u gezellen en onzen weg voorlichten in het in getreden jaar Zij zullen dan tevens ons sterken, al past hier beleid aan groote voorzichtigcid om, uit ziende naar beteren tijd, niet prijs te geven onze inzichten voor de toekomst van Schiedam die wij ècn vorig jaar hier in enkele trekken mochten ontvouwen. Slaan wij thans een terugblik op het afgeloopen jaar. In Uw Raad had voor één zetel verandering plaats. In stede van den heer H. G. Matthijsen, die de gemeente verliet, werd gekozen verklaard de heer J. G. H. Brounts. Vele belangrijke besluiten werden genomen. Ik moge daarvan memoreeren Besluit tot inrichting van een Bureau van Onderwijs. In principe word besloten tot het verleggen en omleggen van de Koemarktbrug. Besluit tot aankoop van 5 H.A. grond in den Nieuwlandschen polder van de Maatschappij Noorderkwartier. Besluit tot inrichten van het pand Nieuw- straat 30 tot bureaux voor Woningdienst en Bouw- en Woningtoezicht. Besluit tot aankoop van 4 H.A. weiland in den Nieuwlandschen polder van het Weeshuis der Hervormden. Besluit tot stichting van een nieuwe school in de Gorzen, terwijl de bewaarschool aan de Laan in gebruik werd gesteld. Aankoop van een nieuwe Magirus-motor- brandspuit. Ook in het afgeloopen jaar had een groote toename der bevolking plaats en wel een ver meerdering van 1017 inwoners, n.l. 918 door meerdere geboorte dan sterfte 99 door meerdere vestiging dan vertrek. Het aantal geboorten bedroeg 1347 het aan tal vestigingen 1952. Er werden 404 huwelijken gesloten. Het aantal inwoners op 31 December 1921 bedroeg 41.486. Het jaar 1921 was niet ongunstig te noemen inzake de woningvoorziening. Wat betreft het aantal voltooide woningen, dit overtrof verre dat van het jaar 1920. Te zamen werden voltooid 221 volkswonin gen, alsmede 46 particuliere woningen. Aangevangen werd met den bouw van 119 volkswoningen in Oud-Mathenesse, thans voltooid. 125 en 51 in de Gorzen door „Volks huisvesting". 98 in het Frankeland door ,,St. Jozef". De premieregeling had tot resultaat, den bouw van 110 middenstandswoningen, waarvan een 22-tal voltooid is. De 1 Juni-circulaire van het Ministerie van Arbeid bracht ook hier stagnatie. Voor een plan van 180 woningen van „Volks huisvesting", een plan van 98 woningen van „Schiedam Vooruit" en een plan van 23 wonin gen van „Eendracht" werden vooishands nog geen voorschotten verkregen. Met het plan-„Vrede" zal thans spoedig een aanvang worden gemaakt, voorloopig met een 100-tal woningen. De plannen voor den bouw van 147 woningen in Mathencsse, waarvoor de voorschotten reeds zijn toegezegd, konden nog niet tot uitvoering komen, daar de grond daarvoor nog niet in eigendom aan onze gemeente is overgegaan. Het vraagstuk der betonnen woningen vormt, speciaal uit een oogpunt van werkverschaffing, een onderwerp van studie bij den betrokken dienst. In het afgeloopen jaar werden 51 vergunnin gen ingevolge de Hinderwet verleend tot op richten of uitbreiden van inrichtingen, onder die wet vallende. De havengelden, brug- en sluisgelden, kade- en pontgclden en huur van haventerrei nen brachten op f 118.671.1l1/» tegen een totaal van lW.SSö.êö1^ in 1920, alzoo een totale vermeerdering van 1334.16, een resultaat, dat niet ongunstig is te noemen, in aanmerking de algemeene malaise, welke zich ook op scheep vaartgebied in onze gemeente geducht gevoelen liet, terwijl ook de staking in de metaalnijver heid niet zonder invloed was op de scheepvaart beweging. De visschersvloot welke hier havent, bleef grootendécls werkeloos. De groote zeevaart nam dit jaar toe, in hoofd zaak door den invoer van olie uit Japan. De terreinen brachten een ongekend hooge huur op, zoodat het eindcijfer van de totale inkomsten zooals ik reeds vermeldde dat van 1920 overtrof. Door den dienst der Gemeentewerken werd de eerste uitbreiding der Wilhelminahaven vol tooid, gevolgd door de verdere uitbreiding, waar mede een begin Werd gemaakt. In het afgeloopen jaar had de aanbesteding plaats van de uitbreiding der school aan de Zwartewaalschestraat, de bouw van een 7- klassigc school aan de Anthony Muysstraat, thans voltooid, een school, juist door eenvoud een schoonc indruk makende en waar bij den practischen bouw alle overtolligheid werd ver méden. Rioolcering Polderstraat en omgeving. Verbouwing van de school aan de St. Anna Zusterstraat. Verbouwing panden aan de Nieuwstraat 24 en 26. Verbouwing Alida-Bewaarschool. Stichting van een gemaal aan de Hoofdstraat. In verband met de verfraaiing van onze plant soenen breng ik in herinnering de tentoonstel ling van Mignon-dahlia's, herfsttinten en bes- vruchten, gehouden in de Ambachtsschool, welke tentoonstelling tevens tot leering van velen strekte. Verschillende terreinen werden voor sport- doeleinden beschikbaar gesteld, terwijl een plan gereed kwam tot bebossching van de persput in West-Frankcland en Kortland, met welk werk reeds een begin is gemaakt. In het plan tot bebossching van de grondophooging in Kort land is tevens gerekend op den aanleg van voet balvelden en tennisbanen. Tevens is daar een ruimte gereserveerd voor aanleg van een complex volks- en familietuinen, terwijl naar terrein wordt omgezien, waar dit instituut een blijvende plaats kan gegeven worden. In het afgeloopen jaar heeft, helaas een werkeloosheid van groote afmetingen in vele takken van industrie in onze gemeente intrede gedaan. Aangevangen in April, heeft deze steeds groo- tcr verhouding aangenomen, zoodat in het laatst van het jaar bij de Arbeidsbeurs als werke loos stonden ingeschreven 1701 personen. Aan uitkeeringen aan uitgetrokken, dubbel uitgetrokken en verdere in de regeling betrok ken arbeiders, werd uitgekeerd in het tijdvak van 16 April tot 31 December 130.410.39, waarvan 1/3 ten laste der gemeente. Begrijpe lijk is het, dat gedurende de periode van werke loosheid de uitkeeringen door het Burgerlijk Armbestuur gedaan, steeds toenamen. Werkverschaffing ten bate der werkeloozen had plaats, bestaande in afgraving en normali seering van het opgehoogd terrein in West Frankeland en Kortland, wegenaanleg en op hooging van bouwterreinen. En bij dit alles ondervond onze gemeente ook den terugslag der staking in de metaal industrie in de laatste maanden van het afge loopen jaar uitgebroken, doch thans gelukkig weder geëindigd. Wat gas- en electriciteitsgebruik betreffen De totale gasverkoop, zonder eigen gebruik en verlies, was 4.150.000 kub. M. een vermeer dering aanwijzende, vergeleken bij 1920, van 450.000 kub. M. of 12.2 Het waterverbruik nam toe afgeleverd werden, 1.562.050 kub. M„ een vermeerdering bij het vorig jaar van 73.860 kub. M. of 5 Het aantal electriciteitsverbruikers is toe genomen met 336. Afgeleverd werd in 1921 8.270.000 K.W.U. en vermindering van 846.000 K.W.U. of 9 aanwijzende, zijn oorzaak vindende daarin, dat enkele industrieën geheel of gedeeltelijk zijn stopgezet. Wat de Openbare Leeszaal en Bibliotheek betreft ook in het afgeloopen jaar heeft deze instelling geheel aan haar doel beantwoord. Het aantal houders van leeskaarten is ge stegen tot 2735 en bedroeg ruim 900 meer dan in 1920. Per dag werden er tusschen 220 en 300 werken uitgeleend, op Zaterdagen dikwijls over de 900. Het algemeen verkrijgbaar stellen van een gedrukte catalogus, zooals veler verzoek was, acht ook ik ommeerdere redenen zeer gewenscht. Moge daartoe spoedig worden overgegaan in het belang dezer nuttige instelling. De in het afgeloopen jaar gehouden cursussen over electriciteit en letterkunde hebben veel belangstelling ondervonden, zoodat getracht zal worden, meerdere cursussen over verschillende onderwerpen te organiseèrcn. MevrouwMijne Heeren, Was dus het afgeloopen jaar wederom in vele opzichten een belangrijk jaar voor onze gemeente, waarin door U aller medewerking nog menig werk is tot uitvoering gekomen, vooral ook door den velen arbeid, ofschoon niet zoozeer buitenaf blijkende, door U in de ver schillende commissiën, met opoffering van veel tijd, verricht, de ongunstige tijdsomstandig heden echter moeten voor ons reden blijven om behoedzaam te zijn, en vooral financieel een voorzichtig beleid te voeren, al moge daar aan het noodzakelijke niet worden opgeofferd. Mogen wij aldus gezamenlijk, ook in dit nieuw- begonnen jaar onder Gods zegen arbeiden tot heil onzer gemeente I (Applaus). De heer Schreuder, oudste lid in jaren, zegt: Mijnheer de Voorzitter, volgens goede ge woonte ben ik ook ditmaal weer geroepen, na mens den Raad, met enkele woorden de rede te beantwoorden met welke U deze eerste zitting in het pas aangevangen nieuwe jaar hebt ge opend. Zij het mij vergund U allereerst dank te zeggen voor de goede woorden welke U tot ons, Raads leden, hebt gesproken en uwe wenschen ons toe gebracht. Moge het jaar 1922 ook voor uw gezin een rijk gezegend jaar zijn. Maar daarrenboven wensch ik U toe dat gij door Hoogeren zegen daartoe bekwaamd en in staat gesteld Uw gewichtig ambt als Burgemees ter Van Schiedam en als Voorzitter van den Raad met opgewektheid en toewijding moogt ver vullen zonder aanzien des persoons zooals eer en geweten U Voorschrijven en vooral in moei lijke omstandigheden, die zeer zeker ook in 1922 zullen voorkomen. Ook het geachte College van Burgemeester en Wethouders wordt door mij namens den Raad het beste toogewenscht. Moge het College in zijn geheel en ieder lid van het zelve voor zijn persoon steeds hande len naar eer en geweten en zijn groote verant woordelijkheid beseffen voor den goeden gang van zaken in deze gemeente welke belangen aan hen zijn toevertrouwd. Dat het behartigen van- die belangen zoowel voor het College als voor den Raad moeilijk heden zal opleveren en ernstig overleg zal eischen daarover zullen wij het allen wel eens zijn. Wij hebben bij de behandeling der begrooting opgemerkt dat allerwege op bezuiniging aan gedrongen is. Moge deze roep niet zijn een roepen in de woestijn. Laten allen zoowel college als Raad voor oogen houden dat de geheele burgerij zucht onder den druk der belastingen. Daarom, mijnheer deVoorzittcr, is het nu meer dan ooit noodig toe te zien dat onze uitgaven de draagkracht der burgerij niet te boven gaan. Moge door Gods goedheid het jaar 1922 voor al de inwoners oen jaar van rijken zegen zijn. Dat wij al onze wenschen vervuld mogen zien en ons werken bevredigende resultaten ople veren. Wij zullen' hopen dat in allen nood en inzon derheid de werkloosheid en woningnood een groote verandering ten goede komt. Laten wij niet alleen hopen op de toekomst, doch steeds krachtig medewerken den nood der tijden zooveel in ons Vermogen is te verzachten. Wij willen allen eendrachtelijk samenwerken tot instandhouding onzer gemeente en moge Gods zegen rusten op onzen arbeid. (Applaus). De voorzitter dankt den heer Schreuder Voor zijn goede wenschen en den Raad voor zijn instemming daarmee. (De zitting duurt voort). Stads- en Gewestelijk Nieuws. ROTTERDAM EN SCHIEDAM. De regeling der wederzijdsche belangen tusschen Schiedam en Rotterdam in den Rotterdam se hen Gemeenteraad. Op de agenda der vergadering v.an gister van den Gemeenteraad van Rotterdam stond het voorstel van B. en W. tot goedkeuring der Rege ling van de wederzijdsche belangen tusschen Rotterdam en Schiedam. Dit punt kon, wegens de langdurige debatten in de middagzitting niet behandeld worden en kwam des middags eerst in de avondzitting en wel di rect na opening dier vergadering aan de orde. Aan het debat over dit voorstel, hetwelk onge- veel l1/2 uur duurde, hebben deelgenomen de Raadsleden Terlaan (S. D. A. P.), Stuhlemeijer (R. K.), de wethouders van Aalten (V. D.), de Jong (A. R.) en burgemeester Zimmerman. De heer TerLa an opende de discussie met een rede, waarin hij zeidc, dat door aanneming van dit voorstel z.i. „Rotterdam Schiedam ge heel gaat behcerschen." Hij wenschte de ziens wijze te vernemen van B. en W. over de vraag of deze zaak niet breeder bad kunnen worden opgezet door Schiedam bij Rotterdam te annex- eeren. Het bedrag, hetwelk Rotterdam aan Schie dam zal uitkceren, ƒ.2.600.000 is voor die ge meente een aardig appeltje voor den dorst. Hij bracht alle hulde aan het gemeentebestuur van Schiedam wegens de groote voordeelen spe ciaal ten opzichte der waterleiding, welke zij voor Schiedam heeft weten te bedingen. De ambitie van de Schiedammers om bij Rot terdam te worden ingelijfd zal door deze over eenkomst wel wat verminderen en de kans dat Schiedam bij Rotterdam komt, zal er even eens door achteruit gaan. Ook met betrekking tot de electriciteits- levering worden de voordeelen voor Schiedam beduidend. Hij wil weten of reeds stappen tot annexatie van de gemeente Schiedam zijn gedaan. Verder verklaart hij zich niet tegen de overeen komst te zullen Verzetten, doch zou gaarne willen weten wanneer er met het graven der havens zal worden begonnen. De heer Stuhlemeijer had niets dan lof voor het gemeentebestuur van Schiedam, dat zulke groote voordeelen heeft weten te ver krijgen. Hij uitte zijn bevreemding er over, dat van de zijde van Schiedam nu nog de houding wordt aangenomen alsof aan Schiedam een „strop" bezorgd wordt. Z.i. waren de Schiedam- sche stadsbestuurders als bekwame kooplui Rotterdam te glad af geweest. In Schiedam zal men moeten erkennen in Rotterdam een royalen koopman te hebben gehad. Burgemeester Zimmerman, alsnu het woord nemend, zeide, dat de onderhandelingen die hij voor het grootste deel zelf heeft geleid, pver een tijdvak van meer dan 5 jaren loopen. De eischen van Schiedam zijn aanvankelijk heel wat zwaarder geweest, zoodat Rotterdam toch nog belangrijke concessies heeft weten te bedin gen. De overeenkomsten met Schiedam moeten als een geheel worden beschouwd en zoo bekeken zijn de voordeelen, welke Rotterdam verkrijgt, aanzienlijk. Vooral met het oog op het verkrijgen Van veel havenruimte met gelegenheid voor het aanleggen van vaste lijn- en passagiersbooten is het havenplan zeer gunstig. Het havencomplex zal een zeer nuttige schakel zijn ten opzichte van bestaande havens. Het zou, wanneer die terreineit aan de gemeen te Schiedam blijven behooren, aan die gemeente vrij staan deze dienstbaar te maken voor inrich tingen van handel en nijverheid. Dit zou zeer strijdig zijn ten aanzien van de ontwikkeling der Rottcrdamsche havens. Op de vraag of het gemeentebestuur van Rot terdam het grootsche denkbeeld van de annexa tie van Schiedam niet voor verwezelijking vat baar acht, wijst burgemeester Zimmerman er op, dat het zeer de vraag is of die wel ooit te ver krijgen zal zijn. Schiedam is een oude stad, met een belangrijke geschiedenis, met gewichtige scheepvaart- en industrieele belangen. Aan medewerking om die stad te annexeeren valt niet te denken. Ik wanhoop aan de medewer king der hoogere regeeringscolleges. Wanner^Rotterdam de hand met legt op de betrokken gronden zouder er ter plaatse wel eens plannen tot mtvoering kunnen komen d;e met passen »n onze belangen. Verder wijst burgemeester Z'mmerman er op dat de gemeente Rotterdam in het administree- ren van zulk 'n groote stad als Rotterdam al vele moeilijkheden ondervindt. Er is nu al een achterstand. Het zou ten nadeele zijn van de Rotterdam - sche belangen wanneer het driehaVenplan niet tot uitvoering zou kunnen komen. Het is mogelijk dat er nog eenige wijziging zal komen in de ontworpen lijnen, maar het kan ook niet 't geval zijn. Een bepaalde toezegging dat terstond met de uitvoering van het volledige driehavenplan zal zal worden begonnen, kon spr. niet doen. De Raad zal nog een nader besluit, na rijpe overweging, kunnen nemen. Alleen de uitdieping der (Ooster) haven zal spoedig ter hand worden genomen. Weth. van Aalten stelde voorop, dat hij met tegenzin met de plannen mee zou gaan. Voor al had hij bezwaar tegen den lagen prijs waarom Rotterdam aan Schiedam water zal leveren, zoomede tegen den onbeperkten duur der over eenkomst in zake waterlevering. Dc voorzitter constateerde nog, dat door het straks te nemen besluit de Raad zich allerminst bindt aan een tijdstip waarop uitvoe ring aan het driehavenplan zal worden gegeven. De heer Ter Laan meende uit de woorden van den burgemeester te kunnen afleiden, dat er nooit pogingen zijn gedaan om Schiedam bij Rotterdam te annexeerenDat er nu een achter stand zou zijn in de administratie van Rotter dam begrijpt hij niet. Bij hem zijn eenige jaren geleden al verschillende Schiedammers geweest, die hem gevraagd hebben om zijn medewerking te verleenen, tenemde Sch'edam bij Rotterdam te laten annexeeren. Spr. zal niet tegen het voorstel van B. en W. stemmen, maar vmdt de oplossing toch verre van gelukkig. Weth. de Jong herinnerde er aan, dat do grondaankoopen ;n N. Mathenesse door Rotter dam product;ef d;enen te worden gemaakt. Hij wdde zekerheid, dat er met de uitvoering van het dnehavenplan zoo spoedig mogelijk een begin zal worden gemaakt. Er kan daarmee geen 10 k 15 jaren worden gewacht. Schiedam zelf zal er geen haven graven, maar wel kan Schiedam ons ha venplan onmogelijk maken.Wanneer niet onmid dellijk uitvoering aan het plan gegeven wordt,zal zulks een funeste uitwerking kunnen hebben. In de laatste jaren is er geklaagd over gebrek aan haverruimte aan den Rechter Maasoever. Waar de daar aanwezige terreinen zoo bijzonder gunstig gelegen zijn in verband met de spoorweg aansluiting en de in de onmiddellijke nabijheid gelegen arbeiderswoningen, is het van groot be- lang, dat Rotterdam zijn plannen uitvoert. Dan drukte weth. zijn spijt er over uit, dat de burgemeester in zijn Nieuwjaarsrede zoo pessi mistisch is geweest. Hij hoopte, dat de burge meester ten aauzien van de toekomst van Rot terdam optimistischer is. Hij vond het jammer, dat de burgemeester deze rede niet gehouden heeft bij de begrootingsdebatten want dan had er over deze rede gediscusseerd kunnen worden. Als men spreekt van het „annexeeren" van een gemeente, dan kan daarmee slechts bedoeld zijn het annexeeren van een kleine, plattelandsge meente. Waar men ten aanz-en van Sch'edam, een oude gevest'gde stad, d:t woord „annexeeren' gebru'kt, zou men beter kunnen gewagen van de wenschelijkhe'd „van de vereemging van twee groote gemeenten." Reeds 8 Jan. 1913 heeft de d'recteur van ge meentewerken van Rotterdam in een rapport de noodzakelijkhe'd van de vereemgmg van Sch'e dam met Rotterdam bepleit en 10 Jan. d.a.v. heeft de Comm. voor Plaatselijke werken die vereenigmg aanbevolen. Weth. las daarna een gedrukt stuk voor (Volgn 25 van 1913), waarin bij het voorstel van B. en Wtot goedkeuring van den aankoop van grond in N. Mathenesse een en ander over de wensche- lijkheid der annexatie werd besproken. Op 27 April 1917 heeft de Comm. van PI. Wer ken medegedeeld, dat zij tot haar leedwezen met een voorstel tot een beperkte grensregeling moest komen. Weth. vraagt thans hoe de gemeente Amster dam met haar honderden H.A. land en tal van geannexeerden gemeenten het wel met haar ad ministratie moet maken. Als dat kan, dan zal men zeker wel niet buiten do scheef gaan als twee groote gemeenten, die gemeenschappelijke belangen hebben, met el kaar worden vereenigd. Schiedam is* Rotterdam niet te glad af geweest Schiedam heeft er uit gehaald wat er uit te halen viel. Vijftien gulden voor den Schiedamschen grond is een zeer hooge prijs. Bovendien krijgt Schiedam jaarlijks nog een mooie winst op de waterleiding. Weth. wil vóór de overeenkomst stemmen on der dit beding, dat een spoedige vereeniging van beide gemeenten ter hand genomen wordt. Ge schiedt die vereeniging niet, dan zal zulks Rotter dam op reusachtige offers komen te staan. Als Schiedam het stukje grond aan de Oosterha ven zou verkoopen, zou spr. dit zoo onereus vin den dat hij zijn stem niet aan het voorstel kan ge ven. Maar waar toch ten slotte de samensmelting der twee gemeenten zal moeten totstand konum, wil hij met het voorstel meegaan. Weth. moet voorts beslist weten wanneer het werk zal worden uitgevoerd en dat onverwijld tot vereeniging van de gemeenten Schiedam en Rotterdam stappen zullen worden gedaan. Na er nogmaals op gewezen te hebben,datPlaat- selijke Werken in 1913 reeds stappen tot vereeni ging heeft gedaan, sprak hij als zijn meening uit, dat de vereeniging dier twee gemeenten een eisch van den nieuwen tijd moet worden geDoemd Nadat burgemeester Zimmerman met betrekking tot het tijdstip van aanvang der uit voering van de havenwerken en de kwestie der annexatie van Schiedam verwezen had, naar zijn zooeven gegeven antwoord, werd het voorstel z. h. st. aangenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2