voor het lager onderwijs-, Hiervoor is noodig een technische herziening der wet, waarbij echter natuurlijk elke reactie tegcnde in 1920 tot stand gekomen bevrediging behoort te worden vermeden en waarbij ook de waarborgen vooi de deugdelijkheid van het onderwijs onaangetast moeten blijven. Het wil den Minister aanvanke lijk voorkomen, dat binnen die neutrale zone, be zuiniging mogelijk is le. door verruiming van den regel, gesteld in art. 8 der wet betreffende het maximum aantal leerlingen per school 2e. door verruiming van den regel, gesteld in art. 27, 2e lid der wet, betreffende het maximum aantal leerlingen bij combinatie van een school voor gewoon lager onderwijs met een in hetzelfde gebouw gevestigde u. 1. o. school. 3e. door verhooging van het minimum-aan tal leerlingen voor u.l.o. scholen terwijl nog andere punten worden overwogen. Wat de opmerking betreft dat het thans aan hangig wetsvoorstel zou strijden tegen art. 145 der Grondwet, wil het den Minister voorkomen dat die opmerking op een misverstand berust. Wordt dit wetsontwerp tot wet verheven, dan zal uit krachte van dezen tijdelijken maat regel geen enkel raadsbesluit tot het bouwen van nieuwe scholen door de kroon worden geschort of vernietigd. Integendeel zullen die besluiten, indien mogelijk, alsdan door de Kroon uitvoerbaar worden verklaard en zal slechts voor de gevallen van onnoodige kosten- opdrijving de tenuitvoerlegging van die be sluiten tijdelijk worden opgeschort. De minister koestert dan ook de hoop, dat de wet eer preventief dan repressief zal werken. Uit de V.D.-Partij. Jhr. dr. E. v. Beresteijn heeft aan het hoofd bestuur van den Vrijz. Dein. Bond naar aan leiding van het schrijven van 24 Januari aan het hoofdbestuur o.m. geantwoord, dat hij de overtuiging he ft, dat hij meer handelt in den geest van zijn kiezers, die zich destijds tegen het advies der partij hebben verzet, in dien hij zijn arbeid in de Tweede Kamer voort zet dan indien hij aan den aandrang van het hoofdbestuur gevolg geeft. Men meldt aan de „N.R.Crt.", dat het aan „Het Vaderland" ontleende bericht inzake de plaatsing van mr. Marchant, als no. 1 op de vrij zinnig-democratische candidatenlijst geheel on juist is. In de huishoudelijke vergadering van den Vrijz.-dem. Bond werd met 100 tegen 14 stem men besloten, dat de vergadering zelve zou aan wijzen, wie op de vandidatenlijsten de eerste candidaat zou zijn en vervolgens werd spontaan mr. Marchant als zoodanig aangewezen. Internat. Hof van Justitie. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin den 15den Februari a.s. een soiree te Hove geven ter ontvangt van de rechters in het Internationaal Hof van .Justitie en waarvan de plechtige opening op dien datum is vastge- stel. Hierbij zullen o.m. genoodigd worden het corps diplomatique, de leden van de Hof houding, de Ministers en andere hooge auto riteiten. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek, is voornemens, Dins dag 14 dezer in zijne ambtswoning eene soireé te geven ter eere van de leden van het Permanent Hof van Internationale Justitie en waarbij ook genoodigd zijn het corps diplomatique, de leden van de Hofhouding, de Ministers en andere autoriteiten. Bank voor Nederlandsehe Gemeenten. Nu bij K. B. van 14 Jan. '22 de goedkeuring is verkregen op de statutenwijziging der Ge meentelijke Credietbank, zal deze hare zaken onder geheel andere omstandigheden als „Bank voor Nederlandsehe gemeenten" voort zetten. Het doel der bank is Het verleenen van credieten aan of onder garantie van gemeenten, provinciën waterschappen en andere publiekrech telijke lichamen en vennootschappen, waarvan de aandeelen uitsluitend of althans voor het meeren- deel het eigendom zijn van publiekreehtelijxc lichamen, hetzij op geaccepteerde wissels of te gen promessen, hetzij door beleening van schuld brieven of anticipatiebiljetten of gedektdoor an dere zakelijke zekerheid, hetzij in blanco. Het overnemen van of deelnemen in geldleeningen ten laste van de hiervoren genoemde lichamen, alsmede het verleenen van haar tusschenkomst bij de afsluiting van die geldleeningen. Het ne men van gelden in deposito. Deze reorganisatie is voortgekomen uit be sprekingen tusschen de Regeering, de Neder landsehe Bank en de Vereeniging van Neder landsehe gemeenten, ten gevolge van de Ice- ningsmoeilijkhedenin den loop der laatste jaren ontstaan in 't bijzonder voor de gemeen ten. Daar genoemde instellingen het welslagen der bank alleszins zullen bevorderen, hangt haar succes voor een groot deel af van de mede werking, die de provinciën, gemeenten en waterschappen haar zullen verleenen. Een der eerste blijken van medewerking van deze zijde zal ruime deelnoming zijn in de uitgifte van aan deelen, waarvoor dezer dagen het prospectus verzonden is. De viootcomniissie. De Minister van Marine a.i., de heer Van Dijk heeft gister voormiddag in een der lokalen van het Departement geinstalleerd de bij Kon. Besluit van 24 Januari jl. ingestelde commissie tot het instellen van een onderzoek omtrent de aanwen ding van de voor de instandhouding van de zee macht gebezigde gelde en opgelegde persoonlijke diensten. Op 's Ministers installatierede werd geant woord door het Tweede Kamerlid, de heer C. van Voort van Zijp, voorzitter derzer vloot- commissie. Na afloop van de installat'e h'cld de com- m'ssie een korte eerste vergadering. Het Iloenieenselie gezantschap. Uit Boekarest wordt gemeld, dat hetRocxncen- sche Ministex-ie van Buitenlandsche Zaken be kend heeft gemaakt, dat, als uitvloeisel van de algemeene bezuiniging het personeel bij de lega ties zal worden beperkt. Als gevolg daarvan zal het gezantschap in Den Haag, met ingang van 1 Mei geheel worden opgeheven. De legatie te Brus sel zal de zaken voor Den Haag waarnemen. Rijksverzekeringsbank. Door den Minister van Arbeid is aan eexr commissie, bestaande uit de heeren V. Noest, voorzitter van het bestuur der Rijksverzeke ringsbank, K. Lindman, wiskundig adviseur bij die instelling mr. W. M. J. van Lutter- veld, lid van den raad van toezicht, op ge noemde instelling, dr. F. E. Posthuma, direc teur der Vereeniging „Centraal Beheer" en Jhr. mr. H. Smissaert, directeur der N. V. Verzekringsbank „De Nieuwe Eerste Neder landsehe" opgedragen een onderzoek in te stel len naar de billijkheid van de bestaande regeling betreffende de verdeeling deradministratiekosten voortvloeiende uit de uitvoering der ongevallen wet 1921 tusschen de Rijksverzekeringsbank en de bijzondere risico dragende organisaties. Nederland en de conferentie te Genua. Naar men verneemt heeft de Nederlandsehe Regeering in beginsel hare bereidverklaring tot deelneming aan de conferentie te Genua te kennen gegeven, doch daarbij tevens in het licht gesteld de wenschelijkheid van een nadere toelichting en preciseering van het uit gebreide programma met het oog op de bevorde- ring van een vruchtbare voorbereiding van den arbeid der conferentie. Internationaal Gerechtshof. Het Internatilnaal Gerechtshof van den Vol kenbond, dat den 15den Februari a.s. met groote plechtigheid in de groote rechtszaal van het Vre despaleis te 's-Gravenhage zal worden geopend, ontvangt nog steeds brieven en telegrammen uit politieke en intellectueele kringen over de geheele wereld, waarin gelukwenschen en gevoelens van voldoening tof uiting komen bij gelegenheid van deze eerste inleidende zitting van het Hof. Behalve telegrammen der Zweedsche en Deensche regeeringen, van de interparlemen taire gi-oep van de Zweedsche Diet en behalve de brieven van de Internationale Studenten- vereeniging te Oxfoi-d en van den Senaat der Leidsche Univei-siteit, zijn er sinds gisteren nog weer verscheidene telegrammen en brie ven van andere regeeringen en van gvoote internationale genootschappen ten Vx-edes- paleize geaiTiveei-d. De eerste minister van Noorwegen, de heer Bletz, drukt zijn vaste overtuiging uit, dat het Hof krachtig zal bijdragen tot de ontwikkeling van de vredesidee. De Deensche en Noorsche groepen der Inter- parlementaii'e Unie spreken er hare voldoening over uit, dat eindelijk een door haar sinds langen tijd gekoesterde hoop in vervulling zal gaan. Het Internationaal Bureau voor den Vrede te.Bern ziet in de definitieve instelling van het Parmanent Inteimationaal Gerechtshof het resultaat van een eeuwenoud pogen en tevens voor de toekomst een waarborg voor het be houd van den vrede. De heer d'Estournelles de Constant begroet de opening van het Internationaal Gerechts hof uit naam van een groot aantal leden van het Fransche Parlement en van vele Franschen in het algemeen, die aan de totstandkoming van een duurzamen vrede hun beste krachten hebben gegeven. Het tekort op de spoorwegexploitatie. Naar wij vernemen zijn door den minister van Waterstaat de hoofdbesturen der spoorweg organisaties uitgenoodigd, om heden met hem te confereeren over de voorstellen der spoorweg directie tot wijziging van den arbeidstijd. Het onderhoud heeft met ieder hoofdbestuur afzonderlijk plaats en zal telkens slechts een half uur duren. Bcgrooting van Buitenlandsche Zaken. De Tweede Kamer heeft besloten de Bcgroo ting. van Buitenlandsche Zaken te behandelen na de begrooting van Arbeid, waarmede zij thans bezig is. Bij de Begrooting voor Buiten landsche Zaken zal tevens aan de orde komen de interpellatie van den heer Van Ravesteyn over de houdixxg der Nederlandsehe delegatie op de conferentie te Washington. Collectieve arbeidsovereenkomsten. „Het Volk" meldt, dat door de arbeidersorga nisaties in de bouwvakken de landelijke collec tieve ai'beidsovereenkomst, die met 1 Mei a.s. afloopt, is opgezegd. In 't sclmjven aan de pa troons wordt, gezegd, dat men de overeenkomst niet ongewijzigd wenscht te verlengen. Hun voornaamste wenschen komen hierop neer Drie dagen vacantie per jaar met 100 pet. loontoeslag. Het geheele bouwbed ijf zal dan in het begin van- Augustus drie dagen stilge zet moeten worden. Tevens wordt voor alle beroepsgroepen in alle loonsklassen, (met uitzondering van de 6e loonklasse, die zou moeten worden opgeheven) 6 cent per uur loonsverhooging voorgesteld. De voorgestelde loonen zijn voor geschoolde arbeiders (timmerman, metselaar, betonwe - kers, vlechters, voegers en heiers) in eerste klasse 1.in de tweede klasse 93 cent, in de derde klasse 85 cent, in de vierde klasse 78 cent en in de vijfde klasse 71 cent. Voor de geoefende arbeiders (opperman, grondwerker, betonwerkers-oppei'- man) zijn deze loonen resp. 95, 87, 81, 74 en 67 cent. Ongeschoolde ai'beiders resp. 81, 75, 70, 64 en 58 cent. Door de R. K. en chr. arbeiders-organisaties zijn dezelfde wijzigingen ingediend, met dit vex-schil, dat inplaats van 6 cenf door hen 4 cent loonsverhooging wordt gevraagd. De R. K. orga nisatie vraagt bovendien kindertoeslag. Ook de landelijke collectieve arbeidsoveree- komst in het steenhouwersbedrijf is door de ox-ganisaties .tegen 1 Mei a.s. opgezegd. Ook hier wordt gevraagd drie dagen vacantie met 100 pet. loontoeslag en 6 cent per uur loons verhooging. Loosduincn bij Den Haag. De gemeenteraad van Loosduinexx heeft eer gisteren vergaderd ter bespreking van de grens regeling met 's-Gravenhage. Na eenige discussie, besloot de raad met 8 tegen 5 stemmen Gedeputeerde Staten te advi- seerexx Loosduinen en 's-Gravenhage tot één gemeente te verecnigen. Olievelden. Naar we vernemen heeft de Aardolie-Maat schappij maatregelen genomen om spoedig met de ontginning van de petroleumvelden in Djam- bi te beginnen. Kamers van Koophandel. Naar de Nieuwe Courant uit betrouwbare bron verneemt zal binnenkort een Koninklijk Besluit verschijnen, waarbij de wijze van verkie zing voor de kamei's vaxx koophandel eenige verandering zal ondergaan. Staten-Generaal, TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag, 1 Februari 1922. Z. H.Paus Benedictus XV herda h t De voorzitter houdt bij den aanvang der vergadering de volgende rede ter herin nering aan het overlijden van Z. H. Paus Be nedictus XV z.g. „Bij onze eerste samenkomst na het recés rust op mij de droeve plicht een woord van dankbare herinnering te spreken aan den gx-ooten Kei-kvorst, die Voor eenige dagen het st >ffelijke met het eeuwige Verwisselde. Paus Beneductus XV heeft in den verschi'ik- kelijken oorlogstijd onnoemelijk veel gedaan om het lijden te verzachten nu eens in het openbaar door zijn omzendbi-ieven, aan de Volken en Voi-sten der aai'de, waarin Hij, als vertegenwoordiger van den Koning des Vre- des, de middelen aangaf om tot eexx duur zamen vrede te komexx, dan weer door diplo matieke zendingen, waardoor Hij aanknooping van verbroken banden poogde te bereiken, ten slotte door een nimmer ophoudende zorg voor gevangenen, verwonden, nooddruPigen ik her inner slechts aan wat Hij deed voor de brief wisseling tusschen gevangen genomen krijgers en hun achtergebleven familieleden. Hij stichtte daarvoor een bijna gansch Euro pa omvattende oi'ganisatie, welke adi-es- sen van vermisten en gevagenen opspooi'de en deze deed toekomen aan de familie eene organisatie welke olie druppelde in geslagen wonden. Bij het herdenken van een Souverein, die zooveel deed voor de oorlogvoerende landen voelt ook Nederland zich geroerd Zijne na gedachtenis zal ook hier in gezegdnd aandenken blijven. Deze rede wei'd door de leden staande aange hoord. De Minister van Arbeid de heer A a 1 b e r s e sluit zich bij de woorden van den voorzitter namens de regeering met volle over tuiging aan. Met zeldzame eenstemmigheid is deze Paus in alle landen gehuldigd door lieden van zeer uiteenloopende i-ichting. Hij is geweest de Man van den vrede, in dagen van oorlog. Hij heeft aan de volkeren steeds het vredesideaal als lichtpunt voorge houden, zelfs op Zijn sterfbed waren Zijn laatste woorden een bede om vrede. Zoo zal Zijn naam in onze eerbiedige gedach tenis blijven voortleven en zal Zijn naam ge zegend blijven. Ook deze rede werd door de leden staande aangehoord. Trekken der Afdeelingen. Hierna wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen, waarna de voorzitter voor stelt, de voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen te benoemen morgen om half een uur. Voorts deelt de voorzitter mede, dat het in zijn voornemen ligt, morgen een voorstel te doen om het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten laste van het Rijk a.s. Vrijdag om 11 uur in afdeelingen te doen oxxderzoeken. De voorzitter stelt thans voor, de be handeling van hoofdstuk Xa van de begrooting voot te zetten. Aldus wordt besloten. Arbeidsbegrooting 1922. Aan de orde is voortzetting van de behan- deling van hoofdstuk Xa der Staatsbegroo- ting voor 1922. Bij art. 13 verdedigt de heer Dn'on (V.B.) een amendement, om niet over te gaan tot mt- bi'C'dmg van het aantal d'str'cten der arbeids inspectie. Mmister A a 1 b e r s e ontraadt dit amende ment, aangezien wegens het sterk toenemen van het getal onder de Ai'beidswet vallenden de inspectie een veel uitgebreider werkkring heeft gekregen. Het amendement wordt verworpen met 55 tegen 21 at. De heer B ij 1 e v e 11 (V. B.) dient een amen dement in, dat een principieele beslissing wil uitlokken over het al of niet voortbestaan der Kamers van Arbeid. Spr. wenscht deze Kamers af te schaffen. De Minister zegt, dat deze kwestie van het al of niet behoud in handen is gesteld van een commissie uit den Hoogen Raad van Ar beid. Op het rapport daarvan wil spr. wachten. Het advies daarvan zal spr. volgen. De heer B ij 1 e v e 1 t (V. B.) trekt hierna zijn amendement in. De heer Drion (V. B.) dringt aan op schrap ping van de subsidie aan de Association inter nationale pour la protection légale des travail- leurs en aan de Nederlandsehe afdeeling daar van. Hij acht deze vereeniging niet meer noo dig. De Mi n i s t e r zegt het volgend jaar schrap ping te zullen overwegen. De heer Nolens (R. K.) acht steun voor deze vereeniging wel degelijk nog gewenscht, vooral nu er een reactie merkbaar is tegen de bescherming van de arbeiders. De Minister zegt overweging van deze subsidies nader toe. Arbeidersverzekering. De heer Bakker (C.H.) vraagt den Mi nister nu eens precies te zeggen wat hij no pens de ziekteverzekering wil. Spr. wil wijzi ging der wet-Talma, opdat de particuliere kas sen meer vrijheid krijgen. De heer Oud (V.D.) dient een motie in, waar in wordt uitgesproken, dat het niet wenschelijk is de werkzaamheden van de Rijksverzekerings bank over te brengen naar de Raden van Ar beid, voor dat een financieele beslissing geno- mon is over de vraag of de Ziektewet, al dan niet gewijzigd, zal worden ingevoerd. De heer Drion (V. B.) ondersteunt de motie de heer Snoeck H enkemans (G. IT.) bestrijdt ze. Zitting wordt verdaagd tot heden 1 uur. INGEZONDEN. ROTTERDAM EN SCHIEDAM. Mijnheer de Redacteur, Met veel belangstelling en voldoening heb ik het „Verweer" gelezen van de „N. Schied. Crt." en de redevoering van den Voox*zitter van de Kamer van Koophandel betreffende den af stand van gemeente-terreinen aan Rotterdam en vermeen ik dat beiden het standpunt duide lijk uiteengezet hebben, hetwelk wordt aange nomen door hen, die nxeenen dat het Gemeentebe stuur, niettegenstaande de moeite, die het zich voor de zaak heeft gegeven, niet genoegzaam de belangen van Schiedam heeft behartigd. Er is echter één voornaam punt, dat, wel is waar is aangevoerd, doch misschien wat meer op den voorgrond moest zijn gebracht worden namenlijk dat, van de 2.600.000 die Schiedam zou toekrijgen op den ruil, feitelijk slechts ca. 1.000.000 werkelijk wordt ontvangen, zijnde ca. 4.— per vierkante meter voor de terreinen van de waterleiding erx NIET 15.— omdat, door dien verkoop, de Gemeente genoodzaakt is voor 1.600.000 extra kosten te maken. Als iemand een huis ter waarde van 30.000 voor dien prijs verkoopt, dan kan hij zeggen dat hij behoorlijk is betaald geworden. Maar als de kooper de conditie daai'bij beeft verkregen dat door den vei'koóper gratis zal worden be straat een daarbij behoorend tex*rein, welke bestrating 10.000 zal kosten, dan bedriegt die verkooper zichzelf als hij meent dat hij voor dat huis f 30.00.0 heeft gemaakt. Indien de verkooper werkelijk de waarde van zijn huis had willen krijgen, dan had hij moeten zeggen „Goed 1 ik zal dat terrein voor U be straten, betaal mij daarvoor de 10.000 die dat bestraten kost, maar de bezitting, die een waarde van 30.000 heeft, MOET 30.000 opbrexxgen 1 Een zóó had het met de transactie van Rot terdam OOK moeten gaan 1 Schiedam moet door de plannen van Rotter dam een massa kosten maken als o.a. pomp station bouwen, waterbuizen verleggen, den Rottei'damschen dijk verbreeden, de verkeers mogelijkheid bij de Koemarkt verbeteren en aangrenzende straten veel ruimer maken, nu ALLE verkeer met Rotterdam dezen kant op moet in plaats van gedeeltelijk over de van Helmontstraat te gaan, en nog TAL van andere kosten meer maken, die, na aftrek van hetgeen TOCH zou hebben moeten gebeuren en zonder berekening van onvermijdelijke onvoorziene uitgaven op 1.600.000 worden geschat. Men mag het nu over de juistheid van dat bedrag oneens zijxx, maar of dat xxu eenige hon derdduizenden meer of minder is, speelt voor mijne stelling geen rol Op die som, noodig voor te maken werken, die alleen door Schiedam zal moeten worden be steed, omdat Rotterdam wenscht dat op die Schiedamsche terreinen havens zullen worden aangelegd, heeft dus Schiedam iix de eerste plaats recht want zij moet, ter wille van Rot terdam die extra kosten maken en dandan komt pas de vergoeding voor de terreinen, die Schiedam aan Rotterdam verkoopt tot het vast gestelde bedrag van 2.600.000 Het komt mij voor dat een ieder zulks toch duidelijk en billijk moet vinden De heer Houtman vindt het echter kleinzielig en onvaderlandslievend zoo logisch te ïekenen enwat erger is, men heeft bij den Raad dat overdreven royale idéé ingang weten te doen vinden of, wat óók mogelijk is, men heeft den Raad nooit duidelijk voorgesteld hoe wei nig er van die millioenen die Schiedam krijgt ovei-blijft als werkelijke betaling voor de ver kochte terreinen, wanneer de kosten die aai), (XXuiten verantwoordelijkheid er Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden z..iet ge plaatst wordt de kopyniet terngge«evi-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2