DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER OMSTREKEN. Geboeid. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Dinsdag 17 Januari 1922. No. 13237, H, Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij o( krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere officieels? af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester van Schiedam brengt hierbij ter kennis van de lotclingen der lichting 1922, die bestemd zijn om in Maart a.s. te worden ingelijfd, dat, indien het thans door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen ontwerp-Dienst- plichtwet tot wet wordt verheven, van af 1 Maart 1922 in het algemeen geen vergoeding we gens kostwinnerschap meer zal worden toege kend. Voor hen, die als kostwinner optreden,bestaat echter alsnog de mogelijkheid wegens kostwin nerschap van den dienst bij de militie te worden vrijgesteld. Tot het bekomen van deze vrijstelling behoo- ren belanghebbenden voor 1 Februari a. s. een aanvraag te doen tot het opmaken van een staat van inlichtingen ten kantore van de afdeeling Militaire Zaken, Nieuwstraat 26, alhier. Het bovenstaande geldt ook ten aanzien van hen, die tot oudere lichtingen (dan 1922) belmo ren en in verband met verleende vrijstelling, uit stel enz. in Maart e.k. in werkelijken dienst moe ten komen om hunne eerste oefening te volbren gen. S c h i e d a m, 14 Januari 1922. Buitenlandse^ Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. De Italiaansche gezant te Berlijn heeft aan den rijkskanselier de uitnoodiging voor de Duitsche regeering overhandigd voor de op 8 Maart te beginnen economische conferentie te Genua. Bij den uitnoodigingsbrief is de tekst gevoegd van de motie, die door de conferentie te Cannes op 6 Januari is aangenomen. Onder de bij die motieuitdrukkelijktot deelneming uitgenoodigde mogendheden worden, behalve Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije en Rusland genoemd. DE GEALLIEERDE SCHULDEN. Een Reuter-telegram uit Washinton meldt De financieele commissie uit den Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de fundeering van degeallieerde schulden aan Amerika goedgekeurd na schrapping van verschillende bepalingen waartegen de secretaris van de schatkist bezwa ren gemaakt heeft en waartoe o.ra. behoorde dat de vast te stellen rentevoet niet minder dan 5 zal bedragen. In het ontwerp is tevens opgenomen, het voorstel tot benoeming van een commissie, welke belast zal worden met het fun- deeren en converteeren van deze schulden en voor het verleenen van uitstel van betaling. FRANKRIJK. Poincaré heeft verschillende besprekingen gehouden met zijn ministers, in den loop waar van hij zijn werkwijze heeft uiteengezet. Het ligt in zijn bedoeling tweemaal per week met de ministers en onder-secretarissen te vergaderen in een Kabinetsraad, waar alle vraagstukken met. de grootste zorg zullen worden behandeld. Ver der zal er minstens eenmaal per week een minis terraad gehouden worden op het Elyseé onder voorzitterschap van Millerand. Daar zullen de plannen en besluiten van het kabinet nog eens voor de laatste maal worden besproken en over wogen. In dezen ministerraad zal de regeering een definitieve beslissing moeten nemer over alle 18 Ik zal waarschijnlijk niet op jacht gaan, antwoordde hij snel. Misschien sluit ik mij latei- bij het gezelschap aan, maar dat hangt van de omstandigheden af. Ik begrijp, antwoordde Eva met lichten spot. U had evengoed kunnen zeggen van Mrs Elton. Daar u het zoo goed begrijpt, hoef ik het niet nader te verklaren, antwoordde 'Geof frey onverschillig. In geval Mrs. Elton mijn bij stand zal noodig hebben, zal ik zeker van de jacht afzien. Thans ging Eva plotseling een licht op haar hart dreigde stil te staan. Zeg eens, Mr. Chet- Wynd, vroeg zij op bitsen toon, was die veronge lukte Mrs. Elton's echtgenoot Ik weet het met, maar 'k geloof het en Mrs. Elton eveneens, was het korte antwoord. Zonder een verder woord keerde Eva z-ch om en g;ng naar bmten m de gure Octoberlucht, zon der acht te slaan op alles, wat haar omrmgde, want thans w:st ze, dat alle hoop vervlogen was, dat Geoffrey Chetwynd de eemge main, d'en ze bemmde of beminnen kon, voor haar verloren was. Zonder hoed of shawl ijlde zij het tumpad kwesties, die op de agenda voorkomen. In de allereerste plaats zal de nieuwe regeering zich moeten bezighouden met verschillende financiee le kwesties. Daarom stelt Poincaré het op hoogen prijs, zich de medewerking te verzekeren, van een zoo groot mogelijk aantal financieele des- kund'gen. Ten einde zich de zekerheid te verschaffen, dat de kwesties, waarover de be'de Ktmers weldra zullen hebber te besbsscn, zuiver gesteld worden, zal Poincaré met zijn ministers tweemaal in een kabinetsraad vergaderen ei wel Woensdag en Donderdag, voordat de regeering zich aan de Kamer voorstelt. De beide laatste minister- vergaderingen zullen in het bijzonder gewijd zijn aan de redactie van de regeermgsverkla- ring, welke in de Kamer door Poincaré en in den Senaat door Barthou zal worden afgelegd. IERLAND. Uit Londen wordt gemeld Volgens de voorwaarden van het verdrag, waren de ratificatie door de Vergadering van de gekozen leden van het Zuid-Iersche parlement en de benoeming van een voorloopige regeering door dat lichaam noodig en deze technische formali teiten hadden Zaterdag plaats. Het was een korte zakelijke bijeenkomst er zij eindigde voor den middag, toen het parlement, met alge- mcene stemmen zijn vertrouwen in de voor loopige regeering uitsprak. Sindsdien heeft de voorloopige regeering de functies op zich geno men. Een der eerste zaken was de behandeling van de crisis op de Iersche spoorwegen ont staan door de aankondiging van de staking door do spoorwegarbeiders. De voorloopige regeering hield zich onmiddellijk met deze kwestie bezig. Het gevolg was dat een tijde lijke overeenstemming werd verkregen. De politicmacht wordt thans naar huis ge zonden en het leger keert eveneens naar Enge land terug. Het bestuur dat tot nu toe gecon centreerd was in het Kasteel van Dublin, gaat aan de nieuwe regeering over.De politieke gevan genen worden zoowel in Engeland als in Ierland vrijgelaten en het mag worden aangenomen, dat geen enkel voorbehoud zal worden gemaakt, dat voor de Iersche regeering een grief zou kunnen zijn en haar macht zou verminderen. Binnenland, ENGELAND. Reuter meldt, dat Lloyd George zich tegen on middellijke -verkiezingen heeft uitgesproken. In Mei, nadat de Iersche kwestie zal geregeld zijn, in het Engelsche parlement en de besluiten van Washington geratificeerd zullen zijn, zal men misschien verkiezingen krijgen. Lloyd George zal Donderdag en Zaterdag op het congres der coalitie liberalen spreken. De eer ste maal over de buitcnlandsche politiek en de tweede maal over de binnenlandsche. ALLERLEI. Naar alle waarschijnlijkhe-d, aldus de Rom. corresp. van ,,De Tijd", zal gedurende het verblijf van het Belgische koningspaar te Rome op het Quirinaal, (waar intrek genomen wordt nadat een bezoek is gebracht aan Z.H. den Paus van uit het gezantschap bij den IJ. Stoel, waar Kardinaal Gasparri een tegenbezoek zal brengen in naam des Pausen) de één en twintigjarige prinses Jolanda, oudste dochter van koning Victor Emmanuel, verloofd worden met Leopold hertog van Brabant, die zijn ouders naar Rome vergezelt. De Belgische kroonprins is geboren te Brussel op 3 November 1901 en prinses Jolanda te Rome op 1 Juni van het zelfde jaar. af naar een afgelegen zomerhuisje dat in dit jaargetij niemand betrad, om hier ongezien voor elk menschenoog, den storm, die in haar binnen ste woedde, uit te laten razen. De bel voor 't ontbijt schrok haar op zij had dre volle uren hmr gezeten en haar ledematen, door cTe vorst verstijfd, weigerden haar den d'enst. Ze was blij, dat ze zonder een enkele ontmoeting, haar kamer bereikte, want het doodsbleeke gelaat, dat haar uit den spiegel tegenblikte, zou misschien aan leiding tot vragen hebben, gegeven, die ze ten koste van alles vermijden wilde. Ze doopte haar bleekè wangen in hot water, totdat ze gloeiden en toen snelde ze naar de eetzaal, waar haar zuster Milly en Lady Temple zich bevonden. Zij vertelden haar als een nieuw tje, dat Mrs. Elton een zwaren slag getroffen had en dat zij met haar zoontje haar haar stil tehu's gegaan was. Ook dat Mr. Chetwynd een uur geleden de abdey verlaten had en naar Londen vertrokken was. Eva antwoordde niet. Een plotselinge koude schudde hare ledematen, terwijl haar gelaat als van koorts gloeide. Lady Temple sloeg haar met onrust gade, want Eva en Milly gingen haar zeer aan het hart. De beide meisjes hadden vroegtijdig hun moe der verloren haar vader was weer in 't huwelijk getreden en bekommerde zich bitter weinig om zijn dochter, daar een groote kinderschaar om hem heen opgroeide. De families Dayrell en Koninklijk bezoek aan Delft. De Koningin heeft gistermiddag 2 uur een bezoek gebracht aan de Technische Hoogeschool te Delft. Bezichtigd zijn de gebouwen voor werktuig en scheepsbouwkunde, voor mijnbouwkunde en voor decoratieve kunst (huis Poortugaal). In het laatste gebouw heeft H.M. de thee gebruikt en werd het bestuur van den Senaat aan haar voorgesteld. H. M. was ontvangen door prof. dr. J. Kraus voorzitter, en jhr. Strick van Linschoten, secre taris van het Curatorium. Minister van Karnebeck. Minister van Karnebeek heeft gister zijn werkzaamheden aan het departement van Bui- ten'andsche Zaken hervat. De burgemeester van Den Ilaag. Naar wij vernemen zal de burgemeester mr. J. N. A. Patijn, zich heden in verband met familieomstandigheden voor korten tijd naar Zwjt"erland begeven. Als waarnemend burgemeester zal de oudste wethouder, de heer van Vuuren, optreden. (Vad.) Rijksarchivaris. Bij Kon. besluit van 14 dezer is, met ingang van van 16 dezer, benoemd tot Rijksarchivaris in de provincie Limburg dr. P.Doppler, te Maastricht, thans hoofd-commies bij het Rijksarchief in Limburg. C. J. Schouten, f In den ouderdom van 78 jaar is in Den Haag overleden de gepensionneerde dirigeerend officier van gezondheid le klasse de heer C. J. Schouten. Premiebetaling door middel van dagzegels. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot bekrachtiging van den algemeenen maatregel van bestuur, houdende de regeling der premiebetaling door middel van dagzegels, deelt de minister van arbeid mee, dat he: onderhavige wetsontwerp ten doel heeft den algemeenen maatregel van bestuur, houdende eene regeling der premiebetaling door middel van dagzegels, te bekrachtigen. Een regeling als door eenige leden wordt voor gestaan, waarbij voor zekere categorieën van werknemers, gelijk b.v. dienstboden, de premie voor een geheel in ééne storting, tegen quitantie, zal kunnen worden voldaan, hoort in het onder havige wetsontwerp, noch in den betrokken algemeenen maatregel thuis. De minister is echter bereid de wenschelijk- heid van deze betalingswijze, welke, Voor zoo ver hem bekend is, niet reeds in de practijk wordt toegelaten in overweging te nemen. In dit ver band, doet hij overigens opmerken, dat bij Kon. besluit van 17 September 1921 (St.bid. no. 1066) reeds de mogelijkheid is geopend om onderschei denlijk vier, negen en dertien premiën tegelijk te betalen. Garanticverecniging tabaksindustrie. De oprichting van een onderlinge garan- tievereeniging voor de tabaksindustrie en den tabakshandel in zake het stellen van garantie tegenover den fiscus voor op crediet te betalen accijns bij inwerkingtreding van de Tabakswet, is wegens te geringe belangstelling niet doorge gaan. Winkels en werktijd. Zesentwintig hoofden van winkelbedrij ven hebben, naar het Correspondentiebu reau ons mededeelt, aan den minister van Arbeid een adres gericht, waarin zij naar aanleiding van het voorontwerp betreffende de toepassing der Arbeidswet op fabrieken, winkels en kantoren, uiteenzetten, dat het in de tegenwoordige omstandigheden onge- wenscht is de arbeidswet van toepassing te doen zijn op het winkelbedrijf. Mocht zulks toch gebeuren, dan behoort de arbeidsduur daarvoor vastgesteld te worden op 55 uur per week. Tevens is het dringend gewenscht geen algemeene regeling der rusttijden vast te stellen doch te bepalen, dat ieder, die meer dan 6 uur per dag in een winkel werkt, een rusttijd van l1/2 uur moet hebben tusschen 2 uur na het begin en 2 uur vóór het eindigen van den werktijd en dat ten minste één uur achter elkaar. Voor het personeel belast met het trans- porteeren van goederen moet die regeling echter niet gelden. Wijders geven adressanten o.a. in over weging om in ieder geval de rustperiode zoo groot te maken, b.v. van HV2 tot 4 uur, dat zij gelegenheid geeft in drie ploegen te laten rusten, dringen er op aan op de vooravonden van feestdagen langer werktijd toe te staan, dc regeling niet van toepassing te doen zijn op per soneel, uitsluitend met toezicht belast en de mogelijkheid open te stellen den vrijen ochtend in plaats van een vrijen middag te geven. Temple waren gedurende vele jaren in Londen huurlieden geweest en de beide meisjes brachten het grootste gedeelte van het jaar bij Lady Tem ple door, die zelf goed voelde, dat zij de eenige waie vriendin nog was, die de weczen nog op aaide hadden Je bent te lang buiten geweest, lief kind, en schijnt een zware kou te hebben opgeloopen, zeide ze bezorgd. Je moet aanstonds naar bed gaan als ge u morgen vroeg niet weer beter voelt, zal ik dokter Bell laten ontbieden. Eva stond alles toe, ze voelde zich reeds te ziek om tegenstand te bieden. O, kon ik maar sterven, dan was ik van alles af, dacht ze, toen ze haar smartend hoofd in de kussens drukte. In de heele, wijde wereld bestaat er niemand die haar gemis ernstig zou voelen, behalve Tom Lee de arme lom, dien ik zoo gruwzaam behandeld heb. Ach ik begin thans te begrijpen, wat hij voelt en toch kan ik niet gelooven, dat hij mij bemint, zooals ik Geoffrey. IX. Nadat Eva Dayrell hem zoo plotseling ver laten had, bleef Geoffrey met ongeduldige stap pen door de hal loopen, totdat lady Temple naar beneden kwam en kalm zeide Wilt u naar boven tot haar gaan. Mr. Chetwynd Ze is op de kamei Inlijving lichting 1922. Indien de nieuwe dienstplichtwet tijdig tot stand komt zal de inlijving van de militie dit jaar a ls Volgt plaats hebben De niet-voorgeoefenden van de 1ste ploeg voor de regimenten infanterie (grenadiers en jagers daaronder begrepen), voor de compag nieën wielrijders, voor de piomercompagnieën van het regiment genietroepen tusschen 16 en 20 Maart. Eveneens tusschen 16 en 10 Maart de aan gewezenen voor het oefeningsdetachement voor de Kon. mil. academie, zij, die bestemd zijn voor de telegraaf- en verlichtinvstroepen van het regiment genietroepen en do onberedenen van de regimenten veld-artillerie, de houwit- serafdeelmgen en do le en 2e compagnie van het He bataljon van het 3e regiment ves- ting-art'lleric. De voorgeocfendcn worden tusschen 13 en 20 Juli ingelijfd bij de infanterie, dc wielrijders en de pioniers. Tusscher 1 en 5 Maart worder ingelijfd do ziekenverplegers en ziekendragers voor de com pagnieën hospitaalsoldaten, zij, die worden ingedeeld als handlangers bij de luchtvaart- afdeeling, degenen, bestemd voor het korps torpedisten, voor de regimenten Vesting-artil lerie, het korps pantserfort-artillerie, de be- redenen voor de regimenten veld-artillerie, de rijdende artillerie, de houwitserafdeelingcn en de le en 2e compagnie van het lie bataljon van het 3e regiment vesting-artillerie. Even eens tusschen 1 en 5 Maart zij, die bestemd zijn voor de cavalerie, de schoolcompagnie van den motordienst en de compagnie admi nistratie-troepen (beide laatstgenoemde cate gorieën worden aanvankelijk toegewezen aan en ingelijfd bij het Ie en IIe bataljon van het le reg. vesting-artillerie na een maand oefening volgt detacheering bij den motordienst en de adm.-troepen) De 2de ploeg wordt bij de infanterie, de wiel- van Cecil en wenscht u te spreken. Geoffrey liet zich dat geen tweemaal zeggen. In drie sprongen was hij boven en trad in het kleine, treurige vertrek, waar Sibyl met het hoofd op de hand gesteund op een stoeltje aan het vuur zat. Haar gelaat was bleek en de opge zwollen oogen getuigden van veel tranen O, Sibyl, ik meende, dat u hem met be minde l' riep Geoffrey. Ik dacht, dat u het on geval onder de heerschende omstandigheden als het beste voor de beide partijen beschouw- dc John Lawerell was mijn echtgenoot en vader van mijn jongen, antwoordde ze bedroefd. Ik heb thans een gevoel, als had ik hem nooit moeten verlaten, dan zou misschien het Ver schrikkelijke niet gebeurd zijn Maar misschien nog iets ontzettehder antwoordde Geoffrey want 11a al hetgeen u mij van hem verteld hebt, houd ik het voor zeer waarschijnlijk, dat hij u en Cecil eerst om het leven zou gebracht hebben Ik zou wenschen, dat u zich thans als vriend mijn lot aantrok, zooals u het mij beloofd hebt en dat u aanstonds naar Londen ging, om alles te regelen. Als mijn tegenwoordigheid absoluut noodzakelijk zou zijn, moet u mij dat natuurlijk berichten. Ik zal u het adres van mijn zaakwaar nemer geven. Wilt u dat voor mij doen (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT sssseaewiaiM]

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1