Nieuwe vinding op „draadloos" gebied. Luitenant-kolonel Cusins bracht de zer dagen voor een vergadering van electro-tech- nici rapport uit over een nieuw apparaat, dat draadlooze signalen automatisch opteekent. Bij proeven, op vrij groot.cn afstand genomen, was het gelukt 100 woorden per minuut op die wijze te notecren. Ook voor de journalistiek verwacht men van deze vinding belangrijke resultaten. Men zou tot dat doel een enkel ontvangsta tion in elk land kunnen oprichten clat dan, met een snelheid van ongeveer 120 woorden per minuut, allé nieuwsberichten zou registreeren. Intusschen is ook de Marconi Company doende met belangrijke experimenten op dit 1 g< b ied. Mert wil namelijk de schepen voorzien van automatische alarm-signalen. Het is nog te vroeg, om reeds nu te zeggen, in hoeverre het bestaande alarm-signalen op de schepen verandering zal ondergaan, maar het oude S.O.S. zal wel, zoodra de nieuwe uitvinding per fect is, aanmerkelijk veranderd, zoo niet ge heel worden afgeschaft. Het internationaal gebruik dienaangaande zou dan herzien die nen te worden. Het z.g. „automatic alarm", waaromtrent, als gemeld, proeven gedaan worden, zou be staan uit vier stooten, ieder van een seconde, drie maal herhaald. Dit signaal, opgevangen doo een speciaal daartoe geconstrueerd electrisch apparaat, zou onmiddellijk alle alarm-klokken van het schip in beweging brengen. Een vertegenwoordiger van de Marconi- Company verklaarde, dat de proeven tot dus verre gedaan, al heel bevredigende resultaten hebben opgeleverd en wel over een afstand van meer dan 100 mijlen. Hij deelde voorts mod, dat op het oogenblik 10 schepen, voor zien van het nieuwe apparaat op zee waren Vijf en twintig stoomvaart-lijnen hadden reeds ieder, op een harer schepen, een dergelijk alarm systeem doen aanbrengen. K ij ken door ondoorschijnende voorwerpen. In een Belgisch blad wordt de aandacht gevestigd op een ontdekking, welke in de te Rome verschijnende bladen op sensationecle wijze werd bekend gemaakt. Met deze ontdekking zou zijn bereikt, dat men door middel van een apparaat heen kijkt door lichamen, die met het bioote oog waargenomen ondoorschijnend lijken. Zij zal, omgekeerd, mis schien binnenkort toelaten in de rumte lichamen waar te nemen, die nog nooit zijn aanschouwd, daar zij meer doorschijnend zijn dan glas. De Italiaansche ontdekker is in staat uit zijn nog lang niet tot volmaking gebracht instrument infra-roode stralen van een ze kere golflengte waar te nemen, stralen dus van het zonnespectrum, gelegen aan de zijde van het rood. Dank zij deze uitvinding zou men in staat zijn in volle veiligheid op zee te varen als het mist, bij een bewolkten hemel sterren te zien en zoo meer. Ook aan den toekomstigen oorlog is al gedacht en aan dc mogelijkheid om onderzeeërs, onder wa ter varende, te ontdekken en de rookwol ken, die moeten dienen om strategische manoeu vres te omsluieren, van hun doel te berooven. „Dr a a d 1 o o z e"v oor landbouwers De „Daily Mail" vertelt van een jongen „far- mei", die in een eenzame streek in Essex, een paar mijlen voorbij Felstead, met zijn vader een uitgebreid gebied aan het ontginnen is. Daarbij maakt de jonge boer met groot succes gebruik van een draadlooze installatie die hij tusschen een paar kleinen boomen heeft aangelegd. Eiken morgen en'eiken avond neemt hij de draadlooze weerberichten op, die door het air ministery in circulatie worden gebracht en zoo nu en dan de berichten welke andere Eu- ropeesche stations in omleep brengen. Hij heeft, volgens zijn zeggen, van de opgenomen berichte zooveel profijt, dat hij niet meer of minder dan een omwenteling in het lever, van de boeren er van verwachtte. Revolvers gesmokkeld. De cor respondent van de „Times" te Haifa meldt dat in Palestina onlangs een zending aankwam, die voor bijenkasten door ijmkers was aangegeven en toegelaten.Bijhet lossen viel er een van de kasten de planken braken en er rolden revolvers en patronen uit. Toen bleek dat een handige poging gedaan was om een aantal revolvers en 15.000 patronen binnen te smokkelen. Een voornaam Isiaëliet, hoofd van den coö peratieven werkmansbond, is in hechtenis geno men en de politie zoekt verder. De zaak heeft na tuurlijk groote opschudding onder de Arabieren gewekt, die nu de oude beschuldiging herhalen, dat onder den dekmantel van het Zionisme het bolsjewisme in Palestina zijn intocht doet.,- Hongerend Rusland. Men voorspelt met pijnlijke nauwkeurigheid dat 10.000,000 menschen in Rusland dezen winter den honger dood sterven moeten, zooals men uit de vol gende statistiek zal kunnen zien op 1 Januari bedroeg de gansche bevolking in 't hongergebied 33.000.000, waarvan 19.000.000 in allerverschrik- kelijksten toestand verkeeren. Dagelijks worden door Amerikanen 800.000 kinderen gevoed en 375.000 volwassenen en kinderen door de Nan- sen organisatie, 2.185.000 menschen worden door de sovjet-regeering gevoed. Totaal 3.360.000 Amerikanen gaan nu 6.200.000 menschen meer voeden. Dus 9.560.000 zijn gered. De overige 10.000.000 zullen door Europa gevoed moeten worden, wat mogelijk zal zijn, indien alle Euro- pecsche staten gezamenlijk hulp verschaffen, werkende onder de Nansen-overeenkomst. De grenzen van het hongergebied zijn in het Oosten de Europeesch-Aziatische grens in het Zuiden het Koeban-districtin het Westen de lijn van Novotsjerkask, Pensa, Nisjm Novgorod in het Noorden het Wjatkad.istrict. Zoneclipsen in 192 2. Er zullen in 1922 twee zonsverduisteringen zijn, een ringvor mige op 28 Maart, die in Nederland als een gedeel telijke verduistering zichtbaar is. Aanvang van deze verduistering 1 u. 45 m. nabij den onderrand, maximum te 2 u. 40 m„ einde te 3 u. 32 m. aan den linkerrand. Deze verduistering is zichtbaar in Zuid- Amerika, den Atlantischen oceaan, Europa, Noord- en Midden-Afrika en het Westen van Azië. Zooals gezegd, is het een ringvormige eclips. De ringvormige fase doet zich voor, binnen een smalle strook op aarde ter breedt van 300 K.M., die van Peru naar Brazilië's Oostkust bij Alcantara en Maranhao loopt, vandaar den Atlantischen Oceaan doorsnijdt, bij Bathurst Afrika's Westkust bereikt, ver der zich uitstrekt door Sahara, Egypte, de straat van Dohobal en Arabië en eindigt bij de Perzische golf. De duur der ringvormige faze is maximum 7 minuten 50 sec. Een totale op 21 September, in Nederland onzichtbaar. Deze eclips is, als een gedeel telijke, zichtbaar in Oost-Afrika, Arabië, Perzië, Indië. De lijn der totaliteit loopt door den Indi- schen Oceaan, ten Zuiden van Java en midden door Australië. Jones, een der chefs van het koninklijk observatorium te Greenwich zal eerlang naar Christmas-Island, in den Indischen Oceaan vertrekken, waar hij alles in gereedheid zal brengén voor de observatie der Septcmber- eclips. Men zal deze eclips vooral bestudec- ren in verband met de theorieën van Einstein. Het bijzondere doel van Jones zal zijn, vast te stellen of al dan niet de lichtstralen devieeren bij het doorloopen van een gravitatieveld als dat van de zon. De Engelsche astronoom zal tot dat doel foto's nemen van een aantal sterren, op het oogenblik der zoneclips, drie maanden voor en drie maanden na de eclips. Jones verwacht van deze proeven, mits ze onder de gewenschte omstandigheden kunnen plaats hebben, een oplossing van de kwestie „Newton of Einstein". Ook een andere expeditie, een Duitsch- Hollandsche n.l., zal tot het bcstudeeren der eclips, naar het eiland Christmas gaan. Het onderzoek van deze expeditie zal eveneens hoofdzakelijk aan de gevolgtrekkingen der Einsteinsche relativiteitstheorie gewijd zijn. Eigenaardige bibliotheek. Deze bestaat in China en draagt den naam van „Tsoe Koe Tsjoean Sjoe," hetwelk vertaald beteekent „verzameling van vier bibliotheken." In Weten schappelijke Bladen worden over deze interes sante, zeer zeker unieke-bibliotheek bijzonderhe den verteld, waaraan het volgende is ontleend. De bibliotheek omvat boeken over allerlei onderwerpen en geeft een volledig beeld van de Chineesche cultuur. Het merkwaardigste van de ze boekenverzameling is echter, dat alle werken met de hand geschreven zijn, tezamen 36.275 banden met in het geheel 4.561.804 bladzijden. Tsju Joen, een geleerde, die de verzameling in de jaren 17731775 samenstelde met de hulp van een uitgebreide staf helpers, moest in den tijd van twaalf jaar ecnige honderdduizenden boeken doorzien om een keuze te doen. In Peking waren 1500 copiisteri bijeen, die in negen jaar de ge zamenlijke werken in zeven exemplaren overna men. Thans zijn nog drie volledige series der ver zameling over. Op aandrang van de Parijsche Academie heeft de Chineesche regeering thans besloten, de geheele verzameling in 200 exemplaren te doen drukken. Hiervan zullen 60 in Amerika, 60 in Europa en 80 in China voor den prijs van 4000 pond sterling (48.000 gulden) verkocht worden. Geheimzinnige moord. Op een zeer zonderlinge wijze, zoo meldt de „Msb.." is in een der kalkgroeven in de nabijheid van Brest een moord ontdekt. Sommige werklieden hadden bemerkt, dat gedurende den nacht hun werktuigen waren gestolen. Zij verdachten er een landbouwer van en besloten in diens tuin eens te gaan zoeken.of hij daar niet hun gereedschap pen zou hebben verborgen. Hun aandacht werd getrokken door een plaats, waar de grond wat losser was. Zij gingen aan het graven en ontdek ten tot hun niet geringen schrik het lijk van een vrouw uit de omgeving, die sinds drie maanden vermist werd. De vermoedelijke moordenaar had echter de wijk genomen. Grootse he plannen te Liverpool Ilet gemeentebestuur van Liverpool overweegt twee groote plannen om de stad te verbinden aan de Cheshire-oever van de Marseymond. Het èene plan bestaat in het aanleggen van twee groote tunnels onder de Mersey door,terwijl men volgens het andere de verbinding zou willen tot stand brengen door het bouwen van een hangende brug. Als het laatste plan wordt aangenomen, zal Liverpool een brug hebben die evenlangisals de brug over de Forth, Naar schatting zouden er vijf jaren noodig zijn voor het bouwen van de brug, terwijl de kosten tusschen 2 en 3 millioen pond sterling zouden bedragen. Watergebrek. Hoe schaarsch het water in enkele streken van Engeland is, kan blijken U't het volgende staaltje. Te Tadworth nabij Epson, was Zaterdag vlak bij het station een brand uitgebroken. Toen een passagierstrein het station binnenreed, werd dc locomotief, onmid dellijk afgekoppeld en al het water, dat zich 'n de stoomketels bevond, afgetapt en naar de plaats van den brand gebracht. De locomot'ef van een goederentre'n onderging hetzelfde lot. Ten slotte voerden enkele Fordantos water in melkkannen van enkele kilometers afstand aan. Niettegenstaande al deze blusschingspo- gingen kon men niet verhinderen,-dat twee huisjes tot den grond toe afbrandden. Acht gouden bruiloften in één familie. Dat er in één familie acht gouden bruiloften worden gevierd is zeker wel een re cord. Dit is het geval met de familie Bagshaw in het Engelsche stadje Nuneaton. Joseph Bags haw en zijn echtgenoote hebben verleden week hun gouden bruiloft gevierd. Mr. Bagshaw is de jongste van elf broers en zusters. Negen van hen zijn gehuwd en zeven van dezen Joseph Bags haw daarbij inbegrepen hebben hun gouden huwelijksfeest gevierd. Hun vader en moeder zijn eveneens meer dan 50 jaar gehuwd geweest, waardoor het aantal op acht wordt gebracht. Joseph Bagshaw is 76 jaar oud en zijn vrouw is 72. Beiden zijn jarig op 13 April. Drie leden van de familie, zijn bijna reeds 75 jaar getrouwd. De Arbeidstijd in de Duitsche industrie. Bij K. B. van 7 December 1921 werd een commissie ingesteld ten einde in Duitschland een onderzoek in te stellen naar de arbeidstijden in de industrie. Haar leden waren J. Goudriaan Jr., inspecteur van den Arbeid, te 's-Gravenhage C. Beets, secretaris van de directie der Machi nefabrieken Gebr. Stork en Co. te Hengelo A. W. Jansen, directeur van de N. V. Vissers en Eycken te Geldrop K. Kruithof, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, te Rotterdam E. Kupers, secretaris van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, te Amsterdam. Bovendien heeft op verzoek van de werkgevers organisatie Centraal Overleg in Arbeidszaken de heer B. Bölger als secretaris van deze vereeni- ging aan het onderzoek deelgenomen. De commissie heeft haar werkzaamheden 7 December te Berlijn aangevangen en is 24 De cember in ons land teruggekeerd. Na de eerste bezoeken van algemeenen aard, welke als regel de geheele commissie heeft afge legd, heeft zij zich voor haar verdere werkzaam heden, gesplitst in drie groepen van personen, waardoor een grooter gebied kon worden bestre ken. In totaal zijn afgelegd 127 bezoeken, als volgt verdeeld over 23 plaatsen Berlijn 28, SteRin 3, Wildau 1, Görlitz 7, Niesky 1, Cottbus 4, Dresden 4, Pima 1, Heide- nau 1, Leipzig 15, Chemnitz 4, Halle 4, Jena 3, Neurenberg en Fürth 5, Munchen 10, Stuttgart 6, Frankfort a. d. M. en Höchst 8, Keulen 5, Munchen-Gladbach 6, Elberfeld-Barmen 5, Dus- seldorp 2, Essen 3, Miilheim a. Ruhr 1. De verdeeling van de bezoeken over de ver schillende instanties is als volgt overheidsperso nen (arbeidsinspectie, enz.) 10, werkgeversvak- .vereenigingen 26, arbeidersvakvereenigingen 49, fabrieken 42. Na een overzicht te hebben gegeven van de Duitsche wetgeving op den arbeidsduur en van de wijze waarop deze wordt doorgevoerd, meent de commissie, als samenvatting van haar rapport, dat aan de Tweede Kamer is overgelegd onderstaande conclusies betreffende don arbeids duur in Duitschland uit haar onderzoek te mogen vaststellen De normale arbeidsduur per arbeider en per week, welke bepalend is voor het loonelement in de productiekosten, bedraagt in Duitschland, behoudens enkele uitzonderingen, welke vrijwel in denzelfden omvang ook in Nederland voorko men, niet meer dan 48 uren, dus ten hoogste 3 uren per week langer dan in Nederland. In sommige belangrijke bedrijfstakken is deze arbeidsduur evenwel door collectief contract met 11/2 li 3 uur verkort. Dientengevolge is de normale arbeidsduur in de houtindustrie in de groote steden slechts 46 uren per week, in de metaalindustrie in Berlijn 46 V2 en in Saksen en in Zuid-Duitschland 46 uren per week en in de geheele textielindustrie met uitzondering van die in het bezette gebied, 46 uren per week. Een groot deel van de Duitsche metaalindustrie en vrijwel de geheele Duit sche textielindustrie werkt dus normaal lx/2 i» 2 uur per week korter dan thans in Nederland geschiedt, krachtens de bepalingen van het Over- gangsbesluit, geldende tot 24 October 1922. (Artikel 1 van het Overgangsbesluit bepaalt nl. dat tot genoemden datum in de metaal- en in de textielindustrie 48 uren per week gewerkt mag worden in plaats van 45.) 2. Het aantal bedrijfsuren per, week, dat bepalend is voor het element der vaste be drijfskosten in de productiekosten is in Duitsch land in sommige industrieën het tweevoudige en in zeer enkele het drievoudige van dat in Neder land, omdat het werken in 2- of 3-ploegenstelsels door volwassen mannen aan geen enkele beper king is gebonden en ook van arbeiderszijde niet wordt belemmerd. 3. In het laatste kwartaal van 1921 is, vooral d or den invloed van binnen- en buitenlandsche opdrachten, samenhangend met de plotselinge daling van de Mark, een buitengewone bedrijvig heid ontstaan, welke de werkloosheid aanzienlijk heeft doen dalen en daarna in een aantal belang rijke bedrijfstakken min of meer algemeen tot 5 10 overuren per week heeft geleid. Het wordt echter in Duitschland algemeen waarschijnlijk geacht, dat bij vermindering van bedrijvigheid dit overwerk automatisch zal ko men te vervallen. 4. O verwerkvergunningen, tot verlaging van de productiekosten, dus ook die, welke indirect een verlaging der uurloonen beoogen, komen in Duitschland als uitvloeisel van de tegenwoordige conjunctuur in het geheel niet voor. 5. Overwerk van beperkten omvang, dat, zonder het beginsel van clen 8-urendag aan te tasten een vlotte bedrijfsleiding zeer kan bevorderen, geschiedt in Duitschland veelal alleen in overleg met den bedrijfsraad, dus zonder vergunning van Overheidswege, hoewel deze formeel wel vereischt is. In dit opzicht is de practijk van de Duit sche wet voor de bedrijfsleiding gunstiger dan de Nederlandsche, zonder de verkorting van arbeidsduur noemenswaard te schaden. Hierbij dient evenwel in aanmerking te worden genomen, dat in Duitschland de wet telijk ingestelde vertegenwoordiging van de arbeiders in elke onderneming een waarborg is tegen misbruiken, welke wettelijke vertegenwoord diging in Nederland geheel ontbreekt. Ook de in vloed der vakbeweging op het al of niet verrich ten van overuren is in Duitschland in het alge meen sterker dan in Nederland. 6. De administratieve bemoeiingen welke deDuitsche verordening op de arbeidsduur eischt zijn eenvoudiger dan de Nederlandsche en zullen ook na eventueele aanneming van het Duitsche wetsvoorstel eenvoudiger blijven. Inbraken. Te Kerkrade is ingebroken bij den Fruithandelaar Ph. Hinzen, wonende Markt. De geheele vitrinejwerd haast leeg gestolen. Ont vreemd werd chocolade, eieren, fruit enz. ter waarde van 200. Daders onbekend. Dinsdagnacht is te Nijmegen ingebroken in den winkel der firma P. Br. aan de Molen straat. De dieven zijn binnengekomen door het uitbreken van glas in lood boven een uit springende winkelkast, welke in het ruime por tiek voor den winkel staat. Er is heel wat bontwerk, kostbare jassen, enz. gestolen, alles bijeen voor een bedrag van 1500 2000. De daders hebben allerlei inbrekerswerk tuigjes en vingerafdrukken achtergelaten. De politie stelt een ijverig onderzoek in. De firma Br. was tegen inbraak verzekerd. Hun woord getrouw. In verschillende gevangenissen van de V.S. heeft men met Kerst mis een merkwaardig experiment genomen. Men heeft n.l. aan talrijke gevangenen een verlof van een week gegeven om de feestdagen bij hun fami lieleden door te brengen. Geëischt werd slechts, dat zij hun eerewoord zouden geven, dat zij zou den terugkeeren. Naar uit New York gemeld wordt, zijn alle vrijgelatenen zonder uitzondering op den vast- gestelden datum teruggekeerd. Drinkwatervoorziening vanPa- r ij s. Onder de vele plannen ter verbetering van de drinkwatervoorziening van Parijs schijnt er één kans van verwezenlijking te hebben. De ontdekking van een groot onderaardsch waterbekken van naar schatting 500 millioen kubieke meter inhoud in het dal der boven- Loire tusschen Nevers en Briarre heeft, naar het „Pol. Wbl." meldt, de aandacht op deze streek doen vallen. Het grondwater moet dan in 90 K.M. lange buisleidingen naar de Seine-stad worden ge bracht. Men wil dezen aanleg combineeren met het bouwen van 2 stuwen in de rivier boven Ronnane, waardoor stuwbekkens van eder 200 millioen M3 ontstaan. Behalve betere bevaarbaarmaking van de Loire heeft men hierdoor de mogelijkheid tot het benutten der waterkrachten, zoodat een gedeelte der energie voor de pompen der wa terleiding kan worden aangewend. Het plan is er, maar de financiën 1 Rechtzaken. Beklaagd van ciefstal van een paarlen- collier en andere sieraden en eenige bank- ciljetten w.o een van 1000 gezamenlijk tot een waarde van meer dan 20.000 gld. hebben voor de Ilaagsche Rechtbank terecht gestaan de portiei P.J. van S. en de dienstbode'M. J. G. v.d.IT., beiden uit Den Haag en gedetineerd.De tweede beklaagde was werkzaam bij den heer H„ wonende aan den Pompstationsweg no. 3. Den avond van den 31sten October j.l. liet zij haren mede-beklaagde, met wien zij verkeering had in de villa binnen en gezamenlijk braken zij eenige kasten open, waaruit zij de sieraden en het geld stalen. De beklaagden bekenden. Er was echter louter uit wraakzucht gehandeld daar de me vrouw van de tweede beklaagde dezen voort durend kleedingstukken zou hebben beloofd, doch nimmer had deze iets gekregen. Het O.M., waargenomen door mr. Bauduin, eischte tegen den eersten beklaagde twee ja ren en tegen de tweede 1 jaar gevangenisstraf. SPORT. Internationaal sportfeest. De gymnastiekvereeniging „Esperance" te Brussel, bekend geworden te Heerlen door deelname aan het internationaal sportfeest ge houden door de O.N.S. den 4en September van het vorige jaar, organiseert op 13, 14 en 15 Augustus a.s. te Brussel een internationaal sportfeest. Voor deze wedstrijden zijn waardevolle kunst voorwerpen ter beschikking gesteld, waaronder vooral te noemen een 60-tal bekers, waarvan meerdere een afmeting hebben van 1 M. hoogte. Een prospectus met uitvoerige inlichtingen zal in de maand Februari verschijnen De Hol- landsche vereenigingen kunnen om nadere in lichtingen zich wenden tot „Esperance", Bou levard de Neuport 30, Bruxelles.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6