Geboeid.. FEUILLETON. 8. L. A. M. van Basten Batenburg. (Zie de combinatie met de lijst vanUtrecht ach ter het advies voor Utrecht). V. Rotterdam. 1. H. Stulemeijer 2. mej. J. M. J. A. Meijer 3. dr. B. J. J. Huybers 4. W. Mooyman5. dr. J. G. G. Vriens. V I. 's-G ravenhage. 1. Mr. M. J. C. M. Kolkman 2. mr. P. J. M. Aalberse 3. mej. J. M. J. A. Meijer 4. prof. mr. J. A. Veraart5. H. J. Borghols. VII. Leiden. 1. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien 2. F. A. Moerel 3. A. J. Loerakker 4. H. J. Borghols 5. mevr. S. L. C. Bronsveld-Vitringa. VIII. Dordrecht. 1. C. J. Kuiper 2. H. J. Borghols 3. Mr. dr. J. van Best4 mevr. S. L. C. Bronsveld-Vitringa; 5« dr. A. C. A. Hoffman 6. ir. L. J. M. Feber; 7. mevr. W. Brouns-van Besouw 8. prof. mr. J. A. Veraart. IX. Amsterdam. 1. J. B. van Dijk 2. mevr. S. L. G. Bronsveld- Vitringa 3. J. H. A. L. von Frijtag Drabbe 4. L. H. van Rooijen. X-X I. Den Helde rH a a r 1 e m. 1. Mr. J. B. Bomans 2. Ch. v. d. Bilt3. mr. Paul Reijmer 4. mevr. S. L. C. Bronsveld-Vi tringa 5. A. B. Michielsen 6. mr. A. J. M. Lees berg 7. A. J. Loerakker 8. B. Veltman 9. P. Heilker 10. Chr. M. Jansen. XII, Middelburg. 1. L. A. Fruytier 2. F. J. L. M. van Waesberg- he 3. J. W. Vienings 4. G. Adriaanssens. XIII. Utrecht. 1. J. G. Suring 2. L. baron van Voorst tot Voorts 3. P. H. J. Steenhoff. Deze lijst wordt met de lijst Arnhem-Nijmegen als volgt gecombineerd 1. Mr. A. baron van Wijnbergen 2. mr. J. R. van Schaik 3. J. G. Suring 4. G. Bulten 5. P. J. J. Flaazevoet6. L. baron van Voorst tot Voorst7. P. J. H. Steenhoff 8. mevr. S. L. C. Bronsveld-Vitringa 9. mr. G. Prinzen 10. L. A. M. van Basten Batenburg. X I V-X VI en XVII. Leeuwar- d e nG r o n i n g e nA s s e n. 1. A. C. A. van Vuuren 2. dr. H. W. Takken- berg3. mevr. W. Brouns-van Besouw 4. mr. dr. J. van Best. XV. Z w o 11 e. 1. A. H. Engels 2. mr. P. J. M. Aalberse 3. L. baron van Voorst tot Voorst 4. prof. mr. J. A. Veraart5. Chr. M. Jansen 6. mr. A. C. B. Art3. XVIII. Maastricht. 1. Mgr. dr. W. H. Nolens 2. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck 3. M. C. E. Bongaerts 4. H. G. M. Hermans 5. J. J. C. Ament 6. mr. M. A. M. Waszink 7. A. A. W. H. König 8. J. M. J. H. Lambooy. Gelijk uit het bovenstaande blijkt, is de ver gadering, niettegenstaande langdurige en ernsti ge discussie, niet erin geslaagd op het uit te bren gen politiek advies aan een vrouwelijke candidaat een zoodanige plaats toe te kennen, welke abso luut zeker tot hare definitieve verkiezing zoude leiden. De vergadering was van oordeel, dat het voor den goeden gang van zaken op politiek terrein zeer bevorderlijk zal zijn, indien de stemming over de candidaten zoo spoedig mogelijk plaats heeft, in elk geval zoo tijdig, dat uiterlijk 15 Maart a.s. in eiken kieskring de lijst definitief is vastgesteld. De vergadering vertrouwde, dat de katholiek georganiseerde kiezers in het belang der katholie ke partij het bovengegeven advies, naar beste we ten samengesteld, zullen opvolgen. Zij meende ook te mogen vragen, dat allen, die met haar over tuigd zijn van de zeer hooge belangen, welke bij de a.s. verkiezingen op het spel staan, en die in vloed vermogen uit te oefenen,zullen bevorderen dat het worde nageleefd. Een millioenenzaak. De kleerenverkoop aan Polen. De „Tel." bevat het volgend bericht In Januari 1920 berichtten wij, dat het groot ste deel der voorraden van de Rijkskleeding- voorziening, bestaande niet alleen uit militaire kleeding, doch ook uit burgerkleeding en stuk goederen, aan de Poolsche regeering was ver kocht. De fabrikanten en handelaren wilden die goederen niet hebben, daar zij naar hun oordeel van mindere kwaliteit en slechte coupe waren. De Poolsche regeering nam op een klein deel na, den inventaris der pakhuizen over, op 2 jaar crediet, waartegenover 5 Poolsche schatkistbiljetten zijn afgegeven. Tevens lekte uit, dat de directeur van het Rijkskleeding- voorzieningbureau, die als bemiddelaar tusschen de Nederlandsche en Poolsche regeeringen op trad, voor zich een commissieloon bedongen had, terstond door Polen uit te betalen, wat ook geschiedde. Het Rijk kreeg echter voor 17 milli- oen gulden aan Poolsche schatkistbiljetten, die thans in Poolsche munt omgerekend, een waarde van 40 a 45 milliard Poolsche marken vertegen woordigen. De vorige week is de crediettermijn der Pool sche regeering verstreken en zou dus de inlossing der schatkistbiljetten plaats moeten hebben gehad. Ons is thans ter oore gekomen, dat inderdaad deze schuldvordering den Poolschen gezant ge toond is, doch dat deze de betaling van de 17 millioen gulden geweigerd heeft. Wat gevreesd werd, is dus gebeurd. De direc teur der Rijkskleedingvoorziening heeft zijn provisie uitbetaald gekregen, maar de schatkist, zit voorloopig met een geweigerde vordering Van 17 millioen op Polen. Omtrent dezen verkoop van kleeren heeft de Minister van Landbouw vroeger aan de Tweede Kamer meegedee'd „De heer Hertzberger slaagde er in, den voor raad goederen nagenoeg in zijn geheel te ver- koopen aan de Poolsche republiek en hem werd een commissieloon toegekend van 3 van den ■verkoopprijs van alle goederen, welke in voor raad waren bij het Rijkskantoor en niet meer konden worden gedistribueerd, we'ke commissie eveneens gevraagd was door en in uitzicht ge steld aan derden, die vergeefsche pogingen tot dien verkoop deden. De heer Hetrzberger deed bovendien tegenover de betaling van die commissie afstand van a"e rechten, hem uit de overeenkomst verder toe komende. Aan hem werd uit dien hoofde een totaal be drag uitgekeerd van 514.988.25. Naar het „Vaderl." verneemt, zijn de derden, in deze aanhaling vermeld, opgekomen tegen de weigering, hun commissie uit te betalen op grond, dat hun pogingen vergeefsch zouden zijn geweest. Zij ontkennen, dat hun pogingen geen succes hebben gehad, en hebben de zaak aan de beslissing van den rechter onderworpen. Dat de heer Hertzberger van Polen commissie loon had bedongen en uitbetaald gekregen, zoo als de „Tel." heeft gemeld, kan, meent het „Vaderl.", niet juist zijn hij zou zich dan door beide partijen hebben laten betalen. Regeering en Pers. Het is in de laatste maanden herhaaldelijk voorgekomen, dat rapporten en verslagen van Staats- of Regeeringscommissies, welke voor openbaarmaking bestemd waren, eerst aan de pers werden toegezonden, nadat zij reeds eeni- ge weken in het bezit van verschillende of- ficieele personen in colleges waren, die er dan soms hunnerzijds een uittreksel van gaven aan bepaalde bladen. In verband hiermee heeft de heer D. Hans voorzitter van den Nederlandschen Journalis tenkring, zich onder overlegging van verschillen de voorbeelden tot den Minister-president, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, gewend, met verzoek zooveel mogelijk te willen bevorderen, dat derge lijke rapporten, die voor publiciteit zijn bestemd, direct na het verschijnen aan de pers worden toegezonden. De Minister heeft toegezegd de zaak onder de aandacht te zullen brengen van zijn ambtgenooten, met verzoek zooveel hun mogelijk is aan den wensch te voldoen. De kringvoorzitter heeft zich eveneens ge wend tot den Minister van Buitenlandsche zaken, jhr. mr. Van Karnebeek, in verband met het openbaar maken van mededeelingen inzake de zending der Neder.andsche delegatie naar de conferentie te Washington. De Minister, die den kringvertegenwoordiger een onderhoud toestond, deelde mede thans nog niets te kunnen pubiicee- ren. eerst dienen de resultaten der conferentie meer volledig bekend te zijn. Als de conferentie is afgeloopen, zal de Minister overwegen op welke wijze hij dan mededeelingen kan doen. Burgemeester Patijn. De burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Patijn, is thans voor particuliere aangelegen heden voor korten tijd naar Zwitserland ver trokken. Tijdens zijn afwezigheid, welke een week zal duren, zal de wethouder mr. P. Droogleever Fortuyn als loco-burgemeester optreden. Het overlijden van den Paus. In opdracht van de Koningin heeft de or- donnance-officier van dienst, Jhr. Sickingha, zich gistermiddag naar den Pauselijken Inter nuntius begeven tot het brengen van een bezoek van rouwbeklag wegens het overlijden van den Paus. Namens de Koningin-Moeder heeft haar Kamerheer, graaf van Limburg Stirum, zich daarheen begeven. Namens den Prins heeft de adjudant van Z.K.H., Jhr. von Mühlen, gistermiddag een bezoek van rouwbeklag aan de Internuntiatuur gebracht. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft Zondagmiddag ter gelegenheid van het overlijden van den Paus een bezoek gebracht aan den Internuntius te Den Haag. De buskruitvvet. Naar de N. Crt. verneemt, ligt bij de Regee ring een nieuw wetsontwerp gereed, waarvan de indiening spoedig kan worden tegemoet ge zien, betreffende de regeling van den aanmaak van buskruit en springstoffen. Zooals men weet, is onlangs door de Eerste Kamer een soortgelijke wetsontwerp, dat be oogde overneming door den Staao Van de- Vereenigde Buskruitfabrieken te Naarden, ver worpen. Bij het nieuwe ontwerp van wet, aldus het blad, is aan de bezwaren van de Eerste Kamer voorzoover de Regeering meende te kunnen gaan, tegemoet gekomen. Uit de kleedingindustrie. Donderdag hebben de werkgevers in de Kleedingindustrie geconfereerd met de hoofd besturen der werknemersorganisaties. Op deze Ex keizerin Zita is op haar terugreis van Zwitserland naar Madeira te Madrid aangekomen Naar uit Tokio aan „De Times" wordt ge meld, is de Fransche maarschalkJoffre met vrouw en dochter aldaar aangekomen en zal hij tot 14 Februari in Japan blijven als gast van de Japansche natie. De maarschalk werd te Tokio zeer hartelijk ontvangen. De Sovjet van Moskou heeft nieuwe ver kiezingen uitgeschreven, die van 23 Jan. tot 31 Jan. zullen duren. Binnenland. Politiek advies. De vergadering volgens artikel 9 van het reglement van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland gehou den, op Zaterdag 21 Januari 1.1. te Utrecht bij een tot het uitbrengen van een politiek advies aan de katholiek georganiseerde kiezers van Ne derland, is eenstemmig gekomen tot het voorstel de candidatenlijsten samen te stellen, zoomede ze te combineeren in die kieskringen, welke tot het indienen van één gelijkluidende lijst besloten, op de volgende wijze I. 's-H ertogenbosch. 1. Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysse'lt 2. A. N. Fleskens 3. J. J. Wintermans 4. dr. L. Deckers 5. P. J. J* A. van de Putt, 6. mej. b. Jansen 7. M. Krijgsman 8. J. J. Beliën 9. mevr. W. Brouns-van Besouw 10. M. P. W. van Hout. II. Tilburg. 1. Mr. dr. A. van Rijckevorsel2. J. van Rijze- wijk 3. W. J. F. Juten 4. ir. L. J. M. Feber 5. dr. G. M. Kusters 6. mr. J. C. A. M. van de Mor tel 7. mevr. J. Kaller-Wigman 8. 1L J. Borg hols 9. F. L. D. Nivard. I I I-I V. A r n h e m—N ij m e g e n. 1. Mr. A. baron van Wijnbergen 2. mr. J. R. H. van Schaik, 3. G. Bulten 4. P. J.J. Haaze- voet5. L. baron van Voorst tot Voorst6. mevr S. L. C. Bronsveld-Vitringa 7 mr. C. Prinzen 24 XIV. Drie maanden later zat Sybil Elton alleen bij het haardvuur in een rustige woning te Jersey Sinds Kerstmis had zij doelloos het vasteland doorreisd, in Voortdurende angst dat Geoffrey trachten zou haar op te sporen. Ze voelde dat ze hem niet mocht weerzien. Thans in dit afgelegen aardhoekje voelde zij zich zeker. Bekoord door de schoonheid van de St.- Clement-Bay, had zij in een kleine villa Vertrek ken Voor zich en voor Cecil gehuurd, met de be doeling, hier eenige Weken te vertoeven. Na lang aarzelen had zij toegegeven aan het langdurig verlangen naar berichten aangaande Geoffrey en aan lady Temple geschreven Beste lady Temple U hebt reeds lang van het ongeluk gehoord dat mij getroffen heeft en u weet alles omtrent Geoffrey. Hij zal u wel ge zegd hebben, waarom ik zoo plotseling van daar ben weggegaan, zonder van u, goede vriendin afscheid te nemen. Het deed me pijn, maar ik kon niet anders. Maar thans verteert mij het verlangen te weten, hoe Geoffrey het opneemt. Zoudt u, geachte vriendin, de goedheid willen hebben, het mij mede te deelen. Doch laat hem s.v.p. niet weten, dat ik u geschreven heb. Het zou 't beste zijn, als hij nooit meer mijn naam hoorde. Ik heb mijn ouden naam nog steeds behouden. Mijn adres is Clematis Cottage, St. Clement, Jersey. „Geëerde Lady Temple, schrijf me, als 't u belieft, hoe u en uw geheele familie het maken. Ik kan u nooit genoeg bedanken voor de wel willendheid, waarmede u mij, een vreemdelinge, in uw kring hebt opgenomen, maar die tijd zal altijd een lichtend punt zijn in mijn duister leven. Uw dankbare, Sibyl Elton." In haar schoot lag het antwoord, dat ze dezen morgen ontvangen had, en wel voor den twin tigsten keer had doorgelezen. Traan na traan parelde langzaam over haar bleeke wangen, ter wijl haar lippen als in diepe smart, beefden. Lady Temple's antwoord luidde als volgt Beste Mrs. Elton Het was een groot genoegen en tevens een geruststelling, weer eens iets van u te vernemen. U kunt er vast op rekenen, dat ik niemand daarover zal spreken, behalve mijn echtgenoot, voor wie ik geen geheimen heb, als u mij van tijd tot tijd wilt schrijven. Mr. Chetwynd heeft mij alles verteld, en uw dapper besluit wekte mijn grootste bewondering. Na uw plotseling vertrek werd Geoffrey ziek en leed aan een hevige her senkoorts hij was den dood nabij en slechts da meest zorgvuldige behandeling, die wij hem schon ken, redde zijn leven, volgens verklaring der artsen. Zoodra hij zich krachtig genoeg voelde voor een reis, Verliet hij ons met de opmerking, dat hij niet zou rusten, alvorens hij u gevonden zou hebben, om van uwe lippen de bevestiging Van de verschrikkelijke tij ding te vernemen.Sinds hebben wij van verschillende deelen van 't vaste land brieven van hem ontvangen maar ik kan niet anders ik moet wenschen,dat hij uw schuil oord niet zal vinden en uw rust niet zal storen. De scheiding is immers niet te veranderen, 't Gaat ons allen wel en mijn echtgenoot sluit zich bij mijn groeten voor u hartelijk aan. Henry voelt zeer het gemis van den kleinen Cecil. Zooals altijd uwe trouwe vriendin, Adelaide Temple." Sibyl wenschte haast dat zij niet geschreven had. Arme Geoffrey, mompelde zij. Hadden wij elkander toch maar nooit gezien 1 Een kloppen aan de deur, deed haar verschrikt opspringen. Op een zacht „binnen" trad de pensionhoudster Mrs. Legros het vertrek binnen. De goede vrouw zag er zeer bezorgd uithaar houding was zonderling opgewonden. Pardon, mevrouw, begon ze eenigszins verlegen, dat ik u stoor; maar ik weet geen raad meer. De heer in de benedenste verdieping is zoo vreeselijk ziek. Elk uur wordt het erger, en ik geloof, dat hij den morgen niet meer zal halen. Ik moet aanstonds naar den dokter gaan, want Sara ligt te bed. Ze heeft verschrikkelijk kiespijn en het zou gruwzaam zijn het arme meisje bij dit hondsche weer uit te sturen. Ik kwam u vragen of u niet zoo goed wilt zijn, bij den zieke te blijven, zoolang ik weg ben. Men kan hem niet alleen laten. Zeker, Mrs. Legros, antwoordde Sibyl,ter- vergadering hebben de werkgevers hun voor stellen nader toegelicht. De werknemers heb ben zich tegen de voorstellen verzet, doch nog geen voorstellen gedaan. Vrijdagmiddag heb ben de hoofdbesturen gecombineerd vergaderd, teneinde den toestand te bespreken en Zater dag zouden in afzonderlijke vergaderingen de hoofdbesturen hun standpunt vaststellen. Consulaten. Bij Kon. besluit is te Kowno een consulaat der Nederlanden opgericht. Tot consul aldaar is benoemd, buiten be zwaar van 's lands schatkist de heer J. Schim van der Loeff. Het consulaat heeft tot ressort de republiek Litauen. Aan den heer P. C. van Lennep is, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1922,,eervol ontslag verleend als diplomatiek agent én con sul-generaal der Nederlanden te Cairo, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Prijstarief typografie. Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft de Minister van Arbeid den Rijksnijverheids-con sulenten opgedragen, bij de verschillende boek drukkerijen een onderzoek in te stellen naar de werking van het z.g. minimum-tarief, o.a. in verband met de kwestie van de uitkeering aan uitgetrokken typografen. De Koningin naar Engeland De Engelsche regeering heeft H. M. de Ko ningin Wilhelmina uitgenoodigd om naar Lon den te komen, om daar het huwelijk bij te wonen van Prinses Mary, dat 28 Februari a.s. gesloten wordt. Ontwerp- Binnen vaaitwet. De Binnenscheepvaart-Unie heeft tegen Vrij dag a.s. de besturen van het Centraal Industri eel Verbond, de Christelijke Werkgeversvereeni- ging in Nederland, het Verbond van Nederland sche Fabrikanten-Vereenigingen en de Vereeni- ging van R. K. Werkgevers uitgenoodigd tot een te 's-Gravenhage te houden bespreking, teneinde gezamenlijk te overleggen, welke stap pen door belanghebbenden-verladers moeten worden gedaan inzake het ingediende ontwerp- Binnenvaartwet. Afs haffing portvrijdom. Het ligt in de bedoeling van de regeering, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot uitvoering van de wettelijk voorgeschreven bepaling tot afschaffing van den portvrijdom. Verder, dat na afschaffing van vrijdom, de kosten van ver zending van op den openbaren dienst betrekking hebbende correspondentie, uitgaande van de gemeentebesturen, door het Rijk worden ge dragen de daartoe noodige credieten zullen aan de Staten-Generaal worden aangevraagd. In verband hiermede is aan de gemeentebestu ren verzocht, in de werkweek van 23 tot en met 28 dezer een tèlling tc houden van het totale aantal door of namens den Raad, B. en W. (c.q. door een wethouder) en door den burge meester verzonden stukken, welke op den open baren dienst betrekking hebben. De nieuwe Dienstplichtwet. De Minister van Oorlog heeft thans aan de autoriteiten van het leger een schrijven gezon den, waarin is bepaald, dat, indien het aanhan gige dienstplichtontwerp-wet tijdig door de Eerste Kamer der Staten-Generaal mocht wor den aangenomen en de nieuwe wet dus op 1 Maart a.s. in werking kan treden, de dienstplich tigen der lichting 1922, welke in Maart a.s. onder de wapenen zullen worden geroepen, in de nieuwe standplaatsen zullen worden ingelijfd en geoefend. De dienstplichtigen, bestemd voor het 7de regiment infanterie, zullen dan dus te Harder wijk worden opgeroepen. Voor de oefening van die dienstplichtigen zullen in de nieuwe standplaatsen detachemen ten van de standplaatsen der tegenwoordige korpsen worden uitgezonden, waarbij de noo dige officieren en onderofficieren zullen worden ingedeeld. wijl ze opstond en Zij voegde er haastig bij Zoudt u me willen zeggen of het een besmettelijke ziekte is, wegens mijn kleinen jongen. Ach, mevrouw denkt u, dat ik u daarheen zou sturen, als ik niet wist, dat het niets besmet telijks is. De heer heeft longontsteking niets meer en niets minder hij moet een sterke drin ker geweest zijn, als ik me niet vergis en nu heeft hij geen kracht genoeg om zijn ziekte te overwinnen. Hij ijlt, de arme man.Men moet zijn familie op de hoogte stellen, maar ik weet heele- maal geen bijzonderheden omtrent zijn persoon. Hij is pas sinds 14 dagen hier. De arme, hoe treurig van hem riep Sibyl. Ik zal u gaarne de helpende hand bieden. Maar misschien ware het beter, dat de dokter een ver pleegster stuurde, als die heer zoo ziek is. Ik heb weinig verstand van ziekenverpleging. Ik wel, zeide de vrouw. Ik ben zelf zieken verpleegster geweest, maar drie jaar geleden gleed ik uit en brak een arm. Sinds ben ik niet meer sterk genoeg, om de zieken zoo noodig op te heffen. Maar dezen keer kan ik heel goed ver plegen, zoolang het nog duurt. Ik zou u zeer dankbaar zijn, als u thans een half uurtje bij hem zoudt gaan zitten. Ze gaf Sibyl nog aanwijzingen omtrent zijn medicijn en ijlde weg, terwijl Sibyl langzaam de trap afging. De deur van de zieken kamer stond half open en zij hoorde het korte, harde ademhalen en het zachte mompelen van den lijder. Ze moest allen moed verzamelen, om den drempel te overschrijden. (Wordt Vervolgd]

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2