DAGBLAD W&&R SCHIEDAM OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Zaterdag 21 Januari 1922. No. 13241. Advertentiën; 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden bertkend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Politiek-Adviesvergadering. Hedenochtend te 10 uur kwamen te Utrecht in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen de afgevaardigden bijeen tot samenstelling van het Politiek Advies. De vergadering stond onder leiding van het Bondsbestuur en werd door den voorzitter van den Algemeenen Bond, mr. A. baron van Wijnbergen, met de volgende woor den geopend Van harte heet ik u, geachte afgevaardigden, namens het Bondsbestuur, welkom in deze ver gadering. Voor de eerste maal vindt op heden toepassing het artikel van ons nieuw Bonds- reglement, krachtens hetwelk met het oog op de Tweede-Kamerverkiezingen uit de R. K. Rijkskieskringorganisaties de daartoe expresse- lijk door de besturen aangewezen afgevaardig den door het Bondsbestuur worden saamgeroe pen teneinde onder zijn leiding zoo noodig de kiezers omtrent te stellen candidaten te dienen van advies. Veel is daaraan vooraf gegaan. Daargelaten de vraag of, gelet op de opgedane ervaring, zulks in, de toekomst zóó blijven kan, is, in af wijking van hetgeen wij bij andere partijen waarnemen, binnen de katholieke partij omtrent te stellen candidaten het eerste woord aan de georganiseerde kiezers. En zoo hebben wij de laatste maanden over gansch het land een be wonderenswaardige activiteit onder ons kiezeis- corps kunnen waarnemen, met resultaat, dat ten toon gespreid is een rijkdom aan Kamer- candidaten, die voor menigeen zeer verrassend was. In de kiesvereenigingen is alle vrijheid gegeven allen naar voren te brengen van wie men overtuigd was, dat hun afvaardiging ter Tweede Kamer zou wezen in 's lands belang, en van die vrijheid is in zeer, zeer ruime mate gebruik gemaakt. In en buiten de kiesvereeni gingen, in de pers, zijn verschillende candidaten besproken geworden, de besturen der R. K. Rijkskieskringorganisaties hebben nauwkeurig nagegaan, wat binnen hun ressort werd gezegd, geschreven, Verlangd, en ten slotte zijn met zorg gekozen de afgevaai digden naar deze vergade ring, die in 't bezit van dien kostbaren schat aan gegevens, door de actie der laatste maanden verstrekt, na onderling overleg, hier zullen hebben vast te stellen, wat naar hun oordeel voor de katholieke partij en voor het vaderland het best wezen zal. Ziedaar aangegeven he, gewicht uwer taal., ziedaar aangegeven uwe overgroote verant woordelijkheid. Onjuist ware de meening, dat de beslissingen hier te nemen, niet van zoo groot belang zijn, wijl hier slechts advies wordt uitgebracht, en het laatste woord ten slotte aan de kiezers is, die derhalve dragen de verantwoordelijkheid. Neen, de kiezers hebben hun mcening ge geven, hebben al de gegevens, die zij bezitten, ter beschikking dezer vergadering gesteld, opdat ze door u zouden kunnen verwerktin onderling verband gebracht, getoetst worden aan 't be lang van partij en land, en verwachten nu van u een antwoord op de vraag, op welke wijze zij straks bij de stemming van hun vrijheid het best, ten algemeenen nutte gebruik zullen maken. En de kiezers, die dan ook het hier EENSTEM MIG gegeven advies want alleen dan zal het waarde hebben, van een overstemming van de minderheid door de meerderheid kan in deze vergadering geen sprake zijn eenvoudig volgt zonder meer, is daarmede ten eenenmale ver antwoord. Zal deze vergadering beantwoorden aan haar doel, dan worden hier de lijsten vast gesteld, en wordt op het hier gevallen besluit straks de sanctie der kiezers gevraagd- Van de kieskringbesturen mag verwacht, dat zij den kiezers die taak gemakkelijk maken door hun in de gelegenheid te stellen met het aan brengen van één enkel teeken op het stembiljet te kennen te geven, dat zij zich vereenigen met het politiek advies. Waar zoo de zaken staan, begrijpt gij gemakke lijk uw groote verantwoordelijkheid. Met ter zijdestelling van alle persoonlijke sympathie of antopathie, met terzijdestelling van alle persoon lijke- of groepsbelangetjes, hebt gij U uitslui- tens ^e lafen leiden door de vraag, wat geëiscld Wordt door partij en land, in 't bijzonder ook bij de keuze der plaatsvervangers, zijnde de personen, die in de toekomst geroepen zullen worden deel der katholieke Kamerfractie uit te maken. Nog pas geleden heeft een liberaal orgaan geschreven„het gehalte van de Kamer is „sinds 1918 steeds verminderd. Daarover te „zwijgen baat niet, en juist wie, als wij, zoo ge- „steld is op een krachtig parlement, omdat „daarin en daarin alleen de waarborg voor onze „volksvrijheden ligt, voelt den plicht op dit „euvel te wijzen". Voor zoover die woorden ook op ons katho- lieien mochten van toepassing zijn, bevatten zij een duidelijke vingerwijzing ten opzichte Van hetgeen wij bij het stellen der plaatsvei- Vanger» hebben in acht te nemen. Zorgen wij, dat de katholieke fractie in onze Tweede Kamer de eerste zij niet alleen in getal, maar ook, ja, vooral in hoedanigheid. Allen hebben wij ongetwijfeld hedenochtend God gebeden, dat Hij onzen arbeid moge zege nen. Moge God die bede verhooren, blijve ons gedurende den ganschen loop onzer beraad slagingen het besef levendig voor den geest van de groote verantwoordelijkheid jegens God, jegens de partij, jegens het land. En thans nog een bijzonder woord van wel kom tot U, M.M. H.H. R. K. Journalisten, welker tegenwoordigheid hier we stellen op Imo gen prijs. Uit den aard der zaak kon de heden te houden vergadering niet zijn openbaar. Toch heeft het Bondsbestuur gemeend, U te moeten uitnoodigen, en om bij herhaling U te geven oen welverdiend blijk van vertrouwen, en, omdat wij meenen, dat het van groot belang is, dat gij, al kan het niet worden gepubliceerd, ten volle op de hoogte zijt van hetgeen hier voorgevallen is. Gaarne zij dier openlijk namens het Bonds bestuur dank gebracht aan onze katholieke Pers voor den steun tot dusverre ondervonden een steun, dien wij in de moeilijke maanden, die aanstaande zijn, in dezelfde ruime mate als in de vorige verkiezingscampagne hopen te genieten. In 't bijzonder vertrouwen we, dat onze katholieke Pers, komt heden een eenstem mig advies tot stand, dat krachtig zal steunen, alsmede alle pogingen zal aanwenden om te bevorderen, dat, wordt straks een termijn ge steld, binnen welken de eindstemming over de lijsten moet hebben plaats gehad, die termijn in alle kieskringen wordt in acht genomen. Ten einde een en ander echter te kunnen doen, was noodig, dat de Pers op de hoogte zij van het hier verhandelde. En thans, geachte afgevaardigden, moge ik U uitnoodigen de beraadslagingen aan te van gen. Met de hulp van Boven mogen zij leide tot goed resultaat". De vergadering ging vervolgens over in co mité-generaal. Het verkregen resultaat zal zoo dra mogelijk in de Pers worden bekend gemaakt Consulaten. Bij Kon. besluit is de heer Ph. Mees erkend en toegelaten als consul, met den persoonlijken titel van consul-generaal, van Zweden te Rotter dam, voor Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg is de heer G. L. M. v. Es er kend en toegelaten als consul, met den persoon lijken titel van consul-generaal, van Oostenrijk te Rotterdam, voor de provincies Zuid-Holland Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Mond- en klauwzeer. De staatscommissie inzake de bestrijding van mond en klauwzeer heeft haar verslag uitge bracht aan de Koningin. De commissie heeft een goed werk gedaan en wel ten eerste door het nagaan van den omvang, welke de jongste mond en klauwzcerziekten onder den Neder- landschen veestapel had en welke de geldelijk# nadeelcn daarvan zijn geweest. De commissie heeft in bijkans geheel Nederland een omvang rijk statistisch onderzoek ingesteld naar de eco nomische schade der epizootic 1918/1919. Door omstandigheden zijn buiten dit onderzoek ge bleven bijna geheel Overijssel en het veerijke ambtsgebied van den districtsveearts te Leiden. De totaal schade voor het onderzocht gedeelte van Nederland wordt becijferd op pl.m. 23.000.000. Voor geheel Nederland meent de staatscommissie, ook omdat de cijfers voor het onderzocht gedeelte in sommige opzichten be neden de werkelijkheid zijn gebleven, de schade op een 30 millioen gulden in een jaar te mogen stellen. Er zijn voorts aanwijzingen, dat de epizoötie van 1920 haar voorgangster van 1918/1919, wat den omvang der schade betreft, nog verre heeft overtroffen. Om nu de mond- en klauwzeerziekte te be strijden stelt de staatscommissie het volgende voor lo. de oprichting door de Nederlandsche regeering van een instituut voor het onderzoek van besmettelijke dierziekten in het algemeen, met een bijzondere afdeeling en bijzondere acco- modaties voor het mond- en klauwzeeronderzoek, welk instituut door middel van een centraal internationaal lichaam voeling moet houden met soortgelijke, in andere landen op te richten instituten een en ander in overeenstemming met de besluiten van de op 2528 Mei 1921 te Parijs gehouden internationale conferentie voor de studie van besmettelijke dierziekten. 2o. De oprichting door de Nederlandsche regeering van een pharmaco-therapeutisch in stituut ten behoeve van het onderzoek van geneesmiddelen voor veterinaire doeleinden. Ten slotte acht de commissie voor een af doende bestrijding van mond- en klauwzeer ge- wenscht lo. de internationale bestrijding 2o. do nationale bestrijding 3o. de overheids bemoeiing en de medewerking van de belang hebbenden bij de bestrijding. Uitbetaling van staatsloterijprijzen. Naar aanleiding van een in de pers gepu bliceerde klacht dat een aan den directeur der Nederlandsche Staatsloterij te 's-Gravenhage per aangeteekend schrijven in de Nederland sche Staatsloterij, waarop een hooge prijs ge vallen was, met verz ek het bedrag te willen sl rten op giro-rekening, aan den afzender werd teruggezonden, terwijl op den ongeopen- den brief het achterschrift voorkwam „door den geadresseerde geweig. rd," verzoekt de di recteur der Ned. Staatsloterij te willen bekend maken, dat tot de weigering van aangeteeken de brieven, aan hem gericht, moest worden overgegaan aangezien deze worden afgezonden 1. door hen, die voor het ingesloten be drag, de toezending van loten verzoeken, aan welke verzoeken geen gevolg kan worden ge geven, omdat steeds alle loten aan de collec teurs en collectrices worden uitgegeven en door dezen aan het publiek worden verkocht 2. door hen, die onder toezending van 'klas- sicale loten of gedeelten van loten, waarvan de verwisseling werd verzuimd, die verwisse ling alsnog verzoeken voor het daarbij gevoegd bedrag, aan welke verzoeken evenmin kan worden voldaan, omdat na het verstrijken van den daarvoor bij de wet bepaalden termijn het recht op verwisseling is vervallen 3. door hen, die onder toezending van prijs- of premie-aandeelen, de overmaking van dc- daarop verschuldigde bedragen verzoeken. Aan gezien meermalen bleek dat het aantal inge sloten aandeelen niet overeenkwam met het be drag waarvan de overmaking werd verlangd, terwijl in sommige gevallen de aanneming van de toegezonden aandeelen reeds door den be trokken collecteur wegens beschadeging was geweigerd, of de ingesloten aandeelen door verzuim van verwisseling tot eene voorgaande klasse behoorden, Is waarin het nummer was uitgeloot, bracht het aannemen van deze brieven een groot risico en zeer veel onaangenaamheden mede. Ter voorkoming van een en ander werd daarom bij de wet eenvoudig bepaald, dat be dragen van meer dan 100 verschuldigd op prijs of premie-aandeelen ten kantore van den directeur der Staatsloterij betaalbaar zijn zon der verplichting die bedragen toe te zenden. ti«in@ngd Nieuws. De belastingkwestie te Hilver sum. Hoewel de gemeenteraad in de zitting van 20 December 1921 de belasting op de openbare vermakelijkheden weer van 40 op 20 percent terugbracht, is toch nog niet alles hiermede in orde. De exploitanten van schouwburgen, bios copen e. d. betalen thans 20 percent bij. De gemeente vraagt nl. tot aan de goedkeu ring der nieuwe Verordening door Gedeputeerde Staten nog 40 percent, de exploitanten laten het publiek 20 percent betalen en passen dus de ontbrekende 20 bij. De exploitanten hebben naar aanleiding hier van thans aan hun ontevredenheid lucht gegeven en aan Gedeputeerden het volgende telegram gezonden „Verzoeke beleefd bespoediging beslissing omtrent belasting publieke vermakelijkheden, toestand wordt onhoudbaar. Namens gezamen lijke exploitanten M. Heere, Schouwburg Hof van Holland. De waarde van getuigenverkla ringen. Er zijn menschen, die nu heel veront waardigd zijn over de verpleegster, omdat zij zoo beslist een onschuldige als den moordenaar van mr. Wijsman aanwees. Toch is het heelemaal niets bijzonders, dat een getuige zoo faalt. In het „Vad." wordt in verband hiermede herinnerd aan de zaak-Bo- gaardt, toen de dame, die den moordenaar Van het zoontje op een stoep had zien staan, beslist een arrestant herkende, dien men op hot sta tion op onmerkbare wijze, ter waarneming, liet rondloopen. Eerder was zij al flauw gevallen onder het uitroepen van „O God, hij is het toen haar een portret vertoont werd. En toch bleken de werkelijke dader en de arrestant geen grooter contrast te hebben kunnen opleveren. De een was een volbloed Europeaan en van krachtigen bouw, de ander een 6malle, donker gekleurde creool. Arme arrestanten, die daarvan de dupe zijn Ook wordt in dezen tijd weer actueel het in teressante artikel, dat voor enkele jaren Prof- Simon van den Aa te Groningen in het „Tijd schrift voor Strafrecht" plaatste. Met twee studenten, broers, sprak hij af, dat deze op het college een vechtpartij zouden le veren, terwijl de andere studenten in den waan zouden worden gebracht, dat hier in ernst strijd werd geleverd. De handeling werd goed ingestudeerd. Alle momenten werden op schrift gesteld en overeen komstig dit opgestelde schema werd dit drama in de Groninger universiteitszaal afgespeelu 1A. komt het collegelokaal binnen in opge wonden toestand, ziet rond Onder het uiten van enkele woorden „Pardon, Professor" .„Is mijn broer hier niet, die schoft?" 2. A. krijgt zijn broer in het oog en stuift naar diens zitplaats, blijft daarvoor staan en zegt op hoogen en driftigen toon „Jij hebt den briefwaar is die Zeg op, lam meling 3. B. antwoordt tamelijk rustig, maar luid en hoonend „Wat voor briefWat wil je Stel je hier niet aan 4. A. herneemt, zich meer en meer opwin dend „Wat, stel je hier niet aan Je weet best, wat ik bedoel de brief in de blauwe envelop het is mijn brief hij lag op mijn bureau jij bent er geweest, dat weet ik, jij hebt hem weg genomen Waar is hij zeg op Jij hebt een gemeente diefA. grijpt met de eene hand naar de jas van B. 5. B. riposteert„Die brief in de blauwe en velop Die is goed bewaard, jij krijgt hem niet weer." B. slaat tevens de hand van A. af. 6. A. roept steeds heftiger JuistJij hebt hem hij is op je kamer ik-ben er al ge weest maar je kast is afgesloten geef hier den sleutel. Hier, zeg ik je, onmiddellijk A. slaat daarbij met de vuist op de tafel. 7. B. antwoordt scherp „Dat dacht je maar I kijk eens hierhaalt een papier in briefvorm uit zijn borst zak en steekt het omhoog. 8. A. schreeuwt „Ha I" grijpt met één hand den pols van B. en ontrukt hem met de andere hand dien „brief" hij draait zich dan om en gaat in de richting van de deur en mompelt „Pardon 9. B. springt inmiddels van zijn stoel en over de tafel voor hem, valt dan A. vlak voor den katheder van achteren aan, grijpend met één arm om A. heen,met de andere hand naar den „brief." 10. H. reikt met uitgestrekten arm over den katheder, neemt den „brief" over uit A.'s op gestoken hand en legt dien vóór zich op den rand van den katheder neer. 11. Korte worsteling van A. en B. A. geeft een schreeuw en valt met een smak neer. B. valt eveneens met een kreet en met een slag op den grond. A. en B. staan dan beiden op, ieder op zich zelf. A. houdt hot hoofd gebogen en de hand voor het linker oog. B. zegt aan A. heen te gaan en raadt hem zijn oog uit te wasschcn en te laten nazien. A. verlaat het vertrek. B. gaat voorovergebogen, de hand op de maag naar zijn plaats, neemt daar een leeg inktflcsche van den grond, dat hij tegen het licht houdt en dan op tafel zet. Drukt, weer ge zeten, een paar malen zijn zakdoek tegen zijn neus,'waarna hij den zakdoek vóór zich op de tafel legt. De brief, het papier m briefvorm, is een saamgevouwen stuk gebruikt, wit vloeipapier. Uiteraard maakt dc-zc kloppartij grooten in druk Met gespannen aandacht werd zij door de studenten, die van den prins geen kwaad wisten, gevolgd Direct na de scene verzocht Prof. van der Aa de studenten het gebeurde op te schrijven en hun ervaringen te boek te stellen. Merkwaardig was de uitslag Yan dc 23 studenten, die alle handelingen van het begin tot het einde goed had kunnen volgen, was er niet één, die een in alle opzich ten betrouwbaar verslag gaf. Op de meerst car- dinale punten werden de tegenstrijdigstc ver klaringen afgelegd. Slechts één had gezien, dat van een brief geen sprake was, maar slechts om een stuk vloeipapier werd gevochten. Zoo ziet men, hoe betrekkelijk weinig getui genverklaringen waard zijn en do taak dor recherche, om (onbewust of soms ook bewust} verdichtsel van waarheid te onderscheiden, is niet licht. Ra4ium-mijnontdekt. Mevrouw A- lexander Grosse, onlangs teruggekeerd van een reis in Brazilië deelt mede, in het bonen land van Brazilië een radiummyn ontdekt te hebben. Ze rapporteert verder van een meer, W,«™ de inboorlingen het er gebrmken als een geneesmiddel Dit meer bleek haar, bij onderzoek, radio-actief te zijn. Mevrouw Grosse is thans tc Parijs, waar zij met mevrouw Curie de resultaten van haar onderz9ek bespreekt. Luchtvaart. De laatste nieuwe vinding op het gebied van luchtvaart, meldt een tele gram uit Londen, is een inrichting voor zaken lieden. Deze zullen n.l. per vliegtuig kunnen reizen, vergezeld van "hun stenograaf of parti culieren secretaris, en de inrichting der vlieg machine is van dien aard, dat de reizenden er hun kantoorwerkzaamheden gemakkelijk kunnen voo voortzetten. De vliegmachines worden tevens uitgerust met een inrichting voor draadlooze telefonie, zoodat de business-man zelfs in hooger sferen nog zaken zal kunnen doen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5