DAGBLAD WOOM SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Woensdag 1 Februari 1922. No. 13250. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 c^nt, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. C. F. M. SCHRE1.J om vergunning tot oprichting van een wasch- en strijkinrichting in het pand Noordmolenstraat 60, kadaster Sectie A. No. 1641, met een elecromotor van 2 P.K., drijvende diverse werktuigen 2o. A. COPPENS om vergunning tot uit breiding van de inrichting tot het malen van granen en peulvruchten en tot het vervaardigen van maalmachines in het, pand Schie 9, kadaster Sectie B. No. 1314, met een electromotor van 20 P.K. ter vervanging van de bestaande van 5 P.K. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 15 Februari a.s., des voormid dags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die monde ling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot het beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondelinging toe te lichten. Schiedam, 1 Februari 1922. Buitenlandse!» Nieuws. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Heden (Woensdag) zullen twee volledige zit tingen van de ontwapeningsconferentie worden gehouden. Naar Reuter meldt is de vlootcommissie tot een overeenkomst gekomen, volgens welke de bestaande versterkingen op de Kurillen- eilanden (ten westen van Japan) en de Aleoe- ten (ten westen van Alaska) niet zullen wor den vermeerderd. Dit was de eenige kwestie, waaromtrènt tot dusver nog geen overeenstem ming was bereikt. DE CONFERENTIE TE GENUA. Havas seint uit Parijs Aangaande de conferentie van Genua wint in geallieerde diplomatieke kringen de meening meer en meer veld, dat de bijeenroeping eenige \ertraging zal ondervinden, aangezien Italië een moeilijke taak heeft met het oog op het groo- te aantal mogendheden, die uitgenoodigd zijn. Naar men zegt, zou de Engelsche regeeiing geen bezwaar hebben tegen uitstel, dat een nauwkeu riger voorbereiding zou mogelijk maken en hier door de kans op welslagen zou vermeerderen. Aan Fransche zijde schijnt men den wensch te koesteren, eerst de kwestie te willen rege len van het directe belang der geallieerden, alvorens het ontzaglijke werk te ondernemen voor het herstel van Europa, dat nog in een ver verschiet ligt. DUITSCHLAND. Wolff seint uit Berlijn De rijkspresident heeft Dr. Walter Rathenau tot- minister van buitenlandsche zaken benoemd. De dreigende spoorwegstaking. Omtrent de stakingsbeweging bij de spoorwe gen meldden de Berlijnsche bladen nog, dat een gedeeltelijke staking naar alle waarschijnlijkheid niet te vermijden zal zijn. Onder de leidende personen in het hoofd bestuur van den Bond van spoorwegperso neel behoort bij deze nieuwe stakingsbewe ging een zekere Menne, dezelfde, die tijdens de nationale vergadering te Weimar een staking onder het spoorwegpersoneel heeft uitgelokt en toen zich zelf had benoemd tot president der spoorwegdirectie te Erfurt. Het bestuur van het Duitsche Vakverbond zal zich nog over de sta king definitief uitspreken. De directies der spoorwegen, aldus seint Wolff uit Berlijn, hebben alle noodige maatrege len genomen om het spoorwegverkeer zoo goed mogelijk gaande te houden, voornamelijk de ver zorging met kolen en levensmiddelen. Alle leden van het spoorwegpersoneel, die in staat zijn om locomotieven te rijden, ook de hoo- gere ambtenaren, zullen zonder aanzien des persoons, tijdelijk dienst moeten doen en ook moeten zij gereed staan om zoo noodig technisch behulpzaam te zijn bij reparaties e.d. Ter bescherming der arbeidswilligenzalgroene politie gerequireerd worden. De kwestie van de spoorwegstaking is gisteren ook in de centrale commissie van den Rijksdag besproken. Mueller (Soc.) zeide dat de rijksorganisatie van het personeel de staking sinds lang heeft voorbereid. De socialistische partij zal de gestelde eischen echter niet steu nen. Barrer, de socialistische eere-minister, eoemde de staking een aanslag tegen het volk. Aanneming der eischen zou het rijk op 50 a 60 milliard komen te staan. De regeering zal zich met alle haar ter beschikking staande middelen verzetten. ENGELAND. De parlementaire medewerker van de „Times" zegt, dat de globale bezuiniging op de regeerings- uitgaven, zooals deze dooi de Geddes-commissie voor de bezuiniging is voorgesteld, de uitgaven van de verschillende departementen als volgt zal beperken. U|Op de^uitgaven voor de vloot zal 21 mil lioen pond sterling worden bezuinigd op die voor het leger 20 millioen pond op die voor het onderwijs 18 millioen pond op die der luchtvaart 5 1/2 millioen pond op die voor de oorlogspensioenen 3 1/4 millioen pond terwijl op de uitgaven voor de openbare gezondheid 21/i millioen pond sterling zal worden bezuinigd. Bovendien wordt voor de diverse staatsdepar- tementen nog een bezuiniging van 10 millioen pond sterling voorgesteld. ITALIË. Volgens de „Corriere d'Italia" heeft de Italiaansche minister voor de Posterijen thans een wetsontwerp opgesteld, strekkende tot overgave der exploitatie van het post- en tele graaf- en telefoonverkeer aan particuliere on dernemingen. Tot dusverre was dit staatsbedrijf. GRIEKENLAND. Volgens bericht uit Berlijn heeft Grieken land zich bereid verklaard, de bemiddeling der Geallieerden te aanvaarden in het con flict met Turkije. MEXICO EN GUATEMALA. De Mexicaansche legatie te Parijs bericht, dat zij van den minister van Buitenlandsche Zaken te Mexico City een telegram heeft ontvangen waar in nadiukkelijk wordt ontkend, dat de oorlogstoe stand zou zijn ingetreden tusschen Mexico en Guatemala. Staten-tieneraal. EERSTE KAMER. Zitting 31 Jan. 's avonds 8 u. 40 min. Paus Benedictus XV herdacht. Allereerst wijdde de voorzitter, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de volgende waardee- rende woorden aan den overleden Paus Benedic tus XV In 1914 mocht ik na het overlijden van Z. H. PausPius er op wijzen, hoe deze kerkvorst voor zijn streven naar den vrede zich een onver- welkbare krans verwierf. Thans staan wij in gedachten aan het graf van zijn opvolger, Paus Benedictus XV, naar wien in den verschrikke- lijken tijd, die achter ons ligt, millioenen men- sciien hoopvol opzagen. Als zichzelf opgewor pen bemiddelaar tusschen de oorlogvoerende vol ken, liet deze Paus geen gelegenheid voorbij gaan om het vredeswerk te bevorderen, om het lot van zwaar gewonden en krijgsgevangenen te verzachten. Hierbij kwamen zijn groote ga ven als menscb, als jurist, als diplomaat en als kerkvorst uit. De pers der geheele wereld huldigde als om strijd zijn groote gaven, als mede de wijze waarop hij deze ten bate der menschheid benutte. Met eerbied naderen wij dan ook het graf van den grooten doode. Wan neer de hartstochten zullen zijn bekoeld en de geschiedenis van Z. H. Benedictus XV zal wor den geschreven, zal eerst ten volle blijken, wat hij inzonderheid tot verzachting van het lot van de lijdende menschhied deed. Uit den grond van ons hart sluiten wij ons dan ook gaarne aan bij de ontelbaar velen die Zijn Heiligheid met dankbaarheid herdenken en wie zijn ver scheiden met leed vervult. Vervolgens verzoekt de voorzitter de heeren d'Aumale van Hardenbroek, De Boer en Blomjous zitting te nemen in de commissie tot onderzoek -van de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid voor Friesland E'. J. van Weideren baron Rengers. Na een korte pauze brengt de heer d'A u m a- le van Hardenbroek verslag uit van het onderzoek en wordt besloten tot toelating van het nieuwbenoemde lid. De heer Van Wel deren baron Ren gers wordt binnengeleid en legt de vereischte eeden af. J h r. M i c h i e 1 s van Kessen'ch. f De Voorzitter leest voor een juist bin nengekomen telegram meldende het overlijden van jhr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich- Hij wijst er op, dat dit geachte medelid in 1899 in de Kamer kwam als afgevaardigde voor Limburg en prijst hem verder als een zeer deskun dige op landbouwgebied en een vurig ijveraar voor verbetering van verkeersmiddelen. Regeling der werkzaamheden. ^Donderdagmorgen te elf uur wordt in open bare vergadering behandeld het ontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplicht. Verschillende wetsontwerpen worden vervolgens aangenomen, waarna de ver gadering wordt verdaagd tot Donderdagmorgen 11 uur. Binnenland, Ned.-Indie. In een onderhoud met den vertegenwoordiger van de Ind. Post, deed de heer E. A. Seilinga Azn. de president van de Javasche Bank, o.a. de vol gende mededeeling van zijn inzichten omtrent de huidige crisis. „Malaise is er, en malaise zal er nog wel eenigen tijd blijven. Maar en hierop vestig ik uw bij zondere aandacht mijn vaste overtuiging is het dat Nederlandsch-Indië in vergelijking met vele andere landen er volstrekt niet slecht voor staat Er zijn moeilijkheden, natuurlijk, maar die zijn niet zoo groot, of wij kunnen ze te boven komen. Wij behoeven volstrekt niet te wanhopen, aan het volslagen oeconomisch herstel in dit land. Uit elke crisis in de cultures is Indië sterker te voorschijn gekomen, de suiker-crisis van '84 veroorzaakte een hechte en gezonde basis voor de toekomst, en ook nu zal Indië zich weer her stellen. Want men vergete niet, dat. Insulinde tenslotte een rijk en vruchtbaar land is en dat het woord „malaise" niet inhoudt, dat de oeco- nomische toestand in Indië slecht zou zijn. Dat is niet het geval. De bevolking hongert niet, er is geen oeconomisch verval. Indië's oeconomi- sche gezondheid is volstrekt niet aangetast Het woord „malaise" beteekent hier feitelijk alleen, dat een betrekkelijk kleine groep beleggers financieel verliezen vaak zware verliezen heeft geleden, dat er procentsgewijs een zeer gering gedeelte van employé's ontslagen wordt, en dat hier en daar de salarissen iets terugloo- pen. Verder dat het een jaar van magere tan- tiéme's, of in 't geheel geen tantiemes,zal worden, en dat wij door den tamelijk wrangen, maar vol strekt niet onverteerbaren appel zullen moeten heenbij ten Onafwendbaren eisch acht ik het, dat de prij zen naar beneden gaan. En ze gaan ook. .daar helpt niets aan Neem eens eventjes den import- handel. Die verdiende in den oorlog, wat men noemtgeld als water. Het kón niet op. Toen kwam de daling, de koopmoeheid van het publiek De importeurs, rekenend op voortduren van den „boom", zaten met geweldige voorraden, duur gekocht, en aan groote contracten vast. Zij trach ten de prijzen op te houden. Maar de handelaars zonder „stock" koopen nu goedkoop, drukken de prijzen. En winnen den strijd. Wat de cultuur producten betreft, ook daarvan moeten de prij zen naar beneden het is onvermijdelijk. Dat maakt wel slachtoffers, maar niet heel veel. „Bovendien is het zelfs nu nog niet overal misère in de cultures. De Java-tabak ondervond eenigen tegenslag, de rubber had zwaar te lijden, de thee in de Preanger ligt stil, maar de Sumatra tabak mag volstrekt niet klagen. Ik ben overtuigd van Indië's goede kansen, tot de eerste landen te behooren, die de malaise te boven komen. De maatstaf, dien men kan aanleggen om de welvaart van een land te begrooten, om den toe stand van handel en industrie na te gaan, kan zeer verschillend zijn, maar nauw verband met welvaart en levendigheid van bedrijf houdt in ieder geval het transportmiddel. Druk vervoer op de spoorlijnen en met de schepen zoowel van goederen als van passagiers is steeds een gun stig teeken. Nu is het een feit, dat de „S.S." en bijv. de „Koninklijke Paket" moeten bezuinigen. Maar en dit is een punt van gewicht de bezuiniging geschiedt alleen uit wijs beleid en volstrekt niet, omdat de boel „en décadence" is, zooals ik u dadelijk met cijfers aan zal toonen. Nemen wij eens de S.S. Die heeft met één moeilijkheid te kampen een aanmerkelijk surplus aan perso neel. Men dacht in den ,,boom"-tijd, tot uit breiding te kunnen overgaan tot het intensiever maken van het spoorwegnet. Derhalve stelde men ingenieurs aan. Maar de malaise kwam en van eenige uitbreiding kan en mag onder de tegenwoordige omstandigheden, nu men in de eerste plaats moet werken op een sluitende be grooting, niets komen. Daar zit men met z'n ingenieurs Trouwens, de S.S. zit in vrijwel al haar gele dingen opgescheept met een teveel aan personeel bij ingekrompen dienst. Datkost geld, bar veel geld. Maar daaruit moet u niet afleiden, dat 't misère is met de S.S. dat er geen geld verdiend wordt. Integendeel. De winstcijfers bewegen zich volstrekt niet in dalende lijn. En met de andere spoorwegmaatschappijen is het net zoo.Een paar cijfers over de eerste 9 maanden van dit jaar en de daarop correspondeerende 9 maanden van het vorige jaar. De „N.-.I. Spoorweg-Mij", ontving over deze perioden resp. ruim elf millioen, en ruim zestien millioen dus een vermeerdering van ca.ömillioen. ook de „Deli Spoorweg Mij." ontving ruim 1 mil lioen meer, de „Semarang-Cheribon" eveneens Nu zijn weliswaar de tarieven verhoogd, maar die verhoogde tarieven worden dan toch maar betaald enhet geld komt in het laadje Ook de opbrengst van de in- en uitvoerrechten en accijnzen toont een vermeerdering, die aan merkelijk is. De opbrengst bedroeg voor Java en Madoera over de eerste 9 maanden van 1920 ruim 41 millioen, over denzelfden tijd in 1921 ruim 51 millioen. Derhalve een vermeerdering van 10 millioen. Voor de buitenbezittingen be droegen de .cijfers resp. rond 15 en 18 millioen ook dus een toeneming van 3 millioen. Deze cijfers wijzen niet op een wanhooptoestand in tegendeel. Begrijpt u me goed, ik wil niet trach ten te verkleinen, ik besef zoo goed als wie ook dat wij in een periode leven, waarin alleen door- zich, zuinigheid en hard werken ons uit de impas se kan helpen, maar ik wil er de aandacht op vestigen, dat van oeconomisch vervan hf-er niet gesproken mag worden, dat wij vertrouwen kunnen en moeten hebben in de toekomst van Ind'ë. Achter de wolken schijnt het licht. Cursussen vervolgonderwijs. Op de vragen van den heer Suring betref fende de toepassing van art. IV. 2e lid, van het Koninklijk besluit van 16 December 1920 in zake het „gelijktijdig" onderwijs geven door meer dan één onderwijzer aan een cur sus voor vervolgonderwijs, heeft de heer De Visser, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het volgende geantwoord Inderdaad heeft de ondergeteekende op een verzoek om inlichtingen van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap bij schrijven van 8 Juli 1921 geantwoord „De eisch, vervat in art. IV., 2e lid, van het Konink lijk besluit va 16 December 1920, dat aan een cursus voor vervolgonderwijs door meer dan één onderwijzer „gelijktijdig" onderwijs moet worden gegeven, is in dezen zin op te vatten, dat naast den onderwijzer, die als hoofd van een zoodanige cursus fungeert, nog een of meer andere leer krachten aan denzelfdcn cursus verbonden moeten zijn." Met dit antwoord acht hij den inhoud van de door den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Hilversum aan de besturen van instellingen of vereeni- gingen ter zake verstrekte mededeeling niet in strijd. Aangezien deze mededeeling in- tusschen het begrip „gelijktijdig" voorkomende in artikel IV, 2e iid, van het Koninklijk besluit van 16 December 1920, scherper formuleert, koinfj door de daarin gebezigde zeggingswijze de bedoeling van het atikel inderdaad beter tot haar recht. Het woord „gelijktijdig" in een anderen zin op te vatten dan in dien van „op dezelfde dagen en uren" is ook naar de meening van den Minister niet mogelijk. te Prof. Mr. B. II. Pekelharing f. Gisteravond is mr. B. H. Pekelharing Delft na een korte ongesteldheid overleden. Geboren te Krommenie op 17 Juni 1841 stu deerde de thans overledene aan de universi teit te Leiden, waar hij in 1862 tot doctor in de rechten promoveerde. Na vervolgens verschillende functie's be kleed te hebben, werd hij in 1874 benoemd tot hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, waar hij meer dan 30 jaar administratief recht arbeidswetgeving enz heeft gedoceerd.Ook vereerde men den professor met diverse eere functies, Prof. Pekelharing heeft verder o.a. deel uit gemaakt van de Staatscommissie in zake de droogmaking van de Zuiderzee, de Centrale commissie voor de wetgeving betreffende den waterstaat, Zijn streven sympathiseerde het sterkste met de socialistische theorieën. Nederl. Mij. voor handel en nijverheid. In de gister te Utrecht in het Jaarbeursge bouw gehouden buitengewone algemeene ver gadering der Ned. Mij. van Nijverheid en Ilandel werd een rapport uitgebracht, in zake de Bezui nigingsactie. De eerste helft van het werk was departe mentaal. In vele der 36 departementen der Maatschappij is een actie gaande, zoodat op allerlei plaatsen in ons land in de pers of door persoonlijk contact met overheden van ge meenten of provinciën propaganda gemaakt wordt. Door of met medewerking der Maat schappij wordt Ahans actie gevoerd in Haarlem, de Zaanstreek, Amsterdam, Breda, Zalt-Bom- mel, Hengelo, Zuilen, Zwolle, Deventer en Den Haag. Ook in Rotterdam, Utrecht, Groningen, Amersfoort, Apeldoorn, Delft Leiden en Gouda werden maatregelen genomen of zijn die in overweging. In sommige gemeenten mag de houding der autorotiteiten sympathiek genoemd worden el ders is zij afwijzend. De Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel zooals ieder weet een abso luut neutraal lichaam tot bevordering van volkswelvaart wordt soms zelfs gedood verfd met tyrannieke bedoelingen en invloeden als van Stinnes. Doch dit is veel beter dan doodzwijgen en juist een reclame voor de actie. Behalve door de leden der commissie wordt ook in vergaderingen het onderwerp ingeleid NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1