DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Geboeid. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Vrijdag 20 Januari 1922. No. 13240. F» rpcrplfl f 1.75 i elke regel d Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maaiden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n t i n 1-5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 7ö ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse^ Nieuws. DE CONFERENTIE TE GENUA. In het telegram, waarin Tsjitsjerin is uitgenoo- digd om naar de conferentie te Genua te komen, wordt aan het slot het vertrouwen uitgedrukt, dat Rusland .het belang van de voorwaarden door den Oppersten Raad gesteld voor een vrucht bare samenwerking van de Entente met de Russi sche regeering ten behoeve van Europa's herstel erkenten verder wordt er in het telegram met tevredenheid van kennis genomen dat Rus land volledig verantwoordelijke gedelegeerden naar Genua zal zenden. zijden openhartig en welwillend wordt opgetre den, reeds lang voor de opening van de conferen tie van Genua een voldongen feit zal kunnen zijn FRANKRIJK. Nadat de beraadslagingen over de regeerings- verklaring in de Kamer gesleten verklaard waren, waren twee moties ingediend, waarvan één van Arajo en één van de socialisten. De prioriteit van de motie-Arago, welke was aan gevraagd, werd met 472 tegen 107 stemmen goed gekeurd. De motie van vertrouwen van Arago, werd daarna met handopsteken aangenomen met vrij wel algemeene stemmen. ENGELAND EN FRANKRIJK. De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph "bespreekt het vraagstuk, welke wij zigingen Poincaré zal verlangen in het ontwerp voor het Engelsch-Fransche verdrag, dat door Briand feitelijk reeds was goedgekeurd. Hij geeft daarbij een uiteenzetting van het standpunt, dat men te dien aanzien in welingelichte kringen te Londe inneemt. Hij zegt, dat, wanneer het Fransche natio nale eergevoel zou verlangen, dat de oorspron kelijke eenzijdige waarborg, welke door Groot- Brittannië aan Frankrijk werd aangeboden, door eenwederzijdsche waarborg moet worden vervan gen, hieraan met weinig moeite zou kunnen wor den voldaan. De wezenlijke behoefte van een der gelijke waarborg voor Groot-Brittannië wordt echter niet algemeen erkend, daar zij slechts be trekking zou kunnen hebben op een luchtaanval. Ook het bezwaar der Franschen dat de duun» der Britsche waarborg, nl. tien jaar, juist af loopt op het tijdstip, dat de Duitsche bedrei ging weer in een gevaarlijken omvang her leefd zou kunnen zijn, zou kunnen worden opgeheven door een minder elastische bepa ling dan die in zake een eventueele hernieu wing, hoewel het niet gebruikelijk is, overeen komsten van dezen aard aan te gaan voor een langeren duur dan tien jaar achtereen. De correspondent verklaarde verder, dat ex- kans was op een gunstige ontvangst in Enge land van het voorstel, dat door sommige aan hangers van de huidige Fransche i-egeering is gedaan namelijk, dat de Britsche regeei-ing op zich neemt, zekere vastgestelde militaire-, zee- en luchtstrijdkrachten te handhaven. Er wordt, evenwel op gewezen, dat de Belgische regeering zich in de Fransch-Engelsche defen sieve overeenkomst uitdrukkelijk het zeifbe- schikkingsx-echt in deze aangelegenheden heeft vooi-behouden, daar zij werden beschouwd als een deel van de nationale souvex-einiteit. Met betrekking tot Frankrijk's bezorgdheid voor een eventueelen Duitschen aanval op Polen, zegt de diplomatieke medewei-ker van de „Daily Telegraph" „Deze moeilijkheid zou overwonnen of vermeden kunnen worden op de confei-entie te Genua, door de consolidatie der betrekkingen tusschen Polen en de Kleine Entente en door de uitbreiding van het stel sel van wederzijdsche waarborg dezer Entente tegen een Duitschen zoowel als tegen een Hon- gaarschen of Bulgaarschen aanval. Groot-Brit- tannië en Frankrijk zouden ten allen tijde in ge val van een Duit sche bedreiging van Polen onder- ling overleg kunnen plegen, hoe in dat geval het Engelsch-Fransche verdrag moet worden uitge legd. Verder dan dat wenscht de Britscl e open bare meening niet te gaan." De cox-respondent verklaart ten slotte, dat men in Engeland van ooi-deel is, dat gezien de snelheid, waarmede de onderhandelingen over het Britsch-Belgische verdrag tot een resul taat zijn gekomen, 't verdrag tusschen Groot- Brittannië en Frankrijk, wanneer er van weers- ITALIE. Gister is door dr. Battistini, lijfarts van den H. Vader, het volgend bulletin uitgegeven „In den toestand van Z. H. is geen verandering gekomen. De aandoening der luchtpijpen is niet verergerd. De koorts is verminderd." Naar uit Rome gemeld wordt, is de reis van het Belgische koningspaar naar Rome, in verband met 's Pausen ziekte uitgesteld. ernstige of onoverkomelijke moeilijkheden over wonnen moeten worden om tot een gemeen schappelijke overeenkomst te komen. ALLERLEI. Het aantal werkloozen in de Zweedsche ijzerindustrie is sinds September 1920 van 27.000 tot 60.000 gestegen. Het zwaarst ge troffen is de scheepsbouwindustrie, waar het aantal werkloozen van 4000 tot 11000 xteeg. Binnenland. ROEMENIE. De koning heeft het ontslag van Take Jones- coe aanvaard en aan den liberalen leider, Bratia- noe opgedragen het nieuwe kabinet samen te stellen. Sommige bladen beweren dat het nieuwe kabinet reeds heden gevormd zal zijn, terwijl het decreet, waai'bij de ontbinding van het parlement wordt aangekondigd, uiterlijk Maandag zou wor- den afgekondigd. In het nieuwe ministerie zal Jan Bi-atianoe mi nister-president zijn, Duca krijgt buitenlandsche zaken, Vintila Bratianoe financiën. MAROKKO. De „Times" verneemt van welingelichte zijde, dat de stand van de kwestie Tanger als volgt is Groot-Brittannië heeft altijd gestreefd naar een bespreking van de toekomstige staatkun dige positie van Tanger, te zamen met Frank rijk en Spanje, en heeft dit meer dan eens voor gesteld, met dien verstande, dat het internatio nale rigime, dat nxen voor het uitbreken van den oorlog voornemens was te Tanger in te stellen, het resultaat zal zijn van de gezamenlijke bespre king der drie genoemde naties. Tot dusver kon aan het voorstel om hierover een conferentie te houden nog geen uitvoering worden gegeven, voornamelijk ten gevolge van de moeilijkheid om een plaats van samenkomst vast te stellen. De Franschen gevoelden niets voor Madrid, en de Spanjaarden wilden geen genoegen nemen met Parijs. Een maand geleden deed Frankrijk een voor stel, dat wanneer het was aangenomen, zou zijn neergekomen op een uitbreiding van het Fran sche protectoraat in Marokko over de Tanger- Zone. De Britsche regeering deelde de Fran sche regeering mede, dat het geen nut zou heb ben, op een dergelijke basis onderhandelin gen tusschen Groot-Brittannië en Spanje te openen. Ongeveer twee jaar geleden stelde Millerand, die toen Fransch minister-president was, bij zijn verblijf te Londen voor, aldaar besprekin gen te doen houden tusschen hemzelf, den Brit- schen minister van Buitenlandsche Zaken en den Spaanschen gezant, en men hoopt, dat het deze besprekingen zijn, welke binnenkort zul len worden hervat. Voor zoover de Britsche autoriteiten weten, koestert de Spaansche regeering sympathie voor de politiek van internationalisatie. Wan neer dit zoo is, zullen er. vermoedelijk geen De prcmicbouw. De heer Colijn heeft de Ministers van Arbeid on nanciën er op gewezen, dat de Bouwcre. diëten, welke eigenbouwers worden toegestaan soms belangrijk hooger zijn, dan het bedi-ag der van rijkswege later te verstrekken hypotheken. Is de Minister bereid maatregelen te nemen ter voorkoming van de moeilijkheid, dat het terug vorderen van de eerst verstrekte credieten met groote moeite gepaard zal gaan en dikwerf zelfs onmogelijk zal blijken, door de bouwcrc- dieten altijd lager te houden, dan het bedrag der later te verstrekken hypotheek De zaal van het gebouw der Statistiek. De heer Ter Hall heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken er op gewezen dat als over eenige maanden de volkstelling zal zijn af geloopen de groote zaal in het Gebouw van de Statistiek waarschijnlijk voor een aantal jaren ongebruikt blijft. Waar het Rijk jaarlijks beduidende sommen moet besteden voor huur van geschikte lokalen voor examens en zich thans een zeer goede ge legenheid voor bezuiniging voordoet, is het z.i. wenschelijk deze groote zaal, welke ruim 100 personen bevatten kan, af te staan voor examen commissies. Rijkswaterstaat, den hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat prof. Elema, Rijksland- bouwcousulent, den heer Mem landbouwkundig ingenieur, toegevoegd aan het Provinciaal Drentsch Ontwateringsbureau, den heer G. van Leusen, lid van de Reg. Commissie inzake wer v- loosheid in Drente, den heer Jansen, houtvester van het Staatsbankbeheer. Na de besprekingen werd een bezoek ge bracht aan de terreinen van de werkverschaffin gen te Veenhuizen, terwijl daarna over Smilde naar het sti-oomgebied van de Oude Vaart (Bei- lerstroom) werd gereden, en vervolgens ging de reis naar Schoonoord en omgeving. Gister werd het Oosten der provincie bezocht. Uit de kleedingindustrie. In de te Utrecht gehouden vergadering van den Ned. R. K. Naaisters- en Kleermakersbond „St. Gerardus Majella," werd meegedeeld dat, de werkgevers de loonsverlaging van 15 pet. reeds 5 Februari in willen doen gaan. Het bestuur werd vrijheid van handelen ge geven om alles aan te wenden ten einde deze loonsverlaging tegen te gaan. Het nieuwe academisch statuut. Naar het „Vad." verneemt, zijn thans de promotiebullen voor promoties volgens het nieuwe Academisch Statuut gereed en ver zonden door het departement van onderwijs. Curatoren en senaat, der verschillende univer siteiten ontwerpen zelf de bullen voor de an dere examens. Hulp voor Rusland. Het dagclijksch bestuur van den Bond van Comité's voor Hulpverleening aan de nood lijdenden in Rusland (dagelijksch bestuur van het Nederland sche Roode Kruis) ontving van den gedelegeerde vaxx de missie in Letland van het Internationale Roode Kruis te Riga, nadere berichten over de met het door den Bond uit gezonden s.s. „Carna", aldaar den 6den Januari aangebrachte goederen. Opgemerkt wordt, dat dit het eerste geval is, dat eene lading in volkomen goede conditie (zonder manco en zonder noemenswaardige schade) werd ontvangen. De ladrng 's naar Samara verzonden m vijf treinen (van 16, 22, 14, 22 en 37 vergezegelde wagons), welke resp. op 7, 9, 10, 11 en 12 Januari van Riga ver trokken. Nauwkeurige lijsten van den inhoud van elke der treinen werden eveneens ontvangen. 21 Ik begrijp u, antwoordde de arme Milly en wendde zich af, om een nieuwen tranenvloed te verbergen. U gelooft, dat ze sterven zal Eva, Eva, mijn beminde, mijn eenige zuster En in de diepe vensternis neerknielend verborg zij haar gelaat in beide handen en zuchtte, alsof haar 't hart zou breken. Langzaam slopen de uren voorbijReeds viel de avond in, en nog toonde zich niet de minste ommekeer tot beterschap bij de zieke.Wild ijlen wisselde af met hartverscheui'ende smartkreten. Lady Temple en Milly die onafgebroken aan de zijde der zieke waakten, voelden l)aie kracht verminderen. Tom Lee zat eenzaam bij het haard vuur van de bibliotheek-kamer, of wandelde de trap op en voor Eva's kamerdeur op en neer als een onrustige geest. Den derden dag na zijn komst in de aixuj trad een verandering in dokter Bell keek zeer ernstig Het steunen hield op, het ijlen verdween de zieke lag daar stil en wit als de kussens onder haar hoofdzij scheen nauwelijks meer te ademen. Wat bet eekent dit? vroeg lady lemple angstig aan den dokter. Is het eene wending naar het goede of naar het erge Dat moeten we afwachten, antwoordde hij ontwijkend. De ontsteking is achteruitgegaan maar de pols is zeer zwak nauwelijks merkbaar. Ik vrees dat zij niet voldoende kracht bezit voor dezen strijd en het is een harde, zeer harde strijd. Zoo verliepen bange uren, gedurende welke de omstaanders het nauwelijks waagden te ademen, terwijl zij de zieke theelepeltjes krach- tigen champagne indruppclden, zij dankte hen met matten glimlach maar zij scheen te zwak om te spreken. Bij het invallen van den nacht "viel ze in een rustigen slaap en dokter Bell ademde diep op. Zij is gered riep hij juichend, toen hij 'de kamer verliet. Ik had 't, niet verwachtwerke lijk nietmaar nü zal ze genezen of ik heet niet meer John Bell. Middernacht was voorbij, toen Milly die in haar rood morgentoilet bij het vuur zat, plot seling door Eva's stem werd opgeschrikt. Milly ben jij 't riep de zieke met zwakke stem. Wat heb ik lekker geslapen. Ik ben ziek geweest, niet waar Ik heb zoo levendig van den armen Tom Lee gedroomd. Ik zou hem graag eens willen zien. Maar thans niet, beste Eva riep Milly op angstigen toon. Het is nacht, bijna twee uui Ministerieel bezoek aOn de venen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, en de Minister van Waterstaat zijn Woensdag te Assen aangekomen en hebben hun intrek genomen in het Gouvernementshotel, bij den Commissaris der Koningin, mr. J. T. Lint horst Homan Het ligt in de bedoeling van de Ministers om zich op de hoogte te stellen van de toe standen op het gebied der werklodsheid en na te gaan of het mogelijk het in meerder mate dan tot nu toe werkgelegenheid te schep pen. In het Gouvernementsgebouw werden besprekingen gehouden waaraan onder meer werd deelgenomen door den Commissa ris der Koningin, het College van Gedep. Staten met den griffier, den hoofd-ingenieur van den De lxooge spoorwegtarieven. Het weekblad van de „Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel" is van oordeel, dat de talrijke klachten, de laatste dagen geuit over de hooge spoorwegtarieven, gerechtvaar digd zijn. De achterstand in het onderhoud, de nog op te stoken dure steenkolen, de mislukte fusie, de ongelukkige toepassing der dienst en rusttijdenregeling, de voortwoekerende ad ministratie-ziekte, de slechte organisatie van het bedrijf, en de toch niet eeuwig durende economische malaise zijn toch allen oorzaken van den min gunstigen toestand van het bedrijl, die óf vanzelf overgaan, óf overwonnen moeten worden door een krachtig en doortastend beheer, dat zich wel het eerst zal moeten wijden aan eene betere organisatie van de ondernemingen. Maar moet nu deze toestand in liet be drijf dadelijk aanleiding geven tot blijvend ongunstige maatregelen voor het personeel en eveneens voor het publiek Het blad meent van niet. De directie moet zoeken naar een behoorlijke, organisatie, die voldoet aan de eischen, welke de gemeenschap er aan mag stellen. De spoorwegen moeten gedeeltelijk de taak vervullen, die anders protectie verricht. Lager goederentarieven baten handel en nijverheid evenals goedkooper reizigerstarieven. In Frank- krijk ziet men dat in en ook in Engeland tracht men door verlaagde vrachtprijzen de mdustne weer op de been te helpen. In ons land is er nog meer aanlc'duig voor dan m genoemdelanden omdat h;er de Concurren te met de binnenschipperij grooter is dan daar. Tom ligt zeker in diepen slaap. Is hij hier Hoe merkwaardig Neen ik bedoelde niet oogenblikkelijk. Eva lachte over het ontstelde gelaat van haar zuster. Maar ik zie in, dat ik onvriende lijk. jegem hem gehandeld heb en ik zou het weer goed willen maken voor 't geval voor 't geval dat mijn toestand ernstig zou zijn O je bent immers op den weg dei- genezing Dokter Bell zei uitdrukkelijk dat alle gevaar ge weken was. Maar niettegenstaande dat, zou het mij zeer aangenaam zijn voor den aimen Tom, als je hem bij je liet komen. Hij was den heelen tijd zoo bezorgd en zal gelukkig zijn je eens te mogen bezoeken. Maar tracht thans weer te slapen, beste Eva je mag nog niet veel spreken. Eva slaakte een diepen zucht en verborg, haar mo'ede hoofd in de kussens. O, als het maar Geoffrey geweest was, die zoo beangst en bezorgd op bericht van haar wachtte, hoe zoet zou haar dan de terugkeer tot het leven geschenen heb ben. Maar thans had dat nauwelijks waarde voor haar. Toen ze 's morgens ontwaakte, was ei i - druk leven in het huis en zij zag door in de blinden de zon schijnen. Lac y 1 P Milly's plaats ingenomen en trad thans m lenden glimlach aan het ziek - Voelt ge misschoen trek voor het ontbijt? vroeg ze opgeruimd. Wij hebben streng bevel je Plaatselijke keuze. Het lid der Tweede Kamer de heer V. H. Rut gers, heeft thans beantwoord het voorloopig ver slag der Commissie van Rapporteurs uit de Eer ste Kamer over het voorstel van wet tot wijziging der Drankwet. Hij verklaart daarin e ge grondheid van de staatsrechtelijke bezwaren^ flink in te voeren, aldus richt je daarnaar in, beste Eva. Henry verheugt zich zeer je te zien als je hem wilt uitnoodigen en dan xs er beneden nog een ander smeekend gelaat. „T,jprhrnk - Ik weet het - kapitein Lee onderbrak Eva. Welk trouw hartHij verdient een betei '0t_ Dat zou hü niet graag hooren. Maar hij is werkelijk een goede, armhartige jongen en za „aar ik hoop, geloof trouwens m hof; j(; beterschap laten m°eten ®;er komt je ontbijtNu laat ;°e° eens zien, hoe 't je d°kfcw B °E va' glim lach R en zuchtte toen diep. Zou ze ooit weer belangstelling voor het meuwgeschon- ken leven vinden vroeg ze zich af. Ze verlang de vui ig te weten of Geoffrey teruggekeerd was Maar ze onderdrukte de vraag, die zich naar haie lippen drong. Neen ik wil met aan hem denken, noch van hem spreken, zei ze bij zich zeif, totdat ik mij heel duidelijk heb gemaakt, dat hij niet alleen voor mij verlorer is ma. r wat nog veel erger is, dat hij aan een andere zal behooren. O, Geoffrey, zal ze u zoo gelukkig maken als ik het getracht zou hebben Zou ze u zoo hoogachten als ik het gedaan had. God geve het (Wordt vervolgd) 1Ü5IC «aaiijaiiy» «BMia NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1