DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EiV OMSTREKEN. Geboeid. FEUI LLETON. 45ste Jaargang. Woensdag 18 Januari 1922. No. 13238. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. rnische beteekenis dezer milliarden. Men moest nu toch wel in alle landen inzien wat economisch de beteekenis van een milliard goud is. Indien de Duitschers in staat waren, alles naar den later na te komen, dan zou het ook betaalmiddelen hebben en ruwe producten, om. daar middel van productie en verkoop, de beta lingen en de Londensche besluiten naar den let ter uit te voeren. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtaas wetten of vsrordeolngeis vee*» flesekrevea en nadere officieel® af- en saa- kondlgingen van het Gemeentebestuur. BURGERLIJK ARMBESTUUR. Het Burgerlijk Armbestuur noodigt allen, die over den dienst 1921 iets van deze instelling te vorderen hebben, uit hun rekening uiterlijk vóór 10 Februari a.s. aan den Directeur van genoemde instelling in te zenden. Schiedam, 17 Januari 1922. Gemengd Nieuws. LLOYD GEORGE EN POINCARE. Poincaré heeft een telegram aan Lloyd George gezonden, waarin hij hem in naam der regeering de verklaringen, verleden Zater dag in zijn onderhoud met den Engelschen eerste minister afgelegd, bevestigd Frankrijk zal in een geest van volkomen hartelijkheid de kwes ties beschouwen waarover het met Engeland onderhandelt. Poincaré hoopt, dat het weder- zijdsche vertrouwen een oplossing moge brengen, die in 't voordeel van beide landen zal zijn. Hij hoopt insgelijks, dat de overeenstem ming tusschen beide landen tot de beves tiging van den Europeeschen vrede zal voeren, tot de uitvoering van het vredesverdrag, dat zij onderteekend hebben en tot herstel van de schade, welke door den inval veroorzaakt is. Lloyd George zegt in zijn antwoord: ,,Wij houden het er voor, dat de veilig heid van Frankrijk tegen een nieuwen inval uit Duitschland, de betaling der schadever goeding en het behoud van het vredesver drag als van gelijk belang voor het Engelsche en het Fransche volk worden beschouwd. Beide moeten samenwerken om dit te verkrijgen. Evenals u houden wij het er voor, dat do vraagstukken, welke zich voordoen, zoo moe ten worden opgelost, dat ze niet schaden aan de vriendschap tusschen onze beide volkeren. Aldus zullen wij de kameraadschap uit den oor logstijd voortzetten bij de hoogere taak om de Europeesche volkeren bijeen te brengen door een rechtvaardige toepassing van het vredesver drag. RUSLAND. Volgens een bericht uit Londen in de Temps" heeft de sovjet-regeering laten verklaren, dat zij de besluiten van Cannes aanvaard. DUITSCHLAND. In de gisteren gehouden vergadering van den partijdag van het Centrum heeft dr. Wirth geconstateerd, dat uit de'beraadslagingen is ge bleken, hoe het Centrum de algemeene richting der door de rijksregeering gevoerde politiek vrij wel algemeen goedkeurt. Het is moeilijk geweest aldus de rijkskanselier om na de beslissing van Geneve in zake Opper-Silezië de rijkspolitiek verder te leiden. Tegenover eenige verwijten over de on- derteekening van het ultimatum zcidc hij,dat de econominsche gevolgen voor de wereld ten laste komen van de tegenstanders. Het eenmaal gesproken ja geldtook thansnog. Toen ter tijde zag de wereld de toestand slechts poli tiek, niet uit een economisch oogpunt. Thans is hij er zeker van, dat men aan de overzijde over het aantal miliarden, dat betaald moet worden eens is, maar nog geen notie heeft van de econo 19 Zeker. Maar wij hebben nog alujd met het bewijs, dat de verongelukte uw echtgenoot was. Het is mogelijk, dat er nog een andere Jonn Lawrell in de wereld bestaan heeft. Ja,maar geen John Churston Lawrell meer, antwoordde zij kalm. Naam, leeftijd en adres staan volkomen juist op de doodenhjst aange geven. Een zekere Mr. Loamy was getuige bij het gerechtelijk onderzoek hij logeerde mei John en Mr. Richart Lenny in het zelfde hotel. Ik herinner me hem nog als vriend van mijn ec i - genootmisschien zal het 't beste zijn, als u hem opzocht. Ik zal alles zoo stipt mogelijk verzorgen, antwoordde Geoffrey, maar ik vrees, dat u eveneens naar de stad moet komen Aan welk adres moet ik mijne brieven richten Denkt u nog eenigen tijd hier te blijven Neen, ik geef er de voorkeur aan wegens mijn tegenwoordige stemming, naar mis teiug t>6 keeren. Vaarwel. Ik zal spoedig terugkeeren De express stond reeds voor het vertrek ge reed, toen hij het station bereikte en bracht hem in ongeveer zes uur naar Londen e c ot zijner reis. De conducteur was uitermate ver- FRANKRIJK. De ministerraad heeft gisteren onder leiding van Millerand vergaderd. Poincaré bracht uit slag over de door hem gehouden besprekingen De minister van financiën gaf eenoverzicht van den finaneieelen toestand. Hij deelde mede, dat hij binnen kort de begrooting over 1923 bij de Kamer zou indienen. De minister van openbare werken deed een mededeeling over het accoord tusschen mijnwerkers en patroons, hetwelke een einde gemaakt heeft aan de staking in het departement Pas de Calais en waardoor de loo- nen verlaagd worden. IERLAND. De Times meldt Dublin Castle, dat zeven eeuwen lang, zoowel het symbool als de citadel van het Britsche be stuur in Ierland is geweest, is gisteren plechtig overgedragen aan de vertegenwoordigers van de voorloopige regecring van den lersclien vrijstaat. Hartelijkheid en welwillendheid kenmerkten de historische plechtigheid, waaraan Michael Collins, die eenige maanden geleden de aanvoer der der rebellen was, een voornaam aandeel had. Hij en zijn collega's werden bij hun aankomst op het kasteel met een saluut ontvangen door de militairen en de politie van de wacht. Het volk dat zich bij het gebouw verzameld had, juichte hen toe. De Onderkoning kreeg ook een hartelijke ont vangst, toen hij naar het kasteel reed en ook dc militairen werden herhaaldelijk toegejuicht. De overdracht van het administratieve hoofd kwartier was een eenvoudige en waardige plech tigheid. Collins bood aan den O nderkoning een exem plaar van het tractaat aan, waarop was aangetee- kend, dathij en zijn collega's de bepalingen er, van aanvaardden. De andere leden van de voorloopige regeering werden daarna voorgesteld. De onderkoning wenschteCollins en zijn collega's geluk en deelde hun mede,dat zij nu naar belmo ren geinstalleerd waren als voorloopige regeering en dat hij zich, overeenkomstig art. '17 van het tractaat, onverwijld met de Britsche regeering in verbinding zou stellen, opdat de noodige stappen genomen konden worden voor de overdracht aan de voorloopige regecring van de bevoegdheden en de machinerie, vereisclit voor de vervulling van haar taak. Hij wenschte den hieuwen minis ters alle mogelijke succes in de taak die zij op zich genomen hadden, toe en uitte de ernstige hoop, dat onder hun leiding het ideaal van een gelukkig, vrij en welvarend Ierland bereikt zou worden. Kort daarna vaardigde Collins de mededeeling uit, dat de functies van de bestaande departe menten voortgezet zullen worden, zonder eenigs- zins een toekomstige actie te praejudicieeren. Dc leden van de voorloopige regeering zullen vandaag naar Londen gaan om met de commissie uit het Britsche kabinet tot regeling van verschil lende bijzonderheden over te gaan. ALLERLEI. Goenaris, de Gricksche minister-president baasd, toen Geoffrey hem een halve kroon in de hand duwde maar de jonge reiziger bevond zich in zulk ejgi gelukkige stemming,dat hij zich geneigd voelde, de héelc wereld aan zijn geluk te laten deelnemen. Hij reed naar het hotel-Palace en vroeg of Mr. Lenny er was. Mijnheer was juist aan het diner en liet Mr. Chetwynd vriendelijk Uitnoodigen zijn gast te zijn. Maar Geoffrey wees de uitnoodiging dankbaar af, en voegde er bij dat hij Mr. Lenny later een bezoek zou brengen. Toen hij zijn maaltijd geëindigd had, zocht hij hem in zijn kamer op. Mr. Lenny zat nog aan tafel, waarschijnlijk uit gebrek aan andere bezigheden en slurpte langzaam zijn wijn, of schoon zijn donkerrood gekleurde wangen en zware oogon duidelijk toonden, dat hij reeds meer gebruikt had dan goed voor hem was. Zijn aardig fijn gelaat droeg de sporen van een los ban dig leven; zijn haar was reeds volkomen ver grijsd, ofschoon hij nauwelijk 40 jaar kon tellen. Neemt u plaats,mijn vriend,zei hij plechtig, 't Spijt me, dat u mijn gast niet wildet zijn. Dick Lenny is steeds bereid voor vriend of vijand. Ik ben slechts hier om u nadere bijzon derheden aangaande den dood van Mr. John Lawrell te vragen, omdat u, naar men mij zeide, daarbij tegenwoordig was. Ja, ik was bij hem arme John antwoord de Mr. Lenny, terwijl hij opnieuw zijn glas vulde. Wat was dat een verschrikkelijke nacht Hij deed de gekste sprongen, die ik ooit zag en een cn zijn ambtenaren zijn te Londen aange komen, waar zij tien dagen zullen blijven. Volgens de „Daily Telegraph" is het doel van het bezoek voortzetting der onderhandelin gen over de leening, waarover Goenaris bij zijn vorig verblijf te Londen reeds gecon- fereerp heeft. Dc Duitsche regeering heeft de benoeming van Houghthon, lid van het Huis van Afgevaar digden tot gezant te Berlijn aanvaard. Binnenland. Tweede Kamerverkiezing. Groslijsten van Candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal (Verki zingen 1922), zooal# deze zijn ingediend bij het Bondsbestuur door de R.K. Rijkskieskringorganisaties. De volgorde is voor sommige lijs en aiphabeti ch, voor andere door loting, voor enkele door eeni- gerlei stemming vastgesteld. I. Rijkskieskring's-ITertogenbosch. 1. P.J.J. A. v.d. Putt, te Eindhoven. 2. Ir. L. J. M. Fe- ber, te 's-Gravenhage. 3. J. J. Belien, te Gir- schot. 4. Jh mr. A. F. O. v. Sasse van Ysselt, te 's-Hertogenbosch. 5. Dr. L. N. Deckers,,te 's-Gravenhage. 6. A. N. Fleskens, te Geldrop. 7. Mevr. Brouns-van Besouw, te 's-Hertogen bosch- 8. J. van Hooff, te Eindhoven. 9. M. P. W. van Hout, te Helmond. 10. J. J. Wintermans, te Eindhoven. 11. Dr. W. Nuyens, te Boxmeer. 12.' Mevr. Bronsveld-Vitringa, te Hoorn. 13. Mr. Dr. J. van Best, te Eindhoven. 14. M. Krijgs man, te 's-Hertogenbosch. 16. Mr. I. A. Swane te Vught. II. Rijkskieskring Tilburg. 1. A. H. A. Arts, te Tilburg. 2. W. L. H. H. Verpalen, te Breda. 3. Dr. G. M. Kusters, te Tilbu"g. 4. Ir. A. J. L. Ju ten, te Bergen-op-Zoom. 5. Ir. L. J. M. Feber, te 'S-Gravenhage. 6. J. van Rijzewijk, te Til- burg. 7. H. P. M. Verlinden te Bergen-op-Zoom. 8. F. L. D. Nivard, te Rotterdam. 9. Mr. J. C. A. M. v.d. Mortel, te Tilburg. 10. Mr. P. M. Ar s, te Tilburg. 11. Mevr. J. Küller-Wigman, te Breda- 12. W. J. F. Juten, te Bergen-op- Zoom. 13. J. LI. Kray, e Breda. 14. Mr. Dr. A. van Rijckevo sel, te 's-ITertogenbosch. 15. J. H. Borghols, te 's-Gravenhage. 16. Mej. M. B. H. A. van Waesberghe, te Tilburg. 11 I/IV. Rijk kieskring Arnhem—Nijmegen. I. Mr. J. R. IT. van Schaik, te 's-GraVenhage.2. Mr. A. Baron van Wijnbergen, te Utrecht. 3. Mr. P. J. M. Aalberse, te 's-Gravenhage. 4. L. Baron van Voorst tot Voorst, te Twello. 5. G. Bulten, te Voorhout. 6. P. J. J. Haazevoet, te Amsterdam. 7. Mevr. W. A. Brouns-van Besouw te 's-Hertogenbosch.8. B. Th. de Wolf, te Ro r- mond. 9. L. A. M. van Basten Batenburg, te Lichtenvoorde. 10. S. Bruisten, te 's-Gravenhage 11. Mevr. S. L. C. Bronsveld-Vitringa, te Hoorn. 12. Ir. L. J. M. Feber, te 's-Gravenhage. 13. A. H. Smulders, te Utrecht. 14. Mr. C. Prinzen, te Oosterbeek. 15. V. Rijkskiesk ing Rotterdam. 1. Dr. B. J. J. Huybers, te Rotterdam.2. Mej. J. M. J. A. Meijer, te Rotterdam.3. W. Mooijman, te 's-Gra- venhage. 4. H. Stulemeijer, te Rotterdam.5. Dr. J. G. C. Vriens, e Nijmegen. VI. Rijkskieskring 's-Gravenhage. 1. Mr. P. J. M. Aalberse, te 's-Gravenhage. 2. H. J. Borg hols, te 's-Gravenhage. 3. Mr. M. J. C. M. Kolk man, te 's-Gravenhage. 4. Mej. J. Meijer, e Rotterdam.5. Mr. A. J. Veraart, te s-Graveninig^ VII. Rijkskieekring Leiden. 1. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, te 's-G avenhage. 2. Mr. P. J. M. Aalberse, te 's-G avenhage. 3. G. Bulten, e Hillegom. 4. J. H. M. Balvers, te Hillegom. 5. A. J. Loerakker, te Schoten. 6. Chr. Jansen, te Amsterdam. 7. J. A. Monod de FroideVille, te sprong bracht hem ten slotte aan zijn einde Ik hield hem vast, zoolang ik kon, maar hij was te sterk voor mij en voordat ik den kellner kon ioe- pen was hij reeds door het venster naar buiten. Waar zijn de kostbaarheden, die hij bij zich droeg, zijn horloge, zijn ringen, enz.enz. Zijn weduwe droeg mij op, daarnaar te informee- ren, zeide Geoffrey, terwijl hij zich moeite gaf den ongunstigen indruk, dien de man hem in boezemde, te verbergen. Mr. Lenny lachte. Zijn weduwe? Ah, ik herinner mij thans Mrs. Lawrell. Zij verliet den armen John kon zijne opwindingen niet verdragen. Liet was een heel vriendschappelijke overeenstemming, ge loof ik, ofschoon ik nooit begreep, hoe hij zoo gemakkelijk van zijn aardige vrouw kon schei den, maar hij behield zijn geld, naar hij mij zeide. O, de zaakwaarnemer nam alles tot zich wat John had de oude Gibbs, van Lincolms Jun Fields Den volgenden dag was hij reeds hier hij had reeds van het gebeurde gehoord;— zooals de zaakbezorgers altijd van alles hooren, nam zijn effecten, zooals ze dat noemen; zag e armen John of beter gezegd, de vormlooze massa die John was, want hij was vreesehjk verminkt en zorgde voor de begrafenis en al het overige. U moet zich tot hem wenden, voor de kostbaar heden, die zijn weduwe verlangt. Dank u, dit is alles wat ik wenschte te weten 1 zei Geoffrey, terwijl hij opstond en met een korte buiging de kamer verliet, 's-Gravenhage. 8. J. Barendse, te Poeldijk. 9. F. A. Moerel, te Oudewatcr. 10. Mev S. L. C. Bronsveld-Vitringa, e Hoorn. 11. J. Rijneveen, Te Bleiswijk. 12. L. M. G. van Well, cZegwaart. 13. H. J. Borghols, te 's-Gravenhage. 14. Mej. J. M. J. A. Meijer, te Rotterdam.15. Prof. Mr. J. A. Veraart, te 's-Gravenhage. 16. Mr. Dr. J. van Best, te Eindhoven. 17. Th. C. Wesselingh te ILazerswoude. 18. H. Stulemeijer, te Rotter dam. VIII. Rijkskieskr ng Do drecht. 1. C. J. Kui per, te Utrecht. 2. Pater G. Vrijmoed O.F.M. te Delft. 3. H. J. Borghols, te 's-Gravenhage. 4. Mr. Dr. J. van Best, te Eindhoven. 5. Mevr. S. L. C. Brondveld-Vitringa, t LIoo n. 6. Dr. A. C. A. Hoffman, te Gouda. 7. Ir. L. J. M. Febcr, te 's-Gravenhage. 8. Mevr. Brouns-van Besouw, te 's-IIertogenbosch. 9. Prof. Mr. J. A. Veraart, te t-Gravenhage. IX. Rijkskieskring Amsterdam 1. Mr. P. J. M. Aalberse, te 's-Gravenhage. 2. Mr. Dr. J. van Best, te Eindhoven. 3. Mevr. Bronsveld-Vitringa, te Hoorn. 3. Mevr. Brouns- van Besouw, te 's-ITertogenbosch. 5. J. B. van Dijk, te Amsterdam. 6. J. G. M. Erftemeijer, te Amsterdam. 7. Ir. L. Feber, te 's-Gravenhage. 8. J. IT. A. L. von Frijtag Drabbe, te Amsterdam. 9. P. J. J. Haazevoet, te Amsterdam.10. Chr. Jan- sen, te Amsterdam. 11. Mr. L. G. Kortenhorst, te Amsterdam. 12. Mr. Kropman, tc Amsterdam 13. Van Lingen, te Amsterdam. 14. Mej. J. Meijer, te Rottei'dam. 15. Mr. Paul Reijmer, te Llilversum. 16. L. IT. van Rooijen, te Amsterdam 17. Dr. J. G, C. Vriens, te Nijmegen. 18. Mr. Dr. P. J. Wit cman, te Amsterdam. X. Rijkskieskring den Helder. 1. Mr. P. J. M. Aalberse, 2. Mr. Dr. J. van Best. 3. Ch. L. van de Bilt. 4. Mr. J. B. Bomans 5. Mevr. S. L. C. Bronsveld-Vitringa. 6. G. Bulten. 7. Dr. L. N. Deckers. 8. J. B van Dijk. 9. A. IT. Engels. 10. Ir. L. J. M. Feber. 11. Mr. A. J. M. Leesbe'g. 12. J. A. de Lobel. 13. A. J. Loerakker. 14. R. IT. L. J. Lomm n. 15. A. B. Mi hielsen. 16. F. L. D. Nivard.17. Mr. P. Reijmer. 18. C. Rood. 19. H. M. Schut-Vlaming. 20. A. H. Smuld rs. 21. H. Tri en ekens. 22. B. Veltman. 23. Mr. A. Baron van Wijnbergen. 24. L. Zonneveld. XI. Rijkskieskring ITaarlem1. Mr. J. B. Bomans, t Haarlem. 2. Ch. v. d. Bilt, te Llelder. 3. Mr. Paul Reijmer, e Hilver sum. 4. Mevr. S. L. C. Bronsveld-Vitringa, te Hoorn. 5. A. B. Michielsen, te ITaarlem. 6. Mr. A. J. M. Le sberg, te Alkmaar. 7. A. J. Loerakker, te Schoten. 8. B Veltman, tHeiloo, 9. P. ITeilker, te Hoofddorp. 10. Chr. Jansen, te Amsterdam. XII. Rijkskieskring Middelburg. 1. L. A. Fruijtier, te ScheVeningen. 2. G. L. M. van Waes berghe, te Hulst. 3. J. W. Vienings, te Goes. 4. G. Adriaansscns, te Walsoorden. XIII. Rijkskieskring Utrecht. 1. Mr. P. J. M. A lbers te 's-Gravenhage. 2. Mevr. S. L. C. Bronsveld-Vi ringa, te Hoorn. 3. Mevr. Brouns van Besouw, te 's-ITertogenbosch. 4. G. Bruna te Utrecht. 5. Ir. L. J. M. Feber, te 's-Graven- hage. 6. A. J. de Goeij, te Willescop. 7. C. Knigge, te Wilnis. 8. Dr. L. G. Kortenhors te Amsterdam. 9. A. J. Loerakker, te Schoten. 10. P. J. IT. Steenhoff, te Baarn. 11. IT. G. Suring, te Maarssen. 12. Prof. M J. Veraart, te 's-Graven- hagi. 13- L. Baron van Voorst tot Voorst, te Twello. 14. G. v.d. Worp, te Kamerik. XIV. Rijkskieskring Leeuwarden. 1. Mr. P. J. M. Aalbe se, te 's-Gravenhage. 2. Mr. J. van Best, te Eindhoven. 3. Mevr. S. L. C. Bronsveld- Vitringa, te Iloorn. 4. Mevi. Brouns-van Besouw te 's-ITertogenbosch. 5. W. Fr msen Jzn., te Leeuwarden.6. A. J. Loerakker, te Schoten. 7. Daar zit hij nu en drinkt totdat men hem naar bed brengt, dacht hij op den terugweg. Er bestaat nauwelijks iets afschuwelijkere dan een dronkaard. Den volgenden dag zocht hij Mr. tjiDDS op en telegrafeerde op diens verlangen aan Siby dat hare aanwezigheid in Londen dringend noo - zakelijk was. Met verlicht hart nam hij toen in Suffolk-Street twee vriendelijke kamers voor haar, bestelde voor haar een diner en was op het station, toen de trein langzaam binnenreed. De beide reizigers zagen er bleek en vermoeid uit enSibvl nam onder dankGeoffrey s voorzorgs maatregelen aan. Toen ze naast elkaar in het rijtuig zaten, nam Geoffrey den kiemen Cecil op op zijn knieën en zei bezorgd Het zou beter zijn geweest als u dezen kleinen man in Newland-Abbey had achtergelaten, de Londen sche lucht zal niet gunstig op hem werken. Hij wilde niet blijven, hij had zoo'n groot verlangen naar u, antwoordde Sibyl. Daaren boven zou lady Temple niet voor den kleinen hebben kunnen zorgenZij is zeer bezorgd Voor Miss Eva Dayrell, die plotseling ernstig ziek is geworden. Ik ontmoette dokter Bell, toen ik het huis verliet en vernam van hem, dat zij tengevol ge van een gevatte kou een ernstige longontste king heeft opgeloopen. - Het spijt mij dit te hooren, zei Geoffrey snel. Hoe plotseling is het gekomen. Toen ik de abdij verliet was Miss Dayrell nog volkomen gezond. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1