Stoomververij. N.V. DE PHÖENÏX L BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Onze zegsman, die, zooals boven opgemerkt dezer dagen met Belgische regeeringskringen in contact is geweest, sprak dit met beslistheid tegen. Indien de heer Delacroix deze woorden heeft gezegd, (zoo verzekerde hij ons) dan be- teekent dit niet anders, dan dat Nederland dat eenigszins achterdochtig stond tegenover een België dat het z.g. „militaristische" Frank rijk achter zich had veel van zijn achter docht zal vei liezen, nu Frankrijk door een accoord vastzit aan Engeland, hetgeen van zelf medebrengt, dat Frankrijk bij al zijne daden zal handelen in overeenstemming met Engeland, dat, in de Nederlandsch-Belgische kwesties, jegens ons -land een sympathiek standpunt heeft ingenomen. Te meer zal deze achterdocht wijken, vervolgde onze zegsman, nu ook tusschen Engeland en België een defensief accoord is gesloten. De Nederlandsche regee ring kan ervan op aan, da België niet gaarne de Engelsche regeering voor het hoofd zal stooten, door van Nederland dingen te verlan gen, die niet in overeenstemming zijn me" En- gelands vriendschappelijke politiek ten opzich- 'e van Nederland. Gelooft gij dus, vroegen wij, da* België niet opnieuw zal pogen, ons land in een mili tair verbond te betrekken Ik geloof het niet, was het antwoord, om de eenvoudige reden, dat het duidelijk gebleken is, dat het Nederlandsche volk daar niets van wil weten. De finaneiecle toestand van Ned.-Indie. In verband met het ontwerp-Indische bcgroo- ting voor 1922 heeft het comité Nieuw-Indië de aandacht van de Eerste Kamer gevraagd voor eenige beschouwingen omtrent den linancièelen toestand van Ned.-Indië. Het komt daarin tot de slotsom dat de tekorten op den gewonen begrootings- dienst van de jaren 19171922 in hoofdzaak het gevolg zijn van onvermijdelijke invloeden van den oorlog dat de hierdoor veroorzaakte tijdelijke moei lijkheden hadden kunnen worden voorkomen door t-e juister tijd aangebrachte versterking van de middelen dat de bewering, als zou overdaad in de gewone landhuishouding de moeilijkheden hebben ver oorzaakt, door de begrootingscijfers afdoend wordt weerlegd dat integendeel ook in de crisisjaren die huis houding verre is achtergebleven bij de sociale plichten, welke Nederland in Indië heeft na te komen dat de voorgenomen, ver doorgevoerde bezui niging de versterking van de volkskracht be dreigt en hiermee het eenige middel om een crisis, als than» zich voordoet,met welslagen te bestrij den dat de bestaande gunstige verhouding tusschen de kapitaalswaarde van de landseigcndommen en het bedrag van 's lands schuld leening rechtvaar digt tot stelselmatige speciale dekking van on vermijdelijke financieele oorlogsgevolgen. Het ministerieel bezoek aan Drente. Men meldt uit Assen aan de „Tel". Het doel van het bezoek van de Ministers van Waterstaat en van Landbouw was plaatselijk te beoordeelén de plannen voor verruimingvanwerk gelegenheid bestaande in den aanleg van een ze vental wegen, waarvoor in de Statenzitting van 24 Mei j.l. provinciale subsidie is verleend; voorts dié betrekkelijk den aanleg van een ka naal in de gemeente Emmen. Fliervoor bestaan een zoogenaamd noordelijk en zuidelijk plan, waarover tot dusver geen overeenstemming kon worden verkregen. Nog werden onderzocht de verbetering van kleine waterwegen en werd overwogen de uit breiding van het staatsboschbedrijf, alles om zoo spoedig mogelijk te komen tot productieve werkverschaffing en daardoor tot beperking van de sommen, die voor de stcunverleening worden geëischt. Verwacht mag wórden, dat het bezoek der ministers een spoedige totstandkoming van de plannen zeer heeft bevoordeeld. Het bezoek aan de rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen op Woensdag, had hoofdzakelijk ten doel de ontginningen aldaar onder leiding van den hoofddirecteur in uitvoer te overzien. Uitvoer uit Duitschland. In verband met de groote belangstelling voor de spreekuren van den Secretaris der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort zal 28 Jan. van 1012 uur te Amsterdam ten kantore der Kamer, Dam rak 83, wederom een spreekuur voor belangheb benden gehouden worden. Kermis. De raad van Assen heeft op een adres, getee- kend door ruim 5000 ingezetenen, om de kermis weer in te voeren, met 9 tegen 5 steramen afwij zend beschikt. Standbeeld president Steyn. Naar wij vernemen zal het standbeeld van president Steyn in Mei of Juni a.s. op het Stati onsplein te Deventer ohthuld worden. Ned. Handelshoogesehool. Gister aanvaardde mr. dr. G. M. Verrijn Stuart met een rede over „de Waarde van het Geld" hot ambt van buitengewoon hoogleeraar in de Staathuishoudkunde aan de Ned. Handels- hoogeschool te Rotterdam. F.A. van Braam Houckgeest. f Men meldt dat te Bilthoven in den ouderdom van 84 jaren is overleden de gepens. generaal- majoor F.A. van Braam Houckgeest, Ridder Militaire Willemsorde en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Generaal van Braam Houckgeest, die geduren de 35 jaren deel uitmaakte van het officiers korps van het korps Mariniers, was de oudste adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. Te lef. No. 15. ttMBiBMiaasËSMHasaEaM^ Stads- én Gewestelijk Nieuws. „Lorenzo Perosi." Men verzoekt ons, nog eens met nadruk de aan dacht e. op te vestigen, dat het aanvangsuur van de Maandag en Dinsdag te houden feest- uitvoeringen van „Lorenzo Perosi" gesteld is op precies half acht. Tevens zij nog vermeld, dat de alt-soliste Mevr. v.d. Meer-Offers voor Dinsdagavond plotseling verhinderd is geworden. Voor haar in de plaats is thans voor dien avond geënga geerd Mevr. Suze Luger, uit Amsterdam, die Mevr. v.d. Meer-Offers zelf als een zeer bekwame en goede zangeres heeft aanbevolen. We meenen, dat het verder niet noodig zal zijn onze lezers op te wekken, dit grootsch-op ge zette feestconcert te bezoeken we kunnen hen ten stelligste verzekeren, dat hun hier in Schie dam zeer zelden een avondvan zulk een verheven kunstgenot worclt. geboden. Men zie ook de advertentie in dit blad. Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas Wij verwijzen naar de advertentie, betreffende de verkiezing voor de nieuwe Kamer van Koop handel, voorkomende in ons blad van heden. Faillissementen. Opgeheven J. A. Haegcr, directeur der N. V. Hollandsche Hout- en Metaal-industrie te Schiedam, wonen de te Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 154. Vernietigd H. Steens, zakkenmaker, wonende te Schiedam Konijnenbuurt No. 38. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissaiiaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags: sleutel, zakmesje, handschoen, haar-speld, bron zen medaille, 2 ijzeren ledikanten, boodschappen- zak. Bij vinders glacé handschoen, J. de Bruin, Hoogstraat 139 kinderbont, L. de Rooij, Kreu- pelstraat 31b; liniaal, G. Scheper, Fabristraat 37 a papieren geld, v.d. Hammen, Nassaustraat 28 b. hond J. Stercnborg, Voorneschestraat 13a; zakdoek, PI. J. Bakker, Warande 43 damespor- temonnaie met inh, Hodes, Oosterstraat 83 kindermof, L. Wessel, Buitenhavenweg herders hond, F. Maatje, Constance, Abbenbroeksche- straat 11b; bos sleutels, F. J. van Dongen, Kin- derbuurt 16; hondje, Post, Puttershoekschestraat 17 hond, A. Meijer, Vriendschapstraat 4 hond, W. in 't Veld, Groeneweegje 34. IB. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschcn voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Gemengd Nieuws. De moord in den trein. De volgende oproeping is gisteren verspreid De commissaris van politie in de Ilde afdee- ling te 's-Gravenhagc, bureau Nieuwe Haven no. 6, noodigt den schrijver van den met N.N. on derteekenden, door hem Donderdagavond 19 dezer, tusschen 9 en 10 uur per post te zijnen burcele ontvangen brief en waarvan het adres luidde „Den HoogEdele Gestrenge Heer Commissaris van Politie 2de afdeeling Den Plaag" en in een hoek van welks couvert onder de postzegel schuin stond vermeld „Zoo mogelijk s.v.p. direct zelf in handen", dringend uit, zich nader persoonlijk of bij name aan dien commissaris bekend te maken ter opheldering van eenige in dat schrijven voorkomende zinsneden. Uiterst discrete behandeling wordt toegezegd. Onkosten zullen worden vergoed. D e g r i e p. De Minister van Arbeid heeft in antwoord op een telegram van de N.V. Ko ninklijke Pharmaceutische Fabriek v/h. Broca des en Stheeman te Meppel, de Koninklijke Pharmaceutische Handelsvereeniging te Amster dam, de Pharmaceutische Groothandel der Am- sterdamsche Chininefabriek te Amsterdam, Schmalz en Werlich te Amsterdam en de Coö peratieve Apothekers vereeniging te Utrecht, waarin hem verzocht werd om onbeperkte ver gunning tot overwerk, daar anders gedurende de griepepidemie de geneesmiddelenvoorziening zou spaak loopen, medegedeeld, dat een dergelijk verzoek tot de districtshoofden der arbeidsin spectie moet worden gericht. De betrokken firma's hebben het advies van den Minister opgevolgd en de arbeids inspectie te Amsterdam heeft, naar het „Hbld." bericht, aan de Pharmaceutische Handelsveree niging en de Amsterdamsche Chinine-fabriek toe gestaan den dagelijkschen arbeidstijd voor een week in plaats van 8 op 11 uur per dag te bren gen. Er is echter geen vergunning verleend om- 's Zaterdagsmiddags te laten werken. Er kan dus deze week 15 uren overgewerkt worden. Ploe- wel de vergunning slechts vooreen week verleend is, bestaan er gegronde redenen om te veronder stellen dat, als de thans abnormaal groote vraag naar aspirine, chinine en eenige andere artikelen blijft aanhouden, ook in de eerstvolgende weken zal mogen overgewerkt worden. De firma Brocades en Stheeman heeft voor haar fabriek te Meppel eveneens overwerkver- gunning gekregen. De mannen mogen er elf, de vrouwen tien uur per dag werken. De andere genoemde firma's hebben geen overwerkvergunning noodig, omdat zij alleen handelen in pharmaceutische artikelen en geen fabriek houden. Zij hebben alleen bij wijze van adhaesie-betuiging het telegram mede ondertee kend. Het aantal griepgevallen te Baarn is deze week sterk toegenomen. Van enkele klassen der scholen is de helft der leerlingen afwezig. Van het personeel der gemeentefasfabriek is een groot gedeelte ziek thuis gebleven. Bleef Schiermonnikoog in 1918 geheel ge vrijwaard van de Spaansche griep, thans in het tiende gedeelte van de bewoners ziek, gelukkig niet ernstig. Van de postboot is alleen nog de kapitein in dienst. De zeevaartschool zal wel tijdelijk worden gesloten, daar vier leeraren ziek zijn. De griep heerscht te Terborg in steeds he viger mate, maar ofschoon er geen huisgezin is zonder zieken en sommigen zelfs ernstig, zijn er nog geen sterfgevallen Wel echter in de omliggende plaatsen als Ulft. Oer, Etten, enz., waar reeds verscheidene slachtoffers ge vallen zijn. Tengevolge van de griep is de Ilerv. school te Huizen gesloten het absentencijfer op de school „Eben Flaëzer" is 130 de ingezetene Baas is aan griep overleden. De griep. Wegens het groote aantal zieken onder de machinisten wordt de locaal-(stoom- tram) dienst Den Haag-Rijswijk tijdelijk stop gezet. Ongelukken. Donderdagmiddag is de 18-jarige dochter van den sluiswachter B. te Klazinaveen door de gladheid in de sluis geraakt en verdronken. Aan boord van de motorboot „Valk 3" is gisteren nabij Zijpe de 22-jarige motorist van der Wonde uit Rotterdam door de machine gegre pen en gedood. Te Eefde is Donderdagavond de 12-jarige ter B. door een vrachtwagen overreden en ge dood. Bank geplunderd. Drie mannen, die met revolvers gewapend waren, hebben een bank in een voorstad van Edinburg geplunderd. Zij ontkwamen met een buit van a 2000. Groote brand te Glasgow. Een goederenpakhuis van de North British Railway te Glasgow is door brand verwoest. Er zijn vijf menschen omgekomen.De schadewordt geraamd op a 250.000. Motoren. De „DailyTelegraph" meldt dat proeven die in Engeland" zijn gedaan, om het beginsel van de Diesel-motoren toe te passen voorluchtvaartuigen en motorrijtuigen,volkomen geslaagd zijn. De proefwaarnemingen zijn ver richt op het koninklijke luchtvaartstation en het bleek dat het mogelijk was,veel te bezuinigen,op de bedrijfskosten en dat er minder gevaar was voor brand, behoudens vele andere voordeelen. Groote brand te Manilla. In de stad heeft op 17 dezer een brand gewoed, die alle vorige in hevigheid overtrof. Er is voor bijna een millioen pesos schade aangericht. Talrijke huizen in de inlanderswijk zijn vernield. Twaalf duizend personen zijn dakloos. Men vermoedt, dat brandstichting de oorzaak is. Spionnen. Uit Brussel meldt men Plet Brabantsch Assizenhof zal een dezer dagen twee verraders berechten, Antoine en George Borgers, twee landmeters, die voor den oorlog te Brussel woonden, en thans naar DenHaag zijn gevlucht Zij zouden 110 van hun landgenooten aan de Duitschers hebben overgeleverd. Zij waren lil van spionnage-organisaties, en zeiden, dat zij in dienst van de geallieerden stonden. Van den aanvangvan de bezetting af stonden zij in dienst van de geheime Duitsche politie. Miss Cavell is een van de personen, die zij verraden hebben. De griep in het buitenland. De griepgevallen met doodelijken afloop nemen in Engeland steeds toe. In de laatste week van December j.l. kwamen te Londen 151 sterfge vallen ten gevolge van de griep voor, tegen 418 sterfgevallen in 96 van de grootste Engelsche steden. Dit cijfer is in de week, eindigende op 7 Janu ari echter gestegen met 354 gevallen te Londen en 807 sterfgevallen in de 96 grootste gemeenten. Volgens de heden ontvangen officieele ge gevens bedroeg het aantal sterfgevallen ten gevolge van griep in de week, eindigende op 14 Januari te Londen 551 tégen 1240 in de 96 grootste gemeenten van het land. Sedert de week van 26 November j.l. zijn in genoemde 96 steden in totaal 3244 sterfge vallen ten gevolge van griep voorgekomen. Hevige brand te Berlijn. Gister ochtend is er een geweldige brand uitgebroken in de bekende chocoladefabriek van Sarotti te Bcrlijn-Tempelhof. Toen de brand ontdekt werd hing er reeds een dikke rook in de trappenhuizen. Er ontstond dientegevolge een geweldige paniek, aangezien ruim 2000 personen langs deze trappen moesten ontkomen. De brandweer van Tempel hof slaagde erin, door middel van ladders een groot aantal arbeiders uit de brandende gebou wen te redden. De rest moest uit de ramen in zei len springen. Om een uur 's middags waren ongeveer 1000 personen op het nabijgelegen hulpstation door de eenige aanwezige vrouwelijke arts met zuurstof behandeld .Allen waren bedwelmd door den rook. Ongeveer35 personen,waarvan enkele zeer ernsti ge brandwonden hadden opgeloopen, werden naar de ziekenhuizen getransporteere. Het staat nog niet vast, of er menschenlevens bij den brand te betreuren zijn, daar het tengevolge van de al- gemeene verwarring onmogelijk was, appel onder de arbeiders te houden. Hedenmorgen '5 uur woedde de brand nog steeds voort. De ruime voorraadmagazijnen, waar groote hoeveelheden cacao, suiker en meel zijn opgeslagen staan in lichte laaie. Uit onbegrij pelijke nalatigheid werd de Berlijnsche brand weer veel te laat gealarmeerd. Het vuur zou nooit een dergelijke uitbreiding hebben kunnen nemen, indien het met voldoende middelen dade lijk was bestreden. Van de Berlijnsche brandweer zijn pas onge veer 3 uur na het begin van den brand stoomspui ten ter plaatse verschenen. Omstreeks half twee werd plotseling aan het uit eenige honderden personen bestaande brand weer personeel het signaal gegeven, de plaats van den brand onmiddellijk te verlaten, daar een ontploffing werd verwacht. Dit signaal was het teeken voor een tweede paniek. Achteraf volgden er twee ontploffingen. Liet vuur had namelijk voorraden alcohol en likeuren, die men niet in veiligheid had kunnen brengen, tot ontploffing gebracht. Door het voortdurende gevaar voor ontploffing zijn de reddingswerken moeilijk te volbrengen. Het is zeer twijfelachtig of er van de groote fa brieken iets zal behouden blijven, ten hoogste een enkele vleugel. In elk geval zal er in de eerst komende dagen van arbeid geen sprake kunnen zijn, aangezien al de voorraden vernietigd zijn en de groote chocoladeketels gebarsten en gesmolten zijn. De schade wordt op minstens 30 a 40 millioen mark geschat. Volgens de laatste berichten zijn meer dan 100 personen door rookverstikking omgekomen. Laatste Berichten, PAUS BENEDICTUS XV. f Uit Rome seint men ons hedenochtend Kort na middernacht is Z. H. de Paus over leden. Z. H. Benedictus XV werd 21 Nov. 1854 te Genua geboren en priester gewijd 12 Nov. 1878, zijn benoeming tot aartsbisschop van Bologna geschiedde 16 Dec. 1907, daarna volgde zijn verheffing tot kardinaal op 25 Mei 1914. Op 3 Sept. 1914 werd Z. H. tot Paus ver kozen en op 6 Sept. d.a.v had de plechtigheid der kroning plaats. BenedictuS XV was de 259e PauS. Hij volgde Pius X op, die op 20 Aug. 1914 was overleden. Z.H., Giacomo della Chiesa genaamd, was een der voornaamste kardinalen uit de omgeving van Pius X en behoort tot een oud-Italiaansch adellijk geslacht. De Paus heeft in zeer moeilijke jaren aan het hoofd der H. Kerk gestaan. Kort na het uitbreken van den wereldoorlog, trad, hij op als Christus' stedehouder en heeft wel de schrikkelijkste periode medegemaakt, die de wereld in den loop der eeuwen gekend heeft. Geheele volken zijn in den wereldooilog ver nietigd Staatshoofden werden van hun troon gestooten. Revolutie, bolsjewisme en allerlei andere troebelen sleepten verschillende landen van Europa naar den afgrond. In al die stormen, welke over het oude Europa woedden, bleef de koning cler eeuwen zijn rots vaste positie handhaven. Rome werd een der belangrijkste diplomatieke centra van de wereld. Wegens zijn waardige en onpartijdige hou ding in den wereldkrijg mocht Bened'ctus XV ook de sympathie van vele dm'zenden met- ka tho beken wumen. Groot was zijn vreugde toen in Dec. 1917 na den opmarsch van generaal Allenby Jeruzalem in handen viel van de Engelsche, Franscho en Italiaansche troepen. In zijn allocutie bij het Kerstfeest in die maand wees hij het college van kardinalen op het groote feit, dat nu de oude wensch van den H. Vader vervuld was en de H. Stede, waar Christus' bloed voor onze verlossing vergoten was, den christenen was teruggegeven. Bekend is ook hoe de Paus 1 Aug. 1915 een vermaning richtte tot de volkeren om vrede te sluiten. Op 1 Aug. 1916 deed hij meer concrete voorstellen aan de oorlogvoerenden, die helaas geen gehoor hebben gevonden. Veel heeft de H. Vader gedaan, om het lot van krijgsgevangenen, vluchtelingen, zieken en gewonden te verzachten. Vooral in België en Frankrijk zal de naam van Benedictus XV een onuitwischbare plaats innemen onder hen, die het meeste hebben ver richt om al het droeve oorlogsleed te stillen. Bidden wij allen, dat Z. H. reeds het loon ontvangen zal hebben voor datgene, wat hij deed voor de H. Kerk, en de geheele menschheid. Dat God rust en vrede schenke aan dezen grooten Paus, dien trouwen Herder zijner Kerk, opdat, gelijk zijn voorbeeld een licht was voor onzen voet, zijn voorbede bij God, de Kerk en de wereld tot redding zij. imiimwiiruM——

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2