I welke tegen het voorstel zijn ingebracht, niet in te zien. Van een afdoen van aan de Grond wet toegekende rechten of bevoegdheden of opgelegde plichten is geen sprake. Evenmin kan naar het hem voorkomt, van strijd met de bepaling van art. 144 der Grondwet worden gesproken. Hij acht het reeds twijfelachtig of te recht de handeling van kiezers, van wie een voorstel uitgaat, of die daarover stemmen, kan worden beschouwd, als medewerking aan de uitvoering van een wet. Intuschen kan de vraag of hier van deelneming aan de uitvoe ring der wet sprake is, ter zijde worden ge laten, wijl het derde lid van art. 144 der Grond wet zeker niet bedoelt, dat alleen gemeente besturen aan de uitvoering van wetten mede werking zullen kunnen verleenen. Het voordeel, hetwelk de gemeente-financiën ondervinden zullen door de beëindiging van den verkoop van sterken drank, is zeker groo- ter dan het nadeel, hetwelk de verkoopers van sterken drank door die beëindiging lijden en waaraan de gemeente de helft zal hebben bij te dragen. Onder de practische bezwaren tegen het voor stel wordt vooropgesteld, dat tot bestrijding van het misbruik van sterken drank de toe passing van de bestaande bepalingen van het Wetboek van Strafrecht voldoende is. Deze op vatting keert zich tegen het bestaan der Drank wet en zou moeten leiden tot opheffing van de geheele regeling van den verkoop van sterken drank. Een zoo volledige vrijheid van drankverkoop, welke trouwens in niet één land bestaat, zoude echter noodlottige gevolgen hebben. De bezwaren tegen de schadeloosstelling, welke volgens het voorstel aan vergunning houders zou worden verleend, zijn niet zonder gewicht. De practische overwegingen echter, welke tot het voorstellen van die schadeloos- stiling hebben geleid zijn zoo overwegend, dat het achterwege laten van die schadeloosstelling niet zou zijn, een daad van wijs beleid. De Kamers van Koophandel in Zeeland. In de Dinsdagavond te Middelburg gehouden vergadering van de middenstandsvereeniging Handelsbelang werd de candidaatstelling van leden voor de nieuwe Kamer van Koophandel, die zal omvatten de eilanden Walcheren, Noord en Zuid-Beveland en Schouwen en Duiveland, besproken en werd o.a. medegedeeld, dat overleg is gepleegd om te geraken tot verkiezing bij en kele candidaatstelling. Van de elf vertegen woordigers van het groot bedrijf en elf van het klein bedrijf zullen er worden gesteld van iede re categorie te Middelburg 4 te Vlissingen 3, te GoeB en te Zierikzee 2. De aanwijzing van de vertegenwoordigers en het grootbedrijf te Middelburg en Vlissingen is geschied of zal geschieden door de leden van de oude Kamers, die van het kleinbedrijf door de samenwer kende neutrale en confessioneele midden- standsvereenigingen, die dan ook de candida- ten voor het grootbedrijf overnemen. Tegen deze wijze van handelen, in het bij zonder ten opzichte van het grootbedrijf, werd oppositie gevoerd door den heer A. Jero- nimus die geen personen, hoe respectabel ove rigens ook, wil afzenden met blanco mandaat. Spr. wees er o.a. op, dat de Kamer zich zal hebben uit te spreken voor of tegen protectie en men moet dan toch weten wat men aan de candidaten in dit opzicht zal hebben. De „Tubantia." Den 17 en 18 dezer hebben te Den Haag de eerste zittingen plaats gevonden van de Enquê te-commissie tot het vaststellen van de oorzaak van het vergaan van de „Tubantia." Tot het hooren van getuigen en deskundigen is de zitting daarop verdaagd tot 21 Februari. Reizigers naar Luxemburg. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat van 1 Februari a.s. af Nederlanders naar Luxemburg zullen kunnen reizen allen in het bezit van een geldig paspoorteen Luxem- burgsch visum is met ingang van dien datum niet meer vereischt. Hetzelfde is omgekeerd van toepassing op naar Nederland reizende Luxemburgers. Het 25-jarig regeeringsjubilcum van de Koningin. Het Haagsche Comité voor Volksfeesten in Den Haag verzocht mede te deelen, dat de ver gadering met Afgevaardigden van Vereenigingen en Organisaties, voor het ontwerpen van plannen voor de luisterrijke viering van de 25-jarige re geering van de Koningin te 's-Gravenhage op Dinsdag 24 Januari a.s., wegens het groote aan tal deelnemers niet kan gehouden worden, zooals aanvankelijk was vastgesteld, in de oude Raads zaal ten Stadhuize. Bedoelde vergadering zal nu plaats vinden in de Balzaal van de Grafelijke Zalen aan het Binnenhof, welke daartoe welwil lend is beschikbaar gesteld. De 45-urige werkweek. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem besloot in de gister gehouden zitting adhaesie te betuigen met het adres van de Ka mers van Koophandel en Fabrieken te Ensche dé en de overige plaatsen in Twente, waarin er bij de Tweede Kamer op aangedrongen wordt, de arbeidswet, welke thans een 45-urige werkweek normaal stelt, te wijzigen en een 48-urige werkweek vast te leggen. De R. K. Universiteit. De opbrengst van de collecte voor de R. K. Universiteit, parochie St. Catharina te Eind hoven, is ƒ10.663.91. Jaarlijksche bijdragen 1080. Pakketten voor Rusland. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat thans een regeling in bewerking is, waardoor het voor particulieren mogelijk zal zijn, om, door ge bruik te maken van de daarvoor door het Internationale Comité voor Hulp aan Rus- land en het Hooge Commissarisaat van dr. Nansen ingestelde internationale organisatie, op eenvoudige wijze pakketten te doen toe komen aan particulieren, groepen van parti culieren en liefdadigheidsinstellingen in Rus land. Het geldt hier z.g. „eenheidspakketten" waarvoor een uniform tarief betaald moet worden. Zoodra deze zaak geheel geregeld is, zullen binnen kort nadere bijzonderheden worden be kend gemaakt. Herrie in den Vrijz. Dem. Bond. Dezer dagen bereikte ons het gerucht, dat het lid der 2de Kamer de heer E.M. Teenstra voor nemens was te bedanken voor de hem aangebo den candidatuur op de 4e plaats van de Vrijz. Dem. lijst. Wij hebben ons tot den heer Teenstra gewend, die ons het gerucht bevestigde. Gevraagd naar de redenen, welke hem tot dit voornemen hebben gebracht, deelde de heer Teenstra ons mede dat zij waren gelegen in het feit dat aan den partij-secretaris, Mr. P. J. Oud de derde plaats op de lijst was toegewe zen. Het waren vooral de oorzaken en omstan digheden waardoor dit laatste was geschied die den heer Teenstra tot zijn besluit hebben gebracht. Naar deze oorzaken en omstandig heden informeerende, zeide de heer Teenstra zich daarover vooralsnog niet verder te willen 1 uitlaten. Te zijner tijd zou hij, wanneer hij zulks noodig acht, daarover nadere mededee- lingen aan de pers verstrekken. Wel verklaarde de heer Teenstra ons op onze desbetreffende vraag, dat zijn voornemen in geenerlei verband staat met het persoonlijk geschil tusschen de heeren Van Beresteyn en Marchant. Van andere zijde vernamen wij nog, dat de wijze waarop Mr. Oud gemeend heeft het reffe- rendum over de volgorde van de candidaten lijst te moeten beinvloeden niet alleen de oor zaak is geweest van het bedanken van den heer Teenstra, doch tevens aanleiding heeft gegeven tot ernstige ontstemming bij andere candidaten Het mag dan ook zeer waarschijn lijk worden geacht dat het besluit van den heer Teenstra om zich als V.D.-candidaat terug te trekken, binnen enkele dagen nog na volging zal vinden Ook van deze .zijde werd ons verzekerd dat de politieke leiding van Mr. Marchant buiten het conflict stond. (Tel.) Jubileum het R.K. Vakbureau. Het Bure'au van de R.K. Vakorganisatie te Utrecht bestond Woensdag 12V2 jaar. Dienzelfden dag was de heer J. van Rijzcwijk 1272 jaar leider van het Bureau. In den loop van den dag kwamen van alle deelen des lands tal van telegrafische geluk- wenschen in zoowel voor het bureau als voor den jubileerenden voorzitter. O.a. werd een telegrafisch gelukwensch ont vangen van Mgr. Dr. W. H. Nolens leider der R.K. Kamerfractie. Tijdens het gesloten zijn van de grot, zien w'e ook de bekende goddelooze schrijver Zola een bezoek eraan brengen. Hij loopt nieuwsgierig rond, bekijkt alles eens goed en gaat weer heen. Spoedig echter is de grot weder open gesteld. Nu blijven de genezingen niet lang meer uit. Een oude man, geheel blind, wascht zich drie maal met het water der bron na de derde was- sching krijgt hij het gezichtsvermogen weder terug en is buiten zich zelve van vreugde. Het zou ons te ver voeren, in dien we nog meer bijzonderheden gaven, het zij voldoende, te zeg gen, dat de opname heel mooi is en dat de explicatie in de Hollandsche Taal door den hee Biebuyck, die zelf langen tijd te Lourdes geweest is en wiens eigendom deze films zijn, niet weinig er toe zal bijdragen dit voor de Katholie ken zeldzaam evenement, ten volle tot zijn recht te doen komen. Brand. Te ruim half twee in den afgeloopen nacht ont dekte eer surveilleeiende agent van politie eeji begin van brand in de drogerij „de Kersenboom" gelegen in de Ooievaarssteeg en toebehoor end aan den heer J. J. Heilker. Reeds zag hij rook uit het dak stijgen en even later binnen in 't gebouw vlammen, waarom hij direct den eigenaar opbelde, wiens zoon spoedig ter plaatse was en zelf met eigen bluschmiddeler, het vuur, dat op de eerste verdieping een partij tabak, bloem en mais had aangetast, met veel moeite meester werd. Een politie-slang, die de agent met behulp van anderen spoedig had gehaald, gaf hierop ook nog eenig water, maar 't groote gevaar was reeds ge weken. De brandweer rukte eveneens nog uit maar behoefde gelukkig geen dienst meer te doen. Door het vuur werden eenige balen tabak en mais vernieldterwijl enkele andere balen tabak, bloem en mais waterschade beliepen. Ook brand den er eenige gaten in den vloer. Vermoedelijk is de oorzaak te zoeken in broei ing onder een partij daar liggende tabak. Geveilde en verkochte onroerende goederen Notaris D. Boddeus. Afslag Vrijdag 20 Januari. I. Huis met erf en open grond Brouwerstraat 11, in veiling voor ƒ6000, verkocht voor ƒ6000. II. Woonhuis met e f en open grond Rotterd. Dijk 65/5, in veiling voor 1650, verkocht voor ƒ2100. III. Woonhuis met erve, open plaatsje en achteruitgang, Breedstraat 11a en b, in veiling voor 1100, verkocht voor 1100. IV. Huis en erf, Strijensche straat 25, in vei ling voor 2200, verkocht voor 2200. V. Woonhuis en erf met open plaats en zijgang Leliestraat 14, in veiling voor 1700, verkocht voor 1790. VI. Woonhuis met loods erve en open grond, Visscherstraat 18, in veihng voor 1550, ver ko ht voor 1550. VIIVIII. Twee huizen met erf en open grond, Rotterd. dijk 148 en 150, i n veiling resp voor 4800 en 5000, niet verkocht. IX. Huis Bagijnhof no. 1. en Lauronstraat 23, in veiling voor 1450, niet verkocht. naren. De justitie en politie in andere plaatsen hebben met het opsporingsonderzoek niet recht streeks te maken. Toch lezen wij in de dagbladen voortdurend van het optreden der Amstcrdam- sche en Haarlemsche politie en recherche en als men de berichten gelooven mag, zouden de opvat tingen van beide niet altijd parallel loopen. Men verhaalt van lange conferenties tusschen een lid van het Haagsche en van het Haarlemsche parket en den Haarlemschen commissaris en wij moeten gelooven, dat de beslissing over vasthouden of vrijlating bij de Haarlemsche autoriteiten berust. Wij kunnen ons van dit alles in het kader van onze wetgeving moei - lijk eene juiste voorstelling vormen. Aanhou dingen van verdachten hebben plaats. Op wiens last Een enkele aangehoudene wordt eenige dagen vastgehouden. Wie draagt de verantwoordelijkheid Zeker het is gewenscl. t dat de verdachte aan het misdrijf worde op gespoord, doch het is ook gewenscht, dat niet ieder, die het ongeluk heeft op het gegeven signalement te gelijken, door den een of an deren ijverigen politieambtenaar voor enkele dagen van zijne vrijheid kunne worden be roofd, terwijl inmiddels de dagbladen aller lei indiscrete bijzonderheden omtrent hem zelf en zijne familieverhoudingen trachten te verzamelen en aan de publiciteit prijs geven Wij achten het in het belang van het alge meen dringend noodzakelijk, dat er eenheid zij of kome in het verdere opsporingsonder zoek, dat het geheele onderzoek geschied onder centrale leiding, voord dat geene aan houdingen geschieden zonder dat volkomen vast staat, wie daarvoor de verantwoorde'ijkheid heeft te dragen. Zooa's het op dit oogenb'ik schijnt toe te gaan wij schrijven schijnt want het is niet goed mogelijk zich uit al die couran- tenverhalen een eenigszins juist bee'd te vormen 'oopen ve'en in den 'ande groot gevaar voor enke- 'e dagen a's vermoedt, hjke moordenaar op een politiebureau te worden vastgezet. Daaraan moet een einde komen, en wel zop spoedig mogelijk. Wat wij thans te lezen krijgen, ves tigt den indruk van groote verwarring. Indien die indruk verkeerd is, is het zeer gewenscht dat ten duidelijkste blijke wie bij het voort gezette onderzoek de verantwoordelijkheid draagt van alle te nemen maaLegelen, in wiens handen als leider dat onderzoek berust." Ongelukken. De heer P. van der Oord te St. Maarten is in een sloot tusschen zijn lande rijen verdronken. Hij was daarheen gegaan om zijn schapen te tellen. Gisteren is te Smilde W. de V., met paard en wagen op hol geslagen. Hij V'el van den wagen en overleed aan de gevolgen. Aangehouden: Te IJmuiden zijn aan gehouden, in verband met ht wegbrengen van schepen, J. v. W., schipper aldaar, en F. W. en C. v. L., beiden te Velseroord, verdacht van het tot zinken brengen van den stoomtreilcr Wil- helmina IJ. M. 112 der Mij. Rosa. De bemanning werd op 6 Juli 1920 door den stoomtreiler Paci fic IJ. M. 257 te IJmuiden aangebracht Er werd toen gezegd dat het schip door een ontploffing op de Noordzee was gezonken. (N.v.d.D.) De Nederlandsche staatsleening op komst Bij geruchte verneemt het „Hdlb." dat het wetsontwerp betreffende een nieuwe staats leening reeds de volgende week zal worden ingediend. Volgens deze geruchten, in bankiers- kringer loopende, zal de lèening 400 mill, groot zijn en 6 pCt. rente dragen. Bij navraag ter bevoegder plaatse kon het blad geen bevestiging krijgen. Op de uitdrukkelij ke vraag of het 't bericht kon tegenspreken, werd evenmin bevestigend geantwoord. Nader meldt men ons echter, uit de beste bron vernomen te hebben, dat het bericht van allen grond is ontbloot. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Lourdes-Film. Omtrent deze film, die Zaterdag- en Zondag middag in „Pandora" gegeven wordt, kunnen wij thans mededeelen, dat bij de proefdraaiing, welke door verschillende H.H. Geestelijken werd bijgewoond, een uitstekende indruk over dit filmwerk gevestigd werd. We kregen behalve deze Lourdes-Film te zien op de eerste plaats de groote optocht, ge houden tijdens de missieweek. Hooggeplaatste prelaten, een onnoemlijk aan tal Heeren Geestelijken, kloosterbroeders, Zus ters, kinderen, praalwagens, alles is op deze film te zien. Wat de Lourdes-Film zelve betreft, deze laat ons zien op de eerste plaats Bernadette Soubi- roux, het bevoorrecht Kind, dat, nadat zij was wezen hout sprokkelen en schapen weiden, even op de knieën neervalt, om een klein gebed uit de spreken. Daar verschijnt plotseling de H. Maagd in een rotsholte, om spoedig daarop weder te ve- d wijnen. Ontdaan en bevend vertelt zij, wat zij gezien heeft, aan haar bloedverwanten. Meerdere malen verschijnt haar de H. Maagd, doch buiten Bernadette ziet niemand er iets van. Politiemaatregelen worden genomen om haar het zwijgen op te leggen, want men denkt, met een zwakzinnige te d oen te hebben .Tenslotte, daagt men haar voor den rechter,die ingezelschap van een bekend Godloochenaar haar het zwijgen over deze gebeurtenissen oplegt en vervolgens order geeft, de grot te sluiten want velen waren op de geruchten der verschijningen reeds bede vaarten naar de gewijde plaats wezen doen. Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas. Op de kiezerslijst der Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas zijn geplaatst 544 kiezers voor de Afd. Grootbedrijf en 1772 kiezers voor de Afd. Kleinbedrijf, als volgt verdeeld Stemdistrict Brielle 15 kiezers Groot-, 254 kiezers Kleinbedrijfstemdistrict Maassluis 16 kiezers, Groot- 298 kiezers Kleinbedrijfstem district Schiedam 138 kiezers Groot-, 518 kiezers Kleinbedrijfstemdistrict Spijkenisse 5 kiezers Groot- 159 kiezers Kleinbedrijfstemdistrict Vlaardingen 370 kiezers Groot-, 543 kiezers Kleinbedrijf. Onder de kiezers van het stemdistrict Vlaar dingen zijn begrepen 247 kiezers voor de Afdee- lïng grootbedrijf en 88 voor de Afdeeling kleinbe drijf, welke hun woonplaats hebben buiten het gebied der Kamer. St.crt. no 14 bevat wijzigingen in de statuten van de N.V. De Stearine Kaar senfabriek Apollo" te Schiedam. UIT DELFT. In een gisteravond gehouden vereenigde ver gadering van de besturen der Delftsche Handels- vereeniging, de afd. Delft van de Hanze en de Chr Handelsvereeniging werd besloten de zetels voor het bestuur van de Kamer van Koophandel te Delft als volgt te verdeelen Voor de Hanze 3, (waarvan 1 voor het West- land), voor de D.H.V. 2 en voor de Chr. H. V. eveneens 2 zetels. Er zal met de Maatschappij van Nijverheid overleg worden gepleegd om te trachten ook voor het groot-bedrijf eenzelfde verdeeling der zetels te krijgen waardoor de verkiezing bij enkele candidaatstelling zal kunnen afloopen. Gemengd Nieuws. De moord n den Tre'n. Naar aan- lekl'ng van de wijze waarop het onderzoek naai den moordenaar gevoerd wordt, schrijft de hoofd redact'e (prof. D. S'mons) van het „Weekblad van het recht" „Wij raken omtrent de practijk van onze strafvordering de kluts geheel kwijt. Er is binnen het ressort van den officier van jus titie te 's-Gravenhage zeer vermoedelijk een ernstig misdrijf gepleegd. De opsporing van den verdachte kan berusten bij den met het opsporingsonderzoek, de voorloopige informa- tiër belasten rechter-commissaris te 's-Gra- venhage, bij den officier van justitiejin die plaats en bij de onder hem werkzame politieambte- Gered. Dinsdagmiddag tegen 4 uur ont stond brand op de tweede verdieping van een bovenhuis op het Newtonplein te Den Haag. Drie kinderen, waarvan het oudste nog geen 6 jaar, waren door moeder achtergelaten en hadden de kamerdeur afgesloten. Door onbekende oorzaak moet de wieg, waarin het jongste wicht lag, vlam gevat hebben. Een op de benedenwerd;epmg wo nende buurvrouw maakte toen alarm. Een voorbijganger,op het gerucht afgaande, stormde naar boven en bedmdde den kmderen, de deur te openen, waarop hij de dr>e kleintjes te jmster tijd aan een groot gevaar wist te ontrukken. De tusschentijds gewaarschuwde moeder nam de kinderen van den redder, den handelsreiziger de N., over. De gealarmeerde brandweer had weinig te verrichten,^ (N.Crt.) Fort ingestort. Door de stormen der laatste weken zijn duinen van het Fort Ooster lid op Vlieland 40 M. weggeslagen. De verdedi gingswerken zijn bloot gekomen en in zee ge stort. Marine-autoriteiten hebben per vliegtuig de schade opgenomen. D e m a 1 a i s e. Op een advertentie geplaatst in de Nijk. Crt., waarbij twee vaste landarbeiders gevraagd werden tegen een weekloon van 17.50 plus vrije woning, hebben zich niet minder dan 125 liefhebbers aangemeld, onder wie enkele kleine boertjes. Voor de vacant komende betrekking van gemeente-veldwachter te Scherpenzeel zijn ruim 200 sollicitanten. Voor de betrekking van tweeden ambtenaar ter Secretarie te Markelo op een salaris van 1000 zijn 57 sollicitaties. (Vad.) Een honderdjarige. Onder groote be langstelling vierde Dinsdag de weduwe D. Schee- Ie geboren Rookus, haar honderdsten jaardag. De krasse oude dame, die behoudens gemis van ge hoor en ook ongeveer van het gezicht eengoede gezondheid geniet, bracht de dag zeer opgewekt door, en stelde er bepaald prijs op dat voor haa als echte Oranjeklant, een telegrafische hulde betuiging aan de Koningin zou worden gezonden. Bedorven waren. De „Zutph. Crt." meldt, dat de pas in werking getreden keurings dienst van waren in hetgebiedZutphen bij enkele verkoopers te Apeldoorn zooveel bedorven le vensmiddelen heeft aangetroffen, dat deze bij afi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2