A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Op de vraag, welke die omstandigheden wa ren, kreeg het blad ten antwoord, dat in de eer ste plaats, zooals gewoonlijk om dezen tijd, de melk schaarsch en dientengevolge ook de bo- terproductie geringer is. In de tweede plaats is de vraag naar versche boter uit het buiten land, vooral uit Frankrijk, op het oogenblik tij delijk opgeloopen, door de prijsstijging van de Deensche boter. En in de derde plaats is de voorraad koelhuisboter groot Deze omstandig heden te zamen veroorzaken een schaarschte aan versche boter en een begrijpelijk verlangen van den fabrikant om de oude koelhuisboter op te ruimen. Een en ander kan echter niet lang aanhou den. Wanneer de prijzen in ons land op het oogenblik dadelijk hooger werden gesteld, was de leverantie van versche boter onvoorwaarde lijk verzekerd. Maar waar dit niet het geval is, heeft het buitenland, dat hoogere prijzen besteedt, op het oogenblik de voorkeur. Met dit gevolg, dat in ons eigen land de meeste boterhandelaren alleen versche boter kunnen koopen tegen prijzen, die hooger zijn dan de verkoopsprij zen. Zij werken dus met verlies, maar doen dat liever dan plotseling de prijzen vrij sterk te verhoogen (het prijsverschil is n.l. niet onbe langrijk) „om ze na eenige weken toch weer te moeten verlagen. Langer dan eenige weken kan deze crisis die hoofdzakelijk een seizoencrisis is, nooit duren. Wanneer de melkproductie straks weer toeneemt, wordt ook de boterpro- ductie grooter. Bovendien kan ieder oogenblik de buitenlandsche vraag verminderen. Landbouw-Arbcidswet. De commissie voor landbouw van den Hoo- gen Raad van Arbeid zal naar Vaz Dias meldt, Woensdag 18 Januari hare besprekingen be ginnen over het voorontwerp landbouwar- beidswet. In de commissie hebben mede van de verschillende landbouworganisaties en Land- arbeidersbonden, elk een vertegenwoordiger zitting. De Minister van Arbeid heeft besloten het ledental dier commissie uit te breiden. Ver schillende bonden zullen nu een tweeden ver tegenwoordiger in die commissie krijgen. De Arbediswet. De Twentsche kamers van koophandel hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer,waarin aangedrongen wordt op wijziging van de Ar beidswet, in dien geest, dat daarin de 48-urige werkweek wordt vastgesteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ROTTERDAM EN SCHIEDAM. De voorstellen in zake de regeling van de weder- zijdsche belangen tusschen Rotterdam en Schie dam zijn thans zoowel in den Rotterdamschen als in den Schiedamschen Gemeenteraad goed gekeurd. Bij het debat in den Rotterdamschen Raad speelden deRotterdamschebelangen de hoofdrol en, volgens de verklaringen door ver schillende sprekers afgelegd, brengen die belan gen mee de overdracht aan Rotterdam van het bezit van een zeer beduidend, kostbaar grondge bied van de gemeente Schiedam in Nieuw-Mate- nesse en van een klein, maar ter verwezenlijking van het SchieRotte Maaskanaal onontbeer lijk stukgrond in O. Mathenesse. Buitengewoon merkwaardig is zeker de rede van burgemeester Zimmerman geweest, waarin volmondig de beteekenis van Schiedam als scheepvaart-, handels- en industrie-centrum werd erkend en twijfel werd uitgesproken over de mogelijkheid van een annexatie der gemeente Schiedam bij Rotterdam. Burgemeester Zimmerman wees er met na druk op, dat op de voor het Rotterdamsche Drie- havenplan benoodigde terreinen de hand moest leggen, opdat de expansieplannen niet in de war konden worden gestuurd door SchiedamHij voegde daar aan toe, dat de gemeente Schiedam de gelegenheid had en ook over de middelen be schikte om de door Rotterdam begeerde terreinen dienstbaar te maken aan hare belangen (Ook de „N:euwe Seined. Crt." heeft bij herhalmg op die mogelijkheid gewezen. Red.) Dat 's veel zeggend Zullen die woorden in Schiedam begrepen worden Zal men inzien, dat met de geheele transactie in hoofdzaak het mercantieel belang van Rotter dam is gediend Zonderling is het, dat én door weth. de Jong én door een der Raadsleden uitdrukkelijk de ver klaring is afgelegd dat zij vóór de voorstel len stemden onder beding, dat de gemeente Rot terdam stappen zal doen om Schiedam te annex- eeren Over de beteekenis der lofuitingen aan het adres van de Schiedammers, die tot de gladste kooplui, waarbij de Phoeniciërs in 't niet verzin- zinken, werden gepromoveerd, kan ieder het zijne denken. O.i. zat er toch wel een zeer bittere ironie én in de woorden die in 't debat tot burgemeester Zimmerman werden gericht,,die lof is beleedi- gend voor u" én in 's burgemeesters daarop „Grievend zelfs." Lof en scherpe spot zijn toch in dit verband moeilijk met elkaar in overeenstemming te bren gen. In den Rotterdamschen Raad verklaarde men, dat Schiedam een goeden koop doet en met de 26 ton „een aardig appeltje voor den dorst" heeft gekregen. Zóó schijnt het gister door Schiedams vroede vaderen ook te zijn begrepen. Ook bij hen speelden de financieele voordeelen van de vooral door weth. Houtman uitvoerig ver dedigde overeenkomsten een belangrijke rol. Met algem. stemmen, met uitzondering van die van Mr. Kavelaars, hechtte de Schiedamsche Gemeenteraad, na een lang debat, zijn goedkeu ring aan de ontworpen overeenkomsten. Aan die goedkeuring gingen echter de verkla ringen van weth. de Bruin (S.D.A.P.) en Boddeüs (A. R.) vooraf, dat zij, in strijd met de door hun partijgenooten in den Rotterdamschen Raad geëischte annexatie van Schiedam door Rotter dam tegen die annexatie stelling nemen. Het „appeltje voor den dorst" wilde onze wet houder van financiën, de heer Boddeüs, dadelijk in de kas van „Grondbedrijf" onderbrengen, maar de heer Dinkelaar (S.D.A.P.) zei „dat we daarover eerst nog eens een hartig woordje zullen spreken." Men mag dus benieuwd zijn waar het „appeltje" ten slotte terecht zal komen, maar met nog meer belangstelling zullen de Schiedammers uitzien naar de eindresultaten van het compromis in za ke de regeling der wederzijdsche belangen. Wij hopen van harte, dat Schiedam er de rijk ste vruchten van zal plukken, maar wij vreezen. dat de vruchten bitter van smaak zullen zijn. Slavenburg Co's Bank. In de gister gehouden buitengewone vergade ring van aandeelhouders der N.V. Slavenburg Co's Bank werd tot Commissaris gekozen (in de plaats van den afgetreden commissaris Mr. P. B. Bouman) Mr. H. M. Roelofsz, directeur der In casso-Bank te Amsterdam. Op een vraag van een der aandeelhouders of het bestuur een verklaring kon geven omtrent de toestand der vennootschap en de financieele resultaten \an het afgeloopen jaar, werd me degedeeld, dat het kapitaal der Vennootschap geheel intact is in weerwil van de moeilijke tijds omstandigheden en dat de zaken der Bank zich in beviedigenden zin blijven ontwikkelen. Landbouw. De jaarlijksche Veetentoonstelling vanwege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Holl. Mij van Landbouw zal te Rotter dam gehouden worden op Dinsdag, 4 April 1922. Bij het op 1 December j.l ge houden examen vanwege „Mercurius" is ge slaagd voor Duitsche Handels-Correspondentie, de heer A. J. Breve, van hier. Bij de politie is aangifte gedaan dat uit een gang van de woning van den heer B., aan den Buitenhavenweg, zijn ontvreemd 1 jas, een paar handschoenen en een hoed. UIT DELFT. De tolgaarder H. van den tol aan de Hoorn brug te Rijswijk is door den commissaris van politie te Delft gearresteerd wegens verduistering van door hem voor de gemeente Delft ontvangen tolgelden. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flésschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag13 Januari. (vervolg) De voorzitter doet medcdeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van Verschil lende Raadsbesluiten, welke medcdeeling wordt aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen stukken van B. en W. Aanbieding van het proces verbaal van de op 29 Dec. '21 plaats gehad hebbende opneming van boeken en kas van den Gem. Ontvanger. Kennisgeving. Voorstel om aan de heeren S. Houtman, C. Scherpenisse, J. van Meurs en W. Sterk, eervol ontslag te verleenen als onderwijzer, van resp.de scholen A. F. H. en J. zulks met ingang van 1 Januari j.l. Dit ontslag staat in verband met hunne be noeming tot hoofd eener school alhier. Mede wordt voorgesteld om aan den heer H. D. Fritsma, hoofd van school K, aan de Anthony Muysstraat, overeenkomstig zijn verzoek, met ingang van 1 April a.s., eervol ontslag te ver leenen zulks naar aanleiding van zijn benoeming tot hoofd eener openbare school te 's-Gravenhage Idem een voorstel om aan den heer J. Sabelis leeraar in de Fransche taal aan de Gem .-Handels- avondcursus, overeenkomstig zijn verzoek, met 1 Febr. eervol ontslag te verleenen. Overeenkomstig de voorstellen wordt besloten. Mededeeling van B. en W. betreffende de aangevraagde premie voor den bouw van 39 woningen van gemeentewege. Tot deze aanvrage wordt besloten, later zal hierop nog nader worden teruggekomen. Van de Fin.-Commissie schrijven, waarbij zij adviseert tot goedkeuring van de begrooting voor 1922 van het Stedelijk Muziekkorps en mededeeling dat het onderzoek der begrooting voor 1922 van de Huishoud- en Industrieschool alsmede de begrooting voor 1922 van het St. Jacobsgasthuis hun tot geen opmerkingen aan leiding heeft gegeven. Op voorstel van B. en W. worden deze be-, grootingen goedgekeurd. Van A. C. M. van Deventer, namens de be woners van de Lange Nieuwstraat, verzoek om antwoord op het verzoek tot afsluiting der L. Nieuwstraat voor het verkeer met vrachtauto's B. en W. deelen mede dat aan adressant ant woord is gezonden, zoodat het verzoek voor kennisgeving kan worden aangenomen. De heer H ij m a n merkt naar aanleiding van dit adres op dat nu de Lange Nieuwstraat nog zwaarder is belast, in verband met de af sluiting van de Tuinlaan voor het vrachtauto verkeer. Hij vraagt of dit verkeer niet over den Buitenhavenweg kan worden geleid. De heer C o 11 Daar wonen ook menschen. De heer H ij m a n In bedoelde natuurlijk, dat de auto's via een fabriekswijk zouden worden geleid. Op den Buitenhavenweg wonen toch weinig menschen. De voorzitter zegt dat het in de bedoe ling ligt het verkeer via de L. Nieuwstraat beter te regelen. Betreffende de snelheid van de auto's, het rijden zonder aanhangwagens zullen voor schriften worden gegeven. In de volgende ver gadering zal Óen en ander aan de orde worden gesteld. De heer H ij m a n dankt voor deze toezegging. De heer v.d. Schalk wil het adres gelijk tijdig behandelen met de verordening. Hij wijst op de klachten van de bewoners der huizen in de L. Nieuwstraat, waar de «childerijen dooi het gedreun van de muren vallen. Spr. wil, dat er van het adres behoorlijk notitie genomen wordt. De voorzitter meent dat er geen be zwaar behoeft te bestaan om het adres voor ken nisgeving aan te nemen. De regeling van het verkeer via Buitenhavenweg en L. Nieuwstraat zal nader onder de oogen worden gezien en in een volgende vergadering aan de orde komen. Van den Bond van leeraren bij het Huishoud- onderwijs te Amsterdam adres,verzoekende het Herhalingsonderwijs in zijn ouden vorm te willen handhaven tot het einde van den loopen den cursus en de nieuwe regeling van het ver volgonderwijs eerst in werking te doen treden in het najaar 1922. In handen van B. en W. om advies. Van M. van Emden schrijven betreffende het huren of koopen van het terrein gelegen aan den z.g. Maaskant langs de terreinen der firma van Deventer Zn. Door B. en W. zijn de hierover gevoerde stuk ken overgelegd. De heeren H ij man en Scheffers vra gen' aanhouding van de behandeling der zaak. Aldus wordt besloten. Aan de orde is Van den heer M. Lemson mededeeling dat hij zijn benoeming tot hoofd van School A1 aan neemt en op I Februari a.s. in functie kan treden. Kennisgeving Van den heer H.D. Fritsma, schrijven, waarin hij, in verband met zijnvertrek uit deze gemeente naar 's-Gravenhage, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag vraagt als lid van de Commis sie tot wering van schoolverzuim. Dit ontslag wordt onder dankbetuiging ver leend. Benoemingen. Aan de orde is la.Benoeming van een liduit het Dagelijksch Bestuur der gemeente als voorzitter der Com. missie voor het Gemeente-Ziekenhuis in verband met de periodieke aftreding van den heer A. J. Gijsen als zoodanig. De heer A. J. Gijsen wordt herbenoemd, lb. Benoeming van 2 leden uit de burgerij van de Commissie voor het Gemeente-Zieken huis ter voorziening in de Vacatures, ontstaan door de ontslagname als zoodanig van de heeren D. Ris E. Llzn. en W. L. B. J. Dekker. Aanbevolen worden: a. in de vacature D. Ris E. Hzn.1. de heer E. G. van den Bovenkamp 2. de heer F,. A. C. Lechner b. in de vacature W. L. J. B. Dekker: 1. de heer A. Reijers 2. de heer M. van Apeldoorn. Benoemd worden de heeren v/d Bovenkamp en Reyers. 2. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs ter voorziening in de vacature, ontstaan door de pe riodieke aftreding als zoodanig van den heer C. Houtman. Aanbevolen worden de heeren 1. C. Houtman 2. F. H. Backer. De heer Houtman wordt herbenoemd. 3. Benoeming van een lid-patroon en een lid werkman van de Commissie van toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ter voorziening in de Vacatures ontstaan door de periodieke aftre ding als zoodanig van de heeren B. G. Hoogen- dam en P. J. v.d. Volk, Aanbevolen wordt a. in de vacature B. G. Hoogendam: deheer B. G. Hoogendam b. in de vacature P. J. van den Valk de heer P. J. van den Valk. Herbenoemd worden de heeren Hoogendam en v.d. Valk. 4. Benoeming van een leeraar in natuur- en scheikunde en wiskunde en Natuurkunde Aar-, drijkskunde en van een leeraar in Wiskunde aan het Gymnasium. Aanbevolen worden a. voor de vacature in natuur- en scheikunde en Wis- en Natuurkunde Aardrijkskunde, de heer Chr. de Graaf, alhier b. voor de vacutere in Wiskunde1. Mej. K. Sissingb te Rotterdam 2. de heer S. W. F. Margadant te 's-Gravenhage Benoemd worden de heeren Chr. de Graaf en Gabel alhier, de laatste met 12 stemmen, tegen 9 op mej. Sissing, terwijl 2 stemmen in blanco waren uitgebracht. 4a. Voordracht van B. en W. ter benoeming van a. twee onderwijzeressen aan school B. (Hoofd de heer J. Schuurmans) De Raad benoemt na eenige discussie de dames M. C. van Amerom en A. E. Klein alhier. 4b. idem van een onderwijzeres aan school E. mej. A. M. Muis, alhier. 4c. idem aan school F.l. mej. H. N. A. Rook, alhier. 4d, idem aan school Jl 1. mej. L. J. C. v.d. Hoeven. 4e. tot onderwijzer aan school K benoemt de Raad den heer J. Nicswaag, alhier. O n d e r w ij s. 5. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van personeel aan O.L. Scholen in verband met de splitsing en reorganisatie van L.O. Scholen. Overeenkomstig het voorstel woi dt, besloten. Begrooting. 6. Wijziging der gemeente-begrootingen dienst 1921 en 1922. Dit voorstel wordt aangehouden. Schoolgeld. 7. Vaststelling van de kohieren van het te hef fen schoolgeld aan de Scholen A. en G., voor het tijdvak van 1 September-31 Augustus 1921. Goedgekeurd. Rotterdam en Schiedam. 7a. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der ontwerp-overeenkomst te sluiten met de Gemeente Rotterdam inzake de regeling van we derzijdsche belangen. Na langdurig debat wordt dit voorstel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer M r. Kavelaars verzoekt aan- teekening dat hij er tegen is. Punten 917 en 19 worden aangehouden. Rechtsgeding. De voorzitter stelt nog aan de orde Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen een rechtsgeding te voeren tegen of eventueel een dading te treffing met de N.V. „Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen" te 's-Gravenhage ter verkrijging van een aandeel in het nog niet uitgekeerde gedeelte van het Restitutiefonds van dit kantoor. Goedgekeurd. Hierna sluit de voorzitterde openb. ver gadering en gaat de Raad over in comité- generaal. INGEZONDEN- Geachte Ingezetenen, Het Plaatselijk R.K. Steun-Comité vertegen woordigende, de Stands- en Vakorganisaties, brengt langs dezen weg zijn hartelijken dank namens deMetaal- en Glas- en Aardbewerkersver- eeniging, aan Roomsch Schiedam, voor den steun dien zij hebben verleend aan hiergenoemde ver- eenigingen, daar deze zelfs door de milde gaven uwer zijds in staat zijn geweest, niet alleen de Bondskas van eerst genoemde vereeniging te steunen, doch bovendien nog een St. Nicolaas,en Kerstfeest aan de kinderen der leden tebereiden welke goedheid zeer zeker lang in het geheugen dier kinderen zal achterblijven. Geachte Katholieken, nu zult gij misschien zeggen, de staking is opgeheven, nu is het klaar, doch het is U allen bekend, dat de laatste lood jes het zwaards wegen. Zoo is hier ook weer het geval. Edoch, er zijn nog zoovelen die buiten de fabrieken zijn blijven staan, en ondersteuning behoeven. Ook de Bondskas heeft financieele behoeften. Daarom doet het R.K. Plaatselijk Steuncomité nog een beroep op uwe milddadig heid, voornamelijk op hen, d;e van d't conrté nog geen c:rculame hebben ontvangen. Aan de leden der Vakvereemgingen doen wij tevens het verzoek nog eeirige weken te blijven volharden m de vrijwillige bijdrage van hun kwartje. In het vaste vertrouwen dat wij in deze niet teleur gesteld worden, Het Roomsch Katholiek Plaatselijk Steun-Comité. Gemengd Nieuws. Degrove onvoorzichtigheid .Om trent het geval in de kraamvrouwenkliniek aan het Frankenslag in Den Haag deelt de „Rsb." nog mede, dat de flesch, waaruit de zuster de pa tiënte te drinken gaf, het etiket cascara droeg. De vergissing zou dan gepleegd zijn in de apotheek in de kliniek, waar men een cascara- flesch heeft gevuld met lysol, doch dit neemt niet weg dat de zuster bij het openmaken der flesch en het uitstorten op den lepel de ver gissing moest geroken hebben. Dien avond bleek nergens een dokter te be reiken, zegt het blad, zoodat ten slotte de Eer ste Hulpdienst moest worden opgebeld om de eerste hulp te verleenen, en het wijst er verder op dat de man van de vrouw eerst Maandag middag laat van een derde het ongeval moest hooren,terwijl de vrouw Zondagnacht reeds om hem had gevraagd. Zelfs een woord van excuus of een verkla ring heeft men tegenover den man tot heden toe niet noodig geacht. De toestand der vrouw is iets beter en vol gens den geneesheer is het aan haar buitenge woon sterk gestel te danken, dat het ongeval geen doodelijke gevolgen heeft. Een stoomtreiler vergaan? Men neemt te IJmuiden, naar het „N.v.d.D." meldt, thans als zeker aan, dat de stoomdrif- ter „Pollux IJM. 339" van de visscherij mij. Prax's aldaar,op de Noordzee met. alle opvarer- den vergaan ;s. De Pollux vertrok 17 Dec. jl. van Grimsby naar de v'sscherij, om daarna naar IJmu'deti te komen, waar het scldp omstreeks Kerstmis werd verwacht. Wij vernemen, dat een der opvarenden in Grimsby niet meewilde, omdat de schipper bij stormweer wilde uitvaren. Deze opvarende moet nu weer in ons land en dus den dood ontsprongen zijn. Van de bemanning kwamen er 5 uit Egmond, n.l. schipper Alb. Blok en stuurman Leendert Zwart, beiden gehuwd, de kok P. Zwart en de matrozen P. Blok en J. Blok, allen ongehuwd. Voorts 2 uit Velseroord, nl. de machinisten R. Koelemeij en W.H. Eikhof, beiden gehuwd en uit Scheveningen de matrozen K. Baak en J. Lagas, beiden gehuwd. i'S'jutf» ïomit# ••«•••tfilijlrheii» nr RedaiUie) V*.-» ingezonden »»Ü-a -- oofc al worde* z t» tge- aVv-r.-H- j, v r r -i 9.e - >j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2