regeering heeft een onderzoek doen instellen en de onjuistheid van het bericht geconstateerd. (Msb.) Vee en vleesch uit besmette landen. Door het bestuur van den Flakkeeschen Boerenbond is aan den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel een request gezonden waarin beleefd doch dringend wordt verzocht onze grenzen te sluiten voor vee en vleesch uit besmette landen. Handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Spanje. Het ministerie van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter nadere voorloopige regeling van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen, met de Spaansche re geering is overeengekomen, dat van 19 dezer af op goederen, afkomstig van Nederdnd of de Nederlandsche koloniën, bij invoer in Spanje zul len worden toegepast de rechten, Vermeld in de 2de kolom van het door Sanje tegen dien datum nieuw in te voeren douanetarief, met dien verstande evenwel, dat, zoolang bedoeld tarief nog niet is gepubliceerd op goederen, afkomstig uit Nederland of de Nederlandsche koloniën de rechten van de 2de kolom van het thans geldende tarief zullen worden toegepast. Daartegenover zal in de rechten, welke hier te lande worden geheven bij den invoer van goederen uit Spanje of de Spaansche koloniën zoolang deze voorloopige overeenkomst van kracht blijft, geen verandering worden gebracht. De opzegging van deze voorloopige schikkng kan geschieden met wederzijdsche inachtneming van een opzeggingstermijn van één maand. (St. ct.) Visscherij. Een aantal reeders van zeilloggers te IJmui- den heeft aan het gemeentebestuur van Velsen verzocht bij de regeering stappen te doen voor het verkrijgen van een regeling, inzake exploi tatieverlies der zeilloggers, zooals die bestaat voor Katwijk-aan-Zee en Scheveningen. Onderzoek handelswaren. Bij beschikking van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel van 23 Januari 1922 is vastgesteld een reglement voor het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren. Art. 1. Het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren heeft ten doel het onderzoeken van handelswaren ten bate van winkeliers en in het algemeen van hen, die rechtstreeks in het klein aan de verbruikers hunne waren verkoopen, onverschillig of die personen al of niet tevens een ambacht of een tak van klein Nijverheid uitoefenen, mits hunne zaken niet van zoodanigen grooten omvang zijn, dat naar het oordeel van den Minister van Landbouw, hijverheid en LIandel bemoeiing van het bu reau te hunnen behoeve is uitgesloten. Art. 2. Het bureau kan ook onderzoekin gen verrichten ten behoeve van Rijksinstellin gen, welke niet vallen onder de in artikel 1 gegeven omschrijving,, indien de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel daartoe ver lof heeft verleend. Art. 3. Zij, die een onderzoek wenschen zenden franco aan het Bureau een schrijven, vermeldende hun naam, adres en beroep, als mede de vraag, die ze wenschen te stellen, zonder daarbij alsnog het te onderzoeken mon ster te voegen. Art. 4. 1. Het Bureau zal den aanvrager die behoort tot de in art. 1. genoemde cate gorieën van belanghebbenden, daarop toezen den eene verklaring, inhoudende a. dat de aanvrager winkelier is (althans zijne waren rechtstreeks in het klein aan de verbruikers verkoopt) of klein industrieel b. dat de aanvrage uitsluitend geschiedt tot zijne persoonlijke voorlichting c. dat de mededeelingen van het Bureau door hem niet zullen worden gebezigd tot aan prijzing der waar, in welken vorm ook en bevattende voorts zoodanige vragen, als het Bureau nuttig acht den aanvrager te stellen. Tevens zal het Bureau den aanvrager voor zooveel noodig aangeven, in welke hoeveel heid en in welken vorm een monster van de te onderzoeken waar moet worden ingezonden. 2. Aan aanvragers, behoorende tot de in art. 2. genoemde categoireën van belangheb benden, stelt het Bureau de in elk bijzonder geval wenschelijk geachte vragen of geeft het de noodige aanwijzingen in zake de,even tueel in te zenden monsters. 3. Indien dit door belanghebbenden wordt gewenscht, kunnen de monsters vanwege het Bureau worden genomen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar Staatscourant no. 17. He Rijksmiddelen. Nadat de opbrengsten ten bate van de schat kist gedurende de achtereenvolgende maanden van het afgeloopen half jaar steeds een vrij sterke afname hebben aangetoond, komt de laatste maand van 1921 geen verrassing brengen. Het was wel te verwachten, dat de baten ook in December niet gunstig zouden zijn, eensdeels omdat de economische toestand over de gansche wereld sedert November 1920 maand op maand zorgwekkender is geworden en op de tweede plaats omdat de bronnen, waardoor een groot gedeelte der sterke achteruitgangen moest worden gecompenseerd, eveneens minder gun stig werkten en langzamerhand voor de naaste toekomst weinig bemoediging schenken. In de dagen van groote winsten en der weder- ontwikkeling, kort na het beëindigen van den oorlog, sneed in ons land, evenals elders, het mes van twee kanten. De bronnen, die met het zaken leven verband hielden, vloeiden mild, terwijl aan den anderen kant de daardoor verhoogde directe belastingen en de verschillende accijnzen krach tig medewerkten tot de ontvangst van enorme bedragen. Thans echter is het zakenleven door de heerschende tweespalt in Europa en het vast- geraken van den monetairen toestand tot stil stand gedoemd, waarvan de gevolgen zich in de schatkist-ontvangsten duidelijk weerspiegelen. In plaats dat ditmaal van een verhooging van 6 8 millioen kan gesproken worden, wijst het totaal der gewone opbrengsten een 2.74 millioen kleiner bedrag aan dan in de maand December 1920 36.405.872 tegen ƒ41.151.277 Wat zeer de aandacht trekt is, dat de ontvang sten over het geheele jaar 1921 voor het eerst sinds vele jaren, met 1.60 millioen bij die over 1920 ten achterstaan, aangezien de opbrengsten in totaal 438.021.692 groot was tegen 439.623. 862 het vorig jaar. Alle gunstige resultaten, in het begin van 1921 nog verkegen, zijn derhalve aan het einde weder te niet gedaan. Als eerste nadeelige factor gold in de afgeloopen maand dé opbrengstderregistratierechtenwegens den absoluten stilstand op emissiegebied en ter effectenbeurze bovendien 'hebben de overgan gen van goederen in geen ruime mate plaats gehad. Aan registratierechten ontving de schatkist ditmaal 3 millioen minder, ƒ2.423,181 tegen 5.226.588 in December 1920. De opbrengst dezer rechten heeft ditmaal wel den doorslag gegeven tot de mindere ontvangsten in totaal. De andere rechten hebben elkaar vrijwel opgeheven. Vrij gunstige resultaten werden nog met de inkomstenbelasting bereikt, aangezien dat middel ongeveer 1 millioen meer opbracht, 5.089.254 tegen 4.063,262 daartegenover echter staat het, dat de personeele belasting met 3 ton ten achter bleef 272 millioen tegen 3.06 millioen en de dividend- en tantiemebelasting ongeveer 8 ton minder opbracht, 2.67 millioen tegen 3.48 millien. De grondbelasting bracht 1 ton minder op, 1.2 millioen tegen 1.3 mil lioen. Van de accijnzen stond dat op suiker met 'n accrés van 1.3 millioen vooraan 4.75 mil lioen tegen ƒ3.46 millioen verleden jaar. Deze aanwinst werd op zijn beurt weder teniet gedaan door een verlies van 7 ton op het gedistilleerd, 7.2 millioen tegen 8.5 millioen en verder door een achteruitgang van 4 ton op het geslacht, dat f 743.451 opbracht, tegen 1.18 millioen in December 1920. De rechten op den invoer stonden vrijwel met verleden jaar gelijk, 3.3 millioen tegen 3.4 millioen. De zegelrechten stonden bijna 6 ton ten achter, 1.2 millioen tegen 1.88 millioen. De andere verschillen zijn niet noemenswaar dig. De belastingen in verband met de buiten gewone omstandigheden,' waarvan alleen de O.W. belasting is overgebleven, brachten 3.008.014 op over het geheele jaar 1921 82.413.414. Aan opcenten ten bate van het leeningsfonds kwamen binnen 7.965.995 over het geheele jaar 117.428.849. (Tijd.) De Binnenvaart. Maandagavond heeft de Centrale Schippers- bond te Amsterdam een openbare vergadering gehouden ter bespreking van het wetsontwerp op de Binnenvaart. De heer H. Worms, redacteur van het bonds blad „De Schipper", wees op de maatrege len, die in den oorlog tot op heden van regeeringswege waren genomen met betrek king tot de binnenscheepvaart. Hij was Van oordeel, dat de tegenwoordige rijks bemoeiing niet heeft kunnen beletten, dat de particuliere binnenschippers ten prooi vielen aan de willekeur van de zijde der tusschenperso- nen uit het bedrijf. Het verderfelijk bevrachten in kroegen neemt hals over kop toe en de toe standen van voorheen keeren langzamerhand terug. In den breede ging spr. het wetsontwerp na, dat hij zeer onvoldoende achtte, daar het slechts een wettelijke grondslag wil zijn voor den wan toestand in de binnenschipperij. Belangrijke zaken als een van rijkswege vastgesteld uniform- charter heeft de minister niet aan de orde ger steld. Verder meende spr., dat het bevrachten op de rijksbeurzen niet moest beperkt worden tot de scheepsbevrachters, maar dat het, om alle geknoei tegen te gaan, noodzakelijk is, dat in het wetsontwerp wordt bepaald, dat alle be vrachtingen van massagoederen op de rijksbeur zen zouden plaats hebben. Om een rechtmatige verdeeling der werkzaam heden te verkrijgen, achtte hij een verplichte beurtregeling onder de noodige waarborgen ge wenscht. Daar de minister voor opgevorderde schepen zelf de bevoegdheid wenscht te hebben deze tegen een vastgesteld tarief en volgens numme ring te bevrachten, achtte spr. een rechtsgrond aanwezig om dit uit te breiden tot alle vaartui gen, bestemd voor het massavervoer. Tenslotte besprak spr. de actie, die tegen het wetsontwerp is ontstaan. Hij was van oordeel, dat de belangen der verschillende belanghebben den niet alle op een lijn kunnen worden gesteld. Voor de grootste groep van belanghebbenden, de particuliere binnenschippers, is een duurzaam wettelijke regeling van het binnenscheepvaart- bedrijf van het grootste belang. Bij schriftelijke stemming werd daarna de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen. De openbare vergadering enz., gehoord de bespreking inzake het wetsontwerp met betrek king tot de Binnenvaartovertuigd, dat een. duurzame wettelijke regeling voor de binnen- öcbipperij noodzakelijk is, van oordeel, dat het wetsontwerp de in-slechte toestanden voor de overgroote meerderheid van belanghebbenden in de binnenvaart., n.l. de particuliere binnen schippers, zeer onvoldoende wenscht te regelen, dringt er bij de Tweede Kamer ten sterkste op aan, zoodanige wijzigingen in het wetsontwerp aan te brengen, dat, le. alle bevrachtingen van het massavervoer in de binnenvaart dienen te geschieden op de rijksbeurzen. 2e. De bevrachtingen op de rijksbeurzen plaats hebben volgens beurtregeling. 3e. De regeering in overleg met handel en schippersorganisaties tarieven zal vaststellen, welke bindend worden gesteld bij de bevrach tingen. Russiseh-Ncderlandsche handelsbetrekkingen. Naar de „Ekon. Schisn." meldt, hebben de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Rusland thans een aanvang genomen. Op het oogenblik bevinden zich Nederlandsche handels- Vertegenwoordigers te Moskou, terwijl Krassin zich naar Den -Haag zal begeven, waar hij met de regeering over het sluiten van een Neder- landsch-Russisch handelsverdrag, zal onderhan delen. Het commissariaat voor buitenlandschen handel is voornemens in Nederland een partij koloniale waren, waaraan Rusland dringend be hoefte heeft, te koopen, in ruil waarvoor het hout en grondstoffen naar Nederland wil leveren. Het blad wijst erop, dat de omstandigheden zeer gunstig zijn voor een levendigen ruilhandel tusschen Rusland en Nederland. Uitgetrokken typografen. Naar wij vernemen, hebben behalve het I. V. V., ook het N. V. V., het A. N. V. en het R. K. V. V., op een daartoe door de typografen- organisaties gedaan verzoek, zich bereid ver klaard hun invloed aan te wenden, om alsnog te trachten, voor de uitgetrokkenen in het boek drukkers!) edrijf steun te verkrijgen. Een uit voerig adres is aan den minister van Binnen- landsche Zaken verzonden, waarin gewezen wordt op de, naar adressanten meenen, onjuiste en onbillijke beslissing in deze door hem geno men. Tevens wordt Verzocht om een onderhoud. De hoofdbesturen van de patroons der ar beidersorganisaties in het boekdrukkersbedrijf zullen te Amsterdam bijeenkomen, ter bespre king van het door den minister ingenomen standpunt. Tweede Kamer-verkiezingen. Aan de „Nieuwe Venl. Crt." is medegedeeld, dat de samenstelling \an de R. K. candidaten- lijst van het politiek advies in Limburg verzet zal ondervinden. Dit blad meent verder te weten, dat de heer König, als de Verkiezingen in het nadeel van de rechterzijde mochten uitvallen en deze regee ring zou moeten heengaan, niet in de politiek zou blijven. Nu mr. dr. J. van Best, zij het als no. 4 op de lijst LeeuwardenGroningenAssen is ge plaatst, houdt dit de erkenning in, dat hij niet onwaardig wordt geacht, lid van de katholieke partij in de Kamer uit te maken. Uit een kring der Nederlandsche katholieke kiezers zeiven wordt dus de gedachte, die het Bossche Kies- kringbestuur heeft geleid, openlijk gedesavou eerd. In Den Bosch immers werd mr. dr. van Best geweerd, in Groningen is hij toegelaten, en deze toelating werd op de vergadering van den Algemeenen Bond, blijkens het Politiek Advies, eenstemmig bekrachtigd. (Tijd). Naar de „N. Tilb. Crt." verneemt, heeft het Kamerlid A. H. A. Arts, volgend schrijven ge richt aan den voorzitter der R. K. Ki'esvereeni- ging aldaar. „Hiermede breng ik ter uwer kennis, dat ik als lid der R. K. Kiesyereeniging bedank. Ik verzoek derhalve de door mij geteekende ver klaring terug". Hieruit volgt, schrijft genoemd blad, dat de heer Arts geen lid meer zijnde van de R. K. Kiesvereeniging, ook niet meer kan geplaatst worden op de groslijst der R. K. Kiesvereeni ging, en hij dus geheel vrij komt te staan. De landbouw en de Kamers van Koophandel. De „N. Crt." verneemt, dat tusschen de ver tegenwoordigers van handel en industrie en v an landbouw, veeteelt en zuivelbereiding in Overijsel overleg zal worden gepleegd om te komen tot het indienen van een candidatenlijst voor de Kamers van Koophandel te Zwolle, Deventer en Hengelo. Het reservekader. Volgens de „Avp." ligt het in de bedoeling, voor het reservekader onderscheidingsteekenen in te voeren. Deze zouden bestaan uit een patje op de kraag, zooals thans door de cadetten gedragen wordt. Op de kraag van de overjas zal een drie hoek van treskoord worden aangebracht, terwijl een oranje zijden kokarde op de kepi zal worden gedragen. Paspoorten. Volgens „Het Volk" is tegen 1 Maart aan verschillende beambten, te Roosendaal werk zaam bij de controle van paspoorten, ontslag aangezegd. Men leidt hieruit af, dat een nieuwe vereenvoudiging der pasformaliteiten op komst is. Steun aan industrieën te Amsterdam. In de gistermiddag te Amsterdam gehouden raadsvergadering us medegedeeld, dat B. en W. van Amsterdam voornemens zijn om met financieele hulp van de regeering aan d# induetri- ën die kunnen bewijzen, dat geen winst wordt gemaakt, steun te verlcenen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. UIT ROTTERDAM. Naar aanleiding van het praeadvies van B. en W. op de door den heer J. ter Laan in gediende motie tot heropeningderonderhandelin- gen betreffende de overneming van de aandeelen en obligatiën der R. E. T. M„ wordt door de heeren mr. S. J. L. van Aalten en F. L. D. Ni- vard de volgende motie voorgesteld „De Raad, overwegende, dat na de door de R. E. T. M. aangegane 7 pet. obligatieleening ad f 4.000.000 een heropening der onderhan delingen met de R. E. T. M. niet meer op de basis van het voorstel van B. en W. van 8 Maart 1921, als in de motie-ter Laan bedoeld, kan geschieden dat evenwel, indien door de gemeente op re delijke voorwaarden, hetzij de aandeelen der R. E. T. M. tot een nominaal van ƒ4.000.000 (eventueel ook de alsnog uitstaande obliga tiën der R.E.T.M. of een gedeelte daarvan) zouden kunnen worden aangekocht, hetzij het bedrijf der R. E. T. M. op andere wijze zou kunnen worden overgenomen, daarmede het belang der gemeente zou gediend zijn, en dit te meer waar de R. E. T. M. verklaard heeft zich gedurende de laatste jaren harer concessie op het standpunt te moeten stellen dat zij geen uitbreidingen meer ter hand neemt, waartoe zij niet uitdrukkelijk ingevolge de con cessie-voorwaarden verplicht is dat ter beoordeeling van de vraag of de voorwaarden, waarop eventueel een aankoop of overname kan geschieden redelijk zijn, 'n onderzoek omtrent de verschillende in de door den Raad aanvaarde motie-Richters c.s. ver melde punten van nut kan zijn Noodigt B. en W. uit de onderhandelingen omtrent de overname van de aandeelen of van het bedrijf der R. E. T. M. te heropenen en aan den Raad bij de mededeeling van den uitslag dier onderhandelingen tevens te rap porteeren omtrent de in de motie-Richters c.s. vermelde punten, enz." UIT DELFT. Te Delft hebben gistermiddag eenige honder den werkloozen gedemonstreerd. De stoet trok omstreeks 2 uur naar het stadhuis, waar het college van B. en W. in vergadering bijeen was. Een delegatie uit de betoogers werd bij B. en W. toegelaten. Zij bepleitte steun aan de werkloozen door verschaffing van productieven arbeid. De burgemeester beloofde het mogelijke te zullen doen om werk te verschaffen. Getracht zal worden spoedig te beginnen met de ophoo ging van den Wippolder ten behoeve van den woningbouw. Gemengd Nieuws. Groote brand te Ti el. Gisternacht tegen halfdrie ontdekte een surveilleerend agent van politie brand in den winkel van de drogisterij der firma G. W. Caron in de Kleibergstraat en bewoond door de familie LI. v.d. Pool. Om die familie te wekken, sloeg de agent een der groo te winkelruiten in, echter zonder gevolg. Daar na ging hij een buurman wekken, die over den muur klom en door het inslaan van een ruit der achterkamer de bewoners wekte. Was dit even later gebeurd dan zouden man, vrouw en kind verloren zijn geweest. De brand, die volop voedsel vond in den grooten voorraad chemicaliën en verfstoffen, breidde zich over het geheele perceel uit. De vlammen sloegen tot aan de overzijde der ta melijk breede straat, waar de ruiten der hui zen sprongen en een begin van brand ontstond. Brandmeester Taselaar was spoedig met zijn spuit op het terrein en weldra volgde de ge heele brandweer, maar aan blusschen viel niet meer te denken. Evenmin kon voorkomen wor den, dat de daarnaast gelegen zaak in galan- teriën van den heer J. W. Tennissen werd aan getast, en eveneens afbrandde. De aangrenzende zaak van den heer M. Bont hond kreeg echter eenige brandschade. Niet tegenstaande het stille weer, sloegen de von ken en brandende stukken hout over de geheele stad. Tegen zes uur was het gevaar voor uit breiding geweken. In de laatste eeuw heeft zoo'n felle brand de stad niet geteisterd. De schade is zeer groot. Branden. Dinsdagavond is het zes- klassige houten schoolgebouw in de Frans Llals- straat te Utrecht eigendom van de Utrechtsche Schoolvereeniging, tot den grond toe afgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het te hard stoken der kachels. Om 4 uur werd de school gesloten en om 8 uur ontdekte een voorbijganger den brand. De hitte was zoo ge weldig, dat van tal van huizen aan de overzijde de ruiten sprongen. Het schoolgebouw was verzekerd. Gisterochtend is in de Japanlak- en vernis- fabriek van de firma Schreuder, Co, te Schoon hoven, na een kleine ontploffing, brand uitge broken. De stokerij brandde geheel uit. Er zijn twee personen gewond, van wie een zekere van der Leeden ernstig. De spuiten, die assistentie kwamen verleenen, konden niet spuiten op de brandende olie, en moesten zich bepalen tot het behouden van de omliggende gebouwen. Hospi taal soldaten verleenden assistentie. De oorzaak is waarschijnlijk daarin gelegen, dat door ziekte van den stoker een reserve-stoker aan het werk was. Dit is de derde maal, dat irj, deze fabriek brand is uitgebroken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2