begrooting en door bet brengen van economische offers, bereid is een rechtvaardige oplossing van het vraagstuk van herstel mogelijk te maken. ITALIË. Naar Belga uit Rome seint, heeft een lawine het spoorwegverkeer van Milaan naar Dromo d'Ossoln (het Italiaansch-Zwitsersche grenssta tion) gestoord. Men is reeds met het opruimings- werk begonnen. GRIEKENLAND. De correspondent van de „Matin" te Bel grado verneemt, dat tijdens het laatste ver blijf van koning Alexander op het slot Sinaia een onderhoud plaats had tusschen hem, den koning van Roemenië en den kroonprins van Griekenland. Tijdens de besprekingen werd er op gewezen, dat het aftreden van den koning van Griekenland een gunstigen invloed zou hebben en dat een militair verdrag tusschen Roemenië, Zuid-Slavië en Griekenland zou kunnen worden gesloten om den huldigen bezitsstand op den Balkan te waar borgen. EGYPTE. Reuter meldt uit Cairo Van de 108 personen, welke tijdens de Decem- bertroebelen gearresteerd waren, zijn er 51 door den krijgsraad tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld drie tot 12 maanden, vijf tot 18 maanden en 1 tot één jaar. Binnenland. Van het Ilof. H. M. de Koningin heeft zich bij de plechtige uitvaartdienst voor de zielerust van Z. H. den Paus, dezen morgen om half elf in de kerk van de parochie van den H. Jacobus in de Parkstraat te Den Haag, doen vertegenwoordigen doör den grootmeester van Hr. Ms. huis graaf Du Monceau Z. K. H. de Prins was vertegenwoordigd door zijn adjudant jhr. Von Mühlen. H. M. de Koningin Moeder liet zich vertegen woordigen door Haren Ceremoniemeester Jhr. Mr. A. G. Scbimmelpenninck. De werkloosheid. De Steenkolenhandelaarsvereeniging teRotter- dam heeft tegen morgen haar varend personeel den dienst opgezegd. De schippers kunnen met gezinnen aan boord blijven wonen, maar moeten als tegenprestatie het schip zonder eenige vergoe ding schoonhouden. De koningin naar Denemarken. De Koningin is volgens de ,,N. R. Ct." voor nemens in Juni a.s. gevolg te geven aan een uitnoodiging van het Deensche Kon. paar, om een bezoek te brengen aan Denemarken. Wellicht zal dit bezoek gevolgd worden door een uitstapje naar Noorwegen. Actie tegen duur reizen. Aan de beide Kamers der Staten-Generaal is door het comité van Actie tegen Duur Reizen en Duur Vervoer, van welk comité voorzitter is mr. K. v. Peski en 2e secretaris mr. J. Bentfort v.Val- kenburg een adres gericht, waarin als 't oordeel van 't comité wordt uitgesproken, dat door het opvoeren der tarieven van de spoorwegen het beoogde doel vermeerdering van inkom sten allerminst wordt bereikt, integendeel het reizigersvervoer daardoor afneemt, het goederenvervoer verminder, j a zelfs over andere havens, als b.v. Hamburg, Bremen en Antwerpen wordt geleid. Speciaal voor de groote havensteden die ten gevolge van den oorlog reeds met zoovele moei lijkheden hebben te kampen aldus heet het in het adres is dit allerverderfelijkst. Consulaten. Bij Kon. besluit is de heer F. Aschenbrenner benoemd tot consul der Nederlanden te Brünn. Het resoort van het consulaat omvat Moravië. Arbeidswet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschede heeft namens de overige K. v. K. in Twenthe en Oost-Geldeiland een adres tot de Staten-Generaal gericht tot wijziging van de 45-urige in een 48-urige arbeidsweek. De K v. K. en F. te Utrecht, aan welke dit adres om adhaesie was gezonden besloot zelve een adres tot de Staten-Generaal te richten met verzoek een wekelijkschen arbeidstijd van minstens 48 uren vast te stellen, terwijl de eventueel noo- dige ruimere arbeidstijd moet geregeld worden overeenkomstig de behoeften van elk bedrijf. Gedurende de hierover gevoerde discussies werd o.a. betoogd, dat de industrie aan 48 uur per week zelfs niet genoeg heeft en dat voor het continu-bedrijf zelfs minstens 56 uur noodzakelijk is. Hierdoor neemt niet alleen de werkloosheid toe, hierop werd reed3 gewezen door mr. Smeenge in de zitting der Eerste Kamer van 29 December 1921 maar dit zal tevens ten ge volge hebhen, dat de gemeentefinanciën dier steden in nog ongunstiger toestand zullen ko men te verkeeren, mede tot duurzaam nadeel van den Staat, wat bij de definitieve regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente zal blijken. Het adres wijst er op, dat de Minister van Waterstaat, door de verhooging te hebben goedgekeurd, blijkbaar niet inziet, dat de be stendiging van de hooge tarieven strijdt met de belangen van Staat en Maatschappij, Handel en Industrie, en \erzoekt de Staten-Generaal maatregelen te nemen, dat zoo spoedig moge lijk tot een tariefsverlaging van 10—20 worde overgegaan. Aan de leden der Kamers zal een afschrift van het request worden toegezonden alsmede aan de Kamers van Koophandel. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Liefdadigheidspredikatic. Het R.K. Parochiaal Armbestuur maakt be kend dat de liefdadigheids-predikaties voor de R. K. Armen worden gehouden niet op 29 Januari, maar op Zondag, 5 Februari, a.s. De 42-jarige ijzerwerkerJ. v. D., heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn portefeuille inhoudende ruim 6000 Mark en papieren. Gistermorgen viel de 30jarige vrouw B. S. wonende Leliestraat alhier door de gladheid in de Hagastraat zoodanig tegen de straat, dat zij haar bewustzijn verloor. In een groentenwinkel in de nabijheid werd zij binnen gedragen. Na daar eenige oogenblikken te hebben vertoefd was zij in zooverre hersteld, dat zij kon huiswaarts keeren. UIT ROTTERDAM. Verschenen is het Rapport van den directeur van gemeentewerken, den heer A. C. Burgdorffer, d.d. 10 October aan den wethouder van plaatse lijke werken uitgebracht over het o everver- bindingsplan der commissie, waarin wa ren vertegenwoordigd de Vereeniging Nieuw- Rotterdam, eenige architecten-vereenigingen en de Kamer van koophandel. De directeur bestrij dt de in dat plan voorgestane oeververbinding van het Willemsplein uit en treedt in een nadere verdediging van de door B. en W. voorgestelde verbinding van de Boompjes uit. UIT DELFT. In de perserij van de Fransch-Hollandsche Oliefabrieken te Delft, ontstond gisteravond brand ten gevolge van kortsluiting bij het ver leggen van kabels. Drie werklieden kregen ern stige brandwonden twee hunner zijn naar het ziekenhuis Bethep vervoerd. De brand werd spoedig gebluscht. UIT HOEK VAN HOLLAND. Gisteravond om 61/2 uur ontstond een felle brand in het kantoor van het openbaar cx- portslachthuis. Door het optreden van den heer Snijders, den directeur, die direct ter plaatse was, werd de geheele administratie in vei ligheid gebracht. Tengevolge van den wind sloeg de brand over naar het naastliggende woonhuis. De spuit van den Nieuwenhoek be gon te half acht uur het blusschingswerk. Omstreeks elf uur had men de brand vrijwel onder de knie. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Bij de directie van de N.V. Vlaardingsche Stoomvisscherij is heden bericht ontvangen dat haar stoomschip „Gesina" VI 80 teIJmuiden is binnengekomen met verlies van den 28-jarigen matroos Coenraad Jans, die door een stortzee overboord is geslagen en ver dronken. In het hospitaal te Kerkrade overleed de 2o-jarige echtgenoote van zekeren H., aan bloedvergiftiging aan een arm. Het echtpaar I-I. was pas 7 maanden gehuwd. Te Nieuw Weerdinge is Maandag het 10- jarig dochtertje van den heer Kooistra door het ijs gezakt en verdronken. - In deOosterstraat te R'd. kwam gisteren de 56- jarrige Th. W. van de Sophiakade door de glad heid te vallen. De man kreeg een schedelbreuk en was bijna onmiddellijk dood. Diefstal Dezer dagen zijn aan de Rijksmunt te Utrecht een aantal nieuw geslagen halve guldens ontvreemd. De dader is reeds aangehou den het was een werkman, die bij de Munt in tijdelijken dienst was. Verschillende der munt stukken waren in de stad reeds in betaling gegeven. De dader werd ontdekt door de acti viteit van een kassierster in een winkelzaak, bij wie door een buurman werd geinformeerd of een in betaling gegeven halve gulden wel goed was. Zij belde de Munt op, de werkman werd wat aan de praat gehouden en spoedig had daarop de arrestatie plaats. Gestikt. Te Haarlem is Woensdagmorgen den 22 -jarigen schippersknecht uit Wilnis in het vooronder van zijn schip liggende in het Spaarne, gestikt gevonden door kolendamp. In zijn woning aan de Eerste Middelland straat te Rotterdam is gistermorgen dood ge vonden de heer D. W. B. tengevolge van gas- verstikking. veroorzaakt door een lek in de gas leiding. Dr. Rommeny constateerde den dood. Tragisch. De oude v.d. B,, die op het postkantoor te Bennekom zijn ouderdomsrente ging halen, had juist de daartoe dienende kwitan tie geteekend, toen hij ineen zakte en op hetzelf de oogenblik stierf. Wagon in brand. De sneltrein Nijme gen—Amsterdam welke daar om 8.41 u. arri- veerd, werd gisterenavond te Weesp opgehouden opdat onder een derde klasse rijtuig vlammen uitsloegen. De wagon werdop het station uitge schakeld, terwijl de trein met een half uur ver traging de reis naar Amsterdam voortzette. Storing electrische stroom. Ten gevolge van een brand in het transformatie- huisje te Heerlen, vanwaar de electrische stroom aan de gemeente Maastricht wordt geleverd, was Maastricht van gistermiddag een uur tot bij zessen van electriciteit verstoken. Auto te water. Door de gladheid ge raakte gistermorgen half negen aan den Nieuwen Uitleg te Den Haag een auto der firma Stapel te water. De chauffeur sprong op het laatste oogenblik uit de auto en kreeg geen letsel, terwijl de in zittende, de Zeer Eerw. Pater C. Bulten O.F.M. pastoor der parochie van de H. H. Anthonius en Lodewijk aan de Princessegracht, die de H. Communie bracht naar een zieke met de auto te water geraakte, doch door den melkbe zorger van de Sierkan J. Scheffelaar en eenige andere te hulp gesnelde arbeiders gered werd. Nadat pastoor Bulten op het droge gebracht was, heeft Zijn Eerw. eerst nog de H. Communie naar de zieke gebracht, waar hem vanuit de pastorie droge kleeren werden gebracht. De aan de pastorie ontboden geneesheer con stateerde geen letsel, doch schreef den pastoor eenige rust voor om van de schrik te bekomen. (Msb.) Treinvertraging. Woensdagavond is door verkeerden wisselstand op het rangeer terrein in de Watergraafsmeer een locomotief ontspoord, waardoor de hoofdsporen versperd werden. Eerst des morgens om 7 uur was de versperring opgeheven en het gevolg was, dat alle ochtendtreinen in de richting Hilversum eenige uren later vertrokken. Valsche bankbiljetten van 60 Daar nog steeds blijkt, dat er valsche bankbil jetten van 60.in omloop worden gebracht en nog van vroeger in omloop zijn en menigeen hiervan de dupe wordt, is het niet overbodig een ieder aan te raden bij het in ontvangst nemen van zulke bankbiljetten goed toe te zien, dat men geen valsche biljetten in de vingers gestopt krijgt De gedurende den laatsten tijd in de omgeving aangetroffen valsche bankbiljetten zijn goed nagemaakt en bevatten zelfs, al is het dan minder duidelijk, het watermerk. Daarentegen is het papier van mindere kwaliteit en gaat dit spoedig stuk, terwijl die biljetten de serie- letters O.N. dragen en de dagteekening 1 Maart 1912 is. Longontsteking. Terwijl te Amster dam de eigenlijke griep langzaam afneemt, zijn de longontstekingsgevallen onrustbarend toegeno men. Werden tot voor eenige dagen 7 h 8 patiën ten per dag naar de gasthuizen vervoerd, Woens dag bedroeg dit aantal 17. Brand te Hoorn. Gisternacht is te Hoorn het perceel van den antiquair G. Vlekke Jr. tot den grond afgebrand. In de belendende verfwarenfabriek is een gedeelte van de aanwezi ge grondstoffen verbrand. Acht kinderen moes ten met levensgevaar gered worden. Het blus schingswerk werd zeer bemoeilijkt, doordat bij het instorten van den gevel het bovengrondsche electrische net naar beneden kwam. Hierbij lie pen de brandmeester-generaal en de commissaris van politie eenige kneuzingen op.De brand is ont staan in een schoorsteen. Het drankverbod op IJsland- Jon Magnusson, de eerste minister van IJsland heeft te Londen, waar hij vertoeft, aan een ver slaggever van de „Sunday Express" gezegd, dat IJsland op economische gronden het drankver bod moet opheffen, omdat Spanje geen IJsland- sche visch wil koopen, zooiand de Spannsche wijn wordt geweerd. Ook heeft het verbod onder de armere bevolking van IJsland groote ontevredenheid gewekt. De alsche munters. In aansluiting met een desbetreffend bericht dezer dagen in ons blad gemeld kan thans worden gemeld dat het gerechtshof te Dusseldorf de vervaardigers van valsche Nederlandsche bankbiljetten gestrafd heeft. Voor allen werden Verzachtende omstan digheden aangenomen, zoodat zij slechts tot ge vangenisstraf Werden veroordeeld, terwijl het strafwetboek anders tuchthuisstraf voorschrijft. De zwaarste straf was twee jaar en zes maanden gevangenisstraf en vijf jaar eerverlies, de minste twee maanden gevangenisstraf. Bij alle 18 veroordeelden werd de voorloopige hechtenis in mindering gebracht, zoodat slechts zes hun ner in hechtenis Heven. Het hoofdproces, gericht tegen de overige 30 beklaagden, begint in Maart. Houthandel. De herleving van den Zweed- schen houtuitvoer, die in het begin van Augustus intrad, blijft voortduren. Van 1 Januari tot einde Juli werden uitgevoerd 200.000 standards. De maanden Augustus en September 175.000 stand ards. De cijfers van de maand October zijn nog niet gepubliceerd, doch de activiteit aan de Zweedsche houtmarkt gedurende October zul len het exportcijfer ongetwijfeld belangrijk op- Aoeren. Brand inhet theater te Dessau. De Berlijnsche correspondent van de „Tel." meldt omtrent den brand in het theater te Dessau In den laten avond was het geheele gebouw door het vuur Vernield.Alleen devoorgevel is nog staan de gebleven. De aangrenzende con ertzaal is ech ter door het vuur gespaard. Het is gebleken, dat het gebouw niet aan de Veiligheidsvoorschriften van de brandweer vol deed en wanneer de brand ware uitgebroken tijdens een voorstelling, dan waren er zeker honderden menschenlevens te betreuren ge weest. Thans heeft de ramp zich tot enkele dooden beperkt. Het verkoolde lijk van de zan geres Herking heeft men later onder de puin hoop en teruggevonden. De toonoelkapper wordt nog vermist. Vele personen, die op het oogen blik, dat. de brand uitbrak, in het theater aan wezig waren, liepen verwondingen op, De di recteur van den schouwburg werd zelfs zoo zwaar gewond, dat men aan zijn behoud twij felt. Men vermoedt, dat er zich nog meer doo den onder de puinhoopen bevinden. Het aan tal gewonden heeft men evenmin reeds geheel kunnen vaststellen. Aan het reddingswerk hebben ook de soldaten van het te Dessau liggende regiment deelgeno men. Een drietal soldaten, dat hiermede bezig waren, zakte door een trap en werd onder de brandende neerstortende balken bedolven.slechts met de grootste moeite mocht het gelukken, hen uit hun benarde positie te redden. Zij waren met ernstige brandwonden overdekt. Oude Engelse he oorlogssche pen. Naar het „Acht Uhr Abendblatt" uit goe de bron verneemt, heeft een groot Duitsch con cern, waartoe de grootste ijzer- en staalfirma's van Duitsch-land behooren, van de Engelsche admiraliteit een groot aantal oudeEngelsche oor logsschepen voor oud ijzer opgekocht. Volgens dit bericht zouden door dit concern niet minder dan een dertigtal oude Engelsche oorlogsschepen zijn opgekocht, met een totale tonnage Van 180.000 ton. Tot deze schepen behooren ook eenige torpedojagers van de jaarklasse 1918 en eenige linie-schepen van een ouderen da tum. De totale koopprijs voor deze schepen be draagt ongeveer 1jz millioen pond sterling, hetgeen volgens de tegenwoordige valuta onge- veel gelijk staat met 400 millioen papieren mark. Het doel van dezen aankoop zou zijn om de Duitsche ijzer- en staalindustrie aan grond stoffen te helpen. Vijf van de aangekochte schepen zijn reeds in een Duitsche haven aan gekomen, met de slooping waarvan reeds een aanvang is gemaakt. Deze zal plaats vinden onder controle van de Intergeallieerde Commis sie in Duitschland. Het wereldduurrecord. De Ame- rikaansche vakbladen bevatten verschillende bij zonderheden over de wereldduurrecordvlucht van de vliegers Stinson en Bertaud. Betreffende de vlucht zelf verklaarde Bertaud aan een dag bladcorrespondent „De eerste vier uur dat we in de lucht waren, vlogen we op slechts 50 70 voet hoogte. De sneeuwstorm die toen woedde, was zoo zwaar, dat we, wilden we de aarde niet uit 't oog verliezen onmogelijk hooger konden gaan. Meermalen moesten we uitwijken voor kerktorens en schoorsteenen. Op een oogenblik dat ik stuurde, raakte het toestel bijna den ouden schoorsteen van het C mp Mills Hospital. Onze eerste groote moeilijkheid deed zich voor om 2 uur in den morgen, toen de olie van de hulp tank door de koude zoo dik werd, dat ze moei lijk doo. de leiding kon. We spraken er over om te landen, maar besloten toch liev r zoo lang in d lucht te blijven als de motor het zou uit houden. Terwijl een van ons stuurde, was de ander bezig de 5 gallon olie bevattende blikken, waar in we extra gaten hadden geslagen, in de tank te leegen. Met dit werkje dat door de dikte van de olie heel lang duurde werden onze han den, die ijskoud waren geworden, weer wat gevoeliger. Het rondvliegen boven de zelfde omgeving was erg eentonig, vooral toen het duister begon te worden. De vermoeienis door de koude was echter ontzettend. We durfden echter niet te gaan slapen, daar we vreesden na die rust het toestel niet meer te kunnen bestu ren. Toen we onze vlucht aanvingen, liep de motor 1400 toeren op het einde van de vlucht 1075 toeren. Normaal gebruikt onze motor 17 gallons benzine per uur. Door nu met gedeelte lijk afgesloten gastoevoer te vliegen verbruik ten we per uur slechts 12 gallons. Gedurende de vlucht werd slechts weinig ge sproken, totdat we wisten dat we het oude re cord van 24 uur hadden geslagen. We draaiden ons om en schudden elkaar toen hartelijk de hand. Van al het voedsel dat voor de vlucht meegenomen was, werd niets gebruikt. Alleen werd wat warme koffie gedronken." Tegen elf uur 's morgens van 30 December dwong een fout in de olie-leiding, waarmede ze al sedert 3 uur des morgens bezig waren geweest, te landen. Dit geschiedde om 11 uur 17 min. 50 sec. De vlucht had toen precies 26 uur 19 min. 35 sec. geduurd. Beide vliegers waren bijna blind van de olie. Stinson had vier bevroren vingers en waggelde toen hij weer op den grond stond. Zijn vrouw kwam met sandwiches aanloopen, maar hij was te ver moeid om te eten. Vóór alles wilde hij slapen en ging dan ook dadelijk naar zijn woning. Ber taud voelde zich wat beter, en was nog in staat zich door reporters te laten interviewen. Ech ter waren beiden stokdoof. Zoowel Edward Stinson als Lloyd Bertaud zijn lang in de aviatiek werkzaam. Stinson heeft gedurende den oorlog meer vliegers op geleid dan wie ook. Hij is ook een der aller beste stunt-vliegers. Gedurende zijn 10-jarige loopbaan als vlieger heeft hij nog nimmer ook meer iets gebroken. Stinson is de broeder van de vermaarde Amerikaansche vrouwelijke vlie gers, Catherine en Marjorie Stinson. Ook Ber taud hoeft als instructeur veel ervaring. In October won hij in Omaha de 140 mijlAmerican Legion Aerial Derby. Beide vliegers zijn 27 jaar. Het vliegtuig waarmede ze hun wereldrecord vlucht maakten, was een geheel metalen J. L- 6-eendekker van den contructeur John Larsen. Ofschoon gebouwd in Amerika is het toestel een getrouwe copie van den Duitschen Junker. De vlucht is 50 voet, de lengte 31 voet. De mo tor is een Duitsche 185 paards B. M. W. Geheel geladen woog het toestel 5400 lbs. Toch kwam het bij den start na een aanloop van 230 meter van den grond. Er was 360 gallons benzine aan boord, voldoende voor 36 uur, en 28 gallons olie. De afstand die afgelegd werd bedroeg 2200 mijl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2