren is onder voorzitterschap van minister Churchill, de commissie bijeengekomen, welke zich zal bezighouden met de uitvoering van zeke re maatregelen, die voortvloeien uit de goed keuring van de Iersche overeenkomst door Uen Dail Eireann. Deze maatregelen betreffen in de eerste plaats het terugtrekken van de Engel sche troepen uit den Ierschen Vrijstaat. Voorts de eedsformule en de kwestie der amnestie. Ten derde de overdracht van een groot deel van het bestuur aan de voorloopige Iersche re geering, die gedurende de loopende onderhan delingen en het samenstellen van een nieuw parlement van den Ierschen Vrijstaat als be- middelende autoriteit zal optreden. De commissie heeft er in toegestemd onmid dellijk met de ontruiming van den Ierschen Vrijstaat te beginnen. In Ierland bevinden zich op het oogenblik vijftigduizend man Brit- sche troepen. Deze zullen alle worden teruggetrokken, tenzij de voorloopige regeering te Dublin een aantal bataljons wenscht te houden totat dc toestand in Ierland wat verbeterd zal zijn. De Britsche regeering acht een zoo spoedig mo gelijk terugtrekken van haar troepen, zooals in de overeenkomst werd bepaald, gewenscht Zij is van meening, dat de geheele Britsche macht binnen zes weken uit Ierland kan zijn terug getrokken. Ook de Iersche hulppolitie zal worden gedemobiliseerd en zal door den Ierschen Vrijstaat op pensioen worden ge steld De eedsformule vormt thans nog slechts een technisch detail Met betrekking tot de kwestie der amnestie wordt er in politieke kringen van gewaagd, dat eerlang de invrij- heidsstelling van alle politieke Sinn Fein ge vangenen te verwachten is. ZWEDEN. Bij alle firma's, welke aangesloten zijn bij den Zweedschen Bond van fabrikanten zal binnen kort een loonsverlaging worden ingevoerd. BELG IE. Het college van burgemeester en schepenen van Antwerpen heeft, naar men verneemt, be sloten, dat alle briefwisseling van de diensten der gemeente eigendommen en der rechtsgeschillen met de advocaten in de Nederlandsche taal moet geschiedenDe advocaten van de stad heb ben kennis gekregen, dat zij alle zaken voor de gemeente uitsluitend in het Nederlandsch moeten behandelen. Indien zulks bij het hof van appél of door het hof van cassatie te Brussel niet mogelijk mocht blijken, mogen zij alleen vanhet voorschrift afwijken na voorafgaand overleg met het college van schepenen, dat na zal hebben te gaan of er reden is het pleiten in het Fransch toe te staan. Alle huurcontracten, overeenkomsten en acten tussehen de stad en particulieren voor de huur van huizen en andere gemeente eigendom men zullen uitsluitend in het Nederlandsch ge steld worden, tenzij de andere partij verzoekt ze in het Fransch op te maken. Bij aanbestedin gen met beperkte inschrijving of gunningen uit de hand zullen de bestekken uitsluitend in het Nederlandsch gesteld worden. Bij andere bestek ken zal Nederlandsch de eerste taal zijn, doch zal het bestek van een Fransche vertaling vergezeld gaan. Binnenland. Mgr. Roberto Vincentini. Naar de,,Rsb."verneemt ;s omtrent den datum die zich voor hem bezorgd zouden maken, aan den kleinen Cecil die tevergeefs naar zijn Vriend zou verlangen en ten slotte nog zieker zou wor den, en hij dacht aan Sibyl, die hem voor hard en hardvochtig moest houden, omdat hij haar in 't uur van 't gevaar had achtergelaten. Mis schien rekende zij op zijn hulp, zij was zoo ver laten. Neen, hij wilde het uitvechten, hij wilde zijn smarten mannelijk dragen en zijn liefde in een kalme vriendschap veranderen, opdat hij haar, indien noodig, kon terzijde staan met raad en daad. Het zou een werk van jaren, misschien van een gansch leven zijn. VIII. Den volgenden morgen was het haast twaalf uur geworden, voordat Geoffrey er toe besluiten kon de kleine villa op te zoeken, Mrs. Elton kwam hem bij de poort tegemoet. Zij ontstelde zichtbaar, bij het zien van zijn bleek-gelaat en zijn ingezonken oogen, en de warme blos, die bij zijn nadering over haar wangen was gekomen, week voor een plotselinge bleekheid. Bent u ziek riep ze onwillekeurig uit. Neen, ik heb den laatsten nacht niet ge slapen, antwoordde hij kalm en heb tengevolge daarvan geweldig hoofdpijn. Hoe staat t met Cecil Hij zei haar niet, dat hij den heelen nacht zijn legerstede niet had opgezocht, dat hij tot 't aanbreken van den dageraad aan het strand van het vertrek van Mgr. V'cent'n' nog mets def'n'tiefs bekend. Monseigneur zal nog eenige weken in ons land vertoeven voor andere dan zu'ver diplomatieke zaken. Zoo zal hij een bezoek brengen aan de verschillende bisschoppen in ons land, om zich op de hoogte te stellen van de ker kelijke toestanden in hun bisdommen.Inverband daarmede gaat Mgr. heden naar Breda voor een bezoek aan Mgr. Hopmans. Na afhandeling dezer zaken Vertrekt hij naar Rome, om Z. H. den Paus verslag uit te brengen. Na een verblijf van eenif e weken in de Eeuwige Stad zal hij naar zijn nieuwen post te Constan-i- nopel vertrekken. Vervolgingskosten directe belastingen. Men verzoekt er de aandacht bp te vestigen, dat de kosten van vervolging in zaken van diree- te belastingen bij de wet van 24 December 1921 (Stbld. no. 1410), in werking tredende 26 Janu ari 1922, gewijzigd zijn in dien zin, dat van laatst genoemden datum af, voor eene waarschuwing vijftien cents, voor eene aanmaning vijf en twin tig cents in rekening wordt gebracht. De kosten voor de beteekening van een dwangbevel zullen bedragen, van sommen bene den de 100 veertig cents tot een gulden vijf tig cents, terwijl, indien dc gevorderde som 100 of meer bedraagt, verschuldigd zal zijn 2.50 benevens 1 voor elk geheel bedrag van 100 waarmede zij de som van 100 te Boven gaat. De gemeenten en uitvoering van rijkswetten. De algemeene vergadering en het congres van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten zullen in 1922 te Arnhem worden gehouden. Op het congres zal worden behandeld de vraag: Wan neer voor uitvoering van rijkswetten, strekkend om een algemeen belang binnen den kring der staatszorg te brengen, gemeentelijke medewer king wordt verlangd, op welke wijze moet dan de uitvoering organisatorisch en financieel wor den geregeld, indien deze wegens den aard van het onderwerp of uit economische overwegin gen niet door de gemeenten individueel, doch in combinatie behoort te geschieden. Bestrijding van tuberculose en kanker. Zooals reeds bekend kan zijn, bestaat het plan, om binnenkort van het Fonds 1918 tot bestrijding van tuberculose en kanker een vereeniging te vormen met afdeelingen in de verschillende provincies en gemeenten, - zoo- dat het een blijvend karakter krijgt. Zoodra dit plan een vasteren vorm heeft verkregen, wordt dit ter kennis van het Nederlandsche volk gebracht. Uitdrukkelijk wordt de aandacht er op ge vestigd, dat het Fonds 1918 geldelijke hulp zal verlecnen niet alleen aan een bepaalde categorie van menschen, doch aan alle Ne derlanders, die aan tuberculose en kanker lijden, doch niet of niet geheel bij machte zijn om de kosten voor hunne verpleging of opneming in herstellingsoord, sanatorium of kankerinstituut zelf te bekostigen. Tot dat doel is reusachtig veel geld noodig. Gelet op de treurige omstandigheid dat er jaarlijks ruim 17.000 menschenlovens aan tu berculose en kanker vernietigd worden, blijft het Fonds 1918 steeds een krachtig beroep doen op allen, die zich aan zijn zijde willen scharen. Bij den penningmeester dr? H. Jans sen, Huygenspark 36a, te 's-Gravenhage en bij de penningmeesters der plaatselijke co- mité's worden steeds flinke bijdragen inge wacht. had op en neer gewandeld en om rust en kalmte gestreden had. Hij had zijn zelfbeheersching thans weer herwonnen en zijn stem klonk zoo kalm en gelaten, dat zij niets van dat al ver ried. De koorts is sterk, antwoordde zij bedroefd op Geoffrey's vraag. Hij heeft reeds dikwijls naar u gevraagd, zoodat ik juist op 't punt stond U hierheen te laten ontbieden, toen ik n zag aankomen. De kleine is uitgelaten ovor zijn boek. De arme jongen Ik zal onmiddollijk naar hem toe gaan, en hij keek naar boven naar de vensters van de kamer, waar het kind lag. Ik ga thans uit, zei ze op schuchteren toon, om een weinig fruit voor Cecil te halen. Toen Mrs. Elton met het versche fruit naat huis terugkeerde, had Geoffrey zich reeds ver wijderd, maar Cecil lag stralend en overgelukkig in zijn bedje. O, mama, Mr. Geoffrey leest zoo mooi voor, riep hij uit, zelfs nog mooier dan u en hij las mij zulke mooie verhalen voor van honden met oogen zoo groot als een schoteltje en zelfs als molenraderen, en van een armen, kleinen lecuwe rik, die gevangen werd en in een kooi opgesloten en die met een madeliefje mocht praten en nog vele andere mooie dingen. Is hij niet de liefste man die er bestaat, mama. Als je eens wist hoeveel ik van hem houd. (Wordt verVolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT III IIHHIIIMillWI 1I tMiumm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1