1. BOSCH, Boterstraat @3, Tel. 580 W. Mooyman, te 's-Gravenhage. 8. J. G. Snring, te Maarssen. 9. Dr. Takkenberg, te Groningen. 10 L. Baron van Voorst tot Voorst, te Twello. 11.' A. C. A. van Vnnren, te 's-Gravenkage. XV. Rijkskieskring Zwolle. 1. Mr. P. J. M. Aalberse, te 's-Gravenhage. 2. Mr. A. C. B. Arts, te Zwolle. 3. P. D. Beersma, te Steenwijkerwold. 4. G. H.-P. Bloemen, te Oldenzaal. 5. H. J. Borgkols, te 's-Gravenhage. 6. Mevr. S. L. G. Bronsveld-Vitringa, te Hoorn. 7. Mevr. Brouns- van Besouw, te 's-Hertogenbosch. 8. A. H. En- gels. te Leiden. 9. Ir. L. J. M. Feber, te 's-Gra- venhage. 10. G. H.-Haarhuis, te Rentum (Ov.). 11. Chris. M. Jansen, te Amsterdam. 12. S. J. J. Luijckx, te Gulpen. 13. B. M. Minke, te Dedemsvaart. 14. B. Prinsen,te Hengelo (Ov).15. Prof. Mr. J. Veraart, te 's-Gravenhage. 16. Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, te Nijmegen. 17. L. Baron van Voorst tot Voorst, te Twello. 18. B. Th. de Wolf, te Roermond. XVI. Rijkskieskring Groningen. 1. Mr. P. J. M. Aalberse, te 's-Gravenhage. 2. Mevr.Brons veld-Vitringa, te Hoorn. 3. Mevr. Brouns-van Besouw. te 's-Hertogenbosch. 4. Mej. M. Feld- brugge, te Groningen. 5. Mej. G. Reinhart, te Groningen. 6. Dr. H. W. Takkenburg, te 'Groningen. 7. A. C. A. van Vuuren, te 's-Graven hage. XVII. Rijkskieskring Assen. 1. Mr. P. J. M. Aalberse, te 's-Gravenhage. 2. Mr. Dr. J. van Best te Eindhoven. 3. Mevr. W. A. Brouns-van Besouw. te 's-Hertogenbosch. 4. W. J. Fransen, te Leeuwarden. 5. A. J. Loerakker, te Schoten. 6. Dr. H. W. Takkenberg, te Groningen. 7. A. G. A. van Vuuren, to 's-Gravenhage. 8. G. J. Woi- telboei, te XVIII. Rijkskieskring Maastricht. ,,De Tijd" meldt: De Rijkskieskring Maastricht heeft uit de 77 eandidaten het volgend tiental volgens de behaalde cijfers gekozen 1. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck 2. Mgr. dr. W. H. Nolens 3. H. G. M. Hermans 4. M. G. E. Bongaerts 5. C. J. J. Jansen, Den Haag 6. mr. M. A. M. Wassink 7. J. M. H. Lambooy 8. A. A. II. W. König, die allen meer dan 1000 temmen behaalden 9. mr. P. J. M. Aalbers 10. A. J. H. Hagdorn. Ratificatie van het verdrag van' Washington. Thans is door het dagelijksch bestuur van het Verbond van Nederl. Fabrikantenvereeni- gihgen aan de Tweede Kamer toegezonden een afdruk van de rede, die door mr. A. Hacx in de algemeene vergadering van het Verbond d.d, 9 November j.l. te Utrecht gehouden, aan de ratificatie van het verdrag van Washington betreffende den arbeidstijd werd gewijd. Aan dezen afdruk was toegevoegd de motie, welke na de beraadslagingen in de algemeene vergadering van het Verbond werd aangeno men en welke luidt als volgt De algemeene vergadering enz., gehoord de rede van den heer mr. A. Haex over de rati ficatie: van het verdrag van Washington betref fende den arbeidstijd overwegende, dat ernstig moet worden ge vreesd, dat zeer belangrijke industriestaten zooals de Vereen. Staten, Engeland, Zwitser land, Zweden en Noorwegen niet zullen toe treden dat toetreding nieuwe en zware lasten op de industrie zou leggen, dat de kostprijs zou worden verhoogd, dat de productiemogelijk heid zou worden beperkt, dat dus het concur rentievermogen van Nederland nog verder zou worden verzwakt en de algemeene welvaart met ernstige schade bedreigd van oordeel, dat dit vooral in verband met den huidigen economischen toestand zeer on- gewenscht is spreekt als haar meening uit, dat het be trekkelijke wetsontwerp, waarin wordt voor gesteld, aan de Kroon de bevoegdheid voor te behouden tot het ontwerp-verdrag van Was hington toe te treden, niet tot wet behoort te Worden verheven. en gaat over tot de orde van den dag. In een begeleidend schrijven is aan de Twee de Kamer verzocht, bij de behandeling van het Wetsontwerp wel met de opmerkingen, door mr. A. Llaex in zijn rede gemaakt en in de in de 'algemeene vergadering aangenomen motie uitgedrukt, rekening te willen houden. Uit de Typografie. Bc gezamenlijke Hoofdbesturen der werkne mersbonden besloten, volgens „Het Centrum", bij.hun respectievelijke Vakcentrales er ten sterkste op aan te dringen, om de vakbonden in hun poging tot opname der uitgetrokken werk- lbozen onder de steunregeling van minister Ruys, krachtig te steunen en mede stelling te nemen tegen het standpunt, thans door genoem den 'Miuister ingenomen. -Daarnaast zal getracht worden bij de resp. Kamerfracties de zaak eveneens aanhangig te maken, terwijl nog deze week een bespreking met het Algem. Hoofdbestuur der Patroons bonden zal jplaats vinden, ter beraming van middelen, om het bedrijf van den opgeworpen blaam te zuiveren. Huur van landerijen. Ingediend is een wetsontwerp tot herzie ning der artikelen 1628 tot en met 1632 van het Burgerlijk Wetboek. In de Memorie van Toelichting wordt her innerd aan de instelling (in 1919) van een com missie, aan welke in de eerste plaats werd opge dragen te onderzoeken of er grond is Voor her ziening van de vierde afdeeling van den zeven den titel van het derde boek Van het Burgerlijk Wetboek en, bij bevestiging van deze vraag, aan te geven, welke de wijzigingen behooren te zijn. Deze commissie bood 31 Jan. 1920 de re sultaten van een deel harer taak aan de Konin gin aan in den vorm van een sedert gepu bliceerd Rapport, waarin is opgenomen een „ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling der bepalingen in het Burgerlijk Wetboek om trent huur van landerijen, benevens der bepalin gen van het Wetboek van BurgerlijkeRegtsvor- dering. Met verscheidene beginselen van dat ont werp heeft de Regeering zich kunnen vereenigen. Nijverheids- en Handelsonderwijs. De Minister van Onderwijs en van Financiën hebben in hunne Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging en aanvulling der wet van 22 Dec 1919 houdende machtiging tot hot van Rijkswege garandeeren van de geldleeningen ten behoeve van de stichting en inrichting van ge bouwen van gesubsidieerde bijzondere scholen voor Nijverheids- en Handelsonderwijs me degedeeld dat de verhooging van het maxi mumbedrag der te garandeeren leeningen Voor Nijverheids- en Handelscholen noodig is om, nu het aanvankelijk maximum van 10.000.000 vrijwel is bereikt, althans de mogelijkheid van het tot standkomen van dergelijke leeningen in de toekomst open te houden. De Ministers verzekeren er naar te zullen streven, dat ook op dit gebied de grootst moge lijke zuinigheid betracht en schoolbouw tot het strikt onvermijdelijke beperkt wordt. Tegenspraak. Naar aan het Correspondentiebureau wordt medegedeeld, zijn de dezer dagen verspreide berichten omtrent opheffing van het korps Ma riniers en opheffing van het Militair Hospitaal te Amsterdam onjuist. Het onderzoek in zake de torpedeering van de „Tubantia". In Hotel des Indes te 's-Gravenhage is afge stapt de heer dr. Arthur Hoffmann uit St. Gallen, voorzitter van de arbitrage commissie inzake de Tubantia-kwcstie. De varkenspest. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Braat betreffende het nemen van maatregelen door de regeering tegen de hecrschcnde varkenspest luidt het antwoord van den Minister van Landbouw als volgt Het is den Minister bekend, dat in verschil lende streken van ons land de varkenspest, die in de oorlogsjaren en geruimen tijd daarna ge leidelijk was verdwenen, zich in de laatste maanden opnieuw heeft vertoond en tal van varkens, inzonderheid de jonge dieren, aantast. Tot dusverre worden van Regeeringswege geen maatregelen tegen deze ziekte genomen, aangezien zij niet valt onder de bepalingen van de nog van kracht zijnde wet van 20 Juli 1870. Krachtens de nieuwe „Veewet" kan op grond van het bepaalde in art. 45 bij alg. maatregel van bestuur worden bepaald, dat de voorschriften, vervat in Titel III dier wet, geheel of gedeeltelijk tot wering en bestrijding van de varkenspest zul len worden toegepast. Bij het in werking treden dezer wet, hetwelk spoedig te verwachten is, zal de Minister overwegen of, en, zoo ja, in hoeverre van haar voorschriften ter bestrijding der var kenspest van Regeeringswege gebruik kan wor den gemaakt. Thans wordt reeds aan de Rijksseruminrich- ting een serum tegen de varkenspest bereid, hetwelk, bij tijdige en zorgvuldige aanwen ding, in staat is de ziekte aanzienlijk te beperken. Belanghebbenden kunnen bovendien door geen jonge varkens op markten aan te koopen, nieuw aangekochte dieren eenigen tijd af te zonderen, zieke dieren uit de koppels te verwijderen,zorg te dragen voor ontsmettingvan besmette hokken en overigens snel veeartsenij kundige hulp in te roe pen, waardoor genoemde maatregelen, gepaard met serumbehandeling, doelmatig kunnen wor den toegepast, zelf zeer veel tot beperking der ziekte bijdragen. De nieuwe internuntius. Mgr. Ogno-Ser a zal benoemd worden tot internuntius alhier. Mgr. Jan Baptist Ogno-Serra is geboren te Alghero (Sardinië) in 1876 en was kapelaan der pauselijke gendarmen, later secretaris der nun tiatuur e Weenen en auditeur te Brussel en laatstelijk pauselijk delegaat in Boven Silezië. Hij zal de bisschoppelijke wijding niet ontvan- en. (Rsb.) Nedcrlandsche scheepvaart. Uit een overzicht van het Nederlandsche scheepvaartbedrijf in 1921 in het tijdschrift „Het Schip", blijkt, dat de Nederlandsche koopvaardij vloot in het afgeloopen jaar een machtige uit breiding heeft ondergaan, niet alleen door aan bouw, maar tevens door aankoop van ex-Duit sche schepen. In totaal werden aan de vloot toegevoegd door aanbouw 87 stoomschepen met 392.000 1) uto ton, waarvan door nieuwen bouw 69 stoomschepen met 282.000 ton en door aan koop 28 stoomschepen met 110.000 ton. Daaren cgen verminderde de vloot met 11 schepen en 15.000 br. ton, waarvan 10 door verkoop en 1 door verlies, derhalve een Vermeer der ng van 76 schepen en 377.000 ton. De Nede landsche koopvaardijvloot telde uit. 1921 720 stoom- en motorschepen met een bruto inhoud van 2.230.000 ton tegen 644 ,-chepen met 1.854.000 ton uit. 1920. Bezoldiging burgemeesters en gemeent ambtenaren en -werklieden. Verschenen is thans het tweede en laatste deel van het verslag van de staatscommissie, inge steld om te onderzoeken, welke bezoldiging worde genoten door de burgemeesters en de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeen ten. De vijf Gooische gemeenten. Volgens de „Ned." overwegen Gedep. S aten van N.-Holland ernstig het z.g. vijfgemeenten- plan en moet dit veel kans van slagen hebben. De vorming van Groot-Bussum door opneming van Naarden, Huizen, Blaricum-Laren acht ze voor deze geheele landstreek van groot gewicht. Eigener beweging zijn de vijf gemeentenbestu- ren er reeds toe gekomen één gezamenlijk uit breidingsplan te doen ontwerpen doo een der eerste landschapsarchitecten. Door het geheele Gooi buiten Hilversum onder één centraal bestuur te brengen, zou1 het godsdienst geschil op gelukkige wijze worden opgelost de overwegend Roomsche bevolking van Laren- Blaricum (7000 zielen) compenseert het inwoner tal (6500) van het Hei-vormde Huizen, zoodat de bestaande verhoudingen vrijwel in Groot- Bussum behouden zouden blijven 2e. de opneming Van het financieel-zwakke Huizen in één verband met vier gemeenten, welker H. O. cijfers slechts Van 2loo- pen, geen ernstige bezwaren ontmoeten 3e. het verzet van Blaricum en Naarden aanmerkelijk minder zijn dan nude oude dorpsgeschillen van Blaricum bestaan wel tegen over den nabuur Laren, maar niet met bet ek- king tot Bussum te Naarden is voor opneming in het groote plan stellig een Raadsmeerderheid 4e. een k achtige geme nte van pl.m. 35000 zielen de geheele economische ontwikkelin - van dit Gooideel ter hand kunnen nemen, van be lang tevens wanneer het eens komt tot verdee ling der groote grondcomplexen van Stad en Lande, waarvan minstens 1500 H.A. binnen het nieuwe ambtsgebied ligt, met daarmee samenhangende eenheid in wegenaanleg, ver keersmiddelen, bouwplannen en grondpolitiek. De conferentie te Genua. Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Italiaansche gezant aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de uitnoodiging overhandigd heeft aan de Neder landsche regeering tot bijwoning van de Inter nationale Conferentie te Genua den 8sten Maart a.s. Rondreisbiljetten. Naar wij uit goede bron vernemen zullen met ingang van 1 Mei 1922 wederom rondreis biljetten worden afgegeven. Tot dit verkeer zijn toegetreden de spoorwegen van Engeland, Nederland, België, Frankrijk Italië en Zwit serland. De biljetten zullen worden afgegeven over afstanden van minstens 500 K.M. zoowel voor een enkele reis als voor een reis heen en terug, alsmede voor eigenlijke rondreizen. De reizigers zullen op elk station de reis mogen onderbreken en de biljetten zullen een geldigheid hebben van 45 of 60 of 90 dagen naar gelang van den afstand. Kinderen van 3 tot 8 jaar betalen den hal ven prijs. (Msb.). Mr. Patijn. Tengevolge van veranderde omstandigheden zal het vertrek van den burgemeester naar Zwitserland voorloopig niet plaats hebben. Corps Diplomatique. De gezant van Venezuela bij het Nederland sche Hof, Dr. José y Gardenas, die tevens gezant is bij het Spaansche Hof, is naar Ma drid vertrokken. De Magelhaest-tentoonstelling. Gistermiddag te 3 uur werd in een der zalen van Pulchri Studio te den Haag in tegenwooj- digheid van den Prins der Neder anden, van den gezant van Portugal en vele genoodigden, de Magelhaes-tentoonstelling plechtig geopend. B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bert Astron. De derde en laatste séance van Astron in onze stad, is voor hem wederom een groot succes ge weest. Wel is waar hield hij zich niet aan zijn aange kondigd nieuw programma, wat voor zijn trouwe bezoekers, die hem reeds twee keer met onge veer dezelfde genres Experimenten hadden zien werken, nu misschien niet zoo aangenaam was, als men zich had voorgesteld, maar toch wist hij allen nog zoo vurig voor zijn interessante wel ge lijksoortige, doch anders opgezette proeven te begeesteren, dat men hem gaarne die program- afwijking wil vergeven. Blijkbaar liet hij zich ook zelf door het goed slagen der experimenten in die mate meesleepen, dat hij de „nieuwe" totaal heeft vergeten. We kregen dan weer sterke staaltjes van tele pathie (telesthesie), massa-suggestie en persoon lijke suggestie. Bij eerstgenoemde experimenten werd 't publieko.m. opgedragen, een ingewikkeld smokkelplan in elkaar te zetten, wat Astron, geblinddoekt, schitterend oploste. Zeer vermel denswaard is ook zijn snel uitvinden van een in 't geheim opgeschreven telefoon-aanvrage. Bij de suggestie-proeven had hij ook weer eeni- ge zeer dankbare subjecten, die de talrijke aan- ingezonden Mededeeiingen. Sterkt Zenuwen en Lichaam wezigen met hun w illooze koddige handelingen kostelijk hebben vermaakt. Tot slot danste Blanche de Greneville haar ar- tistieken, zeer varieerenden droomdans, welke met de praestatie's van Astron de vele Schie dammers, die ervan hebben genoten, niet licht zullen vergeten. Volks badhuis. In de week van 8 14 Januari 1922 werden genomen 525 baden. lste klasse kuipbaden 38, regenbaden 76. 2de klasse kuipbaden 42, regenbaden 365. Kinderbaden 4. Door de politie is in bewaring gesteld de 21 jarige T. v.d. H.,die op de werf „Maasdijk" een gereedschapkist, twee hamers en eenige beitels had ontvreemd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaats voor het volgende „Mijnheer," kwam een agent van politie dezen morgen aan mijn deur „U moet de straat voor uw huis schoonmaken." „Zoo", zei ik „en op wiens bevel ?"- „Op order van den Burgemeester I" En daar kom ik van middag langs de groote markt en zie tot mijn verwondering dat de straat voor het huis van een stedelijke autoriteit nog even vuil is als van morgen vroeg. Hoe vin je dat 17 Januari 1922. P. Gemengd Nieuws. De moord in den trein. De justitie heeft een belooning van f 1000 uitgeloofd voor dengeen, die aanwijzingen kan verschaffen, welke tot de arrestatie en veroordeeling van den dader van den moord op mr. Wijsman leiden. Rare toestanden. Eigenaren van som mige perceelen land in den Haskerveenpolder hebben deze ten geschenke aangeboden, maar niemand wil ze hebben de polderlasten bedra gen ongeveer driemaal zooveel als de tegenwoor dige huuropbrengst. Uit de metaalindustrie. Het per soneel, werkzaam aan Lips brandkasten- en slo- tenfabrieken te Dordrecht, voor zoover dat bij den Alg. Ned.- of den Prot. Ghr. metaalbewer- kersbond is aangesloten, heeft, naar aanleiding van de weigering der directie de voorwaarden, waarop het compromis is gesloten, uit te voeren, met groote meerderheid van stemmen aan de be sturen machtiging verleend de staking aan Lips fabrieken af te kondigen, indien de besturen dat noodig mochten oordeelen. De Drentsche venen. In de Oostelij ke Drentsche Venen is na de werkcampagne, dus gedurende de laatste vier maanden, en buiten hetgeen aan ontginning is betaald,ongeveer 800.000 aan steun uitgegeven. Wederom werden door de Koningin ten bate van de noodlijdende gezinnen in de veenstre- ken van Drente voor een aanzienlijke waarde aan goederen ter beschikking gesteld van het Centraal Algemeen Comité van Steun. Schreeuwers op de Amsterdam- sche raadstribune. Tegen eenige schree- wers die tijdens de behandeling van de Gemeente- begrooting de Raaszittingen te Amsterdam had den verstoord was, nadat zij van de publieke tribune waren verwijderd, proces-verbaal opge maakt. De zaak tegen hen is thans, naar het Hbld. bericht, in onderzoek. Waarschijnlijk zal een vervolging worden ingesteld tegen zes orde verstoorders en wel op grond van art. 144 Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk door het verwekken van wanorde of het maken van gedrnisch eene openbare ge oorloofde vergadering stoort, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee we ken of geldboete van ten hoogste zestig gulden." De orde verstoorders zijn reeds door den of ficier van justitie gehoord. Thans worden ver schillende getuigen opgeroepen om te verkla ren, dat in de zittingen dermate wanorde is gesticht, dat zij moesten worden geschorst. Opgeroepen worden hiertoe rechercheurs, die op de publieke tribune aanwezig waren en ste nografen, die de zittingen hebben bijgewoond. Gestikt. De vrouw van een machinist uit Peckham legde haar jongste zoontje, een baby van 11 weken, dezer dagen in een wieg te sla pen, zooals ze dat gewoonlijk deed. Toen ze een uur later naar den kleine kwam kijken om Be Lijfarls van Z.M. den Koning vanItalle, tir. (l.QUIRICO, schrijft: ,11c lieb Sanatogcn met zeer veel succes gebruikt bij zwakke kinderen en als ver sterkend middel na langdurige ziekte en erken dit preparaat als een uitstekend zenuwsterkend voedsel." (Buiten verantwoordelijkheH er Redactie) Van ingezonden stukken ook ai worden z ni t ge rriaaest - -voric de kopr niet teruggesrav -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2