rijders en de genietroepen (pioniers) ingelijfd tus- schen 1 en 5 November. De zeemiliciens der 1ste ploeg, worden in gelijfd tusschen 16 en 20 Maart, die der 2de ploeg tusschen 6 en 10 Augustus. Arbeidswet. De Verv.bond omvattende de Drentsche Mon den wenscht wijziging van de Arbeidswet voor het veenbedrijf en zal een bespreking houden mét de landarbeidersbonden en georganiseer de veenarbeiders. Volgens de Arbeidswet bedraagt in de periode 1 ApriH Augustus de arbeidsweek der veenar beiders 55 uur, tot een maximum van 10 uur per dag. Verveners wenschen, dat de veenarbeider de vrije beschikking krijgt over het aangegeven aantal uren per week. De R. K. Universiteit. Voor het Sichtingsfonds der R. K. Univer siteit heeft de gehouden geldinzameling te Maastricht 'n bedrag van 20.000 opgebracht. Voor het onderhoud der universiteit werd een bedrag van/ 1700toegezegd, dat heel wat grooter zal worden, wanneer er betere tijden aanbreken. Corps diplomatique. In het Hotel des Indes te 's-Gravenlxage zijn aangekomen Markies Buri Navarasth, gezant van Siam bij de Hoven van Nederland en Engeland voorts de heer Santa Cruz Wilson, secretaris van de Chileensche legatie te Madrid. Het Eemland. Er zijn groote plannen in bespreking ten einde polders in het land van de Eem om en bij Baam zooveel mogelijk te vrijwaren te gen het zeewater. Men zou van plan zijn aan de Eembrug een groote sluis te maken en de dijken langs de Eem te verhoogen. Steunregeling voor de Trawlvissehcrij. Naar men verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken behalve de gewone steunregeling voor uitgetrokken Noord- zeevisschers, neergelegd in zijne bekende circu laire van de vorige maand, een speciale steun regeling ontworpen voor de trawlvisscherijop de volgende grondslagen 1. Gemeente en rijk dekken elk voor de helft het tekort, dat het bedrijf mocht opleveren, echter tot een maximum van 1750.per vaartuig. 2. De bemanning krijgt als vast loon per week het maximum bedrag, dat door gehuw- dep genoten wordt volgens de steunregeling voor uitgetrokken Noordzee-visscbers. 3. Boven dit bedrag wordt de helft vergoed van het gewone matrozen-aandeel in de be somming, over den tijd, dat het bedrijf wordt uitgeoefend. Het mooie van deze steunregeliug is, dat men daardoor een aantal mannen van de straat haalt, die weer in bun eigen beroep arbeid en brood vinden, terwijl bij rendeering van het bedrijf geen offers van de publieke kassen gevraagd worden. Zijn wij goed ingelicht dan bestaat er reeds een voorloopige overeen stemming tusschen den Minister en het gemeen tebestuur van Katwijk, dat echter nog een hoo- gere bijdrage van het rijk dan 50% tracht te ver krijgen, omdat de gemeente geen 50% kan beta len. Zn de hoop, dat deze regeling tot stand zal komen, hebben voor een paar dagen reeds een 30-tal trawlers uit Katwijk zee gekozen. Vee voor Belgic. De ,,Msb.-"redacteur te Brussel seint In verband met den invoer in België van Hollandsch vee, zal de „Moniteur" voor mor gen 't volgende ministerieel besluit bevatten „^Overwegende, dat het hernemen der opvorde ring van 't vee in Du'tschland verdaagd moet worden u>t oorzaak van het mond- en klauw zeer, dat thans in dat land heerscht en dat d'entengevolge de quarantainestallen, voorbe houden voor het opvorderen van vee beschik baar blijven, besluit het ministerie van land bouw, dat de invoer van herkauwers, herkom stig uit Nederland, en dienende tot den kweek, de melkopbrengst of de vetmesting, tot nader order wordt toegelaten langs de tolkantoren Selzaete (station), De Clinge (station), Esschen (station), Weelde (station), Maeseyck en Visé (station). Dit besluit zal in werking treden op 18 Januari a.s." Intern. Arbeidsregeling. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot bijzitters voor geschillen inzake internationale arbeids regelingen, bedoeld in art. 26 van het Statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie Mgr. prof. Dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer, der Staten-Generaal, buiten gewoon hoogleeraar in de arbeidswetgeving aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, vice voorzitter van den Hoogen Raad vanArbeid, en prof. I. P. de Vooys, hoogleeraar aan de tech nische hoogeschool te Delft. Wijziging stoomwet. De gecomb'neerde vergadering der Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Bra bant gehouden te Breda heeft zich per request tot den mimster van Arbeid gewend in verband met de wijziging en aanvulling var de Stoom wet. Den minister wordt daarin verzocht de wets wijziging, voor zooverre zij betreft de betaling van het toezicht door de Industrie, in te trekken Rijks II.B.S. Naar men verneemt heeft de minister van on derwijs ter kennis van de leeraren aan de R.H.B. S. gebracht, dat zij geen leerlingen van hun scho len meer ;n pension mogen hebben. Intrekking schepen-uitvoerwet. Een wetsontwerp is door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ingediend tot intrekking van de wet van 18Maartl916 (Staats blad no. 139), houdende maatregelen, die waar borgen, dat Nederland in voldoende mate de beschikking blijft behouden over schepen, gelijk deze wet is gewijzigd bij de wet van 18 Juni 1918 (Staatsblad no. 427). In zijn Memorie van Toelichting herinnert de Minister er aan dat toen tijdens den wereld oorlog eene groote vraag naar scheepsruimte ontstond, de Regeering zich verplicht achtte wettelijke maatregelen te nemen, teneinde te voorkomen, dat de verkoop van schepen naar het buitenland grootere afmetingen zou gaan aannemen, dan met het oog op onze defensie en onzen handel toelaatbaar kon worden ge acht. De totstandkoming der Schepen-uitvoer wet was hiervan het gevolg. Werden de belemmeringen, welke de vrije uitvoer van schepen door de bepalingen dier wet ondervindt, destijds ruimschoots goedge maakt door de zekerheid, dat Nederland in vol doende mate de beschikking over schepen be hield, bij de thans, wat de vraag naar scheeps- ruimtebetreft, geheel gewijzigde omstandigheden, bestaat voor eene verdere handhaving dier be palingen geen aanleiding meer en is zelf3 de opheffing der belemmeringen ten behoeve van den handel ten zeerste gewenscht. Het is den Minister n.l. gebleken, dat de nog steeds be staande verplichting, om voor eiken verkoop van een schip naar het buitenland eene uitvoer vergunning aan te vragen, door de belangheb benden als een groote last wordt ondervonden, welke den verkoop kan bemoeilijken. Naar het den Minister voorkomt, verdient het dan ook aanbeveling tot intrekking der Schepen- uitvoerwet over te gaan. De uitvoer van levensmiddelen naar Nederland. De Duitsche rijksregeering heeft op Verzoek van een der afgevaardigden inlichtingen ver strekt omtrent den uitvoer van levensmiddelen van Duitschland naar Nederland. De Duitsche regeering ontkent beslist, dat er over de Duitsch- Nederlandscbe grens, in het bijzonder nabij Embden, groote hoeveelheden aardappelen en gevogelte zouden worden gesmokkeld. Deze ge ruchten vinden vermoedelijk hun oorsprong in de verzending van levensmiddelen uit Embden naar de Duitsche Wadden-eilanden. Dc Ongevallenwet 1921. Nadat bij Kon. Besl. van 30 Jupi 1921 nieuwe bepalingen waren vastgesteld ten op zichte van vrijstelling van het inzendeu§van loonstaten bij de Rijksverzekeringsbank (in destijds nader omschreven gevallen) gingen uit de kringen der groote werkgevers stemmen op, om in de vastgestelde bepalingen van regëe- ringswege alsnog wijziging aan te brengen. Hoofdzakelijk golden de bezwaren de omslach tige administratie, welke gevorderd zou worden, in die gevallen, waarin ontheffing van het aan houden van loonlijsten kon verleend worden. Aan de bezwaren van vorenbedoelde werk geverskringen is de regeermg tegemoetgekomen. In Stbl. 1445 is het Kon. Besl. opgenomen, waarbij is vastgesteld m welke gevallen een ontheffing als vorenbedoeld kan verleend wor den, en aan welke verplichtingen dan moet worden voldaan. Wij stippen hieruit het vol gende aan. Het verzoek om ontheffing van de verplich ting om loonlijsten aan te houden, ingevolge Art. 43 der Ongevallenwet 1921, wordt gewei gerd, indiende werkgever, naar de meening van het bestuur der Rijksverzekeringsbank in den regel minder dan 50 werklieden in vasten dienst heeftzoo mede, indien de werkgever in staat van faillissement verkeert, of, voordat op het verzoek wordt beslist, in staat van faillissement wordt verklaard, en tenslotte, indien uit een door of van wege het bestuur der Rijksverzeke- ringbank ingesteld onderzoek blijkt, dat de door den werkgever gevoerde administratie niet aan de gestelde eischen voldoet. De werkgever, die ontheven is van de ver plichting om loonlijsten aan te houden, is ver plicht voor zijn werklieden een kaartsysteem bij te houden. De bovenbedoelde ontheffing wordt in getrokken wanneer door of vanwege het bestuur der Rijksverzekeringsbank ingesteld onderzoek blijkt, dat de werkgever zijne verplichtingen, hem in verband met de verleende ontheffing niet behoorlijk nakomt, of wanneer later blijkt dat het aantal vaste werklieden minder dan 50 bedraagt. Dit besluit is in werking getreden op 13 Januari jl. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Gem. Zangver. „Lorenzo Perosi." Verschenen is thans de feestwijzer van deze vereeniging, bevattende een volledig programma van de feestviering ter gelegenheid van haar tweede lustrum. En het moet gezegd, dat men bij het doorbladeren van het boekje al aanstonds den indruk krijgt, dat deze feestviering flink is op touw gezet. Allereerst vinden wij er in Verschillende foto's van directeur, bestuur en leden, waarna volgen de namen der leden van het Eere-comité de feest-commissie en de werkende leden. Een chronologisch overzicht geeft dan de meest belangrijke gebeurtenissen weer, welke in de 10 jaren van het bestaan der vereeniging hebben plaats gehad. Daarna volgt de feestregeling, waaruit we het volgende aanstippen Zondag 22 Januari 's morgens IOV2 uur Hoog mis in de kerk, van den H. Joannes den Dooper, waarbij wordt uitgevoerd de „Missa Pontificalis" van Lorenzo Perosi voor jongens- en mannen koor. Te half twee heeft in de groote zaal van den R.K. Volksbond de onthulling en inwijding plaats van het nieuwe vaandel der vereeniging, welke plechtigheid zal worden verricht door den Hoog Eerw. Deken A. Verhoeven. Daarna is het van 2 tot 4 uur Receptie en zal er gelegenheid zijn bestuur, directeur en leden te complimen teeren. Maandag te half acht wordt een concert voor genoodigden gegeven, waarbij, zooals reeds is medegedeeld wordt uitgevoerd het oratorium van Fr. Liszt „Die Heilige Elisabeth", Buiten het orkest zullen hierbij hunne medewerking ver- leenen de dames Greta Santhagens-Manders, sopraan en M. van der Meer-Offers, alt en de heer Anton Dirks, bas-bariton, allen van de Nationale Opera. Het hoeft wel geen betoog, dat ons hier iets buitengewoons op zanggebied te wachten staat. Reeds talrijke malen hebben wij uit recenties in verschillende bladen ervaren, wat dit drietal op muzikaal gebied presteert, en waar, zoover ons bekend, zij hier ter stede nog niet zijn opgetreden, is het wel aan geen twijfel onderhevig, of zeer velen zullen van de hier geboden gelegenheid gebruik maken om deze solisten in dit schitterend toonwerk te komen hooren. Dit concert wordt Dinsdag 24 dezer herhaald en zal dan tegen betaling toegankelijk zijn. Het feest wordt besloten met een intiemen feest avond voor de werkende leden en genoodigden op Woensdag 25 dezer. Curatoren-gymnasium. Naar aanleiding van de benoeming van den heer A. Gabel tot leeraar in Wiskunde aan het Gymnasium alhier, zulks met afwijking van de voordracht van curatoren, hebben eenige leden van dit College, de heeren Dr. Geerdes,Ds. Halff- man, mr. van Velzen en mr. Welcker gemeend den Gemeenteraad hun ontslag te moeten aan bieden. Ds. Jonkers mede-curator meende in deze handelwijze geen aanleiding te zien zijn ontslag te moeten indienen. Werkloozen. De openlucht vertooningen in de afgeloopen week gehouden, met het doel, de opbrengst van een daarbij te houden Collecte, na aftrek van de noodzakelijke onkosten, aan de werkloozen ten goede te doen komen, heeft in totaal opgebracht 272.De onkosten hebben bedragen 177.70, zoodat aan den burgemeester is afgedragen een bedrag van 94.30. Lijstvan onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der maand Januari 1922. Brieven Binnenland: MejJeane Vr. Zaal- boven, Bureau Kath. Illustratie, HaarlemPostbus 124, R'damBureau Rt. Nieuwsblad, Rotterdam B. Warnas, Halfweg W. Weekler, Schiedam C. J. G. Winkes, Schie dam, Wolsky, Dordrecht. Briefkaarten binnenland: J. F. Meijer, H. Hoek, Wijnbergen W. v.d. Toorn, R'dam Sj. Walter, Achterom. Brieven buitenland: E. Smets-Scho- ten, Anvers W. v.d. Waal, Rührort. Briefkaarten buitenland: M. D. H. v.d. Heyden, Pans J. Janmann, Hamburg, Familie Stolte, Münster. Gemengd Nieuws. Brutale i n b r a a k. Het „Utr. Dbld." meldt, dat gisternacht te Amersfoort een aller- brutaalste inbraak heeft plaats gehad. Een individu had zich toegang tot de villa van den heer T. aan de Nassaulaan 3 weten te ver schaffen, de benedenverdieping doorzocht en wat van zijn gading was, als geld en voorwerpen van waarde, heeft hij in beslag genomen. Vervolgens deed hij zich te goed aan een stuk kaas dat binnen zijn bereik was en legde zich op een divan in de eetkamer op de eerste verdieping ter ruste. Toen gistermorgen de dienstbode van den heer T. in de keuken kwam, bemerkte ze aan het wap peren van het raamgordijn, dat een ruitje uit het raam ontbrak. Bovendien bemerkte ze een paar heerensohoenen in de keuken. Hierdoor veront rust ging ze den heer T. roepen. Deze onderzocht de geheele verdieping en zag aan de wanorde dat er inbraak had plaats gehad. Op de eerste verdieping gekomen, kwam hem in de eetkamer de juist van zijn legerstede opgestane ongevraag de gast op hem toé en begon een worsteling met hem Al vechtende gingen ze naar beneden in de keukenOndertusschen had de heer T. gele genheid de meid te waarschuwen de hi lp der buren te gaan inroepenZe gaf hieraan gevolg en had de tegenwoordigheid van geest het keuken raam (waardoor de inbreker binnen gekomen was) in plaats van de deur uit te gaan, zoodat de dief daar geen gelegenheid kreeg door deze laat ste te ontkomen. In de keuken wist de inbreker uit een der laden een groot broodmes te bemachtigen, dat zijn te genstander hem wist te ontwringen. Daarna greep hij een potlepel en ander keukengereedschap, waarmee hij den heer T. aan hoofd en hand ver wondde. Intusschen was een der buren van den heer T., de heer G., met een revolver voor het keu kenraam verschenen, zoodat hij het gevaarlijke individu in bedwang kon houden, terwijl de heer T. de deur opende en de revolver kon overnemen. Inmiddels was de politie telefonisch gewaar schuwd. Een oogenblik trachtte de dief nog door het keukenraam te ontvluchten. Na van te vo ren gewaarschuwd te hebben, maakte de heer T. van het revolver gebruik en schoot den dief door het linkerbeen, zoodat de kogel in het rechter been terechtkwam/Aldus buiten gevecht gesteld gelukte het zonder moeite hem tot de komst der politie in bedwang te houden. Per politie-brancard werd hij naar het politie bureau vervoerd, waar een noodverband werd gelegd. Groote spiritusbrand te Soera- ha j a. Op het iets buiten Soerabaja gelegen Ba- gong, grenzende aan bet land Ngagcl, dtt zich steeds meer tot industrie-centrum ontwikkelt, ontstond een ernstige brand op het terrein der spiritusfabriek Brantas, waar een honderdtal met brandspiritus gevulde ijzeren drums-opgeslagen lagen. Op dit terrejn, waarvan de fabriek zelf een groot deel beslaat en dat direct grenst aan de tegelfabriek van de firma Ligtvoet tapt men ook de drum van 300 liter in houd over in kleinere fus ten. Bij dit werk is, naar vermoed wordt, door een der inlandsche werklieden een strootje aangesto ken met het noodlottig gevolg, dat eenige met brandspiritus gevulde en geopende drums in brand vlogen. Deze drums lagen in de directe om geving van de andere fusten, waarover en waar- tusschen de brandende spiritus uitvloeide. De door dezen spiritus verwekte hitte was zoo groot, dat andere fusten ontzet werden en met groote kracht uit een sprongen. Daarbij vloog de bran dende inhoud vaak 15 meter omhoog, waarna hij, verspreid neerviel en het vuur langs andere rijen fusten deed verbreiden. Zoo volgde de eene explosie op de ande re en in het verloop van een half uur was het ee nige duizenden M2. groote terrein één vuurzee. Elk ontzet fust gaf nieuw voedsel aan de vlam men en naar schatting stroomde een brandende vloed spiritus van circa 25.000 liter van het ter rein over den grooten weg naar de kali, waarover de vlammen tot groote breedte verbreid werden. Zoo groot was de kracht van het vuur, dat een ijzeren loods van krachtige constructie, staan de tusschen al die drums als een krakeling opge vouwen werd. Het breede balkijzer was gebogen als een staaldraad. Hetzelfde lot onderging de vrachtauto, welke juist in lading was, toen de brand ontstond. Door zeer gelukkige omstandigheden breidde het vuur zich niet uit tot de eigenlijke fabriek, waarin een met 50.000 liter spiritus gevulde tank stond. De ramp Voor de belendende woningen en fa brieken en de niet veraf gelegen kampong zou niet te overzien geweest zijn, als deze tank ont ploft was en de geweldige inhoud brandend op de omgeving was neergestort. Voor de brandweer was het geen gemakke lijk werk, want toen zij langs den eenigen weg naar Bagong op de plaats van den brand arri veerde, was deze weg over groote lengte en haar geheele breedte met brandenden spiritus over dekt. Door eerst met korte slangen dit vuur uit te spuiten, kon zij stap voor stap voortdringende, den brand tot in het hart naderen. Doch dat was niet zonder gevaar, want soms stonden de menschen te midden der vlam men, doordat de brandende spiritus rond hen heen bleef vloeien. Zoo slaagden zij er eindelijk in, twee slangen langs de beide zijden van het terrein te leggen en het vuur direct te bestrijden. Wel sprongen nog telkens nieuwe vlammen- zuilen op, doch de meeste spiritus was reeds ver brand of afgevloeid en de rest bezweek voor de massa's water. Toen het vuur verdrongen was, kon men eerst de slachtoffers zoeken, want eenige werk lieden bleken vermist. Eén was gewond en weggeloopen een tweede, ernstiger gewond, moest door de ambulance ver voerd worden. En toen deed men bij het zoeken de gru welijke vondst van een tot op het been ver brand lijk. Het lijk lag tegen den muur der fabriek, waar heen het ongelukkige slachtoffer misschien een toevlucht had gezocht. Zijn lijden moet slechts kort geweest zijn, maar hevig, want de hitte dezer vuurzee was als een steekvlam. De brandweer onderscheidde zich door groote activiteit en vlot werk. „Loc." De Hilversumsche gemeente bedrijven. Naar de „Gooi en Eemlander" meldt, heeft de gemeente Hilversum in twee tak ken van dienst, nl. Publieke Werken en Gasfa briek, te tobben met onregelmatigheden. Allerlei beschuldigingen zijn geuit tegen amb tenaren en leveranciers over gepleegde knoeie rijen. Zelfs de justitie schijnt er in gemoeid te zijn. Aan het verhooren van het personeel der beide takken van dienst zijn reeds weken be steed, maar tot een definitief resultaat is men nog niet gekomen. Intusschen belooft het onderzoek bij Publieke Werken een zeer verrassend resultaat te zullen opleveren, n.l. dat een raadslid, nog wel een lid der commissie van onderzoek, van aanklager beklaagde wordt. Deze zou zich nl. bij verschil lende transacties ten koste van de gemeente bevoordeeld hébben. Geheime distilleerder ij. De amb tenaren der belastingen en accijnzen te Amster dam hebben uitgemaakt, dat in het uitgebrande huis in de Groote Kattenburgerstraat aldaar een geheime distilleerderij gevestigd moet zijn. geweest. Tot dusver is echter de bewoner van de-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2