DAGBLAD WOQR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Vrijdag 13 Januari 1922. No. 13234. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2. per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. De Opperste Raad werd daarop aangevuld met leden der Commissie van Herstel en zal hedenavond na het verlrek van Loucheur het hooren der Dnitsche vertegenwoordigers voort zetten. Bij ontstentenis van Fransche vertegen woordigers zal U't den aard der zaak geen enkele besbssing worden genomen en eerst wanneer een n'enw Fransch kabmet zal zijn geformeerd zal sprake zijn van een m'euwe bijeenrocpóig van den Oppersten Raad. Een gedeelte der Fransche delegate zal Cannes nog hedenavond verlaten. Het laatste gedeelte zal morgen vertrekken terwijl Lloyd George Zondag a.s. naar Londen zal terugkee- ren. (B.T.A.) Adv ertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetteu of verordeningen vuc-f>* Beschreven en andere officieels af- en r.tan kondljjingeu van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Sehieda111 hebben bij hun besluit van den 12 Januari 1922 vergunning verleend aan J. H. WUISMAN tot uitbreiding var de fabriek voor machinale hout bewerking in het pand Achter de Tecrstoof 4, kadaster Sectie A. no. 385, mot een electromotor van 4 P.K., drijvende een fraisbank. Schiedam, 13 Januari 1922. Buitenlaödselb Nieuws- FRANKRIJK. Het kabibet-Briand afgetreden. Briand heeft, blijkens een telegram uit Parijs, het ontslag van het kabinet ingediend. Millerarid aanvaardde de ontslagaanvrage. Over de Kamerzitting, waarin Briand een ernstige nederlaag heeft geleden, meldt men Na een openingsrede van den Kamervoor zitter Raoul Peret, kwam Briand aan hot woord, om, naar hij zeide, alle jammerlijke misstanden, welke door leugenachtige inlichtin gen waren verwekt, uit den weg te ruimen. Eerst heeft hij op voortreffelijke wijze de noodzakelijkheid verdedigd van een Euro- peesche samenwerking op de a.s. conferen tie te Genua, waar Frankrijk niet mag ont breken. Daar zullen alleen zaken van algemeen economischen aard worden behandeld en boven dien zullen de deelnemers eikaars grenzen eerbie digen. (Leon Daudet brult: Een mooie waar borg De kwestie der schadevergoeding is nog niet geregeld, doch Frankrijk zal er geen centime op verliezen. (Daar aan de rechterzijde hoonge lach weerklinkt, maakt Briand aanstalten om de tribune te verlaten, doch door het applaus blijft hij en zet zijn afgebroken rede Voort)Dat het garantieverdrag Frankrijk tot slaaf zou maken, zegt hij, is een onzinnige beleediging. Engeland heeft evenveel behoefte om de Rijngrens te ver dedigen Men interrumpeertmaar het heeft geen leger Blijkbaar zeer geprikkeld zegt Briand, dat hij de onderhandelingen niet kan voorzetten, wan neer hij kogels in den rug krijgt. Hij protesteert nogmaals ten sterkste tegen alle laaghartige ge ruchten over afstand doen en verraad. Woordelijk zegt hijDit heb ik gedaan. Laten anderen het beter doen Direct daarop verlaat Briand gevolgd door zijn ministers de vergaderzaal. Links en op de middenb anken wordt ge applaudisseerd. De meeste Kamerleden zijn van hun zitplaatsen opgestaan, en in storm achtige beroering blijft de Kamer achter. Briand heeft aan Lloyd George het Volgende telegram verzonden „Gezien de politieke omstandigheden, welke ik bij mijn terugkomst te Parijs heb aangetrof- gen, ben ik van oordeel geweest, dat het nij niet langer mogelijk was, het voorzitterschap van den Franschen ministerraad langer te blijven waar nemen, zoedat ik het ontslag van het kabinet aan president Millerand heb voorgedragen. Ik kan niet naai Cannes terugfceeren om verder deel te nemen aan de werkzaamheden van den Opper sten Raad en ik verzoek u daarom, hiervan me- dedeeling te willen doen aan mijn mede-gedele geerden aldaar, en-hen terzelfdertijd uitdrukking te geven van mijn leedwezen, dat ik de samen werking met hen heb moeten verontschuldigen te willen aanvaarden. Wat u zelf betreft, geachte heer Lloyd George, moet ik zeggen, dat het mij bijzonder spijt, dat ik de besprekingen, waarmede wij in het belang on zer beide landen en van den Europeeschen vrede waren begonnen, en welke ik zoo gaarne tot een definitief resultaat had willen brengen, thans niet kan voortzetten. Ik hoop echter, dat mijn opvolger deze be sprekingen met u zal hervatten en het doel zal kunnen bereiken, dat wij op het oog hadden. w.g.) Briand. Poincaré is uitgenoodigd, een nieuw kabinet te vormen. Hij heeft verklaard, zijn politieke vrienden te zullen raadplegen en heden op de uitnoodiging te zullen antwoorden. DE CONFERENTIE TE CANNES. Een telegram dd. gister uit Cannes meldt Loucheur kreeg hedenavond gedurende de zitting van den Oppersten Raad kennis van het aftreden van het kabinet. Na de leiders der ge allieerde delegaties op de hoogte te hebben ge steld van de noodzakelijkheid in welke nj ten gevolge van Briand's aftreden was komen te verkeeren om Cannes nog denzei 1 den avond te verlaten keerde hij naar zijn hotel terug. Loyd George drong er bij hem op aan te blijven tot het einde der besprekingen met de Duitsche gedelegeerden doch de Franse ie mi nister volhardde bij zijn besluit om met den trein van 7.10 uit Cannes te vertrekken. IERLAND. De koning van Engeland heeft van den Paus het volgende telegram ontvangen Ik ben buitengewoon verheugd en vervuld van groote blijdschap over de overeenkomst welke tusschen Engeland en Ierland is gesloten. Ik dan Uwe Majesteit met warmte voor het groo te aandeel dat gij in het tot stand komen van dezen vrede hebt gehad. De koning antwoordde den Paus als volgtIk breng Uwe Heiligheid mijn warmen dank voor de boodschap van dank aan mij gezonden. POLEN. Naar uit Warschau wordt bericht heeft het parlement in eerste lezing het ingediende wetsontwerp over den algemeenen tweejarigen dienstplicht in Polen aangenomen. Het staande leger zal 250.000 man bedragen. Alleen de soci alisten waren tegenstanders van het ontwerp. Dit betrof echter slechts den duur van den actie ve diensttijd en de daardood veroorzaakte kos ten. Deze worden op 150 milliard per jaar berc kend. Volgens nadere berichten heeft het parlement in eerste lezing do wet aangenomen op den alge meenen dienstplicht waarbij de eerste oefenings- tijd op 2 jaar wordt gesteld. TSJECH O-SLOVAKI JE. Volgens een be.icht uit Praag heeft de Fran sche regeering de betaling van 750 millioen francs geëischt voor het onderhoud van de Tsjetho- Slovaaksche troepen, die tezijnertijd in Rusland voor de Fransche belangen hebben gevochten. ALLERLEI. Oostenrijksche gobelins tot een waarde van 8 millioen pond sterling zijn voor drie millioen pd.st. door de Oostenrijksche regeering aan een Amerikaansche consertium verpand. Zij zullen binnenkort naar Amerika vérzonden worden. Er zijn in het geheel 900 gobelins. Uit Warschau wordt gemeld, dat de Poolsche regeering een wetsontwerp zal indie nen, waarbij alle uitzonderingsmaatregelen te gen de Joden worden opgeheven. De scheepvaart naar Petersburg is thans geheel gesloten. Gedurende het afgeloopen seizoen zijn in Petersburg 284 schepen, waar onder 103 Duitsche, met 413.000 ton lading aangekomen. Onder de uitgegane schepen wa ren 21 Russische, die met hennep, vlas en hout geladen waren. De Italiaansche ambassade te Parijs heeft aan een vertegenwoordiger van de Matin" be vestigd,dat graaf Bonin Longare heeft verzocht, van zijn functie ontheven te worden. - Over geheel België wordt een uitgebreide griepepidemie. Gelukkig is de ziekte niet van gevaarlijken aard, want slechts weinig sterfge vallen veroorzaakt door de griep, worden ver meld. Evenwel worden overal Voorzorgsmaatregelen getroffen, o.m. door het sluiten van tal ijke scholen, enz. Binnenland. Het Centraal Verrekcnkantoor voor brandstoffen. Bij bes'uit van 29 Augustus 1921 heeft de Haagsche Raad bes'oten te procedeeren tegen het Centraa' Verrekenkantoor voor Brandstoffen tot vo'doening van hetgeen nog aan de Gemeente toekwam uit het Restitutiefonds.Op dat bes'uit is de goedkeuring van Ged. Staten verkregen. Inmidde's heeft de regeering haar verzet tegen de uitbeta'ing van pl.m. 83 der gelden laten vallen. Het geschil loopt dus thans nog over de laatste 17 Aan bovenbedoeld raadsbesluit is in dezen vorm uitvoering gegeven, dat B. en W. namens de Gemeente zijn toegetreden tot een gemeen schappelijke actie der deelgerechtigden, welke intusschen is begonnen. Er is nl. een comité tot behartiging van de belangen der deelge rechtigden in het Restitutiefonds der C. V. B. opgericht, dat zich voorstelt tot een recht- streeksche beslissing omtrent het door de Re geering opgeworpen bezwaar te geraken. Daar in hebben naast vertegenwoordigers der groot industrie zitting een wethouder van elk der gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Den- Haag, voor Den Haag de wethouder Van Vuurcn, die tevens het voorzitterschap van het comité heeft aanvaard. Van dit comité is nu een schrijven ontvangen, waaruit blijkt, dat er een groote kans bestaat, dat de Regeering er voor te vinden zal zijn, de gerezen kwestie te doen beslissen door een voor alle deelgerechtigden geldend proef-pro- ces. Vooraf zou dan het comité namens zijn lastgevers en het C.V.B. daartoe gemachtigd door de Regeering, een overeenkomst slui ten, waarbij de uitslag van dat eene proces als voor allen bindend wordt aanvaard. De raad zal derhalve zijn genoemd besluit nog hebben aan te vullen in dien zin, dat de gemeente even tueel tot deze overeenkomst toetreedt, welk het karakter zou dragen van een staking en dus ook volgens art. 194, mbg. der Gemeentewet, aan de goedkeuring van Ged. Staten onderwor pen zou zijn. In verband hiermede stellen B. en W. voor te besluiten ter zake van hetgeen nog uit het Restitutiefonds van het C.V.B. te vorderen is of deel te nemen aan een gemeenschappelijk óf toe te treden tot een overeenkomst waarbij één proef-proces als voor allen bindend zal worc'en erkend. („Tel.") Bezuinigingsactie. Naar men verneemt heeft de Centrale Commis sie voor Bezuiniging, ingesteld door de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, zich dezer dagen gericht tot de hoofdbesturen van alle politieke partijen in Nederland met het vol gend schrijven „De Centrale Commissie voorBezuiniging,enz. wetende, dat binnen korten tijd door Uwe partij in het openbaar vele vraagstukken van algemeen belang zullenbesprokenworden,zou het op hoogen prijs stellen, indien in het programma Uwer par tij ook werd gewezen op de absolute noodzake lijkheid van bezuiniging op de uitgaven der overheid. De actie onzer commissie, die evenmin als de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en LIandel zelve, aan eenige politieke partij gebon den is, heeft haar oorsprong te danken aan het- bewustzijn, dat Nederland een staatsbankroet tegemoet gaat, wanneer in de komende jaren van gering volksinkomen de uitgaven der over heid even hoog blijven, als zij thans zijn. De bekostiging van dergelijke uitgaven toch kan geschieden op twee wijzen. De eerste in dien van het heffen van buiten gewoon hooge belastingen van alle klassen der bevolking.Indien het totale volksinkomen in de eerstvolgende jaren weder terugvalt tot dat van de destijds niet ongunstige jaren 1909—1913, namelijk 2200 millioen galden, zal immers een totale belasting (directe en indirecte tezamen) geheven moeten worden van 25 van alle in komens van ƒ3000 en minder en van 65% van inkomens boven die grens, zonder eenigen aftrek, om te komen tot het bedrag van 900 millioen gul den, dat thans noodig is. Dat een derge'ijkc be'astingdruk voor a e k'assen der bevo'king uiterst moei'ijk te dragen is, en, op a"e bronnen van inkomen van ons vo'k -verstikkend zou werken, behoeft wel geen betoog. De andere wijze van bestrijding dor uitgaven zou zijn, dat men groote bedragen ging 'eenen en daarmede de Staatsschuld nog aanmerkelijk zou vergrooten. Ditou onverbidde'lijk medebrengen een sterke daling van de koopkracht van den gulden en daarmede een nog veel duurder worden van het levensonderhoud iets wat vooral de minder gegoede klassen zwaar zou treffen. Bovendien opent deze wijze van uitgaven-be- strijding een gevaarlijken weg, waarvan men bijna niet meer terug kan keeren zooalsU bekend zal zijn uit de voorbeelden van de Centrale en Oostelijk-Europeesche rijken. Onze Commissie vertrouwt daarom, dat Uwe partij, die naar zij weet, ernstig bezield is met den wensch het volksbelang in zoo breed mogelijk opzicht te dienen, ook harerzijds niet zal nalaten te streven naar een verkiezingsresultaat, waarbij de nieuwe volksvertegenwoordiging, volkomen doordrongen is van den ernst van dezen bijna noodlottigen toestand. Met alle gegevens, welke onze commissie hier omtrent ten dienste staan, zullen wij U op aan vrage gaarne helpen." Onze delegatie te Washington. Het plan van de Nederlandsche delegatie om 21 Jan. uit Washington te vertrekken, is opge geven wegens 't voortduren van de conferentie. Slechts de marine-deskundige Putman Cramer keert dan terug. Vrijwillige Landstorm. Naar men bericht, zouden zich in 1921 11.000 man voor den vrijwilligen landstorm hebben aangemeld, zoodat het totaal aantal vrijwilligers op 1 Jan. jl. 13.000 bedroeg. De mariniers. Volgens het Hbl. bestaan er weder plannen om het korps mariniers op te heffen. De minister van Oorlog naar Delft. De minister van Oorlog, de hoer Van Dijk, zal heden een bezoek brengen aan de constructie werkplaatsen te DelfL. Hij zal daarbij vergezeld worden door mr. Woltman, hoofd van de afdecling kabinet des ministers en door majoor De Kreuk, hoofd der afdeeling artillerie van het departement van Oorlog. De torpedeering van de „Tubantia" Op 13 Januari a.s zal onder voorzitterschap van dr. A. Hoffmann, oud-lid van den Zwitser- schen Bondsraad, te 's-Gravenhage bijeenkomet de Internationale Enquete-Coinmissie, welke krachtens overeenkomst tusschen de Nederland sche en Duitsche regeeringen is ingcstelc om de oorzaak vast te steller van het vergaan van hen s.s. „Tubantia". Behalve dr. Hofmann als voor zitter, hebben als leden in die Commissie zit ting de heer H. G. Sune, gep. schout-bij-nacht der Komnk'ijke Nedcr'andsche Marine, de heer Gager, korvet-kapitcm der Duitsche Marme, de heer H. O. Raon, kapitein ter zee en direc teur van den Hydrographischcn dienst der Ko mnk'ijke Deenscbe Marino en de heer Unger, kapitein-'uitenant ter zee dor Koninklijke Zweed- sche Marine. Voor deze Commissie zullen de Duitsche be- 'angen worden behartigd door den heer Kar' von Mü"cr, oud-kapitein ter zee der Duitsche Marine, terwijl de Ncder'andsche be'angen zu'- 'en worden behartigd doer prof. mr. dr. A. A. H. Struycken, 'id van den Raad van State. (Corr. Bur.) Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Ziiling van Donderdag 12 Januari. De heer van der Felt z (lib) acht het wets ontwerp inzake voorziening omtrent het tijdstip van de inwerkingtreding van de gewijzigde bepa lingen van de Kieswet, Provinciale-wet en Ge meente-wet ongrondwettig, omdat het door de Tweede Kamer werd aangenomen, toen het ont werp, waarop het feitelijk een amendement is nog niet door de Eerste Kamer was aangeno men. Minister Ruys kan deze kwestie niet onvoor bereid behandelen De heer van dei' Feltz stelt voor hetont- werp van de agenda af te voeren. Dit voorstel wordt verworpen met 33 tegen 4 stemmen. De ontwerpen worden aangenomen met 33 tegen 2 stemmen. Verschillende ontwerpen worden z. h. s.aange- nomen, waaronder die betreffende het opleggen van voorloopige aanslagen in de directe belastin gen. De Kamer gaat uiteen tot Dinsdagavond 31 Januari. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 13 Januari 1922, des na middags 2 uur. Voorzitter de burgemeester de heer A. J. Gijsen Tegenwoordig zijn alle leden. Nieuwjaarsrede. De Voorzitter houdt de volgende rede Mevrouw, Mijne Heeren, De gewoonte getrouw blijvende, is het mij ook thans weder een aangename taak in het nieuwbegonnen jaar U en de Uwen en tevens alle ingezetenen, onder dankbetuiging voor de mij gegeven blijken van vriendschap en belang stelling bij de jaarswisseling, mijne hartelijke gelukwenschen aan te bieden. Wanneer men in deze dagen bij een huisgezin binnentreedt, waar groote zorgen heerschen, zorgen, vooral daarin gelegen, om het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten mogelijk te maken, dan zou men in zijn troostwoorden zoo gaarne zeggen deze toestand zal toch, hopen wij, in den loop van het jaar wel veranderen, wie weet of niet spoediger dan gij denkt het keer punt ten goede zal komen, doch voor alles, den moed niet verliezen En geldt dit ook niet voor ons groote huis houden, waar wij met U de bestuurders van zijn? Ook hier dezelfde zorgen, tot de grootste zuinigheid manende. Geen harder lot toch kan haast een gemeente treffen dan een werkeloos heid op zoo groote schaal, waartegen een ge meente niet is opgewassen, en waai hij het Rijk ook slechts ten deele hulp kan verschaffen een toestand, waarbij niet alleen de gezinnen der werkeloozen zwaar beproefd worden, doch schier alle inwoners betrokken zijn, dezen, door dat van hen meerdere geldelijke offers zullen gevraagd worden, anderen, wier verdiensten daardoor achteruitgaan en daarbij in alles ont wrichting van het economisch en financieel leven, bij zoo groote belastingdruk. Doch ook hier, ondanks dit alles, wij allen, die verantwoording hebben te dragen in het openbaar leven moed en vertrouwen in de oekomst onzer gemeente, mogen zij ons ver- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1