M A, BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 ton- en andere, papierfabrieken, stijfselfabrie- ken, exportslagerijen, abattoirs en vleeschwaren- fabrieken, leerlooierijen, huidenzouterijen, bloed- drogerijcn, vetverwerkingsinrichtingen, marga- rinefabrieken, textielfabrieken, ververijen, ka- toenbleekerijen, wolwasscherijen, wollenstoffen- fabrieken, chemische fabrieken en gasfabrieken. Gelijke voorlichting ware te vragen, indien een gemeentebestuur op grond van verontrei niging van openbare wateren door het afval water der bovengenoemde inrichtingen voor nemens mocht zijn toepassing van artikel 17 der hinderwet te geven. Verlies op rijst. -Uit Weltevreden-meWt „Aneta" DeRegeering gc f kortelings order tot het aan-' koppen van 75.000 tons buitenlandsche rijst ter dekking van een eventueel rijsttekort op Java. Thans is deze aankoop overbodig gebleken, waar om de Regeering overgaat tot annuleering van de ordërv welke echter reeds in den begin van de uitvoering is gekomen, waardoor er een verlies veroorzaakt zal worden van ongeveer 2 mil- lioen gulden. Reeds is de aankoop van 41.000 ton Saigonrijst geannuleerd. Opgeheven. De Bulgaarsche legatie meldt, dat tengevolge van bezuiniging de Bulgaarsche regeering zich verplicht ziet met mgang van 15 dezer o.a. de legat'e te 's-Gravenhage op te heffen. De Bul gaarsche legatie te Londen zal belast worden met de behartiging van de Bulgaarsche belangen in Nederland. Afgevaardigde Versteevcn terecht. De „Daily Mail" schrijft dat de heer H. W. Versteeven, uit Schoonhoven, technisch adviseur van de Nederlandsche delegatie ter arbeiderscon ferentie van Geneve, ten opzichte van wien in Volkenbondskringen eenige ongerustheidbestond wegens zijn onverklaarbaar vertrek uit Geneve op 22 November, in Weenen vertoeft. De heer Versteeven verklaarde aan den correspondent van het blad, dat er omtrent zijn vertrek uit Zwitserland niets geheimzinnigs bestond. Hij was eenige dagen de bergen ingegaan, toen hij erg vermoeid \Vas, en zijn familie, beangstigd, toen de andere afgevaardigden zonder hem in Holland terugkeerden, liet ijverige nasporingen in Zwitserland doen. Sinds 30 November echter, zoo zeide hij, kende zijn familie zijn verblijf plaats. Het Kamerlid van Groenendael. Bij den R. K. Kiezersbond voor Limburg waarbij meer dan 150 lijsten waren ingediend vóór dé Verschillende andere aftredende Lim- burgsche Kamerleden waren slechts 4 lijsten ingekomen voor het aftredende Kamerlid van Groéhendael. Het bestuur van den Limburg- schen Kiezersbond besloot echter gebruik te maken van zijn bij reglement verleende be voegdheid, om sommige candidaten om zeer bij'zondére'redenèn uit te sluiten van de groslijs ten. Over den heer van Groenendael wordt dus in de Kath. Limburgsche Kiesvereenigingen niet gestemd. Prof. Bolland. De toestand van prof. Bolland te Leiden gaat, mede doordat de hoogleeraar nagenoeg alle voedsel weigert, bij voortduring, zij het ook langzaam, achteruit. De hoogleeraar voelt zich zeer zwak slechts bij hooge uitzondering ontvangt hij eenige zijner vrienden, wijl bezoe ken hem zeer vermoeien. „Vad." Uit de Mijnstreek. Men meldt uit Heerlen d.d. 10 Januari Blijkens een van de directies der Staats- en particuliere mijnen ontvangen mededeeling zullen voor zoover het de maand Februari a.s. betreft door de directies geen wijzigingen in de contrac- tueelc Ioonen en toeslagen worden voorgesteld. II. E. baron Van Asbeck j". Te 's-Gravenhage is op 51-jarigen leeftijd overleden M. 'E. baron v. Asbeck, gep. kapitein luitenant ter zee, officier in de orde van Oranje- Nassau. G. H. Leffers f. In Den Haag is overleden de heer G. H. Lef fers, inspecteur van de Scheepvaart. Vooruitzichten scheepvaart. ..Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit ree- derskringen, dat men de vooruitzichten van het scheepvaartbedrijf niet gunstig beoordeelt wijl men: slechts weinig verbetering in den algemeenc toestand verwacht terwijl de hoeveelheid be schikbare scheep3ruimte nog zal aangroeien door toevoeging van nieuwe schepen. Een der grootdNederlandsche reederijen neemt eenige schepen uit de vaart, een andere gaat dat voorbeeld volgen. De eerstbedoelde maat-, schappij wendt vergeefsche pogingen aan, tot verkoop Van eenige schepen, waaronder een geheel nieuw, wijl haar vloot te groot is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagcnda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad, op Vrijdag 13 Janu ari des n.m. 2 uur. 4a. Voordracht van B. en W. ter benoeming van a. twee onderwijzeressen aan school BI (Hoofd de Heer JSchuurmans) Voorgedragen worden: 1. Mej. M. G. van Amerom, 2. Mej. A. E. Klein, 3. mej.L.J.C. van der Hoeven en 1. Mej. A. E. Klein, 2. mej. M. C. Amerom, 3. mej. L. J. G. van der Hoeven, allen alhier. b. eene onderwijzeres aan school E I (Hoofd de Heer J. A. van der Poel). Voorgedragen worden: 1. Mej. A. M. Muis, 2. mej. L. J. C. van der Hoeven, 3. mej. M. C. van Amerom, allen alhier. c. eene onderwijzeres aan school FI (Hoofd de heer B. van Bochove). Voorgedragen worden 1. mej. H. N. A. Rook, 2. mej. A. M. Muis, 3. mej. A.E.Klein, allen alhier d. eene onderwijzeres aan school JI (Hoofd de Heer J. H. Klein). Voorgedragen worden 1. Mej. L. J. C. van der Hoeven, 2. mej. H. N. A. Rook, 3. mej. A. M. Muis, allen alhier. e. een onderwijzer aan school K. (Hoofd de Heer H, D. Fritsma). Voorgedragen worden 1. J. Nieswaag, 2. A. de Jong, 3. T. Polderman, allen alhier. 19. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet ten laste van het Grondbedrijf van 225Ö0.voor het omleggen en verbeteren van den Weg naar het terrein van de scheeps bouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg." Svcn Scholander. „Und wem mein Sing-sang nicht gef&llt" „Der braucht nicht zuzuhören." Dat waren de laatste woorden van het slöt- toegiftje, dat Svcn Scholander gisteravond zong. Niemand zal er zijn, dat durven we wette zeggen, wien Scholandcrs kunst niet zou bevallen integen deel ieder zou er naar verlangen, den Zweedschen zanger nog zoo dikwijls mogelijk te hooren, maar helaas, hoe gaarne we het w iden, wekunnen niet meernaar hem luisteren, en van zijn heerlijke kunstgenieten. .hij gaf gister zijn afscheids avond en keert hier niet meer terug. Zeker, Scholander i3 van uiterlijk niet jong meer en ongetwijfeld heeft hij zijn rust wel ver diend, maar hoort men hem zingen en spelen en genietmen daarbij van zijn talentvolle voordracht en mimiek, och, dan vergeet men dat oudachtig uiterlijk en denkt, dat daar een „frisch-fröhliche" jongeman voor ons staat, die we de eerste jaren nog niet behoeven te missen. Waarlijk, Scholander is nog jong van hart en geeft u door zijn kunst dat geheele hart, dat tintelt van waren levenszin en ware levens vreugde. Hij zingt van liefde en leed, kan zoo diep-ernstig zijn, al zingt hij ook voor 't meeren- deel lustigen zang, in één woord hij doorvoelt alles, wat het leven biedt, en zoo zuiver, dat het reinste kunstgenot voor zijn toehoorders er uit voortvloeit. Van zijn luimige liedjes waren het heerlijkst „Die Musik kommt", door hem zelf getoonzet op woorden van Liliercron en F. Abt's „Juch- heissawalzer". Verrukkelijk was het, in die beide nummers zijn panto-mimiek en kunstvolle ver1 klanking te bewonderen men zag het regiment met stafmuziek in hem alleen passeeren en sier lijk danste hij dén „Walzcr" met zijn luit als „liefste.". Uit zijn meer ernstige liederen bevielen ons „The brave Cabin-boy", een oud Engelseh volks: lied én de „Sérénade du Pavé" van Varnay 't méést.'Dit laatste droeg hij voor, zooals hij zelf 't eens van een Parijschen straatzanger gezien had. T We zouden verder nog van elk lied van het program wat goeds kunnen zeggen, 't zou ons echter te ver voeren. Eén troost blijft ons na dezen afscheidsavond nog over, dat we een heerlijke herinnering aan Scholander in ons kunnen bewaren, die niet licht zal worden vervaagd. Volksbadbuis. In de week van 17 Jan 1922 werden ge- nomen 497 baden lste klasse kuipbaden 47, regenbaden 67, 2de klasse kuipbaden 41, regenbaden 340. Kinderbaden 2. Voor de wcrkloozen. De heer en mevr. Willy Hagenbeek zullen tot en met Vrijdag hier ter stede op straat met twee olifanten, twee kameelen en een ponny voor stellingen géven. De netto opbrengst van de daar bij te houden geldinzameling zal bestemd zijn voor de werkloozen té Schiedam, Naar men ons mededeelt, zullen er ook voor stellingen voor de schoolkinderen worde gégeven. Politie. In verband met de herziening van de Regeling voor belooning van extra pol't'ed'ensten, schrij ven B. en W. aan den Raad „In Uwe vergadering van 9 Jub 1920 besloot Uw Raad, :n afwacht-ng van de definitieve d'enstregelmg voor het pol't'e-personeel, de belooning voor extra politiediensten voorloopig te wijzigen én te brengen op de bedragen ge noemd in Gemeenteblad no. 42 van 1920. Intusschen is op 1 November 1920 de definitie ve dienstregeling tot stand gekomen, terwijl de herziening der belooning nog niet heeft plaats gehad. De Commissie voor Algemeene Personeels aangelegenheden heeft, in overleg met de be trokken órganisatie's, een regeling ontworpen, waarmede wij ons geheel kunnen vereenigen, en die wij tot de onze hebben gemaakt. Wij stellen U daarom voor aan deze regeling Uwe goedkeuring te hechten en daartoe te ne men het besluit, dat hierbij is gevoegd De meerkosten van deze wijziging worden geraamd voor 1920 op 102.30 en voor 1921 en volgende jaren op 1100. p. jaar. Liefdadigheidsvoorstelling Ter leniging van den noöd der Russische intel- leotueelen heeft zich alhier een commissie ge vormd, bestaande uit de heeren van Gelder' dr. Koene en M. Horn, die het plan hebben uit gewerkt om op 4 Febr. in de groote zaal van den R.K. Volksbond een liefdadigheidsvoorstelling met genoemde bedoeling te geven. De organisa tie van dezen avond is opgedragen aan het be stuur der Schied. H.B.S. Vereen. „Onder Ons", die o.m. een tooneelstukje en eenige cabaret nummers zal opvoeren, terwijl de tooneelclub H.B.S.V. een parodie op een sensationeele film ten gehoorc zal brengen. 't Geheel zal worden opgeluisterd door muziek van het H.B.S.-strijkje. Dat de intellectueelen in Rusland in nijpenden nood verkeeren, is wel algemeen bekend. We kunnen daarom allen dringend aanraden, hun steun aan dit mooie plan niet te onthouden. Puplicatie. Ingevolge art. 19 van het Koninklijk Besluit van 18 Juli 1912 (Staatsblad no. 264) zullen burgemeester en Wethouders ter uitvoering van de Armenwet overgaan tot verdeeling van de rente van het legaat Poelcke tot een bedrag van 1350. Volgens genoemd Koninklijk Besluit kunnen aan de verdeeling deel nemen alle kerkelijke, bijzondere en gemengde instellingen van wel dadigheid voorkomende op de lijst van de Ar menwet op den basis hunner uitgaven over 1921. De instellingen die daarvan willen gebruik mar ken, moeten vóór 1 Maart a.s. hun aanvraag met de rekening en bescheiden over het boekjaar 1921 doen toekomen. Schiedam, 11 Januari 1921, Door de politie is hedennacht in bewaring gesteld een 23 jarige jongmensch die een agent van politie in de uitoefe ning van zijn functie had belemmerd. Proces verbaal wordt opgemaakt. Gistermiddag omstreeks 4 3/4 uur is in de Langehaven de praamschuit van ze keren v.d.G. door een motorboot in den grond gevaren. Door den heer J.Sobels, leeraar in de Fransche taal aan de gemeentelijke Handels avondcursus is wegens gezondheidsredenen met ingang van 1 Febr. a.s. eervol ontslag gevraagd. UIT ROTTERDAM. Burgemeester en wethouders hebben met be trekking tot het vrachtauto-Verkeer nieuwe be palingen afgekondigd. De wegen en straten bin nen de bebouwde kom der gemeentezullen voort- taan gesloten zijn voor motorrijtuigen, welke niet voorzien zijn van gummibanden en een groo- tere asbelasting hebben dan 500 K.G., of een belasting van de gezamenlijke assen grootcr dan 750 K..G. zoomede voor motorrijtuigen welke voorzien zijn van gummibanden en een asbe lasting hebben grooter dan 120 K.G. per c.M. wielbandbreedte of 7000 K.G. per as of een be lasting van de gezamenlijke assen grooter dan 10.000 K.G. Verder wordt voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, welke niet voorzien zijn van luchtbanden en een zwaardere asbe lasting hebben dan 750 K.G., en die motorrij tuigen op meer dan twee wielen, welke van luchtbanden voorzien zijn en een zwaardere as- belasting hebben dan 2500 K.G., de in acht te nemen maximumsnelheid vastgesteld le. op 10 K.M. per uur voor den Plantageweg en 2e. behoudens het bepaalde voor beweegarbe brug gen en enkele kruispunten aan weerszijden van de Willemsbrug (max. snelheid 10 K.M.), op 18 K.M. voor alle overige wegen en straten binnen de bebouwde kom der gemeente. B. en W. van Rotterdam stellen den Raad voor, over te gaan tot de uitgifte van een lee- ning, groot 10 millioen gulden, rentende 6 's jaars. Het ligt in het voornemen, deze zaak nog in de raadsvergadering van Donderdag a.s. in behandeling te nemen. Gemengd Nieuws. DE MOORD IN DEN TREIN. De gearresteerde handels reiziger. De handelsreiziger S. uit Amsterdam die, als verdacht de dader te zijn van den moord op mr. Wijsman in den trein AmsterdamDen Haag, te Haarlem door de politie in arrest wordt ge houden, is gisteren in verhoor geweest. 126 66 B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en- op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij De commissaris van politie te Haarlem heeft meegedeeld, dat de verdachte gistermiddag nog eens in verschillende houdingen aan de verpleegster vertoond is. Zij bleef hem pertinent herkennen als de man, die met haar en mr. Wijs man op Oudejaarsavond in den coupé gereisd heeft. De verhoorde vrienden, die door den verdachte aangegeven zijn voor zijn alibi, blijven verklaren, dat de aangehoudene met henopOudcjaarsavond op de bewuste uren in gezelschap is geweest. Deze samenkomst had te Amsterdam plaats. Menvindt in dit alibi evenwel geen aanleiding den aange houdene op vrije voeten te stellen. De verdachte ontkent positief de dader te zijn. Hij ontkent eveneens in den bewusten trein te hebben gezeten. Waar hij op Oudejaarsavond dan wel was? werd hem gevraagd. Hij gaf toen een alibi op, hetwelk in bijzonder heden zal worden onderzocht, maar voor den ingewijde waren reeds dadelijk afwijkingen te constateeren. Zonder dat hem dit door de ondervragers was gevraagd, vertelde hij, op Oudejaarsavond in geen geval om vijf uur 's middags in het eethuis van Van Laar op het Damrak garnalenbroodjes te hebben gekocht. Wat bedoelt u daarmede vroegen de poli- tiemenschen. Wel aldus de verdachte, ik ben om vijf uur bij een barbier geweest. Op de vraag, welke dan die barbier is geweest, bleef de deverdachte evenwel het antwoord schul dig, door te zeggen „Dat weet ik niet meer." De verdachte geeft zich alle moeite uiterst kalm te schijnen. Af en toe was tijdens het ver hoor echter groote zenuwachtigheid bij hem te constateeren. Men heeft op den aangehoudene geen revolver gevonden. Desgevraagd verklaarde hij, een paar maanden geleden een revolver op zicht te heb ben gehad. Hij heeft die echter weer aan den handelaar teruggezonden. Bij de confrontatie gistermiddag van S. met de conducteurs van den bewusten trein hebben deze laatsten verklaard den gearresteer de niet te kunnen herkennen. Wel moet het „zoo'n soort man" zijn. Bij de herkenningsproef is S. de gabardine- regenjas aangetrokken, welke op zijn kamer is gevonden. Op de kamers van S. zijn drie overjassen gevonden, t.w. een getailleerde, een niet- ge tailleerde en een beige gabardine regen jas, welke aan het signalement beantwoordt. Ook de costuums zijn in beslag genomen; hierbij o.a. een gestreept pak en een jacquette met ge streepte pantalon. De hoed is van donker groengrijze kleur, zonder komvormige deuk, wel met neergeslagen rand. De Haarlemsche recherche is intusschen met zijn portret geweest naar het restaurant Dik ker en Sluijs aan de Leidschestraat, hoek Prin sengracht te Amsterdam. Daar hebben de bedien den in de fotografie den man herkend, die Oude jaarsavond en des nachts in hun etablissement heeft vertoeft. De „Tel." heeft hier een verder onderzoek ingesteld en het volgende is toen gebleken. Na middernacht kwam de verdachte binnen in gezelschap van een vriend en twee dames. Hij maakte een buitengewoon kalme indruk en wilde in ieder geval een tafeltje hebben. Het was er zeer vol. Het gezelschap heeft, daar er geen tafeltje vrij was, in de hall gewacht. Toen er een tafeltje onbezet raakte, ging het ge zelschaperheen. Het souper bestond uit oesters en kreeft, terwijl een flesc.h wijn gedronken werd. Het gezelschap was niet opgewonden, integendeel. De verdachte bleef met een der dames zitten,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2