EN OMSTREKEN. Geboeid. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Donderdag 19 Januari 1922. No. 13239. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsah Nieuws, DE CONFERENTIE TE GENUA. Aan „Berlingske Tidende" wordt uit Helsing- fors geseindDe sovjet-regeering wenscht op de economische conferentie te Genua de vol gende quaesties ter sprake te brengen lo. betaling der Russische staatsschulden 2o. schadevergoeding voor vervoestingen ten gevolge van de interventie van Vreemde mogend heden 3o. teruggave der Russische handelssche pen, die door Denikin, Joedenitsj en Wrangel ge nomen werden 4o. regeling der Oost-Siberische quaestie; 5o. economische wederopbouw vanRus- land 6o. regeling der economische betrekkingen ■net het buitenland 7o. regeling van het consu laatwezen 8o. de valuta-quaestie 9o. nationale quaesties. De radenregeering heeft een speciale com missie onder leiding van Tsjitsjerin benoemd, die deze quaesties tot in bijzonderheden zal uitwer ken. Als vertegenwoordigers van Rusland te Genua worden Tsjitsjerin en Loenatsjarski genoemd. Lenin zal onder geen omstandigheden aan dc con ferentie deelnemen. SOW JET-RUSLAND EN FINLAND. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, zal. Mos kou een nieuwe nota zenden, die alle eischen Van de sowjet-regeering handhaaft en een aantal nieu we rechten opeischt, w.o. de uitwijzing van witte Russen wegens een bijgevoegde lijst, de be waking van de ontwapende en geinterneerde Karliërs door een gemengde commissie, en ter dekking van de schade, die door den opstand in Karilië is veroorzaakt, en van de kosten van de Russische militaire actie. Een nauwkeurige reke ning zal volgen. De nota zegt, dat geen beroep op andere sta ten,maar alleen het vervullen van dezen eisch een vreedzame oplossing te weeg zal brengen. DUITSCHLAND. Op een druk bezochte vergadering van ver tegenwoordigers van handel en industrie werd gistervoormiddag het woord gevoerd door den rijkskanselier, dr. Wirth, die verklaarde te ver wachten, dat op het afgeloopen jaar 1921 een tijdperk van verzoening en toenadering zal vol gen. Het voornaamste symptoom daarvan, zoo zeide hij, is het feit, dat Duitscldand als gelijk gerechtigde is uitgenoodigd tot deelneming aan een internationale conferentie, en voorts blijkt ook uit het feit, dat men van een politieke be handeling der hangende vraagstukken heeft af gezien, en dat men zich overeenkomstig de her haalde voorstellen van de economische deskun digen der geheele wereld eindelijk tot een be spreking der economische vraagstukken zal beperken, dat men naar verzoening streeft. Men moet er dankbaar voor zijn, dat men Duitschland onder de huidige omstandigheden tot een dergelijke conferentie heeft uitgenoo digd. Als vertegenwoordiger van de rijksregeering verklaarde dr. Wirth, dat een krachtig staats bestuur noodzakelijk is voor den bloei van handel en industrie. Volgens berichten u;t Reval wordt U't Moskou gemeld, dat de Du'tsche regeermg aan de Russische Sovjet-regeer mg het voorstel heeft ge daan om wederzijds alle fmanceele vordermgen Voortspruitende u;t den Russ'sch-Du'tschen oor log van 19141918 te armuleeren. Dh voorstel wordt aannemelijk gemaakt door het gerucht dat de Sovjets als voorwaarde voor de erkennmg van da schulden, d;e Rusland tijdens den oorlog heeft aangegaan e;schen, dat de gealbeerden het recht van Rusland op een schadeloosstellmg van de zijde van Dmtschland off'C'eel erkennen, zoo als dat ;n het ve d ag van Ve sadlcs gest'pulëe d DE DUITSCIIE SCHADELOOSSTELLING. Havas verneemt, dat de Du'tsche regeermg de eerste betalmg van 31 imlboen goudmark, welke gister moest gesclveden mgevolge de besbs- smg van de Gomm;ss;e van Herstel, heeft gestort. 20 - Ja, de ziekte is in den laatsten nacht pas uitgebroken. Do arme lady Temple is zoozeer gehecht aan het jonge meisje, dat ik hoop, dat ze weer genezen zal ik voor mij kon Miss Duy- rell nooit naderen - zij behandelde mij altijd zoo uit de hoogte. In het hotel aangekomen, vonden zij al es op de meest aangename wijze ingericht en bibyl voelde voor den eersten keer in haar kommervol leven, hoezeer de tecdere zorg en liefdevolle behandeling van een man het levenspad van een eenzame vrouw vermocht op te helderen Geoffrey verliet moeder en kind, die behaag lijk bij het helder-opflikkerende haardvuur zaten en ging heen, teneinde zijn eigen woning op te zoeken, toen hij, terwijl hij den hoek omsloeg, haast tegen kapitein Lee aanbotste. - Tom, oude jongen, hoe staat t er mee riep hij hartelijk. Wat voert je in dit droeve jaa - getij naar de stad Je lang gezicht in aanme - king genomen, niets aangenaams. - Scherts niet, Geoffrey, - de zaak is bui tengewoon ernstig, antwoordde de ai me om plechtig. Natuurlijk ben je reeds van a es op e BELGIE. Mm'ster Theums hoeft g'Ste en de begrootmg ove 1922 mged'end. De post ente op de schulde geeft een bed agvan f s. 1.132.077.087 aan, tegen f s. 890 m'lbo en over 1921 en f s. 220 imlboen ove 1914. De ammgvoo de gewone belastmgen bed aagt f s. 1.891.788.913, waa van aan d' cc- te belastmgen f s. 489.530.000, aan mkomsten- bclastmg f s. 445 mdboen, douane echten f s. 225.797.150, accijnsen f s. 460.624.650, (waa m bcg epen eene belastmg van f s. 69 nrlboenop bmnenlandsche alcohol,en f. s. 60 mdlioen op tabak,successierechten frs. 120 millioen, ze gelrecht frs. 60 millioen, omzetbelasting frs. 200 millioen. Onder de post buitengewone uitgaven komt een bedrag van frs. 122.240.000 bezettmgs- kosten voor, welk bedrag door Duitscldand terug zal moeten worden betaald. Aan voor schoten voor herstellingsdoeleinden is een be drag van frs. 433 millioen. uitgetrokken. ENGELAND. Reuter somt u;t Londen, dat de opem'ng van het parlement, welke dezer dagen had moe ten plaats hebben, tot 7 Februari ;s mtgesteld. Naar beweerd wordt ;s d't te wijten aan het fe;t dat men nog met klaar is met het opstellen der wetsontwerpen, die noodzakelijk geworden zijn door de aannemmg van het Engelsch-Iersche verdrag te Dublm. CHILI EN PERU. De Ghileensche regeering heeft officieel aan het gezantschap van de Ver. Staten medegedeeld, dat zij het voorstel van president Harding aan vaardt, strekkende om te Washington vertegen woordigers van Chili en Peru te doen samenko men, ten einde middelen te vinden om dc ver schillende bepalingen van het verdrag van An- con, die het onderwerp Van het bestaande ver schil van meening vormen, uit te voeren. Binnenland. Mr. M. W. F. Treub over de buitenlandsche politiek. In het weekblad ,,De Vrijheid" schrijft oud minister Treub over de prësidentverwisseling in Frankrijk, dat Poincaró's politiek weinig goeds voorspelt. Maar nu de Fransche geest eenmaal in die richting gaat, moeten beiden ondei het juk door, en het zou al heel wonderlijk moeten gaan, indien de politiek van Poincaré niet spoedig op een Fasco zou uitloopen. En wanneer Frank ijk aan den lijve zal hebben gevoeld, dat het door de onverzoenlijkheid van zijn nieuwen premier van den wal in de sloot dreigt terecht te komen, zullen de kansen voor terugkeer van Europa naar den weg van herstel belangrijk zijn verbeterd. lie1 is alleen maar te hopen, dat het ziekteproces dat Frankrijk thans gaat doormaken, niet van lan gen duur zijn zal Het land is evenais Europa in het algemeen reeds zoozeer verzwakt, dat het geen slepende ziekte meer kan verdragen. Hl.De schrijver wijst erop, dat ook de Duitsche politiek door haar gemis aan klaarheid een ge vaar voor den internationalen toestand op levert. Dat het land zich armer houdt dan het is, betwijfelt wel niemand, maar juist omdat hoogte. Ik had immers voor mij de overtuiging, dat zij mij niet wilde hebben, maar de zeke heid verpletterde mij totaal. Ik ga thans naar Indië. Was er maar ergens een bloedige oorlog aan den gang, dan zou ik mij als vrijwilliger aanmelden. Onzin, Tom, antwoordde Geoffrey, toon u een man. Er zijn nog meer aardige meisjes op de wereld. Als ze jou tenminste inderdaad niet hebben wilde, maar ze kan nog van opinie ver anderen. Als ik dat wist, zou ik gaarne nog jaren lang geduld willen hebben. Ik wenschte slechts, dat je in 't huwelijk trad. Ik laat me de idee niet uit 't hoofd praten, dat zij mij om wille van jou afwijst. - Humbug Zij denkt niet aan mij. Overigens zal ik zoo spoedig mogelijk je wensch vervullen. Ik ben verloofd, en als het tot kalmeering van jou kan dienen,dan kun je het haar mededeelcn, maar overigens hoeft het nog niemand te weten- Dat is aangenaam nieuws, Geoffrey riep Tom vlug en zijn trekken klaarden op. Ik i'eliciteer je van. ganscher harte. Thans zal ik afwachten, hoe zij het bericht opvat Is zij nog bij de familie Temple Ja, antwoordde Geoffrey aarzelend en overlegde of hij nog iets meer zou zeggen. Maar iets in zijn stem gaf Tom aanleiding haastig te VragenIs zij niet wel Neen, niet heelemaal. Dat wil zeggen, Tom men het niet op zijn woord kan gelooven, heeft het aan zichzelven fe wijten, dat zijn weer standskracht door zijn voormalige vijanden hooger wordt aangeslagen dan met de werke lijkheid overeenkomt. Ook hierin ligt een ge vaar voor de rust in en het herstel van Europa. „Dat ik hierop ook den vinger leg, vindt zijn aan leiding in een kras staaltje van gebrek aan op rechtheid van de zijde der Duitsche regeering, dat ik zeer onlangs van nabij kon constateeren. Ik zou er het zwijgen toe hebben gedaan, ware het niet dat de publieke opinie hier te lande onder den invloed onzer op dit punt wat eenzijdige pers, de fouten der Fransche politiek en dc gevaren, welke zij voor Europa oplevert door een vergrootglas ziet en voor die van onze oostelijke naburen nau welijks oog heeft." De schuld van het zoolang uitblijven van -Europa's genezing ligt wel mede bij Frankrijk maar bij Frankrijk waarlijk niet alleen. Voor er op werkelijke verbetering valt te hopen zul len op politiek gebied vele en op economisch gebied alle mogendheden zich ter dege hebben te herzien. Helaas ziet het er niet naar uit, dat het spoe dig tot zulk een inkeer komen zal. Mede uit dien hoofde zijn de vooruitzichten voor het pas ingetreden jaar verre van bemoedigend. Bezuiniging, De centrale commissie voor bezuiniging uit de Nederlandsche maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft zich met een adres tot de- Eerste Kamer gewend, waarin zij te ken nen geeft, met teleurstelling te hebben kennis genomen van de wijze, waarop de Tweede Kamer de wetsvoorstellen inzake pensioenee- ring van burgerlijke ambtenaren, hun wedu wen en weezen en wat daarmede verband houdt, heeft behandeld en waarbij naar haar mcening met name niet voldoende aandacht is geschonken aan de vraag of de, uit de nieuwe regeling voortvloeiende financieele lasten, in de huidige omstandigheden aanvaard kunnen worden. Dc commissie vestigt er de aandacht op, dat van de uitvoering dezer wetten reeds in 1922 een stijging dër Rijksuitgaven met 7 millioen gulden het gevolg zal zijn en dat in vol gende jaren ongetwijfeld deze toeneming van uitgaven nog belangrijk grooter zal worden. Verder acht de Commissie het ongcwenscht dat door deze wetsvoorstellen uit de wet ver valt de verplichting der ambtenaren tot het bijdragen in hun pensioen. Adressante vertrouwt,dat de Kamer bij voort gezette overweging tot de slotsom zal komen dat het niet aangaat om een begrooting,, die op den gewonen dienst voor 1922 een tekort aanwijst van 48 millioen gulden, vóórdat er van ernstige bezuiniging, die dat be drag naar beneden brengt, veel gebleken is, met een aanzienlijke jaarlijkschen last te ver- hoogen, en dat zij zich daarom door niets zal laten weerhouden de wetsontwerpen betreffende de pensioenen te verwerpen. De Regeering en de Handclskamcr. Het Hoofdbestuur van den Ned. Grossiers- bond heeft een brochure uitgegeven over „De Regee ingsmillioenen van de Handelskamer Blijkens een brief van den minister van finan ciën aan den voorzitter van de Tweede Kamer d.d. medio December, is n.l. de Regeering van plan, de door haar aan „De Handelskamer Verleende faciliteiten alsnog te bestendigen.- De brochure gaat de voorgeschiedenis en het verdere verloop van deze credietverleening na, en komt dan tot de conclusies, dat lo. De minister verplicht is tenminste aan beste jongen. ik weet niet of ik het je mag zeg gen zij is ernstig ziek. Ernstig ziek?herhaaldeTom met bevende lippen en verbleekte zichtbaar. Eva ziek Goddank, dat ik je hier ontmoet heb Met den volgenden trein zal ik mij er heen begeven. Vaarwel, ouwe jongen als het een besmettelijke ziekte is, wil ik ze mij ook op den hals halen en sterven, als Eva niet meer gezond wordt. Hij wendde zich af, om niet de tranen in zijn oogen te laten zien en nam vlug oen voorbijrij dend rijtuig. Terwijl hij wegreed, knikte hij Geo- frey nog eenmaal toe en deze zette met een iet wat zwaar hart zijn weg voort. Er bestaat nauwelijks een goedhartiger, edeler jongen op de wereld dan Tom Lee, als hij nu juist ook niet tot de slimsten behoort,, dacht hij droevig. Ik geloof waarachtig, dat Eva's dood zijn hart zou breken. Waarom bemint ze hem dan ook niet? Al zijn kameraden houden van hem den armen Tom Maar juist daarom valt hij naar het schijnt, niet in den smaak der vrouwen. Zonderlinge schepsels de Tweede Kamer, nadere gegevens te ver schaffen omtrent de financieele posite van „De Handelskamer" en de vragen, dia hierom trent rijzen, volledig te beantwoorden. 2o. Hoe ook de uitslag daarvan moge zijn, aan het crediët geleidelijk een eind dient te worden gemaakt, omdat. a. het motief duurtebestrijding (dat ook nooit anders dan in schijn heeft bestaan), geheel is vervallen en bovendien is geble ken, dat „De Handelskamer" op dit ge bied ook niets heeft kunnen doen b. een zoo spoedig mogelijke terugbetaling indertijd uitdrukkelijk als voorwaarde werd gesteld c. aan de voorwaarde, van het zoo spoedig mogelijk versterken van de eigen geldmid delen in geen geval is voldaan, daar deze sinds de credietverleening door groote verliezen nog belangrijk zijn verminderd d. het bij de in elk geval uiterst zwakke financieele positie van „De Handels kamer" hoogst onverantwoordelijk is een zoo groot bedrag beschikbaar te stellen en een zoo groote garantie aan te gaan, waarmee geen enkel gemeenschapsbelang is gediénd en dat door „De Handels kamer" en aangesloten coöperaties uitslui tend ten eigen bate wordt aangewend e. door het voortbestaan de handel onrecht matig wordt benadeeld en daarbij wordt verhinderd, dat de gebruiksartikelen langs meer economischen weg» den consument bereiken, daar het debiet van verschillen de (noodlijdende) coöperaties kunstmatig wordt in stand gehouden op kosten van de gemeenschap. Uit dc klccdingindustrie. De voorstellen van de werkgevers in de kledingindustrie ten aanzien van een nieuwe collectieve arbeids-overeenkomst, luiden, vol gens de ,,N. R. Ct." als volgt 1. een loonsverlaging van 15 pet. 2. zoo mogelijk een verlenging van den arbeidstijd der atelierkleermakers van 45 op 48 uren per week. 3. een garantie van 1100 uren per halfjaar; 4. geen „zomer-uitkeering" (vacantie) aan de thuiswerkers meer. 5. de mogelijkheid om in Augustus 1922 opnieuw over de loonen te spreken (deze moge lijkheid te oms hrijven op dezelfde wijze als in het voorjaar van 1921 bij het beëindigen van het conflict werd gedaan). Ten slotte deelen de werkgevers mode, dat zij hun voorst 11 n betreffende het „urenraam" (de vastgestelde tijd voor de vervaard'g ng der kleedingstukken en extra werkzaamheden) bin nen enkele dagen aan de werknemersbonden zullen mededeelcn. Verkort verslag. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het Hde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1920 Het afdeelingsonderzoek gaf aanleiding tot het navolgende Artikel 14 (kosten Kort Verslag van dc zit in- gen der Tweede Kamer) wordt verhoogd met eene som van 82.000 gulden. Volgens de toelich ting waren de uitgaven slechts geraamd op 60.000 gulden, niettegenstaande die het jaar tevoren 140.320.99V2 gulden hadden bedragen. Voor 1920 werd dan ook ongeveer hetzelfde bedrag besteed, f 1200 meer. Een lid wees op de wcnschelijkheid van een Distinctief voor de leden der staten-generaal in den vorm van een medaille of draagpenning, XII. 't Was zes uur in den morgen, toen Tom de abdij binnentrad en aanstonds weer zijn oud ver trek in beslag nam. Nauwelijks had hij zich een weinig van het reisstof gereinigd, toen hij vaste schreden zijn deur hoorde passeeren. Hij trad ijlings naa" buiten en stond nu tegenover Milly Dayrell, die met tranen in de oogen de beide artsen nakeek. Bij het>nverwacht verschijnen van Tom Lee schrok ze hevig. Kapitein Lee u hier riep zij ten zeerste verbaasd. O, u hebt zeker gehoord, hoe ziok mijne arme zuster is u- Ik hoorde het en ik kan met Wegblijven Hoe staat 't er hedenmo gen mee Zeer slecht, zij heeft hevige koortsen ert de artsen waren ontzettend lang binnen.Geen goed teeken, vrees ik. Tom antwoordde niet en in bange stilte wacht ten beiden op de terugkomst der artsen. Eindelijk kwamen ze dc kleine, beweeg lijke dokter Bell en de groote, stijve,plechtige dokter van Stillemunster. Dokter Bell, wat denkt u van Eva riep Milly ijverig. De kleine man greep met deelneming de hem aangeboden hand. Zoo tamelijk 't zelfde, kind, antwoordde hij vriendelijk,daar de ontsteking ver gevorderd is, moeten we maar het beste hopen. Uwe zuster is jong en zoolang de mensch ademt, is er nog ho op. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1