op vAk&tUlf'BM'vyfede wtJiMMuM. Schiedamsche belang óp 't oog hebben gehad en er, om een handelsterm te gebruiken, naar hunne meening, voor Schiedam hebben uitgehaald, wat er in zat; evenwel, en hier kom ik tot de kern van onsmee- ningsverschil, wij meenden, dat er veel meer inzat dan er werd uitgehaald. Onze Kamer heeft zich nimmer verklaard tegen eene belangenregeling, ook al werd daar door de mogelijkheid van eigen exploitatie van den Maasoever oostelijk van de Voorhaven afgesneden, doch zij heeft er alleen met nacruk op gewezen, dat de prijs, waarvoor Schiedam's medewerking werd gekocht, haars inziens veel te laag was. Te veel is uit het oog verloren, dat Rotterdam Schiedam, en niet Schiedam Rot terdam noodig had, Welk feit door den Rotter- damschen Burgemeester bij de behandeling van het voorstel in den Raad aldaar volmondig werd erkend. Dat wij bij de motiveering onzer meening duisteren unkaufmannisch te werk zijn gegaan, kan ik onmogelijk toegeven. M. H.de vraag of een deel van het erfgoed onzer vaderen voor een schotel linzen of voor een behoorlijken prijs werd verhandeld blij ft er 'n van appreciatie. Hopen wij, ondanks onzen twijfel, dat de afgesloten transactie het Schiedamsche belang zal blijken te dienen en dat de groote mannen, waarover van uit het College bij her haling werd gesproken,is men daar mogelijk niet te veel onder den indruk van die grootheid wat welwillender over Schiedam zullen gaan den ken tot nu toe heeft Schiedam de warmte van hun belangstelling nimmer gevoeld. De heer Jac. J. S. Engering dankte den voorzitter voor de wenschen,tot de leden gericht, en voor het verslag, door hem uitgebracht, en wenschte hem wederkeerig toe, dat 1922 een bevredigend jaar voor hem moge zijn. Vervolgens besloot de Kamer adhaesie te be tuigen le. aan een adres der Kamers van koophandel en fabrieken te Enschede, Hengelo, Borne, Almelo, Rijssen, Goor, Delden, Neede, Winters wijk en Oldenzaal d.d. Januari 1922, waarin deze Kamers op de daarin vermelde gronden en op aandringen, de Arbeidswet, welke thans een 45-urige week vast stelt, te wijzigen en de 48 Urige daarin vast te leggen. 2e. aan een door de Kamer van koophandel en fabrieken te Breda, namens de gecombineerde vergadering der Kamers van koophandel en fabrieken in Noord-Brabant, gehouden te Breda op 16 December 1921, tot Z. E. den Minister van Arbeid in verband met de wijziging en aanvulling van de Stoomwet gericht adres d.d. 23 December 1921, waarin om de daarin aangevoerde redenen Wordt verzocht, deze wijziging voor zooverre zij betreft de betaling van het toezicht door de Industrie, in te trekken. Naar aanleiding van het schrijven der Kamer, d.d. 21 December 1921, waarin zij Z. E. den Mi nister van Waterstaat nogmaals verzocht om te willen bevorderen, dat met het oog op de belan gen van Schiedam aan de bij Koninklijk Besluit van 19 Maart 1914 no. 21. ingestelde Staats commissie betreffende verkeerstoestanden in en nabij Rotterdam eenige ingezetenen van Schie dam zouden worden toegevoegd, was een mis sive ingekomen, d.d. 5 Januari 1922, waarin voornoemde Minister mededeelde, dat tot zijn leedwezen geen gevolg kon worden gegeven aan bet bij dat schrijven gedaan verzoek. De door den secretaris ontworpen rekening der Kamer over 1921 werd, na door de heeren Jac. J. S. Engering en S. C. van Waalwijk van Doorn te zijn onderzocht en in orde bevonden, vastge steld in ontvangsten op 1239.321/2, in uitgaven op 1221, 49 en als sluitende derhalve met een batig saldo van 17.8372-Zij zal aan denGemeen- teraad ter goedkeuring worden gezonden. Wijl bij de rondvraag geen der aanwezigen het woord verlangde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Jubileum. Gistermorgen werd het 25-jarig directeurs jubileum van den heer C. J. Wouterlood op kerkelijke wijze herdacht. Onder de Hoogmis, die voor den jubilaris Werd opgedragen, hSd deze beneden in de Kerk plaats genomen, wat hem de laatste reeks van jaren wel niet dikwijls zal zijn overkomen. t Zangkoor voerde onder leiding van den heer G. Landsbergen op meer dan voortreffelijke wijze de Triniteitsmis van Hub. Cuypers uit, waarvan de tenor-solo's schitterend door den heerJos. Holthaus werden gezongen. Ook zong laatstge noemde onder 't Offertorium nog een door hem 2®lf gecomponeerd „Jesu, dulcis memoria", zeer mooi van toonzetting. Voor de TI. Mis was reeds door 't koor de nVeni Creator" van Beitjes gezongen en na de Mis kregen we nog de „Laudate" van Ruygrolc te hooren. Vervolgens had in de pastorie nog een receptie plaats, waarop de jubilaris door den Zeereerw. heer Pastoor en den heer M. Melchers nogmaals hartelijk werd toegesproken en de fcfngers hem huldigden met een Cantate, op mu ziek van Goris en op woorden van den heer van der Kraan, medelid van het Frankelandsche koorgezelschap. Op sublieme wijze bleek hier weer, hoe hoog de directeur staat aangeschreven. Alberdingk-Thym. tie sluitingsvoorstelling van het blijspel-con- c°urs had een uitverkocht huis, waarschijnlijk omdat de jubilaresse thans zelf optrad met het kluchtspel in 2 bedrijven „De Keizer Komt". In het eerste bedrijf wordt 's keizers komst in Rrummelstein aangekondigd en zien we burgo- meester en notabelen vergaderen om de noodige Voorbereidselen voor een waardige ontvangst te treffen. Daaronder komt ook een diner voor, daaraan Hannes, de knecht uit' Brumme'stein's herberg, dolgraag mee zou aanzitten. Óp, aan raden van een vriend besluit hij daarom zelf voor keizer te spelen en nog wel op denzelfden dag. In het tweede bedrijf verwekt dan het telegram, dat 's keizers vervroegde komst meldt, groote consternatie in Brummelstein, temidden waar van de keizer, alias Hannes, met zijn adjudant arriveert. Als ze, na de aanwezigen te hebben heengezonden, het inderhaast bereide feestmaal aan 't verorberen zijn, worden ze door een te legram van den echten keizer ontmaskerd Alhoewel A. Th. o.i. wel gelukkiger in haar keuze van stuk had kunnen zijn, viel het spel zeer te loven. Vooral Hannes, de knecht, was uitstekend, maar Hannes, de keizer, zou zeker geen vorstelijken indruk, zelfs niet op de Brum- melsteiners gemaakt hebben. Na de pauze had de jury met het bestuur der feestvierende vereeniging op het tooneel plaats genomen en nam haar voorzitter, de heer Ever- wijn, het woord om A. Th. in z'n tweeledige functie als voorzitter der jury en van den Ned. R. K. Tooneelbond met jaar jubileum in vleien de bewoordingen geluk te wenschen en haar een herinneringsmedaille te overhandigen. Vervolgens zette hij in den breede de wijze uit een, waarop de jury te werk was gegaan. We stippen er slechts van aan, dat ze als grondslag had genomen de typeering, rolkennis, uitspraak, samenspel, regie, tooneelschikking en keuze van stuk, voor welke 7 factoren elk 10 punten, dus max. 70 ptn. konden worden behaald. Hij wees op de algemeene fouten en bij de overhandi ging der prijzen elke vereeniging ten overvloede op de door haar in 't bijzonder gemaakte. Na de prijsuitreiking nam de heer Mouwens als lid van het Best. v.d. Ned. R. K. Volksbond het woord om „A.Th." namens dat bestuur en namens de afd. Schiedam in het bijzonder nog een lang bloeiend bestaan toe te wenschen. Tenslotte sprak de heerVermunicht, voorzitter van „A.Th." een woord van dank aan allen, die tot het welslagen der wedstrijden hadden mee gewerkt en aan degenen die medailles hadden beschikbaar gesteld, waarna men voldaan huis waarts toog. Alberdingk Thym kan met genoegen op haar zeer geslaagde jubileumviering terugzien. De uitslag der wedstrijden is als volgt Eereprijs, benevens prijs voor de best spelende vereeniging onderafd. v.d. Ned. R. K. Volksbond en prijs voor beste rolkennis „Vader Kolping", Leiden, met 37 punten le prijs, benevens prijs voor de best spelende vereeniging niet-onderafd. Ned. R. K. Volksbond en regisseursprijs „Joost van den Vondel" Rotterdam met 34 pun ten 2e prijs, benevens prijs voor beste keuze van het stuk „Vondel", Vlaardingen met 33Va punt3e prijs en prijs voor Ned. Taal „St. Genesius" Voorschoten met 31 punten 4e prijs „St. Willebrordus", Scheveningen met 30 punten 5e prijs „St. Genesius" Delft met 2972 punt. 6e prijs A „Vondel" Leiden met 23 punten.6e prijs B „St. Genesius" Leiden met 22 punten. De prijs voor beste uitbeelding werd toegekend aan den heer C. van Brecht van „St. Genesius" Voorschoten, die voor de beste speler eener niet bekroonde vereeniging aan den heer v. Gaaien van „St. Bonifacius" Loosduinen, terwijl de kapper van „St.Genesius"Delft met den kappers- prijs ging strijken. Opening It. K. Jongenspatronaat Parochie O.L.Vr. Visitatie. Gisteravond werd in het gebouw van het R.K. Weeshuis, de vernieuwde zaal ten dienste van het R. K. Jongenspatronaat „St. Aloysius" van de parochie O.L.Vr. Visitatie, officieel geopend. Nadat de ZeerEerw. heer pastoor Schraag een openingswoord had uitgesproken, werd op plechtige wijze het H. Hartbeeld geintroni- seerd, en de zaal ingewijd. Na het plechtige volgde het gezellige deel van dezen avond. Door de nieuw opgerichte tooneelclub werden eenige zeer aardige stukjes ten gehoore gebracht, welke zeer in den smaak der aanwezigen vielen. De muziekver„St. Ambrosius" luisterde den avond op. Door den weleerw. heer Kap. Wiemers werd een woord van dank gericht tot allen, die hadden medegewerkt, om dezen feestavond te doen sla gen, daarbij ook voor den steun van de parochia nen, inzonderheid van den heer L. S. Verschuren, lid van de commissie voor het Patronaat. Aanbesteding. Door het Architectenbureau Jos. de Jonge te Rotterdam is voor rekening van de Vereen, voor Geref. Schoolonderwijs te Schiedam aanbesteed de bouw van een nieuwe schoö'. De uitslag Was als volgt W. A'eman Schiedam 88.310.G. IT. Kie viet, Rotterdam 89.220.L. Stapel, Middel- harnis 89.750.v. d. Kaaden en den Hollan der, R'dam 89.980.A. Rothfuss, Delft 92.300.— v. Bake1 en Huyser, R'dam 93.500. Kanters en Osseweijer, Oude Tonge 94.000. W. Groenewegen, R'dam 94.800.K. Oos- terhoff en J. Kooien, Schiedam 95.000. J. en P. v. d. Mcrwe, Dubbeldam 96.880. Slavenburg en Scheurkogel, Schiedam 97.000. A. den Ouden, Moerkapelle 98.200.J. Bok horst, Schiedam 98.350.L. J. v. Ameijden, Schiedam 99.500.TI. Breur G. M. Gzn., R' dam 102.700.Bos en Hoogstad, Rotterdam 109.365.A. Timmermans en R. Kooy, Schiedam 112.900.fa. G. A. v. d. Wilde, R'dam 114.980.— Vergadering. Men verzoekt ons, nogmaals de aandacht te vestigen op de groote Vergadering der A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje te hoi den op morgenavond half acht in.de groote zaal v.d. R.K. Volksbond,en waarop zijne Excell. de heer A. W. F. Idenburg 't woord zal voeren. mcoüiI9S IW« 9»b ^moJmcmvo use mo A De toegangds vpon jedenifln-geiestverwanten, zoo wel mannen als vrouwen, vrij. UIT ROTTERDAM. In de Vrijdagavond gehouden jaarvergade ring van de afdeeling Rotterdam van den Algem. Ned. Typografenbond werd de vol gende motie met algemeene stemmen aange nomen „De afdeeling Rotterdam van den Alg. Ned. Typografenbond, in jaarvergadering bijeen op Vrijdag 27 Januari 1922 kennis genomen hebbende van het bericht, voorkomende in de pers d.d. 26 Januari 1922 over de bijeenkomst van de vertegenwoordi gers van de werkgevers- en werknemersorgani- satiën gezien, dat in deze bijeenkomst door de werkgevers-vertegenwoordigers gepoogd is de werknemers-vertegenwoordigers te winnen voor werktijdverlenging en loonsverlaging, van oordeel, dat noch loonsverlaging, noch werktijdverlenging dan slechten bedrijfstóe- stand afdoende kan verbeteren en evenmin de levenstandaard loonsverlaging wettigt besluit zich ten krachtigste te zullen ver zetten tegen alle pogingen, welke in deze rich ting zullen worden ondernomen, en tevens deze motie op te zenden aan het hoofdbestuur en de pers. Naar de „Rotterd." verneemt, zijn de terrei nen aan den Coolsingel nabij het Hofplein, waar op eenige winkelhuizen zouden worden gebouwd, en welke grond zou vallen in een eventueele onteigening ten behoeve van het plan-Berlage, verkocht aan den heer D. H. M. Reese, exploi tant van koffiehuizen, die het plan zou hebben, er een restaurant op te richten. INGEZONDEN. Vcrldezing van leden voor het grootbedrijf van de Kamer van koophandel en fabrieken voor de Beneden-Maas. Mijnheer de Redacteur, Mag ik u beleefd opname verzoeken van het onderstaande ter toelichting van deinditnummer van uw blad voorkomende advertentie, houdende oproep tot eene samen spreking in zake de can- didaatstelling voor de Kamer van Koophandel voor de beneden Maas. Bij voorbaat dank. Op 7 Februari a.s. moet de candidaatstelling plaats hebben. Het zoude zeer zeker gewenscht zijn, indien de verkiezing bij enkelecandidaatstel- ling kon geschieden, hetgeen natuurlijk alleen mogelijk is wanneer overeenstemming omtrent het aantal en de personen der candidaten wordt bereikt. De nieuwe Kamer zal tellen 22 leden, waarvan 11 voor het groot en 11 voor het kleinbedrijf. .Naar ik verneem, is voor het kleinbedrijf eene •regeling getroffen en ten einde voor het grootbe drijf ook daartoe te geraken is de verga dering op Donderdag a.s. bijeengeroepen. In overeenstemming met de cijfers aangegeven door de kiezerslijst voor het grootbedrijf heeft Schiedam recht op 5 plaatsen in die afdeeling, op welke basis, volgens stellige toezeggingen, overeenstemming bereikbaar is. In verband met het zoo even genoemde cijfer had ik mij gedacht eene verdeeling van onzen handel en industrie in 5 groepen te weten lste. IJzerindustrie en Scheepsbouw, 2de. Branderij en Distilleerderijbedrijven, 3de het Bankwezen, 4de de Glasfabricage, 5de Handelen grootwinkelbedrij f Wanneer nu de belanghebbenden bij deze 5 groepen zouden willen samenspreken tot aan wijzing van hun candidaat, van wiens toestem ming tot aanvaarding der candidatuur zij ver zekerd moeten zijn, dan zoude ons werk a.s. Donderdag-avond al zeer gemakkelijk zijn en zal m.i. aan billijkheid en neutraliteit recht weder varen. Laat mij nog even verklaren dat, waar van mij als voorzitter der oude Kamer deze oproep uit gaat, ik daartoe de vrijheid gevoel, omdat ik met de huidige Kamer ten grave wensch te dalen en dus geen candidatuur zal aannemen. Met Hoogachting. Schiedam, 30 Januari 1922. Gemengd Nieuws. Schip gezonken. Vrijdagavond half acht heeft op de rivier voor Dordrecht een aanvaring plaats gehad tusschen de «van Antwerpen naar Rotterdam gaande goederen boot „Telegraaf V" der firma Baardman te Rotterdam en de van Zwijndrecht dwars de rivier overstekende boot „Industrie III" der firma Den Duytsen aldaar. Laatstgenoemd vaartuig werd midscheeps geramd, bleef aan de piek van de „Telegraaf" hangen, werd door deze boot naar den Dordtschen wal gedragen viel toen Van de piek af en zonk. Aan boord bevonden zich o.m. eenige honderden balen bloem en vier ton ijzer. De „Telegraaf' be kwam geen avery. De oorzaak der aanvaring ligt bij den kapitein der „Industrie die zon der licht voer. Proces-verbaal is opgemaakt. Ernstig ongeluk in een bios coop. Te Washington is wegens den hevigen sneeuwval het dak van een bioscoop tijdens de voorstelling gestort. Er werden bij deze ramp 69 personen gedood, terwijl het aantal gewonden ruim 100 bedraagt. Ongelukken. De heer J. H. Hoesen Korndoffer is op de Heerengracht te Den Haag door de gladheid gevallen en korten tijd daarna overleden. Hij was 47 jaar oud en hoofdcommies bij het Departement van Justitie. SPORT. T.H.O.R. De Schiedamsche vereeniging voor Lichamelij ke Opvoeding gaf Zaterdagavond met haar leden in de groote zaal van den R. K. Volksbond een best geslaagde, uitvoering. Onder de lustige muziek van een goed or- chestje kwamen de dames- en heeren-gymnas- ten, Voorafgegaan door het met eere-teekenen behangen vaandel in marset -tempo op 't tooneel, wat een kranigen aanblik bood. De voorzitter de heer Th. van Woerkom trad vervolgensnaar voren en hield een korte openings speech. Hij heette de talrijke aanwezigen, o.w. op de eerste plaats den geaebten heer burgemeeste;, hartelijk welkom en releveerde o.m., dat T.H.O.R thans kampioen was van den Zuid-Holl. Atble- tiek-Bond. Verder wees hij er nog op, dat •vanwe ge 't overgroote aantal aspirantleden (220) door deze nog een extra avond zou worden gegeven, Vastgesteld op 11 Febr. e.k. Dan begon de afwerking van bet program. De heeren toonden hun kunnen in zet r zwaar uit te voeren vrije oefeningen, ringenwerk (hoek, plank,|zwikken enz.), rekturnen (o. m. reuzen zwaai) en brugturnen, welke kranige praestatie s door 't publiek enthousiast werden ontvangen. De dames op haar beurt gaven schitterende be wijzen van bekwaamheid in brugturnen, knots oe fenii gen (zeer rhytmisch, op de maat der muziek) en staafoefeningen. Voor de pauze werd verder ook nog de Danza de las paridas door heeren en erna een Elfenrei (doordame")gegeven. Maar juist wao ieder druk bezig zijn hersens te pijnigen met 't uitzoeken der beteek enis van dat vreemde woord „Paridas", toen er plotseling een minder aangenaam voorn 1 plaats had. 't Was reeds vrij warm in de zaal en men verlangde naar wat koelte, waarvoor men een der bovenste raampjes voor in de zaal wilde openzetten. Dit openen schijnt echter te vlug te zijn geschied, de ruit barstte en de stukken kwa men in de rijen van het publiek te recht. Mej. P. liep hierdoor een vrij diepe wonde aan arm en been op, de heer S. een kleine hoofd- en hand- wonde, terwijl de jongej. V. ook nog haar pols bezeerde Goed beschouwd echter liep het inci dent gelukkig nog al vrij goed af en kon na eeni- gen consternatie met de Danza de las paridas be gonnen worden. 't Was een allerkoddigste dans, van bakers met hun baby's, welk geestig opgezet plan grooten bijval oogstte. Ook de zeer mooi gedanste Elfen- rei viel erg in den smaak. Nog verdienen hier genoemd te worden een tweetal slotstanden der heeren, en bovenal de naam van den directeur, den heer B. Florijn, bij wien de leiding van het geheele program in uit stekende handen was. Na afloop van het meer ernstig gedeelte, bleef men nog langen tijd genoeglijk bijeen. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan. 26. Cornelis z.v. W. Snij ders en J. de Korver, Sterrenbosch. Jan z.v. M. Noordijk en J. C. Staub, Nassaustraat. 28. Alida Liduina d.v. L. J. van Gerven en G. Hogenboom, Hoofdstraat. Johannes z.v. D. Groeneveld en A. van Wijnen, Burgemeester Knappertlaan. 428ste Staatsloterij. Trekking van Maandag 30 Januari 1922. Priis van 1000 3935 11340 12084 18226 - 400 1421 6150 9294 11391 19105 - 200 2723 6628 7619 8259 20176 20905 - 100 1421 2077 3344 3440 4866, 4978 6191 6689 9957 13460 15819 15969 17335 17418 Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 30 Jan. v.m. 3.54, n.m. 4.01. 31 Jan. v.m. 4.26, n.m. 4.29. 1 Febr. v.m. 4.52, n.m. 4.57. 2 Febr. v.m. 5.23, n.m. 5.31. 3 Febr. v.m. 5.57, n.m. 6.10. 4 Febr. v.m. 6.35, n.m. 6.53. 5 Febr. v.m. 7.22, n.m. 7.48. SCHIEDAM, 28 Jan. Aangekomen zeelichter „Frisia", kapt. J. Karreman, van Liverpool, geladen met 1200 tons grondnotenolie, per sleep boot „Enak", voor de N. V. „Schieveem", aan de Wilhelminahaven. s.s. „Trito," geladen met machinerieën van Glasgow voor de N. V. Scheepsbouw Mij „Nieuwe Waterweg" alhier. SCHIEDAM, 29 Jan. Vertrokken Japansch s.s. „Matsuye Mam", kapt. T. Shiratori met restant lading stukgoederen naar Hamburg. SCHIEDAM, 30 Jan. Vertrokken zeesleep boot „Enak" naar Hamburg. HAMBURG, 28 Jan. Vertrokken; zeelichter „Oder", met traan naar Schiedam. Handelsberichten! Beurs van Schiedam. Spiritui. SCHIEDAM, 30 Jan. Men noteert voor binnenl. spiritus, dir. levering f 82.50. Stemming kalm. Moutwqn. SCHIEDAM, 30 Jan. Men noteert voor Moutwijn 46 f 12. Stemming kalm. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.50 per ketel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden z= niet ge jpgF"plaatst wordt de kopy niet teruggegevt- B. A. J. WlTTKAMPF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3